Przekazywanie portów VPN (wszystko, co musisz wiedzieć)


Co to jest port?

Port to konkretna liczba przypisana do protokołu, który jest zestawem poleceń i reguł, które regulują sposób wysyłania i odbierania danych przez Internet. Przykładem tego jest port 443, który jest przypisany do wszystkich danych przesyłanych przez HTTPS.

Numer portu działa jak kanał bezprzewodowy i zapobiega potencjalnym konfliktom między różnymi protokołami. Numery portów są również niezbędne dla bezpieczeństwa sieci, ponieważ zablokowanie portu spowoduje również zablokowanie określonego protokołu w sieci.

Co to jest przekierowanie portów?

Przekazywanie portów (zwane również mapowaniem portów) to metoda przekierowywania portów komputera między siecią lokalną a urządzeniami zdalnymi. Ta technika jest zwykle przydatna do zdalnego dostępu do urządzeń i usług podłączonych do Internetu.

Przekierowanie portów zwykle musi być używane równolegle z routerem, ponieważ wspomniany router prawdopodobnie korzysta z translacji adresów sieciowych (NAT) (Network Address Translation) – proces, który tłumaczy poszczególne adresy IP urządzeń w sieci lokalnej na jeden adres IP, zasadniczo umożliwiając urządzenia podłączone do routera, które mają własne adresy sieciowe (np. laptop lub konsola do gier) do łączenia się z Internetem za pomocą adresu IP przydzielonego przez dostawcę usług internetowych.

W tym kontekście przekierowanie portów – które jest procesem zakulisowym – przechwytuje dane i ruch zmierzający do określonego adresu IP (w tym przypadku adresy IP uzyskane przez NAT) i przekierowuje je na inny adres IP ( na przykład urządzenie, do którego chcesz uzyskać zdalny dostęp).

Jak działa przekierowywanie portów?

Gdy żądanie musi zostać wysłane przez Internet, tworzone są pakiety danych zawierające informacje o tym żądaniu i są one przesyłane przez Internet. Wśród różnych danych pakiety te zawierają informacje o miejscu docelowym komputera lub urządzenia.

Zwykle nagłówek pakietu danych jest analizowany przez router sieciowy. Następnie pakiet jest wysyłany do miejsca docelowego obecnego w nagłówku.

Jednak w przypadku przekierowywania portów aplikacja przechwytująca (na przykład klient VPN) sprawdza nagłówek pakietu danych, widzi miejsce docelowe, a następnie przepisuje dane znalezione w nagłówku. Następnie pakiet danych jest wysyłany do nowo przypisanego miejsca docelowego. W przypadku VPN nowym miejscem docelowym jest zwykle jeden z serwerów używanych przez dostawcę VPN.

Dlaczego niektórzy dostawcy VPN oferują przekierowanie portów VPN??

Wielu dostawców VPN korzysta z zapory NAT, aby chronić swoich użytkowników przed połączeniami przychodzącymi, które mogą być złośliwe. Jest to przydatne, ale czasami może powodować problemy, blokując połączenia przychodzące, których faktycznie chcą użytkownicy.

Na przykład zapora NAT może potencjalnie zakłócać torrentowanie. W jaki sposób? Cóż, wszystko to ma związek z aktem „inicjowania” – akceptowania połączeń przychodzących od innych użytkowników, którzy chcą pobrać plik do własnego klienta torrent. Rozsiewanie jest również znane jako przyczynianie się do szybkości wysyłania torrenta i konieczne jest, aby każdy mógł w pierwszej kolejności pobrać torrent.

Zapora NAT może uniemożliwić innym użytkownikom P2P inicjowanie niechcianych połączeń z klientem, uniemożliwiając w ten sposób inicjowanie.

Jeśli jednak dostawca VPN oferuje przekierowanie portów, klient przekierowuje połączenia przychodzące, upewniając się, że może ominąć zaporę NAT.

Czy przekazywanie portów VPN jest niezbędne do torrentowania?

Nie całkiem. Brak przekierowania portów zwykle nie wpływa na szybkość pobierania. Twoje prędkości przesyłania mogą czasem wymagać trafienia, ale w niektórych sytuacjach nadal możesz być w stanie wysiewać. W przypadku, gdy nie masz wpływu na szybkość przesyłania i chcesz tylko pobrać plik, przekierowanie portów VPN nie będzie potrzebne.

Jedynym sposobem, w którym przekazywanie portów byłoby obowiązkowe w przypadku torrentowania, jest to, że każdy użytkownik w Swarm (wszyscy użytkownicy pobierający i wysyłający torrent) znajdowali się za zaporą NAT.

Czy przekazywanie portów jest bezpieczne?

Próba ręcznego skonfigurowania routera w celu umożliwienia przekierowania portów może być nieco problematyczna. Dlaczego? Ponieważ komunikacja online prawdopodobnie nie jest tak bezpieczna, jak myślisz.

Co to jest złośliwe oprogramowanie?

Przekazywanie portów w routerze może potencjalnie narazić Cię na różne podatności, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców i złośliwe oprogramowanie, jeśli nie podejmiesz odpowiednich środków bezpieczeństwa – zwłaszcza jeśli pozostawisz port otwarty dla zdalnego dostępu.

Z drugiej strony przekierowanie portów VPN jest zwykle dość bezpieczne, ponieważ przekierowanie portów odbywa się po stronie dostawcy VPN, a nie po twojej stronie. Ponadto Twoje połączenie nadal jest zabezpieczone przez szyfrowanie VPN.

Musimy jednak wspomnieć o jednej rzeczy – w 2015 r. Odkryto, że dostawcy VPN, którzy oferowali przekierowanie portów VPN, zostali faktycznie dotknięci podatnością (zwaną „Port Fail”), która może potencjalnie ujawnić rzeczywiste adresy IP użytkowników VPN. Na szczęście luki można łatwo zapobiec, chociaż nie ma gwarancji, że wszyscy dostawcy VPN oferujący przekierowanie portów podjęli niezbędne środki w ciągu ostatnich lat.

Oczywiście, jeśli korzystasz z dostawcy VPN, który nie oferuje przekierowania portów VPN, nie musisz się martwić, że port może nieszczelność potencjalnie wycieka twój adres IP w sieci.

Potrzebujesz bezpiecznej usługi VPN?

Jeśli szukasz sposobu na ochronę swoich danych osobowych i ruchu internetowego w Internecie, zapewniamy Ci ochronę. CactusVPN oferuje wysokiej jakości szyfrowanie AES, do 6 protokołów VPN do wyboru, nieograniczoną przepustowość i opłacalne subskrypcje.

Ponadto 9 z naszych ponad 25 szybkich serwerów oferuje obsługę torrentów, a także oferujemy bezpłatny 24-godzinny okres próbny i 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.

Konkluzja – Co to jest przekierowywanie portów VPN?

Przekazywanie portów VPN to sposób dla dostawców VPN z zaporami NAT do przechwytywania nie-złośliwych połączeń, które mogą chcieć użytkownicy VPN (np. Połączenia torrentowe), które w przeciwnym razie zostałyby odfiltrowane przez zaporę ogniową, i zmodyfikowania miejsca docelowego znalezionego w nagłówku pakietu danych, aby pomóc tym połączenia omijają zaporę NAT.

Powinieneś jednak wiedzieć, że przekierowanie portów VPN nie jest obowiązkowe dla P2P. Jest to konieczne tylko, jeśli chcesz się upewnić, że będziesz mieć wysoką prędkość wysiewu lub jeśli każda osoba, która pobiera / wysyła torrent, znajduje się za zaporą NAT (co nie jest bardzo prawdopodobnym scenariuszem).

Ponadto trudno jest stwierdzić, czy dostawca oferujący przekierowanie portów VPN podjął środki bezpieczeństwa przeciwko atakowi z powodu awarii portu, czy nie (luka, która może spowodować wyciek twojego prawdziwego adresu IP po połączeniu z VPN).

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me