Przewodnik dla rodziców dotyczący bezpieczeństwa dzieci w Internecie |


Dlaczego cyberbezpieczeństwo dla dzieci jest konieczne?

To całkiem proste – Internet nie jest tak bezpieczny, jak wszyscy chcielibyśmy w to uwierzyć. To prawda, że ​​dzieci i młodzież mogą dobrze bawić się w sieci i uczyć się wielu przydatnych umiejętności. Jednak w rzeczywistości Internet jest pełen zagrożeń internetowych i cyberprzestępców, którzy tylko czekają, aby skorzystać z naiwności dziecka lub nastolatka.

Oto lista najczęstszych problemów, z którymi dzieci i nastolatki mogą mieć do czynienia w Internecie:

1. Cybernękanie

Jeśli nie znasz cyberprzemocy, ludzie używają komunikacji online i elektronicznej, aby grozić, zastraszać i straszyć dzieci i młodzież. Mogą również atakować osoby starsze, ale dzieci i nastolatki są zwykle głównymi ofiarami. Każde z poniższych może oznaczać cybernękanie:

 • Rozpowszechnianie fałszywych plotek o kimś w mediach społecznościowych za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości i SMS-ów.
 • Wysyłanie gróźb i złośliwych wiadomości do kogoś za pośrednictwem mediów społecznościowych, połączeń telefonicznych i wiadomości oraz e-maili.
 • Robienie niepochlebnych, prywatnych i / lub haniebnych zdjęć / filmów kogoś i rozpowszechnianie ich w Internecie.
 • Włamanie się na czyjeś konto internetowe (zwykle konto w mediach społecznościowych) i wykorzystywanie go do wysyłania złośliwych, agresywnych lub seksualnych wiadomości do innych osób podczas udawania osoby wymienionej.
 • Udawanie kogoś innego na platformach internetowych, aby zaszkodzić ich wizerunkowi i reputacji.
 • Agresywne wysyłanie wiadomości seksualnych do kogoś, kto ich nie chce.

Możesz pomyśleć, że Twoje dziecko nie padnie ofiarą cybernękania, ale zastanów się nad tym – ponad połowa dzieci i nastolatków była podobno nie tylko wykorzystywana w Internecie, ale w przybliżeniu tyle samo z nich brało udział w cyberprzemocy. Co więcej, ponad jedna trzecia młodych ludzi padła ofiarą cyberzagrożeń.

“To nie tak. Gdyby coś takiego się wydarzyło, moje dziecko powiedziałoby mi.

Nie dokładnie. Te same statystyki pokazują również, że ponad połowa młodych ludzi nie powie rodzicom, kiedy padną ofiarą cybernękania. Mogą się wstydzić, mogą być szantażowani, aby milczeć, lub po prostu boją się, że przez to wpadną w kłopoty.

Ostatecznym celem Cyberbully jest:

 • Przekonaj dziecko lub nastolatkę, aby zrobiły coś nielegalnego lub seksualnego, szantażując je.
 • Naciskaj, aby udostępniali mu poufne informacje (takie jak dane karty kredytowej ich rodziców).
 • Popchnij dziecko / nastolatka do miejsca, w którym jest ono skłonne zranić się, a nawet popełnić samobójstwo.

2. Drapieżniki seksualne

Drapieżcy seksualni często wykorzystują Internet do znalezienia i oczyszczenia potencjalnych ofiar. Nadużywają niewinności dzieci i nastolatków, udając, że są kimś innym (jak ktoś w ich wieku) i udając, że są dla nich nowymi potencjalnymi przyjaciółmi. Głównym celem internetowych drapieżników seksualnych jest zdobycie zaufania swoich dzieci do punktu, w którym będą mogły przekonać je do osobistego spotkania.

Oczywiście, jeśli tak się stanie, Twoje dziecko może stać się ofiarą handlu seksualnego – lub gorzej. Co więcej, seksualnemu drapieżnikowi uda się go przekonać do zaangażowania swoich przyjaciół. Niestety, zdarza się to raz na jakiś czas, przy czym jedno na 20 dzieci przyznaje, że umówiło się na tajne spotkanie z kimś, kogo spotkali online.

3. Wszystko, co Twoje dziecko publikuje w Internecie

Dzieci i nastolatki często nie rozumieją, że jeśli opublikują coś w Internecie, prawdopodobnie pozostanie tam na zawsze – lub do momentu rozpadu Internetu. Prostym faktem jest to, że w Internecie nie ma przycisku „Usuń”, więc wszystko, co na nim opublikujesz, pozostanie. Oczywiście zawstydzający post, zdjęcie lub film można usunąć, ale jeśli komuś uda się go przesłać zrzut ekranu lub zapisać przed wykonaniem, nic nie można na to poradzić.

Małe dzieci i nastolatki oczywiście nie będą myśleć o tym, co przyszły pracodawca lub małżonek może pomyśleć o tym, co publikują w Internecie pod swoim prawdziwym nazwiskiem. Taki brak dalekowzroczności może – i najprawdopodobniej – w przyszłości ukąsi je. Ponadto mogą publikować informacje (takie jak ich obecne miejsce pobytu), które mogą ułatwić przestępcom celowanie w nie.

4. Złośliwe oprogramowanie i wirusy

Dzieci i młodzież mogą przypadkowo pobrać złośliwe oprogramowanie i wirusy, nawet o tym nie wiedząc. Złośliwe pliki można ukryć jako najnowszą grę wideo, album ulubionego piosenkarza lub zdjęcia i inne treści o charakterze jednoznacznie seksualnym. Zwykle nie biorą pod uwagę możliwości, że taki plik może zawierać coś złośliwego, więc nie sądzą, że może mieć jakiekolwiek konsekwencje, jeśli wejdą z nimi w interakcję.

Z tego powodu ich urządzenia – a w konsekwencji urządzenia, jeśli ich używają – mogą zostać zainfekowane wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem, takim jak programy szpiegujące, keyloggery i adware. Jeśli tak się stanie, możesz mieć pewność, że dane osobowe i finansowe Twoich dzieci zostaną skradzione i sprzedane w sieci.

5. Przemoc i treści seksualne

Internet jest pełen wiedzy, ale zawiera także treści związane z przemocą i seksem, które mogą być nieodpowiednie dla każdego – zwłaszcza małych dzieci i nastolatków. Niestety, łatwo jest im znaleźć takie treści w Internecie lub po prostu uzyskać do nich dostęp przez pomyłkę. Według badań około 93% chłopców i 62% dziewcząt było narażonych na treści seksualne w wieku młodzieńczym. Co więcej, 66% użytkowników online w wieku od 10 do 17 lat, którzy byli narażeni na pornografię online, byli narażeni na nią przypadkowo.

Jeśli twoje dzieci są narażone na coś takiego, może to mieć na nie negatywny wpływ psychologiczny. Sposób, w jaki wchodzą w interakcje z przyjaciółmi i interesy miłosne, może zostać znacznie uszkodzony, co z kolei może powodować depresję dzieci. Co więcej, tego typu treści mogą również zawierać złośliwe oprogramowanie lub wirusy.

6. Phishing (i inne oszustwa)

Dorośli są podatni na ataki typu phishing, więc możesz sobie wyobrazić, jakie są łatwe cele dla dzieci i nastolatków. Oszuści nie unikają tego, ponieważ jest to łatwy sposób na uzyskanie tego, czego chcą – danych osobowych i danych finansowych, takich jak numery kart kredytowych, dane konta bankowego i dane logowania na konto bankowe..

Oszuści phishingowi zazwyczaj zwracają się do dzieci i nastolatków w mediach społecznościowych, ale mogą także próbować wysyłać im e-maile. Zamiast twierdzić, że reprezentują bank, mogą powiedzieć, że pochodzą z firmy produkującej gry wideo, reprezentują znanego artystę lub mogą twierdzić, że są funkcjonariuszem policji, który próbuje ich odstraszyć, aby ujawnić poufne informacje.

9 sposobów na poprawę bezpieczeństwa w Internecie dla dzieci

Według naszych badań i tego, co słyszeliśmy od innych rodziców, oto najbardziej przydatne porady dotyczące bezpieczeństwa w Internecie dla dzieci i młodzieży:

1. Otwarcie omawiaj z nimi cybernękanie

Jednym z głównych powodów, dla których dzieci i nastolatki, które są ofiarami cyberprzemocy, nie mówią o tym, jest wstyd i strach. Boją się, że przez to mogą mieć kłopoty i wstydzą się, że stali się ofiarami czegoś takiego.

Właśnie dlatego musisz być w 100% przejrzysty, rozmawiając z nimi na ten temat. Muszą wiedzieć, że to nie dzieje się tylko z nimi i że z pewnością nie jest to normalne. Poza tym muszą również w pełni zrozumieć, że istnieją rozwiązania w zakresie cyberprzemocy i sposoby, aby temu zapobiec. I że zawsze mogą zwrócić się o pomoc.

Powinieneś również poświęcić czas, aby sprawdzić, jaki status prawny ma cybernękanie w twoim kraju. Jeśli możesz skontaktować się z władzami w tej sprawie, pamiętaj, aby poinformować o tym również swoje dzieci. Wiedza, że ​​mogą zwrócić się o pomoc do funkcjonariusza policji w związku z cyberprzemocą, prawdopodobnie da im więcej pewności siebie, usunie stres i strach (lub niektóre z nich) oraz zwiększy prawdopodobieństwo podjęcia działań przeciwko ich prześladowcom.

Jeśli Twoje dziecko jest nękane przez napastnika w Internecie, rób zdjęcia lub zrzuty ekranu wiadomości. Nie usuwaj ich – mogą być przydatnymi dowodami w przyszłości. Jeśli znasz tożsamość łobuza i jest to wiek Twojego dziecka, skontaktuj się z rodzicami.

Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowy przegląd tego, czym jest cybernękanie, i jak możesz chronić swoje dzieci przed tym, zapoznaj się z tym przewodnikiem.

2. Zainstaluj Bezpieczne programy antywirusowe / antymalware na swoich urządzeniach

Możesz (i należy) rozmawiać ze swoimi dziećmi na temat złośliwego oprogramowania – co to jest, w jaki sposób można zainfekować jego urządzenia i jakie szkody może wyrządzić. Aby się z tym pogodzić, zwykle wystarczy wspomnieć, że ze względu na złośliwe oprogramowanie nie będą już mogli korzystać z komputera, konsoli do gier ani telefonu komórkowego..

Ale nawet jeśli są w pełni świadomi niebezpieczeństw złośliwego oprogramowania, nie oznacza to, że nie będzie ryzyka (bez względu na to, jak małe), że przypadkowo pobiorą złośliwy plik lub uzyskają dostęp do łącza zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem. Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli zobaczą wiadomość, że mogą zdobyć swoją ulubioną grę, albumy lub programy za darmo, prawdopodobnie nie zastanowią się dwa razy.

Aby więc uniknąć takich sytuacji i zagwarantować dzieciom bezpieczeństwo w Internecie, najlepiej zainstalować oprogramowanie antywirusowe / antymalware na wszystkich urządzeniach i urządzeniach. Nie daj się zwieść nazwie – zarówno programy antywirusowe, jak i antymalware robią to samo. W końcu wirus jest rodzajem złośliwego oprogramowania.

Do wyboru jest wielu dostawców oprogramowania antywirusowego / antymalware, ale nasze rekomendacje to Malwarebytes i ESET.

3. Zainstaluj VPN na swoich urządzeniach & Naucz ich o VPNach

Nie wiesz, co to jest VPN? Skrót oznacza Virtual Private Network i jest to usługa online, która pozwala ukryć adres IP i szyfrować ruch online. Jeśli wytłumaczysz to swojemu dziecku, możesz opisać to jako narzędzie, które zapewnia bezpieczeństwo w Internecie i zapewnia, że ​​ludzie nie będą cię szpiegować.

W jaki sposób VPN zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne dzieciom? Całkiem proste – usługa szyfruje cały ich ruch internetowy, co może się przydać, gdy korzystają z publicznego Wi-Fi. I spójrzmy prawdzie w oczy – dzieci i nastolatki będą korzystać z publicznej sieci Wi-Fi bez dbania o to, że są niezabezpieczone i że każdy może monitorować ich aktywność online. Tak, to prawie oznacza, że ​​cyberprzestępca może łatwo ukraść swój e-mail, konto w mediach społecznościowych i dane logowania do konta bankowego.

Innym sposobem, w jaki VPN może zabezpieczyć bezpieczeństwo dzieci w Internecie, jest ukrycie ich adresów IP. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ ich geolokalizacje będą w ten sposób ukryte, dlatego podejrzane witryny i hakerzy nie będą w stanie monitorować tego rodzaju informacji. Ponadto nie będą mogli użyć swoich adresów IP do znalezienia takich rzeczy jak:

 • W jakim kraju mieszkają twoje dzieci.
 • Z jakiego miasta pochodzą twoje dzieci.
 • Kim jest twój dostawca usług internetowych?.

Oczywiście musisz wyjaśnić dzieciom, dlaczego korzystanie z VPN jest konieczne. Możesz wspomnieć o korzyściach, które opisaliśmy powyżej, ale lepiej, jeśli skupisz się na korzyściach, które rezonują z nimi bardziej:

 • VPN zapewniłoby im lepsze wrażenia z gry. Nie musieliby się już martwić ograniczeniami regionu, zakazami IP, atakami DoS / DDoS, banowaniem gier oraz wysokimi czasami pingów i opóźnieniami. Ponadto pozwoli im grać w nowe gry wcześniej niż w dniu premiery w Twoim kraju.
 • VPN może pomóc twoim dzieciom ominąć blokowanie geograficzne, co może uniemożliwić im oglądanie programów, kreskówek i filmów, które chcą. Na przykład mieliby łatwy dostęp do Netflix bez względu na to, gdzie się znajdują.

Uzbrojeni we wszystkie te informacje łatwiej będzie ci nauczyć dzieci, dlaczego powinni mieć zainstalowanych klientów VPN i aplikacje na swoich urządzeniach, i uruchamiać je za każdym razem, gdy uzyskują dostęp do Internetu. Możesz nawet skonfigurować VPN na swoim routerze domowym, jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie połączenia internetowe twoje i twoich dzieci są zabezpieczone w domu na dowolnym urządzeniu.

CactusVPN – najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w Internecie

Oferujemy usługę VPN, która jest niezwykle łatwa w użyciu. Zarówno ty, jak i dzieci nie będziecie mieli problemów z przyzwyczajeniem się do naszego przyjaznego dla użytkownika projektu. Ponadto nasza usługa działa na wielu platformach.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo cybernetyczne dzieci, nasza sieć VPN jest wyposażona w wysokiej klasy szyfrowanie wojskowe, może zapobiegać wyciekom DNS, ma funkcję Kill Switch (aby Twoje dzieci były chronione nawet w przypadku problemów z połączeniem) i oferuje dostęp do wysoce -bezpieczne protokoły VPN (SoftEther, IKEv2, OpenVPN, SSTP).

Oferujemy również 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy po wybraniu abonamentu.

4. Daj swoim dzieciom jasne wytyczne dla mediów społecznościowych

Nie możesz oczekiwać, że Twoje dzieci automatycznie dowiedzą się, jak powinny postępować w mediach społecznościowych. – szczególnie, gdy widzą, że wszyscy zachowują się lekkomyślnie. Właśnie dlatego musisz poświęcić trochę czasu, aby nauczyć swoje dzieci prawidłowej i bezpiecznej etykiety w mediach społecznościowych. Zasadniczo musisz wyjaśnić, w jaki sposób:

 • Nie powinni cały czas podawać swojego miejsca pobytu.
 • Musisz zignorować zaproszenia znajomych i wiadomości od osób, których nie znają.
 • Nigdy nie powinien udostępniać zbyt wielu danych osobowych i finansowych nieznanym osobom ani nawet znajomym w mediach społecznościowych.
 • Powinien blokować każdego, kto działa zbyt podejrzanie, agresywnie lub zastraszająco.
 • Muszą przechowywać dane osobowe (takie jak adres fizyczny, adres e-mail lub numer telefonu komórkowego) poza profilami mediów społecznościowych.
 • Nigdy nie powinny udostępniać wyraźnych zdjęć lub filmów wideo na swój temat (lub kogokolwiek, kogo znają) na platformach społecznościowych.
 • Nigdy nie powinny wchodzić w interakcje z podejrzanymi linkami i załącznikami, które mogą otrzymywać w skrzynce odbiorczej lub widzieć w postach innych osób.

Zalecamy również poświęcenie czasu, aby pomóc dzieciom w uczynieniu ich profilów z mediów społecznościowych jak najbardziej prywatnymi. Oto kilka przydatnych przewodników dla większości platform:

 • Facebook
 • Instagram (a także ten link)
 • WhatsApp
 • Świergot
 • Snapchat

5. Użyj kontroli rodzicielskiej, jeśli jest dostępna

Konfiguracja kontroli rodzicielskiej jest jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa w Internecie dla dzieci. Pomaga blokować dostęp do szkodliwych stron internetowych, konfigurować godzinę policyjną i monitorować działania dzieci w Internecie. Brzmi trochę zbyt Big-bracie? Może, ale jest to niezbędny krok, aby zapewnić dzieciom bezpieczne i zdrowe korzystanie z Internetu.

Prawie wszystkie urządzenia i system operacyjny pozwalają skonfigurować kontrolę rodzicielską, ale należy rozważyć zakup routera z wbudowaną kontrolą rodzicielską. Oto lista potencjalnych opcji:

 • Router Limits Mini
 • Asus AC3100
 • Circle With Disney
 • Nighthawk AC1900
 • Linksys AC1750

Poza tym istnieją również różne aplikacje kontroli rodzicielskiej, dzięki którym możesz znacznie ułatwić sobie pracę. Oprócz robienia tego, co mogą robić funkcje kontroli rodzicielskiej, aplikacje te pozwalają również monitorować wiadomości, uzyskiwać dostęp do filmów i zdjęć, monitorować lokalizację dziecka oraz kontrolować pobieranie i zakupy aplikacji / zakupy w aplikacji.

Obecnie najlepszymi aplikacjami do kontroli rodzicielskiej są TeenSafe, MMGuardian, Net Nanny i WebSafety.

6. Używaj przyjaznych dzieciom przeglądarek / wyszukiwarek

Przeglądarki i wyszukiwarki przyjazne dzieciom są idealne dla małych dzieci. Chociaż większość przeglądarek i wyszukiwarek jest łatwa w użyciu i stosunkowo bezpieczna, nie są one idealne dla dzieci. Jeśli nie poświęcisz czasu na prawidłowe skonfigurowanie wyszukiwarek (jak omówimy poniżej), Twoje dzieci mogą zobaczyć wyraźne i nieprzyzwoite wyniki – celowo lub przypadkowo.

Na przykład, jeśli skorzystają z Binga, mogą uzyskać niepokojące propozycje wyszukiwania, takie jak pornografia dziecięca.

Niektóre dobre opcje obejmują:

 • Kiddle
 • KidRex
 • KidsSearch
 • Bezpieczne wyszukiwanie dzieci
 • Piaskownica (iOS)
 • Bezpieczna przeglądarka internetowa dla dzieci (Android)

7. Skonfiguruj wyszukiwarki, aby wyświetlały bezpieczne wyniki

„Co jeśli moje dzieci są za stare, aby korzystać z przyjaznych dla nich przeglądarek?”

W takim przypadku najlepiej jest skonfigurować wszystkie wyszukiwarki zainstalowane na urządzeniach i urządzeniach dzieci, aby wyświetlały tylko bezpieczne wyniki. Jeśli tego nie zrobisz, Twoje dzieci mogą zobaczyć szkodliwe treści.

Oto kilka przydatnych wskazówek, jak upewnić się, że Twoje wyszukiwarki wyświetlają tylko bezpieczne wyniki:

 • Google
 • Bing
 • Wieśniak!

8. Pomóż swoim dzieciom wymyślić silne hasła

Ostatnią rzeczą, której Twoje dziecko potrzebuje, jest ktoś włamujący się na jego konto w mediach społecznościowych i – udając, że jest nim – mówiąc krzywdzące rzeczy znajomym i znajomym. Jasne, że można to w końcu usunąć, ale szkody już zostaną wyrządzone – twoje dziecko straci przyjaciół, zostanie wyrzutkiem społecznym w wielu kręgach, a może nawet odniesie obrażenia fizyczne.

To tylko jeden z wielu przykładów. Oszust może również włamać się na konto oszczędnościowe Twojego dziecka.

Jednym dobrym sposobem, aby temu zapobiec (oprócz nauczenia ich, jak unikać phishingu, ale wrócimy do tego za sekundę), jest upewnienie się, że Twoje dziecko używa silnych haseł do ochrony swoich kont. Nie oznacza to, że nie wiedzą, jakie są hasła i jak ich używać, ale prawdopodobnie nie znają większości wytycznych dotyczących bezpieczeństwa haseł. Więc powinieneś im pomóc.

Jeśli nie wiesz wystarczająco dużo na temat bezpieczeństwa haseł, nie martw się – już tutaj znajduje się szczegółowy artykuł na ten temat. Najlepiej, jeśli powinieneś zapoznać się z głównymi wskazówkami dotyczącymi tworzenia silnego hasła z dzieckiem i nauczyć je, aby nie używały tego samego hasła dla wszystkich kont, a także, jak używać menedżerów haseł.

9. Naucz ich podstaw phishingu

Nie możesz oczekiwać, że Twoje dziecko będzie w stanie (lub nawet zainteresować się) w pełni zrozumieć, czym jest phishing i jak działa. Musisz jednak przynajmniej spróbować przekonać ich do głównej idei – nieznajomi będą próbowali wykorzystać swoją niewinność na swoją korzyść i oszukać ich do ujawnienia poufnych informacji (takich jak dane logowania do konta bankowego lub mediów społecznościowych) lub wejść w interakcję złośliwe linki i załączniki.

Musisz jednak uważać, jak podchodzisz do tego tematu, jeśli Twoje dziecko jest nastolatkiem. Nie zapominaj – są w fazie buntu i często szydzą z każdej porady, którą próbujesz zaoferować. Nie popełniaj więc błędu, podchodząc do tego tematu z tonem autorytetu i traktując swoje dziecko jak, no wiesz, prawdziwe dziecko. Porozmawiaj z nimi jak dorosły i wyjaśnij, że niebezpieczeństwa phishingu mogą poważnie zaszkodzić ich pozycji społecznej i przyszłości.

Nie musisz prowadzić wykładu na temat phishingu, ale rozmowa ze swoimi dziećmi na temat głównych znaków, celów i działań związanych z phishingiem to świetny początek. Jeśli nie znasz dobrze phishingu, możesz przejrzeć te informacje razem z nimi. Oto przewodnik, który napisaliśmy o phishingu – a także o innych zagrożeniach. Znajdziesz tam większość potrzebnych informacji.

Oprócz tych informacji powinieneś również wiedzieć, że oszuści phishingowi, którzy atakują małe dzieci i nastolatki, częściej używają mediów społecznościowych niż poczty e-mail lub telefonu. Mogą również udawać, że są kimś w ich wieku, zwykle płci przeciwnej.

Oprócz tego, że uczysz swoje dzieci, aby nie ślepo ufały nieznajomym, i jak wykrywać oszustów, powinieneś także poprosić ich o stosowanie rozszerzeń antyphishingowych. Te dostarczone przez Stanford są bardzo niezawodne.

Bezpieczeństwo w Internecie dla dzieci – podsumowując wszystko

Dostęp do treści online jest obecnie ważny dla prawie każdego – w tym dzieci i młodzieży. W ten sposób odrabiają zadania domowe, rozmawiają i utrzymują kontakt z przyjaciółmi oraz spędzają wolny czas.

Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że Twoje dzieci korzystają z przyzwoitego korzystania z Internetu, musisz nauczyć się, jak je chronić. W końcu w Internecie czai się wiele zagrożeń, takich jak cyberbullies, złośliwe oprogramowanie, seksualne drapieżniki, phishing, oszustwa oraz przemoc i treści pornograficzne. Nie wspominając już o tym, co dzieci publikują w Internecie i jakie udostępniane przez nich informacje zawsze mogą w przyszłości działać na niekorzyść.

Jak zadajesz bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży w Internecie? Cóż, nie jest to proste rozwiązanie, ale możesz uzyskać dobre wyniki, jeśli będziesz przestrzegać następujących wskazówek:

 • Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe / antymalware na urządzeniach swoich i swoich dzieci.
 • Upewnij się, że twoje dzieci są zaznajomione z tym, jak ogólnie działa phishing i oszustwa.
 • Zainstaluj sieci VPN na urządzeniach swoich dzieci i na swoich urządzeniach.
 • Upewnij się, że używane wyszukiwarki wyświetlają tylko bezpieczne wyniki.
 • Jeśli masz młodsze dzieci, zastanów się, czy nie korzystają one z przyjaznych dla nich przeglądarek.
 • Używaj kontroli rodzicielskiej na wszystkich urządzeniach, a także korzystaj z aplikacji kontroli rodzicielskiej.
 • Upewnij się, że twoje dzieci wiedzą, jak zachować bezpieczeństwo w mediach społecznościowych.
 • Porozmawiaj ze swoimi dziećmi na temat zagrożeń związanych z cyberprzemocą i jak sobie z tym poradzić.
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me