Sprzętowa VPN a Software VPN – Jaka jest różnica? |


Co to jest sprzętowy VPN?

Sprzętowe sieci VPN to urządzenia, które zapewniają funkcje VPN (takie jak szyfrowanie / deszyfrowanie i uwierzytelnianie) i mają dedykowany procesor. Poza tym oferują również funkcje sprzętowej zapory ogniowej.

Sprzętowe sieci VPN są autonomiczne, co oznacza, że ​​same obsługują wszystkie funkcje VPN.

Przykładem sprzętowej sieci VPN jest sprzętowa zapora sieciowa VPN firmy Zyxel.

Co to jest VPN oprogramowania?

Oprogramowanie VPN to aplikacje instalowane i uruchamiane na własnych urządzeniach. Z drugiej strony mogą to być zarówno klienci natywni, którzy są wstępnie instalowani na urządzeniu, jak i klienci VPN innych firm, otrzymywani od dostawcy VPN.

Po stronie dostawcy oprogramowanie VPN jest zarówno klientem, który opracowują, jak i tym, co skonfigurowali na używanych serwerach VPN. Oprogramowanie odpowiada za obsługę połączeń między klientem VPN a serwerem.

Nasza własna usługa, CactusVPN, jest dobrym przykładem oprogramowania VPN.

Dla kogo przeznaczony jest sprzętowy VPN?

Biorąc pod uwagę sposób działania sprzętowych sieci VPN i ich kosztowność, są one w większości odpowiednie dla dużych firm, które muszą zapewnić dużej liczbie pracowników (ponad 100) dostęp do połączeń VPN.

Sprzętowe sieci VPN są dobrym wyborem tylko wtedy, gdy masz wykwalifikowany i niezawodny dział IT oraz odpowiednie zabezpieczenia sieci.

Oprogramowanie VPN jest więc przeznaczone tylko dla osób fizycznych?

Cóż, jeśli jesteś tylko użytkownikiem online, który chce ukryć swój adres IP i szyfrować ruch online, lepiej jest korzystać z VPN programowego niż sprzętowego. Jest o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika, łatwy w konfiguracji i ekonomiczny.

Ale oprogramowanie VPN działa również dobrze dla biznesu – szczególnie małych firm, czasem nawet dużych firm w zależności od kosztów i potrzeb. W końcu są prostym i intuicyjnym sposobem na:

 • Ominięcie bloków geograficznych, które uniemożliwiają pracownikom wykonywanie pracy.
 • Zabezpiecz połączenia VoIP zdalnymi pracownikami, partnerami i klientami.
 • Zapewnij zdalnym pracownikom szybki i bezpieczny dostęp do Twojej sieci pracy.
 • Wykonuj mnóstwo badań SEO.

Sprzętowa sieć VPN a oprogramowanie VPN – co jest lepsze?

Różnice między sprzętowymi i programowymi sieciami VPN mogą być nieco zbyt techniczne i złożone, dlatego postaramy się, aby było to tak proste, jak to możliwe.

Pamiętaj, że ta sekcja będzie dotyczyć głównie firm, ale możesz znaleźć dobre informacje, jeśli rozważasz zakup sprzętowej sieci VPN do użytku osobistego.

Oto, co każdy typ VPN robi lepiej niż drugi:

1. Sieci VPN z oprogramowaniem mają znacznie lepsze ceny

Jeśli chcesz usłyszeć, że sprzętowe sieci VPN są bardzo niedrogie i tanie, mamy dla Ciebie złe wieści.

Sprzętowa sieć VPN zwykle kosztuje od 100 do 500 USD – czasem nawet 1000 USD lub więcej.

A jeśli Twoja firma się rozwinie i zaczniesz zatrudniać coraz więcej osób, oczywiście musisz zdobyć dodatkowe sprzętowe sieci VPN, potencjalnie podwajając lub trzykrotnie zwiększając początkowy koszt.

Istnieje kilka sprzętowych sieci VPN, które można uzyskać za mniej niż 100 USD, ale oczywiście nie są one tak wydajne jak te droższe. Mogą być dobrym wyborem dla sieci domowej, jednak o wiele wygodniej i łatwiej byłoby uzyskać oprogramowanie VPN i skonfigurować go na routerze domowym.

Z drugiej strony oprogramowanie VPN może kosztować zaledwie 4–7 USD miesięcznie.

„Ale czy nie muszę zakładać wielu kont dla moich pracowników?”

To naprawdę zależy od liczby pracowników, o których mówimy. Na przykład, jeśli masz 20 pracowników, musisz uzyskać tylko cztery konta w CactusVPN, ponieważ zezwalamy na maksymalnie pięć jednoczesnych połączeń na subskrypcję.

Jeśli jesteś freelancerem, małą firmą lub zwykłym użytkownikiem online, nie musisz się zastanawiać – oprogramowanie VPN jest znacznie lepsze dla twojego portfela.

2. Zdalny dostęp za pomocą sprzętowych sieci VPN jest nieco bardziej skomplikowany

Jednym z głównych powodów, dla których każda firma chce sprzętowej sieci VPN, jest oferowanie pracownikom zdalnego dostępu do sieci firmowej. Po ustanowieniu VPN pracownicy uzyskają szybki dostęp zdalny.

Nacisk na „raz”.

Konfiguracja zdalnego dostępu przez sprzętową sieć VPN wcale nie jest prosta. Jeśli nie masz personelu IT, który wie, co robią, nie tylko zajmie to dużo czasu, ale również pojawią się błędy ryzyka, powodujące mniej bezpieczne połączenia.

Oprogramowanie VPN zapewnia łatwiejszy dostęp do zdalnego dostępu dla pracowników. Jedynym problemem jest znalezienie dostawcy, który oferuje dostęp do dedykowanych adresów IP.

Ponieważ adresy te się nie zmieniają i są używane tylko przez Twoich pracowników, możesz dodać je do białej listy w swojej sieci, aby zapewnić im dostęp. Następnie mogą łatwo uzyskiwać dostęp do plików roboczych za pomocą połączeń szyfrowanych VPN.

3. Bezpieczeństwo jest przyzwoite w przypadku obu opcji

Jeśli spojrzysz na sprzętowe zabezpieczenia VPN, znajdziesz głównie niejasne twierdzenia o tym, że są one znacznie bardziej bezpieczne niż VPN VPN programowe. Niestety nie ma zbyt wielu informacji szczegółowo wyjaśniających, dlaczego.

Domyślamy się, że sprzętowe sieci VPN mogą być teoretycznie bardziej bezpieczne, ponieważ oferują dedykowane połączenia, podczas gdy korzystanie z oprogramowania VPN zwykle oznacza udostępnianie serwera VPN dziesiątkom innych użytkowników.

Istnieje również twierdzenie, że hakerzy częściej atakują oprogramowanie VPN zamiast ich sprzętowych odpowiedników, ale nie ma danych, które mogłyby to zrobić.

W rzeczywistości, jeśli chcesz sprawdzić najnowsze wiadomości, zobaczysz, że cyberprzestępcy są bardziej zajęci atakowaniem sprzętowych sieci VPN w dzisiejszych czasach.

Mimo to sprzętowe sieci VPN są generalnie bardzo bezpieczne. Mają wbudowaną zaporę ogniową, oferują szyfrowanie SSL i mogą obsługiwać silne protokoły. Ponadto nie musisz się martwić, czy dostawca VPN ma zasady rejestrowania, ponieważ jesteś jedynym, który będzie zarządzał wszystkim.

Szyfrowanie VPN

Jedyny problem z nimi polega na tym, że ich bezpieczeństwo może zostać trafione, jeśli Twój zespół nie skonfiguruje prawidłowo VPN. Ponadto hakerzy mogą zagrozić sprzętowym sieciom VPN, jeśli uda im się skutecznie zaatakować Twoją firmę za pomocą ataków typu phishing i vishing.

Jednak podobny poziom bezpieczeństwa można uzyskać również dzięki oprogramowaniu VPN. Musisz tylko wybrać dostawcę, który poważnie traktuje Twoją prywatność – najlepiej takiego, który zapewnia szyfrowanie na poziomie wojskowym, dostęp do protokołów takich jak IKEv2, SoftEther, L2TP / IPSec i OpenVPN, i ma jasne zasady braku logów.

Co więcej, oprogramowanie VPN może zawierać inne przydatne funkcje, które chronią twoje dane i prywatność – takie jak wbudowana ochrona przed wyciekiem DNS i Kill Switch.

A co najważniejsze – nie musisz się martwić, że Ty lub Twój zespół popełniacie błędy, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu.

4. Sprzętowe sieci VPN mogą być szybsze, ale nie zawsze

Jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów sprzedaży sprzętowych sieci VPN jest ich wysoka prędkość. Podobno sprzętowa sieć VPN byłaby znacznie szybsza niż sieci VPN z oprogramowaniem, ponieważ nie przeprowadzają procesów szyfrowania i tunelowania w oprogramowaniu, co może obciążać procesor urządzenia.

Zamiast tego sprzętowe sieci VPN mają własne dedykowane procesory, więc nie musisz się martwić, że połączenia VPN spowalniają sieć lub urządzenia, odbierając cykle procesora innym aplikacjom, które ich potrzebują.

Brzmi całkiem nieźle, prawda?

Cóż, jest tylko jedna rzecz, którą musisz wziąć pod uwagę – wszystko to miało miejsce wiele lat temu.

Dzisiaj nie tak bardzo.

W rzeczywistości istnieją teraz urządzenia (nawet telefony komórkowe), które mają wystarczająco silny sprzęt, aby obsługiwać połączenia VPN oprócz wszystkich innych uruchomionych procesów.

Jeśli dodasz do tego potężną przepustowość, możesz uzyskać przyzwoite prędkości również dzięki oprogramowaniu VPN.

Smart DNS Speed

Oczywiście, pamiętaj, że mimo wszystko nadal istnieje szansa, że ​​doświadczysz pewnej utraty prędkości dzięki oprogramowaniu VPN w zależności od odległości od serwera, używanego szyfrowania i tego, czy zapora sieciowa zakłóca połączenia VPN (między innymi).

Podsumowując, jeśli nie musisz ukrywać lokalizacji geograficznej swoich pracowników ani odblokowywać treści i usług online, a szybkość jest dla Ciebie bardzo ważna, sprzętowa sieć VPN może działać lepiej. Chociaż dobrym pomysłem może być wypróbowanie oprogramowania VPN, zanim zaczniesz wydawać dużo pieniędzy na sprzętowe sieci VPN.

5. Sprzętowe sieci VPN nie są tak przyjazne dla użytkownika, jak sieci VPN z oprogramowaniem

Jeśli chodzi o sprzętową VPN w porównaniu do programowej sieci VPN, nie można zaprzeczyć, że sprzętowe sieci VPN wymagają znacznie większej wiedzy technicznej.

Zasadniczo w przypadku sprzętowych sieci VPN naprawdę nie masz interfejsu, na którym można polegać. Tak więc Ty lub Twój zespół IT będziecie musieli ręcznie skonfigurować go, aby każdy mógł z niego korzystać.

Jeśli Twój personel IT nie ma tak naprawdę doświadczenia ze sprzętowymi sieciami VPN, będzie wymagał dodatkowego szkolenia. I tak może się zdarzyć, ponieważ sprzętowe sieci VPN mają zwykle inne ustawienia konfiguracji i zarządzania niż routery korporacyjne i zapory ogniowe.

Co więcej, konfigurując sprzętową sieć VPN, musisz odpowiednio skonfigurować całą sieć, aby ją dostosować. Twój zespół IT będzie musiał stale go monitorować i przeprowadzać konserwację, aby upewnić się, że wszystko działa dobrze.

Och, a zespół będzie musiał regularnie sprawdzać witrynę producenta w celu uzyskania aktualizacji. Jeśli opublikują jakieś aktualizacje, Twój zespół będzie musiał je ręcznie zastosować, co może być trudne w zależności od stopnia skomplikowania sprzętu. Może także powodować zakłócenia w świadczeniu usług w całej firmie.

Oprogramowanie VPN jest jednak wyjątkowo proste. Wystarczy pobrać i zainstalować klienta od dostawcy VPN, uruchomić go i wybrać serwer VPN. Dostawca VPN zajmuje się resztą.

To wszystko. Nawet aktualizacje są obsługiwane automatycznie. Zwykle klient wyśle ​​Ci powiadomienie informujące, że nadszedł czas na aktualizację do nowej wersji.

Co więcej, nawet jeśli ty lub jeden z pracowników nadal nie wiesz, jak korzystać z oprogramowania VPN, większość dostawców oferuje wsparcie 24/7 lub internetową bazę wiedzy, której możesz użyć, aby szybko znaleźć potrzebne rozwiązanie.

6. Oprogramowanie VPN zapewnia znacznie lepszą skalowalność

Jeśli chcesz skalować swoją firmę za pomocą oprogramowania VPN, musisz po prostu uzyskać dodatkowe konto dla nowych pracowników – to proste i nie kosztuje dużo pieniędzy. A jeśli otrzymasz subskrypcję z wieloma jednoczesnymi połączeniami, możesz skalować znacznie szybciej i taniej.

Jednak w przypadku sprzętowej sieci VPN konieczne jest uzyskanie dodatków sprzętowych, które wspierają wzrost, którego potrzebujesz (na przykład dodatkowe sesje VPN), lub musisz uzyskać nowy model.

Wykonanie tego drugiego oznacza, że ​​będziesz musiał wydać jeszcze więcej pieniędzy, a pieniądze, które wcześniej wydałeś na sprzętowy VPN, który zastępujesz, zostaną zmarnowane, jeśli nie znajdziesz dla niego innego zastosowania..

Aha, i nie zapominaj, że Twój personel IT będzie potrzebował więcej czasu na dostosowanie się do nowej sprzętowej sieci VPN – nie wspominając już o tym, że będzie musiał jeszcze raz przemyśleć środowisko sieciowe firmy, jeśli nowa sieć VPN jest zbyt różna od starej.

Potrzebujesz niezawodnego, bezpiecznego oprogramowania VPN?

Mamy twoje plecy.

CactusVPN zapewnia najlepsze szyfrowanie z dostępem do wysoce bezpiecznych protokołów VPN. Ponadto wyposażyliśmy naszą usługę w Kill Switch i Apps Killer oraz ochronę przed wyciekiem DNS.

Aha, i egzekwujemy surową politykę braku logów, więc twoja prywatność zawsze będzie bezpieczna.

A jeśli potrzebujesz VPN dla swojej firmy, powinniśmy wspomnieć, że CactusVPN jest bardzo skalowalny. Możesz podłączyć nawet pięć urządzeń jednocześnie w ramach jednego abonamentu. To i możesz zainstalować nasz serwis na najpopularniejszych platformach.

Dodatkowo, jeśli potrzebujesz pomocy, jesteśmy dostępni 24/7.

Brzmi dobrze?

Aplikacja CactusVPN

Następnie wypróbuj nasz serwis – zapewniamy bezpłatny 24-godzinny okres próbny. Nie musisz podawać danych karty kredytowej, a uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji.

Ponadto zapewniamy 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, jeśli usługa nie działa zgodnie z reklamą.

Sprzętowy VPN a oprogramowanie VPN – dolna linia

Sieci VPN dla sprzętu i oprogramowania osiągają podobny cel, ale istnieją między nimi wyraźne różnice:

 • Sprzętowa sieć VPN to dedykowane, samodzielne urządzenie z dedykowanym procesorem obsługującym funkcje VPN.
 • Oprogramowanie VPN to natywna lub zewnętrzna aplikacja, którą konfigurujesz lub instalujesz na swoim urządzeniu, aby uruchamiać połączenia VPN – albo na serwerze, który posiadasz, albo na serwerze dostawcy VPN.

Biorąc to wszystko pod uwagę – sprzętowa sieć VPN vs. oprogramowanie VPN, co jest lepszą opcją?

To naprawdę zależy od twoich potrzeb. Jeśli prowadzisz dużą firmę, masz wykwalifikowany zespół IT i chcesz się upewnić, że masz dedykowane połączenia VPN, sprzętowa sieć VPN jest dobrym rozwiązaniem.

Ale jeśli chcesz po prostu zaszyfrować ruch internetowy lub połączenia z siecią służbową, nie chcesz zajmować się złożonym, czasochłonnym procesem konfiguracji i wolisz unikać wydawania ponad 100 USD lub 500 USD na sprzęt, oprogramowanie VPN to znacznie lepszy wybór.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map