En İyi VPN Yönlendiricileri (2020)

wifi yönlendirici vektörToplumumuz dijital olarak bağlantılıdır. Şimdi çok fazla zaman, her zamankinden daha fazla çevrimiçi olarak geçiriliyor.


İnsanlar interneti bir çalışma, birbirinden öğrenme, sosyalleşme ve hatta video oyunları oynama yöntemi olarak kullanırlar. Ancak, internette ne kadar çok olursak, siber suçların kurbanı olma riskimiz daha yüksek.

Son birkaç yılda, bir dizi yüksek profilli siber saldırı meydana geldi. Bu saldırılar, milyonlarca kişinin özel bilgilerini tehlikeye atmasına neden oldu. Şirketlere on milyonlarca dolar ücret, üretkenlik kaybı ve hasarlı bir itibara mal oldu..

Siber tehditler arttığından, giderek daha fazla kişi ve işletme durumları için iyi bir VPN bulmak istiyor. Bir VPN’in ne olduğu ve koruyabileceği saldırı türleri hakkında çok fazla kafa karışıklığı var.

Bu yazıda, bu karışıklığı gidereceğiz ve size işinizi korumak ve kişisel hayatınızı korumak için en iyi seçenekleri sunacağız.

Bir VPN’in Önlemiş Olduğu Siber Saldırılar

GITHUB popüler bir geliştirici platformudur. Saniyede 1,3 TB olarak kaydedilen bir tsunami trafiği sistemlerini altüst ettiğinde DDoS saldırısı tarafından vuruldu. Saniyede 1,3 TB olağanüstü miktarda bilgi gibi geliyorsa, bunun nedeni!

Bağlam için saniyede 1,3 TB, 52 milyon insan aynı anda Ulta HD Netflix programlamasını izliyor. GITHUB saldırıyı araştırdı ve on binlerce benzersiz uç noktayı kapsayan binlerce farklı ANS’den kaynaklandığını gördü.

GITHUB kendilerini bu tip bir saldırıya hazırlamaya çalıştı, ama tamamen bunalmışlardı. İşletmeler ve bireyler kendilerini bir VPN kullanarak DDoS saldırılarına karşı koruyabilir.

VPN, kullanıcının gerçek IP adresini gizleyen şifreli bir yol oluşturur. İnternet bağlantınıza erişmeye çalışan herkes gerçek IP adresiniz değil, VPN’nin IP adresidir. Dolayısıyla herhangi bir DDoS saldırısı size değil VPN sunucusuna yönlendirilir. Siber suçlular sizi bulamazsa, size saldıramazlar.

saniyedeki tüm kenarlıklar

MITM saldırıları siber güvenliğiniz için bir tehdittir. Birkaç yıl önce NatWest, HSCB, Co-op Santander ve Allied Irish Banks uygulamalarında bir kusur bulundu.

Kusur, saldırganların pin kodları, şifreler ve kullanıcı adları da dahil olmak üzere müşterilerin kimlik bilgilerini çalmasını mümkün kıldı. Güvenlik ihlali, sertifika sabitlemedeki bir kusurun sonucuydu. Bu, müşterileri ister iOS ister Android cihaz kullanıyor olsunlar, “orta saldırıda adam” (MITM) adı verilen bir şeye maruz kaldı..

Orta saldırılardaki adam, bir siber suçlu güvenli olmayan bir Wi-Fi yönlendiriciye eriştiğinde gerçekleşir. Saldırgan, savunmasız yönlendiriciyi belirledikten sonra, kurban tarafından iletilen verileri okuyabilir. Siber suçlular bankacılık bilgilerini, kişisel bilgileri ve giriş bilgilerini yakalamak için kendi araçlarını kullanabilirler.

vpn kullanma

OpenVPN protokolünü kullanan bir VPN, bireyleri orta saldırılarda insandan koruyabilir, çünkü VPN’ler İnternet bağlantınızı şifreler. Gönderdiğiniz verileri korur, şifreler ve kredi kartı bilgileri gibi şeyleri içerir.

Yukarıda belirtilen senaryolardaki kurbanlardan herhangi biri, verilerin bir VPN tüneli üzerinden şifrelenmesi ve iletilmesi için güvenlik önlemini aldıysa, saldırının kurbanı olmayabilirler. Yine de seçenekler nelerdir? Birkaç dakika ayıralım ve bir VPN istemcisi ile yönlendirici üzerinde çalışan bir istemci arasındaki farkı tartışalım.

VPN Yazılımı nedir?

Cihaz ile sunucu arasında bir bağlantı kurduğunuzda, VPN istemci yazılımı cihazınıza kurulan yazılımdır. VPN’e erişmenizi sağlayan şey budur.

Mac OS, iOS, Android ve Windows gibi bazı platformlara VPN istemci yazılımı önceden yüklenmiş olarak gelebilir. Bununla birlikte, çoğu insan daha iyi bir arayüze sahip olduklarından ve daha güvenli özellikler sunduğundan üçüncü taraf bir müşteri kullanmayı tercih eder..

softether vpn kurulumu

Üçüncü taraf VPN istemcileri genellikle OpenVPN protokol geliştiricileri tarafından geliştirilir. VPN sağlayıcıları, temel VPN istemcilerinin sunamayabileceği bir dizi ek özelliğe sahip uygulamalar oluşturur.

Bu, bağlanacağınız ülkeyi seçme, L2TP ve PPTP protokolleri arasında seçim yapma, cihazınızı açtığınızda VPN’nin otomatik olarak başlatılmasını, bağlantınız güvensiz hale gelir gelmez bir öldürme anahtarını etkinleştirmeyi ve tüm diğer görevleri yerine getir.

VPN istemci yazılımı, VPN sunucusuyla bağlantı kurmanızı mümkün kılan yazılımdır. Cihazınız ile VPN sunucusu arasındaki şifreli tünelin cihazınızın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırılmış.

İstemci VPN’leri Nasıl Çalışır??

Bir VPN istemcisinin ve bir VPN sunucusunun birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için, veri paketleri aracılığıyla birbirlerini doğrulamaları gerekir. Güvenlik açısından kimlik doğrulama şarttır. Kimlik doğrulama VPN’nin istemci doğru sunucuyla konuşuyor ve bu doğru sunucu doğru müşteriyle konuşuyor.

Ardından, VPN istemcisi verilerinizi VPN sunucusuna gönderilmeden önce şifrelemeye başlar. VPN sunucusu bilgiyi alır almaz, bilgilerin şifresi çözülür ve daha sonra web’e gönderilir.

şifreleme nasıl çalışır

VPN sunucusu web’den istediğiniz gibi yanıt veya verileri alır almaz, örneğin web sitesine erişim, bu verileri şifreler ve cihazınızdaki VPN istemcisine gönderir. Cihazınızdaki VPN istemcisi, bilgileri kullanabilmeniz için şifresini çözer.

VPN istemcileri tarafından yapılan şifreleme ve şifre çözme, devlet kurumlarının, bilgisayar korsanlarının ve hatta İSS’nizin çevrimiçi trafiğinizi takip etmesini engelleyen şeydir. VPN istemcisi ve VPN sunucusu, verilerinizi şifreleyebilen ve şifrelerini çözebilen tek sunucudur.

Seçtiğim VPN İstemcisinin Güvenilir Olduğunu Nasıl Anlarım?

Anlayacağınız gibi, bir üçüncü taraf VPN seçtiğinizde, onları çevrimiçi güvenliğinizin büyük bir kısmına emanet ediyorsunuz. En güvenilir üçüncü taraf VPN istemcilerinin ücretli bir aboneliği olacak.

Bu nedenle, platformlar arası uyumlu bir VPN istiyorsunuz. Evinizin içindeyken ve tüm cihazlarınızda kullanabilmek istiyorsunuz.

Kullandığınız VPN istemcisi gizliliğinize saygı göstermeli. Bu, verilerinizi asla kaydetmemeleri gerektiği anlamına gelir. Verilerinizi günlüğe kaydederse, yalnızca kişisel bilgilerinizle bağlantısı olmayan ve yalnızca sorun giderme amacıyla kullanılan çeşitli bilgileri kaydetmelidirler..

İnsanları ücretsiz VPN’lerden uzak durmaya kararlı bir şekilde teşvik etmemizin nedenlerinden biri de budur. Birçok ücretsiz VPN hizmetinin hizmetlerini bu kadar ucuza sunabilmesinin nedeni verilerinizi başkalarına satarak para kazanıyorlar. İyi ücretsiz VPN hizmetleri bulmak nadirdir.

vpn veri toplama

VPN istemciniz web’deki verilerinizi asla yanlışlıkla silmemelidir. Günün sonunda gerçek IP adresiniz ifşa ediliyorsa VPN almanın anlamı nedir??

En iyi VPN’ler, L2TP ve PPTP protokolleri veya OpenVPN protokolü gibi kullanmak istediğiniz VPN protokolünü seçmenizi sağlar. Tek istisna, işletim sisteminizin yalnızca bir tür VPN protokolünü kabul etmesi. Bu yüzden araştırmanızı yaptığınızdan ve VPN testleri yaptığınızdan emin olun..

VPN İstemcileri için Tavsiyemiz

Önceki bölümde ortaya koyduğumuz kriterleri aldık ve sizin için doğru olabileceğini düşündüğümüz üç VPN istemcisini seçmek için kullandık.

1. NordVPN – Güvenlik ve İşlevsellik için 1 Numaralı Seçim

nordvpn logosu

Artıları:
 • Kullanıcı dostu
 • 30-gün para iade garantisi
 • Canlı sohbet desteği
 • Netflix ile çalışır
 • Çift şifreleme
 • Piyasadaki en uygun maliyetli VPN
Eksileri:
 • Hızlar değişebilir, ancak genellikle sabittir

NordVPN genellikle tüm üçüncü taraf VPN istemcileri arasında bir numaradır. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde NordVPN hizmetlerini geliştirmek için çok şey yaptı, daha yüksek hızlar ve daha fazla sunucu sunuyor.

En hızlı olmamasına rağmen. torrent, yüzlerce yayın sitesine erişim, dünya çapında 5.000’den fazla sunucu ve IKEv2 ve IPSec gibi bir dizi protokol dahil olmak üzere diğer birçok alanda en iyisi olarak bunu telafi etmekten daha fazlası.

Üç plana kaydolursanız, aylık 2,99 ABD doları ücret alırsınız. Bu, fiyat konusunda onları piyasadaki en iyi VPN yapar. DNS sızıntılarını önlemede harika bir iş çıkarıyorlar ve VPN bloklarını aşmak için tasarlanmış özel yazılımlara sahipler. Akış içindeyseniz, NordVPN’den başka bir yere bakmayın. Bu hizmeti kesinlikle okuyucularımıza öneriyoruz.

İşte NordVPN kullanılarak yapılan birkaç hız testi:

104 Mb / s taban çizgisinden başlayarak ve Avrupa’dan İngiltere’ye bağlantı.

nordvpn danimarka hız testi

Burada Avrupa’dan New York’a bağlanıyoruz. Hızda önemli bir kayıp olduğunu görüyorsunuz. Avrupa’dan New York’a giden çoklu testler yapıldı ve hız dalgalanmaları 3,87 Mbps’den 65 Mbps’nin biraz üzerine düştü.

nordvpn abd hız testi

Hızın büyük bir hayranı değiliz, ancak aldığınız tüm işlev ile aylık ödediğiniz 2,99 $ arasındaki ticarete kadar, her gün hizmetlerine kaydolacağımızdan emin olabilirsiniz. Tam yazımızı okuyun NordVPN incelemesi.

2. ExpressVPN – En İyi Hız ve Güçlü Güvenlik

expressvpn logosu

Artıları:
 • Yüksek hızlar
 • Başlıca işletim sistemlerinin çoğu ile çalışır
 • Kullanıcı dostu ve kurulumu kolay
 • IKEv2 ve IPSec protokollerini sunar
 • Netflix ve diğer akış sitelerine erişim
Eksileri:
 • En pahalı VPN’ler arasında
 • Sadece üç eşzamanlı bağlantıya izin verir
 • Netflix Avustralya’ya sınırlı erişim

İnsanların ExpressVPN hakkında sorduğu ilk soru ne kadar hızlı olduğudur. ExpressVPN sunucusu kullanarak ne kadar hızlı bağlanabildiğinizi doğrulayan çevrimiçi bir dizi hız testi vardır. İşte Almanya’dan saniyede 100 MB temel hız ile bağlanan bir örnek. İlk test İsviçre’deki bir sunucuya bağlanır.

expressvpn hız testi

Gördüğünüz gibi, sadece bir önemsiz iletim hızı kaybı. Ardından, Amerika Birleşik Devletleri’nde daha uzaktaki bir sunucuya bağlanan bir test.

Hızlar biraz daha yavaş bağlanıyorlardı. Bu, üçüncü taraf VPN istemcilerinin çoğunluğu ile elde edeceğinizden çok daha iyi.

expressvpn hız testi abd

ExpressVPN (ve bu konuda NordVPN) hakkında sevdiğimiz bir şey, gizliliğinizi ciddiye almalarıdır. Hükümetlerin ExpressVPN’in sunucularını ele geçirdiği bazı haberler var.

Hizmetlerini kullanan insanlar hakkında bilgi almak istediler. Bununla birlikte, ExpressVPN sunucularında depolanan müşterileri hakkında bilgi tutmadığından, hükümetin ele geçireceği hiçbir şey yoktu. ExpressVPN gizliliğinizle o kadar ilgilenir ki, şirketteki önemli oyuncuların kimlikleri hakkında gizli kalırlar.

Bizim için, ExpressVPN, piyasadaki en iyi VPN istemcilerinden biridir.. Tam yazımızı okuyun ExpressVPN incelemesi neden böyle hissettiğimizi görmek için.

3. VyprVPN – Hız, İşlev ve Güvenlik Arasındaki Denge

vyprvpn logo min

Artıları:
 • Sunucu ağlarında yüksek hız
 • Anti-VPN yazılımı ile uğraşmak için bukalemun protokolü
 • Kendi hesabına, kendi kendine çalışan, üçüncü taraf yok
 • Kullanıcı dostu ve çoğu cihaz ve platformda çalışır
Eksileri:
 • Kripto para ödemesini kabul etmiyor
 • Tüm planlar aynı seviyede koruma sunmaz

VyprVPN, İsviçre tabanlı bir VPN hizmetidir. Son birkaç ay içinde bazı önemli ilerlemeler kaydetti. Gördüğümüz en büyük iyileştirmelerden biri, artık% 100 günlük yok politikası vaat ettikleri. Geçtiğimiz yıl boyunca sunucu altyapılarını geliştirdiler ve şimdi mükemmel performans sağlıyorlar.

Tabii ki, insanların sorduğu bir numaralı soru VPN servisinin ne kadar hızlı çalıştığıdır. 94 Mbps’lik bir taban çizgisinden başlayarak yapılan bazı testler.

İlki Avrupa’dan Almanya’ya yapıldı.

vyprvpn hız testi

Hızda yaklaşık yüzde 15’lik bir düşüş olduğunu görebilirsiniz. Bu mesafeden bir VPN sunucusundan ne beklenir.

Avrupa’dan ABD’de New York’a bir başka test daha yapıldı.

vyprvpn hız testi new york

Burada hızda yüzde 30’luk bir kayıp gördük. Yine de, keyifli ama güvenli bir deneyim yaşamanız için fazlasıyla hızlı.

VyprVPN son derece güvenilir. Bunun sağlam bir seçim olduğunu ve piyasadaki en iyi VPN’lerden biri olduğunu düşünüyoruz. Tam yazımızı okuyun VyprVPN incelemesi.

Yönlendirici Seviyesinde Bir VPN

Şimdi yönlendirici düzeyindeki VPN’ler hakkında konuşalım. Yönlendiricinizde bir VPN kurmak düşündüğünüzden çok daha az karmaşıktır. Kaliteli bir yönlendiriciyi piyasadaki en iyi VPN yönlendiricisiyle birleştirdiğinizde, çevrimiçi güvenlik için zorlu kombinasyon.

vpn nasıl korur

Bir VPN yönlendiricisine sahip olmanın birincil yararı, istediğiniz sayıda kullanıcıyı bağlayabilmenizdir. Önceki bölümde tartıştığımız gibi, bazı üçüncü taraf istemci VPN yazılımları abonelik başına bağlanabilecek cihaz sayısını sınırlandırıyor.

VPN yönlendiricilerinin açık avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Sınırsız Bağlantıya Sahip Olmak – Evinizdeki her cihazı bir VPN’ye bağlayabilirsiniz. Yönlendiricinizi ziyaret eden ve yönlendiricinize bağlanan tüm arkadaşlarınız da bir parola paylaşmanıza veya bir parola yöneticisinde oturum açmanıza gerek kalmadan bu avantajlardan yararlanır.
 • Daha İyi Platform Esnekliği – Akıllı TV’niz veya VPN desteğine ihtiyaç duymayan başka bir cihazınız var mı? Bir VPN yönlendirici kullanmak, istediğiniz şifrelemeyi ve global erişimi sağlar.
 • Sadece Bir Giriş Gerekli – Yönlendiricinizi ayarladıktan sonra, oturum açma kimlik bilgileri sağlama konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu bir ve bir anlaşma.
 • VPN Bağlantınız İhtiyacınız olduğunda Kullanılabilir – Favori VPN’inize haftanın yedi günü 24 saat bağlı kalabilirsiniz.

Önceden Yapılandırılmış VPN Yönlendiricilere Karşı VPN Donanım Yönlendiricileri

vpn yönlendirici komplikasyonuYeni bir yönlendirici istediğinizi biliyorsanız, ancak hangi VPN hizmetini kullanmak istediğinizden emin değilseniz, VPN uyumlu bir yönlendirici sizin için uygun olabilir. Yönlendiricideki bellenim zaten VPN bağlantıları yapmanıza izin veriyor.

Yani tüm yapmanız gereken VPN sunucunuzu ve giriş bilgilerinizi girmek. VPN uyumlu yönlendiricilerin çoğu DD-WRT ürün yazılımı veya Domates ürün yazılımı sunar. VPN için hazır yönlendiricilerin çoğu, hizmetinizin sorunsuz çalışması için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Satın almadan önce OpenVPN protokolünü desteklediğinden emin olun.

vpn yönlendirici yanıp sönen firmware“Önceden yanıp sönen yönlendirici” olarak da bilinen önceden yapılandırılmış bir VPN yönlendirici biraz daha pahalı olacak, ancak sizin için ne ödeme yaparsınız. Yönlendiricide kullanmak istediğiniz VPN hizmetini önceden seçebildiğiniz için kullanımı daha kolaydır.

Bu nedenle, bir yönlendiricide VPN kurmakla ilgili hiçbir şey yapmanız gerekmez. Sizin için iyi çalışabilecek birkaç yönlendiriciye göz atalım.

1. Sabai Teknoloji VPN Yönlendirici

sabai teknolojisi


Artıları:
 • Kullanımı kolay yazılım
 • 100+ Mbps indirme hızı
 • Mükemmel müşteri desteği
Eksileri:
 • Bu tür diğer yönlendiricilerden daha pahalı
 • Şüpheli müşteri desteği

Genel olarak, bu VPN yönlendiricisinin ve ona eşlik eden VPN hızlandırıcısının performansından etkilendik. Hızlandırıcı, VPN yönlendirici hızınızı en üst düzeye çıkarmanıza izin veren inanılmaz bir çözümdür. Gelişmiş özellikler, Sabai OS ürün yazılımı ve kolay yapılandırma seçenekleri sunar. Bu VPN yönlendiricisine başlamak çok kolay.

2. FlashRouters VPN Yönlendirici

FlashRouters VPN YönlendiriciArtıları:
 • Harika destek
 • Yüksek kaliteli yapı
 • Harika Flashrouters VPN Uygulaması
Eksileri:
 • VPN uygulaması kill anahtarı her zaman çalışmaz
 • Çok çeşitli seçenekler sunarlar, bu nedenle istediğiniz ürünü elde etmek için teknolojiyi güçlü bir şekilde anlamanız gerekir.

FlashRouters’ın satış için 20 farklı yönlendiricisi vardır. Netgear ve Linksys dahil olmak üzere lider üreticilerden yönlendiriciler satıyorlar. Daha ucuz modellerinin bazıları 200 doların biraz altında ve daha pahalı tam güç merkezi yönlendiricileri 500 doların üzerinde satılıyor. Tüm yönlendiricileri ile ücretsiz bir VPN uygulaması sunuyorlar.

FlashRouters şu anda en popüler 11 VPN hizmetini destekliyor, NordVPN dahil, ExpressVPN, ve VyprVPN. DD-WRT’nin kendisinin PPTP veya OpenVPN kullanan VPN hizmetlerinin çoğu için manuel yapılandırmayı desteklediğini unutmayın. Dolayısıyla, bir yönlendirici satın almak istiyor ancak şirketin desteklediği VPN hizmetlerini kullanmak istemiyorsanız, alışveriş yapmak isteyebilirsiniz.

3. Asus VPN Yönlendiricileri

asus vpn yönlendiriciArtıları:
 • Çok sayıda VPN özellikli yönlendirici
 • Yardımcı müşteri hizmetleri
 • Esnek fiyat aralığı
 • DD-WRT, Domates, AdvancedTomato ve OpenWRT ile kullanılabilir
Eksileri:
 • Yönlendirici bir stok ürün yazılımı AsusWRT ile birlikte gelir. Bu, Merlin kadar çok özellik sunmaz

Asus yönlendiriciler kararlıdır. İyi performans sunarlar. İnsanlar onları kullanmayı severler çünkü kurulumu kolaydır. Yönlendirici desteğine sahip çoğu VPN ile kullanılabilirler. Çok fazla ürün yazılımı ile çalışırlar ve yükseltmeleri kolaydır. Yerel olarak, bu yönlendiriciler OpenVPN, L2TP ve PPTP protokollerini destekler.

Son düşünceler

Siber güvenlik tehditleri daha kişisel ve daha etkili hale geldikçe, nüfusun daha büyük bir yüzdesinin VPN kullanmaya başlaması bekleniyor. Kurban olduktan sonra sarkan birkaç kişi var. VPN kullanmanın önemi hakkında öğrendikleri bilgileri öğrenmelerini veya bu bilgiler üzerinde hareket etmelerini diliyorlar. Bu kılavuzun amacı, güvenliği düşünen bireyleri adım atın ve bir VPN kullanın.

Cep telefonunuz ve dizüstü bilgisayarınız gibi bir veya iki cihazı güvenceye almak istiyorsanız üçüncü taraf VPN istemcileri harika. İncelediğimiz tüm istemci yazılımlarıyla, tek bir abonelikle birden fazla cihazı güvenceye alabilirsiniz.

Evinizi korumak istiyorsanız, bir VPN yönlendirici standart ev güvenlik sistemlerinin yanı sıra akıllı bir yatırımdır. Önceden yapılandırılmış bir VPN yönlendirici satın almanın birçok faydası vardır. Çoğunlukla tak ve çalıştır. Kullanacağınız VPN hizmetini seçmede daha fazla esneklik istiyorsanız, VPN uyumlu yönlendiriciler de sizin için iyi bir fikir olabilir.

İncelediğimiz bazı VPN hizmetleri, müşterilerin hizmetlerini ücretsiz olarak denemelerine olanak tanır. Bunlardan yararlanmanızı ve sitede incelediğimiz üç VPN istemcisini test etmenizi öneririz. Bu, sizin için en uygun ürünü seçmenizi mümkün kılacaktır.

Bir VPN yönlendirici satın almak söz konusu olduğunda, firmware’e ve sunduğu diğer özelliklere bakmak için zaman ayırın. Bir VPN yönlendiricisinin daha pahalı olması, istediğiniz özellikleri sunacağı anlamına gelmez..

Ücretsiz VPN istemci yazılımı satın almayı kandırmayın. Bunu yeterince vurgulayamayız. Bu dünyada hiçbir şey ücretsiz değildir ve VPN’ler söz konusu olduğunda bu kesinlikle doğrudur.

Bir şirketin hizmetlerini ücretsiz olarak sunabilmesinin tek yolu, başka bir yerde para kazanmasıdır. Ücretsiz VPN’lerin para kazanmanın 10 yolu üzerinden dokuz kez sizi başkalarına satarak.

Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, bu kesinlikle istediğiniz son şeydir. İstisnalar varsa, çok az şey vardır ve genellikle ücretsiz deneme sunarlar, ancak sonsuza kadar ücretsiz değildirler.

Sizden duymak isteriz. VPN istemci yazılımı ve VPN yönlendiricileriyle ilgili deneyiminiz nedir? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Ayrıca, VPN’ler ve VPN yönlendiricileri hakkında en sık sorulan sorular listemize göz atın.

SSS

S: Hangi yönlendiriciler NordVPN ile uyumludur?

A: NordVPN ile kullanmak için en iyi VPN yönlendiricisinin ne olduğunu söylemek mümkün değildir. Yanıt büyük olasılıkla gerçek ihtiyaçlarınıza ve sistem kurulumunuza bağlı olarak değişecektir. NordVPN piyasadaki en iyi VPN’lerden biri olduğundan, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi yönlendirici ile uyumludur:

 • Asus
 • DD-WRT
 • D-Link
 • Linksys
 • Netduma
 • Netgear
 • Sabai
 • Domates
 • TP-Link
S: VPN’ler yalnızca Kablosuz için mi?

A: Hayır. VPN’ler, İnternete Wi-Fi, mobil bağlantı veya sabit hat üzerinden bağlanan cihazlarda çalışır. VPN, cihazlarınız veya yönlendiriciniz ile VPN sunucuları arasında şifreli bir VPN tüneli oluşturarak çalışır. Cihazın internete nasıl bağlandığı önemli değil.

S: Dahili bir VPN’ye sahip yönlendiriciler var mı?

A: Yönlendirici desteğine sahip bir dizi VPN var. VPN yönlendiricileri, üzerlerinde bir VPN yapılandırmayı ve kurmayı kolaylaştırır. Bazı şirketler, belirli bir VPN ile çalışmak üzere önceden yapılandırılmış yönlendiriciler satmaktadır. Bununla birlikte, kullanıcı, IKEv2 ve IPSec gibi önceden yapılandırılmış VPN hizmetinin sahip olmadığı özellikler sunan bir hizmet isterse yönlendiriciyi farklı bir VPN hizmetiyle çalışacak şekilde yapılandırabilir..

S: Tüm yönlendiricilere bir VPN yüklenmiş olabilir?

A: Hayır. VPN yönlendirici, VPN ortamında ağ iletişimine izin vermek için özel olarak tasarlanmış özel bir yönlendirme cihazıdır. Bir VPN yönlendirici bir veya daha fazla ağ tünel protokolünü kullanacaktır. Bu protokoller VPN tünelleri içindeki iletişimleri oluşturmak ve yönetmek için kullanılır.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me