Çevrimiçi Gizlilik Kılavuzu: Anonimlik neden önemlidir?


İnternet çok büyüdü ve şimdi 4,1 milyar kullanıcı çevrimiçi internette. İnternetin netizenlere bilgi ve eğlence sağladığı doğrudur. Ancak, bir sorun var.

Kuruluşlar, tarayıcı geçmişi, sosyal medya hesapları gibi izninizle veri toplayarak işlerini büyütmek ve işlerini sürdürmek gibi.

Kuruluşlar veri toplar, çevrimiçi veya çevrimdışı olması önemli değildir. İstihbarat ajansları, İnternet Servis Sağlayıcıları ve Pazarlamacılar veri toplamada en üst düzey köpeklerdir.

Veriler, herhangi bir kuruluşun karar döngüsünün merkezinde yer alır. Göre Helisel BT araştırması, toplanan verilere dayanarak bir karar verilirse, başarı şansı% 79 artar. Analiz, kalite ve veri miktarı, işletmelerin ve kuruluşların rekabet avantajı elde etmelerine yardımcı olur.

İster internette geziniyor olun, ister sosyal medyada geziniyor olun, evinizin konforu ve mahremiyetinden kaynaklanıyor. Gerçekten özel değilsiniz, Google ve Facebook gibi şirketler bilgileri izlediği ve izlediği biliniyor senin hakkında.

Çevrimiçi veri gizliliği nedir?

Veri gizliliği, veri güvenliğinin bir dalıdır. Çevrimiçi gizlilik temel olarak, verilerin rızası, bildirimi ve düzenleyici yükümlülükleri içeren doğru şekilde işlenmesine ilişkin endişeler etrafında döner..

Veri gizliliği tanımını bir kenara bırakarak, pratik veri gizliliği ile ilgili endişeler şunlardır:

 • Verilerin üçüncü taraf kuruluşlarla paylaşılıp paylaşılmadığı ve nasıl paylaşıldığı.
 • Veriler yasal olarak nasıl toplanıyor ve saklanıyor.
 • GDPR, HIPAA, GLBA veya CCPA gibi yasal kısıtlamalar.

Veri gizliliği, bilgi teknolojisinin temel bir parçasıdır. Bir kuruluşun veya bireyin bir altyapıdaki hangi verilerin başkalarıyla paylaşılabileceğini ve hangilerinin gizli tutulması gerektiğini belirlemesine yardımcı olur.

Çevrimiçi veri gizliliği neden önemlidir??

Veri gizliliğinin çevrimiçi topluluktaki en önemli sorunlardan biri olmasının iki önemli nedeni vardır.

Kalite ve Miktar, bir şirket için bir varlık olarak ne kadar önemli olduğunu belirleyen verilerin iki özelliğidir. Şirketler veri toplama, paylaşma ve kullanma gibi uygulamalarda yer almaktadır. Bu süreç aynı zamanda veri ekonomisi olarak da bilinir.

Google, Facebook ve Amazon dahil birçok şirket var. inşa edilmiş imparatorluklar veri ekonomisi planını takip ederek. Her kuruluş veriye dayalı kararlar alır. GDPR gibi veri saklama yasaları, işletmelerin gizlilik politikalarında şeffaf olmalarını zorunlu kılmıştır.

İkincisi, gizlilik gezegende var olan her bireyin hakkıdır. Asla bir ayrıcalık değildi ve asla bir ayrıcalık olarak düşünülmemelidir. Durumlar, resimler, görüşler şeklinde çevrimiçi olarak paylaştığınız veriler aslında bir konuşma özgürlüğü ortamıdır ve hiç kimse bunu kendi isteğinize göre kaydedemez veya kullanamaz..

Tüm bu verilerin izlenmesi ve izlenmesi ile, internette iletilen mesajın bağlamdan çıkarılacağını ve başınızı belaya sokacağını belirlemenin bir yolu yoktur..

Kuruluşlar neden beni izliyor?

Yukarıda belirtildiği gibi, verilerinize dayanan birçok farklı kuruluş vardır. Aslında internette var olan bir organizasyon olması gerekmez. Son istatistik gösterisi ABD’de yaşayan insanların% 47’sinin mahremiyetlerinden endişe duydukları.

Veri toplama organizasyonlarının arkasındaki motivasyonları ile birlikte listesi aşağıdaki gibidir:

 • İstihbarat ajansları.
 • İnternet servis sağlayıcıları.
 • Google ve Facebook gibi şirketler.

İstihbarat Kurumları hangi verileri topluyor??

Veri gizliliği, uzun süredir alakalı olan ve önemli bir sorun olmaya devam edecek olan tek sorundur. İlk bakışta, Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) gibi istihbarat teşkilatlarının kitlesel gözetime dahil olduğu açık olmalıdır.

Veri toplamanın ardındaki motivasyon neredeyse şeffaftır. İstihbarat teşkilatları insanları 911 saldırısından korumak istiyor. Ancak, toplu veri toplamak yardımcı olmaz.

NSA’nın PRISM programı şirketlerden yararlanıyor Google, Apple, Microsoft ve diğerleri gibi kolayca. Tüm bilgileri koklayabilir ve daha sonra kitlesel bir coğrafi alanda insanları gözetlemek için kullanabilir.

Yukarıda belirtilen sorun sadece Amerika Birleşik Devletleri ile sınırlı değildir. Var istihbarat ittifakları Yeni bilgiler oluşturmak için farklı bölgelerde toplanan verileri paylaşmak amacıyla oluşturuldu.

5 Gözün / 9 Gözün / 14 Gözün İstihbaratının Rolü

İstihbarat ittifakı, küresel olarak bulunan farklı istihbarat teşkilatları arasında bir anlaşma olarak tanımlanabilir. Kendi istihbarat servisiniz tarafından casusluk yapmak bir şeydir, ancak yabancı bir servis sadece sınır dışıdır. Bu sorunu çözmek için toplanan zekayı birbirleriyle paylaşmak için ittifaklar kuruldu.

Şu anda 5 Göz İstihbarat ittifakına katılan ülkeler:

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Birleşik Krallık
 • Yeni Zelanda
 • Kanada
 • Avustralya

Nine Eyes Intelligence Alliance, FVEY’i ve dört ülkeyi daha birleştirerek oluşur:

 • Danimarka
 • Fransa
 • Hollanda
 • Norveç

Son olarak, on dört göz istihbarat ittifakı dokuz göz istihbarat ittifakındaki ülkeler ve beş ülkeden daha oluşmaktadır:

 • Almanya
 • Belçika
 • İtalya
 • ispanya
 • İsveç

Dikkat edilmesi gereken başka bir şey, bu istihbarat ittifaklarının dünyanın büyük bir yüzdesini kapsadığı ve bu ülkelerde yaşayan insanlar üzerinde kolayca casusluk yapabileceği ve istihbarat toplayabileceğidir..

İstihbarat teşkilatları birbirleriyle çeşitli bilgileri paylaşıyor.

 • Sinyal İstihbaratı (SIGINT): Adından da anlaşılacağı gibi, SIGINT elektronik sinyallerden ve sistemlerden türetilmiş herhangi bir istihbarattır. Örneğin, iletişim sistemleri, radarlar ve silah sistemlerinden toplanan veriler.
 • İnsan Zekası (HUMINT): Bir insan tarafından toplanan zeka HUMINT olarak bilinir. Bu senaryoda, güvenilir bilgi edinmek iyi eğitilmiş casusların görevidir. Sorgulamalar, bilgilendirmeler ve medya kullanımı da dahil.
 • Mekansal Zeka (GEOINT): Uydu kullanımıyla toplanan bilgilere Coğrafi İstihbarat denir. İstihbarat, haritalar, planlar ve insan faaliyeti hakkında bilgi içerebilir.

Ancak, bazıları bir istihbarat ittifakı kurmanın onlara kontrol ve istihbarat açısından üstünlük sağladığını düşünebilir. Bu bir dereceye kadar doğrudur.

Ağ verilerini izlemek için Meta veri saklama nasıl kullanılır??

Basit bir ifadeyle, Meta Veriler verilerle ilgili verilerdir. Başka bir deyişle, Meta veriler bir veri kümesini tanımlar. Verilerin nasıl ve ne zaman ve kim tarafından toplandığını açıklayan bilgiler içerir. Meta veriler, bazı senaryolarda çalışmayı kolaylaştıran veriler hakkında temel bilgileri özetler.

Devlet kurumları ileri itmek zorunlu veri saklama yasaları için. Bu, telekomünikasyon şirketlerinin istihbarat kuruluşları tarafından kullanılabilecek uzun bir süre boyunca veri depolamasına izin verecektir..

Meta verilere hangi veriler dahil edilir??

Meta veriler, bir elde taşınır cihazda veya bilgisayarınızda ne yazdığınızla ilgili bilgi değildir. Daha çok sizi benzersiz bir birey olarak tanımlayan bir bilgidir. İnternette geride bıraktığınız bir dijital ayak izi izi:

 • Web sitelerini ziyaret ettiğinizde.
 • Dosyaları indir.
 • Genel olarak internette sörf yapın.

Ne yazık ki, ISS’lere, devlet kurumlarına, telekom şirketlerine ve gözetmenlere bu bilgilerin üzerine bir profil oluşturmalarını sağlıyor.

Meta Veri Tutmanın Etkisi

Metadata tutmanın vatandaşlar üzerindeki etkisi tamamen aynıdır. Temel gizlilik hakkı kaldırılmıştır. Bu, şirketler ve ilgili yetkililer için açık bir kitap yapar.

Meta verileri kullanarak davranışınızı tahmin edebilirler ve cezalar uygulayabilirler. ISS azaltma şeklinde olabilir. Bir hukuk kurumu söz konusu olduğunda, Metadata şüpheli etkinliklere katılan kişileri çevrimiçi olarak izlemek için kullanılabilir.

İnternet Servis Sağlayıcısı neden veri topluyor??

İnternet tarafsız hizmet sağlayıcıları, net tarafsızlık sağlanana kadar eylemlerinden sorumlu tutulmuştur. Durum büyük ölçüde değiştiğinde mahkeme FCC’nin net tarafsızlığını öldürmesine izin verdi. İnternet servis sağlayıcıları artık güçlerini isteyerek kullanabilirler.

ISS’lerin bakış açısından gizliliğin istilasının ardındaki motivasyonlar, bir istihbarat servisinden çok farklıdır. İstihbarat servisinin vatandaşların yararına veri topladığı yerlerde, İSS’ler bunu kendi yararları için yapıyorlar.

ISS tarafından yapılan izleme ve izleme birçok önemli soruna neden olur. Bir varlık, İnternet kısma. İSS’ler internet hızlarını yavaşlatmak için güçlerini kullanıyor.

İSS hangi verileri topluyor??

Tüm çevrimiçi etkinliklerinizi izlemek ve izlemek için tasarlanmış özel filtreler kullanırlar. Ağları üzerinden istekte bulunduğunuzda gerçekleşen izleme türüdür.

Bir sorgu her girdiğinizde, bunun yalnızca rastgele bir anahtar kelimenin alan adı olup olmadığı. Tarayıcı bir alan adı sunucusuna (DNS) bir istek gönderir ve bu da size talep ettiğiniz web sayfasını sunar.

ISS’lerin sizin için hangi bilgileri toplayabileceğinin bir sınırı vardır. Kredi, belirli kişiler tarafından sağlanan gizlilik yasaları.

Bununla birlikte, bu bilgiler sizi internette benzersiz bir kişi olarak tanımlayabileceğinden hafifçe alınmamalıdır. ISS’lerin üzerinizde toplayabilecekleri:

 • Çevrimiçi sörf yaptığınız URL’ler.
 • En sık ziyaret ettiğiniz web sayfaları.
 • Belirli web sayfalarında ne kadar zaman geçirirsiniz.

Google gibi özel şirketler & Facebook

İle bitti Aylık 2,4 milyar aktif kullanıcı Facebook ve Google’da arama motoru pazar payı% 92. Bu web sitelerindeki veri akışlarının İnternet’teki diğerlerinden çok daha yüksek olduğu açıktır.

Bu kuruluşların her ikisi de, günlük olarak topladıkları verilerden para kazanarak tonlarca gelir elde etti. Platformlara katılmak ve kullanmak ücretsiz olmakla birlikte, reklam geliri Google ve Facebook’u bir teknoloji devi haline getirdi.

Reklamverenler platformlarda reklam vermek için ödeme yapar, belirli bir kitleyi hedeflemek için anahtar kelimeler belirlenebilir. Bu yalnızca Google ve Facebook verileri etkin bir şekilde analiz ederken yapılabilir.

Her zaman teknoloji devleri ve gizlilik aktivistleri arasındaki bir savaştı. Bunlar, rutininizi kolayca tahmin edebilecekleri yeterli miktarda toplanmışlardır. İşte ne kadar veri topladılar izninizle size.

Şu anda sadece buzdağının ucundayız. Çevrimiçi gizliliği kapsayacak daha çok şey var ve çevrimiçi ortamda kesinlikle daha fazla tehdit var.

Çevrimiçi gizlilik tehditleri

İleri teknoloji bir geleceğe doğru ilerlerken, bize karşı duran sürekli bir sorun var. Tanıtımı Nesnelerin İnterneti şimdiden dördüncü sanayi devrimini başlattı ve çevrimiçi gizlilik tehditleri katlanarak artacak.

İnternette karşılaştığınız tehdidin farklı kalibratörleri vardır. Nasıl çalıştıklarını bilmeden sadece gizliliğinizi değil verilerinizi de riske atacaktır.

Arama Motoru hangi verileri toplar??

Arama motorları internetin telefon defteri gibidir, iletişim kurmak ve isteklerinizi almak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahiptirler.

Arama motorları olmadan, yeni şeyler hakkında bilgi edinmek imkansız olurdu. Milyarlarca netizen ikinci bir düşünce vermeden arama motorunu kullanıyor.

Arama motorlarının sizinle ilgili çeşitli bilgileri depolaması yalan değil. Arama motoru deposunun bazı bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • İnternet Protokolü (IP) Adresiniz
 • Ziyaretinizin tarihi ve saati
 • Aradığınız anahtar kelimeler
 • Benzersiz bir tanımlayıcı olan Çerez Kimliği.

Saklanan bilgiler, size farklı ürünler pazarlayan reklamverenlere aktarılır. Belirli bir web sitesini ziyaret ettikten sonra, aradığınız belirli bir ürün için reklam almaya başladığınızı fark etmişsinizdir..

Tarayıcı Güvenlik Açıkları

Tarayıcılar, farklı görevleri gerçekleştiren çeşitli eklentilerle birlikte gelir. Bu güvenlik açıklarından bazıları eklentilerin ve özelliklerin kendilerinden kaynaklanırken, diğer güvenlik açıkları ziyaret ettiğiniz web sitelerinden kaynaklanır.

Eklentilerin neden olduğu sorunlar aşağıdaki gibidir:

 • ActiveX, Microsoft Edge ve Internet Explorer ile birlikte gelen ve yalnızca bu tarayıcılarda çalışan bir eklentidir. Bilgisayarınız ve Java veya Flash tabanlı bağlantıları olan web siteleri arasında aracı görevi görür.
 • JavaScript, birçok popüler web sitesi tarafından farklı türde dinamik içerik göstermek için kullanılan bir programlama dilidir. Ancak, bilgisayar korsanları tarafından sisteminize veya tarayıcınıza kötü amaçlı yazılımlar ve istenmeyen, zararlı reklamlar bulaştırmak için kullanılır.

Çevrimiçi sörf yapmanın neden olduğu sorunlar şunlardır:

Tarayıcı Parmak İzi

Son birkaç yıldır, tarayıcı parmak izi adı verilen bir teknik, çevrimiçi gizliliğe yol açabileceği riskler.

Teknik, sisteminizde bilgi içeren tarayıcıda saklanan bir “aracı başlığı” kullanır. Başlık, web sayfalarının optimizasyonu ile ilgili sorunları çözmek için kullanıldı. Ajan başlığı, spesifikasyonlarınıza göre bir web sayfası yapılandırması gönderdiği sunucuya gönderilir.

Ajan başlıkları 2019’da hala kullanılıyor, ancak o zamandan beri çok değişti. Her cihaz için optimize edilmiş bir deneyim sunmak için kullanılır, ancak yapılandırma bilgilerini ilgili sunucuyla paylaşmanız gerekir.

Yöntem, web sitelerinin sizi tanımlayabilecek bilgiler edinmesini sağlar. Toplanan bilgiler aşağıdakilerden oluşur:

 • Tarayıcı türü ve sürümü
 • İşletim Sistemi Bilgileri
 • Aktif eklentiler
 • Saat dilimi
 • Dil
 • Ekran çözünürlüğü

Bu teknik için bilgisayarda çerezlerin bulunmasına gerek yoktur. Web siteleri, benzersiz kullanıcıları tanımlamak ve çevrimiçi etkinliklerini izlemek için tarayıcılar tarafından sağlanan bilgileri kullanır.

Kurabiye

Çerezler, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgi içerebilen küçük dosya parçalarıdır. Aktarılan bilgiler belirli bir kullanıcıyı tanımlar ve tarama deneyimini geliştirir.

Çevrimiçi dünyada farklı türde çerezler vardır. Biri bir oturum çerezi ve diğeri, kalıcı çerez.

Kalıcı çerezler iki temel amaç için kullanılır, biri kimlik doğrulama diğeri izleme. Bu yüzden gizlilik için bir tehdittir. İzleme çerezi yavaş yavaş tüm çevrimiçi etkinliklerinizi izler ve ardından beğenileriniz ve beğenmediğiniz konular hakkında bir profil oluşturur.

Güvensiz Web Siteleri

Güvenli kilitler, URL’den önce yeşil asma kilide sahiptir. Bu, şu anda bulunduğunuz sitenin güvenli olduğunu gösterir. Asma kilit yoksa, web sitesini hemen terk edin.

Bilgisayar korsanları, hassas kimlik bilgilerine erişmek için güvenli olmayan web sitelerinden yararlanır. Kimlik bilgileriniz şifrelerinizi ve / veya kredi kartı bilgilerinizi içerebilir.

GlobalSign’a göre, Alıcıların% 80’i güvensiz e-ticaret web sitelerinden ayrılıyor. Herhangi bir senaryoda yapılacak doğru şey hangisidir?!

Güvenli olmayan bir web sitesinde geziyorsanız lütfen bu web sitelerindeki etkinliklerinizi izleyebilecek ve izleyebilecek üçüncü tarafların bulunduğunu unutmayın. Üçüncü taraflar şunları içerebilir:

 • İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS)
 • Hükümet
 • Kötü niyetli hackerlar

Anonim olarak çevrimiçi alışveriş neden önemlidir??

Elektronik ticaret veya e-ticaret tüm interneti bir fırtınaya maruz bıraktı. ABD’de yaşayanların neredeyse% 76’sı çevrimiçi alışveriş yapıyor. E-Ticaret mağazalarındaki artış, siber suçlardaki artışla doğru orantılıdır.

Anonim olarak online alışveriş yapma ihtiyacı son yıllarda hızla arttı. Failler, kredi kartı bilgileri, banka ekstreleri, adres, vb. İçerebilecek hassas bilgiler elde etmek için dikkatle bir saldırı gerçekleştirir..

Anonim olarak çevrimiçi alışveriş yapmak, satışlardan ve diğer uygun vergilerden kaçınmak anlamına gelmez. Bu sadece genişletilebilir bir ıskarta kartı veya para birimi kullanmak anlamına gelir.

Aşağıdaki örnekte, ikisinin arasındaki farkı anlayacaksınız. Hangisinin daha iyi senaryo olduğuna karar ver.

 • Fail, kredi kartı bilgilerinizi 5000 doların üzerinde nakit parayla çalar.
 • Hacker, satın alacağınız ürünün fiyatına göre tutarı olan ön ödemeli banka kartı bilgilerinizi çalar.

Anonim olarak çevrimiçi alışveriş yapmanın birçok yolu vardır. Gerçi, bazıları dijital, bazıları ise fiziksel dünyada biraz çaba göstermenizi gerektiriyor.

 • Ön ödemeli kartlar
 • Maskeli veya sanal bir kredi kartı kullanın
 • Bitcoin

Bulut depolama

Teknoloji ilerledikçe eski geleneksel yazılımı bıraktık ve Bulut altyapısına adapte olduk. Bulut bir kerede birçok sorunu çözmüş olabilir, ancak ne pahasına olursa olsun?

Bulut hizmetlerini kullanırken gizlilik hala tehdit altındadır. Dosyalarınızı şifrelemelerine rağmen, rahatlayamazsınız çünkü özel anahtarlı olanlar onlar ve izniniz olmadan şifresini çözebilirler.

Acil bir durum söz konusu olduğunda, teknoloji şirketleri ne vaat ettiklerine bakılmaksızın tüm verilerini ilgili makamlara teslim edecek.

Güvenli Olmayan Sesli Konuşma

Sesli konuşmaları kim sevmez? İnsanların s / b mesafelerini kolayca azaltır. Bir sesli görüşmeye başlamadan önce size aşağıdakileri hatırlatmama izin verin. Bu devlet kurumları sesli görüşmeler kaydediyor.

 • Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)
 • Devlet İletişim Merkezi (GCHQ)

Görünüşe göre, ajanslar ortalama bir insanın ne söylediğini duymaya çok istekli. Ajanslara göre, kitle gözetimi tüm terörist saldırıların çözümü.

Anlamsızdır, hangisinin gerçek bir tehdit ve hangisinin değil olduğunu nasıl belirleyecekler? Tek kullanımlık telefon satın almak, konuştuğunuz kişi bir telefon kullanmıyorsa, bir fark yaratmaz.

E-postalar Nasıl Güvensizdir??

E-postalar birbirimizle iletişim kurmamızı kolaylaştırdı. Ancak, satıcıların sağladığı güvenlik e-postası yeterli değildir.

NSA daha önce Google ve Microsoft’a başvurdu. Bu sebep, uçtan uca şifreleme sağlayan e-posta hizmetlerini kaldırmanız ve bunlara uyum sağlamanız için yeterli olmalıdır.

Uçtan uca e-posta şifrelemesi, gönderenin e-posta mesajını şifrelediği ve gönderdiği yerdir, yalnızca şifresini almayı amaçlayan kişi tarafından çözülebilir.

Çevrimiçi Gizlilik Kılavuzu ve En İyi Uygulamalar

Edward Snowden, hükümet organlarının internet kullanıcılarının yanı sıra internet kullanıcılarının da faaliyetlerini izleyebildiğini ve izlediğini açıkladı. Çevrimiçi olarak gizliliğinizi korumak önemlidir, çünkü bir ayrıcalık değil temel haktır.

Varlığınızı çevrimiçi olarak anonim tutmak için izleyebileceğiniz en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır. Tabii ki, aşağıda belirtilen uygulamaları izlemediğiniz sürece kimse çevrimiçi olarak sizinle ilgili bilgi toplayamaz..

Uçtan uca şifreleme

E2EE, herhangi bir senaryoda güvenliği ve gizliliği artırmanın en önerilen yoludur. İletişim hattının her iki ucundaki mesajları şifreleyerek gizliliğinizi korur.

Herhangi bir senaryoda uçtan uca şifreleme kullandığınızda, ister arkadaşınıza mesaj atıyor olun, ister e-posta gönderiyor olun veya internette geziniyor olun, hiç kimse etkinliklerinizi göremez. E2EE isteklerinizi anlamsız hale getirir, bu mesajları yalnızca hedeflenen kişi görebilir.

Telefonunuzda, e-postanızda ve bilgisayarınızda uçtan uca şifreleme kullanarak kendinizi aşağıdaki tehditlerden korursunuz:

 • İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS) etkinliklerinizi kaldıramaz
 • Devlet kurumları meta verilerinizi tutamaz
 • Bilgisayar korsanları hassas bilgilerinizi çalamaz

Uçtan uca şifreleme, yukarıda belirtilen iki sorunu çözer.

 • Güvenli Olmayan Sesli Konuşma
 • Güvensiz E-postalar

Uçtan uca kısa mesaj ve VOIP şifreleme

WhatsApp ve diğer VOIP uygulamalarının tanıtımı, ek ücret ödemeden arkadaşlarınızla ve ailenizle sesli sohbet etmeyi kolaylaştırdı. Ancak, bu uygulamaların gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak için gerekli şifrelemeye sahip olması gerekmez.

Yukarıda belirtildiği gibi, E2EE, güvenlik ve gizlilik sorununu ek maliyetler olmadan hemen hemen çözebilir. Gizlilik ve güvenliğe değer veren platformlar kullanılan platform olmalıdır.

İşte kullanıcıların uçtan uca güvenlik ek avantajı ile metin ve sesli sohbet yapmasına izin veren üç mesajlaşma seçeneği.

 • işaret
 • Telgraf
 • ChatSecure

Tüm bu platformlar açık kaynak kodludur ve uçtan uca şifrelemeyi destekler. Bu platformlara geçerek IP üzerinden sesli arama ve mesajlaşmayla ilgili gizlilik sorunlarından kurtulursunuz.

Uçtan uca şifreli e-postalar

Uçtan uca şifrelemenin önemi ve nasıl çalıştığı zaten belirtilmiştir. Bazıları kötü amaçlı etkinlikler için e-posta kullanırken, diğerleri reklam vermek için kullanır.

Ancak güvenlik ajanslarının sınırı yoktur. NSA’nın milyonlarca e-posta adresi topladığı biliniyor bütün dünyadan. Bu, bir arkadaşınızla iletişim kuruyor veya oldukça sıcak bir tartışmaya dahil olsanız da, ajansların tüm düşüncelerinizi okuyabileceği anlamına gelir..

Uçtan uca şifreli e-postalar kullanmak aşağıdaki sorunu çözebilir. İnternetteki en iyi E2EE hizmetleri şunlardır:

 • ProtonMail
 • Tutanota
 • Posteo

Sanal özel ağ

bir sanal özel ağ (VPN), sizin adınıza alan adı sunucusuna istek gönderen güvenli bir tünel görevi görür. Aşağıdaki görevi tamamlayarak bir VPN, IP adresinizi, çevrimiçi kimliğinizi korur ve internet bağlantınızı birçok tehditten korur.

IP adresinizi ve konumunuzu VPN tarafından sağlanan konuma maskeleyerek kimliğinizi korur. Uçtan uca şifreleme kullanır ve kimseden korkmadan internette gezinmenizi sağlayan özelliklere sahiptir.

Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken bir şey, orada yüksek hızlar ve yüzde yüz güvenlik vaat eden çok sayıda VPN satıcısı olduğudur..

Çevrimiçi olarak aynı tür güvenlik ve anonimlik iddia eden ücretsiz VPN’ler de vardır. Her ücretsiz VPN’in, ilk önce ücretsiz sürümü kullanılarak test edilebilen premium bir sürümü vardır. Ancak, ücretsiz VPN’in dezavantajları vardır.

Ücretsiz bir VPN’in dezavantajları:

 • Bant genişliği sınırı. Sınırlar servis sağlayıcıya bağlı olarak değişir.
 • Aralarından seçim yapabileceğiniz düşük miktarda sunucu.
 • Farklı platformlarda uyumluluk sorunları devam edebilir.
 • Düşük sunucu seçenekleri nedeniyle İnternet hızları tutarsız olabilir.

İşte size casus yazılımlara ve bilgisayar korsanlarına karşı bağışıklık kazandıracak en yüksek puanlı VPN’lerimiz.

 • ExpressVPN
 • NordVPN
 • Özel İnternet Erişimi VPN’i
 • PureVPN

Bu yolla, bir VPN’in çözdüğü birçok sorun var. Aralarında:

 • Sizi istenmeyen casus yazılımlardan ve bilgisayar korsanlarından korur
 • IP adresinizi ve konumunuzu maskeler ve İSS’lerin, devlet kurumlarının meta verilerinizi toplamasını engeller
 • Yapabilirsin coğrafi kısıtlamaları atla içerikte
 • Tarayıcı Parmak İzi

Proxy Sunucuları

Proxy veya ‘Proxy Sunucusu’, web sunucusu ile alınacak site arasında bir geçiş olarak kullanılan bir sunucudur. Bu, internet kullanıcılarının Çevrimiçi Gizliliklerini geliştirdikleri başka bir yöntemdir.

Bu sunuculardan biriyle arabirim kurarak çalışır, bilgisayarınız talebinizi orta sunucuya gönderir ve bu da talebinizi yapar ve talep ettiğiniz siteyi döndürür.

Çevrimiçi ortamda anonim ve güvenli kalmanın bir yolunu mu arıyorsunuz? bir dönen proxy bir IP Scrambler’ı taklit edebilir ve sizi çevrimiçi güvende tutabilir.

Anonimlik kazanmak için Tor Tarayıcı’yı kullanma

Tor, çevrimiçi gizlilik söz konusu olduğunda oyundaki en iyisidir. Yine de, ancak güvenlik söz konusu olduğunda, Tor tarayıcı doğru seçim değil.

Gündem çevrimiçi kimliğinizi anonim tutmakla ilgili olduğundan, gölgeli hiçbir şeye dahil olmadığınız sürece güvenlik yönü önemli değildir. Birçok gizlilik yanlısı meraklısı, gizliliklerini daha da artırmak için Tor’u kullanıyor.

Tor Browser’ın avantajları nelerdir?:

 • Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok sunucu.
 • Trafiği yönlendirmek için birden çok sunucu kullanılır.

Tor Tarayıcısının sakıncaları:

 • Trafiğinizi şifrelemez.

Ancak bu, konumunuzu belirlemenin ve sizi internette tanımanın imkansız olduğu anlamına gelmez. Ajanslar, Tor tarayıcı trafiği şifrelemediği için bireyi çevrimiçi faaliyetlerine göre belirleyebilir.

Tor ile ilgili gizlilik söylentileri sizi ilgilendiriyorsa, Tor alternatiflerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çevrimiçi alışveriş yaparken anonimlik neden önemlidir??

Arama geçmişiniz doğrudan gizliliğinizle ilgilidir. Google gibi şirketlerden gelen arama motorlarını kullanan Yahoo, gizliliğinizi atmak gibidir.

Arama motorlarının, analiz oluşturmak için arama geçmişinizi kullanan çok sayıda algoritmaya ve çok çeşitli düzenlemelere sahip olduğunu bilmiyorsanız. Kuruluşlar verileri hedefli reklamlar sunmak için kullanır ve bireyi yetkililere bildirmek için kullanabilir.

Gelecekte, her şey verilere bağlı olacaktır. Bu nedenle özel arama motorlarına geçmeyi düşünmelisiniz.

 • DuckDuckGo
 • arama sayfanızda arama
 • DisconnectSearch

Bu arama motorları en iyi olarak kabul edilir ve arama geçmişinizi takip etmez veya isteğinize karşı kullanmazlar.

Gizlilik Uzantılarını Yükleme

Belirli eklentiler var veya uzantılar İnternet üzerinden gizliliği ve güvenliği daha da artırmak için tarayıcıya yüklenebilen.

Bu uzantılar birçok avantaj sağladı, hükümetler ve İSS’ler tarafından casusluğu durduruyor. Her şeyden önce, bazı siber saldırıları önleme yeteneklerine sahipler.

Uzantılar şunları içerir:

 • Gizlilik Rozeti
 • Her Yerde HTTPS
 • uBlock Menşei

Çerezleri saklamayın, tarayıcıları kapattıktan sonra yapılandırmalarınızı çerezleri silecek şekilde ayarlayın. Bu nedenle, sisteminizde izleme yapılmaz.

Sonuç

İnternet servis sağlayıcıları ve güvenlik ajansları mahremiyeti olmaması gereken bir ayrıcalık haline getirmiştir. Bahsetmemek gerekirse, gizlilik kişinin satın alması gereken bir şey değil, bir gereklilik.

Çevrimiçi olarak anonimliği korumak istiyorsanız, en iyi yol bir VPN kullanmayı tercih etmektir. Düşük hızlardan endişe etmiyorsanız, VPN’i Tor tarayıcısının ek güvenliği ile eşleştirebilirsiniz. Tor tarayıcıyı kullanmadan gizlilik ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir VPN’ye güvenebilirsiniz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map