Akıllı TV’lerin sizi gözetleyebileceği tüm yollar

Akıllı TV’ler aslında sizi izleyebilecek televizyonlardır. Akıllı hoparlörlerle birlikte popülaritesindeki artış, şirketlerin (ve bu cihazları hackleyebilen herkesin) özel etkinliğinizi görüntüleyebilecekleri başka bir pencereye sahip oldukları anlamına gelir. İnterneti belirten veri koleksiyonu çevrimdışı yaşamınıza yayılıyor – ve evinizi istila ediyor.


TV izlemenizi kapsayacak şekilde kurumsal gözetimin bu şekilde genişletilmesi, daha özel bir İnternet oluşturma çabalarını baltalamaktadır. Gizliliğiniz yalnızca en zayıf bağlantınız kadar güçlüdür; bu, şirketler TV izleme alışkanlıklarınızı izleyerek şirketler benzer veriler biriktirebilirse tarama verilerinizi gizli tutma çabalarınızın geri alınabileceği anlamına gelir.

Bu makaleyi, akıllı TV’lerin sizi nasıl gözetlediğini ve gizli kalmak için hangi adımları atabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak şekilde hazırladık.

Akıllı TV nedir?

Akıllı TV’ler, Amazon Prime Video’dan YouTube’a kadar çeşitli uygulamaları destekleyen İnternet bağlantılı televizyon setleridir. Birçok akıllı TV, televizyonunuza ses komutları verebilmeniz veya görüntülü sohbet için kullanabilmeniz için ses tanıma ve video kameralar da eklemiştir..

Akıllı TV’ler, Hulu, Netflix ve YouTube gibi akış hizmetlerine benzer şekilde izlediklerinizi izler, ancak bunu bir adım daha ileri götürürler. Genellikle otomatik içerik tanıma (ACR) adı verilen ve birkaç saniyede bir ekranınızın piksellerini yakalayan bir sistem kullanırlar. Daha sonra bu piksel “parmak izlerini” video için bir Shazam gibi davranan bir üçüncü tarafa gönderir. Kişisel DVD, canlı televizyon şovu veya YouTube videosu izlemekte olduğunuz programı hızlı bir şekilde belirleyebilir. Bu bilgilere ek olarak, akıllı TV’ler bu programı izlediğiniz tarih ve saati, programın bulunduğu kanalı ve kaydedip kaydetmediğinizi ekler. Daha sonra bu bilgiler, tıpkı çevrimiçi geçmişiniz gibi, hangi reklamların sizi hedeflemede en etkili olacağını bildirmek için kullanılır.

Mahremiyet kaygısı

Televizyon izleme alışkanlıklarınız İnternet tarama geçmişiniz kadar sizinle ilgili olabilir. Reklamverenler bu tür verilerden politik tercihlerinizi, zenginliğinizi ve konumunuzu belirleyebilir. FTC, TV izleme geçmişinizi, kişisel sağlık ve finansal verilerin yanı sıra ABD’de korunan bir kategoriye koyarak toplanmadan önce açık onayınızı gerektiren hassas verileri dikkate alır..

Başka bir gizlilik sorunu, akıllı TV’lerin bu verileri nasıl paylaştığıyla ilgilidir. TV izleme geçmişinizi reklamverenlere ve üçüncü taraflara sattıklarında, Kablosuz ağınızın IP adresine bağlarlar. Bu bilgiler sayesinde, reklamverenler TV izleme geçmişinizi ve tarama geçmişinizi bağlayabilir, yani boş zamanlarınızın çoğunda sizi görürler. Bu, aynı reklamları tekrar tekrar görmenizi sağlayarak sizi cihazdan cihaza takip edebilecekleri anlamına gelir.

Akıllı TV’lerin iş planı, kurumsal gözetimin dramatik bir şekilde genişlemesini temsil ediyor, bu yüzden birçok akıllı TV sağlayıcısı defalarca köşeleri kesmeye ve veri toplamalarını gizlemeye çalıştı.

Şirketler akıllı TV verilerini kötüye kullandığında

İşte akıllı TV’leri içeren gizlilik skandallarından sadece birkaçı.

Gizli veri toplama

Vizio, kullanıcılarını asla veri toplama konusunda bilgilendirmeyen ve sonuç olarak onlara asla bir seçenek vermeyen böyle bir şirkettir. 2014 ve 2017 arasında, kullanıcılarının bilgisi olmadan izlediklerini izlemek için otomatik olarak ACR’yi kullanan akıllı TV’ler (ve eski akıllı TV modellerini güncelledi) sattı. 2017 yılında, tüm müşterilerinin görüntüleme geçmişlerini takip eden 11 milyondan fazla Vizio akıllı TV vardı.

Vizio, 2017 yılında New Jersey Başsavcısı FTC’ye şikayette bulunduğunda yakalandı ve Vizio’nun veri toplamanın ayrıntılarını kullanıcılarından sakladığını iddia etti. Gizlilik politikasında veri toplamadan bahsedilmemiştir. Vizio’nun herhangi bir verinin toplanacağından bahsettiği tek yer, “Akıllı Etkileşim” özelliğini açıklayan bir ekti. Burada bile, dil “belirsiz program teklifleri ve önerileri etkinleştirir” özelliğini belirterek belirsizdi. Vizio sonunda mahkemeden ayrıldı ve 2.2 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kaldı.

Bir mikrofon her zaman dinliyor

Samsung, kullanıcıların kanalı değiştirmesine veya TV setini sesli komutlarla açmasına izin vermek için mikrofonları belirli akıllı TV modellerine yerleştirdi. Ancak bu mikrofonlar asla kendilerini kapatmadılar. Aslında, 2015 yılında The Daily Beast, Samsung gizlilik politikasının derinliklerinde, “Sözlü kelimeleriniz kişisel veya diğer hassas bilgileri içeriyorsa, bu bilgilerin yakalanan ve üçüncü bir tarafa iletilen veriler arasında olacağını unutmayın. .” Temel olarak, bir Samsung akıllı TV aralığında söylediğiniz her şey toplandı ve üçüncü bir tarafa iletildi.

Samsung daha sonra, TV’lerin çoğunun kullanıcıların mikrofonu uzaktan kumanda ile etkinleştirmesini gerektirdiğini belirten bir açıklama yaptı. Dahili bir mikrofona sahip Samsung akıllı TV’si olan endişe duyan kullanıcılar TV’lerinin ses tanıma sistemini (Hi TV) devre dışı bırakabilir.

Kötü gizlilik koruması

2013 yılında bir BT danışmanı olan Jason Huntley, LG akıllı TV’ler ve kullanıcılarının görüntüleme verilerini nasıl topladıkları ve ilettikleri hakkında şok edici keşifler yaptı. Her şeyden önce, akıllı TV’ler, kullanıcı özelliği kapatarak veri toplamayı devre dışı bıraksa bile, kullanıcılarına veri iletir. İkincisi, akıllı TV, TV’ye takılmış olan herhangi bir USB sürücüsünü tarar ve bulduğu tüm dosya adlarını kaydeder. Üçüncüsü, akıllı TV ilettiği verileri şifrelemedi. Verileri düz metin olarak gönderme, akıllı TV seti ile LG’nin sunucuları arasındaki herkesin verilere kolayca erişip okuyabileceği anlamına gelir.

Huntley’nin gönderisinden gelen tanıtım, LG’nin yazılımını güncellemesine yol açtı, böylece kullanıcılar bu veri toplamayı devre dışı bırakabilirdi..

Facebook, Google ve Netflix ile gizlice veri paylaşın

Northeastern Üniversitesi ve Imperial College London’dan Eylül 2019 tarihli bir rapor, neredeyse tüm akıllı TV sağlayıcılarının ve Amazon’un FireTV ve Roku dahil olmak üzere birçok akış hizmetinin Netflix’e kullanıcıları bilgilendirmeden özel kişisel bilgiler gönderdiğini buldu. Rapora göre, test ettikleri neredeyse tüm akıllı TV’ler, Netflix hesabıyla hiçbir TV yapılandırmamış olsak da Netflix’e veri gönderdi. Bu, en azından, belirli bir konumdaki TV’nin modeli hakkında Netflix’e bilgi veriyor. ” Araştırmacılar, verilerin Netflix’e neden gönderildiği konusunda bir hipotez sunmadı.

Princeton’dan gelen benzer bir rapor, Amazon Fire TV kanallarının yüzde 89’unun ve Roku kanallarının yüzde 69’unun Facebook ve Google’dan kullanıcıların görüntüleme geçmişi ve tercihleri ​​hakkında bilgi toplayan izleyiciler içerdiğini buldu. Paylaşılan veriler ayrıca belirli cihazları (reklamveren kimliğiniz, WiFi ağınız ve cihazınızın seri numarası gibi) benzersiz bir şekilde tanımlayabilen ve bulabilen bilgiler içerir. Bu bilgiler bazen düz metin olarak da iletilir (şifrelenmemiş).

Akıllı TV’ler ve güvenlik

Hassas verileri düz metin olarak iletmek, bilgisayar korsanlarının akıllı TV’lerde kullanabileceği birçok güvenlik açığıdır. 2017 yılında bir Wikileak belge dökümü, CIA ve MI5’in Samsung akıllı TV’lere saldırdığı ve yerleşik mikrofonlarını insanları gözetlemek için kullandıkları “Ağlayan Melek” programını ortaya çıkardı. Bu, akıllı TV’lere erişen bilgisayar korsanlarının en dramatik örneği olsa da,.

Ayrıca 2017’de güvenlik danışmanları, Samsung’un akıllı TV açık kaynaklı işletim sistemi Tizen’de 40’ın üzerinde sıfır gün (önceden bilinmeyen) güvenlik açıkları buldu. Samsung ayrıca, bu yılın başlarında akıllı TV kullanıcılarının birkaç haftada bir virüsten koruma taramaları yapmaları gerektiğini bildiren bir tweet gönderdi (ve sonra sildi).

Güney Koreli BT güvenlik danışmanı güvenliği Seung-Jin Lee, akıllı bir TV’yi ele geçirmenin birçok yolunu gösterdiğinden beri güvenlik bir miktar iyileşmiş olsa da, hala uzun bir yol var. Durum o kadar korkunç ki, FBI Kara Cuma haftasında müşterilere akıllı TV’lerin güvenli olmadığını bildiren bir uyarı gönderdi.

Gizliliğinizi korumak için yapabilecekleriniz

ABD’li milletvekilleri, FTC’yi akıllı TV üreticilerini kullanıcılarının gizliliğini ihlal ettikleri için daha fazla araştırmaya zorluyor, ancak şu ana kadar çok az şey yapıldı. GDPR ayrıca akıllı TV kullanıcılarının verilerini korur, ancak akıllı bir TV üreticisine karşı henüz vergi ve para cezası vermediler. Şimdilik, verilerinizi korumanın en iyi yolu, konuları kendi ellerinize almaktır. Akıllı bir TV’niz varsa veya bir tane satın almayı düşünüyorsanız, gizliliğinizi ve siber güvenliğinizi korumak için atabileceğiniz bazı adımlar.

  • Gizlilik ayarlarını yapın: FTC, akıllı TV üreticilerinin size bu özelliği kapatma seçeneği sunmasını gerektirir. Bu genellikle akıllı TV ayarlarınıza derinlemesine giderek yapılabilir. CNET, çoğu akıllı TV için bunun nasıl yapılacağını kapsayan bir kılavuza sahiptir.
  • Akıllı TV’nizi İnternet’e bağlamayın: Akıllı TV’nizdeki gizlilik ayarlarını etkinleştirseniz bile, kaçınılmaz olarak bazı verileri paylaşacaktır. Aynı zamanda bilgisayar korsanları için de cazip bir hedef olacaktır. TV’nizin İnternet bağlantısını keserek etkili bir şekilde “aptal” bir TV’ye dönüştürüyorsunuz. TV’niz size WiFi ağınızla bağlantı kesme seçeneği sunmuyorsa, varsayılan fabrika ayarlarına sıfırlayın. Ardından, kurulum işlemi sırasında WiFi şifrenizi girmeyin.
  • “Aptal” bir TV satın alın: Bu en basit çözüm olsa da, akıllı TV’ler 2018’de televizyon satışlarının yüzde 70’ini oluşturduğundan daha zor hale geliyor. Akıllı TV’nin kullandığı veri toplama araçlarından hiçbirine sahip olmayan bir TV satın almak, daha eski bir model TV satın alın (büyük olasılıkla 2017 öncesi).

Akıllı TV’ler, Netflix’i büyük ekran TV’de izlemenizi kolaylaştırabilir, ancak gözetim kapitalizmi binasında başka bir tuğlayı temsil ederler. Amazon, Facebook ve Google’ın verileriniz için doyumsuz açlığının diğer şirketlere yayıldığı herkesi ilgilendirmelidir. Samsung ayrıca şu anda televizyon izleme verilerinizi, televizyonun Google’ı olma çabasıyla hedeflediğiniz reklamları kendileri beslemek için kullanma planlarını sürdürüyor. Yakında, tüm şirketler verilerinizin mümkün olduğunca çoğunu korumak için uğraşacak.

ProtonMail ve ProtonVPN’in engellemeye çalıştığı dünya bu. İlgi alanlarımızın kullanıcılarımızla uyumlu olması için bir abonelik iş modeli üzerinde çalışıyoruz. Kullanıcılarımız bize güveniyor çünkü gizliliklerini koruyoruz. Verilerinizi toplamak yerine kontrol etmenizi sağlayan bir şirketle çalışmayı tercih ediyorsanız, bugün ProtonVPN ve ProtonMail’e kaydolun.

Saygılarımla,
ProtonVPN Ekibi

En son ProtonVPN haberlerinden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin:

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me