Amazon Echo, Apple HomePod ve Google Home gibi akıllı hoparlörlerin gizlilik riskleri

Bilim kurgu resmen geldi. Akıllı hoparlörler ve dijital asistanları burada, sizi sürekli dinliyor, taleplerinize cevap vermeyi bekliyor. Yine de yararlı botlara daha az ve daha özenli stenograflara benziyorlar, her etkileşimin kapsamlı raporlarını derliyorlar, böylece şirketler verilerinizden para kazanabiliyor.

Alexa, dinliyor musun? Sonuç olarak, cevap evettir; akıllı hoparlörler her zaman sizi dinliyor. Bu cihazlar kurumsal gözetimin yeni bir sınırını temsil ediyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri masaüstünden kaçmanın ve evlerimize girmenin bir yolunu buldu.


Akıllı hoparlörler ne yapar?

Akıllı hoparlörler İnternet ile sesli bir arayüzdür. Akıllı hoparlörünüzün size bir şarkı çalmasını, trivia’ya bakmasını, havanın nasıl olduğunu söylemesini, en son haberlerde sizi güncellemesini veya size bir şaka söylemesini sağlayabilirsiniz. Ancak, bu buzdağının sadece görünen kısmı. Tüm cihazların, cihazların ve ürünlerin sürekli olarak birbirine bağlanacağı ve İnternet üzerinden iletişim kuracağı şeylerin İnternetine doğru yarıştıkça, akıllı hoparlör, evinizi sözlü olarak kontrol etmenizi sağlayan bir merkez olacak şekilde konumlandırıldı.

Her akıllı konuşmacı, hoparlörünüzü Uber veya Netflix gibi diğer uygulamalara bağlayan üçüncü taraf uzantılarla (Amazon, bu uzantıları “yetenekler” olarak adlandırırken euphemistically “yetenekler” olarak adlandırır) ile birlikte gelir. Bu uzantılar, telefonunuzun kilidini açmanın tüm zorluklarını yaşamadan bir arabayı aramanıza veya en sevdiğiniz filmleri en yakın bağlı ekranda sıraya almanıza olanak tanır.

Google Ana Sayfa Gizliliği

Bu şirketlerin, özellikle Google’ın nasıl çalıştığını hatırlamak önemlidir. Google ürünlerine olan güveninize bağlı olarak, Google arkadaşlarınızın kim olduğunu, programınızda neler olduğunu, hangileri takmayı sevdiğinizi ve en çok hangi konularla ilgilendiğinizi bilir. Ancak bu muazzam miktarda veri yeterli değildir. Google’ın ana şirketi Alphabet, gelirinin% 84’ünü reklamdan çıkarıyor. Kullanıcılarının verilerini reklamverenlere satarak yılda milyarlarca dolar alıyor ve bu verileri Google’ın kullanıcılarını her zamankinden daha hassas bir şekilde hedeflemek için kullanıyor. Google için, daha fazla veri daha fazla gelire eşittir. Bu nedenle, veri toplama sürecindeki sürtünmeyi ortadan kaldırmak için çok çalıştılar. Sonuç, mutfak tezgahınıza koyabileceğiniz ve soru sorabileceğiniz İnternet bağlantılı bir hoparlördür.

Google Ana Sayfası İnternet aramalarını her zamankinden daha erişilebilir hale getiriyor; bu da Google’ın size daha fazla veri aldığı anlamına geliyor. Ana Sayfa’nın uyanık kelimesini (“Hey Google”) veya “Doodle” gibi yanlış anladığı herhangi bir şeyi izleyerek söylediğiniz her şey kaydedilir, hesabınıza bağlanır ve sonsuza dek Google’ın veritabanında tutulur. Ayrıca, üçüncü taraf uzantıları daha fazla veri süpürür ve her istekte bulunduğunuzda daha fazla kuruluşla paylaşır.

Son olarak, Google Ana Sayfa yalnızca verilerinizi vakumlamakla kalmaz; aynı zamanda yeni bir reklam aracıdır. O zaman, Google’ın reklamlar için Google Asistan’ı kullanmayacaklarına dair güvencelerine rağmen, kullanıcılar Google’ın “zamanında içerik” dediklerini – ve çoğu insanın reklam olarak adlandırdığı şeyleri – Güzellik filmi için duydular. & geçen yıl Canavar. Google daha sonra Google Asistan’ın gelecekte reklamları olacağını ve “diğer platformlarda daha yararlı reklamlar sunmak için bu etkileşimlerin transkripsiyonlarını (ham ses değil) kullanabileceğini” açıkladı.

Amazon Echo Gizlilik

Amazon, Google kadar reklam gelirine bağımlı değildir, ancak verilerinizi hangi ürünlerinden sizi hedeflemeleri gerektiğini bildikleri kadar istiyorlar. Google Home ile aynı gizlilikle ilgili kaygıların tümü Amazon Echo’da bulunmaktadır. Yankınızla her etkileşim kaydedilir, hesabınıza bağlanır ve bir Amazon veritabanına sonsuza kadar kaydedilir. (Akıllı bir konuşmacınız varsa ve bu şirketlerin size topladığı tüm verileri görmek istiyorsanız, Amazon ve Google için akıllı hoparlör kayıtlarına nasıl erişeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.) Amazon, Echo’nun reklamcılık potansiyeli konusunda daha açıktı ve son Ocak ayında ilan etti. reklam yayınlamak için Yankı kullanmaya başlayacaklar. Ancak, bir dizi kadın için “Alexa” adını da mahvettiler.

Apple HomePod Gizliliği

Bir de Apple HomePod var. HomePod, evinizde oturan canlı, İnternet bağlantılı bir mikrofon olsa da, Apple tüm etkileşimleri anonimleştirir. HomePod’unuza sorduğunuz soruları Apple hesabınıza bağlamazlar ve sonunda Apple bu tür iletişimlerdeki tüm verileri siler. Apple ayrıca herhangi bir üçüncü taraf uzantısına izin vermez. Sonuç olarak, Homepod daha az kullanışlı ve çok yönlü bir cihazdır, ancak çok daha güvenli ve özeldir.

Sürekli büyüyen veritabanları

Özel şirketlerin evimize canlı mikrofonlar yüklemesine izin verdiğimize göre, toplayabilecekleri yeni miktarlar şaşırtıcı. Gördüğümüz gibi, şirketler büyük miktarda veri topladığında, sızdırabilir, saldırıya uğrayabilir veya kolluk kuvvetleri tarafından erişilebilir. Amazon, cinayet soruşturmasının bir parçası olarak geçen yıl bir Yankı kayıtlarını paylaşmak zorunda kaldı, ancak bu, Amazon’un bir Yankıdaki tüm verileri bir kullanıcı profiline bağlaması ve sonsuza dek saklaması nedeniyle mümkün oldu. Hesaplarına girmek ve etkileşimlerini kendileri silmek kullanıcıya bağlıdır..

Google + ‘nın ve Amazon’un kullanıcı e-posta adreslerinin sızıntısını içeren son skandallar, siber güvenliklerinde rahatsız edici düşüşler gösterdi. Ayrıca bir Google Home Mini’nin günde binlerce kez kendi kendine etkinleştiği ve o sırada olup bitenlerin ses parçalarını kaydettiği ve kaydettiği kabus davası da vardı. Google sorunu tespit edip çözerken, bu akıllı hoparlörlerin mevcut kötüye kullanım potansiyelinin hala önemli bir örneği.

Özel hayatın istilası

Bu şirketler, bu cihazların gizliliğinizi istilalarında önemli bir artış olduğunu biliyor, ancak daha fazla veri toplama ihtiyaçları akıllı hoparlörlerle bitmeyecek. Bağımlılığını beslemek için kullanıcılarının kişisel verilerinin gittikçe artan bir miktarına ihtiyaç duyan başka bir şirket olan Facebook, kendi akıllı hoparlörünü geliştirdi – sadece kendilerine ait bir kamera da var. Facebook, tekrar tekrar kişisel verilerin kötüye kullanılması nedeniyle popüler öfke karşısında Portal’ın serbest bırakılmasını geciktirirken, 1984’teki teleskoplar artık tuhaf görünmüyor veya hatta olası değil. Tek fark, şirketlerin Big Brother’ın yerini alması ve bizler, özel vatandaşlar ve tüketiciler, bu kurumsal gözetimin ayrıcalığını ödüyoruz..

Bu akıllı hoparlörlerin gösterdiği şey, Google, Amazon ve Facebook gibi şirketlerin gizliliği kabul edememesidir, çünkü özel olan herhangi bir veri milyarlarca dolar değerinde bir iş fırsatını temsil eder. Halk, gizlilik ihlallerinin bu şirketlerin sunduğu kolaylıktaki artışlara değmeyeceğini açıkça anlayana kadar, kalan birkaç özel alanımıza bakmak için yeni cihazlar oluşturmaya devam edecekler.. Teknoloji şirketlerinin evlerimize girdiğini söylemek abartılı olabilir. Gerçek şu ki, onları davet ettik.

ProtonVPN ve ProtonMail farklıdır. Mahremiyet hakkı zayıflatıldığında muhalefet, özgür konuşma ve demokrasinin kendisinin zayıfladığını kabul ediyoruz. Hizmetlerimiz tasarım gereği özeldir. ProtonMail, kullanıcıların e-postalarını sunucularımıza ulaşmadan önce şifreler, böylece alıcı dışında hiç kimse bunlara erişemez. ProtonVPN, kullanıcıların çevrimiçi faaliyetlerinin hiçbir kaydını tutmayacağımız, günlüksiz katı bir politika izler. Kullanıcı verilerini toplamak istemiyoruz; onun yerine onu güvende tutmak istiyoruz.

Kullanıcılarımızın bize bir hizmet için ödeme yaptıkları bir abonelik iş modeli üzerinde çalışıyoruz. Kullanıcılarımızı, büyük harf kullanımı yapılacak özel verilerin kaynağı olarak değil, gizlilik hakkının korunması gereken bir destekçi topluluğu olarak görüyoruz. Ürün olarak değil kullanıcı olarak görülmeyi tercih ediyorsanız bugün ProtonVPN ve ProtonMail’e kaydolun.

Saygılarımla,
ProtonVPN Ekibi

GÜNCELLEME 6 Kasım: Japon ve Amerikalı araştırmacılar, akıllı hoparlörlere vokal komutları vermek için lazerleri kullanabileceğinizi buldular. Hile Amazon Echo, Google Home ve vokal komutlarıyla çalışan diğer cihazlarla çalıştı. Ekip, akıllı hoparlörü bir garaj kapısı açmak gibi donanımlı herhangi bir görevi yerine getirmeye zorlamak için bir lazer kullanabilir. Bir testte, araştırmalar, 230 metre uzaklıktaki bir çan kulesinin tepesinden bir pencereden üzerine bir lazer parlatarak akıllı bir hoparlörü kontrol edebildi..

Buradan ücretsiz bir ProtonVPN hesabı alabilirsiniz.

En son ProtonVPN sürümlerinden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin:  Heyecan | Facebook | Reddit

Ücretsiz bir ProtonMail şifreli e-posta hesabı almak için şu adresi ziyaret edin: protonmail.com

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map