Ako nastaviť a používať prehliadač TOR

Medzi rušivými vládnymi nariadeniami, rekordnými hackmi a rastúcimi obavami z narušenia súkromia, mnohí hľadajú spôsoby, ako sa chrániť seba a svoje podniky pred zbytočným vniknutím..


logoTí, ktorí potrebujú udržiavať anonymitu na internete, už roky používajú sieť a prehliadač siete Onion Router (TOR). Priemerný užívateľ internetu však o tejto sieti počul iba ako temnú platformu, ktorá používateľom umožňuje prístup na temnú stránku webu, kde sa hackeri a zločinci číhajú okolo každého rohu. Ale je to skutočne všetko, čo k tomu patrí?

Účelom tejto príručky na používanie TOR je poskytnúť prehľad o tom, čo v skutočnosti je, ako to funguje a prečo je takáto platforma potrebná. Ak sa obávate ochrany osobných údajov a bezpečnosti internetu, je to tak dobré miesto pre začiatok.

Budem vaším sprievodcom TOR, tak poďme.

Čo je to cibuľový smerovač?

Predtým, ako sa z nášho sprievodcu používaním TOR dostanete čokoľvek, je dôležité pochopiť, čo to je a čo robí. TOR je skratka pre projekt The Onion Router, ktorý je pomenovaný, pretože odosiela IP požiadavky prostredníctvom vrstiev šifrovaných prenosových serverov.

Je to nezisková sieť aj prehliadač, a je vytvorený pomocou rovnakého protokolu s otvoreným zdrojom ako Mozilla Firefox. Môže sa to považovať za bezpečnejšiu prispôsobenú verziu populárneho webového prehľadávača.

ako tor funguje

Hoci technológia používaná na napájanie tejto siete existuje už nejaký čas, protokol bol vyvinutý v laboratóriu amerického námorného výskumu v polovici 90. rokov; sieť bola spustená v roku 2004. V súčasnosti ju používa približne 1,5 milióna ľudí na celom svete.

Projekt má dve časti: softvér prehliadača a sieť, ktorý prevádzkujú dobrovoľníci a organizácie z počítačov roztrúsených po celom svete. Čím viac ľudí sa podieľa na tomto prenose relé, tým rýchlejšie a lepšie funguje sieť. To je dobré, pretože jedna vec, ktorú je sieť známa pre svoj pomalý výkon ako vrstvy na odľahčenie premávky.

Tento systém počítačov sa nazýva relé, uzly alebo smerovače a spolupracujú na anonymnom prenose požiadaviek z adries IP používateľov prostredníctvom rozhrania SOCKS. SOCKS je internetový protokol, ktorý si vymieňa pakety medzi klientom a serverom pomocou proxy servera alebo série serverov.

Výstupné relé, tzv. Výstupné uzly, sú tie, ktoré sa dostanú pod kontrolu, keď jednotlivec urobí niečo nezákonné alebo urážlivé. Niektoré z týchto relé sú verejne uvedené, niektoré nie. Títo sú známi ako mosty a zvykli si obísť vládnu cenzúru v represívnych krajinách, ako je Čína.

Technológia open source sa využíva spôsobom, ktorý chráni používateľov pred hĺbkovou analýzou paketov, ktorá by sa mohla použiť na určenie IP adries, získanie prístupu k informáciám uloženým v sledovacích súboroch cookie, zistenie fyzického umiestnenia počítačov alebo dokonca môžete sledovať a zaznamenávať pohyby kurzora a myši keď používate internet. Robí to tak, že poskytuje zabezpečený tunel prehliadania, keď sa prihlásite do siete.

Existujú však problémy s používaním siete a / alebo prehľadávača, s ktorými sa technická komunita usilovne snaží obísť. Jedným z problémov je, že TOR v predvolenom nastavení blokuje niektoré doplnky a doplnky Firefoxu, aby sa posilnila bezpečnosť.

Potom existujú prípady, keď server blokuje proxy TCP / IP cez rozhranie SOCKS alebo zakáže proxy server DNS softvérom, ktorý podporuje SOCKS. Jeden podnikavý vývojár vytvoril bezpečnostný nástroj s názvom Tortilla, ktorý pomôže presunúť všetku komunikáciu TCP / IP a DNS cez rozhranie bez rušenia.

Je sieť cibuľového smerovača pre mňa tá pravá?

Okrem mestských legiend je TOR nástrojom. Podobne ako mnoho užitočných nástrojov, sieť a prehliadač môžu byť použité pre dobro alebo zlo. Aj keď určite existuje veľa nebezpečnej činnosti a temných postáv, ktoré obývajú hlbšie vrstvy internetu, veľa dobrých ľudí potrebuje aj anonymitu..

diagram smerovača

Sieť bežne používajú:

 • Politickí disidenti žijúci v represívnych režimoch
 • Novinári a vyšetrovatelia
 • Pracovné skupiny činné v trestnom konaní sledujú krúžky obchodovania s drogami alebo deťmi / sexom
 • Ľudia žijúci v krajinách, v ktorých je prístup na internet obmedzený alebo cenzurovaný
 • Ľudia pracujúci v zahraničí, ktorí chcú maskovať svoju polohu alebo domácu IP adresu
 • Každý, kto sa obáva digitálneho sledovania a sledovania

Ak sa obávate o svoje súkromie a bezpečnosť v skutočnom svete, mali by ste chrániť svoju identitu v kybernetickom svete pomocou siete Onion Router.

Bezpečná navigácia v temnom webe

Napriek populárnemu názoru, používanie tejto siete neznamená, že ľudia sú viac náchylní k nezákonnej činnosti. Zločinci sú zločinci s dodatočným súkromím alebo bez neho, zatiaľ čo okrádajú a spôsobujú zmätok. Postupujte podľa rovnakých bezpečnostných opatrení, aké by ste použili pri každej návšteve oblasti, ktorá nie je bezpečná. Mali by ste byť v poriadku..

Najbežnejší účel, prečo ľudia používajú TOR
temné webové štatistiky

Mnohí poskytovatelia internetových služieb používajú v dôsledku zneužívania blokovanie výstupných uzlov TOR na zákaz IP, ktoré nahromadili sťažnosti na zneužitie. niekedy, iba to, že používate TOR, stačí na získanie nežiaduceho preskúmania alebo sťažností.

Problémy s výstupným uzlom a iným problémom sa môžete vyhnúť nasledovaním niekoľkých proaktívnych tipov.

Počas surfovania udržiavajte temný web:

Je oveľa jednoduchšie vyhnúť sa bloku výstupných uzlov TOR, ak sa im vyhnete. Skákanie sem a tam medzi temnou sieťou a čistou sieťou znamená vstup a výstup do šifrovaného tunela, čo vám umožňuje naraziť na viacero výstupných uzlov..

Čím viac uzlov opustíte, tým väčšia je šanca zasiahnuť zlý. V podstate prehliadajte iba jeden po druhom. Nemáte súčasne otvorený prehliadač Google Chrome a prehliadač TOR.

Uistite sa, že navštívené webové stránky používajú protokol HTTPS

Sieť používa tento bezpečnejší protokol v predvolenom nastavení, ak je podporovaný webmi, ktoré navštevujete. Uistite sa, že výstražné svetlo je zelené pred prenosom akýchkoľvek potenciálne citlivých údajov.

Používajte služby, ktoré zachovávajú vaše súkromie

Program Onion Router chráni vašu anonymitu, ale nie je spoľahlivý. Svoju bezpečnosť a súkromie môžete zvýšiť pomocou vyhľadávacieho nástroja, ktorý nesleduje vaše vyhľadávania ani aktivitu, pridaním jednej z mojich najlepších odporúčaných služieb VPN do vašej konfigurácie a zabezpečením rozhovorov pomocou zabezpečenej platformy na zasielanie správ, ako je napríklad Wire.

Používanie Toru vás navyše ochráni pred bežnými netrestnými zásahmi do súkromia, ako je napríklad snímanie odtlačkov prstov prehliadača.

Vyhnite sa prihláseniam / profilom

Pokúste sa vyhýbať webom, ktoré si vyžadujú vytvorenie účtu alebo profilu, aj keď je to zadarmo. Zakaždým, keď na internete urobíte čokoľvek, čo od vás vyžaduje poskytnutie informácií o sebe, riskujete, že pristane v nesprávnych rukách.

Ak by ste si mali dávať pozor na temný web?

Žiadny návod na používanie TOR by nebol úplný bez uvedenia Darkweb, jeho skrytá Wiki, a Urban Legends. Toto je časť internetu, s ktorou je väčšina ľudí fascinovaná – a trochu sa bojí -, keď premýšľajú o skrytých častiach internetu..

Pojem „temný web“ sa často používa rovnako ako výraz „hlboký web“, ale ide o dve oddelené časti tej istej veci.

hlboký a tmavý web vysvetlil

Internet je v zásade rozdelený na tri časti, krištáľovú sieť (kde sa väčšina ľudí zhromažďuje), hlboký web a tmavý web. Je to ako ľadovec, so špičkou – čistou sieťou – viditeľnou nad povrchom a zvyšok skrytý pod ňou. Čím hlbšie sa dostanete, tým tmavšia voda. Budete môcť rozpoznať webové stránky umiestnené na webe Hrubý alebo tmavý web pomocou prípony .onion na ich adrese URL.

Prehliadanie nepriehľadnej strany internetu uspokojí zvedavosť pre tých, ktorí majú radi rozkošné detaily a mestské mýty, a možno ich použiť na nezákonnú činnosť. Môžete tiež surfovať na temnom webe, aby ste zistili, či vaše informácie boli ohrozené alebo či boli narušené obchodné informácie; používajú ho aj súkromní detektívi, spravodajské agentúry a miestni LEO.

Na tmavom webe je tiež k dispozícii veľa legitímnych služieb a zaujímavých miest, napríklad skrytá wiki (Poznámka: prístup je možný iba prehliadaním siete The Onion Network). Skrytá wiki je adresár webových stránok a služieb po celom webe. Niektoré sú užitočné, ale veľa odkazov vedie k tmavým a nebezpečným miestam.

Len pre zábavu, vyskúšajte:

 • Hluboký web Facebook: Vychutnajte si dobré veci o Facebooku s trochou anonymity. Má viac ako milión návštevníkov denne, ale na používanie tohto kódu budete potrebovať doplnok NoScript.
 • NotEvil: Toto je hĺbková webová verzia spoločnosti Google, známa tiež ako „Anti-Google“..
 • Protónová pošta: Zabezpečená e-mailová služba vyvinutá v spoločnosti CERN
 • Deep Web Radio: Streamujte digitálne rádio, ktoré uspokojí akýkoľvek hudobný vkus.
 • trezor: Super bezpečná služba zdieľania súborov v štýle Wikileaks, ktorú prevádzkuje New Yorker
 • OnionWallet: Bezpečná, hlboká webová bitcoinová úschovňa a platobné platformy

Upozorňujeme, že ak používate sieť na sledovanie alebo obťažovanie ľudí, vaša IP môže spustiť blok uzlov ukončenia a získať ho – a vy – vyštartujete zo servera. Konať bezohľadne alebo trestne môže tiež upozorniť agentov činných v trestnom konaní, ktorí tiež anonymne skrývajú temný / temný web. Môže k tomu dôjsť, aj keď si len zakladáte svoju vlastnú firmu.

Niektoré spoločnosti ponúkajú bezpečnostné služby pre tých, ktorí potrebujú prístup k tejto časti internetu alebo sa obávajú osobných alebo obchodných informácií, ktoré by mohli uniknúť a objaviť sa na temných webových stránkach..

Príkladom spoločnosti, ktorá tieto služby priamo neponúka, ale táto funkcia kontroly temného webu je Dashlane, čo je jeden z najlepších správcov hesiel. Špecializované bezpečnostné spoločnosti môžu pomôcť s riadením stratégie a rizík alebo vyhľadať ukradnuté informácie, ako sú čísla kreditných kariet, čísla sociálneho zabezpečenia a duševné vlastníctvo..

Služby týchto spoločností môžu byť pre vás užitočné:

 • Tripwire: Poskytuje monitorovacie a bezpečnostné služby
 • Surfwatch Labs: Sleduje duševné vlastníctvo a poskytuje pomoc pri plánovaní stratégie kybernetickej bezpečnosti
 • Zabezpečenie pozdržania: Poskytuje pomoc pri sledovaní webu
 • Massive: Vykonáva analýzu zmierňovania hrozieb
 • ID agent: Poskytuje službu varovania pred hrozbami

Problémy môžete predísť dodržiavaním niekoľkých pravidiel zdravého rozumu pri používaní hlbšej siete:

 1. Choďte účelne; nenechajte sa rozptyľovať a nespadnite do králičej diery
 2. Dokončite svoju činnosť, odhláste sa a odpojte sa od siete
 3. Nikdy neodhaľujte svoju totožnosť alebo informácie niekomu, s kým komunikujete na webe Deep / Dark
 4. Ak sa vám niekto zdá útržkovitý alebo podozrivý, vyhnite sa ďalšiemu kontaktu
 5. Chráňte svoju totožnosť a polohu ďalej pomocou siete v kombinácii s najlepšou sieťou VPN
 6. Počas surfovania na webe nikdy streamujte video, nezapájajte sa do zdieľania súborov P2P ani nepovoľujte doplnky

TOR-over-VPN alebo VPN-over-TOR: Existuje rozdiel?

Zdravý rozum by vám povedal, že čím viac platforiem zabezpečenia a súkromia budete používať, tým bezpečnejšie budú vaše údaje. Smerovač Onion Router sa dá kombinovať so službou VPN, ale ktorá konfigurácia je najlepšia? Existuje rozdiel, ak nainštalujete jeden prvý a ktorý z nich?

TOR-over-VPN alebo VPN-over-TOR

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je zistite, či je vaša sieť VPN kompatibilná so sieťou alebo nakupovať sieť VPN, ktorá je. Potom sa môžete rozhodnúť, ako ich najlepšie kombinovať.

Obe majú výhody aj nevýhody. Rovnako ako u väčšiny technologických rozhodnutí, vaša konečná voľba závisí od toho, čo sa snažíte dosiahnuť.

TOR-over-VPN vyžaduje, aby ste Pred prihlásením pripojte svoju sieť VPN do siete. Toto zašifruje vašu reláciu skôr, ako sa pustíte do temnejšej časti internetu, a zabráni vášmu poskytovateľovi internetu zistiť, že používate sieť Onion..

Je tiež ľahšie kombinovať tieto dva s minimálnymi technickými znalosťami a je to bezpečnejšia konfigurácia. Nevýhodou je, že pri vstupe maskuje vašu IP adresu vystaví ju pri ukončení uzla.

Na druhej strane, VPN-over-TOR šifruje vaše údaje po vstupe do siete. To ponúka výhodu maskovania skutočnosti, že používate sieť VPN. Pri opustení posledného uzla tiež maskuje vašu IP adresu.

Poskytovateľovi internetových služieb však oznámi, že používate alternatívny prehliadač. Zakazuje vám tiež prístup k skrytým službám siete. Ak sa snažíte skryť svoju reláciu, uvedomte si, že táto konfigurácia vytvára pevný koncový bod a umožňuje anonymizáciu.

Inštalačná príručka a tipy

návod na inštaláciuInštalácia smerovača Onion na vašom počítači alebo mobilnom zariadení nie je v skutočnosti zložitejšia ako inštalácia akéhokoľvek iného softvéru alebo aplikácie. S výnimkou zariadení so systémom iOS zahŕňa proces inštalácie iba malé úpravy z OS na OS.

Inštalácia pre Windows

 1. Prejdite na stránku https://2019.www.torproject.org/download/download-easy.html.en
 2. Kliknutím na odkaz stiahnite prehliadač pre Windows
 3. Vyberte verziu operačného systému a preferovaný jazyk
 4. Kliknite na „Uložiť“ a cieľový priečinok
 5. Po dokončení sťahovania a objavení sa poľa zvoľte „Spustiť“ a postupujte podľa pokynov na inštaláciu
 6. Po dokončení inštalácie kliknite na „Dokončiť“ a otvorte prehliadač, aby ste mohli začať prehliadať

Inštalácia TOR pre používateľov MAC (manuálna inštalácia)

 1. Nainštalujte správcu balíkov Homebrew alebo Macports
 2. Nainštalujte TOR pomocou inštalačného torového variča s konfiguráciou / usr / local / etc / tor / torrc (Homebrew) alebo inštalujte toro port s konfiguračným opt / local / etc / tor / torrc (Macports) v príslušnom terminálovom okne.

Automatické stiahnutie pre používateľov MAC

 1. Inštalácia pre MacPrejdite na stránku sťahovania a vyberte verziu a jazyk OS X
 2. Jedno automatické stiahnutie sa dokončí a prejdite do cieľového priečinka
 3. Vyhľadajte súbor TorBrowser.dmg
 4. Dvakrát kliknite na tento súbor
 5. Vyhľadajte a presuňte TorBrowser.app do priečinka s aplikáciou
 6. Vysunutím ikony TORBrowser z bočného panela ju odpojte
 7. Pri prvom použití kliknite na Launchpad a otvorte ho dvojitým kliknutím na prehliadač
 8. Nakonfigurujte aplikáciu podľa pokynov
 9. Ak je nakonfigurovaný, spustite ho kliknutím na „Pripojiť“

Inštalácia na systémoch Linux

 1. Prejdite na stránku sťahovania
 2. Vyberte stiahnutie GNU / Linus a jazyk
 3. Po dokončení sťahovania vyhľadajte a extrahujte inštalačný súbor
 4. Vyberte cieľový adresárový súbor a kliknite na „inštalovať“
 5. Postupujte podľa pokynov na otvorenie a spustenie prehliadača

Inštalácia pre zariadenia so systémom Android

orbot-tor-androidNazýva sa prehliadač s podporou TOR pre smartfóny a tablety s Androidom Orbot. Je zadarmo a je k dispozícii v obchode Google Play. Používajte ho v spojení s ChatSecure na skutočne súkromné ​​prehliadanie a chatovanie na cestách na zariadeniach so systémom Android a iOS. Existuje globálna možnosť a možnosť použiť ju v režime VPN.

 1. Prejdite do obchodu Google Play
 2. Do vyhľadávacieho panela napíšte Orbot; odhalí odkaz na „Orbot proxy s TOR“
 3. Kliknite na odkaz
 4. Kliknite na tlačidlo „Inštalovať“
 5. Po dokončení sťahovania kliknite na tlačidlo „Otvoriť“
 6. Postupujte podľa pokynov na nastavenie a používanie prehliadača
 7. Ak sa rozhodnete spustiť ho v režime VPN, v hornej časti obrazovky telefónu sa po aktivácii zobrazí ikona kľúča.

Používanie TOR so zariadeniami so systémom iOS

V zariadeniach so systémom iOS budete musieť používať aplikáciu tretej strany s názvom Onion Browser, ktorá je k dispozícii v obchode Apple App Store.

 1. Prejdite do obchodu Apple App Store a vyhľadajte program Onion Browser pre iOS
 2. Kliknite na tlačidlo Inštalovať.
 3. Spustite aplikáciu Onion Browser
 4. Kliknite na „Pripojiť k TOR“
 5. Po inicializácii spustenia počkajte na dokončenie inicializovanej správy
 6. Prehliadajte ako obvykle

Spoločné kroky na ochranu súkromia

Aj keď prehliadanie pomocou TOR poskytuje vysokú úroveň anonymity, nejde o úplné alebo úplné súkromie online. Hneď, ako si skontrolujete svoj e-mail alebo vykonáte ďalšie rutinné úlohy, môže dôjsť k ohrozeniu vášho súkromia.

Odpoveďou na zastavenie úniku a porušovania údajov je dodržiavanie osvedčených postupov v oblasti ochrany súkromia, ako je vytváranie ťažko prístupných hesiel a iné mechanizmy zdravého rozumu..

ochrana súkromia

Okrem súkromia, ktoré tento prehliadač ponúka, existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako chrániť vás a vaše informácie online. Napríklad, DuckDuckGo je šifrovaný vyhľadávací nástroj ktorý ponúka súkromnú a bezpečnú alternatívu k spoločnosti Google. Môžete vyhľadávať na internete, vrátane hlbokého webu, bez sledovania a profilovania.

Ďalším bezpečnostným opatrením je systém Amnesiac Incognito Live (TAILS). Táto živá distribučná platforma pre Linux, ktorú propagoval Edward Snowden.

Namiesto inštalácie na váš počítač alebo mobilné zariadenie žije TAILS OS na palcovej jednotke USB. Tým sa zabráni tomu, aby bol akýkoľvek používateľ tmavého alebo hlbokého webu sledovaný až po konkrétny počítač alebo aby bol zachytený vyhľadávacím nástrojom NSA, XKeyscore..

Už je TOR sám?

Táto platforma ponúka spôsob, ako surfovať po internete a osloviť miesta, na ktoré sa nedá dostať prostredníctvom komerčných prehliadačov a tradičných poskytovateľov internetových služieb. Nezakrýva však vaše stopy úplne. E-mail je jednou z najväčších hrozieb pre vaše súkromie online a kedykoľvek sa pozriete na svoju doručenú poštu, odmaskujete sa.

Ak prevádzkujete komerčnú webovú stránku, mali by ste sa tiež uistiť, že používate najaktuálnejšie bezpečnostné protokoly, ako sú napríklad bezpečné vrstvy soketu (SSL), bezpečnosť transportnej vrstvy (TLS) a štandardy 256-bitového šifrovania AES na vojenské účely. Vlastníci firiem a jednotlivci by sa tiež mali zaregistrovať v dobrej virtuálnej súkromnej sieti ako NordVPN. Tým sa zabezpečí úplné šifrovanie vo všetkých vašich sieťach a pripojených zariadeniach.

Tor FAQs

Pokúsili sme sa urobiť tohto sprievodcu TOR čo najkomplexnejším a najľahšie sledovateľným, ale niektorí z vás môžu chcieť len niekoľko rýchlych odpovedí na vaše horúce otázky. Tu je niekoľko najbežnejších.

Q: Je nezákonné pristupovať na web Deep Web?

A: Toto je pravdepodobne jedna z otázok, ktoré väčšina ľudí, ktorí počuli o oblasti známej ako Deep Web, kladie. Deep Web je jednoducho zbierka neindexovaného webového obsahu a IP adries, ktoré potrebujú na prístup rôzne protokoly. To zahŕňa obsah, ako sú právne a vládne dokumenty, databázy napadnutého obsahu, lekárske a finančné záznamy a rôzne fóra. Návšteva webového servera neporušuje žiadne zákony. Zákonnosť alebo nezákonnosť akéhokoľvek surfovania na webe sa obmedzuje na to, čo robíte, keď ste tam.

Q: Čo je výstupný uzol TOR?

A: Táto sieť udržiava anonymitu online prostredníctvom série šifrovaných vrstiev. Prehliadač TOR používa virtuálny obvod (VC) uzlov, ktoré anonymne odovzdávajú informácie z jedného do nasledujúceho, až kým webový surfař nedospeje k svojmu konečnému cieľu. Každý uzol odošle do ďalšieho uzla iba dosť údajov na vytvorenie spojenia. Posledným uzlom, ktorým vaša žiadosť IP prejde, je výstupný uzol. Prostredníctvom tohto uzla nie je možné zistiť vašu pôvodnú polohu, ale všetky webové stránky, ktoré navštívite s nezabezpečeným http, sú.

Bohužiaľ, zneužitie je možné zo všetkých smerov. Sieť vedie priebežný zoznam blokov výstupných uzlov TOR. Môžete ich vyhľadať tu.

Q: Je TOR skutočne anonymný?

A: Je to takmer také anonymné, ako sa dá bez ďalších funkcií šifrovania. Nie je to však neomylné alebo neomylné. V skutočnosti sa niektoré vládne agentúry vydávajú na cestu, aby našli ľudí, ktorí používajú sieť, ako sú napríklad zametania ND + SA vykonané pomocou ich programu XKeyscore. Chráni adresy IP a polohy, keď niekto používa sieť, ale pri vstupe alebo výstupe ne maskuje prenos. Pre úplnú anonymitu je stále šikovné používať ďalšie metódy šifrovania, ako je inštalácia VPN.

Q: Je nebezpečný TOR?

A: Používanie siete Cibuľa a prehliadač nie sú samy osebe nebezpečné. Nebezpečenstvo závisí od toho, prečo ste tam, kde pristávate a s kým komunikujete, keď prídete. Hlboký web považujte za tienistú stránku mesta a buďte opatrní, s kým komunikujete. Akékoľvek podvody a zvrátenia, ktoré sú k dispozícii na povrchu internetu, sú exponenciálne väčšie, keď sa ponoríte do hlbín. Viac informácií nájdete v našich vyššie uvedených bezpečnostných tipoch online.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me