Kompletný sprievodca servermi proxy (oproti VPN službám)

Proxy server sa pripája k internetu namiesto vášho počítača. Inými slovami, všetky údaje generované reláciou prehľadávania prechádzajú z vášho počítača, cez proxy server na ceste do internetu a tiež späť cez proxy server na spiatočnej ceste do vášho počítača..


V podstate je to sprostredkovateľ. Prečo by niekto používal proxy server? Hlavným dôvodom je to, že skryje vašu IP adresu a následne skryje aj vašu fyzickú polohu pred každým, kto by ju mohol sledovať. VPN je špecializovaná forma proxy servera. K týmto sa dostaneme neskôr.

Verejné proxy servery

Prvý typ servera proxy, o ktorom budeme hovoriť, je druh, ktorý je k dispozícii bezplatne online bez akýchkoľvek nákladov a nazýva sa verejný proxy server.

Aj keď myšlienka pripojenia sa na internet bez akýchkoľvek nákladov je očividne pútacou pozornosťou, tento typ servera má dosť nevýhod, že by ho mali vážne zvážiť iba tí najpríhodnejší používatelia internetu..

Uvádzame niekoľko významných dôvodov, ako sa vyhnúť verejnému proxy serveru:

 • Tieto väčšinou operácie vykonávané dobrovoľníkmi majú tendenciu ísť neočakávane do režimu offline a zostať týmto spôsobom, kým sa niekto nezruší zo svojej dennej práce, aby zistil problém..
 • Bez peňazí na modernizáciu vybavenia, očakávať pomalé pripojenie k internetu.
 • Prevádzkovatelia majú bez motívu zisku udržať zákazníkov nie je žiadny skutočný dôvod na to, aby ste špehovali vaše údaje alebo návyky prehliadania. Mohli by byť hackermi pre všetko, čo viete. Niektoré odhady tvrdia, že až 70 percent verejných proxy serverov je pre zločincov iba frontom.
 • A snooping nie je jediný problém. Ďalšie veľké percento z nich servery proxy vložia reklamy alebo JavaScript na navštívené webové stránky. To nie je v pohode.

Pointa je, že použitie verejného proxy servera je zlý nápad bez ohľadu na to, ako sa na to pozeráte. Beriem späť to, čo som už povedal o tom, že ide o životaschopnú alternatívu pre príležitostných surferov. Zmenil som názor. Nikto by ich nemal používať!

Súkromný server proxy

Súkromný proxy server je spustený primárne pre zisk, aj keď niektorí ľudia alebo spoločnosti ho nastavujú na osobné alebo zamestnanecké účely bezplatne.

VPN (Virtual Private Network) je najbežnejším typom súkromného proxy. Dozvieme sa podrobnejšie o tom, čo tento server trochu odlišuje. Teraz ju odložte.

Ak má súkromný zástupca prednosť pred svojím verejným náprotivkom, znamená to, že za jeho použitie sa účtuje poplatok (zostaňte tu so mnou). Zavedenie motívu zisku pre spoločnosť v akomkoľvek odvetví znamená, že má veľký záujem o spokojnosť zákazníka s cieľom získať tieto mesačné platby..

Keď spoločnosť za svoje služby účtuje poplatky, môžete sa staviť, že budú zaradené do verejného účtovníctva pre to, ako dobre chránia súkromie klienta prostredníctvom recenzií tretích strán (napríklad tých, ktoré som napísal na tomto webe). Podstatou internetu je sťažovať sa nahlas a dlho, keď je sklamaný, a žiadna spoločnosť to nechce.

Kategórie serverov

Pozrime sa rýchlo a bezbolestne na rôzne typy proxy serverov, na ktoré pravdepodobne narazíte počas vašich internetových plavieb..

HTTP Proxy

Ak ste si niekedy všimli nomenklatúru „http: //“ v poli URL v hornej časti ľubovoľnej webovej stránky, videli ste štandardný celosvetový webový protokol používaný na prepojenie všetkých rôznych prvkov webových stránok..

Tento typ proxy servera nie je šifrovaný, čo znamená, že je zvyčajne rýchlejší ako ostatné kvôli menej namáhavému výpočtovému zaťaženiu. S väčšou časťou internetu sa však stáva zabezpečené šifrovaním, HTTP proxy servery – ktoré k nim nemajú prístup –byť menej užitočný.

HTTPS Proxy

Tento typ proxy, ktorý sa tiež nazýva proxy proxy SSL (Secure Socket Layers), je základom každej webovej stránky, ktorá chce zabezpečiť výmenu údajov medzi webom a používateľmi. Všetky údaje prenášané medzi serverom HTTPS a počítačom sú šifrované.

SOCKS Proxy

Protokol SOCKS je v podstate simpleton. Vďaka tejto jednoduchosti sú vynikajúce pre prenos prostredníctvom torrentu, e-mail, údaje IRC a nahrávanie FTP. Pretože títo proxy sú takí flexibilní, zvládajú vysoký objem premávky a majú tendenciu byť pomalšie ako korytnačka na spanie.

Web Proxy

Web proxy sú pekné, pretože na ich používanie nemusíte sťahovať a inštalovať žiadny softvér. Prístup vychádza z okna prehliadača a funguje dobre s protokolom HTTP alebo HTTPS. Väčšina webových proxy je zadarmo nabitý reklamou pre vaše potešenie alebo bolesť z pozerania. Webový proxy, ktorý je užitočný iba pre základné webové stránky, má tendenciu sa rozpadať tvárou v tvár JavaScriptu, Java alebo Flash.

Forward Proxy

Toto je pravdepodobne jedna z tých zrejmých vecí, ale útočník proxy je server, ktorý sedí medzi počítačom a internetom. Toto definuje každý druh proxy okrem – uhádli ste – reverzného proxy, ktorý slúži ako vrátnik medzi internetom a lokálnou sieťou (LAN).

Ak ste boli na diaľku a potrebovali ste prístup na LAN svojej spoločnosti z domu alebo na cestách, vstúpila by sa do hry reverzná proxy. Ak to chcete urobiť, mali by ste najprv prejsť cez proxy server a potom získať vstup do LAN.

Servery VPN vs Proxy

Pamätáte si tam niekde tam, keď sme vám povedali, že VPN bola špecializovaný prípad proxy servera a neskôr by sme ich rozlíšili? No, neskôr je teraz, takže sa pripravte na to, aby vaša myseľ bola fúkaná. Alebo možno nie.

Tu sú hlavné rozdiely:

  1. Proxy servery sú nakonfigurované na serveri na základe aplikácie, čo môže byť skutočná bolesť v zadnej časti. Na druhej strane VPN musí byť nakonfigurovaná iba raz na systémovej úrovni, aby ochránila všetky internetové pripojenia pre všetok softvér na akomkoľvek konkrétnom zariadení. Niekedy to urobia aj dobré bezplatné VPN.
  1. Tam, kde sú ďalšie proxy servery všade na mape, pokiaľ ide o bezpečnosť, najobľúbenejšie VPN služby ako Surfshark alebo NordVPN poskytnúť vysoká úroveň šifrovania. V prípade komerčných sietí VPN je to základ ich obchodného modelu a za čo sú ľudia ochotní zaplatiť. Vo všeobecnosti je VPN jednoduchšia konfigurácia a bezpečnejšia (a anonymnejšia) ako iné typy proxy serverov, ktoré sme spomenuli.

Pomocou servera proxy

Inštalácia a používanie sietí VPN a iných súkromných serverov proxy je pomerne ľahké, pretože poskytovateľ služieb poskytuje podrobné pokyny na vykonanie úlohy.

Ak sa pustíte do sveta verejných proxy, bude to trochu komplikovanejšie. Existuje niekoľko konkrétnych informácií, ktoré potrebujete na pripojenie k verejnej proxy:

 • IP adresa a číslo portu servera proxy
 • Používateľské meno a heslo (možno)

Ak sme sa vás ešte nebáli používať verejné proxy, nájdenie by malo byť jednoduché. Existujú stovky, ak nie tisíce z nich sú voľne dostupné online. Do svojho obľúbeného vyhľadávacieho nástroja zadajte výraz „proxy servera verejného servera“ alebo „bezplatný server proxy“ a ustúpte. Od tejto chvíle nie je konfigurácia strašne ťažká.

Použime Firefox ako príklad …

Kliknutím na správne miesto prídete možnosti -> Pokročilé -> sieť pútko -> prípojka nastavenie. V závislosti od vášho prehliadača sa presná postupnosť krokov môže líšiť.

Pointa je, že hľadáte miesto, kde môžete vylúčiť IP adresu localhost a pridať IP adresu a číslo portu pre manuálnu konfiguráciu proxy.

Koľko exkluzivity potrebujete?

Za predpokladu, že sa budete riadiť našimi radami a budete ďaleko od bezplatných verejných proxy serverov, mali by ste byť oboznámení s rôznymi úrovňami výhradnosti komerčných serverov. Sú tam tri.

  1. Vyhradený proxy: Toto je najstabilnejšia a najvýkonnejšia možnosť. S vyhradeným serverom proxy nezdieľate zdroje s nikým iným. Ak sa jednoducho snažíte vyhnúť geoblokom, ktoré vám bránia streamovať online obsah, je to vaša najlepšia voľba. Majte na pamäti, že dostanete statickú IP adresu, takže ju môžete stále sledovať na proxy serveri, čím sa stáva menej anonymnou.
  1. Semi-Shared Proxy: S týmto zdieľate server proxy s niekoľkými ďalšími ľuďmi, zvyčajne s tromi.
  1. Všeobecný proxy: Naj anonymnejší, ale aj najmenej schopný z hľadiska výkonu. Zdieľate zdroj s mnohými ďalšími ľuďmi. Pre všetky praktické účely je to rovnaké ako verejné splnomocnenie.

Spodný riadok

So vzostupom geografického blokovania populárnymi webovými stránkami a obavami o súkromie nie je žiadnym prekvapením, že používanie proxy serverov sa prudko zvýšilo na popularite. Aj keď náklady spôsobujú, že verejné servery sú vážnym lákadlom, odporúčame vám, aby sa verejné proxy nemalo používať na nič iné ako na bežné použitie.

Nielenže sú nestabilné a pomalé, ale aj vy hádzanie kockami pri každom použití že operátor nenamáčava vaše zariadenie plné škodlivého softvéru ani neoddeľuje vaše osobné alebo finančné údaje. Je to jednoducho nestojí za riziko.

Zatiaľ čo komerčné servery sú určite možnosťou, bezpečnejšie, komplexnejšie a ľahšie konfigurovateľné riešenie VPN je podľa nášho skromného názoru preferované za v podstate rovnakú cenu. Choďte s jednou z najlepších VPN služieb a neohrozujte svoju bezpečnosť.

Rozhliadnite sa a mali by ste nájsť tú, ktorá si vybudovala povesť dôveryhodného ochrancu údajov o zákazníkoch. Veľa šťastia s vaším proxy!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map