Nebezpečenstvo verejnej WiFi


Ludovic Rembert –

Posledná aktualizácia 25. marca 2020

Keď prvýkrát začujete slová „verejné WiFi“, znie to ako dobrá vec. Koniec koncov, je otvorená pre verejnosť. To znamená, že získate všetky výhody bez akýchkoľvek výdavkov!

Nie tak rýchlo. V skutočnosti by ste mali myslieť na verejné WiFi ako na verejné WC. Je funkčný v prípade núdze, ale najlepšie sa mu dá vyhnúť, kedykoľvek je to možné. Pozrime sa bližšie.

Čo je verejné Wi-Fi?

verejné wifiVerejná sieť Wi-Fi je akákoľvek sieť WiFi, ktorá je prístupná širokej verejnosti. Kaviarne, nákupné strediská, verejná doprava, reštaurácie a dokonca aj maloobchody často ponúkajú zákazníkom bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet alebo každému, kto príde spolu.

To môže byť výhodné z rôznych dôvodov. Počas popíjania latte môžete držať krok so sociálnymi médiami alebo si počas prehliadania obchodu prezerať recenzie produktov.

Bohužiaľ, verejné WiFi môže predstavovať vážne riziko na vaše súkromie online. A nehovoríme len o inzerentoch, ktorí vás sledujú. Hovoríme o vašich najintímnejších osobných údajoch.

Predpokladajme napríklad, že sa prihlásite na svoju obľúbenú stránku sociálnych médií vo verejnej sieti Wi-Fi. Niekto môže získať vaše prihlasovacie informácie. Vďaka tomu môžu získať prístup k vašej osobnej komunikácii, ktorá môže poskytnite im prístup ku všetkým podrobnostiam, ktoré ste zdieľali s priateľmi.

Ešte horšie je, že na uskutočnenie nákupu musíte previesť nejaké peniaze zo svojho sporiaceho účtu na svoj bežný účet. Prihláste sa do aplikácie svojej banky a uskutočnite prevod. Predstavte si, čo by hacker mohol urobiť s vaším heslom online bankovníctva.

Mnoho verejných sietí Wi-Fi vyžaduje prístupové heslo, ktoré vám môže poskytnúť pocit bezpečia. Žiaľ, tento pocit bezpečia môže byť zavádzajúci. Čo to všetko znamená? To znamená mali by ste sa vyhnúť verejnému WiFi kedykoľvek je to možné.

Top 10 nebezpečenstiev verejných WiFi

Prečo je verejné Wi-Fi také nebezpečné? Tu je desať najlepších nebezpečenstiev, ktorým sa vystavujete pri pripojení k jednej z týchto sietí.

1. Nešifrované siete

V šifrovanej sieti sú vaše informácie zabezpečené šifrovacím kľúčom. Inými slovami, k informáciám nemôže mať ľahký prístup tretia strana. Keď sieť založí profesionál, zvyčajne šifrovanie povolí.

Mnoho verejných systémov WiFi bohužiaľ nie je zriadených profesionálom. Napríklad router v miestnej kaviarni je rovnako pravdepodobne nastavený baristom ako IT profesionál. A aj keď bola sieť zriadená profesionálne, neexistuje spôsob, ako zistiť, či je šifrovaná.

V nezašifrovanej sieti je ľahké zachytiť vaše údaje treťou stranou. Netreba dodávať, že ide o vážne riziko.

2. Falošné hotspoty

WiFi-hotspotFalošný hotspot je hotspot, ktorý je navrhnutý tak, aby vyzeral legitímne, ale v skutočnosti to tak nie je. Zvyčajne je to také jednoduché ako vytvorenie siete s podobným názvom, ku ktorému sa chcete pripojiť.

Povedzme, že sa vám teší neskorý obed vo vašej obľúbenej reštaurácii. Majú WiFi sieť s názvom „SouperSalad“. Prejdete na prihlásenie a náhodne vyberiete sieť s názvom „SuperSalad“. Blahoželáme. Práve ste sa pripojili k falošnému hotspotu a hackeri zhromažďujú vaše informácie.

3. Útoky typu Man-in-the-Middle

Útok typu človek v strede je typ útoku, pri ktorom sa hacker umiestni medzi dve zariadenia. Keď to urobia, dokážu zachytiť, prečítať a dokonca zmeniť prenosy.

Predstavte si napríklad, že sa pripájate k smerovaču v letiskovom termináli. Bez vedomia vás sa hacker vloží medzi vás a smerovač. Navštívte svoju online obchodnú platformu a pozrite si svoje portfólio akcií.

Keď sa prihlásite do svojej obchodnej platformy, hacker dokáže prečítať vaše používateľské meno a heslo. O týždeň neskôr sa znova prihlásite, len aby ste zistili, že všetko vaše peniaze sú preč. Je to extrémny scenár, ale ukazuje, aký nebezpečný môže byť tento druh útoku.

4. Útoky škodlivého softvéru

útoky škodlivého softvéruHackeri nemusia vždy čítať vaše informácie, keď ste pripojení k sieti Wi-Fi. Namiesto toho môžu do vášho telefónu alebo notebooku vložiť škodlivý softvér, ktorý bude naďalej odosielať vaše údaje zločincom, až kým sa neodstránia. Vo verejnej sieti WiFi je to obzvlášť jednoduché.

Jednou z bežných metód je vytvorenie falošného okna so žiadosťou o inštaláciu aktualizácie softvéru. Po pripojení k sieti sa zobrazí upozornenie neškodne vyzerajúce, že vaša aplikácia Messenger musí byť aktualizovaná. Po kliknutí naň sa namiesto toho nainštaluje malware.

5. Ad Hoc pripojenia

Ad hoc spojenie je spojenie priamo medzi dvoma počítačmi. Ak je vaše zariadenie nastavené na automatické objavovanie nových sietí alebo ak sú povolené pripojenia ad hoc, hackeri sa môžu pripojiť priamo k vášmu zariadeniu ihneď po pripojení online..

6. Krádež užívateľského mena a hesla

Všetky tieto metódy útoku majú spoločné to, že odkrývajú používateľské mená a heslá na vašom webe. To môže hackerom poskytnúť prístup k akémukoľvek online účtu. Môžu dokonca predajte svoje prihlasovacie údaje na tmavom webe.

7. Krádež identity

krádež identityStrata kontroly nad používateľským menom a heslom môže byť problémom, ale dá sa ľahko opraviť. Len čo si uvedomíte problém, jednoducho zmeňte svoje heslo.

Väčšie riziko predstavuje informácia, ku ktorej môžu medziknicoví zločinci medzitým pristupovať. Mohli ste napríklad poslať e-mailom nejaké daňové informácie svojmu účtovníkovi. Ak tieto informácie zahŕňajú vaše číslo sociálneho zabezpečenia alebo číslo dôchodkového plánu v Kanade, môžete sa stať obeťou krádeže identity.

8. Červy

Červ je špeciálny typ škodlivého softvéru. Vírusy musia zaútočiť na konkrétny program a vo všeobecnosti musia byť nainštalované. Na druhej strane sa červy dokážu množiť.

Problém s verejnou sieťou spočíva v tom, že neviete, kto je pripojený a ako dobre dokážu chrániť svoje systémy. Ak je niekto v sieti infikovaný červom, môže červ preskočiť sieť a napadnúť počítač.

9. Snooping a Sniffing

Snooping a sniffing je, keď hacker používa softvér alebo špeciálny hardvér WiFi na počúvanie signálov WiFi. Vďaka tejto technike majú hackeri prístup k všetkému, čo robíte online.

Dobrou správou je, že ak práve čítate správy, neposielate žiadne osobné informácie. Zlá správa je, že akonáhle sa prihlásite na web, hackeri budú mať prístup k vášmu účtu.

10. Ťažba bitcoínov

Bitcoin-miningBitcoíny a iné kryptomeny vyžadujú pre svoje šifrovanie blockchainu veľké množstvo výpočtového výkonu. Aby získali túto moc, zadávajú prácu pri spracovaní iným ľuďom. Ako odmenu za to, že sú súčasťou šifrovacej schémy, ľudia občas dostanú „bezplatnú“ kryptomenu.

Tento proces sa nazýva ťažba bitcoínov a je to obľúbený spôsob, ako si ľudia môžu zarobiť navyše. Bohužiaľ, nie všetci baníci bitcoínov sú čestní ľudia. Niekedy na prácu pracujú s počítačmi iných ľudí.

Čo to má spoločné s verejnou sieťou Wi-Fi? Útočník môže pomocou verejnej siete tajne nainštalovať softvér na ťažbu bitcoínov vo vašom počítači, keď ste pripojení.

Je pravda, že to nie je taký vážny problém ako krádež identity. Ale pretože tento softvér používa prostriedky procesora, môže výrazne spomaliť tvoj počitač.

Čo robiť (Ak sa musíte pripojiť k verejnej sieti Wi-Fi)

V dnešnom svete je ťažké sa úplne vyhnúť verejnej sieti Wi-Fi. Všetci sme závislí od našich telefónov a niekedy musíme pracovať na letisku alebo vo vlaku. Čomu by ste sa teda mali vyhnúť, ak sa musíte pripojiť k verejnej sieti Wi-Fi? Tu je niekoľko odkazov.

Nepoužívajte citlivé údaje ani ich nepoužívajte

Dobrým pravidlom pri používaní verejných sietí Wi-Fi je predpoklad, že sa vaše informácie načítavajú. Samozrejme to tak nie je vždy. Ale ako sa hovorí, za prevenciu sa vyplatí libra liečby.

Výsledkom sú určité veci, ku ktorým by ste nemali mať prístup ani ich používať vo verejnej sieti. Za každú cenu sa vyhnite prístupu do ktorejkoľvek banky alebo inej finančnej inštitúcie. a nikdy použiť alebo poslať číslo sociálneho zabezpečenia alebo kanadského dôchodkového plánu vo verejnej sieti. To len prosí o problémy.

Mnoho verejných platforiem WiFi vás požiada o zadanie svojho e-mailu alebo telefónneho čísla na registráciu pre svoju službu. Keď budete požiadaní o tieto informácie, dvakrát premýšľajte o tom, či sieti dôverujete alebo nie. Ak sa rozhodnete pokračovať, je vhodné použiť sekundárnu e-mailovú adresu.

Vyhnite sa registrácii na viac platforiem

Mnoho verejných sietí WiFi je súčasťou platformy. Platí to najmä pre reťazové reštaurácie, verejnú dopravu, letiská a ďalšie veľké miesta.

V niektorých prípadoch je registrácia na tieto platformy nevyhnutná. Pokúste sa však obmedziť svoju expozíciu tak, že sa zaregistrujete na čo najmenej. Jedným zo spôsobov, ako zmierniť toto riziko, je zistiť, či poskytovateľ internetových služieb alebo telefónny operátor ponúka vo vašej oblasti hotspoty WiFi.

Vyhnite sa nezabezpečeným webovým stránkam

Väčšina moderných webových stránok používa na šifrovanie prenosu protokol SSL (Secure Socket Layer) (SSL). Môžete určiť, či je web bezpečný, pretože adresa bude začínať HTTPS namiesto HTTP. Prerušený prenos na spojení HTTP je oveľa lahšie ako snooping traffic for HTTPS connection.

V mnohých prehliadačoch je ľahké zistiť, či je web zabezpečený. Napríklad prehliadač Google Chrome vám pri pripojení na web bez protokolu SSL zobrazí upozornenie „Not Secure“. Je inteligentné vyhnúť sa týmto webom vo všeobecnosti, ale najmä ak ste pripojení prostredníctvom verejných sietí Wi-Fi.

Ako chrániť svoje informácie o verejných WiFi

Vyhýbanie sa určitému obsahu a obmedzovanie zdieľaných informácií sú len časťou bezpečnosti na verejných WiFi sieťach. Je tiež dôležité prijať preventívne opatrenia. Tieto opatrenia sú tiež dobré, keď sa pripájate k internetu doma.

Použite zabezpečený prehliadač

bezpečné prehliadanieDobrým spôsobom, ako chrániť svoje informácie, je použitie zabezpečeného prehliadača. Tieto prehliadače sa zásadne líšia od prehliadačov, ktoré sú dodávané s vaším prístrojom.

Vaše zariadenie sa zvyčajne dodáva s prehliadačom, napríklad Microsoft Edge, Safari alebo Google Chrome. Tieto prehliadače sa môžu zdať bezpečné, pretože pochádzajú z renomovaných zdrojov. Problém je v tom, že sú optimalizované pre rýchlosť a jednoduché použitie, nie bezpečnosť.

Zabezpečené prehliadače zahŕňajú možnosti ako Firefox, Tor, Brave Browser a Epic Privacy Browser. Tieto prehliadače fungujú o niečo pomalšie, ale odvádzajú lepšiu prácu v tom, aby zabránili počítačovým zločincom od vašich osobných informácií.

Použite sieť VPN

Ďalším spôsobom, ako zabezpečiť bezpečnosť svojich informácií, je použitie virtuálnej súkromnej siete (VPN). VPN poskytuje bezpečný šifrovaný tunel medzi vami a serverom VPN. Chráni to nielen vaše osobné informácie, ale môže to tiež pomôcť anonymizovať váš webový prenos.

Nie všetky VPN sú však vytvorené rovnako. Napríklad existuje veľa tzv. Bezplatných sietí VPN. Bohužiaľ, mnoho z týchto služieb sú podvody. Namiesto toho, aby hackeri kradli vaše osobné informácie, bude mať namiesto toho prístup VPN služba.

Preto je dôležité držať sa kvalitnej platenej služby VPN. Tým sa zabezpečí, že vaše informácie sú bezpečnejšie, nie menej bezpečné. A nenechajte svoj telefón nechránený. Pre Android a iOS je k dispozícii veľa dobrých služieb VPN.

Uistite sa, že ochrana pred malvérom je aktuálna

Dobrý antivírusový program môže viesť k ochrane vášho počítača pred hackermi. A ak sa do vášho zariadenia dostane škodlivý softvér, pravidelné a automatické kontroly rýchlo identifikujú a odstránia hrozbu.

To znamená, že ani najlepšia ochrana pred malvérom nerobí nič dobré, ak nie je pravidelne aktualizovaná. Vždy sa uistite, že používate najnovšiu verziu svojho antivírusového softvéru a vždy, keď uvidíte upozornenie na aktualizáciu, okamžite ju aktualizujte.

Uistite sa, že je váš firewall povolený

Pri použití v spojení s dobrým antivírusovým programom môže brána firewall zabrániť mnohým typom online útokov. Firewall je prekážkou, ktorá chráni pred mnohými typmi útokov vrátane neoprávneného prenosu alebo nežiaducich pripojení. Keď firewall zistí podozrivé dátové pakety, budú blokované.

Používanie brány firewall môže byť niekedy nepríjemné. Môžu zabrániť tomu, aby niektoré programy pracovali, a dávajú často kontextové okná a oznámenia. Výsledkom je, že mnohí ľudia vypínajú svoje brány firewall, keď sú doma.

Ak firewall normálne vypínate, pred pripojením k verejnej sieti Wi-Fi ho zapnite. Vo Windows to môžete urobiť v časti Systém a zabezpečenie vášho ovládacieho panela. Používatelia počítačov Mac to môžu urobiť pomocou zabezpečenia & Sekcia ochrany osobných údajov v časti Systémové preferencie.

Vypnite zdieľanie súborov a AirDrop

Ak pracujete v prostredí založenom na spolupráci, môžete použiť zdieľanie súborov Windows alebo Apple AirDrop. Tieto služby umožňujú každému ľahko ukladať súbory do vášho zariadenia. Na pracovisku alebo na univerzite je to užitočná funkcia. Vo verejnej sieti WiFi však táto rovnaká funkcia môže predstavujú vážne riziko.

Používatelia Windows môžu zakázať zdieľanie súborov tak, že prejdú do časti „Sieť“ na ovládacom paneli, kliknú na Centrum zdieľania, prejdú na Rozšírené nastavenia zdieľania a vypnú zdieľanie súborov a tlačiarní. Pre používateľov počítačov Mac otvorte vyhľadávač, kliknite na AirDrop a vyberte možnosť „Nechať ma objaviť: Nikto.“

Zmena týchto nastavení neposkytne 100% bezpečné pripojenie. Zabezpečí však, že nikto nemôže jednoducho preniesť škodlivé súbory na pevný disk

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map