Čo je to virtuálna súkromná sieť (VPN)?

V prípade, že ste si to nevšimli, internet nie je bezpečné miesto. Ak nie ste náležite chránení, je to násilník, ktorý vás obráti hore nohami, vyprázdni vrecká a odídete bez toho, aby ste sa pozreli dozadu..


V prípade, že metafora nie je úplne jasná, hovoríme o hackerstve a krádeži identity a finančných informácií. To je očividne zlá správa. Dobrou správou je, že existuje spôsob, ako doplniť svoju online bezpečnosť, ktorá nestojí ruku a nohu.

Teraz hovoríme o službách VPN. Ak ho nepoužívate, keď ste online, nejde o to, či, ale kedy sa stanete ďalšou obeťou. Príliš veľa ľudí sa vyhýba VPN, pretože to vyzerá ako komplikovaná technológia; radšej by ste odpratali internet navždy.

Odpočívajte. Prečítajte si nasledujúci článok a prevedieme vás od nuly k odborníkom, ako vybrať, nainštalovať a získať prístup k kvalitnej sieti VPN. Znie to dobre? Začnime.

Čo pre mňa môže VPN urobiť?

Prvým predmetom podnikania je, aby ste vás, vážený čitateľ, poučili o tom, čo pre vás môže VPN server urobiť. Existuje mnoho výhod. Tu je niekoľko:

 • Predložte svoju IP adresu každému, kto sleduje, ako keby ste v inej krajine, aby ste mali prístup k určitým streamovacím službám (ako napríklad Netflix so sídlom v USA alebo Hulu), ktoré sú vo vašej krajine blokované geograficky.
 • Skryte, ktoré webové stránky ste navštívili, a akékoľvek súkromné ​​informácie, ako sú heslá alebo čísla kreditných kariet od ostatných – najmä hackerov.
 • Vynechajte rôzne formy vládnych obsahových blokov alebo cenzúru (Dobrý deň, Čína!)
 • Pristupujte a sťahujte obsah z kvalitných torrent stránok.

Bežnou otázkou je, či sieť VPN nahradí poskytovateľa internetových služieb, ktorý už máte. Odpoveď znie nie. Aj keď niektoré siete VPN ponúkajú aj internetové služby, nemusíte prepínať od svojho súčasného poskytovateľa. Považujte VPN za súkromný tunel, ktorý šifruje vaše dáta a skryje vašu identitu, keď budete online.

Pripojenie k internetu pomocou VPN

Váš poskytovateľ internetových služieb vám síce poskytuje základné možnosti prístupu na internet, ale pri nasadení kvalitnej služby VPN ste presmerovaní na ich server, a nie na server, ktorý patrí vášmu poskytovateľovi internetových služieb. Poskytovateľ internetových služieb už nebude môcť zobraziť vaše údaje ani zistiť, ktoré webové stránky navštívite. Viditeľné bude iba to, že ste pripojení k serveru VPN.

Namiesto štandardnej adresy IP, ktorú ste používali a ktorá ukazuje, kde sa fyzicky nachádzate, sa každému, kto sa pokúsi špehovať v online návykoch, zobrazí iba adresa IP priradená k serveru VPN. Dáta prenášané medzi vami a internetom sú šifrované a budú sa podobať na každého, kto dúfa, že ich použije na nezákonné účely..

Dúfajme, že začínate vidieť nejaké vážne výhody pre VPN. Ak často využívate verejné prístupové body Wi-Fi na letiskách, kaviarňach alebo vo verejnej priateľskej susedskej knižnici, môže sa to považovať za dôkaz osvedčiteľného šialenstva, aby tak urobili bez ochrany VPN..

Tieto miesta sú hackerské centrálne, pretože spojenia majú zriedka akékoľvek bezpečnostné prvky. Dokonca aj bezradný hacker môže pravdepodobne prísť na to, ako urobiť váš život nešťastným. Vidíš toho chlapa v rohu s okuliarmi a peknou manšestrovou bundou, zízavo hľadiac do svojho notebooku?

Nie je to nejaký profesor, ktorý hodnotí študentské testy. Zneužíva vaše bankové prihlasovacie údaje! Najlepšie VPN služby sú prenosné, takže ich môžete používať odkiaľkoľvek na svete.

Nie sú to všetky ruže a slnko

Svet môže byť tvrdá pani. Mali by sme vás preto vopred upozorniť, že s používaním siete VPN je spojené niekoľko nevýhod. Vystavenie VPN: Aj keď ste teraz v bezpečí pred zvedavými očami vášho ISP, váš poskytovateľ údajov VPN bude môcť vidieť vaše údaje.

Ak si však vyberiete dôveryhodnú, vysoko hodnotenú sieť VPN, ktorá sľubuje silnú bezpečnosť a má oprávnený záujem o ochranu vašich údajov, pravdepodobne budete v poriadku. Špionáž nie je ich obchodným modelom.

Pripojenie S-L-O-W-E-R: Spravidla bude pripojenie VPN pomalšie ako bežný poskytovateľ internetových služieb, pretože šifrovanie údajov prebieha oboma smermi. Zároveň musí vaše pripojenie prejsť fyzicky väčšiu vzdialenosť, aby pokrylo ďalší krok k serveru VPN, čo znamená pomalšiu odozvu pri prehľadávaní.

Ak dostanete svoju službu VPN z blízkeho (všeobecne hovoriaceho) servera, všimnete si zníženie rýchlosti o 10 percent. Prístup na internet prostredníctvom vzdialený server by mohol toto číslo podstatne zvýšiť.

Je používanie siete VPN legálne?

Krátka odpoveď – v prípade, že sa obávate zákona alebo ťažkej ruky vlády pri vašich dverách – je áno. Používanie siete VPN je úplne legálne.

Nezabudnite na to, že vo väčšine krajín má občan právo na súkromie. Ale potom máte niekoľko zlých hercov – povedzme im Čína a Irán pre zábavu – ktorí predstierajú, že sú slobodnou a otvorenou spoločnosťou. Nepochybne sa im nepáči myšlienka bezplatného a neobmedzeného prístupu na internet a snažia sa zabrániť dostupnosti VPN pre obyvateľstvo doma alebo v zahraničí..

Doteraz však aj v Číne, ktorá sa môže pochváliť najrušivejšou cenzúrnou snahou na svete, sú bloky VPN úspešné iba čiastočne a nepočuli sme o tom, že by niekto bol potrestaný za jednoduché konanie pomocou siete VPN. Tiež by to mohol byť dobrý nápad Vyhnite sa serverom so sídlom v niektorých európskych krajinách (napríklad Francúzsko a Spojené kráľovstvo), ak ide o súkromie. Teroristická aktivita spôsobila, že niektoré vlády vytvorili zákony, ktoré vyžadujú, aby VPN viedli záznamy o činnosti používateľov. Jednoduchým riešením je vyhnúť sa týmto serverom.

Prvé veci ako prvé

Keďže dopyt po anonymite a zabezpečení online neustále narastá, čoraz viac visí čoraz viac služieb VPN. Rovnako ako čokoľvek iné, nie sú všetci stvorení rovní. Vo vašej snahe nájsť najlepšia VPN, skontrolujte fóra a ďalšie online zdroje, kde nájdete recenzie a odporúčania. Porovnanie funkcií môže byť v poriadku.

Nasledujúci zoznam má byť na pozore:

 • Cena: Najdôležitejšie VPN je menej ako 10 dolárov mesačne.
 • rýchlosť: Ako už bolo spomenuté, proces šifrovania spomalí vaše pripojenie, ale požiada ostatných používateľov o ich skúsenosti.
 • Ochrana osobných údajov: Toto je primárne miesto predaja služieb VPN. Uistite sa, že spoločnosť kladie túto myšlienku do popredia.
 • bezpečnosť: Spýtajte sa na konkrétne protiopatrenia, ktoré sa používajú na fóliu hackerov, NSA a ďalších subjektov zameraných na krádež identity alebo identifikáciu.
 • Umiestnenie servera: Servery roztrúsené v rôznych geografických polohách sú dobré. Čím viac tým lepšie.
 • Súčasné pripojenia: Neuspokojte sa s poskytovateľom, ktorý umožňuje pripojenie iba jedného zariadenia k vášmu účtu naraz. Váš telefón, laptop a Xbox by ste si mali užiť súčasne.
 • Zákaznícka / technická podpora: Využitie VPN je stále relatívne nová technológia pre priemerného webového surfistu, takže dobrý poskytovateľ bude mať kvalifikovaného podporného personálu, ktorý odpovie na váš hovor, chat alebo e-mail v primeranej lehote..
 • Vyskúšajte to pred zakúpením: Rovnako ako legitímne služby webhostingu, služba VPN by mala ponúkať bezplatnú skúšobnú dobu a záruku vrátenia peňazí na obdobie od 15 do 30 dní. Zoznam funkcií ponúkaných všetkými najlepšími sieťami VPN je samozrejme príliš zdĺhavý na to, aby ste ich sem mohli zahrnúť, ale mali by ste tiež venovať pozornosť kompatibilite s rôznymi zariadeniami a používateľským rozhraním, ktoré vás nezmýli. Najlepšie je tu skočiť na online fóra súvisiace s bezpečnosťou a začať sa pýtať, ktorí poskytovatelia VPN sú najlepší.

Je bezplatná služba VPN dobrý nápad?

Keď začne vyhľadávanie VPN, nebude trvať dlho, kým narazíte na honosné reklamy, ktoré tvrdia, že ponúkajú túto službu zadarmo. Stojí to za to? Ak máte radi nekvalitné služby, ultra pomalé pripojenia a reklamy sú nepretržite búchané, potom sa všetkými prostriedkami zaregistrujte na bezplatnú službu..

Nezabudnite na túto obchodnú axiómu – ak za produkt neplatíte, ste produkt. Existuje iba niekoľko výnimiek (pozrite si náš zoznam najlepších bezplatných sietí VPN). Napríklad existuje spoločnosť s názvom CyberGhost, ktorý ponúka bezplatný prístup financovaný z reklám, ktoré by boli vhodné pre bežných používateľov internetu, alebo outfitu známeho ako VPN Gate, ktorý je prevádzkovaný dobrovoľne. Ale ani tieto voľby nemôžu držať sviečku pri výkone dobre platenej služby.

Slovo o anonymite

Čo sa týka motívov čistých aj pochybných, ľudia prichádzajú k túžbe po sieti VPN, ktorá hľadá anonymitu online. Pre všetky praktické účely je to nemožný cieľ, pretože poskytovateľ služieb bude vždy vedieť, kde presne ste. Ďalšou najlepšou vecou pre anonymitu je neprehľadné súkromie, a to je celkom dobrý cieľ.

protokoly: Prvá vec, ktorú treba vedieť, je to, že akýkoľvek nárok na súkromie zo strany a Ak si nebudú protokoly uchovávať, nestojí za to opojiť sa v oceáne. Videli sme nedávne príklady dôrazných vládnych taktík, ktoré sa snažia prinútiť poskytovateľov mobilných telefónov alebo internetu, aby obrátili informácie o zákazníkoch a dôverovali nám. Ak spoločnosť zistí, že čelí hrozbe uväznenia, mali by ste zvážiť, že vaša poloha a zvyky prezerania nezostanú dlho súkromné..

dôverovať: Skutočne neexistuje žiadny spôsob, ako obísť skutočnosť, že musíte vziať slovo služby VPN, že vám nevedie záznamy ani špionáže. Našťastie pre tých, ktorí nedodržiavajú sľuby o ochrane osobných údajov, čoskoro zistia, že ich zlé správanie je rozptýlené po celom internete zákazníkmi, ktorých zradili. Pointa je, že na tejto zemi neexistuje žiadna záruka, že budete vždy a navždy neviditeľní online ak používate sieť VPN.

TOR: Ak ste z akéhokoľvek dôvodu zúfalo odhodlaní zostať úplne anonymní, môžete sa pripojiť k svojej VPN prostredníctvom TOR, ktorý poskytuje bezplatný softvér na pripojenie k internetu. Ak ste si otvorili účet prostredníctvom TOR, platili ste kryptomena, ako je Bitcoin, a potom ste takto pristupovali k VPN, budete tak blízko úplnej anonymity, akú získate v tomto svete. Túto metódu podporuje iba niekoľko sietí VPN. Môžete tiež očakávať dvojitý zásah v rýchlosti pripojenia, takže pri prihlásení budete mať veľa osviežujúcich nápojov a možno fľašu nervových tabliet, pretože veci sa budú pohybovať veľmi pomaly..

Možno nepotrebujete VPN

Ak vaše meno nie je Edward Snowden alebo Julian Assange a vy chcete, aby VPN vo vašej krajine obišla obmedzenia geocachingu, ktoré vám bránia v streamovaní určitých televíznych stránok, namiesto toho zvážte použitie SmartDNS..

SmartDNS nezahŕňa šifrovanie, takže si budete udržiavať dobrú rýchlosť pripojenia. Je to tiež lacnejšie ako VPN, ale umožní vám prístup na proxy server, ktorý vám umožní obísť určité geografické bloky.

Mobilná otázka

Pretože celé ľudstvo pokračuje v masovej migrácii do sveta malých obrazoviek mobilných telefónov, schopnosť používať službu VPN na týchto zariadeniach sa stáva rozhodujúcou. Krátka odpoveď znie, áno, na svojom mobilnom telefóne môžete použiť sieť VPN. Zvyšok príbehu je, že ak ho chcete hrať pekne so všetkými aplikáciami špecifickými pre danú polohu, môže to byť cesta k šialenstvu. Všimli ste si ako váš telefón sa vždy pýta, či má prístup k vašej polohe? Ak ste niekedy klikli na „áno“, tak ste práve ohrozila vašu VPN. Cesta okolo toho je nikdy nepristupovať na webové stránky prostredníctvom aplikácie, ale vždy prechádzať prehliadačom. Odporúčame prehliadač Firefox, ktorý je otvoreným zdrojom a zachováva pôsobivú posadnutosť súkromím.

Spodný riadok

Dôrazne vám odporúčame nainštalovať dobrú službu VPN, napríklad Surfshark alebo NordVPN čoskoro, ak nie okamžite. Nezabúdajte, že nejde o bankový trezor. Viac informácií nájdete v našom najlepšom prehľade VPN.

Namiesto toho by ste to mali považovať za nástroj, ktorý takmer určite zlepší vaše úsilie zostať súkromným a anonymným online, ale existuje 100% v tejto hre. Preto by bolo rozumné mať na zreteli tento výber pri výbere stránok, ktoré sa majú navštíviť a aké činnosti sa majú vykonávať, keď ste tam.

Získajte, čo hovoríme?

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map