Sprievodca po IPv6 verzus IPv4: Základné porovnanie

Ak nie ste technologický geek, pravdepodobne ste neslávili 8. júna 2011. Tento priaznivý dátum bol Svetový deň IPv6. Pravdepodobne to nebolo označené červená vo vašom kalendári a pravdepodobne ste ani nevedeli, že sa to deje.


Väčšina ľudí nevie, čo je IPv6 alebo čo jeho predchodca IPv4 je. Realita je taká, že obidve tieto veci ovplyvňujú životy všetkých pretože sú z veľkej časti čo robí internet funkčným.

Čo je to IPv4?

IPv4 adresaInternet Protocol verzia 4 alebo IPv4, ako sa bežne nazýva, je technológia, ktorá umožňuje zariadeniam pripojiť sa k internetu. Táto štvrtá verzia internetového protokolu existuje už od roku 1983 a slúži nám dobre. IPv4 je stále funkčný a naďalej poháňa väčšinu internetu.

Robí to prostredníctvom adresy IP, ktorú má každé zariadenie pripojené na internet. Stolným počítačom, notebookom, tabletom, smartfónom, herným konzolám, chladničkám a inému digitálnemu príslušenstvu môže byť pridelená IP adresa. Kedykoľvek toto zariadenie pripojené na internet pôjde na web, aby niečo hľadalo, spojí sa s iným zariadením, ktoré má IP adresu.

IP adresy sú to, ako sa ľudia môžu dostať tam, kam chcú ísť online.

32-bitové adresy

Každé zariadenie s povoleným IPv4 má 32-bitovú IP adresu. Typický príklad môže vyzerať napríklad 191.148.205.315 alebo 99.48.227.227. Tento systém obsahuje asi 4,3 milióna adries.

Vyzerá to ako značné množstvo, a je.

V IPv4 sa však vyčerpávajú dostupné adresy.

Tento nedostatok je čiastočne spôsobený skutočnosťou, že taký neuveriteľný počet zariadení má teraz pripojenie na internet. Každá domácnosť so širokopásmovým predplatným, každý smartphone a každý počítač potrebuje IP adresu. Významnejšie prístroje a autá sú teraz schopné internetu.

ako funguje IP adresa

Toto nie je jediný faktor, ktorý spôsobuje nedostatok adries IPv4. Mnoho spoločností vlastní tisíce alebo dokonca milióny adries IPv4. V osemdesiatych rokoch existovala rozšírená prax priraďovania miliónov IP adries veľkým organizáciám.

Často im bolo pridelených omnoho viac adries, ako by kedy mohli použiť.

Dôsledkom je, že vlastnia milióny ľudí, ale nevyužité adresy IPv4 tam sú mrhať. V posledných rokoch došlo k hnutiu zameranému na regeneráciu týchto IP adries, ale príchodom IPv6 je toto úsilie primerane zastarané..

Čo je to IPv6?

Podobne ako IPv4 existuje aj internetový protokol verzie 6 už niekoľko rokov. Práca na jeho vytvorení sa skončila v roku 1998, ale prechod z IPv4 na IPv6 sa udial so spomalením ľadovcov. Oficiálne spustenie IPv6 bolo v roku 2011 pri príležitosti Svetového dňa IPv6. Odvtedy, Internetové úrady sa pri zavádzaní nového systému usilovne usilovali.

ipv6 vysvetlené

128-bitové adresy IP

Zatiaľ čo IPv4 používal 32-bitové adresy IP, novší internetový protokol používa 128-bitové adresy. Namiesto neúprosných 4,3 miliárd IP adries ponúka IPv6 3,4 x 10 na 38. výkon alebo 340 undecillion adries.

To je obrovské číslo. Bežná 128-bitová adresa IP môže vyzerať asi takto:

2001: 0db8: 85a3: 0000: 0000: 8a2e: 0370: 7334

Toto je oveľa dlhšia a komplexnejšia adresa, ako sme mali v systéme IPv4. Táto komplexnosť to nielenže znamená adresy IP sa nám čoskoro nedostanú ale tiež, že každé zariadenie má teraz potenciál mať jedinečnú IP adresu.

Jedinečná adresa IP pre každé zariadenie

Podľa systému IPv4, nie každé zariadenie pripojené na internet malo jedinečnú adresu. Namiesto toho boli smerovačom priradená jedna adresa. Jednotlivé zariadenia, ktoré majú prostredníctvom týchto smerovačov pripojenie na internet, nemuseli mať nevyhnutne jedinečnú IP adresu. Router prijíma požiadavky na údaje, ktoré sa potom odošlú na IP adresu príjemcu odtiaľ.

Zdá sa, že by to nemalo fungovať.

Nakoniec, ak je vaša domáca adresa totožná s domácou adresou niekoho iného, ​​vždy by ste ich poštou nekončili a naopak.?

Systém fungoval z dôvodu niečoho, čo sa nazýva Preklad sieťových adries alebo NAT.

súkromné ​​vs verejné ip

NAT je užitočný, pretože umožňuje sieťovému zariadeniu, ako je firewall, priradiť verejnú adresu počítaču alebo dokonca celej skupine, ktorá pracuje v súkromnej sieti. Organizácie používajú NAT na obmedzenie počtu otvorených adries IP.

Tento typ použitia je dôležitý z hľadiska hospodárnosti a bezpečnosti. záver je to NAT funguje ako agent medzi verejný internet a súkromná sieť.ako nat funguje

Pravdepodobne to práve teraz používate.

bohužiaľ, NAT má nevýhody. Neposkytuje žiadne ďalšie zabezpečenie a dokonca môže spôsobiť, že niektoré protokoly nebudú schopné chrániť určité zariadenia. NAT tiež musí používať niektoré zdroje vášho zariadenia fungovať, čo by mohlo byť na škodu.

S IPv6 nie je potrebné NAT, pretože existuje toľko adries IP, ktoré sú k dispozícii pod protokolom IPv6. Systémy, ktoré pracujú s protokolom IPv6, môžu mať pre každé zariadenie jedinečnú adresu IP nemusíte pracovať cez router.

Ďalšie výhody protokolu IPv6

IPv6 je viac efektívny ako IPv4. Záhlavia dátových paketov sú zjednodušené a smerovacie funkcie sú oveľa efektívnejšie. Existuje aj väčšia podpora sietí peer-to-peer.výhody ipv6

Väčšina používateľov internetu s klasifikačným súborom však neuvidí obrovské udalosti skok vpred vo funkčnosti s prepínačom na IPv6. Je to preto, že väčšina zmien sa odohráva za scénami a pomaly.

Pamätajte, že väčšina internetu stále funguje v systéme IPv4. Zmena na IPv6 je inkrementálna. Keďže prechod na nový protokol vedie viac zariadení a viac internetu, uvidíte efektívnejší prenos údajov, aj keď sa to stane postupne.

Kde teraz stojí IPv6

Používatelia ipv64 podľa krajínMožno by ste očakávali, že technológia, ktorá bola dokončená v roku 1998, bude už zastaraná, ale realita s ňou IPv6 je že je len začínam. Len nepatrná časť internetu prešla funkciou konverzie na IPv6.

Od mája 2017 bolo na celom svete iba 37 krajín, ktoré mali viac ako päť percent svojho webového prenosu cez protokol IPv6. Sedem štátov malo 15 percent svojej webovej prevádzky poslaných cez IPv6.

Ak IPv6 predstavuje technologický skok vpred, prečo sa nevykonáva vo väčšej miere? Krátka odpoveď znie, že to stojí veľa peňazí.

Na vykonanie prevodu je potrebný nový hardvérový a serverový softvér.

Za zmienku tiež stojí, že existuje žiadna spätná kompatibilita s IPv4. Web, ktorý chce privítať ľudí používajúcich buď IPv4 alebo IPv6, musí mať dve verzie, jeden pre každý protokol.

IPv6 si však získava na popularite. Väčšina nových smerovačov a operačných systémov, ktoré sú dnes k dispozícii, ponúka podporu a kompatibilitu pre IPv6. Niektorí z najpopulárnejších a najpoužívanejších poskytovateľov internetových služieb podobne zavádzajú určitý rozsah funkcií IPv6.

Vytvorenie prepínača

Je čas, aby ste začali používať IPv6?

Je možné, že už ste, hoci je to relatívne nepravdepodobné. Ak poskytovateľ internetových služieb ponúka protokol IPv6, je dobré ho používať.

Ak si nie ste istí, či už IPv6 používate alebo nie, môžete to zistiť na adrese www.test-ipv6.com. Tí, ktorí v súčasnosti používajú protokol IPv4, uvidia obrazovku, ktorá vyzerá takto:

Test pripojenia ipv6

Ak sa zobrazí táto obrazovka a chcete skúsiť zapnúť funkcie IPv6, bude vaša schopnosť tak závisieť od smerovača aj od poskytovateľa internetových služieb..

Do svojho obľúbeného vyhľadávacieho nástroja zadajte kľúčové slová „[výrobca smerovača] ipv6 [váš poskytovateľ internetových služieb].“ Môže byť tiež vhodné prejsť na verziu DD-WRT pre firmvér smerovača. Táto zmena by mala viesť k prechodu menej komplikované.

Prístup na webové stránky IPv6

K webovým serverom IPv6 môžete pristupovať pomocou dvoch rôznych mechanizmov. Prvým z nich je prechodný mechanizmus. V súčasnej dobe najpopulárnejší z toho je 6 až 4. Táto technológia uzatvára údaje IPv6 s komunikáciami IPv4, takže môžete vidieť novšie verzie webových stránok so starším protokolom..

Druhý mechanizmus zahŕňa natívne spojenie. Tento typ pripojenia umožňuje obísť prechod, takže môžete vykonať úplný prechod na IPv6. Ak váš router ponúka túto možnosť, vyberte natívny IPv6.

Používanie VPN s IPv6

Mnoho sietí VPN ešte nie je pripravených zvládnuť prenos IPv6. Tento nedostatok to znamená existuje nebezpečenstvo že všetka prevádzka IPv6 bude smerovaná prostredníctvom vášho poskytovateľa internetových služieb namiesto vašej siete VPN, čím zostanete vystavení. Ak ste už niekedy počuli o úniku IPv6, toto bolo predmetom diskusie.

zakázať IPv6

Skôr ako si vyberiete VPN, prečítajte si recenzie VPN, aby ste zistili, ktorí poskytovatelia ponúkajú ochranu pred únikom IPv6, ako aj poskytovatelia, ktorí poskytujú podporu pre prenos IPv6. Niektoré z najlepších tipov na ochranu osobných údajov v Kanade, ktoré majú ochranu proti úniku IPv6, sú Surfshark a NordVPN.

Niektoré z najlepších služieb VPN môžu prípadne odporučiť, aby ste nepoužívali IPv6, ak chcete byť plne chránení a súkromní. Táto žiadosť môže byť úplne odôvodnená, najmä preto, že protokol IPv6 nie je v súčasnosti bežne k dispozícii. Môžete to očakávať ďalšie VPN sa stanú kompatibilnými s IPv6 v budúcnosti.

zdroj:

 • https://searchnetworking.techtarget.com/definition/IPv6-Internet-Protocol-Version-6 
 • https://www.webopedia.com/DidYouKnow/Internet/ipv6_ipv4_difference.html
 • https://www.ipv6.com/general/ipv6-the-next-generation-internet/
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map