Vysvetlené päť očí (FVEY) – veľký brat vás sleduje

päť očí


Zatiaľ čo Päť očí môže znieť ako zločinecká organizácia priamo z filmu Jamesa Bonda, nejde o fikciu. Tajné zdieľanie údajov a technológií medzi Spojenými štátmi, Kanadou, Austráliou, Novým Zélandom a Spojeným kráľovstvom vytvorilo nepochybne najnáročnejšiu operáciu online verejného dozoru v histórii. Inými slovami, ak ste boli na internete, existuje veľká šanca, ktorú o tom päť očí pozná.

Väčšina bežných používateľov internetu vie, že VPN predstavuje virtuálne súkromné ​​siete, ktoré umožňujú anonymné prehliadanie. To však má tendenciu súvisieť len s vedomosťami. Päť očí sa veľmi zaujíma o VPN, pretože vďaka anonymite, ktorú táto technológia poskytuje, je pre nich ťažšie vykonávať svoju „prácu“ špionáže..

VPN vs päť očí

Obavy týkajúce sa zákonov na ochranu súkromia, dôvernosti a dokonca aj zákonnosti prístupu k určitému obsahu viedli k vzniku sietí VPN pôvodne. Je to z toho dôvodu, že inštalácia VPN vám umožňuje obísť geografické bloky a používať webové stránky, ktoré majú byť vo vašej krajine blokované.

Napríklad Netflix blokuje väčšinu svojho obsahu v USA do iných cudzích krajín. Podobne nemusia mať ľudia v Spojených štátoch prístup k televíznym programom a filmom zobrazeným v Južnej Amerike. VPN vytvárajú medzeru okolo tohto obmedzenia a umožňujú používateľom prístup na blokované webové stránky.

Malo by byť zrejmé, prečo dozorná aliancia Five Eyes nie je veľkým fanúšikom VPN. Chcú vedieť, že online aktivita sa monitoruje. VPN to sťažujú.

päť očí

Ak sa zdá, že táto organizácia nie je nič viac ako skupina špiónov pri hľadaní pochybnej činnosti bez veľkého pravdepodobného dôvodu, na ktoré by sa mohla spoľahnúť, mali by ste pravdu. Pretože všetkých päť z anglicky hovoriacich krajín je zdieľanie informácií, ktoré nájdu, také ľahké.

histórie

Koncept za piatimi očami existuje už nejaký čas. Dohoda o dohľade a zdieľanie údajov, ktoré tvoria základ tohto moderného usporiadania, boli v skutočnosti zavedené už pred mnohými rokmi ako dohoda medzi Spojeným kráľovstvom a USA, ktorá bola vytvorená v roku 1943 počas krútenia druhej svetovej vojny..

Aliancia NSA NATO

Po skončení studenej vojny sa ďalším krajinám ponúklo členstvo v aliancii, najmä v dôsledku úsilia o riešenie rastúcej hrozby medzinárodného terorizmu..

S rastúcim počtom účastníkov v piatich očiach sa zvýšil aj rozsah globálneho online monitorovania. Ak chcete ochutnať extrémy, na ktoré tieto krajiny prichádzajú s cieľom monitorovať používateľov, prečítajte si toto vyúčtovanie vystavenia Edwarda Snowdena v roku 2013..

Keďže práca piatich krajín sa stala sofistikovanejšou, financovanie naďalej rástlo a dopyt po stále väčšej miere zahŕňal viac bezpečnostných a spravodajských agentúr. Zapojené sú niektoré z najmocnejších skratiek na svete, ako napríklad FBI, CIA, NSA, MI6, ASIS, NZSIS, AGO, GCSB a mnoho ďalších..

Aj keď sa činnosti organizácie ponúkajú podľa potreby na presadzovanie práva, nie je ťažké predstaviť si viac zlovestných cieľov pre päť očí, najmä keď sa zaoberajú obchádzaním zákonov na ochranu súkromia. V prípade, že čitatelia zabudli, je proti zákonu, aby vláda Spojených štátov špehovala svojich občanov.

Vďaka Five Eyes je ľahké požiadať jednu z ďalších štyroch krajín, aby to pre nich urobila.

Päť očí je len začiatok

Aj keď dohoda medzi týmito piatimi krajinami môže stačiť na to, aby sa obávali tých, ktorí chcú chrániť svoje súkromie, nie je to miesto, kde monitorovanie končí. V skutočnosti existujú ďalšie dve aliancie, ktoré zvyšujú počet očí, pretože počet krajín je väčší. Po prvé, je Japonsko pripravené stať sa šiestym členom Päť očí?

Päť očí plus jedna: Japonsko v dome

Päť očí momentálne zvažuje oficiálne prijatie šiesteho člena do najexkluzívnejšieho špionážneho klubu na svete – Japonska. Nie je to taký radikálny krok, keď si uvedomíte, že aliancia bola schopná počítať s japonskou spoluprácou siahajúcou až do studenej vojny. Japonsko vďaka svojej geografickej blízkosti veľa prispelo k zhromažďovaniu spravodajských informácií v Číne, Juhočínskom mori a Severnej Kórei. Formálne členstvo v Five Eyes by jednoducho dalo mená na bodkovanú čiaru, aby sa zálohovala už existujúca realita topánok po zemi..

Ako prebieha päť očí s procesom pridávania členov? Už je to dávno, čo to urobili, ale nomináciu musí vykonať iba hlava štátu. Prijatie alebo zamietnutie závisí od jednoduchého hlasovania. Keďže všetkých päť krajín Eyes bolo v posledných rokoch na konci japonskej spravodajskej spolupráce, väčšina expertov sa domnieva, že rozhodnutie je hotovým úspechom. Buď prvý, kto povie „Vitajte!“ do šiesteho oka.

Deväť očí

S Dánskom, Francúzskom, Holandskom a Nórskom sa pôvodná únia medzi uvedenými piatimi krajinami rozšírila na tzv. Dozornú alianciu „Deväť očí“. Na rozdiel od nečakanej tvorivosti svojho mena, táto organizácia má ohromujúce schopnosti, ktoré sa zvýšili len s pridaním nových krajín..

Štrnásť očí

Nakoniec, pridanie Nemecka, Belgicka, Talianska, Švédska a Španielska pomohlo vytvoriť konečnú podobu (zatiaľ) tejto aliancie. S celkom 14 krajinami sa názov tejto iterácie aliancie nazýva „Štrnásť očí“.

14-Eyes

Prečo by sa mali používatelia starať?

Aj keď je nedôverné monitorovanie, ktoré prebieha v týchto piatich krajinách, ťažko pochopiteľné, prečo by sa mal priemerný užívateľ starať? Ak sa domnievate, že veľké množstvo všetkých sietí VPN na svete sa nachádza v jednej z vyššie uvedených piatich krajín a na základe týchto zákonov o jurisdikcii by nebolo prekvapením, keby sa praktika používania siete VPN dostala pod útok.

Pointa je, že ak používate VPN, aby ste zostali anonymní, mohlo by to byť problematické v krajine s piatimi očami. V tomto okamihu bude súkromie mimo okna a hlavným dôvodom, prečo bude VPN vykreslená ako zbytočná.

Ochrana pred Alianciou

V skutočnosti je najjednoduchším spôsobom, ako zabrániť vládam z celého sveta špehovať vaše údaje, použitie VPN umiestnenej v inej krajine. Napríklad Čína nie je na zozname akýchkoľvek aliancií, v ktorých sa monitorovanie údajov považuje za normálne.

online cenzúra podľa krajín

Vďaka sieti VPN založenej na Číne týmto skupinám nebude možné dosiahnuť históriu prehliadania. To je, samozrejme, ak sa Čína nepripojí k skupine alebo ak s nimi náhodou nebude tajne spolupracovať.

Druhou alternatívou, ktorá je ešte jednoduchšia a lacnejšia, je jednoducho sa spoliehať na šifrovanie webových stránok. To sa dá dosiahnuť povolením webovej stránky zabezpečenému prehľadávaniu. Aby sa potvrdilo, že je skutočne bezpečný, mali by ste hľadať iba zelené „https: //“ umiestnené na pravej strane skutočnej adresy URL webovej stránky. Ak je k dispozícii, obsah a akákoľvek interakcia medzi používateľom a webom sú šifrované.

Je veľmi dôležité pochopiť, že neexistuje žiadny spôsob, ako úplne zabrániť ľuďom v prístupe k svojim údajom alebo k histórii prehliadania. Je to preto, že je doslova nemožné vytvoriť systém, ktorý bude správne fungovať na 100 percent času bez zlyhania. Prepáčte, toto je len realita života.

V skutočnosti by sa hacker s dostatočným časom, peniazmi a znalosťami mohol teoreticky preniknúť aj do prenasledovaného dátového centra Pentagonu. Problém je však v tom, že väčšina hackerov nemá správnu kombináciu týchto troch vstupov. Keď používateľ šifruje svoje údaje, odrádza hackerov alebo vlády, ktorí monitorujú online aktivitu, aby sa pokúšali dostať, pretože požadovaný čas vytvára rýchlo sa blížiaci sa bod znížených výnosov..

Nakoniec by používatelia mohli tiež mikro-spravovať všetky svoje online aktivity a súbory hľadaním aplikácií a poskytovateľov, ktorí zaručujú súkromie. Patria sem organizácie ako SpiderOak, Truecrypt, DuckDuckGo, chat OTR a akýkoľvek zo zoznamu nástrojov s otvoreným zdrojom, ktoré kladú dôraz na súkromie..

Ak hľadáte lepšiu ochranu online, pozrite si náš zoznam odporúčaných kanadských VPNS.

Posledná aktualizácia 19. apríla 2020

Ahoj, ja som Ludovic. Túto stránku som vytvoril ako spotrebiteľský zdroj, aby som pomohol ostatným Kanaďanom lepšie porozumieť meniacemu sa svetu kybernetickej bezpečnosti. Pred vytvorením tohto zdroja som videl dva základné problémy s odvetvím ochrany súkromia spotrebiteľov B2B. Po prvé, vzdelávanie – väčšina ľudí si neuvedomuje dôležitosť svojich vlastných údajov. Po druhé, nekalé marketingové praktiky – existuje široká škála samozvaných bezpečnostných riešení, ktoré nerobia nič iné ako sprostredkovanie užívateľských údajov bez súhlasu..

1 komentár

 1. Joaquin Kooser

  Joaquin Kooser
  23. októbra 2019 o 21:18 hod

  Počul som niečo zaujímavé, čo povedala Bernie Sandersová. Myslím, že sa zaviazal ukončiť stíhanie píšťaliek podľa špionážneho zákona. To je pre Edwarda Snowdena skvelá správa, nie? To je, ak sa to samozrejme stane …

  odpoveď

Odošlite komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

komentár

Názov *

E-mail *

webové stránky

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map