Beş Göz Açıkladı (FVEY) – Big Brother Seni İzliyor

beş göz


Beş Göz, bir James Bond filminden suç örgütü gibi görünse de, bu bir kurgu değildir. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık arasında gizli veri ve teknoloji paylaşımı, şüphesiz tarihteki en gelişmiş çevrimiçi kamu gözetimi operasyonunu yarattı. Başka bir deyişle, internette bulunuyorsanız, Beş Gözün bunu bilmesi için iyi bir şans var.

Çoğu normal internet kullanıcısı, VPN’in anonim taramaya izin veren sanal özel ağları temsil ettiğini bilir. Bununla birlikte, bu bilgi kadarıyla olma eğilimindedir. Beş Göz VPN’lerle ÇOK ilgileniyor çünkü teknolojinin sağladığı anonimlik, casusluk “işlerini” yapmalarını zorlaştırıyor.

VPN’ler ve Beş Göz

Gizlilik yasaları, gizlilik ve hatta bazı içeriğe erişmenin yasallığı hakkındaki endişeler orijinal olarak VPN’lere yol açtı. Bunun nedeni, bir VPN kurmanın coğrafi blokları aşmanıza ve ülkenizde engellenmesi gereken web sitelerini kullanmanıza izin vermesidir..

Örneğin Netflix, ABD içeriğinin çoğunu diğer yabancı ülkelere engelliyor. Benzer şekilde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar Güney Amerika’da gösterilen TV şovlarına ve filmlerine erişemeyebilir. VPN’ler bu tür kısıtlamalar etrafında bir boşluk oluşturur ve kullanıcıların engellenen web sitelerine erişmesine izin verir.

Five Eyes gözetim ittifakının neden VPN’lerin büyük bir hayranı olmadığı açık olmalıdır. Çevrimiçi etkinliğin izlendiğini bilmek istiyorlar. VPN’ler bunu yapmayı zorlaştırır.

beş göz

Bu organizasyonun güvenilmesi muhtemel bir nedeni olmayan şüpheli aktivite arayışı içinde olan bir grup casustan başka bir şey olmadığı anlaşılıyorsa, haklı olacaksınız. Beşi de İngilizce konuşulan ülkeler olduğundan, buldukları bilgileri paylaşmak her zaman çok kolay.

Tarih

Beş Gözün arkasındaki konsept bir süredir etrafta. Aslında, bu modern düzenlemenin temelini oluşturan gözetim anlaşması ve veri paylaşımı, yıllar önce II. Dünya Savaşı döneminde 1943’te kurulan Birleşik Krallık-ABD anlaşması olarak kuruldu..

NSA NATO ittifakı

Soğuk Savaş sona erdikten sonra, başta uluslararası terörizm tehdidinin üstesinden gelme çabaları sonucunda diğer ülkelere ittifak üyeliği önerildi.

Beş Göz’deki katılımcıların listesi büyüdükçe, çevrimiçi küresel izlemenin kapsamı da arttı. Bu ülkelerin kullanıcıları izlemeye gittikleri uç noktaların bir tadı için, 2013 yılında Edward Snowden’in ifşa edilmesine ilişkin bu açıklamaya göz atın..

Beş ülkenin çalışmaları daha sofistike hale geldikçe, fonlar artmaya devam etti ve talep daha fazla güvenlik ve istihbarat teşkilatı da dahil olmak üzere daha da arttı. FBI, CIA, NSA, MI6, ASIS, NZSIS, AGO, GCSB ve daha fazlası gibi dünyadaki en güçlü kısaltmalardan bazıları söz konusudur.

Kuruluşun faaliyetleri kolluk kuvvetleri için gerektiği gibi sunulsa da, Beş Göz için daha gizemli amaçlar hayal etmek zor değildir, özellikle de gizlilik koruma yasalarını atlatma işiyle ilgili. Okuyucuların unutması durumunda, ABD hükümetinin kendi vatandaşlarını gözetlemesi yasalara aykırıdır.

Beş Göz sayesinde, diğer dört ülkeden birinden onlar için yapmasını istemek kolay bir konudur.

Beş Göz Sadece Başlangıç

Her ne kadar beş ülke arasındaki anlaşma gizliliklerini korumak isteyenlere korku koymak için yeterli olsa da, izleme burada bitmiyor. Aslında, ülke sayısı arttıkça göz sayısını artıran iki ittifak daha var. Ama ilk olarak, Japonya Beş Gözün altıncı üyesi olacak?

Beş Göz Artı Bir: Evde Japonya

Beş Göz şu anda altıncı bir üyenin dünyanın en seçkin casus kulübüne (Japonya) resmi kabulünü düşünüyor. İttifakın Soğuk Savaş’a kadar uzanan Japon işbirliğine güvenebildiğini düşündüğünüzde bu kadar radikal bir adım değil. Coğrafi yakınlığı sayesinde Japonya, Çin anakarasında, Güney Çin Denizi’nde ve Kuzey Kore’de istihbarat toplanmasına büyük katkıda bulundu. Beş Göz’e resmi üyelik, yerdeki bot gerçekliğini desteklemek için noktalı çizgiye isimler koyacaktır..

Beş Göz üye ekleme sürecini nasıl ele alıyor? Bunu yaptıklarından beri bir süre oldu, ancak bir devlet üyesi başkanı aday göstermesi gerekiyor. Kabul veya ret basit bir oylamaya dayanır. Beş Göz ülkesinin tümünün son yıllarda Japon istihbarat işbirliğinin sonunu almasıyla birlikte, uzmanların çoğu kararın yanlış bir uyum olduğunu düşünüyor. “Hoşgeldiniz!” Diyen ilk kişi olalım. Altıncı Göz’e.

Dokuz Göz

Danimarka, Fransa, Hollanda ve Norveç ile, söz konusu beş ülke arasındaki orijinal birlik, “Nine Eyes” gözetim ittifakına genişliyor. İsminin ilhamsız yaratıcılığından farklı olarak, bu organizasyon sadece yeni ülkelerin eklenmesiyle artan zihin bozucu yeteneklere sahiptir..

Ondört Göz

Nihayetinde, Almanya, Belçika, İtalya, İsveç ve İspanya’nın eklenmesi bu ittifakın nihai formunun (şimdilik) yaratılmasına yardımcı oldu. Toplam 14 ülkede ittifakın bu yinelemesinin adı “On Dört Göz” olarak adlandırılıyor.

14-Göz

Kullanıcılar Neden Bakım Yapmalı??

Her ne kadar bu beş ülkenin denetimsiz izlemesini tam olarak anlamak zor olsa da, ortalama bir kullanıcı neden endişelenmelidir? Dünyadaki tüm VPN’lerin yukarıda belirtilen beş ülkeden birinde bulunduğunu ve bu yargı yasalarına tabi olduğunu düşündüğünüzde, bir VPN kullanma uygulamasının saldırıya uğradığını görmek sürpriz olmayacaktır..

Sonuç olarak, anonim kalmak için bir VPN kullanıyorsanız, bu Beş Gözlü bir ülkede sorunlu hale gelebilir. Bu noktada gizlilik pencereden çıkacak ve VPN’in anlamsız hale gelmesinin ana nedeni olacak.

İttifaktan Koruma

Gerçekte, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin verilerinizi gözetlemesini önlemenin en kolay yolu, farklı bir ülkede bulunan bir VPN kullanmaktır. Örneğin, Çin veri izlemenin normal kabul edildiği ittifaklar listesinde değil.

ülkeye göre çevrimiçi sansür

Bu nedenle, Çin tabanlı bir VPN’ye sahip olmak, bu grupların kişinin tarama geçmişine ulaşmasını imkansız hale getirecektir. Tabii ki, Çin gruba katılmazsa veya onlarla gizlice çalışıyorsa.

Daha kolay ve daha ucuz olan diğer alternatif, sadece web sitesi şifrelemesine güvenmektir. Bu, web sitesinin güvenli göz atmasına izin vererek elde edilebilir. Gerçekten güvenli olduğunu doğrulamak için, sadece web sitesinin gerçek URL’sinin sağ tarafında bulunan yeşil bir “https: //” araması gerekir. Oradaysa, kullanıcı ile web sitesi arasındaki içerik ve herhangi bir etkileşim şifrelenir.

İnsanların birilerinin verilerine erişmesini veya geçmişine göz atmasını tamamen engellemenin kesinlikle bir yolu olmadığını anlamak çok önemlidir. Bunun nedeni, zamanın yüzde 100’ünde hatasız çalışan bir sistem oluşturmak gerçekten imkansızdır. Üzgünüm, bu sadece hayatın gerçekliği.

Aslında, yeterli zaman, para ve bilgiye sahip bir hacker, teorik olarak Pentagon’un berbat veri merkezine bile girebilir. Ancak sorun, bilgisayar korsanlarının çoğunun bu üç girdinin doğru kombinasyonuna sahip olmamasıdır. Bir kullanıcı verilerini şifrelediğinde, çevrimiçi etkinliği izleyen bilgisayar korsanlarını veya hükümetleri içeri girmeye çalışmaktan alıkoyuyor, çünkü gereken süre hızla azalan geri dönüş noktası yaratıyor.

Son olarak, kullanıcılar gizliliği garanti eden uygulamalar ve sağlayıcılar arayarak tüm çevrimiçi etkinliklerini ve dosyalarını mikro olarak yönetebilirler. Bunlar arasında SpiderOak, Truecrypt, DuckDuckGo, OTR sohbeti ve gizliliği ilk sıraya alan açık kaynak araçlarından herhangi biri.

Daha iyi çevrimiçi koruma memnunları arıyorsanız Kanadalı VPNS’nin tavsiye listemize bakın.

Son Güncelleme: 19 Nisan 2020

Merhaba, ben Ludovic. Bu siteyi Kanadalı arkadaşların değişen siber güvenlik dünyasını daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için bir tüketici kaynağı olarak oluşturdum. Bu kaynağı oluşturmadan önce B2B tüketici gizliliği endüstrisinde iki temel sorun gördüm. Birincisi, eğitim – insanların çoğu kendi verilerinin öneminin farkında değildir. İkincisi, hain pazarlama uygulamaları – izin vermeden kullanıcı verilerini aracılık etmekten başka bir şey yapmayan çok çeşitli kendinden ilan edilmiş güvenlik çözümleri vardır.

1 yorum

 1. Joaquin Kooser

  Joaquin Kooser
  23 Ekim 2019, 9:18 pm

  Bernie Sanders’in söylediği ilginç bir şey duydum. Sanırım casusluk yasası altında düdük üfleyicilerinin kovuşturulmasına son vereceğine söz verdi. Edward Snowden için bu harika bir haber değil mi? Tabii ki bu gerçekleşirse…

  cevap

Yorum Gönder Cevabı iptal et

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap

İsim *

E-posta *

İnternet sitesi

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map