Bilmeniz Gereken Kanada Veri Gizliliği Hakkında 20 Gerçek

Veri gizliliği kimsenin görmezden gelemeyeceği bir şeydir.


İnsanların evde veya bulutta depoladığı elektronik verilerden, iş ağlarında bulunan bilgilere kadar, yalnızca verileri görmesi gerekenlerin önemli olduğundan emin olun. Bu nedenle, daha fazla koruma için en iyi ev güvenlik sistemini almanız önerilir..

Veri koruma sistemi karakter kavramıVerilerinizi koruma sorumluluğunun çoğunun sizin tarafınızdan yönetilmesi gerekir., Kanada’nın birçok koruma ve düzeltme biçimi de içeren yasaları vardır.

Kanada’da veri gizliliğinin nasıl yönetildiğini hiç merak ettiniz mi? Verilerin çalınmasını, değiştirilmesini veya bireyin veya işletme sahibinin asla istemediği şekilde kullanılmasını önlemek için hangi yasalar veya hükümler yapılır??

Kanada’da veri gizliliği hakkında, koruma sağlamak için neler yapıldığını anlamanıza yardımcı olacak ve bazı durumlarda verileri kendi amaçları için çalmak, bozmak veya kullanmak isteyenlerle başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı temel bilgiler:.

1. Kanada’da İki Federal Gizlilik Yasası Var

Genel olarak gizliliği korumak için tasarlanmış bir dizi yasa olsa da, bilmeniz gereken iki yasa vardır.

Kişisel Bilgilerin Korunması ve Elektronik Belgeler Yasası (PIPEDA) ve Gizlilik Yasası, Kanada Gizlilik Komiseri Ofisi tarafından yönetilmektedir..

pipeda ve etkileri

İki eylem arasında, verilerin yönetimi ile ilgili çok çeşitli gizlilik endişelerini kapsarlar, telekomünikasyon, sağlık hizmetleri, bankacılık ve her türlü internet servis sağlayıcısı tarafından toplanan veya depolanan veriler dahil.

2. PIPEDA Ulusal ve Uluslararası Düzeylerde Verileri Korur

PIPEDA aşağıdakiler için hükümler içerir: birçok ticari işlem türüyle ilgili verileri koruma (buradan daha fazla bilgi edinin). Bu, hem uluslararası hem de yerel düzeyde yapılan işlemleri içerir. Bu, ülkede yerleşik olmayan ancak önemli bir mevcudiyete sahip şirketlerin bu yasada bulunan hükümlere uymaları gerektiği anlamına gelir.

3. Gizlilik Yasası ve Kişisel Bilgilerin Federal Kullanımı

Gizlilik Yasası Bir devlet kurumunun Kanadalı bir mukim kişisel bilgilerini nasıl kullanabileceği. İşletmenin, verileri elde edildikten sonra verileri korumak için atması gereken adımlarla ilgili hükümler de vardır. Bu, herhangi bir ilde ikamet eden herhangi bir kişiyi etkileyebilecek veri ihlalleri hakkında makul önlemler almayı içerir..

gizlilik şikayet diyagramı

Federal veritabanlarında hakkınızda bulunan veri türünü düşünün. Finansal veriler, çalışma geçmişi, adresler ve hatta sağlığınızla ilgili veriler dosyada tutulur.

Gizlilik Yasası, bu verileri kendi amaçları için kullanmak isteyen herkesin bu verileri elde etmesini önlemek için uygun önlemlerin alınmasını sağlar..

4. PIPEDA 2015’te Değiştirildi

Başlangıçta 1 Ocak 2004’te yasalaştığından beri, PIPEDA bazı değişiklikler geçirdi. 2015’in Dijital Gizlilik Yasası olarak bilinen, PIPEDA’yı İnternet ticaretinin, iletişim seçeneklerinin ve veri toplamayı ve paylaşmayı gerektirecek diğer görevlerin büyümesini kapsayacak şekilde değiştirdi. Bu hükümler 2018’de tam olarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikler PIPEDA tarafından halihazırda sağlanan korumaların hiçbirini zayıflatmadı. Bunun yerine, bu Yasa kapsamında sağlanan koruma kapsamını genişlettiler. Hem bireyler hem de ticari kuruluşlar sonuçta bu ek hükümlerden yararlanırlar.

5. Kanada Beş Göz Anlaşmasına Katıldı

beş göz milletiBeş Göz Sözleşmesi, bir tür büyük güvenlik sorununun ortaya çıkması durumunda beş ülke arasında bilgi paylaşımı için karşılıklı bir ittifaktır. Bu, bireylerden, işletmelerden ve diğer kuruluş türlerinden toplanan bilgileri içerir.

Bu ittifaka katılan beş ülke Avustralya, Kanada, ABD, İngiltere ve Yeni Zelanda’dır..

Beş Göz Anlaşması’nın Kanada veya diğer dört ülke tarafından dünyadaki diğer ülkelerle benzer ittifaklar kurulmasını yasaklamadığını unutmayın. Yaptığı şey, verilerin bu beş ulusun tümü ve tümü arasında güvenlik amacıyla paylaşılabileceği bir çalışma anlaşmasıdır..

6. Kanada ve Zorunlu İhlal Bildirimleri

Yeni Dijital Gizlilik Yasası’nda dile getirilen değişikliklerden biri, kişisel verileri tehlikeye atıldığında konut sakinlerine bildirme. Buna, veri hırsızlığı ve suçlama veya diğer yasa dışı eylemler için verilerin değiştirilmesi de dahildir. Geçmiş yıllarda, tüketicileri bir noktaya kadar koruyan, ancak 2018’de yürürlüğe giren yeni yasa kadar kapsamlı olmayan hükümler vardı.

İşletmeler, finansal kurumlar ve hatta kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kişisel verilerin ihlal edildiğine dair hızlı bildirim, tüketicinin daha sonra değil, daha erken harekete geçmesine olanak tanır. Zamanında yapılan bildirimler, hesapların kapatılmasını, yenilerinin yetkisiz taraflarca açılmasını engellemeyi ve genel olarak ihlalin neden olduğu zararı en aza indirmeyi mümkün kılar.

7. İllerde Veri Gizliliği Yasaları Var

Tüm Kanada eyaletleri veri gizliliği ile ilgili yasalar çıkarmıştır. Bu yasalar federal mevzuatla birlikte çalışır ve periyodik olarak güncellenir. 2018 yılında yürürlüğe giren PIPEDA’da yapılan değişikliklerle, vatandaşlar ve ticari kuruluşlar için eyalet ve federal korumaların kombinasyonu geçmişte olduğundan daha fazla.

8. Uluslararası Şirketler PIPEDA’ya tabi olabilir

pipeda ile uyumluluk

Merkezi başka ülkelerde bulunan ancak tesisleri işleten veya Kanada’da önemli iş hacmi olarak kabul edilen işlemleri yapan şirketlerin mevcut veri gizliliği yasalarının tümüne veya en azından bazı bölümlerine uyması gerekebilir. Özel hükümler veya uygunluk derecesi Kanada’da ikamet edenlere sağlanan iş ve / veya hizmetlerin niteliğine göre değişebilir.

Kanada yasalarının kişisel veriler sağladıkları herhangi bir uluslararası şirkete nasıl uygulandığı konusunda endişe duyan tüketiciler, bu yasaların metinlerini çevrimiçi olarak okuyabilir. Bunu yapmak, bir tür gizliliğin ihlali durumunda neler yapılabileceği ve yapılamayacağı hakkında daha iyi bir fikir verir.

9. PIPEDA Özel ve Halka Açık Şirketlere Uygulanır

Kanada’nın veri koruma ve gizlilik her türlü ticari kuruluş için geçerlidir ve çoğu kar amacı gütmeyen kuruluş. Bu, özel bir şirketten halka açık bir şirkete kadar her şeyin bu yasalara tabi olacağı anlamına gelir.

10. Gizlilik Yasası Bireylerin Kişisel Kullanım İçin Topladığı Verilere Uygulanmaz

Bireylerin evde veya özel işlerinin yürütülmesinde kullanılmak üzere topladıkları veriler genellikle federal veya eyalet yasası hükümleri kapsamında değildir. Özellikle veriler nihayetinde suç sayılan eylemler için kullanılıyorsa, bazı istisnalar vardır.

Hukuk uzmanları, bireylerin mevcut yasaların ev ağlarında, bulut depolama alanında ve diğer mekanlarda tuttukları kişisel verilerle nasıl ilişkili olduğunu anlamalarına yardımcı olabilir.

11. İşverenler Şirkete Ait Cihazlardaki Etkinliği İnceleyebilir

Çalışanlar, işverenlerin kişisel cihazlarındaki verilere erişmesine izin vermekle yükümlü olmamakla birlikte, iş yapmak ve çalışan verimliliğini değerlendirmek amacıyla çalışanlara verilen cihazlar söz konusu olduğunda da aynı şey geçerli değildir..

verimlilik kaybı tablosu

Bu cihazların yasal sahipleri olarak, işverenler bunları her zaman incelemekte serbesttir. Bu, geçmişleri indirmeyi ve diğer çevrimiçi etkinlik türlerini incelemeyi içerir.

12. E-posta ve Metin Mesajlarını İçeren

İşverenler, şirket tarafından verilen bir e-posta adresi kullanılarak gönderilen veya alınan e-posta iletişimlerini izleyebilir ve okuyabilir. Aynı şey, şirkete ait bir akıllı telefonda gönderilen ve alınan tüm metin mesajları için de geçerlidir..

Mevcut yasalar bu iletişimleri çalışanın malı değil, işverenin malı olarak görmektedir..

13. Tarayıcı Etkinliğinin Yanı sıra

tarayıcı etkinliği vektör görüntüİşverenler ayrıca şirkete ait cihazlar kullanılarak yürütülen tüm İnternet tarama etkinliklerini inceleme hakkına sahiptir. Ayrı cihazlarda bulunan etkinlik günlükleriyle birlikte, şirket sunucularına kaydedilen tüm kayıtlı etkinlikler herhangi bir zamanda incelenebilir.

Görevlendirilen görevlerini yerine getiren bir çalışanla bağlantılı olmayan bir faaliyet bulunduğunda, işveren, işini sona erdirmek de dahil olmak üzere, çalışanı askıya alma veya başka bir cezai işlem yapma hakkına sahiptir..

14. Şirketin VPN’sinde Yürütülen Etkinliği İçeren

İşverenin şirket cihazlarını kullanarak yürütülen faaliyetleri izleme hakkı ofisle sınırlı değildir. Bir çalışan uzaktan çalışıyorsa ve işverenin Sanal Özel Ağı’nı kullanarak şirketin birincil sunucusuna bağlanırsa, tüm iletişim, göz atma etkinliği ve diğer eylem türleri işveren tarafından incelenebilir.

En iyi VPN’ler Kanada’da ve küresel olarak hizmetler sunar ve işverenlerin verileri yine de yetkisiz erişimden korurken tüm etkinlikleri izlemelerini kolaylaştırır. Şirket verilerinin veya özel olarak kabul edilen herhangi bir müşteri verisinin yetkisiz kullanımı, istihdam düzenlemesinin sona erdirilmesi için bir temel olarak kullanılabilir.

15. Veri Hırsızlığı veya Manipülasyon Cezaları Değişir

Yetkisiz verilere erişilmesi, verilerin kopyalanması veya başka bir şekilde çalınması veya herhangi bir şekilde manipüle edilmesiyle ilgili cezalar çok çeşitli cezalara neden olabilir.

Bunun nedeni kısmen veri hırsızlığının veya ihlalinin kurbanı olmanın ciddi sonuçları.

veri ihlalinin sonuçları

Potansiyel cezalar, İnternet hizmetlerinin, para cezalarının, tutuklamanın veya diğer yasal sonuçların feshini içerir. Tescilli verileri kötüye kullanan çalışanlar indirgenebilir veya işlerini kaybedebilir.

16. Kanada’da VPN Kullanımı Daha Düşük

Veri hırsızlığına ve kötüye kullanıma karşı korumaları güçlendirmenin bir yolu olarak Sanal Özel Ağlara ilgi artmış olsa da, Kanada’da bir şirketin çevrimiçi stratejisinin bir parçası olarak VPN’nin gerçek kullanımı nispeten düşük kalmaktadır. Diğer ülkelerdeki işletmeler de VPN kullanımını çok sayıda genişletmiyorlar. Buna Avustralya, Japonya ve Polonya’daki işletme sahipleri de dahildir.

Kanada’da VPN’lerin yasadışı olduğuna dair bazı algılamalar vardır. Konu bu değil. Aslında, Kanada, ülkede çalışması için uygun şekilde lisanslanan ve veri koruma ve gizliliğe ilişkin mevcut yasalara uyan herhangi bir VPN hizmetinin kabul edildiği ülkelerden biridir..

17. VPN’in Kişisel ve Ticari Kullanımı Büyüyor

Kişisel ve ticari VPN’lerin kullanımının diğer ülkelerle aynı hızda olmadığı doğru olsa da, VPN hizmetlerinden yararlanmayı seçen tüketici ve işletme sayısında küçük ama istikrarlı bir büyüme var.

Çevrimiçi veri gizliliğine yönelik tehditler arttıkça bunun önümüzdeki birkaç yıl içinde devam etmesi bekleniyor ve VPN hizmetlerinin verileri ve kullanıcıların kimliklerini korumanın bir aracı olarak kendilerini nasıl başarılı bir şekilde pazarlayabileceğine bağlı olarak yıldan yıla bir büyüme görebilir..

18. Verilerin Çalınması Medeni ve Cezai Suçlarda Sonuçlanabilir

kanada siber güvenliği

Bazı veri ihlalleri, hırsızlık veya yanlış kullanım örnekleri şirket içi bir sorun olarak yönetilebilir, cezai suçlamaların yapıldığı zamanlar vardır. Bu, özellikle müşteri listeleri, araştırma ve geliştirme belgeleri ve benzer bilgiler gibi özel veriler kopyalandığında, değiştirildiğinde veya çalındığında mümkündür. Cezai suçlamaların yanı sıra, cezai faaliyetin kurbanları sorumlu taraflara karşı medeni suçlamada bulunmayı seçebilir.

19. Ufukta Daha Fazla Düzenleme Yapılıyor

Kanada’nın kişisel ve kurumsal veriler için daha fazla koruma sağlama çabaları övgüye değer olsa da, politikacılar hem eyalet hem de federal düzeyde yeni yasalar önermeye devam ediyor. Bunun nedeni kısmen çevrimiçi iletişimin sürekli gelişimi ve hassas verilerin depolanması için çoklu yaklaşımların artan kullanımıdır..

20. Eski Kanunlar Gelişen Teknolojiyi Açıklamak İçin Rafine Edildiyse

Yeni yasalar, yetkililerin veri kötüye kullanımı ve hırsızlığına karşı koruma düzeyini artırmaya çalışmasının tek yolu değildir. Mevcut yasalar gittikçe mükemmel sayılır, ancak gelişen teknolojiye ayak uydurabilecek hükümler olabilir veya olmayabilir. Bu nedenle, mevcut yasalarda yeni değişikliklerin önerilmesi ve nihayetinde kabul edilmesi için iyi bir şans var..

Bölge sakinleri il ve hükümet sitelerini ziyaret ederek beklemede olan herhangi bir mevzuatı takip edebilirler. Bu, önerilen yasaların metnini okuma ve yasada oturum açtıklarında ne başaracakları hakkında bir fikir edinme fırsatı sağlar..

Bugün Yürürlükte Olan Korumaları Anlamak

Ülke genelinde veya belki de belirli bir ilde geçerli olan veri gizliliği yasaları ve düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Aradığınız bilgilere sahip birçok devlet kurumu ve birden fazla ülkede geçerli olan yasaları karşılaştırmanıza yardımcı olan yetkili siteler vardır.

ülkelere göre veri koruma yasaları

Bu yasaların sizin için ne anlama geldiği, kendi verilerinizi nasıl koruyacağınız ve makul önlemlerin uygulanmasının yarın neden fark yaratacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için biraz zaman ayırın. En iyi ücretsiz VPN hizmetini almak, hiç VPN olmamasından geçici olarak daha iyi bir seçenek olabilir

Çevrimiçi verilerinizle kimsenin ilgilenmediğini veya küçük işletmenizin bir bilgisayar korsanından dikkat çekmeyeceğini düşünmeyin. Kanada sakinlerine sunulan korumaların yanı sıra en iyi İnternet güvenliğine yönelik yazılım seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için zaman ayırın.

Performans ve verilerinizi koruma açısından VPN’nizin gücünü test edin. Haklarınızı bilmek ve verilerinizi korumak için gerekli adımları atmak, başka bir istatistik haline gelmenizi önlemeye doğru uzun bir yol kat edecektir..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me