E-Güvenlik Kapsamlı Kılavuzu


Son yıllarda, Kanada kimlik hırsızlığı ve diğer internet suçlarında bir artış gördü. Buna cevaben – Kişisel Bilgilerin Korunması ve Elektronik Belgeler Yasası (PIPEDA) olarak bilinen mevzuat kabul edilmiştir.

Yeni gizlilik kuralları, Kanadalılara bir veri ihlali olduğunda haber vermek için tasarlanmıştır. Yeni kararın büyük bir kısmının ilk etapta ihlalleri önlediği varsayılıyor. Ancak, şu anda tüm şirketlerin, bir kişinin verilerinin veri ihlali nedeniyle tehlikeye girmesi riski varsa Kanada Gizlilik Komisyonu’nu uyarması gerekmektedir..

Yasa, şirketlerin verileri güvende tutmak için “uygun” önlemler almalarını gevşek bir şekilde istiyor. Ayrıca, bir şirketin müşterileri bir veri ihlali konusunda uyarması gerektiğinde dikte etmek için kesin olmayan terminoloji kullanır. Bu, Kanadalıların verilerini güvende tutmanın başlıca endişe kaynağı olmasıyla ilgili olabilir.

Gizlilik Komiseri Daniel Therrien’e göre büyük Equifax kesmek gibi veri ihlalleri Kanada vatandaşları için kırmızı bayraklar yarattı, ancak yasalar bu endişeyi yansıtmadı.

Veri ihlali raporlarını analiz etmek ve soruşturmak için kullanmak için yıllık 24 milyon dolarlık bir bütçe artışı talep etti. Bu, veri ihlallerini doğru işlemeyen şirketler için geçerli olan ihlal başına 100.000 ABD Doları tutarındaki para cezalarını doldurmanın uzun bir yolunu bulacak.

Uzmanlar, bu düzenlemelerin yeterince ileri gitmediğini ve yeni düzenlemeye olan güvenin düşük olduğunu söylüyor.

Gün boyunca izlenen bilgisayarlarda, bilgisayar korsanları hala kötü niyetli saldırılar planlayabiliyor ve teslim edebiliyordu. Bu gerçek, bireylerin korunmasını sağlar ve kişisel bilgisayarlar neredeyse imkansız görünür. Ancak imkansız olmasına gerek yok.

İlk bakışta, gizliliğinizi ve kimliğinizi korumak için interneti evinizden kaldırmak tek seçenek gibi görünebilir. Bununla birlikte, internetin de değerli bir araç olduğunu unutmamak önemlidir..

Gizliliğinizi ve çocuğunuzu çevrimiçi ortamda güvende tutmanıza yardımcı olacak çeşitli kılavuzlar mevcuttur, ancak bu kılavuzların birçoğu bazı durumlarda çok fazla kullanmak için modern teknolojiyle çok genel veya çok fazla bağlantısızdır. Bu kapsamlı kılavuz, sosyal medya ve Facebook ve Snapchat gibi sohbet uygulamaları hakkında çok çeşitli güvenlik ipuçları ve bilgiler sağlayarak çocukları korurken gizliliğinizi korumanıza yardımcı olacaktır..

Çocukları Çevrimiçi Güvenli Hale Getirme Adımları

Bu kılavuzun bu bölümünde, çocuğunuzun gizliliğini korumak için yapabileceğiniz bazı öğeleri ve yardım etmek için yapabileceği bazı şeyleri genel olarak anlayacaksınız..

Ebeveyn Yönergeleri

Gizliliğinizi güvende tutmaya çalışırken, başlamak için bir yer, çocuğunuzu çevrimiçi tehlikelerden korumak hakkında çeşitli yararlı bilgiler bulabileceğiniz FBI kaynak sayfasıdır. Bu web sitesi mükemmel bir kaynaktır çünkü yeni teknolojinin ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak güncellenmektedir.

Bilgisayar ve telekomünikasyon teknolojisindeki her yeni gelişmeyle birlikte yeni bilgi kaynaklarına ve kültürel deneyime erişim genişlemektedir. Ancak, bu erişim arttıkça, yırtıcıların sizin ve çocuğunuzun özel bilgilerine erişme fırsatı da artar..

Bu gerçek, çevrimiçi erişimin çeşitli tehlikelerini ve çevrimiçi sorunlardan kaynaklanabilecek bilgi değişikliklerini nasıl izleyeceğinizi sizin (özellikle ebeveynler) için hayati önem taşımaktadır..

Çevrimiçi Yırtıcılar

Çevrimiçi yırtıcıların çeşitli hedefleri olabilir. Bazı yırtıcılar bilgiden hemen sonradır, ancak diğerleri daha fazlasını ister. Küçük bir grup insanın, sadece bir çocukla arkadaş edinmek amacıyla internette sörf yaptığını bilmek önemlidir. Bu arkadaşlık, daha sonra cinsel istismar için bir çocuğu tımar etmeye başlayabilir..

Cinsel bir avcı, başka biri gibi davranarak çocuğun rezervlerini küçük bir süre boyunca yavaşça azaltma konusunda harika bir yeteneğe sahiptir. Herkes gerçeklikten farklı bir sosyal medya profili oluşturabilir.

Çocuk emin değilseniz, o kişi hakkında bilgi toplamalısınız. Eğer gençlerin davranışı değişirse, cinsel bir avcıdan tımarlandığının göstergesi olabilir. Aranacak bazı uyarı işaretleri çocuğunuzun bilgisayarında çok fazla çevrimiçi zaman veya pornografi içeriyor.

FBI, çocuğunuzun çevrimiçi deneyiminden endişe ediyorsanız, ortak işaretler içeren listeler derlemiştir. Çocuğunuz bu işaretlerden herhangi birini gösteriyorsa, çevrimiçi yırtıcıların tehditleri ve onlardan nasıl kaçınılacağı konusunda açıkça konuşmaya hazır olmalısınız..

Bir yetişkin ve çocuğunuz arasında uygunsuz bir temas olduğuna dair kanıt bulursanız, çocuğunuzla konuşmalı ve yerel polisinizle iletişime geçmelisiniz. Siber zorbalık veya cinsel yırtıcılar gibi aşırı sorunlardan kaçınmanın hayati anahtarı, ebeveyn ve çocuk arasındaki açık iletişimdir..

Ebeveynleri bilgilendirmek ve yönlendirmek için çeşitli kaynaklar mevcuttur. Bu siteler şunları içerir:

• Ulusal Güvenlik Konseyi – çocuklarınızın kendilerini nasıl güvende tutacaklarını bilmelerini sağlayacak ipuçları sunar.

• Federal Ticaret Komisyonu – Çocuklarla internette güvende olmaları hakkında konuşurken ebeveynlere destek verir.

• Protectkids.com ve İnternet Güvenliği 101– cinsel yırtıcılar hakkında mükemmel bilgi kaynaklarıdır ve çevrimiçi yırtıcılarla ilişkili tehlikelerden kaçınmaya yardımcı olmayı tavsiye eder.

Web ve Çocuklar

İnternet, günlük yaşamın temel bir parçasıdır, yani yetişkinler ve çocuklar akıllı dijital vatandaşlar olmalıdır. Eğitim ve eğlencenin bu kadar kolay erişilebilir olması sayesinde okul ve kampüs güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmak için özel görev güçleri oluşturulmuştur. Bu görev güçleri çocukları okulda zorbalık ve şiddetten korumaya çalışıyor.

Bu sorunlar bazen çocuğu evde takip eder. Ancak internet de olumlu şekillerde kullanılabilir. Örneğin, şiddetin tarihlenmesi her zaman fiziksel bir sorun olmuştur ve önemli bir endişe haline gelmiştir. Çeşitli istatistikler bu fenomenin yaygın olduğunu kanıtlıyor, ancak internet bu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

LoveIsRespect, temel amacı insanları kötü niyetli ilişkileri önlemeye veya sona erdirmeye yardımcı olacak şekilde eğitme ve yetkilendirme amaçlı bir kuruluştur. 2008 yılında 14 yaşına kadar cinsel ilişkiye giren gençlerin% 69’unun bir çeşit ilişki kötüye kullandıklarını belirten bir çalışma yürüttüler..

Bu çalışma aynı zamanda 13 ila 14 yaş arasındaki beş gençten birinin öfke içinde bir erkek arkadaşı veya kız arkadaşı tarafından vurulan arkadaşları veya akranları tanıdıkları hakkında bilgi verdi. Ayrıca, ergenlerin sadece% 51’inin tehlikeli bir ilişkinin uyarı işaretlerini tanımlayabileceğini ima etti.

Bir ebeveyn LoveIsRespect gibi kaynakları kullanarak, bilgi boşluğunu doldurmak için interneti kullanabilir. Kritik biçimlendirici yıllarda ortaya çıkan şiddeti ve diğer sorunları ele almak için de kullanılabilir.

Siber zorbalık

Zorbalık, yıllardır toplumun küçük bir parçası olmuştur, ancak internetin icadı ile tamamen yeni bir biçim almıştır..

Siber zorbalık, başka bir kişiye zarar vermek veya utandırmak için oluşturulan verileri göndermek, göndermek veya metin göndermek için çeşitli teknolojilerin (cep telefonları, bilgisayarlar veya internete bağlı herhangi bir cihaz) kullanılmasıyla tanımlanabilir. Video oyun konsolları kullanılırken siber zorbalık bile olabilir.

Siber zorbalık için mevcut olan teknoloji miktarı ile, bir ebeveyn bu durumun ipuçlarını tespit etmek için son derece dikkatli olmalıdır. Facebook, Twitter, sohbet odaları, forumlar ve diğer sosyal ağ siteleri başkalarına saldırmak için kullanılabilir. Siber zorbalar, incitici yorumlarında ve eylemlerinde başarılı olmak için her türlü aracı kullanacak.

Bu yollar dedikodu yaymayı, kişisel bilgileri sızdırmayı ve hatta kimliğe bürünmeyi içerebilir ancak bunlarla sınırlı değildir. Siber zorbalık söz konusu olduğunda, açık bir şekilde veya gizlice yapılabilir. Yüz yüze görüşme olmadan, birçok zorba okul bahçesinde olduğundan daha cesurca çevrimiçi davranma eğilimindedir.

2010 yılında araştırmalar, gençlerin% 43’ünün siber zorbalığın kurbanı olma deneyimine sahip olduğunu ileri sürdü. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarıyla siber zorbalık hakkında bir diyalog açık tutmaları da önemlidir..

Bu konuda atıfta bulunulacak bazı değerli kaynaklar burada listelenmiştir:

• Siber Zorbalık Araştırma Merkezi – siber zorbalığa çözümler hakkında bilgi içerir.

• DoSomething.org– siber zorbalık ile ilgili konular hakkında 11 gerçek.

• Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Ulusal Merkezi – siber zorbalığı nasıl durduracağınızı ve çocuğunuzun çevrimiçi olarak zorbalığa maruz kalıp kalmadığını nasıl anlatacağınızı açıklayan bir sayfa içerir.

Kişisel Bilgilerin Korunması

Çocuğunuz 13 yaşın altındaysa, çevrimiçi toplanan kişisel bilgiler üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Bu yasa size çocuğunuzla ilgili tutulan her türlü veriyi kabul etme fırsatı sunar. Ayrıca, web sitesinin toplanan verileri güvenli tutmasını gerektirir.

Çocuğunuzu çevrimiçi olarak koruma söz konusu olduğunda, gizlilik yasalarını araştırmaya değebilir. Bu yasalardan bazıları bir yetişkinin gizliliğini korumak için de geçerlidir. Çeşitli web sitelerinde, hassas bilgilerin yetkisiz kullanıcılardan nasıl uzak tutulacağı hakkında faydalı bilgiler ve ipuçları bulunur..

Aşağıdaki web siteleri insanlara güncel olmaları ve kişisel bilgilerini korumaları hakkında bilgi vermeleri için bilgi sağlar:

• Federal Ticaret Komisyonu – gizlilik sorunları hakkında bilgi dolu bir sayfa sunar.

• Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası – ebeveynlerin çocuklarının çevrimiçi ortamda bilgilerini korumanın yasal yönü hakkında bir özet sunar.

• DO-IT– verilerinizin çevrimiçi bulunmamasını sağlamak için çeşitli ipuçları verir.

Çocuk İpuçları

• Kişisel bilgi vermeden önce her zaman ebeveynlerinize sormanız en iyisi olacaktır.

• Asla soyadınızı veya ev adresinizi vermemelisiniz.

• Bir başka yararlı ipucu da mantıklı bir ekran adı oluşturmaktır.

• Bu ekran adı doğum tarihi veya ad gibi kişisel verileri içermemelidir.

• Çevrimiçi bir arkadaşınızla buluşmadan önce ebeveynlerinize söylemeniz çok önemlidir.

• Unutmayın, herkes söyledikleri kişi değildir.

Çevrimiçi ortamda güvende olma hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki siteleri ziyaret edin:

• New York Halk Kütüphanesi – çevrimiçi ortamda çocukları güvende tutmak için bilgi ve ipuçları bulma konusunda mükemmel tavsiyeler sunar.

• Ulusal Çocuk Savunuculuğu Merkezi– her yaştan çocuk için internet güvenliği ipuçları ve kaynakları sunar.

• McGruff Safe Kids – çevrimiçi bilgi sağlama hakkındaki on genel güvenlik kuralını listeler.

Ebeveyn İpuçları

Ebeveynlere güven vermek için Aile Çevrimiçi Güvenlik Enstitüsü, iyi dijital ebeveynlik hakkında faydalı tavsiyeler sunar. Bu güven, ebeveynin çocuğunu internette güvenli bir şekilde gezinmesi için desteklemesini sağlayacaktır..

Çocuğunuzun yaşına göre, konular ve konular değişir. Ancak, modern ebeveynlik, çevrimiçi olaylar hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmanızı gerektirir. Bu bilgiler, tanıtılan çeşitli uygulamaları içermelidir.

Teknolojiyi kullanarak üstün bir ebeveyn olabilirsiniz. İnterneti nasıl kullandığı konusunda dürüst bir diyalog kurarak çocukla daha güvenilir ve işbirliğine dayalı bir ilişki geliştirmenizi sağlar. Bugünün gençliğine hitap eden çeşitli siteler hakkında derin bir anlayışa ve bilgiye sahip olmalısınız.

Aşağıda, daha iyi bir anlayış ve rehberlik elde etmek için kullanabileceğiniz iki site bulunmaktadır. İnternet güvenliğinin olumlu bir çevrimiçi deneyimin kritik bir bileşeni olabileceğini unutmamak her zaman hayati önem taşır.

Bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak siteler:

• Çevrimiçi Aile Güvenliği Enstitüsü – güvenli çevrimiçi kullanım için ipuçları sağlayan iyi dijital ebeveynlik için yedi adım vardır.

• Washington Eyaleti Eğitim Bakanlığı – ebeveynler ve çocuklar için çeşitli çevrimiçi güvenlik ipuçları içeren bir PDF sunar.

Popüler Uygulamalar ve Web Siteleri

Çocuklarınızı çevrimiçi ortamda nasıl güvenli tutacağınızı öğrenmek için yukarıdaki web sitelerini keşfettikten sonra, bu sonraki bölüm size en yaygın kullanılan uygulamalar ve web siteleri hakkında bir fikir verecektir..

En popüler uygulamalardan biri Snapchat. Kanada’da gençler neredeyse daily günlük bu uygulamayı kullanın. Her gün milyonlarca fotoğraf ve video paylaşılıyor.

Snapchat kullanırken her video, fotoğraf ve ekran görüntüsünün birkaç saniye içinde otomatik olarak silinmesi gerekir. Ancak, başka bir cihazdaki görüntüleri geri almak veya ekran görüntüsünü yakalamak mümkündür. Bu süreç geçici olduğunu düşündüğünüz şeyin kalıcı bir kaydını tutar.

Başka bir popüler uygulama Kik Messenger. Kik Messenger ile telefon numaranızı girmeden mesaj gönderebilirsiniz. Bu gerçek, anonim kalmak isteyen insanlarla popüler bir uygulama haline getiriyor.

Bu uygulama için değerlendirmeleri okursanız, hızlı bir şekilde bu uygulamanın açık mesajlar almak ve göndermek için ünlü olduğunu fark. “Sık / Yoğun Olgun / Müstehcen Temalar” nedeniyle 17+ olarak derecelendirildi. Bu derecelendirme, 17 yaşın altındaki çocukların uygulamayı indirmesini ve kullanmasını engellemez.

Favori uygulamalar listesinde bir sonraki soru ve cevap formatı olan bir sosyal ağ sitesi olan Ask.fm. Bu uygulama son zamanlarda zorbalık ve intihar ile ilişkilendirilmiştir. Yalnızca 13 yaşın üzerindeki çocuklara izin verilir, ancak uygulamanın etkinliği izlemek için hiçbir sistemi yoktur.

Bu uygulama siber zorbalık için bir mekke olarak kabul edilebilir. Bu uygulamalar, çocukların ve yetişkinlerin karşılaşması gereken yeni çevrimiçi tehlikelerden sadece birkaçıdır. En yaygın kullanılan uygulamalar ve web siteleri hakkında bilgi sahibi olarak, uygulamaları kullanırken güvenlik hakkında yararlı bir diyalog oluşturmayı öğrenebilirsiniz..

Aşağıda, sizin ve çocuğunuzun güvenli kalmasına yardımcı olacak belirli uygulamalar ve web siteleriyle atabileceğiniz bazı özel adımlar listelenmiştir.

Snapchat

Bu son derece popüler mesajlaşma uygulaması, hepsi bir arada iletişim sitesi oluşturmak için görüntülü sohbet ve mesajlaşma özellikleri ekledi. Bu uygulama genç yetişkinler ve gençler arasında inanılmaz derecede popüler.

Snapchat, bir hesap oluşturmak için kullanıcıların 13 yaşından büyük olmalarını gerektirir. Çoğu kullanıcı, mesajların birkaç saniye içinde kendiliğinden silindiğine inanır, ancak diğerleri internetin sonsuza kadar olduğunu bilir. Bu ‘tahrip edilmiş’ mesajlar sınırlı miktarda teknik bilgi birikimi ile çabucak kurtarılabilir.

Bu mesajlar ekran görüntüsü alınarak da kaydedilebilir. Snapchat, insanların bu mesajların çoğunun zararsız olduğuna inanmalarını istiyor, ancak uygulamada seks yapmak için bir üne sahip. Ancak panik yapmanıza gerek yok.

Snapchat, gizliliğin korunmasına yardımcı olmak ve yabancılardan uygunsuz mesajlar almayı ortadan kaldırmak için değiştirilebilen çeşitli ayarlara sahiptir.

Snapchat’te Çocuğunuzu Koruma

Çoğu birey çocuğun hesabına erişimin yararlı olduğunu düşünür. Ancak, bu özel uygulama ile yardımcı olmaz. Sunmadan çocuğu mesaj göndermemeye veya almamaya teşvik etmelisiniz.

Bu gerçek önemlidir çünkü mesajlar açıldıktan sonra ‘silinir’. Uygulamanın nasıl çalıştığını, uygulamayı kullanırken riskleri vb. Tartışmak da iyi bir fikirdir. Bir resim göndermeden önce çocuğunuzu düşünmeye teşvik edin..

Çocuğunuzun cinsel fotoğraf göndermenin asla iyi olmadığını anlaması çok önemlidir. Yalnızca arkadaşlarınızdan ve ailenizden gelen mesajlara izin vermek için bir gizlilik ayarı yapmak mümkündür. Snapchat ayarları menüsünden başlayarak bunu yapabilirsiniz..

Ardından, “Bana kimler ileti gönderebilir?” Yazan yere tıklayın. Daha sonra “Arkadaşlarım” ı seçebilirsiniz. Çocuğunuzun sizden uygulamayı kullanmasından endişe ediyorsanız, Snapchat ile iletişime geçebilirsiniz ve 13 yaşın altındaki herkesin hesabını silecektir..

Bu işlem https://support.snapchat.com/delete-account adresinden başlatılabilir. Bir hesabı kaldırmak için kullanıcı adınız ve şifreniz olması gerekir. Bu bilgiye sahip değilseniz şu adrese gidin:

https://support.snapchat.com/en-US/a/delete-my-account1.

13 yaşın altındaki bir çocuk bir Snapchat hesabı oluşturmaya çalışırsa, bunun yerine SnapKidz’e erişim elde eder. Ancak, bir çocuğun yaşı hakkında yalan söylemesi halinde, uygulamaya yine de erişebilir.

SnapKidz, çocukların fotoğraf çekmesine ancak göndermemesine izin verir. SnapKidz’de çocuklar için mesaj gönderip almak veya arkadaş eklemek de imkansız.

Kik Messenger

100 milyondan fazla kullanıcısı olan Kik, bugün gençler için en önemli uygulamalardan biridir. Bu uygulamayı kullanarak sanal çıkartmalar, anketler, kısa mesajlar, fotoğraflar ve videolar gönderebilirsiniz. Mesaj göndermek için yalnızca birisinin Kik kullanıcı adına ihtiyacınız olduğu için telefon numaranızı vermeniz gerekmez.

Bu gerçek, bireylere sahte bir güvenlik duygusu verebilir. Çocuğunuz yalnızca anonim bir çevrimiçi kullanıcı adı sağladığından güvenli görünebilir, ancak değildir. Kik, seks yapmak için son derece popüler olan App Store’da 17+ puan veriyor.

Bununla birlikte, Kik 13 yaş ve üzerindeki herkesin hesap oluşturmasına izin verir. Değerlendirmeleri okuyarak, bu uygulamanın çocuklar için uygun olmadığını görebilirsiniz. Çocuğunuz Kik kullanıyorsa, uygulamadaki herhangi bir kişiden mesaj alabilir.

Kik’te Çocuğunuzu Koruma

Ebeveyn olarak çocuğunuzu aşağıdaki yollarla güvende tutabilirsiniz:

 • Onları yalnızca çevrimdışı tanıdıkları kişilere ileti göndermeye teşvik etmek
 • Onlara kişisel / özel bilgileri asla yabancılarla veya yalnızca çevrimiçi arkadaşlarla paylaşmamalarını söyleme
 • Çocuğa yeni insanlar özelliğini nasıl kullanacağını gösterme. Kik, çocuğun göndereni engelleyebileceği ve yok sayabileceği bir ‘Yeni Sohbet’ bölümüne yeni kişilerden mesaj gönderecek.
 • Çocuğun kullanıcı adını gizli tutma.

İnsanları engellemek istediğinizde, önce ayarlara gidin. Ayar alanında sohbet ayarlarına veya gizlilik ayarlarına gidin. ‘Listeyi engelle’ yazan yeri bulun ve + düğmesini seçin. Ardından, engellemek istediğiniz kullanıcıyı bulup onaylamak için engelle’yi tıklamanız gerekir..

Bir kullanıcı adını gizli tutmak istiyorsanız, çocuğunuza yalnızca çevrimdışı tanıdığı kişilerle paylaşmasını ve kullanıcı adını diğer uygulamalara veya sosyal medya sitelerine göndermekten kaçınmasını söyleyin.

Ask.fm

Birçok ebeveyn Facebook, Instagram ve Twitter gibi dev sosyal medya sitelerinin farkındadır. Bununla birlikte, Ask.fm, 18 yaşın altındaki çocuklarla popülerliğini hızla artıran başka bir sosyal ağ sitesidir..

Ask.fm, kullanıcıların anonim olarak soru sormasına ve cevaplamasına izin verdiği için benzersiz bir sitedir. Bu site yakın zamanda Florida’da bir intihar davasıyla ilgili haberlerde yer aldı. Ask.fm uygulamasını kullanarak, çocuklar intihar edene kadar genç bir kıza zorbalık etti.

İngiltere’de Başbakan David Cameron, ülkesindeki benzer siber zorbalık sorunları nedeniyle uygulamayı aşağılık olarak nitelendirdi. BuzzFeed.com’a göre, dünyanın dört bir yanından dokuz intihar bu sosyal medya sitesine bağlandı. Bu gerçeğin nedeni, içeriği izlemeden anonim olarak soru sorma yeteneğinden kaynaklanmaktadır..

Ask.fm web sitesinde ‘sakıncalı, müstehcen veya kötü tadı bulabileceğiniz içerik için size hiçbir sorumluluğu olmadığını’ bildiren bir feragatname vardır. Bu uygulama ile ilişkili riskler ve popülerlik ile, bilmek eğer hayati önem taşımaktadır çocuğunuz onu kullanıyor ve nasıl koruyor.

Ask.fm’de Çocuğunuzu Koruma

Çocukları ve yetişkinleri korumaya yardımcı olmak için bu uygulamada bulunan gizlilik ayarlarından yararlanabilirsiniz. Taciz eden bir kişi tarafından bir mesaj alınırsa, kişinin size soru sorma yeteneğini durdurmak için sorunun yanındaki ‘engelle’yi tıklayabilirsiniz..

Ayrıca ayarlara gidebilir ve gizliliği tıklayabilirsiniz. Gizliliğe tıkladıktan sonra, yabancıların soru sormasını önlemek için “anonim sorulara izin verme” yi tıklayın. Çocuğunuzu arkadaşlarınızla veya yabancılarla herhangi bir şifre paylaşmamaya teşvik ettiğinizden emin olun.

Uygulama kullanılırken, bir diyalog açık tutmaya çalışmalısınız, böylece herhangi bir sorun varsa çocuğunuz size gelecektir. Erişiminiz varsa, çocuğun hesap verebilirliğini sağlamak için çocuğun davranışlarını ve etkileşimlerini izlemek yararlı olabilir.

Çocuğunuzun Ask.fm’e gönderilen her şeyin ve her şeyin diğer sosyal medya sitelerinde paylaşılabileceğini de anlaması gerekir. Bu nedenle, çocuğunuz ailenizle paylaşmazsa, çevrimiçi yayınlanmamalıdır..

Son olarak, çocuğunuzla siber zorbalık, başkalarıyla etkileşim ve başkalarının çocuğunuzla nasıl iletişim kurduğu hakkında konuşmak önemlidir. Siz veya çocuğunuz çevrimiçi ortamda zorbalığa uğradığını düşünüyorsanız, çocuğunuzla konuşun ve harekete geçin.

Diğer kullanıcılar kullanım şartlarını ihlal ettiğinde, “bize ulaşın” alanını kullanarak veya [email protected] adresine bir e-posta göndererek resmi bir şikayet sürecine başlayabilirsiniz. Kullanım koşulları, rahatsız edici, nefret dolu, pornografik veya tehdit içeren öğeleri içeren çeşitli içeriği yasaklar.

İlk olarak uygulamada oturum açarak bir Ask.fm hesabını devre dışı bırakabilirsiniz. Ardından, ekranın sağ üst tarafındaki ayarları tıklayın. Ardından account hesabı devre dışı bırak ’yazan yere basın. Parolayı tekrar girerek onaylamanız gerekir..

Badoo

Birçok insan Badoo’yu hiç duymamıştı. Bu ifadeyi düşündüğünüzde, bir çocuğun bir ebeveyni hakkında hiçbir şey bilmeyebileceğini ne kadar kullandığını fark etmek korkunç olabilir. Gerçek muhtemelen çok fazla.

App store bir milyardan fazla akıllı telefon uygulaması sunuyor. Bu mevcut uygulamaların çoğu, müzik uygulamaları ve toplu taşıma uygulamaları da dahil olmak üzere zararsız ve hatta yararlıdır. Bununla birlikte, bu uygulamaların küçük bir azınlığı çocukları potansiyel olarak zararlı sosyal medya sitelerine bağlar.

Badoo bu tür uygulamalardan biridir. Çocuğunuza belirli uygulamaları kullanmamasını doğrudan söylemek her zaman uygun değildir, ancak bu site çocuğunuzun hiç olmaması gereken bir site değildir. Bir arkadaşlık sitesi.

Mutlaka zararlı değildir, ancak site yetişkinler için tasarlanmıştır ve yetişkinler öncelikle siteyi kullanır. Yetişkinlerin diğer yetişkinleri tanımaya çalıştığı yerlerde çocuklara izin verilmemelidir. Bazı insanlar, bir çocuğun Badoo’yu kullanmasına izin vermenin, yeni arkadaşlarla tanışmak için çocuğunuzu bir bara göndermeye benzer olduğunu düşünür..

Badoo, 18 yaşın altındaki insanlar için kısıtlamasında belirgindir, çünkü yetişkinler için bir buluşma yeridir. Bununla birlikte, bu kısıtlama kararlı ve akıllı bir çocuk tarafından göz ardı edilebilir veya atlanabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, siteyi çocuğunuzu güvende tutabilmek için bilmeniz önemlidir.

Badoo’da Çocuğunuzu Koruma

Badoo’da gizliliğinizi korumanın ilk adımı, sitenin yetişkinler için olduğunu anlamaktır. Badoo sitesinin şart ve koşulları 18 yaşın üzerindekiler için açıkça belirtilse de, bir çocuk yaşı hakkında yalan söyleyebilir ve yine de bir hesap oluşturabilir.

Ayrıca, başkalarının uygunsuz resimler istemek veya kişisel verileri çalmak için sahte hesaplar oluşturabileceğini bilmelisiniz. Ayrıca, Badoo’da paylaşılan bilgilerin herkes tarafından paylaşılabileceğini de anlamalısınız. Bu gerçek çeşitli siteler için geçerlidir, bu nedenle çocuğunuz kişisel bilgileri asla yabancılarla paylaşmamayı bilmelidir.

Bir hesabı silmek isterseniz, giriş yapabilir, ayarlara gidebilir ve ardından hesabı sil’i tıklayabilirsiniz. Badoo uygulamasında konum hizmetlerini kapatmak istiyorsanız, giriş yapabilir, profile gidip then gizlilik ’kelimesini ve ardından distance mesafeyi göster’i tıklayabilirsiniz.

Badoo’nun şartlar ve koşulları, bir çocuğun hesap oluşturduğunun farkında olup olmadığını açıkça belirtirse, profil bilgilerini Badoo’dan siler. Bu anlaşma, geri bildirim sayfasında Badoo’ya bir mesaj göndermenizi sağlar ve küçüklerin hesabını kaldırırlar.

Bu geri bildirim sayfası https://badoo.com/help/report-underage.phtml adresinde bulunabilir. Yukarıdaki bilgilerin tümü çocuğunuzun güvende olmasına yardımcı olur, ancak Badoo kesinlikle yetişkinlere uygun bir web sitesidir ve 18 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir..

Facebook

Mevcut tüm uygulamalardan, Facebook’un en yaygın kullanılan uygulama olduğu iddia edilebilir. Aşağıda verilen bilgiler yukarıda sunulan verilerden farklıdır, çünkü esas olarak çocuklar hakkında değildir.

Ne olursa olsun, bu bilgileri çocuklarınızı güvende tutmak istiyorsanız gereklidir. Bu veriler, çocuğu olmayanlar için bile yararlı olabilir, çünkü Facebook’un birçok tehlikesi vardır ve kendinizi nasıl koruyacağınızı bilmeniz gerekir.

Facebook ile ilgili harika bir şey, veri toplama ve kimlik hırsızlığı gibi çok çeşitli tehlikelerden korunmanızı sağlamasıdır. Ancak, sizi ve çocuklarınızı korumak için varsayılan ayarları değiştirmeniz gerekir.

Facebook’ta Çocuğunuzu Koruma

İlk adım, temel ayarlarınızı kontrol etmektir. Uygulamaya giriş yapın ve sağ üst köşede bulunan açılır havuç üzerine tıklayın ve ardından ayarları tıklayın. Buradan gizlilik ve güvenlik ayarlarını kontrol edebilirsiniz..

Gizlilik ayarlarını değiştirmek için ‘gizlilik’i seçin ve future gelecekteki yayınlarınızı kimler görebilir?’ Seçeneğinin yanındaki düzenle düğmesine basın. Bu bölümü seçtikten sonra, hangi arkadaşlarınızın yayınlarınızı görebileceğini seçebilirsiniz. Past Geçmiş yayınları kimlerin görebileceğini sınırla’yı seçip past geçmiş yayınları sınırla’yı tıklayarak önceki durum güncellemelerini koruyabilirsiniz.

Settings güvenlik’i seçip ‘tanınmayan girişler hakkında uyarı al’ın yanındaki düzenle’yi tıklayarak güvenlik ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bu alanda Facebook’un sizi düzensiz etkinliklerden nasıl haberdar edeceğini seçebilirsiniz..

Birinin hesaba erişebileceği konusunda endişeleriniz varsa, two iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullan ’seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bu düğmeyi seçtikten sonra mavi started başlamak’ düğmesini tıklayın ve ekranda verilen talimatları uygulayın..

Ayarlar alanında güvenlik ve koruma için diğer çeşitli seçenekler bulunabilir. “Hesap sahipliği ve kontrolü” yazan sekmenin altında kullanışlı bir araç bulunur. Bu alanı tıkladıktan sonra hesabı devre dışı bırakabilir veya silebilirsiniz.

Hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmak istiyorsanız, Devre Dışı Bırak’ı seçin. Hesabınızı kalıcı olarak silecekseniz Hesabı sil’i seçin.

Ebeveyn olarak bilmeniz gereken diğer favori uygulamalar şunlardır:

Bumble- Bu uygulama Tinder’a benzer, ancak kadının ilk hareketi yapmasını gerektirir. Çocukların yaşlarını tahrif ederek sahte hesaplar oluşturmak için Bumble’ı kullandıkları söylendi.

Live.me- Bu canlı akış video uygulaması, videoları paylaşmak için coğrafi konumu kullanır. Bu prosedür kullanıcıların yayının tam yerini bulmalarını sağlar. Bir çocuğun fotoğrafları için ödeme yapmak için para kazanmak da mümkündür.

Hesap Makinesi% – Bir hesap makinesi uygulaması gibi görünüyor, ancak fotoğrafları, dosyaları, videoları ve tarayıcı geçmişini gizlemek için gizli bir yer.

Holla- Kendi kendini ilan eden bir görüntülü sohbet uygulaması olan Holla, çocukların dünyadaki insanlara erişmesine izin verir. Bu uygulamanın gözden geçirenleri, ırksal mahmuzlarla, açık içerikle ve diğer zararlı öğelerle karşı karşıya olduklarını iddia ediyorlar..

Fısıltı- Bu sosyal medya uygulaması ile çocuğunuzun sırlarını yabancılarla paylaşması teşvik edilir. Ayrıca kullanıcının konumunu başkaları tarafından kullanılabilir hale getirir.

Sıcak ya da Değil- Bu uygulamanın birincil amacı insanların bağlanmak için izin vermektir. İnsanlar birbirlerinin profilini derecelendirmeye, yerel bölgedeki kişileri aramaya ve yabancılarla sohbet etmeye teşvik edilir.

Omegle- Bu uygulama çocuğunuzu yabancılarla birlikte anonim olarak sohbet etmeye teşvik eden ücretsiz bir çevrimiçi sohbet web sitesidir.

Sarı- Tinder benzeri atmosferiyle Sarı, gençlerin birbirleriyle flört etmesine izin vermek için tasarlandı.

Burn Book- Burn Book, gençlerin anonim söylentiler yayınlamaya gittiği bir yer. Bu söylentiler fotoğraflar, videolar, sesler ve metinler aracılığıyla gönderilir.

Wishbone- Bu uygulama çocukları birbirlerine karşı diğer çocukları karşılaştırmak için teşvik eder. Ayrıca çocukların bir ölçek kullanarak birbirlerine puan vermelerini sağlar.

Instagram- Instagram, içeriği gizlemek için sahte bir hesap oluşturmak için en yaygın kullanılan uygulamadır. Instagram’ı kullanarak mesajlaşma da popülerdir çünkü çocuk konuşmadan ayrıldığında mesajlar silinir.

Belirli Ülke Bilgileri

İnternet tüm dünyada erişilebilir olsa da, her ülke, bölge ve il son derece farklı olabilir. Aşağıda derlenen bazı özel ülkeler için değerli bilgilerdir.

Avustralya

Avustralya, çevrimiçi ortamda çocukları güvende tutmayı zorlaştıran son derece bağlantılı bir ülkedir.

genel bakış

Microsoft, Avustralya’yı dünyadaki diğer tüm ülkelerde yeni bir tablet serisi piyasaya sürmek için seçti. Bu seçimin temel nedenlerinden biri, Avustralya’nın zaten kişi başına düşen diğer ülkelere göre daha fazla tablet kullanmasıydı.

Bir başka ilginç gerçek, Avustralya’daki hanelerin% 29’undan fazlasının bir tablet kullanarak dünya çapında ağa eriştiği tahmin ediliyor. Ayrıca Avustralyalıların interneti ABD ve Birleşik Krallık’taki meslektaşlarına göre yaklaşık bir saat daha uzun süre kullanmaları önerilir..

Avustralya’da bir masaüstü bilgisayar kullanımı azalmaya devam ederken, akıllı telefon üzerinden internet erişimi% 20’nin üzerinde arttı. Tüm bu istatistikleri neden verelim? Web’i kaç kullanıcının kullandığının taşınabilirlik özelliğini gösterir.

Çok kısa bir süre önce, bir bilgisayar evin orta noktasında bulunuyordu. Çeşitli aile üyeleri bu bilgisayarı paylaşır. Çocuklarla erişimi veya içeriği kısıtlama yeteneğini kontrol etmek de daha kolay olurdu.

Bu günler neredeyse bitti. Avustralya’da, çocukların yaklaşık% 35’inin cep telefonu olması önerilir. 8 yaşından küçük çocuklar günlük olarak bir akıllı telefona erişebilir veya taşıyabilir. Akıllı telefon sahibi çocuk sayısı 2007’den bu yana iki katına çıktı.

Bu çocuklar gençken, cep telefonu olan 16 ila 17 yaş arasındaki çocukların% 94’ü arasında olacaklar..

Rehberlik

Avustralya’da, ebeveynlerin% 85’inin çocuklarının dizüstü bilgisayarlarına güvenlik yazılımı yüklediği tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, ebeveynlerin sadece% 22’si çocuklarının akıllı telefonlarına benzer yazılımlar yükler. Çevrimiçi güvenlik söz konusu olduğunda, ebeveynlerin akıllı telefonlar için diğer internet cihazlarında olduğu gibi aynı düşünmeyi kullanması gerekir.

Çocuğa bir akıllı telefon verirken çeşitli siber etkiler göz önünde bulundurulmalıdır. Mükemmel bir hedef, bir akıllı telefonun kullanımına ilişkin bir dizi kural oluşturmaktır. Bu kurallara, belirli uygulamaları ve interneti kullanmanın tehlikeleri hakkında eğitim eşlik etmelidir.

Kaynaklar-Avustralya

 • News.com.au – Bu makale Avustralyalı çocuklar arasında akıllı telefon kullanımı hakkında mükemmel bir bilgi kaynağıdır..
 • Avustralya İlk Çalışması – The Works tarafından yürütülen ve sosyal ağ alışkanlıklarındaki çeşitli değişiklikleri ortaya koyan muhteşem bir çalışma.
 • Yaş – Bu yazı Ofcom tarafından 16 ülkenin iletişimini Birleşik Krallık ile karşılaştıran bir çalışmanın sonuçlarını açıklamaktadır..
 • E-Güvenlik Komiseri Ofisi – Bu web sitesi güvenli ve olumlu çevrimiçi deneyimler sağlamak için kaynaklarla doludur.
 • Çevrimiçi Kalın – Bu site, Avustralya vatandaşlarına mevcut çevrimiçi tehditlere bağlantılar ve bu tehditlere nasıl yanıt verileceği konusunda tavsiyeler sunar.
 • Australia.gov.au – Devlet çocuğunuzu çevrimiçi korumak için çok çeşitli kaynaklar sunar.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, bu listedeki yüksek nüfuslu diğer bölgeler gibi birbirine bağlıdır.

İnternet kullanımı

Shared Hope International, 825 yetişkin ve 7 ila 16 yaşındaki çocukların görüşlerini içeren bir anket gerçekleştirdi. Bu anket, sekiz ebeveynin birinden ikisinin de küçük yaşta olan çocuklarının internete erişmesine izin verdiğini, 10 yaşın sadece bir ebeveyninin de 10 yaşından büyük olana kadar çocuklarının internete erişmesine izin vermediğini buldu.

Bu ebeveynlerin% 71’inden fazlası, çocuk 14 yaşına geldiğinde çevrimiçi kullanımı denetlemeyi bıraktıklarını belirtmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, çevrimiçi başlayan kayıp çocuk vakalarının% 72’si 15 yaşın altındaki çocukların etrafında toplanmıştır..

Gizli Kullanım

Birçok ebeveynin iyi niyetleri ve katılımları vardır, ancak Kidsafe Vakfı gençlerin% 32’sinin hala tarama geçmişini gizleyebildiğini veya silebildiğini belirtmektedir. Gençlerin% 16’sı ebeveyn bilgisi olmadan sosyal ağ veya e-posta profilleri açtı.

Çoğu zaman çocuklar bu gizli hesapları açtıklarında, büyük çocuklardan ve yetişkinlerden dikkat çeken yaşları hakkında yalan söylerler..

Cinsel Dikkat

Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi’ne göre, 10 ila 17 yaş arasındaki çocukların% 15’inden çevrimiçi olarak cinsel içerik istenmiştir. Yetkililer 90.000’den fazla cinsel yırtıcıyı farklı sitelerden kaldırdı.

Bu sitelerin çoğu sosyal medya siteleridir. Cinsel suçluların kurbanlarını tam olarak nasıl bulduğunu araştırırken. % 26’sı bir kişinin sosyal medya yayınlarını kullanarak bölgeyi buldu. CA, Santa Clara’daki şerif departmanı, talep oranının her ay% 1000 arttığını söylüyor.

Kamuya açık bilgi

ABD’de, gençlerin sadece% 62’sinin Facebook profillerini gizli tuttuğu görülmüştür. Gençlerin% 17’si halka açık bir şekilde ayarlanmış tüm bilgilere sahiptir. Bu ayar herkesin tüm yayınları, iletişim bilgilerini ve yerleri görmesini sağlar.

Kaynaklar- ABD

 • Kablolu Güvenlik – Bu web sitesi ilk güvenlik, yardım ve eğitim grubudur.
 • NetSmartz – Bu site, çocuğunuzun eğlenceli ve eğitici oyunlar için onlara katılmasını isteyen Clicky ve Internet Outlaws’ını tanıttı.
 • Teen Angels – 13 ila 18 yaş arası çocuklar, bu siteyi çalıştırmak için çevrimiçi gizlilik, güvenlik ve güvenlik gönüllüsü konusunda özel olarak eğitilmiş.
 • Walt Disney Company – Walt Disney, bu siteyi ebeveynlerin çocuklarıyla çevrimiçi kullanım ve güvenlik hakkında konuşmasına yardımcı olmak için oluşturdu.

Kanada

Kanada, çocuklarının karşılaştığı tehditlere gelince bu listedeki diğer ülkelere benzer.

Snapchat

Snapchat uygulaması bugün çocuklar tarafından kullanılan en popüler uygulama olarak etiketlenebilir. Dünyadaki 16 ila 19 yaşındaki çocukların% 50’si aylık Snapchat kullanırken Kanadalı gençlerin sadece% 40’ı bunu kullanıyor. Bu istatistikler Snapchat’ı Facebook Messenger ve WhatsApp’tan daha popüler hale getiriyor.

Akıllı Telefon Kullanımı

AVG, Kanada dahil farklı ülkelerden ebeveynleri çocuklar arasında akıllı telefon kullanımı ile ilgili soruları cevaplamaya davet eden bir anket gerçekleştirdi. Bazı ilginç gerçekler buldu. Birçok çocuk nasıl yazılacağını bilmeden akıllı telefonun nasıl kullanılacağını bilir. 6-9 yaş arası çocukların% 89’u çevrimiçi olarak aktif.

İnternet girişi

Kanada’daki MediaSmarts, okul çağındaki tüm çocukların% 99’unun okul dışında çevrimiçi erişime sahip olduğunu ortaya koyan bir anket gerçekleştirdi. Bu öğrencilerin% 40’ı cep telefonlarıyla uyuyor. 9 ila 16 yaşındaki çocukların% 35’i internete erişmek için akıllı telefon kullanırken, diğerleri tablet ve dizüstü bilgisayar kullanıyor.

Çevrimiçi Profiller

15-16 yaş grubunda, öğrencilerin% 90’ı en az bir sosyal medya profiline sahip olduklarını söylüyor. 11 ila 12 yaş grubunda,% 40 bunu yaptığını söylüyor. Çoğu sosyal ağ sitesi için 13 yaş sınırlaması göz önüne alındığında bu gerçek şok edici.

Tehlikeleri

Kanadalı gençlerin neredeyse yarısı, geçen yıl bir tür cinsel görüntü gördü. Kanadalı kızların yaklaşık% 35’i bir tür zararlı veya nefret dolu içerikle karşılaştıklarını ifade ediyor.

Ebeveyn Yetmezliği

Ebeveynlerin yaptığı en büyük hata, dizüstü bilgisayarlara güvenlik yazılımı yüklemek, ancak çocuklarının akıllı telefonlarında bir tür koruma sağlayamamaktır.

Kaynaklar-Kanada

 • Kanada Çocuk Koruma Merkezi A.Ş. – İnternet güvenliği ve çocuğunuzu nasıl koruyacağınız hakkında bilgi edinmek için mükemmel bir kaynak.
 • Kanada Hükümeti – Bu web sitesi uygun cep telefonunu seçmenize yardımcı olur.
 • Kanada Kraliyet Atlı Polisi – Atlı Polis, çevrimiçi güvenlik ve siber zorbalık hakkında bazı ilginç gerçekler sunar.
 • Global News – Bu haber sitesinin Kanadalı gençler ve internet hakkında bir makalesi var..
 • YAŞAM – Bu makale çocukların yazmadan önce akıllı telefon kullanmayı öğrendiklerini gösteren bir çalışmadan bahsediyor.
 • Kanada Güvenlik Konseyi – Bu liste çocuklarınız için çevrimiçi güvenlik kuralları oluşturmanıza yardımcı olabilir.

İrlanda

İrlanda’daki çocuklar tıpkı en gelişmiş ekonomiler gibi iyi bağlantılıdır.

Sosyal Ağlar

Kanada’da olduğu gibi Snapchat, İrlandalı gençlerin% 40’ı tarafından kullanılıyor ve bu da onu İrlanda’daki Facebook ve WhatsApp’tan daha popüler hale getiriyor. Kik Messenger İrlanda’da bir başka popüler uygulama. Bu uygulamanın popülerliği muhtemelen anonim olarak mesaj gönderme yeteneğinden geliyor.

Ask.fm İrlanda’da popüler başka bir şüpheli uygulama. Bu uygulama, kullanıcıların bir soru-cevap formatı kullanmasına izin verir ve çeşitli ülkelerde zorbalık sorunları ve intiharlarla ilişkilendirilmiştir..

İnternet Erişimi Çocuklar

İrlanda, Avrupa Komisyonu tarafından Net Children Go Mobile adlı bir araştırmaya katıldı. Bu çalışmaya toplam yedi Avrupa varış noktası dahil edildi. İrlanda’da bu çalışma, 9 ila 16 yaş arasındaki çocukların% 35’inin akıllı telefon,% 29’unun dizüstü bilgisayar kullandığını ve% 27’sinin internete erişmek için tablet kullandığını buldu..

İnternet kullanımının% 60’ının evde gerçekleştiğini, ancak bu öğrencilerin% 46’sının gözetimsiz bir yatak odasından web’e eriştiğini buldu. Bu istatistikler birçok çocuğun standart ebeveyn kontrolü olmadan internete eriştiğini göstermektedir.

Kanada’da olduğu gibi, İrlanda’daki 15 ila 16 yaşındaki çocukların% 90’ının sosyal medya profili vardır ve 11 ila 12 yaşındaki çocukların% 40’ı da.

Akıllı Telefon Kullanımı

Akıllı telefonlarla ilişkili tehlikeler ve her zaman denetlenememesi nedeniyle, 13 yaşın altındaki çocuklara daha temel bir cep telefonu vermek tavsiye edilebilir..

Kaynaklar- İrlanda

 • Net Çocuklar Mobil Ortama Geçiyor – Bu site Avrupa Komisyonu’nun çalışmasının resmi sitesidir.
 • Hotline.ie – Bu site güvenlik ipuçları ve internet hakkında çeşitli faydalı bilgiler.
 • Webwise.ie-Bu web sitesi internet güvenliği hakkında ücretsiz bilgi, tavsiye ve eğitim sağlar.
 • Adalet ve Eşitlik Bakanlığı – Bu web sitesi siber suçları yargılayan hükümet bölümüne ev sahipliği yapmaktadır.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda fiziksel olarak izole edilmiş olsa da, yerliler hala diğer gelişmiş ekonomilerle bağlantı halindedir.

Sosyal Ağlar

Yeni Zelanda’da 16 ila 19 yaşlarındaki çocukların yaklaşık% 50’si Snapchat kullanıyor. Son zamanlarda, Yeni Zelanda Ulaştırma Ajansı, Snapchat’i uyuşturucu kullanıcılarını uyuşturucu kullanırken sürüşle ilgili tehlikeler konusunda hedeflerken son derece yararlı buldu..

Bu kullanım seviyesiyle, Snapchat, Kik Messenger, Ask.fm, vb. Siteler hakkında çocuklarınızla açık ve olumlu bir konuşma yapmak gerekir. Çocuklarınız bu tür sitelerle ilişkili tehlikeleri anlamalıdır.

İnternete erişim

Yeni Zelanda’nın 6-9 yaş arasındaki çocuklarının% 70’i bağlantılıdır. 2000 yılında Yeni Zelanda nüfusunun% 22’si çevrimiçiydi. Bu sayı 2012’ye kadar% 86’ya yükselmişti. 15-16 yaş arası çocukların% 80’i ve 11-12 yaş arası çocukların% 40’ı sosyal medya profiline sahip.

Akıllı Telefonların Tehlikeleri

9 ila 16 yaşındaki çocukların yaklaşık% 35’i internete erişmek için bir akıllı telefon kullanıyor. Diğer% 65’i çoğunlukla masaüstü bilgisayar yerine dizüstü bilgisayar ve tablet kullanıyor. Bir akıllı telefonda tablet veya dizüstü bilgisayarla aynı bilgilere erişebilirsiniz, ancak akıllı telefonlarda dizüstü bilgisayarlara ve tabletlere kıyasla çok daha az güvenlik yazılımı vardır.

Kaynaklar- Yeni Zelanda

 • İstatistikler Yeni Zelanda – Bu makale Yeni Zelanda’nın internet kullanımı ile ilgili bir çalışmayı araştırıyor.
 • Yeni Zelanda Polisi – Yeni Zelanda Polisi, çocuğunuzu çevrimiçi ortamda güvende tutmaya yardımcı olacak bazı ipuçları sunuyor.
 • Kivi Aileleri – İnternet güvenliği hakkında mükemmel bir makale.
 • İnternet Dünya İstatistikleri – Yeni Zelanda’nın internet kullanımı hakkında gerçeklerin derlenmiş bir listesi.

Çocuk Dostu Bilgisayar

Dünya hakkında bilgi edinmek, başkalarıyla etkileşimde bulunmak ve eğlenmek istiyorsanız, interneti denemelisiniz. Dünya çapında ağ, iş ve araştırma söz konusu olduğunda hayatın hayati bir parçası haline geldi. Bu gerçekler ebeveynlerin çocuklarını interneti nasıl kullanacaklarını öğrenmeye teşvik eder.

Gerçek dünyaya benzer şekilde, internet güvenli olmayan, yardımcı olmayan ve hoş olmayan karakterlerle ve durumlarla dolu olabilir. Şiddet içeren görüntüler ve açık cinsel içerik, çocukların erişememesi gereken öğelerin yalnızca iki örneğidir.

Çoğu zaman çocuğunuzu gerçek dünyadan koruyabilirsiniz. Ancak, korkunç olan şey, gerçek dünyanın aksine, internetin çocuğunuzdan sadece birkaç tıklama uzakta olmasıdır. Bu gerçek, ebeveynlerin çocukların çevrimiçi deneyimlerini dikkatlice şekillendirmeleri gerektiği anlamına gelir. İçerik filtrelemeden daha fazlası için endişelenmeniz gerektiğini hatırlamak çok önemlidir..

Çocuk Dostu İnternet Deneyimi

Çocuğunuzun çocuk dostu bir internet deneyimine sahip olmasını sağlamaya çalışırken, çeşitli farklı hedefler peşinde olmalısınız. Bu hedefler olumlu ve olumsuz hedeflere ayrılabilir. Negatif olanlar, engellemek, sansürlemek veya filtrelemek için öğelerin etrafında toplanır ve olumlu hedefler, desteklemek, teşvik etmek veya tanıtmak için öğelerin etrafında merkezlenir.

Bazı olumsuz hedefler şunları içerir:

 • Cinsiyeti, şiddeti ve diğer sakıncalı içeriği sansürlemek
 • Çocuğunuzu yetişkin yırtıcı hayvanlardan korumak
 • Çocuğunuzu akranlarından gelen zorbalıktan korumak
 • Uygulama içi satın alımları ve çevrimiçi para harcamanın diğer yollarını devre dışı bırakma
 • Çocuğunuzun bilgisayar güvenliğini kaldırmasını engelleme

Bazı olumlu hedefler şunları içerir:

 • Eğitim ve öğrenimin desteklenmesi
 • Sağlıklı çevrimiçi arkadaşlıkları teşvik etmek ve desteklemek
 • Çocuklarınızın teknoloji ile akıcı ve rahat olmalarına yardımcı olun

Atlama Teknolojisi Hangileri

Teknoloji söz konusu olduğunda, ebeveynlerin aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı ilginç şeyler söylediği bilinmektedir:

“Teknoloji hakkında çocuğumdan daha az şey biliyorum.”

“Yedi yaşındaki çocuğum bana interneti nasıl kullanacağımı öğretti.”

“Çocuklar bilgisayarlar konusunda son derece akıllılar çünkü her zaman bilgisayarlardalar.”

Bu söylemlerin satırlarını okursanız, bir korkunun (korkunun) gizlendiğini fark edebilirsiniz. Bazen bu korku konuşulur, ancak diğer zamanlarda, ebeveyn onu kendine saklar:

“Çevrimiçi durumdayken çocuğumu koruyabilir miyim? Çocuk benden daha fazlasını biliyor! İnternete koyduğum filtreleri dolaşabilir. Neden rahatsız oluyorsun? Ne yapılabilir?”

Bu tutum yenilgici ve yararsız olabilir, ancak aynı zamanda tehlikeli olabilir. İyi olan şey, bu fikirlerin hatalı varsayımlar üzerine inşa edilmiş olmasıdır.

Çocuklar teknoloji hakkında gerçekten daha akıllı mı??

Bu sorunun cevabı belki. Bazı çocuklar zekidirler ve bu tür çocuklar teknoloji veya bilgisayarlarla uğraştıklarında, çocuğun teknoloji hakkında ebeveyninden daha akıllı olduğu bir istisna olabilir. Ancak, günümüzdeki çocukların çoğunun Bilgisayar Bilimcisi veya programcı olmak için büyümediği muhtemelen doğrudur.

Bu inanç muhtemelen çoğu çocuğun bilgisayarları ve teknolojiyi KULLANMADA daha akıcı olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır, ancak bu gerçek bir çocuğun bu bilgisayarların ve teknolojinin nasıl çalıştığını tam olarak anladığı anlamına gelmez..

Her gün bir şey kullandığınızda, o öğede uzman olduğunuz görünebilir. Bir araba kullanıyorsun, bir buzdolabı açıyorsun ve muhtemelen her gün ön kapının kilidini açıyorsun.

Bir arabanın, buzdolabının veya kapı kilidinin nasıl çalıştığına dair derin bir anlayışınız var mı? Bu eşyalardan herhangi biri bozulursa, düzeltebilir misiniz? Çocuğunuzun teknoloji ve bilgisayarlar hakkındaki bu sorulara aynı yanıtları olabilir.

Rakipsiz Güvenlik Mümkün Olabilir

Umarım, bu ifadeler ebeveynlere, çocuk teknoloji konusunda gerçekten büyük olsa bile, yine de çocuğun atlayamayacağı güvenli bir çevrimiçi ortam oluşturabileceğinizi fark eder. Son derece parlak ve bilgili çocuklar için güvenli bir ortam sağlamak da mümkündür.

Ebeveyn Hangoutlarından Kurtulmak

Birçok ebeveyn, teknolojiyi anladıktan sonra bile çocuklarının çevrimiçi güvenliği söz konusu olduğunda hala takılıyor. Çeşitli ebeveynler hala umutsuz hissediyorlar ve zararlı içeriğe erişim çocuğa bakılmaksızın çocuğa ulaşacak, ancak bu ifade tamamen yanlış.

Farkeder

Güvenli bir çevrimiçi ortam sağlamak için tüm zorluklardan geçiyorsunuz, ancak çocuğunuz hala bir arkadaş evinde kirli filmler izliyor, şiddetli bir video oyunu oynuyor, yabancılarla konuşuyor, vb. Yine de buna değer ve önemli!

Bunun önemli olmasının en büyük nedenlerinden biri, belirlediğiniz örnektir. Çocuğunuza neyin uygun neyin uygun olmadığını açıkça bildiriyorsunuz.

Başka bir neden, zararlı içeriği arada bir görmek veya ziyaret etmek, tehlikeli materyali günlük olarak evinize davet etmekten tamamen farklıdır. Bu tür bilgilere erişim alışkanlık, hatta bağımlılık haline gelebilir.

Herkes kötü yiyecekler yemek ve çok fazla alkol almak gibi sağlıksız davranışlara katılır. Bu davranışlar yalnızca kabul edilebilir davranışlar olarak normalleştirildiklerinde tehlikeli hale gelir.

Çocuğunuzun bazı sağlıksız davranışlara karışmasını önlemek neredeyse imkansız olabilir. Bununla birlikte, çocuğunuzun günlük yaşamının düzenli bir parçası olmasını önleyebilirsiniz.

Çocuk Dostu Bilgisayar Kullanımının Desteklenmesi

Bazı basit adımlarla, çok fazla zorluk çekmeden iyi ve güvenli bilgisayar kullanımını teşvik edebilirsiniz.

Güvenli Bilgi İşlem Ortamı

İlk adım güvenli bir bilgi işlem ortamını yükseltmektir. Tek bir uygulama veya içerik filtreleme programı yeterli değildir. Çocuğunuzun ebeveyn kontrollerini gerçekten atlamasını durdurmak istiyorsanız, çocuğunuzdan yönetici erişimini kaldırmalısınız..

Bugün tüm önemli bilgisayar sistemlerinde (Mac, Linux ve Windows) ayrı bir kullanıcı ayarlayabilirsiniz. İki oturum açma ayarlayabilirsiniz. Biri bireysel kullanıcı, diğeri yönetici hesabı olacaktır. Yönetici hesabı parola korumalı olacaktır. Lütfen şifrenizi bir yere yazmayın çünkü çocuğunuz bulacaktır.

Çocuğunuz bireysel kullanıcı hesabını kullanırken, onayınız olmadan yeni uygulama yükleyemez. Bu yordam, ebeveyn denetimlerini ve içerik filtrelerini atlayacak uygulamalara da izin vermez. Akıllı telefonlar için içeriği kontrol etmek de mümkündür.

Ayrı bir çocuk hesabı oluşturmayla ilgili talimatları bulabileceğiniz bazı bağlantılar aşağıdadır:

 • Windows 10
 • Chromebook
 • MAC OS X
 • Linux
 • Akıllı telefonlar

Çocuk İnternet Tarama

Aşağıdaki bölüm, çocukların güvenliğine yardımcı olmak için yapılan bazı bireysel tarayıcıları içerecektir. Tarayıcılar için popüler eklentiler de bu bölüme dahildir. Son olarak, özel ihtiyaçları olan çocuklar için tasarlanmış tarayıcılar tartışılacak.

Çocuk Dostu Tarayıcılar

Eğlenceli çizgi film benzeri arayüz içeren belirli bir tarayıcı 8 yaşın altındaki çocuklar için kullanılmalıdır. Bu arayüz yalnızca yaşa uygun içeriğe erişim sağlayacaktır..

Zoodles ve Kidoz yardımcı olabilecek iki özel tarayıcıdır, ancak yine de dikkatli olmalısınız. Bazen bazı şeyler eğitsel olarak etiketlenir, ancak çocuğunuz için iyi değildir. Çocuğunuzun gün boyunca çizgi film izlemesine izin verilmiyorsa, bütün gün bilgisayarda oynamalarına izin verilmemelidir..

İzleme ve Filtreleme

Çocuklar büyüdükçe, muhtemelen Chrome veya Firefox gibi tarayıcılara geçeceklerdir. On iki yaşındakilerin çoğu çizgi film gibi görünen bir tarayıcı istemiyor. Bu yaşta, gençlerin ve gençlerin gerçek bilgisayar deneyimine ihtiyaçları vardır. Aynı zamanda aktif olarak en iyi kaçınılan şeyleri aramaya başlayacakları zaman.

İçerik filtreleme programı bu yaş grubu için bir sonraki adımdır. Bazı yaygın seçenekler şunları içerir:

 • OpenDNS– Bu içerik filtreleme programı, çeşitli şirketler tarafından çalışan içeriğine filtre uygulamak için kullanılır. Herhangi bir bilgisayara veya dizüstü bilgisayara kurmak inanılmaz derecede kolaydır.
 • NetNanny – Bu sistem muhtemelen ev filtresinin en popüler sistemidir. Onlar 1996 yılından beri iş ve mükemmel değerlendirmeleri var.
 • X3Watch– Bu filtre özellikle pornoyu uzak tutmak için kullanılır. Başlangıçta yetişkinlerin porno bağımlılığını aşmasına yardımcı olmak için bir yol olarak yaratıldı.
 • K9– Bu filtre okullar tarafından kullanılan en popüler filtrelerden biridir. Sadece filtreleyen değil aynı zamanda ebeveyn kontrolleri de sağlayan ücretsiz bir yazılım programıdır..

Özel ihtiyaçlar

Geniş bir dizi çocuk, onları çevrimiçi olarak üretken bir deneyime girme yeteneğinden kısıtlayan özel ihtiyaçlara sahiptir. İnterneti çocukların özel ihtiyaçları için daha davetkar bir yer haline getirmeye yardımcı olacak bazı yararlı araçlar şunlardır:

 • Open Dislexic – Chrome için bu eklenti, sayfa içeriğini disleksi için tasarlanmış bir yazı tipine dönüştürür. Open Dislexic kişisel, iş veya eğitim amaçlı kullanım için ücretsizdir.
 • Dislite – Bu eklenti, Open Dyslexic’e benzer, ancak daha fazla yazı tipi sunar. Şirket bu eklentinin kullanımı için ücret alıyor.
 • WebbIE– Bu tarayıcı kör ve görme engelli kişiler için oluşturuldu. Ekran okuyucular ve metinden konuşmaya yazılım gibi öğelerle çalışmak üzere tasarlanmıştır.

İnternetin tüm tehlikelerini araştırdıktan sonra, sonuç olarak, internetin genel olarak çocuklarınız için olumlu bir şey olduğunu hatırlamanız gerekir. Çocuğunuzun hayatını başka hiçbir şeyin yapamayacağı şekilde zenginleştirebilir. Ancak, elbette onları her zaman güvende tutmalısınız. Umarım, bu rehber iletişim hatlarını açarken çocuğunuzu korumak için gerekli araçları sağlamanıza yardımcı olacaktır..

Son Güncelleme: 19 Nisan 2020

Merhaba, ben Ludovic. Bu siteyi Kanadalı arkadaşların değişen siber güvenlik dünyasını daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için bir tüketici kaynağı olarak oluşturdum. Bu kaynağı oluşturmadan önce B2B tüketici gizliliği endüstrisinde iki temel sorun gördüm. Birincisi, eğitim – insanların çoğu kendi verilerinin öneminin farkında değildir. İkincisi, hain pazarlama uygulamaları – izin vermeden kullanıcı verilerini aracılık etmekten başka bir şey yapmayan çok çeşitli kendinden ilan edilmiş güvenlik çözümleri vardır.

Yorum Gönder Cevabı iptal et

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorum Yap

İsim *

E-posta *

İnternet sitesi

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map