Kanada’da 5G (Şimdiye Kadar Bildiğimiz Her Şey)

5G teknolojisi, gücü ve erişimi ile bizi şaşırtan uzun bir kablosuz telekomünikasyon gelişmeleri hattının en sonuncusudur.. 5G kablosuz cihazların 4G benzerlerinden çok daha fazla potansiyeli var, ve hem Kanada hem de dünyanın geri kalanı 5G dijital şemsiyenin altında birleşene kadar sadece bir zaman meselesi.


Ancak Kanada’da bir 5G ağının geliştirilmesi ve entegrasyonu, daha hızlı indirme sürelerinden çok daha geniş bir konudur. Herhangi bir planla ilerlemeden önce federal hükümetin ve kablosuz hizmet sağlayıcıların göz önünde bulundurması gereken politik ve ekonomik hususlar vardır. Buna ek olarak, bir Kanada 5G ağı için gerekli ekipmanı kimin sağlayacağı sorusunun kendi başına daha zor bir soru olduğu kanıtlanmıştır..

5g logosu

Aşağıda, Kanada’da 5G gelişiminin bir kaydını ve 5G ağlarının ne olduğu ve ortalama tüketiciye neler getirebilecekleri hakkında bir açıklama bulacaksınız. Önemli haberler de dahil olmak üzere diğer medya kaynakları da buna göre güncellenecektir. 5G ağları hakkında ilgili bilgiler de dahil edilecektir..

5G nedir?

Kanada’ya gelen 5G’nin neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için, önce 5G’nin ne olduğunu ve ne anlama geldiğini anlamalısınız.

5G “beşinci nesil” anlamına geliyor. Aslında, önceki kısaltmanın her versiyonu benzer bir terim anlamına gelir – 1G, “ilk nesil”, vb. Anlamına gelir.. 1G kablosuz teknolojisi ilk olarak 1980’lerde tanıtıldı ve ilk kablosuz telefonları içeriyordu: TV’de gördüğünüz ya da oyuncuların arabalarında olduğu büyük, bloklu olanlar.

5g'nin evrimi

2G teknolojisi işlerin gerçekten başladığı yer. Bu kablosuz cihazlar 1990’ların başında egemen oldu ve ilk cep telefonlarının modern toplumda çoğalmaya başladığını gördü. E-posta ve metin mesajları oluşturuldu ve cep telefonlarına aktarıldı, bu da çağrı cihazlarının çoğu insan için aniden çok daha az değerli olmasına neden oldu.

3G kablosuz teknolojisi 1990’lı yılların sonlarında 2000’li yıllara başlayarak, multimedya erişimi, sesli aramaların ve diğer veri türlerinin yüksek hızlı aktarımları ve küresel dolaşım yetenekleri sağladı. Bu, artık kablosuz cep telefonunuzu veya diğer cihazlarınızı büyükşehir merkezlerinin dışındaki alanlarda kullanabileceğiniz anlamına geliyordu. Ayrıca daha uzak bölgelerde daha uzun aramalar yapabilir ve bilgi alabilirsiniz.

4G İnternet’in, daha önce hiç İnternet erişimi olmayan yerlere bile, dünya çapında hızla yayılan daha hızlı ve daha ucuz bir hizmete geçişine eşlik etti. 4G teknolojisinin gelişmiş yetenekleri, video akışı, müzik akışı, sürekli sosyal medya erişimi ve akıllı telefon kullanıcılarının yeterince alamadığı birçok popüler uygulamanın yaygınlaşmasından sorumludur..

4G, modern toplumda o kadar yaygınlaştı ki, birçok insan beraberinde gelen gelişmiş hız ve güvenilirlik olmadan artık hayal bile edemiyor. Bu nedenle, birçok modern akıllı telefon, donanımlarında yerleşik 4G özelliklerine sahiptir ve çoğu telekomünikasyon sağlayıcısı da standart olarak 4G hızları sunar.

5G, tahmin edebileceğiniz gibi, kablosuz telekomünikasyon cihazları ve donanımları çok daha hızlı bir nesil. Çok daha hızlı iletişim ve akış yetenekleri sağlar ve sıçrama ve sınırlarla diğer tüm nesillerden daha yüksek hızlarda.

5G İşleri Nasıl Geliştirir??

5G, mobil cihazlarının kullanıcı deneyimini üç ana alanda geliştirebilir: Gecikme, Bağlantı ve Bant Genişliği.

Gecikme

Bu, bir cihazın paylaşılan bir ağdaki başka bir cihaza bilgi göndermesi için de bilinir. Özetle, gecikme, bir paket veri gönderme ve alma arasındaki süredir. Referans olarak, 4G cihazları yaklaşık 50 milisaniye gecikme süresine sahiptir. Bunu perspektife sokmak için, bu kılavuzu okurken yaptığınız her göz bağı 100 ila 400 ms arasında sürer.

internet gecikme haritası

5G teknolojisi ise gecikmeyi yaklaşık 1 ms’ye indirecektir. Yani en yanıp sönebileceğinden en az 100 kat daha hızlı. Kelimenin tam anlamıyla bir göz açıp kapayıncaya kadar veri iletimine izin verir!

Bu önemlidir çünkü kablosuz teknoloji daha karmaşık hale gelmektedir ve özellikle otomatik sistemler için daha hızlı tepki süreleri gerektirecektir. Otomatik otomobiller, örneğin, minimum 5G teknolojisine ihtiyaç duyacaktır çünkü bir insanın yapabileceğinden çok daha hızlı tepki vermeleri gerekecektir.

Bağlantı

Kablosuz teknoloji açısından, bağlantı en iyi birbirleriyle iletişim kurabilen cihaz sayısı olarak anlaşılır. Şu anda, dünya çapında yaklaşık 10 milyar bağlı cihaz var, birçok uzman daha da fazla olduğunu düşünüyor. 2020’ye kadar dünyada 50 milyar veya daha fazla cihaz olacak.

Bu sadece akıllı telefonlardan bahsetmiyor. Kablosuz teknoloji artık bir termostat gibi geleneksel manuel araçlara kadar uzanıyor; birçok modern termostat, kablosuz kontrole izin vermek için bir evin Wi-Fi ağına bağlanır. Birbirine bağlı tüm kablosuz cihazlar topluca Nesnelerin İnterneti olarak bilinir.

Bu artan bağlantı, 5G geliştirmelerinin daha pürüzsüz ve verimli hale gelmesi için kaçınılmazdır. Daha fazla muadil cihazla bağlantı kurmak için daha fazla cihaz olacak ve stres altında bozulmadan ağın zenginliğini ve karmaşıklığını artıracak.

Bant genişliği

Son olarak, bant genişliği en iyi bir cihazın sunabileceği maksimum indirme hızı olarak anlaşılır. Kablosuz bir cihaz tarafından sunulan daha fazla bant genişliği, daha iyi akış deneyimleriyle birlikte daha hızlı indirme ve daha iyi çözünürlüklü videolar ve resimlerle sonuçlanacaktır (bu aynı zamanda gecikmeye de bağlıdır).Şebeke bant genişliği

Örnek olarak, 3-B ve 360 ​​° video akışı genellikle yalnızca 5G cihazları için kullanılabilir.

Bununla birlikte, 5G bağlantısının gelişmiş sosyal medya deneyimlerinin ötesinde uygulamaları vardır. Eğitim, iletişim, temsil ve acil müdahale süresinde ilerlemelere izin verecektir. Bant genişliğini bir su hortumunun maksimum boyutu olarak düşünün, suyun hızı o hortumun çapı ile kısılır. 5G cihazları varsayılan olarak daha geniş hortumlara sahiptir.

5G ve Kanada?

Peki Kanada 5G bağlantısı için yarışta nerede duruyor? Şu anda, Kanada önümüzdeki 5 yıl içinde kapsamlı bir 5G ağı yayınlamaya çalışıyor ve 5G ağının önümüzdeki birkaç yıl içinde çevrimiçi olacağını varsayarak daha muhafazakar tahminler yapıyor. Bunun nedeni, tüm ülkede 5G bağlantısının yaygınlaştırılmasının çeşitli faktörlere (yani hizmeti sağlayabilecek şirketlere) bağlı olmasıdır..

Telus Mobility, 2020’de Kanada’ya 5G getirmeye çalışan bir şirkettir, ancak başlangıçta Vancouver bölgesinde yaşayan tüketicilerle başlamaktadır. Telus Mobility, 2016 yılında saniyede 30 GB hıza ulaşan sürdürülebilir bir telekomünikasyon sağlayıcısı olan “Living Lab” ‘a güveniyor. Ayrıca, sürdürülebilir odaklı teknoloji ve diğer girişimleri kullanarak sürdürülebilir 5G bağlantısı sağlamayı hedefleyecek..

Telus Mobilite logosu

Rogers Communications, Kanada’da 5G’yi piyasaya sürmeye çalışan bir başka şirket. Vancouver’daki British Columbia Üniversitesi’nde merkezlidirler ve ayrıca 20/20 yayınını hedeflemektedirler. TeraGo, 2020’de Nokia ile kablosuz 5G erişimi için sabit denemeler yapıyor.

En kötüsü, bir Chines telekomünikasyon şirketi ve dünyanın en büyüğü olan Huawei Technologies, Kanada 5G altyapısının geliştirilmesinde önemli bir oyuncu oldu. Ancak, uluslararası politika bunun pek çok kişinin istediği kadar sorunsuz olmasını engellemiştir.

Diğer birçok operatör kendi 5G tahminlerini yapıyor, böylece müşterileri ne zaman onlar 5G bağlantısı bekleyebilir:

 • Zil Hareketliliği – 2020
 • Fido- 2020 sonu
 • Koodoo Mobile – Geç 2020
 • Virgin Mobile- Geç 2020
 • Özgürlük Mobil- 2021
 • SaskTel- 2021+
 • Videotron- 2021+

en sonunda, Kanada’nın büyük şehirlerde henüz 5G bağlantısı yok ve özellikle tüm ülkede değil. Ancak, ülkenin büyük teknoloji merkezlerinin çoğunda 5G erişimi sağlamak için büyük adımlar atıldı. Bu girişimler umut vaat ederse, tüm bölgelerdeki Kanadalılar 5G erişimi ve cihazların önümüzdeki yıllarda yayına girmesini bekleyebilirler.

Kanada’da 5G hakkında Son Haberler

Kanada’nın 5G İnşaat Kararları Neden Önemlidir

5G, kullanılabilir olan en kısa sürede 5G özellikli cihazı kullanıp kullanmayacağınıza bakılmaksızın herkes için önemli olacaktır. Ancak 5G bağlantısı gelecekteki dijital manzara ve ekonomi ve iş alanlarındaki birçok iyileştirme için ayrılmaz olsa da, aynı zamanda çok pahalı bir geçiş olacak. Birçok Kanadalı kablosuz operatör, önümüzdeki altı yıl içinde 5G altyapısı kurmak için 26 milyar yatırım yapacak.

5g cep telefonu

Bu nedenle, Kanada’nın 5G ağı (şu anda bir gerçeklikten ziyade gelecekteki bir hayaldir), muhtemelen Kanada’ya özgü sağlayıcılar veya kablosuz iletişim operatörleri yerine az sayıda küresel şirket tarafından inşa edilen bir altyapıya sahip olacaktır. Bu şirketler arasında Nokia, Ericcson ve Huawei yer alıyor.

Bununla birlikte, bir Çinli şirketin Batı telekomünikasyon sistemlerine erişmesine izin verme zekası ile ilgili bazı endişeler gündeme gelmiştir. Bazılarının sorun veya gözetleme potansiyeli yüksek olduğunu düşünüyorum.

Ottawa, Toronto Rogers Center 5G için Test Sitesi Olacak

5G kablosuz ağların temel uygulamaları için testler 2018’de Ottawa’da daha sonra geldi. Testler uzun zamandır bir ağ tedarikçisi olan Ericsson ile gerçekleştirildi. Test, 2019’da 5G dağıtımına izin verecek kadar kapsamlı olmasa da, önümüzdeki yıllarda daha fazla test yapılmasına izin vermek ve 2019 boyunca sınırlı koşullarda 5G dağıtımını sağlamak için temel bilgiler sağladı..

Daha geniş 5G dağıtımının 2020’de gerçekleşmesi muhtemeldir, ancak ayrıntılar böyle bir geçiş için gerekli 5G altyapısını sağlayan birçok şirkete bırakılmıştır..

Kanada’da 5G ile Sorun

Tüm dünyadaki en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Çin’in Huawei teknolojisinin ve 5G ağı geliştirmek için gerekli altyapıya sahip birkaç şirketten birinin Huawei’nin Kanada’nın 5G ağı için ekipman tedarik etmesine izin verilmemesi gerektiğine dair endişeler dile getirildi..

Huawei logosu ve akıllı telefon

Bunun nedeni, Kanada’daki müttefiklerin çoğunun şirketi kendi 5G ağlarına ekipman tedarik etmesini zaten yasaklamış olmasıdır. Finansal veriler veya Kanada vatandaşları hakkında genel veriler söz konusu olduğunda casusluk olasılığı konusunda korkular uyandırılır. Aslında, ABD, Japonya ve Avustralya gibi birçok şirket Huawei ile ilgili endişelerini artırdı ve bunun ulusal bir güvenlik riski olduğunu belirledi..

Zaman, Huawei’nin kapsamlı altyapı yetenekleri ve kaynaklarında bulunan değerinin, Kanada 5G ağının geliştirilmesinde büyük bir oyuncu olmasını sağlayacak kadar değerli olup olmadığını veya devlet gözetimi veya vatandaş öfkesi nedeniyle bir yedek aranacak olup olmayacağını anlayacak.

Huawei 5G Kullanan Kanada ABD İstihbaratına Erişimi Engelleyebilir

ABD ulusal güvenlik danışmanı, Kanada’yı Huawei malzemelerinden türetilen 5G teknolojisini kullanmaya çağırdı. ABD, Kanada ağlarına herhangi bir sızmanın mutlaka kendi ağlarını Çin gözetimine maruz bırakacağından endişe duyduğundan, bunu yapmanın şu anda ABD ve Kanada tarafından sağlanan istihbarat paylaşım anlaşmalarını tehlikeye atacağını söyledi..

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bu ağ ekipmanının kullanılıp kullanılmayacağına dair bir kararı 21 Ekim’e kadar erteledi. Bu karar, ABD ve Kanada arasındaki politikayı daha geniş, uluslararası düzeyde etkilediği için ağın geliştirilmesinin ötesinde sonuçlar doğurdu..

Kanada Savunma Bakanı, tüm potansiyel tehditleri incelemek için zaman alacaklarını ve karar vermeden önce yeni 5G teknolojisini korumaya dikkat edeceklerini belirtti.

Kanada, Huawei 5G Kararını Oydan Sonra Ertelemeye Ayarladı

Kanada’nın, Çin’in Huawei Technologies’in 5G ağı için ağ ekipmanı tedarik edip etmeyeceği konusundaki kararını Ekim ayında yapılacak federal seçimin sonrasına ertelediği bildirildi. Bunun nedeni Pekin ile gittikçe zorlanan ilişkiler.

huawei çin merkezi

Endişeler başlangıçta hem Kanada vatandaşları hem de ABD ve diğer birçok Kanada uluslararası müttefiki tarafından gündeme getirildi. Uluslararası müttefiklerinin çoğu, Çin gözetimi korkusuyla Huawei’yi kendi ağlarından zaten yasakladı.

Başbakan Justin Trudeau, şu anda Çin’de gözaltına alınan iki Kanadalı’nın kaderi netleşene kadar karara varmakta isteksiz olduğunu söyledi.

Bu erteleme, hükümet kalkınma hakkında bir karara gelene kadar 5G kablosuz entegrasyon planlarına devam edemedikleri için büyük telekomünikasyon şirketleri için bir sorun olarak görülüyor..

Ek Kılavuzlar

 • En İyi VPN Hizmetleri
 • En Güvenli Tarayıcılar
 • Çocuklar için İnternet Güvenliği
 • Çevrimiçi Gizlilik Kılavuzu

Kanada’da 5G Kaynakları

 • Üst Düzey Bakış Açısından Huawei 5G Ağ Mimarisi Planı
 • 5G – ETSI’nin Faydaları ve Kullanımı
 • Gelecekteki Teknolojik Gelişmeler ve Anlama 5G – GSMA Intelligence
 • Ericsson’dan 5G Güvenliği Rehberi
 • Kanada Hükümeti İnternet Sitesinden 5G Tanımı ve Gelişmeleri
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me