VPN Günlük İlkeleri: Hangi Verileri Kim Yakalar?

Harika bir Sanal Özel Ağ hizmetine yatırım yapmanızın ana nedenlerinden biri, etkinliği başkalarının görebileceği veya değiştirebileceği şekilde belgelemekten kaçınmaktır. Çoğu VPN hizmeti, şeffaflık ve aktarım sırasında verilerinizi korumaya adanmış olduklarını vurgular ve gerçekten sonra kayıtları tutmaz.


Kulağa hoş geliyor ve hepsi, ama günlüğe kaydetme politikalarının büyük ölçüde değişebileceğini biliyor muydunuz?

Her Zaman Sıfır Günlük Politikasını Pazarlama

VPN hizmetlerinin günlük kaydı eksikliğinden dolayı daha iyi gizliliğe dikkat çekmesi olağandışı değildir. Mesele şu ki, bu ifade genellikle bir dereceye kadar doğrudur, ancak yeterlilik küçük baskıda bulunabilir. Örneğin, söz konusu hizmetin, hizmetin bulunduğu ülkede geçerli olan resmi yasalar gerektirmedikçe veri kaydetmediği doğrudur..

Her işletme gibi VPN servis sağlayıcılarının da her zaman en iyi adımlarını attığını hatırlamalısınız..

Uyanık olmalısın.

Hangi Günlükler Tutulur?

Bir VPN hizmetinin en azından yalnızca kısa bir süre boyunca sürdürmesi muhtemel üç ana günlük türü vardır. Aslında, sağlayıcılar genellikle hangisinin ya da üç türden kaçının alıkonacağını belirtirler.

vpn sağlayıcıları veri toplar

Çoğu VPN’in silme günlüğü 30 gün içinde yapılır. Ancak, durum her zaman böyle değildir ve şirkete bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, hangi günlüklerin tutulduğunu ve ardından verileri ne kadar süreyle sakladıklarını öğrenmelisiniz..

Aşağıda tipik olarak bir VPN servis sağlayıcısı tarafından tutulan günlük türleri listelenmiştir:

  • Etkinlik Günlükleri: bu bir tüm trafiğin kaydı VPN ağından geliyor. Günlüklerin nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak, belirli bir paylaşılan dosyayı veya diğer verileri belirli bir kullanıcıya izlemek kolay olabilir veya olmayabilir.
  • Bağlantı Günlükleri: Bir bağlantının ne kadar süre etkin kalabileceğine sınır koyan hizmetler, bu günlükleri ve belirli bir istemci için kaç bağlantının etkin olduğunu korur. Bu, bağlantıları yönetmeyi ve gerekirse bir veya daha fazla sonlandırmayı kolaylaştırır
  • Hata Günlükleri: Bunlar ağ ile bağlantı veya performans sorunlarını geriye doğru izler. Hatadan etkilenen müşterilerle ilgili bilgiler, IP adresinin ve / veya istemcinin kullanıcı adının günlüğe kaydedilmesini içerebilir.

Kimin Günlüklerini Öğrenmek

Yanlış sıfır günlük ilkesi vektör görüntüNe tür günlük kayıt politikalarının uygulandığını bilmek için, hesabınızla ilişkili şartlar ve koşulları iyice okumanız kesinlikle önemlidir. Hizmetlere kaydolmadan önce her zaman bu hükümlerin tümünü inceleme şansınız olacaktır..

Ne yazık ki, birçok kişi günlük kaydı ve diğer politikalar hakkında varsayımlar yapar ve bir hesap oluşturmadan önce şartlar ve koşulları gözden kaçırmaktan biraz daha fazlasını yapar. Bu daha sonra bazı talihsiz durumlara yol açabilir.

VPN hizmet politikalarının yerel yasalara uymak için biraz farklı yapılandırılabileceğini unutmayın. Bu durumda, en iyi VPN hizmetleri sağlayıcısı için aramaya odaklanmanın şirketin nereden kaynaklandığını görebilirsiniz..

Anonymizer

anonimleştirici logosu

Beş Göz’ü duymuş olabilirsiniz. Bu, çevrimiçi güvenlikle ilgili bir anlaşmaya giren beş ülkeyi ifade eder. Bu beş ülke Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri.

Anonimleştirici ABD’de barındırılmaktadır, yani Beş Göz tarafından kabul edilen hükümler kayıt politikalarını etkilemektedir. Bu sözleşme hükümleri uyarınca yakalanması yasal kabul edilen tüm günlük türleri, belirli bir süre boyunca saklanır.

Günlüğe kaydetmenin arkasındaki fikir, bir tür ulusal güvenlik ihlalinden şüphelenilmesi durumunda verilerin ulusal makamlarla paylaşılmasına izin vermektir. Verilerin ne kadar günlüğe kaydedileceği geçerli yasalara bağlıdır.

Anonimleştirici bu konuda sadece bir dereceye kadar ön plandadır. Şartlarını ve koşullarını okursanız, günlüğe kaydetmeyi doğrulayan hükümler ve neden gerçekleştiği hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız. Satışları ve pazarlama teminatları, nelerin kaydedildiği ve kaydedilmediğiyle ilgili daha az açıktır, bu nedenle gerekli özeni gösterdiğinizden emin olun.

Astrill

astrillvpn logosu

Astrill, bu listede bulunan hizmetler arasında benzersizdir, çünkü Seyşeller Cumhuriyeti’nde, Afrika kıyısının hemen dışındadır. Bağlantı, hata veya müşteri faaliyeti hakkındaki bilgileri diğer taraflarla paylaşmak söz konusu olduğunda, Seyşel Adaları’nın veri alışverişini garanti eden herhangi bir anlaşması veya ittifakı yoktur..

Yine de, Astrill’in sunucularında bağlantı günlüklerini tuttuklarını belirttiğini unutmayın. Şirket, silinmeden önce bu günlüklerin ne kadar süreyle tutulacağı konusunda net değildir. Bir süre saklanan bağlantı verilerinin bir kısmı IP adresini ve her bağlantı için kullanılan aygıtla ilgili bilgileri içerir. Bu, Astrill’in çeşitli cihazlar kullanarak bir müşteri hesabıyla kaç eşzamanlı bağlantının ilişkilendirildiğini belirlemesine izin verir.

Tamponlanmış

arabelleğe alınmış vpn logosu

Buffered, Cebelitarık’ta bulunuyor ve sunucularını o ülkede korumayı seçiyor. Cebelitarık bir İngiliz Denizaşırı Bölgesi olarak görülse de, genellikle Beş Göz anlaşmasında bulunan düzenlemelere bağlı olmadığı düşünülmektedir. Bu, diğer ülkelerdeki güvenlik kurumlarıyla bilgi paylaşma olasılığının en iyi ihtimalle zayıf olduğu anlamına gelir.

Gizlilik politikalarında ve reklamlarında Tampon, indirme veya tarama etkinliğini izlemediklerini doğrular. Aslında, herhangi bir etkinlik günlüğü tutmayı iddia etmezler.

Hizmet, her bağlantı için açma ve kapatma süreleri, bağlantının süresi ve iletilen ve alınan veri miktarı gibi bilgileri tutan bazı bağlantı günlüklerini tutar. Gelen IP adresleri de bağlantı günlüğüne eklenir. Veriler 30 takvim gününden fazla saklanmaz.

CyberGhost

cyberghost vpn logosu

CyberGhost, Romanya’daki sunucuları barındırır. Ülkenin diğer ülkelerle İnternet verileri hakkında detaylı karşılıklı anlaşmaları olmadığı için, etkinliğinizin ülke dışındaki ajanslarla veya diğer taraflarla paylaşılması ihtimali çok azdır..

Verileri başkalarıyla paylaşma anlaşması olmayan ülkelerde bulunan diğer birçok hizmet gibi CyberGhost da aktivite günlüklerini tutmaz. Hata günlükleri, ağ sorunlarıyla ilgili eğilimleri izlemenin ve tanımlamanın bir yolu olarak korunur. Benzer şekilde, bağlantı günlükleri, sunucu etkinliğinin yoğun dönemlerini değerlendirmenin ve aşırı yüklemeleri önlemenin bir yolu olarak korunur. Her iki günlük türü de anonim tutulur ve ağın bütünlüğünü ve işlevini korumak dışında hiçbir amaçla kullanılmaz.

ExpressVPN

expressvpn logosu

ExpressVPN İngiliz Virgin Adaları’ndaki sunucuları korur. Buffered gibi, Five Eyes anlaşmasına dahil olan ülkeler arasında gerçekleşen bilgi paylaşımı da bu yeri kapsamıyor. Bu, çevrimiçi etkinliğinizin herhangi bir yabancı kuruluşla paylaşılma olasılığının düşük olduğu anlamına gelir.

ExpressVPN tarafından tutulan bağlantı günlükleri, bir dizi diğer VPN hizmetiyle karşılaştırıldığında çıplak kemik olarak kabul edilir. Bu veriler, sunucularının hangilerinin kullanıldığını ve her oturumun başladığı ve sona erdiği tarihi içerir. Diğer bazı hizmetlerin aksine, istemcinin IP adresi bağlantı günlüğü için alınmaz.

Bu listedeki diğer hizmetlerin aksine. ExpressVPN etkinliğinizi izlemiyor. Hesabınızın bant genişliği kullanımını bile izlemiyorlar. Ağdaki genel kullanımı izleyerek çalışmayı tercih ederler ve bu verileri daha fazla sunucuya veya bir çeşit ağ yükseltmesine ne zaman ihtiyaç duyulduğunu belirlemek için kullanırlar..

HideMyAss

hidemyass logosu

HideMyAss merkezi İngiltere’de bulunmaktadır. Five Eyes anlaşmasına katılan ülkelerden biri olarak, verilerinizin bir kısmının günlüğe kaydedilmesini bekleyebilirsiniz. Bu beş ülkeden herhangi birinde olası bir ulusal güvenlik ihlaline ilişkin soruşturma yapılması halinde, verileriniz kısmen paylaşılabilir.

Ne tür verilerin günlüğe kaydedildiği hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Örneğin, şartlar ve koşulların gizlilik bölümünde, HideMyAss’ın VPN’ye bağlıyken ziyaret ettiğiniz web siteleri hakkında veri kaydetmeyeceği belirtilir.

Bu, etkinlik günlüklerinde görünenler için bir sınır olduğu anlamına gelir. Bağlantı günlükleri daha ayrıntılıdır ve kaynak IP adresiniz, her oturumun başlangıç ​​ve bitiş saatleri ile birlikte ne kadar sürdüğü ve her oturumda ne kadar bant genişliği kullanıldığı gibi bilgiler içerir..

Sıcak Nokta Kalkanı

etkin nokta kalkan logosu

Çevrimiçi etkinliği diğer ülkelerle paylaşmak için herhangi bir anlaşması olmayan bir VPN hizmeti kullanmayı tercih ediyorsanız, Hotspot Shield iyi bir seçimdir. İsviçre’de yerleşik olup, herhangi bir internet etkinliğini paylaşmak için yasal bir hüküm yoktur. Bu, VPN’ye bağlıyken yaptığınız her şeyin başka bir kaynakla paylaşılmasının pek olası olmadığı anlamına gelir.

Dahili amaçlar için, Hotspot Shield her oturum için bağlantı günlükleri oluşturur. Biraz farklı olan bir şey, her oturumun sonunda günlüğün silinmesidir. Şirket ayrıca, bu etkinliğin tek tek kullanıcılara ve hatta belirli bir müşteri tarafından yetkilendirilen kullanıcılara ne ölçüde bağlandığını açık olmasa da, tarama etkinliğini izler. Etkinlik günlüğü IP adreslerini içermez, ancak müşteriler taramalarının ve diğer etkinliklerinin hala izlendiğini bilmelidir.

IPVanish

ipvanish logosu

IPVanish, ABD’deki sunucuları korur. Şirket, Five Eyes sözleşmesinde bulunan hüküm ve koşulları gözetir. Sonuç olarak, faaliyetinizin diğer ülkelerdeki kolluk kuvvetleri ve güvenlik kurumlarıyla paylaşılması olasılığı vardır.

Söyleniyor ki, IPVanish sıfır günlük politikasıyla çalışır. Bu, etkinlik, bağlantı veya hata günlüklerini etkin bir şekilde korumadıkları anlamına gelir. Bir oturum devam ederken veriler yakalanabilir, ancak oturum sona erdiğinde ağdan silinmiş gibi görünür.

IPVanish, çevrimiçi gizlilik hakkına inanan bir firmadır. Bu, şirketin Elektronik Frontier Foundation’ı ve tüm İnternet kullanıcıları için gizlilik sağlama çabalarını agresif bir şekilde desteklemesine yol açtı..

Kaz VPN’i

goosevpn logosu

Hollanda’daki sunucularla, Goose VPN, diğer birkaç ülke ile güvenlik ittifakları kuran bir ülkede faaliyet göstermektedir. Sonuç olarak, bir tür uluslararası soruşturma yapılması durumunda etkinliğiniz paylaşılabilir.

Hizmet tarafından tutulan etkinlik günlükleri her türlü kişisel bilgiyi atlar. Ancak, bağlantı günlükleri, bağımsız aygıt tarafından kullanılan işletim sistemi ve kullanıcının fiziksel konumu gibi verileri yakalar. IP adresleri bağlantı günlüğüne dahil edilmese de, diğer veriler belirli kullanıcıları tanımlamak için yardımcı olabilir.

NordVPN

nordvpn logosu

NordVPN sunucuları, müşteri faaliyetlerini diğer ülkelerdeki ajanslarla paylaşmak için özel anlaşmaları olmayan bir ülke olan Panama’da bulunmaktadır. Sonuç olarak, etkinliğinizin herhangi biriyle paylaşılması pek olası değildir.

NordVPN’in gizlilik politikasına göre, herhangi bir süre için hiçbir etkinlik, bağlantı veya hata kaydı tutulmaz. Hesabınızla ilişkili adınız, e-posta adresiniz ve IP adresiniz gibi temel bilgiler korunur, ancak şirket dışındaki hiçbir kuruluşla paylaşılmaz.

Özel İnternet Erişimi

privateinternetacces vpn logosu

ABD merkezli başka bir VPN hizmeti, etkinliğinize erişim Beş Göz sözleşmesinde bulunan hüküm ve koşullara tabidir. Bilgilerinizin katılan ülkelerin herhangi birindeki güvenlik kurumlarıyla paylaşılması ihtimali vardır..

Özel İnternet Erişimi ‘ gizlilik koşulları, bu listedeki diğer hizmetlerin bazıları kadar kesin değildir. Şirketin herhangi bir VPN trafik günlüğü almadığını bildiren bir açıklama var. Yüzeyde bu, hizmetin gerçek bir sıfır günlük ilkesine sahip olduğunu ve paylaşım için hiçbir etkinlik, bağlantı veya hata günlüğünün bulunmadığını gösterir.

StrongVPN

strongvpn logosu

StrongVPN ayrıca ABD’deki sunuculara da ev sahipliği yaparak şirketin Five Eyes anlaşmasında bulunan hükümlere uymaya çalışmasını sağlar. Güvenlikten ödün veriyormuş gibi görünen uluslararası bir olay olması durumunda, verileriniz istenebilir ve paylaşılabilir.

Şirket, sunucularının hiçbirinde etkinlik, bağlantı veya hata günlükleri tutmaz. Veriler, bağlantı sorunlarıyla ilgili raporları araştırmak için gerçek zamanlı olarak kullanılır, ancak dış kuruluşlara raporlama amacıyla saklanmaz. Güvenlik ajansları tarafından istenirse, hesabınızla ilgili temel veriler paylaşılabilir.

TorGuard

torguard logosu

Varlığı TorGuard’ın sunucuları ABD’de müşteri faaliyetlerinin Five Eyes anlaşmasına katılan ülkelerin herhangi birindeki ajanslarla paylaşılabileceği anlamına gelebilir. Şu anda, şirket günlük kaydı içermeyen bir politika sürdürmektedir, bu nedenle paylaşılan veriler hesabınızın bağlantı süreleri, bant genişliği kullanımı, dosya paylaşımı veya temel hesap bilgileri dışında herhangi bir şey içermez.

VyprVPN

vyprvpn logo min

İsviçre’de bulunan bu listedeki ikinci hizmet olan VyprVPN’in bağlantınızı, aktivitenizi veya hata günlüğü verilerinizi başka bir kuruluşla paylaşma zorunluluğu yoktur. Aslında, şirket indirmelere kadar ve indirmeler dahil herhangi bir kullanıcı etkinliği kaydetmez.

VyprVPN bağlantı kayıtlarını tutar. Günlükler, oturum başlangıç ​​ve bitiş saatleri, her oturum sırasında iletilen veri miktarı ve bu veriler için kaynak IP adresi gibi ayrıntıları içerir.

ZoogVPN

ZoogVPN logosu

Kendi kendini yöneten bir İngiliz Taç bağımlılığına dayanmakla birlikte, ZoogVPN Five Eyes anlaşmasında bulunan şartlara tabi değildir. Sonuç olarak, VPN’de oturum açmış durumdayken etkinliğinizin herhangi bir ajansla paylaşılma olasılığı düşüktür.

Şu anda ZoogVPN, şirketin sıfır günlük politikasıyla çalıştığını belirtiyor. Etkinlik günlükleri korunmazken, sunucularında tutulan bant genişliği kullanımı ile ilgili bazı veriler var gibi görünüyor.

Son düşünceler

Hangi hizmet ihtiyacınız olan gizlilik düzeyini sağlar? Sadece sen hakim olabilirsin. İster ilk kez bir VPN’e yatırım yapın, isterse deneyimli bir profesyonel olun, seçeneklerinizi dikkatlice araştırın.

Burada bulunan bilgileri başlangıç ​​noktası olarak kullanın. Gerçekten en iyi VPN olup olmadıklarını görmek için ilgilendiğiniz herhangi bir hizmeti araştırın. Zaman ve çaba ile kalite, performans, ağ kararlılığı ve gizlilik için tüm koşullarınızı karşılayan VPN sağlayıcısını bulacaksınız.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me