VPN Protokolleri – Karşılaştırılan Farklı Türler

Daha fazla Kanadalı, çevrimiçi gizliliklerini ve güvenliklerini bir VPN ile koruma ihtiyacını anladıkça, saygın bir VPN’de aradıkları özellikler açısından daha sofistike hale geliyorlar.


Veri korsanlığı ve kimlik hırsızlığı riski yükselişte, VPN ihtiyacını gösterir.

Kimlik hırsızlığı kurbanlarının sayısı ve çalınan miktar

Dikkate alınması gereken en kritik özelliklerden biri, VPN sağlayıcının kullanıcılara sunduğu protokollerdir.

VPN protokolleri nedir? Bu fikre yeni gelen çoğu insan, bunun tarama deneyimleri üzerinde çok az etkisi olabilecek inanılmaz teknik bir terim olduğunu düşünüyor. Gerçek şu ki, VPN’iniz tarafından kullanılan protokol bir ne kadar güvenli ve güvenli olduğunuza göre önemli fark çevrimiçi olduğunuzda.

VPN protokollerinin ne olduğuna ve çevrimiçi deneyiminizi nasıl etkilediğine daha yakından bakalım. Ardından, akıllıca bir karar verebilmeniz için bugün mevcut olan en yaygın protokolleri keşfedeceğiz..

VPN Protokolleri nedir?

Bir VPN aslında bilgisayarınız ile İnternet arasında bir tünel oluşturur. Bu tünel içinde DNS sızıntılarına karşı korunursunuz. Gerçek IP adresiniz tamamen korunur; VPN tüneli sunucunun IP adresi ile maskelenir ve bu da sizi görünmez kılar. Gerçek konumunuzdan başka bir konumdan geziniyormuşsunuz gibi görünmesini sağlar.

Bir VPN tüneli oluşturmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlardan bazıları yıllardır var ve artık özellikle güvenli sayılmıyor. Diğerleri oldukça yenidir ve mevcut en iyi güvenliği sunar.

nasıl-a-vpn-işleri

Bir VPN ile kaydolduğunuzda, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda VPN protokolü sunulabilir. Bunlardan birinin daha az güvenlik özelliklerine sahip daha eski bir protokol olup olmadığını nasıl anlarsınız? Daha da önemlisi, çevrimiçi olarak ne yaparsanız yapın size mutlak en iyi korumayı sağlayacak korumayı nasıl tanımlarsınız??

Çoğu VPN sağlayıcısı PPTP, SSTP, L2TP / IPSec, WireGuard, SoftEther, IKEv2 / IPSEC ve OpenVPN protokolleri arasında bir seçim sunar. Her birinin açıklamasını okuduktan sonra, hangi protokolün amaçlarınız için uygun olduğuna ilişkin bilinçli bir seçim yapabilirsiniz..

PPTP Protokolü

Microsoft, Noktadan Noktaya Tünel Protokolü veya PPTP tarafından geliştirilen en eski VPN protokollerinden biridir, ancak hala kullanımda olmakla birlikte, giderek daha nadir hale gelmiştir. Bununla birlikte, kullanıcılarına en fazla seçenek sunmaya kararlı belirli VPN’ler hala kullanılabilir hale getiriyor.

PPTP mevcut olsa da, bugün en çok VPN’nizin korunmasına en çok ihtiyaç duyduğunuzda sizi açıkta bırakabilecek güvenlik açıklarına sahip olduğundan, güvenlik uzmanları tarafından düzenli olarak kullanılması önerilmez..

Kendi lehine, PPTP uyumludur ve Windows’un tüm sürümlerinde yerel olarak mevcuttur. Diğer işletim sistemlerinin çoğu da çalıştırabilir. PPTP ile veri aktarım hızları oldukça yüksektir. Ancak, bağlantı kesilirse, yeniden bağlanmak zor olabilir.

Çevrimiçi etkinliklerinizi kesinlikle gizli ve anonim tutmak önemliyse ve bununla yüzleşelim, bu yüzden ilk etapta bir VPN kullanıyorsunuz, o zaman PPTP kullanmayı seçmemelisiniz. Öte yandan, hedefiniz Netflix’te farklı bir coğrafi bölgeden içerik akışı yapabilmekse, nispeten iyi hızlar sayesinde PPTP sadece amaçlarınız için yeterli olabilir.

Bununla birlikte, bunu varsayılan protokolünüz yapmayın. Aksi takdirde sizi üçüncü taraflarca saldırıya, zararlı yazılımlara ve casusluğa karşı savunmasız bırakıyor.

SSTP Protokol

Güvenli Yuva Tünel Protokolü, Microsoft’un başka bir ürünüdür. Diğer birçok VPN protokolünden farklı olarak, yalnızca Windows çalıştıran cihazlarla uyumludur. Bu, en yaygın kullanılan protokoller arasında olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, PPTP’nin olduğu gibi bilinen güvenlik sorunlarıyla uğraşmamak.

SSTP, Güvenli Soket Katmanına dayanır, veya SSL, çevrimiçi trafiği taşımak için protokol. Çin gibi totaliter devletlerde uygulananlar gibi ciddi ağ kısıtlamalarıyla uğraşan insanlar bunun önemli bir avantaj olduğunu düşünebilir.

Kontrol eden bir hükümet rejimi ile karşı karşıya olan veya diğer VPN protokollerinin sistemlerinde rutin olarak engellendiğini fark eden kullanıcılar SSTP’nin mükemmel kabul edilebilir bir çözüm olduğunu görebilir. Kararlı, oldukça hızlı ve nispeten güvenlidir. Ayrıca VPN kullanıcılarının web sitelerinin ve benzer şekilde kısıtlanmış diğer içeriklerin engelini kaldırmasına izin verir. Ne yazık ki, aslında SSTP’yi destekleyen birkaç VPN sağlayıcısı var.

Bununla birlikte, OpenVPN gibi üstün bir protokole erişiminiz varsa, bunun yerine SSTP’nin yerine o protokolü seçmek akıllıca olacaktır..

WireGuard Protokol

WireGuard, geliştiricilerin hala denedikleri nispeten yeni bir protokoldür. Gelişimin erken aşamalarında olduğu için, WireGuard henüz üçüncü bir taraf tarafından denetlenmemiştir. Ayrıca, gizlilik savunucularının WireGuard kullanımının günlük gerektirip gerektirmeyeceği konusunda endişeleri bulunmaktadır. Bu endişeler şimdilik çok az olabilir, çünkü çok az VPN sağlayıcısı WireGuard’ı bir seçenek haline getiriyor.

Aslında, WireGuard’ı kullanılabilir hale getiren VPN’lerin çoğu bunu test temelinde yapıyor, yani kullanıcılar aslında geliştirme sürecine yardımcı oluyorlar. Bu, güvenlik sorunları olabileceği anlamına gelir, bu nedenle gerçekten hassas bir şey yaparken WireGuard’ı kullanmak akıllıca değildir..

WireGuard, diğer mevcut VPN protokollerine kıyasla üstün hız, performans ve güvenlik sunacağı ümidiyle geliştirilmektedir. Pil tüketimi açısından daha iyi bir seçenek olarak ilan edilir ve mobil cihaz kullanıcıları, WireGuard’ın bağlantıyı kaybetmeden bir ağ arayüzünden diğerine geçme yeteneği vaat ettiğini sevebilir.

WireGuard şu anda yürekten önerilemez çünkü hala geliştiricilerin altındat. Bununla birlikte, bir gün hız, performans ve güvenlik ile ilgili vaatlerini yerine getirebiliyorsa, kesinlikle bir OpenVPN’e layık halef.

SoftEther Protokol

SoftEther, OpenVPN protokolüne parası için koşmaya başlayan birkaç yeni VPN protokolünden biridir. Tsukuba Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen bir projeydi, ancak son yıllarda yaygın olarak kullanılan bir VPN protokolü haline geldi..

SoftEther, OpenVPN gibi açık kaynaklı bir teknolojidir. Bu, tüm dünyada uzmanlar tarafından test edildiği, denetlendiği ve geliştirildiği anlamına gelir. Savunucular, SoftEther’in, diğer birçok protokol tarafından sunulmayanlar bile, çok sayıda işletim sisteminde çalıştığını takdir ediyor.

Bu işletim sistemleri Mac, Windows ve Android gibi olağanları içerir, ancak Linux, Solaris ve FreeBSD’yi de içerir..

SoftEther, OpenVPN, L2TP / IPSec ve diğerleri gibi diğer VPN protokolleriyle bile uyumludur. Kullanıcılar sık ​​sık işletim sistemlerinde SoftEther’i kurar ve eşzamanlı olarak başka bir VPN protokolü kullanır, bu da ne olursa olsun korundukları anlamına gelir. İnanılmaz derecede esnek olduğu için SoftEther hızla popüler hale geliyor.

Bu VPN protokolü çoğu güvenlik duvarını atlayabilir ve kesinlikle hızlıdır. Bununla birlikte, hız güvenliğinden ödün verdiğinizden endişelenmenize gerek yoktur. SoftEther, büyük devlet ve askeri kurumlar tarafından da kullanılan AES 256 bit şifreleme kullanıyor.

Farklı VPN protokolleri

Yine de, SoftEther kusursuz değildir. Oldukça yeni bir teknolojidir, bu nedenle OpenVPN protokolü kadar kapsamlı bir şekilde test edilmemiştir. Ayrıca, birçok VPN’de mevcut değildir. Bu gelecekte bakmak için bir alternatif olmaya devam ediyor.

IKEs2 / IPSec Protokol

Internet Key Exchange sürüm 2 veya IKEv2, Microsoft ve Cisco’nun ortak bir projesidir. IKEv2 temel olarak bir tünel protokolüdür. Özellikle güvenli hale getirmek için, Internet Protokolü Güvenliği veya IPSec ile eşleştirilir. Bu teknoloji, bir IP ağı üzerinden gönderilen veri paketlerini şifreler ve doğrular.

İnternet Mühendisliği Görev Gücü, çok çeşitli işletim sistemleriyle yerel uyumluluğa sahip olmak için IPSec’i geliştirdi. Buna göre, IPSec’i OpenVPN ve diğer protokollerde olduğu gibi çalıştırmak için üçüncü taraf bir uygulamaya sahip olmak gerekli değildir.

IKE teknolojisi 1998’den beri var. IKEv2’nin diğer VPN protokolleri ile karşılaştırılması, bağlantı kurma yeteneği, hızı, istikrarı ve güvenliği açısından kullanıcılara fayda sağlayabileceğini ortaya koyuyor. IKEv2 için yerel destek Mac OS 10.11 veya daha yenisi, Windows 7 veya daha yenisi, iOS, Android ve Blackberry çalıştıran cihazlarda bulunur.

Bazı gizlilik, siber güvenlik risklerinden endişe duymanın kapalı kaynak yazılım olduğu için IKE teknolojisi ile ilgili olduğunu savunuyor. Bu, bağımsız geliştiricilerin girdisi olmadan Microsoft ve Cisco tarafından geliştirildiği anlamına gelir.

Güvenlik uzmanları, bunun IKEv2’nin geliştiricilerin keşfetmediği güvenlik açıklarına sahip olabileceği konusunda endişeli. Bununla birlikte, teknoloji, üçüncü tarafların açık kaynak sürümleri oluşturacak kadar uzun süredir. Bu bağımsız sürümlerden bazıları, orijinalinden daha sağlam güvenlik sunabilir.

IKEv2 / IPSec önerilen bir VPN protokolüdür, ancak OpenVPN genellikle daha üstün kabul edilir.

L2TP / IPSec Protokol

IKEv2, Katman 2 Tünel Protokolü veya L2TP gibi, tipik olarak ekstra bir şifreleme ve güvenlik seviyesi sağlamak için IPSec ile ortaklık yapılır. Ayrıca IKEv2 gibi, L2TP / IPSec en yaygın işletim sistemlerinin çoğuyla yerel olarak uyumludur.

Windows 2000 / XP veya daha yeni bir sürümü, Mac OS 10.3 veya daha yeni bir sürümü veya Android çalıştıran cihazlarda L2TP / IPSec ile hızlı ve kolay kurulum yapılmalıdır. Bu protokole erişmek, VPN’nizden gerekli dosyaları almak kadar basittir.

L2TP, Microsoft ve Cisco tarafından da geliştirilmiştir. Bu, kapalı kaynaklı bir yazılım olduğu ve tanımlanmamış güvenlik açıklarına sahip olabileceği anlamına gelir. L2TP, IKEv2 kadar popüler değil, bu da bağımsız geliştiriciler tarafından yakından incelenmediği anlamına geliyor. Zayıf yönler sizi yanlışlıkla IP adresinizi açıklamaya açık bırakabilir.

Gizliliğin korunmasından gerçekten endişe ediyorsanız, L2TP’nin verileri iki kez kapsadığını takdir edersiniz. Bununla birlikte, bu çift kapsülleme işlemi biraz işlenmeyi yavaşlatma eğilimindedir.

Buna karşılık, L2TP / IPSec çekirdekte şifreleme ve şifre çözme gerçekleştirerek gelişmiş hız sağlayabilir. L2TP / IPSec kullanmak sisteminizdeki performansı yavaşlatır mı? Cevap değişebilir. Sizin için ne kadar iyi çalıştığını görmek için denemeniz gerekebilir.

Genel olarak, IKEv2 / IPSec ve OpenVPN protokolleri L2TP / IPSec’den daha önemle tavsiye edilir. Bu diğer protokollere erişemiyorsanız, L2TP / IPSec hala bazı eski, daha az sağlam protokollerden daha iyi bir seçimdir.

En çok tavsiye edilen VPN’lerin çoğuyla, protokol seçimine sahip olursunuz. Bir protokolün belirli uygulamalar için diğerlerinden daha iyi performans göstermesi mümkün olduğundan, bu belirgin bir avantaj olabilir..

OpenVPN Protokol

Başlangıçta OpenVPN Technologies tarafından geliştirilen bu protokol açık kaynak kodludur. Bu, tüm dünyadaki geliştiricilerin ortadan kaldırılması için zayıflık ve güvenlik açıkları aramasına, mükemmelleştirilmesine katkıda bulunduğu anlamına gelir. Sonuç, çevrimiçi dünyayı keşfetmek için inanılmaz derecede güvenli ve çok yönlü bir ortamdır.

OpenVPN genellikle bugün mevcut olan en güvenli protokol olarak kabul edilir ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Üçüncü taraf güvenlik firmaları tarafından birkaç kez denetlendiğinden verilerinizi güvende tutacağına güvenebilirsiniz. Aslında OpenVPN, özellikle SSL / TLS anahtar değişimi ile birlikte kullanıldığında endüstri standardı olarak kabul edilir.

Saygın VPN sağlayıcılarının çoğu OpenVPN protokolünü istemciler için kullanılabilir hale getirir. Varsayılan seçenek olması muhtemeldir. Değilse, kullanıcıların ayarlarını güncellemeleri önerilir. OpenVPN Mac, Windows, Linux, Android ve iOS dahil tüm platformlarla uyumludur. Ayrıca çeşitli yönlendiricilerle birlikte çalışır.

Son düşünceler

OpenVPN, İletim Kontrol Protokolü veya TCP yerine Kullanıcı Datagram Protokolü veya UDP ile kullanıldığında özellikle güvenli ve güvenlidir. TCP kullanmak, iletim hızlarının biraz daha yavaş olması anlamına gelebilir.

Bununla birlikte, OpenVPN istikrarlı ve güvenilir olmaya devam etmektedir. Şifreleme için TLS protokollerini ve OpenSSL kütüphanesini kullanmak, OpenVPN’in verileri güvende tutmaya son derece uygun olduğu anlamına gelir.

Tam koruma istiyorsanız, web’e göz atarken özel bir arama motoru kullanmayı düşünün. Bu, tüm sorguları anonimleştirir, önbellek ihtiyacını ortadan kaldırır ve gelişmiş web sitesi tehdit algılaması sağlarken sizi müdahaleci reklamlardan korur..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me