Web Sitelerinin Engellemesini Kaldırma Kılavuzu

Web Sitelerinin Engellemesini Kaldırma Kılavuzu


Tartışacağımız gibi, hükümetler imajlarından endişe duyuyorlar. Aynı zamanda, iktidardakiler güçlerini korumak istiyorlar. Peki dengeyi nasıl vururlar? Anlambilimle oynayarak bunu yaparlar. Nasıl yani? Filtreleme, kapatma, engelleme ve sansür terimleri, son kullanıcı açısından aynı anlama gelir.

Temel olarak, İnternet’in erişemeyeceğiniz bir kısmı olduğu düşünülmektedir. Ancak hükümetler, politika yapıcılar ve aktivistler için her dönem farklı bir çağrışım vardır. “Filtreleme” terimi yumuşak ve hafif görünür. Gerçekte, “sansür” terimi doğada Orwellian yakında bu makalede öğreneceğiniz gibi.

Bu kılavuz boyunca, birbirine karıştırılan dört terimi kullanacağız. Fakat bu rehber uğruna hepsi aynı anlama geliyor-İnternet’in bir kısmına erişilemiyor.

Hükümetler Zaferini Korumak İstiyor

Web sitelerini yasaklayan ülkelerin listesi, yetkili rejimleri listeleyenlerin listesidir. Bu listelerde öne çıkan Kuzey Kore, Yemen, Türkiye ve İran gibi isimler.

Dünyanın büyük bir kısmı Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin kullanımı da dahil olmak üzere internete sınırsız erişimden yararlanırken, yukarıda belirtilen ülkeler o kadar endişeli ki vatandaşları hükümet hakkında olumsuz bir şey söyleyebilecekler. önlemek onları kullanmaktan sosyal medya ve başkalarını ziyaret etmek hükümetin tehlikeli bulduğu siteler.

Bu hükümetler vatandaşlarından şüpheleniyor. Şifreleme için GPG imzası kullanmak kadar basit bir şey, devlet için bir tehdit olarak görülür.

Web Sitelerinin Engelini Kaldırma – # 1 Çözümü, VPN Alın

Basitçe söylemek gerekirse, bir VPN, bilgisayarınız, tabletiniz veya akıllı telefonunuz olsun, elektronik cihazınız arasında dünyanın sunucu olarak bilinen farklı bir bölgesindeki başka bir bilgisayara bağlantı kurar. Bu şifreli bağlantı, IP adresiniz gizliyken internette gezinmenizi sağlar. Maske olarak VPN sunucusunun IP adresi. Yani, Çin’deyseniz, ancak Londra’daki bir VPN’ye bağlıysanız, sanki Londra’daymışsınız gibi görünür. Bu, genellikle erişemeyeceğiniz içeriğe erişmenizi sağlar.

vpn çalışır

Piyasada bir dizi VPN var. Birçoğu hizmetlerini ücretsiz sunuyor. Bazı ücretsiz VPN’ler tehlikeli olabilir çünkü uygun şifreleme ve VPN protokollerinden yoksundurlar veya kişisel bilgilerinizi toplamak ve daha sonra pazarlamacılara satmak için bir araç olarak kullanılırlar. Unutmayın, şifreli bağlantı veya dünyanın farklı bir yerindeymiş gibi davranmanıza izin veren güvenli tünel, tüm İnternet trafiğinizin yaşadığı VPN tünelidir. Kullandığınız VPN güvenilir değil, özel bilgilerinizle istediklerini yapabilirler.

Sayısız VPN’i inceledik ve grubun en iyisi olduğunu düşündüğümüz iki tane seçtik. Onlar NordVPN ve ExpressVPN.

Bir Numaralı Seçimimiz: NordVPN

nordvpn logosu

NordVPN bizim en önemli tavsiyemiz. Bu VPN, dünyadaki 5.200’den fazla sunucuya erişmenizi sağlar. Aynı anda altı cihazı bağlayabilirsiniz. NordVPN, VPN’leri engellemek için tasarlanmış yazılımları dolaşmak için sızıntı koruması ve gizleme dahil ek özellikler sunar.

Özel sunucuları, çift ​​VPN sunucuları ve torp over VPN sunucuları, anonimliğinizi geliştirin ve coğrafi engellemeyi bir an önce yapın.

Artıları

 • Double hop VPN sunucuları
 • Canlı sohbet desteği
 • 30-gün para iade garantisi
 • Netflix gibi coğrafi olarak engellenen akış hizmetlerine erişim sağlar
 • Kullanıcı dostu

Eksileri

 • Bağlantı hızı bazen dalgalanıyor

Fiyatlandırma

NordVPN diğer ücretli VPN’lerden daha pahalı bir dokunuş. Ancak, aldığınız şey için önemli miktarda değer sunarlar..

nordvpn_plan

 • Aylık bazda ödeme yapacaksınız $ 11.95.
 • Bir seferde bir yıl için ödeme yaparsanız, yılda 83,88 ABD Doları ödersiniz. Aylık 6,99 ABD doları.
 • Bir seferde iki yıl ödeme yaparsanız, 95.75 dolar ödersiniz. Aylık 3,99 ABD doları.
 • En popüler planları üç yıllık bir plan. 107.55 $ ödersiniz. Bu, Aylık 2,99 ABD doları üç yıl boyunca.

Tüm planları 30 günlük para iade garantisi ile geliyor. Kredi kartlarını, kripto para birimlerini ve diğer ödeme şekillerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz..

Nordvpn ödeme yöntemleri

Günlük İlkesi

NordVPN, birkaç VPN hizmetinden biridir. kesinlikle hiçbir kütüğü olmadığı doğrulandı. Günlükleri yok politikalarını doğrulayan muhasebe firmaları tarafından denetlenmiştir. IP adreslerini, İnternet etkinliğini veya trafik günlüklerini depolamazlar.

nordvpn günlük kaydı politikası

NordVPN’in, hükümetler tarafından insanların İnternet’e erişmesini önlemek için kullanılan coğrafi kısıtlama bloklarını ve diğer teknikleri aşmak için en iyi VPN hizmeti olduğunu kuvvetle düşünüyoruz. Bizim tam göz atın NordVPN incelemesi.

İki Numaramız: ExpressVPN

expressvpn logosu

ExpressVPN, İngiliz Virgin Adaları’nda bulunmaktadır. Bu nedenle, orada faaliyet gösteren işletmeleri ve bireyleri kapsayacak şekilde tasarlanmış gizlilik yasaları tarafından korunmaktadır. Bu, gizliliğinizin korunduğu anlamına gelir. ExpressVPN’in 3.000’den fazla VPN sunucusu vardır. Müşterilerine 94 ülkeye yayılmış 160 VPN sunucusu konumu sunuyorlar.

Kısa bir süre önce ExpressVPN, uygulamalarını tüm platformları için güncelledi. Sonuç, geliştirilmiş bağlantı hızları, gelişmiş güvenilirlik ve daha iyi bir düzen oldu.

Artıları

 • Üstün şifreleme sunan en hızlı VPN hizmeti
 • Güvenli bağlantı
 • Çin’de Çalışır
 • Çok sayıda sunucu ve sunucu konumu
 • P2P’ye izin verir

Eksileri

 • Pahalı
 • Üç cihaz sınırı

Fiyatlandırma

Fiyat, bir VPN seçerken dikkat edilmesi gereken büyük bir faktördür, ExpressVPN kendisini premium bir hizmet olarak pazarlamaktadır ve sonuç olarak NordVPN gibi başka bir premium hizmete kıyasla hizmetlerini çok daha fazla sunmaktadır..

ExpressVPN planları

 • Aylık 12,95 USD ayda ödeme yapıyorsanız
 • Aylık 8.32 $ yılda 99,95 $ fatura
 • Aylık 9,99 ABD doları altı aylık bir sözleşme altı ayda bir 59,95 $ fatura ile

ExpressVPN, kredi kartı, PayPal, kripto para birimi ve bir dizi diğer ödeme yöntemiyle ödeme yapmanıza olanak tanır.

ExpressVPN ödeme seçenekleri

Tüm planları bir 30-gün para iade garantisi.

Günlük İlkesi

expressvpn gizlilik politikasıDefalarca ExpressVPN, müşterinin gizliliğini koruma konusunda güvenilir olduğunu kanıtlamıştır. Bu nedenle, kayıt politikaları, devletin gözünden kurtulmak isteyen birçok insan tarafından sıklıkla aranan politikalardır..

Daha iyi bilinen örneklerden biri Aralık 2017’de gerçekleşti. Türkiye’deki yetkililer ExpressVPN’in sunucularını ele geçirdi. Müşteri verilerini almak istediler. Yetkililer ExpressVPN’in sunucularından herhangi bir müşteri verisi alamadı çünkü kütükleri yoktu.

ExpressVPN şunları saklamaz:

 • Arama geçmişi
 • DNS sorguları
 • Trafik hedefi
 • Meta veri
 • IP adresleri

Herhangi bir nedenden dolayı NordVPN istediğiniz şey için işe yaramazsa, ExpressVPN güvenilir olduğunu kanıtlamış kaliteli bir hizmettir. Onlara tam tavsiyemizi veriyoruz. Bizim tam göz atın ExpressVPN incelemesi.

Web Sitelerinin Engelini Kaldırmanın Diğer Yolları

VPN en etkili çözüm olmasına rağmen, herkes için olmayabilir. Web sitelerinin engellemesini kaldırmanın diğer bazı yolları (Buradaki tüm çözümler işe yarayabilir, ancak hepsi bir VPN hizmetinin sağladığı birkaç önemli şeye düşer).

Proxy Kullanımı

Proxy, farklı bir konumdan internette geziniyormuş gibi görünmenizi sağlayacak bir VPN gibi çok çalışacaktır. Proxy sunucularının sunmadığı şey şifrelemedir. Dolayısıyla, coğrafi engellemeyi aşabilirken, trafiğinizin meraklı gözlerden korunduğuna dair bir garanti yoktur. Aslında, site büyük olasılıkla bir web proxy kullandığınızı bilir, özellikle şifreleme olmadan bir tane kullanıyorsanız.

netflix hata mesajıÖrneğin Netflix’i ele alalım. Sistemleri kısıtlamaları atlamak için bir proxy kullandığınızı algıladığında akış hizmetlerine erişiminizi engellemek için bir sistem geliştirdiler. Korkunç Netflix proxy hatası ortaya çıktığında:

Bu, proxy’lerin sorunu her zaman gerçekten çözememesinin bir başka örneğidir. Yalnızca metin bilgileriyle dolu birkaç web sitesi için proxy’ler işe yarayabilir. Ancak Netflix gibi akış siteleri söz konusu olduğunda, onlara erişmek için bir VPN kullanmak en iyisidir.

DNS Sunucunuzu Değiştirme

Open DNS kullanıyorsanız, belirli web sitelerini filtreleme denemelerini atlayabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları kullanın:

 • Adresine git Kontrol Paneli
 • bulmak Ağ ve Paylaşım Merkezi

Ağ ve Paylaşım Merkezi

 • Tıkla Ağ Bağlantısının adı kullanıyorsun
 • Bir sonraki pencere açıldığında, Özellikler’i tıklayın

Ağ bağlantısı özellikleri

 • Internet Protokolü Sürüm 4’ü vurgulayın TCP / IPV4

Ağ bağlantısı özellikleri IPv4

 • Aşağıdakileri Kullan’ı seçin DNS Adresi tercih etti DNS 208.67.222.222 alternatif DNS 208.67.220.220

Internet Protokolü Sürüm 6 – IPv6’nın kullanımı daha popüler hale geldiğinden, orada aynı değişiklikleri yap. Önceki adımların tümünü uygulayın, ancak Internet Protokolü Sürüm 6’yı ve tıklama özelliklerini vurgulayın.

Bilgisayarınızın DNS sunucusu adreslerini değiştirme:

 • Tercih edilen DNS sunucusu: 2620: 0: ccc :: 2
 • Alternatif DNS sunucusu: 2620: 0: ccd :: 2

Hükümetlerin vatandaşlarının internete ücretsiz erişimini engellemesinin birkaç nedeni vardır. Aşağıdakiler en popüler dört.

Hükümetler Web Sitelerini Neden Sansürler??

Hükümetlerin internetteki içeriği sansürlemesinin birçok nedeni vardır. Genellikle, bu nedenler şöyle diyerek özetlenir: “ulusal çıkarların durumunu korumak“. Esasen, bu güçlerin kontrol altında kalmasının, yerel nüfusu cahil tutmasının ve herhangi bir devrimin tek bir fikirle başlamasını önlemenin bir yoludur (Sonuçta, büyük olan her şey tek bir fikirle başlar). Bildiğiniz tek Tanrı’nın büyük bir oyundan bahseden 5 inçlik 5 metrelik şişman bir adam olduğu, ancak bir ülkeyi sürücü olarak açlık ve korkuyla kullanan bir akıl durumu.

Tabii ki, tüm uluslar bu şekilde işlemiyor. Sebepleri farklı olsa da, sonuçta hala bir ülkenin konuşma özgürlüğünü ve düşünce özgürlüğünü engelliyor. Sansürün 21. yüzyılda hala ortaya çıkmasının ana nedenlerini incelemek için birkaç dakikanızı ayırın,

Devrimden Korkmak

Kuzey Afrika’da başlayan ve Arap dünyasının büyük bir kısmına yayılan “Arap Baharı” internet sayesinde olduğu kadar hızlı büyüyebildi.

Arap Devrimi

Baskıcı hükümetler bu tür şeylerin gerçekleştiğini görünce korkarlar. Mutsuz vatandaşların, isyanları ve çeteleri hızla düzenlemek için interneti kullanabileceğini fark ediyorlar. Dolayısıyla bu hükümetler, insanların huzursuzluk dönemlerinde birbirleriyle iletişim kurmasını önlemek umuduyla sosyal medya ağlarını engelleyecek.

Bir Ülkenin Görüntüsünü Koruma

Bütün ülkeler imajları konusunda endişeli. İmajlarını zengin bir adamın evini koruyan en iyi ev güvenlik sisteminden daha iyi korurlar. İmajlarının diğer uluslar tarafından ele alınma şeklini etkilediğinin farkındalar. Birleşik Devletler gibi, şimdi özgürlük işaretleri olarak düşünülen ülkeler bile, sivil haklar hareketi gibi, huzursuzluk dönemlerinde imajlarını kontrol etmeye çalıştılar. Günümüzde görüntü bilincine sahip ülkeler Çin ve Kuzey Kore kesinlikle internet kullanımını kontrol ediyor itibarlarını korumanın ve iç çatışmaların gerçekliğini gizlemenin bir yolu olarak.

Politikacılar İktidarda Kalmak İstiyor

Ülke ne olursa olsun, görevdeki politikacılar iktidarda kalmak istiyorlar. Son zamanlarda, Benin’de İnternet, görevdeki gücün seçimleri üstlenmek için bir girişim olduğunu hissettiği şeyde ciddi bir şekilde kısıldı.

İnternet kısma

Birçok durumda bu, azınlık gruplarının karşı hareketler düzenlemelerini veya azınlık gruplarının gösterilmesini önlemek amacıyla yapılır. oy kullanmasını engellemeye yönelik vahşetin kanıtı.

Ahlakın Gerekçeleri

Dünyadaki bazı ülkeler hükümetin ahlaksız olduğunu düşündüğü web sitelerini engelliyor. Örneğin, sadece birkaç yıl önce Hindistan, ISP’lerine ahlaki ahlakı korumak amacıyla 850’den fazla yetişkin web sitesini engellemelerini emretti. Aynı ahlak temelinde, Hindistan Facebook ve Twitter sosyal medya sitelerini yasaklamaya çalıştı çünkü sitelerin rahatsız edici içeriği almayı reddettiğini hissettiler.

Hükümetlerin Web Sitelerini Engellemek için Kullandığı Araçlar Nelerdir?

Hükümetlerin vatandaşlarını tehlikeli yerlerden “korumak” için kullandıkları bir dizi araç ve püf noktası vardır. Birkaç tanesine bakalım.

Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı

Çin’de bugün çevrimiçi olan yaklaşık 800 milyon insan var. Bu kişiler YouTube, Facebook, New York Times veya Google’a erişemez. Tiananmen Meydanı’ndaki 1989 protestosunu araştırmaya çalışırlarsa, olaylar hükümete elverişli bir şekilde sunulur. İster inanın ister inanmayın, Winnie the Pooh’un Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı’nı geçemediği bir zaman bile vardı.

Çin'in büyük güvenlik duvarı

Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı, devlet monitörleri ile telekomünikasyon şirketleri arasında eyaletin kurallarını uygulamak için tasarlanmış bir çabadır. İnterneti yasaklamadaki başarısından dolayı, Çin, dünyadaki baskıcı hükümetler için bir model haline geldi.

Altın Kalkan Projesi, Çin’in vatandaşlarının her birinin İnternet eylemlerini kaydetmesini sağlayan bir veritabanı gözetim sistemidir. Hükümet, tek görevi hükümetin onaylamadığı web sitelerini yasaklamak ve hükümetin zararlı bulduğu içeriği filtrelemek olan 50.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir.

Çin, ülkedeki ISS’lerin sekizini de kontrol ediyor. Çin’i dünyanın geri kalanına bağlayan 10 uluslararası İnternet ağ geçidini de kontrol ediyorlar.

IP Engelleme

Çin hükümetinin en sevdiği araç IP engelleme. Bu uygulanması kolay bir tekniktir. Çin’deki yönlendiricilere istenmeyen IP adreslerinin bir listesi verilir. Yönlendiriciler engellenen IP’lerden birine giden paketleri bırakır. Bu yoldan, kullanıcılar bağlantı kuramaz. Bunun dezavantajı, bariz sansür sorunlarının yanı sıra, aynı IP adresine sahip olan ve aynı sunucudaysa engellenecek başka web siteleri olabileceğidir..

Anahtar Kelime Filtreleme

IP engellemenin uygulanması nispeten kolaysa, anahtar kelime filtrelemesi karmaşıktır. Kullanır Saldırı tespit sistemi, Çin’in gelen ve giden trafiğini yöneten İSS’lerden geçen tüm trafiği denetlemek. Trafikte engellenen önceden tanımlanmış bir anahtar kelime varsa, trafik engellenir ve TCP bağlantısı sıfırlanır. Sıfırlama her iki uç noktada da gerçekleşir. bağlantıyı kapanmaya zorla. Ardından bağlantı bir saate kadar engellenir.

Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı sürekli gelişmektedir. Muhtemelen Çin’in İnternet’i sansürlemek için kullandığı bir takım hileler ve teknikler vardır ve bunlar genel olarak halk tarafından bilinmemektedir. Bir gerçek için bildiğimiz şey, Çin’in yöntemlerinin çoğunun, bu teknikleri kendi amaçlarına uygun olarak benimseyen diğer ülkeler tarafından ödünç alınmasıdır..

Brezilya WhatsApp’ı Yasakladı

2015 yılında WhatsApp, Brezilya hükümetine yaptığı soruşturma hakkında istediği verileri vermedi. Brezilya hükümeti WhatsApp’ın IP adresini yasaklayarak yanıt verdi. Mahkeme karartmayı 48 saat boyunca emretti. Ülke nüfusunun yüzde 90’ından fazlası mesajlaşma servisini kullandığından etki hemen hissedildi. Özellikle telefon hizmetleri için saçma ücretler ödeyemeyen fakir bireyler arasında popüler.

Brezilya whatsapp'ı yasakladı

Brezilya hükümeti bu başarıyı nasıl gerçekleştirdi? İnternet trafiğine baktığınızda, 10.223.238.77 özel IP adresine sahip bir düğüm için tüm paketlerin kaybolduğunu görüyorsunuz. Basit bir IP bloğu ile Brezilya hükümeti, yönlendiricilerin WhatsApp’ın IP adreslerine giden tüm paketleri bırakmak için bir IP geri listesi ile donanmasını sağladı.

Pakistan bir İnternet Kara Delik Oluşturur

İnternet’i sansürlemenin iki temel yolu vardır. Brezilya’nın yaptıklarını taklit edebilir ve erişim kontrol listesini, kara listeye alınan bir IP’den tüm paketleri bırakacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Veya daha belirli bir rota oluşturarak yasak siteye giden trafiği bir kara delik konumuna aktarabilirsiniz. kelimenin tam anlamıyla hiçbir yere işaret etmiyor.

trafiği kara deliğe yönlendirmek için yeniden yönlendirmePakistan bunu yaptı. Şubat 2008’de Pakistan, İslam karşıtı videolar olduğunu düşündükleri için YouTube’u üzdü. Pakistan, YouTube için bir / 24 yönlendirme tablosu oluşturdu. Bunun anlamı, Pakistan’daki her zamanki 208.65.152.0/22 ​​rotasının reklamını yapmak yerine 208.65.152.0/24 rotasının reklamını yapmaktır. Bu, YouTube’un genellikle kullandığından biraz daha belirli bir önektir. Yani tüm internet trafiği Pakistan’daki YouTube hiçbir yere yönlendirilmedi.

Ne yazık ki, / 24 yönlendirme reklamı yanlışlıkla Hong Kong’da bulunan bir İSS’ye sızdırıldı. Valilik ilanı onaylanmadığından, Hong Kong’daki İSS bunu tercih edilen bir rota olarak gördü ve bilgileri komşularına yaymaya başladı. Kısacası, dünyanın dört bir yanındaki İnternet’in üçte ikisi, YouTube’un IP adresi için bu sızdırılmış yönlendirme tablosundan etkilendi.

Hükümetlerin İnterneti Engellemek için Kullandığı Araçlar

Hükümetlerin interneti engellemek için kullandığı beş yaygın araç vardır. Bu araçların her biri, nasıl çalıştıklarını kontrol eden ayırt edici özelliklere sahiptir. Beş araç:

 • IP ve protokol tabanlı engelleme
 • Derin paket denetimi tabanlı engelleme
 • Platform tabanlı engelleme
 • URL tabanlı engelleme
 • DNS tabanlı engelleme

IP ve Protokol Tabanlı Engelleme

Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı ile tartıştığımız gibi, IP tabanlı engelleme, belirli bir IP adresi grubuna giden tüm trafiği engeller. Protokol tabanlı engelleme ile, TCP / IP port numaraları gibi düşük seviyeli ağ tanımlayıcıları kullanılacaktır. Gerçekten, bu tür engelleme içeriği engellemez, ancak IP adreslerini engeller. Bu, bilgisayara yazılım yükleyerek yapılabilir. Çoğu durumda, ağ güvenliği için yapılır.

Başka bir seçenek belirli bir IP’den gelen trafiği kısma. Hükümet bunu yapmayı seçerse, trafiği tamamen engellemiyorlar. Hızını yukarı ve aşağı yapacaklar. Amaç, kullanıcıları bu kadar sinirli hale getirmek veya hizmeti o kadar güvenilmez kılmaktır..

İster IP engelleme ister protokol tabanlı engelleme hakkında konuşalım, engellemeyi yapan cihaz kullanıcı ve içerik arasındadır. Bu nedenle, engellemeyi yapan varlığın kaynak ve İnternet kullanıcısı arasında İnternet bağlantısı üzerinde tam bir kontrole sahip olması gerekir. İnternet trafiğinin gerçek hedefini gizlemek için tasarlanmış bir teknoloji olan en iyi VPN’leri kullanan kullanıcılar bu engelleme biçiminden etkilenmez.

Derin Paket İncelemeye Dayalı Engelleme

Bu daha kapsamlı bir engelleme şeklidir. Son kullanıcı ve İnternet arasında, uygulama türleri, içerik türü veya belirli desenler dahil olmak üzere içeriği bir dizi ölçüt temelinde filtreleyen cihazlar vardır. Bu pahalı bir engelleme şeklidir çünkü gelen tüm içeriğin engelleme kurallarıyla karşılaştırılması gerekir DPI.

DPI engellemenin çalışması için mevcut içerik hakkında bazı imza bilgilerinin olması gerekir. Aktarım hızları veya paket boyutları da dahil olmak üzere trafik özellikleri olabilir. Anahtar kelimeler, dosya adları veya engellemek istediğiniz içeriğe özgü bilgiler de olabilir.

Bu, içeriğin imzalar kullanılarak tanımlanabildiği sürece DPI engellemeyi belirli içerik türlerini saptamanın etkili bir yolu haline getirir. Buna bir örnek tüm VoIP trafiğini engellemektir. Hedef belirli bir dosyayı veya belirli anahtar kelimeleri olan belgeleri engellemek olduğunda DPI engelleme de işe yaramaz.

Derin paket denetimi nasıl çalışır?

Ayrıca, DPI engelleme invazivdir çünkü son kullanıcıya gönderilen tüm trafiğin incelenmesini gerektirir. Derin paket denetim engellemesi, hedef yönetim ve güvenlik uygulaması olduğunda Çin gibi ülkelerde iyi çalıştı. Son hedef ilke tabanlı engelleme oluşturmak olduğunda da işe yaramaz.

URL Tabanlı Engelleme

İnternet’i sansürlemenin popüler bir yolu URL tabanlı engellemedir. Bu engelleme tek bir bilgisayarda olabilir veya bilgisayar ile Internet arasındaki ağ cihazlarında kurulabilir. URL tabanlı engelleme, web tabanlı uygulamalarla çalışır. Ancak, VoIP gibi web tabanlı olmayan uygulamalar bu engelleme biçiminden etkilenmez. Bu işlemle, HTTP trafiğini kesmek için bir filtre yerleştirilir. Ardından, söz konusu trafiğin URL’si, yerel olarak depolanan bir veritabanına veya çevrimiçi olan bir hizmete göre denetlenir. Yanıtı bağlı olarak, filtre bağlantıyı engeller veya izin verir.

URL tabanlı engelleme kullanıldığında, kullanıcının yasaklanan siteyi ziyaret etmesi tamamen engellenir veya kullanıcı, söz konusu sitenin neden engellendiğini vurgulayan bir uyarı veya politika bildirimi olan bir siteye yönlendirilir. URL engellemenin çalışması için, ISS’nin veya engellemeden sorumlu tarafın, son kullanıcı ile İnternet arasında dolaşan trafiği kontrol etme ve engelleme yeteneğine sahip olması gerekir.

Platform Tabanlı Engelleme

Bu engelleme biçimi, platform sahibinin ve engelleme talebinde bulunan varlığın, bu durumda hükümetin el ele çalışmasını gerektirecektir. Bir kişi bir sorgu gönderdiğinde ve belirli web sitelerinin yasaklandığı bir ülkede yaşadığında, İnternet’in geri kalanıyla karşılaştırıldığında farklı bir sonuç kümesi alırlar. Sakıncalı kabul edilen içerik engellenir.

Arama motoru engelleme yalnızca söz konusu arama motorunu kullanan ve filtre kurallarının geçerli olduğu bir coğrafi bölgede yaşayan kişileri etkileyecektir. Bu tür engellemelerin içeriği filtrelemediğini anlamak önemlidir. Sadece içeriğe işaretçileri filtreler. Başka bir deyişle, Google, kullanıcıları hükümet tarafından uygunsuz olduğu düşünülen sayfalara yönlendirmeyecektir, ancak bir kişinin yapması gereken tek şey, arama motorlarını değiştirmek veya yasaklanmış materyallere erişmek için başka içerik bulma yöntemleri kullanmaktır (Daha fazla oku: Özel arama motorları)

DNS Tabanlı İçerik Engelleme

İnternet içeriği engellemeDNS içerik engelleme, DNS sorgularını denetlemek ve incelemek için tasarlanmıştır. DNS çözümleyicisinin iki ana hedefi vardır. Birincisi, DNS aramaları yapmaktır. İkincisi, adları engellenen bir listeyle karşılaştırmaktır. Bir bilgisayarın engellenmiş bir ad kullanmaya çalıştığını düşünün. Bilgisayarın DNS adresini inceledikten sonra, sunucu yanlış olan bilgileri döndürecektir.

Birini, belirli içeriğin engellendiğini belirten bir bildirim gösteren bir IP adresine yönlendirebilir. Veya sunucu bilgisayara içeriğin olmadığını söyleyebilir. Kullanılan teknik ne olursa olsun, etki aynıdır. Kullanıcının, hükümetin tehlikeli olduğunu düşündüğü içeriğe erişmesini engelliyor.

Son düşünceler

Gerçekten, coğrafi olarak engellenmiş içeriğin etrafından dolaşmaya çalışmanın birkaç yolu vardır. Bazıları diğerlerinden biraz daha fazla iş gerektirir ve bazıları ürettikleri sonuçlar söz konusu olduğunda biraz daha tutarlıdır. Paramız için, web sitelerinin engellemesini kaldırmanın en iyi yolu, VPN’leri kullanmaktır. NordVPN veya ExpressVPN. Bu ürünlerin her ikisi de hükümet, okul veya başka bir kurum tarafından internette uygulanan kısıtlamaların kaldırılması söz konusu olduğunda mükemmel bir geçmişe sahiptir..

Sizden duymak isteriz. Sitelerin engellemesini başarıyla kaldırmak için kullandığınız araçlar hakkında bize bilgi verin. Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Ayrıca, daha fazla bilgi için SSS bölümümüze bakın.

SSS

S: İşyerinde sitenin engellemesini nasıl kaldırabilirim??

A: İşvereniniz, güvenlik ve çalışanlarının zamanlarını nasıl kullandıkları konusunda anlaşılır bir şekilde endişelidir. İyi güvenlik sağlamanın bir parçası, çalışanların en iyi şifre yöneticisini kullandığını görmektir. Çalışanların zamanlarını iyi kullandıklarını görmenin bir kısmı, zaman kaybı veya tehlikeli olduğu düşünülen bazı web sitelerini engelliyor olabilir. Bununla birlikte, işvereninizin yerine getirdiği kısıtlamaları aşmak için geçerli bir nedeniniz varsa, bir VPN kullanmanızı öneririz. NordVPN ve ExpressVPN gibi VPN’ler engellenen sitelerde gezinmenize izin verecektir.

S: Bir web sitesini kalıcı olarak nasıl engelleyebilirim??

A: Bunu bilgisayarınızda yapmak istiyorsanız, işletim sistemi düzeyinde bir blok ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak zor değildir ve hem ortalama tarayıcılar hem de güvenli tarayıcılar için çalışır.

 • Bunu yapmak için, bilgisayarınıza yönetici erişiminizin olması gerekir. Ardından C: WindowsSystem32driversetc
 • “Ana Bilgisayar” adlı dosyayı bulun ve çift tıklayın
 • Ardından, Not Defteri’ni açın. Ana makine dosyanızdaki son iki satırın şu şekilde görüntülendiğini göreceksiniz: # 127.0.0.1 localhost ”ve“ # :: 1 localhost 12 7.0.0.1 ile dosyanın sonuna engellemek istediğiniz sitenin adını ekleyin. Örneğin, Google’ı engellemek istiyorsanız 12 7.0.0.1 www.Google.com yapmalısınız. Engellemek istediğiniz tüm siteleri ekleyene kadar bu adımı tekrarlayın.
 • Ana makine dosyasını kapatın, Kaydet’i tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
S: Okullar VPN’leri engelleyebilir?

A: Evet yapabilirler. En yaygın yollardan biri, sistem yöneticilerinin VPN tünel protokolleri tarafından en sık kullanılan bağlantı noktalarını kapatmasıdır..

S: İnternet sağlayıcım hangi siteleri ziyaret ettiğimi biliyor mu??

A: Evet. Kesinlikle yaparlar. ISS’niz sizinle İnternet arasında aracı görevi görür. NordVPN ve ExpressVPN gibi, yalnızca trafiğinizi anonim kılmakla kalmayıp aynı zamanda şifreleyen bir VPN kullanmıyorsanız, yaptığınız her şey ISS’niz tarafından izlenebilir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map