İPhone’unuzu Korumak için 12 Güvenlik İpucu

Kişilerden banka bilgilerine kadar tüm bilgilerimizin akıllı telefonlara dijitalleştirildiği zamandayız. Tüm verilerin tek bir cihazda bulunması, gözetim ve veri hırsızlığına karşı savunmasız kalmasını sağlar.


Sadece iPhone’larımızın bir yabancının ellerine dönüşmesi düşüncesi, hassas fotoğraflar, şifreler ve diğer çeşitli kişisel ayrıntılar içerdiğinden bize ürpertiyor.

Kullanıcıların ekranını yetkisiz olarak Glassbox SDK aracılığıyla kaydeden bazı iOS uygulamalarına ilişkin son raporlar. Bu uygulamalar ekran görüntülerini, klavye girişlerini ve diğer ekran etkileşimlerini alır ve daha sonra incelenmek üzere Glassbox SDK’ya iletir. Bu, iPhone kullanıcıları için biraz endişe verici bir durum oldu.

IPhone’unuzun güvenliğini sağlamak için kullanabileceğiniz bazı yollarla güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu güvenlik ipuçları iPhone’unuzun gizliliğini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olsa da sizi bazı kullanışlı özelliklerinden mahrum bırakabileceklerini bildirmeliyiz..

İPhone Güvenliğinizi En Üst Düzeye Çıkarmak için 12 İpucu

İPhone’unuzun şifreler, mesajlar veya banka bilgileri gibi bilgilerin ifşa edilmesiyle ilgili endişeleriniz makul. Bu kılavuz, bu endişelerden nasıl kurtulacağınıza dair ipuçları sağlar. İOS sisteminin kendisi oldukça güvenli olsa da, iPhone’un güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için bazı yaklaşımlar var.

1. iOS’u düzenli olarak güncelleyin

İPhone’unuzu potansiyel bilgisayar korsanlarından veya veri meraklılarından korumak için iOS’unuzu Apple tarafından sağlanan en son sürümle güncel tutun. Bu, genellikle kullanıcılar tarafından göz ardı edilen küçük “nokta” güncellemelerini içerir.

Sürekli çalışma ile, bilgisayar korsanları genellikle Apple’ın kodlamasında boşluklar veya kusurlar bulmayı başarırlar, böylece onlardan yararlanmalarına ve verilerinize erişmelerine izin verirler. Bunun olmasını önlemek için Apple, bilgisayar korsanının girişimleriyle mücadele etmenin bir yolu olarak iOS’ta sürekli güncellemeler sağlıyor.

İOS’un şu anki sürümü 12.1.4’tür, ancak Apple sürekli olarak nokta güncellemelerini yayınlar, bu yüzden bunlara dikkat etmek gerekir. Bu güncellemeler, güvenlik özelliklerini geliştirmek ve daha önce gözden kaçan kusurları düzeltmek için sağlanır..

İOS’un düzenli olarak güncellenmesi şu şekilde yapılabilir:

 • “Ayarlar” uygulamasını açın
 • “Genel” sekmesi.

“Yazılım güncellemesi” ne gidin, güncellemeyi indirmek ve yüklemek için talimatlar yeni bir yazılım güncellemesi mevcut gibi görünecektir.

2. “iPhone’umu Bul” u etkinleştirin.

İPhone’un güvenliğini sağlamanıza yardımcı olan bir diğer yaklaşım, Apple tarafından sağlanan “iPhone’umu bul” uygulamasını kullanmaktır. Şans eseri iPhone’unuz kaybolursa veya çalınırsa kullanışlı olur. Bu şekilde verileriniz başka bir iOS cihazı veya web kullanılarak uzaktan silinir.

Bu sayede, bilgisayar korsanı telefonunuza erişmeyi başarsa bile verileriniz istismar edemeyecektir. İOS cihazındaki aktivasyon kodu yalnızca verileri görüntülemenize izin verir.

‘İPhone’umu Bul’ özelliğini kullanmak için adımlar şunlardır:

 • “İPhone’umu bul” uygulamasına veya “iCloud” web sitesine giriş yapın.
 • “İPhone” unuzu seçin.
 • Verilerinizi tamamen silmek için “verileri sil” e hafifçe vurun.

Cihaz bir Wi-Fi ağına bağlıysa veriler otomatik olarak silinir veya cihaz bir sonraki ağa bağlandığında silinir. Verilerinizi kaybetmekten endişe ediyorsanız, otomatik iCloud senkronizasyonunu açmak daha iyidir.

Adından da anlaşılacağı gibi bu özellik, kaybolan cihazın yerini bulmaya da yardımcı olur. Ancak, Apple’ın yalnızca eksik aygıtla ilgili bilgileri “Kayıp Modu” veya “Son Konumu Gönder” etkinse aldığını hatırlamak önemlidir..

3. Güçlü bir şifre belirleyin

Güçlü parolalar verilerin daha iyi korunmasını sağlar. Bu nedenle, alfasayısal bir parola “ayarlamanızı” öneririz. Kuşkusuz uzun şifreler bir güçlük olabilir, ancak gizliliği de sağlarlar.

Ayrıca, “İcra Dairesi” olarak bilinen ve kolluk kuvvetleri ve hükümet tarafından kullanılan yeni bir bilgisayar korsanlığı aracı getirildi. Birkaç gün içinde altı haneli kodlar kırılabilirken, bu araç saniyeler içinde dört haneli bir şifreyi kırabilir..

Hükümetin veya polisin telefonlarınızı kesmek için bir nedeni olmayabilir, ancak buradaki amacımız bu tür bir araç varsa, benzer cihazların bilgisayar korsanları veya meraklı gözlerle mevcut olma olasılığı vardır..

Apple’ın bu “GrayKey” hackleme aracının iOS güvenliğini ihlal etmesini engellemede başarılı olduğuna dair son raporlar olmasına rağmen, kırılması zor olduğu için kısa dört haneli veya altı haneli olanlardan farklı olarak güçlü alfasayısal parolalar kullanıldığı düşünülmektedir. Touch ID / Face ID kullanımı da güvenilir kabul edilir.

Güçlü bir şifre oluşturmak için verilen adımları izleyin:

 • Ayarlara git.’
 • Touch ID / Face ID ve şifre kodunu açın.
 • Mevcut şifreyi girin.
 • Parolayı değiştir üzerine dokunun.
 • şifrenizi giriniz.
 • “Şifre kodu seçenekleri” ne gidin.
 • Sağlanan seçeneklerden sayısal kodu veya alfasayısal kodu seçin.
 • Şimdi yeni kodu girin ve doğrulayın.

4. “Veri Koruma” özelliğini etkinleştirin

Bu nokta bazı insanlar için tatmin edici gelmeyebilir, ancak maksimum gizliliğin sağlanmasına yardımcı olur. Apple, kullanıcılarının verilerini silmek için telefonlarını ayarlamalarını sağlar. Bu “veri koruma” özellikleri, biri doğru şifreyi girmek için on başarısız denemeden geçerse, cihazda bulunan veriler otomatik olarak silinir..

Verilerini yanlışlıkla sildiğine dair raporlar olduğu için, şifrelerini unutmaya eğilimli insanlar için bu biraz endişe vericidir. Bunlar genellikle iCloud otomatik senkronizasyon özelliğini kullanmayan kişilerle aynı kişilerdir.

Bu nedenle, bu özellik açıkken iCloud senkronizasyonunu açmak önemlidir. Bu şekilde, şifrenizi unutmanız veya cihazınızın bir çocuğun eline geçmesi ve verilerin silinmesi durumunda, iCloud’dan kurtarma seçeneğiniz yine de olur.

“Veri koruma” özelliğini açma adımları şunlardır:

 • “Ayarlar” ı açın.
 • Touch ID ve şifre veya Face ID’ye dokunun.
 • Sayfanın altında bulunan “verileri sil” seçeneğini etkinleştirin.

5. Apple cihazınızı jailbreak yapmayın

Jailbreak, Apple’ın cihazın işletim sistemine getirdiği kısıtlamaları aşıyor. Kullanıcıların, aksi takdirde iPhone kullanıcılarıyla sınırlı olan uygulamalara ve yazılımlara erişmesine olanak tanır. Ayrıca, kullanıcılar için daha özelleştirilebilir seçenekler sunar.

Jailbreak yapmak gibi cazip geldiği için cihaz ses çıkarabilir, ancak şiddetle tavsiye edilir. Bunun nedeni, cihazı jailbreak’in virüsleri ve diğer kötü amaçlı yazılımları çaresiz hale getirmesidir. Cihaz jailbreak yaptığında, virüsleri ve diğer kötü amaçlı yazılımları beraberinde getirecek olan ekranlanmamış uygulamaları indirme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaksınız..

Bunun dışında bir cihazı jailbreak yapmak, Apple tarafından tasarlanan orijinal güvenlik sistemini bozar ve cihazı güvenli hale getirir. Ayrıca, bir cihaz hapisten kırıldıktan sonra garantisi bozulur, bu nedenle herhangi bir sorun durumunda Apple’dan size yardım etmesini isteyemezsiniz.

6. iPhone yedeklemenizi şifreleyin

Bu önlem, iPhone’unuzu bir dizüstü bilgisayar veya bir bilgisayarla senkronize ettiyseniz özellikle önemlidir. Bu, telefonunuzda hangi veri varsa o senkronize cihazda da olacağı anlamına gelir. İPhone verilerinizi şifreleyerek koruyun.

Bunu iTunes’ta, özellikle iki iPhone cihazı senkronize edildiğinde yapabilirsiniz. iTunes genellikle şifreler veya web geçmişi gibi bazı verilerinizi yedeklemez. Şifreleme açıldıktan sonra bu verileri de yedekleyebilirsiniz.

İPhone yedeklemenizi şifrelemek için şu adımları izleyin:

 • Cihazı bir bilgisayara bağlayın.
 • İTunes’u aç.
 • Verilerinin şifrelenmesini istediğiniz cihazı seçin.
 • Yedekleme bölümüne gidin.
 • İPhone / iPad yedeklemesini ‘şifreleme’ kutusunu işaretleyin.

iCloud, yedekleme verilerini otomatik olarak şifreleme özelliğine sahiptir, bu nedenle bu özelliği etkinleştirmek için hiçbir şey yapmanız gerekmez.

Bunlar iCloud aracılığıyla ‘veri yedeklemeyi’ etkinleştirme adımlarıdır.

 • “Ayar” ı açın.
 • Apple Kimliği banner’larına git.
 • İCloud’u başlat.
 • İCloud Yedekleme’nin yanındaki anahtarı değiştirin.
 • Şimdi “yedekle” ye hafifçe vurun.

7. Kilit ekranı seçeneğini devre dışı bırakın

Çok güvenli bir kilit ekranı şifreniz olsa bile, iPhone’unuzu kırmak hala biraz kolaydır. Apple’ın asistanı Siri harika ve yardımsever bir özelliktir, ancak genellikle yararlı olma girişimlerinde çok fazla bilgi ortaya çıkarır..

Siri, fotoğraflara, kişilere veya diğer kişisel verilere erişim sağlamadan önce genellikle bazı doğrulama ister, ancak insanların bu doğrulama yöntemlerini kaldırmanın yollarını buldukları durumlar olmuştur. Bu nedenle, ne kadar uygun olursa olsun Siri’yi kilit ekranında devre dışı bırakmak daha iyidir.

Bilgisayar korsanlarının telefonunuza erişmesinin veya en azından parolayı atlamak için biraz zaman kazanmasının başka bir yolu, kilit ekranında bulunan kontrol merkezidir. Kilit ekranı uçuş modunu açma seçeneğine sahiptir. İPhone’unuz uçuş modundayken, iPhone’umu bul özelliğiyle de arayamazsınız.

Kilit ekranını devre dışı bırakma şu şekilde yapılabilir:

 • Ayarlara git.’
 • Touch ID / Face ID ve şifre koduna gidin.
 • Siri ve kontrol merkezinin ‘kilitlendiğinde erişime izin ver’ seçeneğini kapatın.

8. Kapatma otomatik doldurma seçeneği

Apple, kullanıcılardan giriş yapma olasılıklarını tamamladıktan sonra bilgilerini kaydetmelerini istemenin önemli bir özelliğine sahiptir. Şifreleri her zaman hatırlamanız gerekmediği için çok kullanışlı bir özelliktir. Basit bir dokunuş, istediğiniz verilere erişim sağlar.

Şimdi, her giriş yaptığınızda şifreleri girmek zorunda kalmanın aşırı derecede sinir bozucu olabileceğini biliyoruz, ancak telefonunuz bir yabancının eline geçerse, kişisel bilgilerinize kolayca erişebilir, böylece kolaylık ne olursa olsun hala önemli “otomatik doldurma” seçeneğini devre dışı bırakmak için.

Kapatma otomatik doldurma seçeneği bu yöntem kullanılarak devre dışı bırakılabilir:

 • Ayarlara git.’
 • Safari’yi açın.
 • Otomatik Doldur özelliğini kapat.

9. İki faktörlü kimlik doğrulamayı açın

İCloud’unuzu yedeklediyseniz iki faktörlü kimlik doğrulamanın açık olması daha iyidir. Bu yenilikçi özellik, kullanıcılarına ekstra bir koruma katmanı sağlar. Bu özelliği tanıtmanın amacı, Apple kimliğinizi ve bir iCloud hesabını yetkisiz erişime karşı korumaktı.

İki adımlı kimlik doğrulama, Apple Kimliğinde kaydedilen verileri korur ve iki adımlı doğrulama açıkken belgeler, resimler, ödeme bilgileri vb. İçeren iCloud hesabı, hesabınıza erişmek için Apple cihazınızdan başka birine ihtiyaç duyarsa şifreye sahipsin.

İPhone’unuzda iki faktörlü kimlik doğrulama açıkken, güvenilir bir Apple cihazıyla eşleştirilmesi gerekir. Apple Kimliğinden ilk kez oturum açtığınızda, güvenilir Apple cihazınızda bir doğrulama kodu görünür. Bu güvenlik kodunu iPhone’unuza girdikten sonra cihaz onaylanır.

Bu kullanışlı bir özelliktir ve şu adımlar kullanılarak dönüştürülür:

 • İPhone’unuzun ‘ayarlar’ uygulamasına gidin.
 • Üstte yazılı “adınız” a hafifçe vurun.
 • ‘Şifre ve güvenlik’i seçin.
 • İki faktörlü kimlik doğrulamaya dokunun.

10. Güvenilir şarj istasyonları kullanın

Şarj istasyonları artık havaalanları, kafeler ve diğer halka açık yerlerde kolaylık sağlıyor. Bu istasyonlar çok uygun olsa da, güvenli olmalarının garantisi yoktur. Yıldırım ve şarj kabloları veri aktarımı için kullanılır, bu nedenle bir şarj istasyonuna her taktığınızda, telefon verilerinizi gösterme şansınız vardır.

Ayrıca, cihazınız USB üzerinden bir meyve suyu kriko istasyonuna bağlandıktan sonra, bilgisayar korsanının ulaşılabilir olduğu sürece rızanız veya bilginiz olmadan kablosuz olarak istediğiniz zaman erişebilirsiniz. Bu nedenle, şarj istasyonlarına bağlı kalmanız gerekmediğinden tam olarak şarj edilmiş bir güç bankasına sahip olmak daha iyidir.

Ayrıca, dışarıdayken kullanmak için bir veri engelleme şarj kablosu alabilir veya cihazınızı bir şarj istasyonuna bağlıyken kilitli tutabilir ve kullanamazsınız. Yapılacak başka bir şey, Apple tarafından sağlanan “USB kısıtlamalı” mod özelliğini açabilmenizdir.

Bu özellik, Apple tarafından telefonun kolluk kuvvetleri ve suçlular tarafından saldırıya uğramasını durdurmak için tanıtıldı. Bu özellik açıkken, cihazın kilidini açmadan erişmek mümkün değildir..

Bu özellik aşağıdaki şekilde açılabilir:

 • “Ayarlar” ı açın.
 • Touch ID ve şifre / Face ID’ye gidin.
 • Ayarlara erişmek için şifreyi girin.
 • En alttaki “USB aksesuarları” seçeneğine gidin.
 • Cihazınızın kilidinin kilidi açıldığından beri bir saatten uzun bir süre geçtiyse, access USB bağlantıları ’aracılığıyla cihazınıza erişimi devre dışı bırakmak istiyorsanız kapalı bırakın.
 • Telefonunuzun kilidini bir saat boyunca açmamış olsanız bile cihazınıza bir USB bağlantısı üzerinden erişilmesini istiyorsanız açın..

11. Bir VPN kullanın

Son zamanlarda, iPhone’unuzu korumak için en değerli seçenek bir VPN hizmeti kullanmak olacaktır. VPN, iPhone’un güvenliğini sağlamak için tasarlanmış akıllı ve ultra modern bir yazılımdır. VPN ekstra bir koruma katmanı sağlar ve cihazınızı rezervasyon yapmadan kullanmanızı sağlar.

Bir VPN sunucusu, web’e güvenli ve özel erişim sağlar. Bağlantılarınızı kod aracılığıyla gizler ve IP adresinizi ISS’lerden bile gizler, verilerinizi çevrimiçi olarak izlemeyi neredeyse imkansız hale getirir.

VPN olmadan bilgileriniz herkesin gözetlemesi için açıktır. VPN bu bilgileri kodlar ve güvenlik sağlar.

Şifrelenmiş bilgilerle, hiç kimse orijinal şifreleme anahtarına sahip olmadan erişemez. Ayrıca gizli IP adresi ile herkesin sizi izlemesi imkansızdır. Bu nedenle VPN, ekstra koruma sağlama yöntemidir.

İPhone’da VPN kurma adımları.

 • İlk olarak, iPhone’unuza VPN uygulamasını “indirin”.
 • Kaydolduktan sonra, cihazınızdaki VPN yapılandırmasına erişime izin vermeniz istenir.
 • Simgesine dokunun, cihazınızda bir VPN yapılandırmasına izin verin.
 • “VPN ayarlarını” değiştirmek için Dokunmatik Kimliğinizi girmeniz gerekir.
 • Ardından “ayarlar” a gidin.
 • “Genel” sekmesi.
 • “VPN seçeneği” ne gidin ve açın.

12. Herkese Açık Kablosuz Bağlantıyı Terk Edin

Kamusal Wi-Fi, bilgisayar korsanlarının potansiyel hedefler için balık tutmaları için mükemmel bir kaynaktır. Bu nedenle, genel bağlantıların kullanılmaması önerilir. Banka bilgilerini aktarma veya ticari işlerde kullanma gibi kişisel amaçlarla herkese açık bir bağlantı kullanmak, verilerinizi herkesin göz ardı etmesi.

iPhone, genel Wi-Fi ağına otomatik olarak bağlanma özelliğine sahiptir. Bu özellik, sizi potansiyel korsanlara ve siber suçlulara ne kadar yararlı olursa olsun, bu yüzden halka açık Wi-Fi ağlarını kullanmak çok akıllı bir fikir değildir ve bir tane kullansanız bile, bir VPN ile kullanmak daha iyidir.

Sonuç

İPhone’daki verilerin güvenliği, endişelenmeniz gereken en önemli şeydir. Bir siber suçlunun iPhone’a girmesi kolay olmasa da, verilerin korunmasını artıracak tüm ayrıntılı güvenlik ipuçlarına dikkat etmeniz gerekir..

Onlar için zorlaştırın, ancak sizin için sağlam hale getirilecek. Touch ID ve güçlü bir şifre, mükemmel güvenlik oluşturmanıza çok yardımcı olur. İki adımlı doğrulama ve otomatik Wi-Fi bağlantısını atma da güvenliği artırır. Dahası, yukarıda size söylediğimiz diğer seçenekler kesinlikle iPhone için istenen ve mükemmel güvenliği oluşturmanıza yardımcı olacaktır..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map