Tüm ProtonVPN uygulamaları% 100 açık kaynaklıdır

Tüm platformlarda (Windows, macOS, Android ve iOS) kaynak uygulamaları açan ve bağımsız bir güvenlik denetiminden geçen ilk VPN sağlayıcısı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Şeffaflık, etik ve güvenlik, inşa etmek istediğimiz İnternet’in ve ProtonVPN’i ilk etapta oluşturma nedenimizin merkezinde yer alıyor.


ProtonMail kullanıcılarına güvenilir bir VPN hizmeti sunmak için 2017’de ProtonVPN’i kullanıma sunduk. Özellikle VPN, korkunç iyileştirme ihtiyacı olan bir alandı. Araştırmalar, Android VPN’lerin üçte birinden fazlasının aslında kötü amaçlı yazılım içerdiğini, büyük güvenlik kesintilerinden muzdarip olduğu birçok VPN’nin ve gizliliği koruduğunu iddia eden birçok ücretsiz VPN hizmetinin gizlice üçüncü taraflara kullanıcı verilerini sattığını bulmuştur. Genel olarak, VPN hizmetlerini kimin işlettiği, güvenlik nitelikleri ve GDPR gibi gizlilik yasalarına tam olarak uyup uymadıkları konusunda şeffaflık ve hesap verebilirlik eksikliği de vardır..

ProtonVPN, benzersiz bir şeffaflık ve hesap verebilirlik sunarak bunu değiştirdi. İşleri en başından farklı bir şekilde yaptık: Sıkı bir kayıt tutmama politikamız var, İsviçre merkezli, dünyanın en güçlü gizlilik yasalarından bazılarına göre düzenlenmiş, derin bir güvenlik geçmişimiz var ve hatta teknolojimizi açtık Mozilla tarafından incelenmek üzere.

Tüm uygulamalarımızı açık kaynak yapmak doğal bir sonraki adımdır. Eski CERN bilim adamları olarak, yayın ve hakemlik ethos’umuzun temel bir parçasıdır. Tüm yazılımlarımızı kapsayan bağımsız güvenlik denetimlerinin sonuçlarını da yayınlıyoruz.

Açık kaynak kodunu ve denetim raporlarını burada bulabilirsiniz:

Android
GitHub
Teftiş raporu

iOS
GitHub
Teftiş raporu

Mac os işletim sistemi
GitHub
Teftiş raporu

pencereler
GitHub
Teftiş raporu

Açık kaynaklı bir VPN kullanmak neden önemlidir?

Sanal bir özel ağ kullanmayı seçtiğinizde, bu servis sağlayıcısına olağanüstü miktarda inanç veriyorsunuz. İşte nedeni:

Bir VPN’ye bağlı olmadığınızda, şifrelenmemiş İnternet trafiğiniz (yani TLS tarafından korunmayan), WiFi sağlayıcınız, İnternet servis sağlayıcınız (İSS), yerel ağı izleyen bilgisayar korsanları veya yargı yetkisindeki hükümet yetkilileri. Ziyaret ettiğiniz web siteleri de dahil olmak üzere, bu bilgileri İnternet’te izlemek için kullanabileceğiniz IP adresiniz (yani cihazınızın kimliği ve coğrafi konumunuz) da gösterilir. Şifrelenmiş trafik bile ziyaret ettiğiniz web sitelerini gözlemlemek için izlenebilir ve IP adresiniz açıkta kalır.

Bir VPN’ye bağlandığınızda, İnternet trafiğiniz, cihazınız ile VPN sunucusu arasında şifrelenerek yerel ağ gözetiminden korunur. DNS aramalarınız (ziyaret ettiğiniz web alan adlarının adları) bile korunur. IP adresiniz de kimliğinizi ve konumunuzu korumaya yardımcı olmak için maskelenir. Bununla birlikte, VPN sağlayıcısı, tarama etkinliğinizi, IP adresinizi ve konumunuzu görebilmesi için etkili bir şekilde İSS’niz haline gelir.. Bu nedenle güvenilir bir VPN hizmeti seçmek çok önemlidir.

Bu nedenle bir VPN uygulamasının, cihazınıza ve çevrimiçi etkinliğinize çok sayıda ayrıcalıklı erişimi vardır. Açık kaynak kodu, güvenlik araştırmacılarının ve küresel güvenlik topluluğunun şifrelemeyi nasıl uyguladığımızı ve verilerinizi nasıl ele aldığımızı denetlemesine izin verir ve size sıkı gizlilik politikamıza bağlı kaldığımızdan daha fazla kesinlik verir. Açık kaynak kodu şeffaflık yoluyla güvenlik sağlar, yani kod yoğun bir şekilde incelendiği için potansiyel güvenlik açıkları hızla tespit edilir ve giderilir. Bu, sizi bir riske sokan bir VPN uygulamasındaki güvenlik açığı riskini azaltır.

Buna karşılık, mülkiyet kanunu “belirsizlikten kaynaklanan güvenlik” e dayanmaktadır, yani güvenlik açıklarının keşfedilmesi daha az olasıdır. Daha da kötüsü, bu güvenlik açıkları yalnızca kullanıcılar farkında olmadan gizlice sömüren kötü niyetli aktörler tarafından biliniyor olabilir.

Çevrimiçi gizlilik ve güvenlik yazılımı söz konusu olduğunda, ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımların güvenlik için daha iyi olduğuna ve kullanıcı topluluğumuza daha iyi hesap verebilirlik sağladığına inanıyoruz. Açık kaynak uzun zamandır Proton’un merkezinde yer alıyor ve açık kaynak yazılımımız ProtonMail istemcilerinden bugün on milyonlarca kullanıcıya hizmet veren şifrelenmiş uygulamaların önemli bir bölümünü kullanan OpenPGPjs gibi temel şifreleme kitaplıklarına kadar uzanıyor. Müşteriye yönelik tüm yazılımlarımızı tedarik etmeye kararlıyız.

Üçüncü taraf güvenlik denetimleri

ProtonVPN’in bir başka benzersiz kalitesi de, bağımsız güvenlik araştırmacılarının yazılımımızı kamuya açıklamadan önce incelemesini sağlama taahhüdümüzdür. Daha önce, Mozilla, bizimle ortaklık için gereken özeni göstermelerinin bir parçası olarak uygulamalarımızı, organizasyon yapımızı ve teknolojimizi gözden geçirdi..

O zamandan beri, tüm müşterilerimiz için daha kapsamlı güvenlik odaklı denetimler başlattık. Denetimleri yürütmek için önde gelen bir güvenlik firması olan SEC Consult ile sözleşme yaptık. Bu tür denetimler pahalı ve zaman alıcı olsa da, bunların kodumuzu açık kaynaklarla birlikte ele alması gereken kritik bir adım olduğuna inanıyoruz. Bundan sonra, uygulama güvenliğimiz üzerinde sürekli bağımsız kontroller yapmak için sürekli olarak denetimler yapmaya devam edeceğiz..

Proton topluluğu ile çalışma

Yazılımımızı açığa çıkarmanın bir diğer önemli yararı, topluluğun gücünden yararlanarak daha güvenli, özel ve ücretsiz bir İnternet oluşturma misyonumuzu daha da ileriye taşımasıdır. Güvenlik iyileştirmeleri artık hata ödül programımız aracılığıyla dünyanın dört bir yanından geliştiriciler tarafından sunulabilir. Ve bazı durumlarda, daha önce resmi ProtonVPN Linux istemcisiyle yaptığımız gibi, topluluktan gelen özellikler bile resmi ProtonVPN uygulamalarına dahil edilebilir..

Topluluk destekli bir kuruluş olarak, olabildiğince şeffaf, hesap verebilir ve erişilebilir olma sorumluluğumuz vardır. Açık kaynak yapmak, bunu yapmamıza ve aynı zamanda size daha iyi hizmet vermemize yardımcı olur.

Görüşleriniz ve önerileriniz bizim için hayati bir fikir ve ilham kaynağı haline geldi ve 2020 ve sonrasında beklentilerinizi karşılamak için çalışmaya devam edeceğiz. Dünyanın her yerinde yeni sunucular lanse edeceğiz, güvenliği artıracağız ve sizi güvende tutmak ve sansürü atlamanıza yardımcı olacak yeni özellikler sunacağız. Şimdiye kadar elde ettiğimiz hiçbir şey topluluğumuz olmadan yapılamazdı.

Desteğin için teşekkürler!

Saygılarımla,
ProtonVPN Ekibi

En son ProtonVPN haberlerinden haberdar olmak için bizi sosyal medyada takip edin:

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map