Najlepsze sieci VPN dla systemu Windows 10 w 2020 r

Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie od dziesięcioleci. Z popularnością wiąże się wiele zalet, z których jedną jest szeroki wybór opcji oprogramowania do wyboru.


Dotyczy to również VPN. Prawie każdy dostawca (a jest ich wiele) obsługuje nie tylko system Windows 10, ale także wiele poprzednich wersji.

Z uwagi na to, jak duży jest ten rynek, wszystkie usługi starają się być absolutnie najlepszą siecią VPN dla systemu Windows, a martwić się innymi systemami operacyjnymi i platformami.

Wszystko ma jednak swoje wady. Problem ze zbyt dużym wyborem polega na … zbyt dużym wyborze. Wybór jednego dostawcy może być zniechęcający.

Ale tutaj jestem po to, aby ci pomóc. Przedstawię Ci listę, które, moim skromnym zdaniem, są najlepszymi sieciami VPN dla systemu Windows i mam nadzieję, że dzięki temu procesowi pomożemy wybrać tę, która dokładnie odpowiada Twoim potrzebom.

Top 5 najlepszych sieci VPN dla systemu Windows

1. CyberGhost

Logo CyberGhost

CyberGhost jest moim najlepszym wyborem dla najlepszej sieci VPN dla systemu Windows.

Na początek oferują bardzo imponujący zasięg geograficzny serwerów z prawie 3500 serwerami w 59 krajach. Każdy większy kraj, z jakim kiedykolwiek mogłem wymyślić połączenie, robi cięcia, a potem niektóre.

Wydajność jest również na najwyższym poziomie. Bez względu na to, czy korzystam z mojego najbliższego serwera, czy tego, który jest oddalony o tysiące mil, prędkości są niezmiennie wysokie i łatwe do użycia, nawet w aplikacjach o dużej przepustowości, takich jak przesyłanie strumieniowe filmów 4K.

CyberGhost jest także przyjazną usługą P2P i Torrent, nie wspominając o współpracy z BBC iPlayer i Netflix (w rzeczywistości ma specjalne serwery strumieniowe tylko do tych celów).

Oprogramowanie klienckie przeszło poważną aktualizację pod koniec 2018 roku i jest teraz lepsze niż kiedykolwiek. Jest intuicyjny i pokazuje wszystko, czego potrzebujesz i nic więcej. Jest idealny dla tych z nas, którzy mają nieco mniej doświadczenia z VPN.

Ale jeśli chcesz poprawić połączenie, masz też wiele zaawansowanych ustawień. Wszystkie są starannie schowane i tylko jedno lub dwa kliknięcia.

Możesz wybierać spośród wielu protokołów połączeń, wybrać TCP zamiast UDP i wyłączyć IPv6. Istnieje również przełącznik „zabicia”, ochrona Wi-Fi, a także funkcja tunelowania podzielonego.

CyberGhost zapewnia wszystkie funkcje, których można oczekiwać od VPN najwyższej klasy. Usuwane są również wycieki DNS.

Jeśli chodzi o prywatność, CyberGhost jest jednym z dostawców VPN, którzy naprawdę się nie logują, co wyraźnie zaznaczono w ich Polityce prywatności.

Są również oparte na Rumunii przyjaznej prywatności online, co oznacza, że ​​nie ma nadzoru internetowego ani rządowych przepisów dotyczących udostępniania danych wywiadowczych innym krajom. Dzięki CyberGhost jesteś tak anonimowy, jak to tylko możliwe.

A potem jest cena.

Pomimo oferowania szerokiej i dobrze działającej globalnej sieci serwerów oraz posiadania niemal każdej funkcji bezpieczeństwa i prywatności pod słońcem, CyberGhost jest bardziej przystępny cenowo niż większość konkurencji. Wiśnia na wierzchu? Oferują również najlepszą w branży 45-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy!

Plusy
 • Brak logowania dla maksymalnej prywatności
 • Doskonała dystrybucja serwerów dzięki ponad 7100 serwerom w 90 krajach
 • Bardzo duże prędkości połączenia
 • Współpracuje z US Netflix i BBC iPlayer
 • Umożliwia torrentowanie P2P
 • Długa 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
Cons
 • Firma macierzysta o wątpliwej reputacji
 • Skręcona ręczna konfiguracja OpenVPN
 • Nie działa z Chin

2. NordVPN

Logo NordVPN

NordVPN jest na mojej liście najlepszych VPN dla Windows od wielu lat z wielu powodów, począwszy od bezpieczeństwa.

Tak, oferują te same bezpieczne protokoły i silne szyfrowanie, co obecnie każda inna VPN warta swojej soli. Nie wyciekają również informacji DNS.

Jednak NordVPN wyróżnia się oferowaniem kilku wyspecjalizowanych typów serwerów, z których każdy może podnieść Twoją anonimowość i prywatność na zupełnie nowy poziom.

Istnieją podwójne serwery VPN, które przekazują dane nie przez jeden, ale dwa serwery dla dodatkowej warstwy ochrony. Istnieją serwery Onion nad VPN, które również dodają dodatkowy poziom anonimowości, łącząc serwer VPN z siecią Tor. A potem są zaciemnione serwery, które w ogóle ukrywają fakt, że w ogóle korzystasz z VPN (ważna funkcja w krajach, w których rządy niechętnie korzystają z VPN).

Istnieje również jeszcze jeden typ serwera NordVPN, który jest serwerem dedykowanym. Za dodatkowe kilka dolarów miesięcznie możesz zablokować adres IP, którego będziesz używać za każdym razem, gdy łączysz się z VPN (i do którego nikt inny nie będzie miał dostępu).

W zależności od tego, co próbujesz zrobić, dedykowane adresy IP mogą być preferowane zamiast współdzielonych adresów IP (które domyślnie dają wszystkie sieci VPN).

Klient Windows NordVPN jest i zawsze był jednym z najczystszych i najłatwiejszych w użyciu. Wszystkie niezbędne elementy są intuicyjnie ukryte w menu na wypadek, gdy są potrzebne, ale nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu.

Oparta na Panamie i przestrzegająca ścisłej polityki zakazu logowania, NordVPN jest również doskonałym wyborem zapewniającym pełną prywatność w Internecie. A dzięki ponad 5000 szybkich serwerów w 61 krajach możesz naprawdę skorzystać.

NordVPN spada gdzieś w środku paczki pod względem kosztów. Nie są najtańszą dostępną siecią VPN dla systemu Windows, ale na pewno są dostępne. To solidna usługa VPN, która jest warta ceny wejścia.

Plusy
 • Doskonała prywatność przy zerowym logowaniu
 • Duża (i wciąż rosnąca) sieć serwerów
 • Dobra wydajność połączenia
 • Serwery specjalistyczne (w tym podwójne VPN, zaciemnione i Tor przez VPN)
 • Czysty, łatwy w obsłudze klient
 • Współpracuje z Netflix i większością innych usług przesyłania strumieniowego
 • Umożliwia torrentowanie i P2P
 • Oferuje dedykowane adresy IP
Cons
 • Brak funkcji dzielonego tunelowania
 • Trochę drogie w przypadku planów krótkoterminowych

3. PureVPN

Logo PureVPN

Jeśli zależy Ci na wyborze kraju, nie szukaj dalej niż PureVPN.

Z serwerami w 133 krajach żaden inny dostawca VPN nie radzi sobie lepiej. Jak dowodzą wyniki moich testów prędkości, PureVPN jest dość demonem prędkości (dzięki niemałej części dzięki niedawnym aktualizacjom infrastruktury).

Klient PureVPN zawiera wiele takich samych funkcji, jak inni dostawcy, w tym przełącznik „zabicia”, podzielone tunelowanie i ochrona przed wyciekiem DNS. Istnieje jednak kilka unikalnych opcji, takich jak blokowanie reklam lub możliwość utworzenia własnego hotspotu VPN.

W żadnym wypadku nie są one niezbędne do doskonałego korzystania z VPN, ale zdecydowanie są przyjemne.

Klient obsługuje również ponad 50 innych systemów operacyjnych i platform, na wypadek, gdybyś chciał korzystać z VPN na czymś innym niż Windows.

Dobrzy ludzie w PureVPN rozumieją, że wielu z nas korzysta z VPN do przesyłania strumieniowego treści blokowanych geograficznie, dlatego zdecydowali się na specjalne serwery strumieniowe dla wszystkich popularnych usług i kanałów. Nie trzeba dodawać, że PureVPN działa bardzo dobrze z takimi serwisami jak Netflix, BBC iPlayer, Amazon Prime i Hulu.

Torrentowanie jest dozwolone na każdym serwerze PureVPN i można wykonać do 5 jednoczesnych połączeń. A za kilka dodatkowych dolarów miesięcznie możesz nawet uzyskać własny statyczny adres IP serwera.

Jeśli chodzi o dolary miesięcznie, PureVPN ma się dobrze w porównaniu z konkurencją i jest wyceniany w dolnej części skali. Biorąc pod uwagę ich ogromną sieć serwerów i funkcję po funkcji spakowaną w kliencie Windows, masz doskonały zysk.

Plusy
 • Doskonałe prędkości
 • Ogromna sieć serwerów (131 krajów)
 • Odblokowuje Netflix, iPlayer i ponad 70 innych serwisów streamingowych
 • Kompatybilny z ponad 50 urządzeniami i platformami
 • Niezależnie zweryfikowany dostawca VPN z zerowym logiem
 • Dedykowana opcja IP
 • Świetna cena
Cons
 • Aplikacje mogłyby użyć trochę więcej polskiego
 • Niektóre sporadyczne problemy z połączeniem

4. ExpressVPN

Logo ExpressVPN

Kolejną stałą na liście moich najlepszych dostawców VPN dla systemu Windows jest ExpressVPN. Z roku na rok są dobrze sprawdzoną usługą, która jest więcej niż warta Twojej inwestycji.

W oparciu o Brytyjskie Wyspy Dziewicze (co jest dobrą wiadomością dla prywatności), ExpressVPN ma rozległą sieć ponad 2000 serwerów w 94 krajach. Prędkości tych serwerów są doskonałe i mogą obsłużyć prawie wszystko, co na nich rzucasz.

Wracając do prywatności, ExpressVPN również dobrze sobie radzi. Warunki świadczenia usług zawierają wyraźne zasady zerowego rejestrowania wszystkiego, co może jednoznacznie Cię zidentyfikować, w tym adresów IP połączeń lub danych o ruchu.

Klient ExpressVPN jest prosty w obsłudze nawet dla najbardziej początkujących użytkowników, ale wystarczający dla każdego weterana VPN.

W przypadku tych ostatnich oczywiście dostępne są takie funkcje, jak wybór protokołu, przełącznik zabicia i dzielone tunelowanie. Ochrona przed wyciekiem DNS jest domyślnie włączona dla wszystkich.

Ruch P2P jest mile widziany na serwerach ExpressVPN, a usługa dobrze współpracuje z US Netflix.

Następnie jest obsługa klienta, która moim zdaniem zalicza się do najlepszych w branży. Są kompetentni i pomocni (oba nie zawsze są dane) i są dostępni 24/7, 365 dni w roku przez e-mail lub czat na żywo.

Cena ExpressVPN jest nieco wyższa niż w przypadku innych dostawców z tej listy, ale jest warta dla każdego, kto szuka dobrze ugruntowanej i wszechstronnej Windows VPN. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli skorzystasz ze specjalnej zniżki ExpressVPN.

Po zasubskrybowaniu otrzymujesz również 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy bez zadawania pytań, co daje mnóstwo czasu na wykopanie przysłowiowych opon.

Plusy
 • Bogaty w funkcje i intuicyjny klient
 • Silna technologia zaplecza
 • Wiele serwerów i lokalizacji serwerów
 • Szybkie i stałe prędkości połączeń
 • Współpracuje z US Netflix
 • Obsługa klienta na najwyższym poziomie
Cons
 • Niektóre zagregowane rejestrowanie
 • Nie najtańszy

5. Surfshark

Logo Surfshark

Nowy wpis na najlepszą listę Windows VPN w tym roku to Surfshark. Nie było ich zbyt długo, ale czy wykonują oni wszystkie właściwe ruchy.

Zacznijmy od ich sieci serwerów. Z ponad 800 serwerami w 50 krajach istnieje wiele bardziej znanych sieci VPN (z których żaden nie znajduje się na tej liście), których Surfshark zawstydza. Wydajność jest również doskonała, konkurując z niektórymi najszybszymi sieciami VPN na rynku.

P2P jest dozwolone, a odblokowanie US Netflix działa za każdym razem jak urok.

Jeśli chodzi o prywatność, Surfshark to usługa bez logowania oparta na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Obie rzeczy to świetna wiadomość dla anonimowości.

Istnieje również podwójna funkcja VPN, która wyśle ​​Twój ruch przez dwa serwery w celu uzyskania dodatkowej warstwy abstrakcji, która maksymalizuje Twoją prywatność.

Pod względem bezpieczeństwa Surfshark zapewnia również szyfrowanie wojskowe na wszystkich twoich połączeniach, dobry wybór protokołów VPN (w tym bardzo bezpieczny OpenVPN), a nawet bloker reklam, który zatrzyma złośliwe oprogramowanie na swoich śladach.

Usługa zapobiega również wyciekom DNS, automatycznie przełączając się na własne serwery DNS w czasie połączenia.

Jak wspomniałem w mojej recenzji Surfshark, są oni jedynym znanym mi dostawcą, który umożliwia nieograniczoną liczbę jednoczesnych połączeń. Fajnie jest mieć opcję zainstalowania klienta na każdym komputerze z systemem Windows w domu i nie martw się brakiem połączeń, jeśli skorzystamy z usługi na naszym telefonie.

A jeśli szukasz najlepszej oferty na Windows VPN, to jest to.

Być może firma uważa, że ​​ponieważ są stosunkowo nowi, muszą podważyć konkurencję. Bez względu na powód, Surfshark jest obecnie najlepszą ofertą VPN na rynku.

Plusy
 • Doskonała prywatność i bezpieczeństwo bez logowania
 • Świetna wydajność serwera
 • Odblokowuje Netflix, BBC i wiele innych
 • Łatwy w użyciu klient
 • Nieograniczone jednoczesne połączenia
 • Obsługa torrentów
 • Niedrogi
Cons
 • Niespójna prędkość w kilku lokalizacjach
 • Dość powolna obsługa klienta

Czego szukać w Windows VPN

Analizowanie każdego szczegółu każdego potencjalnego dostawcy Windows VPN może spowodować, że zaczniesz kręcić głową. Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie musisz tego robić.

Jest tylko kilka funkcji, na które naprawdę należy zwrócić uwagę przy wyborze VPN na PC lub inne urządzenie z systemem Windows. Niektóre z nich będą ważniejsze niż inne w zależności od tego, do czego chcesz używać VPN.

 • Kompatybilność z Windows

  Jeśli korzystasz z systemu Windows 10, wszystko będzie dobrze, bez względu na to, z kim idziesz. Każdy dostawca VPN będzie obsługiwał twój system. To samo dotyczy systemu Windows 7.

  Jeśli jednak jesteś 2% użytkowników systemu Windows, którzy odmawiają wypuszczenia systemu Windows XP, zdecydowanie sprawdź, czy Twój komputer jest obsługiwany przed otrzymaniem subskrypcji.

 • Jakość klienta

  Prosty, mocny, stabilny. Tak w trzech słowach lubię moich klientów VPN. Każda sieć VPN lubi robić rzeczy trochę inaczej. Chyba że klient jest intuicyjnie ułożony i łatwy do zrozumienia, może to utrudnić twoje doświadczenie.

  Nie chcesz także, aby klient Windows zawieszał się na tobie, co niestety nie każdy dostawca VPN na rynku do tej pory opanował.

 • Zasady rejestrowania

  Jeśli prywatność i anonimowość w Internecie są dla Ciebie najważniejsze, bez wątpienia będziesz chciał wybrać VPN z zerowym logowaniem. Poszukaj dostawcy, który nie śledzi niczego – żadnych odwiedzonych stron internetowych, żadnego wykorzystania przepustowości, nawet dat, w których łączysz się z serwerem.

  Wszyscy dostawcy powinni wyraźnie określić, co logują w swojej polityce prywatności lub warunkach świadczenia usług. Jeśli nie możesz znaleźć tych informacji, oznacza to czerwoną flagę. Istnieje wiele innych sieci VPN dla systemu Windows. Pójść dalej.

 • Jurysdykcja dostawcy

  Idąc w parze z polityką rejestrowania, jeśli szukasz najlepszej prywatności, wybierz VPN działający poza krajem przyjaznym prywatności online. Dobre opcje obejmują Rumunię, Panamę, Szwajcarię i Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

  Unikaj usług poza USA, Wielką Brytanią lub innymi krajami monitorującymi 5 oczu, 9 oczu lub 14 oczu. Chociaż znowu, to naprawdę ma znaczenie, ponieważ prywatność jest dla Ciebie bardzo ważna.

 • Wydajność

  Wydajność powinna znajdować się na szczycie listy, niezależnie od tego, do czego chcesz używać sieci VPN. Chcesz szybkiej usługi. Jeśli wybrana sieć VPN jest tak boleśnie powolna, że ​​w końcu unikasz jej używania, to po co to w ogóle.

 • Odblokowywanie usług przesyłania strumieniowego

  Wielu z nas korzysta z sieci VPN, aby ominąć blokowane geograficznie treści, takie jak na US Netflix, Hulu lub BBC iPlayer.

  Jeśli należysz do tej kategorii, oczywiście chcesz wybrać dostawcę, który współpracuje z twoją ulubioną usługą przesyłania strumieniowego. W zależności od tego, niektóre sieci VPN będą działać lepiej niż inne.

 • Ochrona przed wyciekami DNS

  Jeśli używasz systemu Windows 10, ochrona przed wyciekiem DNS jest koniecznością. Jest to znana luka w systemie operacyjnym, która, jeśli nie jest właściwie obsługiwana przez usługę VPN, może ujawnić to, co robisz online (coś, co VPN powinien zapobiec).

  Wycieki z DNS mogą również uniemożliwić odblokowanie materiału z ograniczeniami geograficznymi.

 • Ograniczenia

  Niektórzy dostawcy ograniczają liczbę połączeń VPN, które można uruchomić w tym samym czasie. Inni nie zezwalają na ruch P2P ani torrentowanie. Sprawdź dokładnie, jakie są te ograniczenia i czy nie będą stanowić dla Ciebie problemu.

Jeśli chcesz mieć dobry punkt wyjścia do poszukiwania dobrej sieci VPN dla systemu Windows, wszyscy dostawcy, których wymienię na tej stronie, zaznaczają wszystkie pola na powyższej liście kontrolnej.

Dlaczego potrzebuję VPN w systemie Windows

Uruchamianie VPN na komputerze z systemem Windows pozwala zachować anonimowość w Internecie, zabezpieczyć publiczne sieci Wi-Fi oraz pomaga uzyskać dostęp do cenzurowanej lub ograniczonej geograficznie treści.

Po podłączeniu do sieci VPN zainstalowane oprogramowanie klienckie tworzy zaszyfrowany tunel między urządzeniem z systemem Windows a serwerem VPN. Wszystkie przesyłane informacje stają się nieczytelne dla każdego, kto próbuje słuchać (np. Dostawca usług internetowych, haker siedzący obok ciebie w kawiarni lub, w niektórych krajach, rząd).

Twoje działania online są bezpieczne i prywatne.

Gdy Twoje dane dotrą do serwera VPN, zastąpi Twój adres IP własnym. Następnie, gdy twoje dane dotrą do ostatecznego miejsca docelowego w Internecie, będą widoczne jako pochodzące z serwera VPN, z którym się łączysz, i jego położenia geograficznego, a nie z twojego komputera. Ta zamiana IP ma dwie zalety.

Po pierwsze, pomaga zachować anonimowość. To adres IP serwera, a nie twój, jest widoczny dla każdego, kto przeszedł przez serwer VPN. Wszystkie działania zostaną mu przypisane.

Dzięki zamianie adresów IP można uzyskać dostęp do materiałów blokowanych geograficznie. Żądanie wyświetlenia treści jest postrzegane jako pochodzące z serwera VPN. Tak długo, jak serwer znajduje się w części świata, w której treść jest dostępna, będzie można ją przeglądać.

Wniosek

Usługi, które poleciłem powyżej, to świetne potencjalne wybory i doskonałe punkty wyjścia. Ale w końcu najlepsza sieć VPN dla systemu Windows 10 (lub jakiejkolwiek innej wersji systemu operacyjnego, którą używasz) to ta, która działa dla Ciebie i Twoich potrzeb.

Jeśli usługa nie ma serwera w lokalizacji, z którą musisz się połączyć, pomiń go. Jeśli testowana sieć VPN jest zbyt wolna, skorzystaj z gwarancji zwrotu pieniędzy i idź z kimś innym. Wszyscy dostawcy na tej stronie zapewniają co najmniej 30-dniowy okres zwrotu, co daje mnóstwo czasu na dostosowanie wyboru bez ryzyka.

Najlepsze podsumowanie VPN systemu Windows

ProviderFeaturesCost

Test prędkości | Lista serwerów
Kraje:90
Serwery:7159
Protokoły:OpenVPN, L2TP / IPSec, PPTP
Platformy:Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Kodi, Routery
Znajomości:7
Logowanie:Bez logowania
Lokalizacja:Rumunia
Abonament 1-miesięczny:12,99 USD / miesiąc
Roczny plan:2,75 USD / miesiąc
Darmowa wersja próbna:tak
Zwrot pieniędzy:45 dni
Zapłata:Karta kredytowa, PayPal, Bitcoin

Przegląd | Test prędkości | Lista serwerów
Kraje:58
Serwery:5645
Protokoły:OpenVPN, L2TP, PPTP, IPSec / IKEv2
Platformy:Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Routery
Znajomości:6
Logowanie:Bez logowania
Lokalizacja:Panama
Abonament 1-miesięczny:11,95 USD / miesiąc
Roczny plan:3,49 USD / miesiąc
Darmowa wersja próbna:Nie
Zwrot pieniędzy:30 dni
Zapłata:Karty kredytowe (Visa, MC, Amex, Discovery), Crypto (Bitcoin, Etherum, Ripple), Amazon Pay, Alipay, UnionPay, Inne

Test prędkości | Lista serwerów
Kraje:131
Serwery:2070
Protokoły:OpenVPN, L2TP, PPTP, SSTP, IPSec / IKEv2
Platformy:Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Routery
Znajomości:5
Logowanie:Data połączenia, całkowita wykorzystana przepustowość
Lokalizacja:Hongkong
Abonament 1-miesięczny:10,95 USD / miesiąc
Roczny plan:3,33 USD / miesiąc
Darmowa wersja próbna:Nie
Zwrot pieniędzy:31 dni
Zapłata:Karta kredytowa, PayPal, BitCoin, Alipay, główne karty upominkowe, CashU, inne kryptowaluty, Paymetwall

Przegląd | Test prędkości | Lista serwerów
Kraje:95
Serwery:3000+
Protokoły:OpenVPN, L2TP / IPSec, PPTP, SSTP
Platformy:Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Blackberry, Routery
Znajomości:3)
Logowanie:Całkowity dzienny czas trwania połączenia, łączna dzienna kwota transferu danych, lokalizacja serwera
Lokalizacja:Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Abonament 1-miesięczny:12,95 USD / miesiąc
Plan 6 miesięcy:9,99 USD / miesiąc
Roczny plan:6,67 USD / miesiąc
Darmowa wersja próbna:Nie
Zwrot pieniędzy:30 dni
Zapłata:Karty kredytowe, PayPal, Bitcoin, Alipay, Paymentwall

Przegląd | Test prędkości | Lista serwerów
Kraje:63
Serwery:1040+
Protokoły:OpenVPN, IKEv2
Platformy:Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Routery
Znajomości:bez limitu
Logowanie:Bez logowania
Lokalizacja:Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Abonament 1-miesięczny:11,95 USD / miesiąc
Roczny plan:1,99 USD / miesiąc
Darmowa wersja próbna:Nie
Zwrot pieniędzy:30 dni
Zapłata:Karta kredytowa, PayPal, Bitcoin, Alipay
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map