Sabiedriskā WiFi bīstamība


Ludovic Rembert –

Pēdējo reizi atjaunināts 2020. gada 25. martā

Pirmoreiz izdzirdot vārdus “publisks WiFi”, tas izklausās labi. Galu galā tā ir pieejama sabiedrībai. Tas nozīmē, ka jūs saņemat visas priekšrocības bez jebkādiem izdevumiem!

Ne tik ātri. Patiesībā jums vajadzētu domāt par publisku WiFi, piemēram, par publisko tualeti. Tas ir izmantojams ārkārtas situācijā, taču no tā labāk izvairīties, kad vien iespējams. Apskatīsim tuvāk.

Kas ir publiskais Wifi?

publiskais wifiPubliskais WiFi ir jebkurš WiFi tīkls, kas ir pieejams plašai sabiedrībai. Kafijas veikali, tirdzniecības centri, sabiedriskais transports, restorāni un pat mazumtirdzniecības veikali klientiem vai visiem citiem, kas nāk līdzi, bieži piedāvā bezmaksas WiFi.

Tas var būt ērti dažādu iemeslu dēļ. Jūs varat sekot līdzi sociālajiem medijiem, kamēr jūs malkojat latte, vai arī meklēt produktus, apskatot veikalu.

Diemžēl publiskais WiFi var radīt nopietnu risku uz jūsu tiešsaistes privātumu. Un mēs nerunājam tikai par reklāmdevējiem, kas jūs izseko. Mēs runājam par jūsu intīmāko, personīgāko informāciju.

Piemēram, pieņemsim, ka piesakāties savā iecienītajā sociālo mediju vietnē publiskajā WiFi tīklā. Kāds varētu iegūt jūsu pieteikšanās informāciju. Ar to viņi var piekļūt jūsu personiskajai saziņai, kas to var dodiet viņiem piekļuvi visai informācijai, kuru, iespējams, esat kopīgojis ar draugiem.

Vēl ļaunāk, pieņemsim, ka pirkuma veikšanai jums jāpārskaita nauda no krājkonta uz norēķinu kontu. Tātad, lai veiktu pārskaitījumu, piesakieties savas bankas lietotnē. Iedomājieties, ko hakeris varētu darīt ar jūsu tiešsaistes bankas paroli.

Daudziem publiskajiem WiFi tīkliem ir nepieciešama parole piekļuvei, kas var radīt drošības sajūtu. Diemžēl šī drošības sajūta var būt maldinoša. Ko tas viss nozīmē? Tas nozīmē jums vajadzētu izvairīties no publiska WiFi kad vien iespējams.

10 populārākās bezvadu interneta bīstamības

Kāpēc publiskais WiFi ir tik bīstams? Šeit ir uzskaitītas 10 galvenās briesmas, kuras jūs pats pakļaujat, kad izveidojat savienojumu ar kādu no šiem tīkliem.

1. Nešifrēti tīkli

Šifrētā tīklā jūsu informāciju nodrošina šifrēšanas atslēga. Citiem vārdiem sakot, informācijai nevar viegli piekļūt trešās puses. Kad tīklu izveido profesionālis, viņi parasti iespējo šifrēšanu.

Diemžēl daudzas publiskās WiFi sistēmas nav izveidojis profesionālis. Piemēram, maršrutētāju jūsu vietējā kafijas veikalā tikpat iespējams, ka to ir uzstādījusi barista kā IT profesionāli. Pat ja tīkls tika izveidots profesionāli, nav iespējams pārliecināties, vai tas ir šifrēts.

Nešifrētā tīklā trešajai pusei ir viegli pārtvert jūsu datus. Lieki piebilst, ka tas ir nopietns risks.

2. Viltus tīklāji

wifi tīklājsNeveiksmīgs tīklājs ir tīklājs, kas paredzēts izskatīšanai likumīgi, bet patiesībā nav. Parasti tas ir tik vienkārši, kā izveidot tīklu ar līdzīgu nosaukumu tam, ar kuru vēlaties izveidot savienojumu.

Pieņemsim, ka jūs baudāt vēlu pusdienas iecienītajā restorānā. Viņiem ir WiFi tīkls ar nosaukumu “SouperSalad”. Jūs piesakāties un nejauši izvēlaties tīklu ar nosaukumu “SuperSalad”. Apsveicam! Esat tikko izveidojis savienojumu ar neīstu tīklāju, un hakeri vāc jūsu informāciju.

3. Uzbrukumi cilvēkam vidējā stāvoklī

Uzbrukums vīrietim ir uzbrukuma veids, kurā hakeris novieto sevi starp divām ierīcēm. To darot, viņi var pārtvert, lasīt un pat mainīt pārraides.

Piemēram, iedomājieties, ka izveidojat savienojumu ar maršrutētāju lidostas terminālī. Nezināms jums, hakeris ievieto sevi starp jums un maršrutētāju. Tātad jūs apmeklējat savu tiešsaistes tirdzniecības platformu, lai pārbaudītu savu akciju portfeli.

Piesakoties savā tirdzniecības platformā, hakeris var nolasīt jūsu lietotājvārdu un paroli. Pēc nedēļas jūs atkal piesakāties, tikai lai uzzinātu, ka visi jūsu nauda ir pazudusi. Tas ir ārkārtējs scenārijs, bet tas parāda, cik bīstams var būt šāda veida uzbrukums.

4. Ļaunprātīgas programmatūras uzbrukumi

ļaunprātīgas programmatūras uzbrukumiHakeriem ne vienmēr ir jāizlasa jūsu informācija, kamēr esat izveidojis savienojumu ar WiFi tīklu. Tā vietā viņi tālrunī vai klēpjdatorā var ievietot ļaunprogrammatūru, kas turpinās nosūtīt jūsu datus noziedzniekiem, līdz tā tiks noņemta. Publiskajā WiFi tīklā tas ir īpaši viegli.

Viena no izplatītākajām metodēm ir viltus uznirstošā loga izveidošana, kurā tiek lūgts instalēt programmatūras atjauninājumu. Kad izveidojat savienojumu ar tīklu, tiek parādīts nekļūdīgs paziņojums par to, ka jūsu Messenger lietotne ir jāatjaunina. Noklikšķinot uz tā, tā vietā tiek instalēta ļaunprātīga programmatūra.

5. Ad Hoc savienojumi

Ad hoc savienojums ir savienojums tieši starp diviem datoriem. Ja jūsu ierīce ir iestatīta automātiski atklāt jaunus tīklus vai ja ir iespējoti gadījuma rakstura savienojumi, hackeri var izveidot savienojumu tieši ar jūsu ierīci, tiklīdz esat tiešsaistē.

6. Lietotājvārda un paroles zādzība

Visām šīm uzbrukuma metodēm ir kopīgs ir tas, ka tās atklāj jūsu vietnes lietotājvārdus un paroles. Tas var dot hakeriem piekļuvi jebkuram tiešsaistes kontam. Viņi pat var pārdodiet savu pieteikšanās informāciju tumšajā tīmeklī.

7. Identitātes zādzība

identitātes zādzībaZaudēt lietotājvārdu un paroli var būt problēma, taču to ir viegli novērst. Vienkārši nomainiet paroli, tiklīdz uzzinājāt par problēmu.

Lielāks risks ir informācija, kurai starplaikā var piekļūt kibernoziedznieki. Piemēram, iespējams, ka esat nosūtījis grāmatvedim e-pastu ar nodokļu informāciju. Ja šajā informācijā ir iekļauts jūsu sociālā nodrošinājuma vai Kanādas pensiju plāna numurs, jūs varat kļūt par identitātes zādzības upuri.

8. Tārpi

Tārps ir īpaša veida ļaunprātīga programmatūra. Vīrusiem ir jāuzbrūk konkrētai programmai, un parasti tie ir jāinstalē. Tārpi, no otras puses, spēj sevi izplatīt.

Publiskā tīkla problēma ir tā, ka jūs nezināt, kurš vēl ir savienots, un cik labi viņi aizsargā savas sistēmas. Ja kāds cits tīklā ir inficēts ar tārpu, tārps var pāriet visā tīklā un uzbrukt jūsu datoram.

9. snigšana un šņaukšana

Snooping un sniffing ir tad, kad hakeris izmanto programmatūru vai īpašu WiFi aparatūru, lai ieklausītos WiFi signālos. Izmantojot šo paņēmienu, hakeri var piekļūt visam, ko jūs darāt tiešsaistē.

Labās ziņas par šo ir tas, ka, ja jūs tikai lasāt ziņas, tad jūs nesūtāt personīgu informāciju. Sliktā ziņa ir tā, ka, tiklīdz jūs pierakstāties vietnē, hakeriem būs pieeja jūsu kontam.

10. Bitcoin ieguve

bitcoin-miningBitcoin un citām kriptovalūtām ir nepieciešams liels apstrādes jaudas daudzums to blockchain šifrēšanai. Lai iegūtu šo jaudu, viņi apstrādes darbus nodod citiem cilvēkiem. Kā atlīdzību par dalību šifrēšanas shēmā cilvēki ik pa laikam saņem “bezmaksas” kriptovalūtu.

Šo procesu sauc par Bitcoin ieguvi, un tas ir populārs veids, kā cilvēki var nopelnīt papildu naudu. Diemžēl ne visi Bitcoin kalnrači ir godīgi cilvēki. Dažreiz viņi darbu pie viņiem izmanto citu cilvēku datoros.

Kāds tam sakars ar publisko WiFi? Uzbrucējs var izmantot publisko tīklu, lai slepeni instalētu datorā Bitcoin ieguves programmatūru, kamēr esat izveidojis savienojumu.

Jāatzīst, ka tā nav tik nopietna problēma kā identitātes zādzība. Tā kā šī programmatūra izmanto procesora resursus, tā var ievērojami palēnināt datoru.

Ko nedarīt (ja jāpieslēdzas publiskajam WiFi)

Mūsdienu pasaulē ir grūti izvairīties no publiska WiFi. Mēs visi esam atkarīgi no saviem tālruņiem, un dažreiz mums ir jāstrādā lidostā vai vilcienā. Tātad, no kā vajadzētu izvairīties, ja jums ir jāpieslēdzas publiskajam WiFi? Šeit ir pāris norādes.

Nepieejiet un neizmantojiet sensitīvus datus

Labs īkšķa noteikums, kad izmantojat publisko WiFi, ir pieņemt, ka jūsu informācija tiek lasīta. Acīmredzot tas ne vienmēr notiek. Bet, tā sakot, uncija profilakses ir vērts izārstēt.

Tā rezultātā ir noteiktas lietas, kurām jums nevajadzētu piekļūt vai kuras nedrīkst izmantot publiskajā tīklā. Par katru cenu izvairieties no piekļuves bankai vai citai finanšu iestādei. Un nekad izmantojiet vai nosūtiet savu sociālā nodrošinājuma vai Kanādas pensiju plāna numuru publiskajā tīklā. Tas tikai lūdz upes.

Daudzas publiskās WiFi platformas lūgs ievadīt savu e-pastu vai tālruņa numuru, lai reģistrētos viņu pakalpojumam. Kad jums tiek lūgts sniegt šo informāciju, divreiz padomājiet, vai uzticaties tīklam vai ne. Ja nolemjat turpināt, ieteicams izmantot sekundāru e-pasta adresi.

Izvairieties no pierakstīšanās uz vairākām platformām

Daudzi publiskie WiFi tīkli ir platformas sastāvdaļa. Īpaši tas attiecas uz restorānu ķēdēm, sabiedrisko transportu, lidostām un citām lielām vietām.

Dažos gadījumos pierakstīšanās uz šīm platformām ir neizbēgama. Bet mēģiniet ierobežot savu iedarbību, reģistrējoties pēc iespējas mazāk. Viens veids, kā mazināt šo risku, ir redzēt, vai jūsu interneta pakalpojumu sniedzējs vai tālruņa pārvadātājs piedāvā WiFi tīklājus jūsu reģionā.

Izvairieties no nedrošām vietnēm

Lielākā daļa mūsdienu vietņu trafika šifrēšanai izmanto drošo ligzdas slāni (SSL). Varat pateikt, vai vietne ir droša, jo adrese sāksies ar HTTPS, nevis HTTP. Satiksmes snigšana HTTP savienojumā ir daudz vieglāk nekā satiksmes snigšana ar HTTPS savienojumu.

Daudzās pārlūkprogrammās ir viegli noteikt, vai vietne ir droša. Piemēram, pārlūks Google Chrome, pieslēdzoties vietnei bez SSL, jums parādīs brīdinājumu “Nav drošs”. Ir saprātīgi izvairīties no šīm vietnēm kopumā, bet jo īpaši tad, ja esat izveidojis savienojumu ar publisku WiFi.

Kā aizsargāt savu informāciju publiskajā WiFi

Izvairīšanās no noteikta satura un ierobežota kopīgotās informācijas ierobežošana ir tikai daļa no droša publiskā WiFi piekļuves. Ir svarīgi arī veikt profilaktiskus pasākumus. Šie pasākumi ir arī laba ideja, kad mājās izveidojat savienojumu ar internetu.

Izmantojiet drošu pārlūku

droša pārlūkošanaViens labs veids, kā aizsargāt savu informāciju, ir drošas pārlūka izmantošana. Šīs pārlūkprogrammas būtiski atšķiras no pārlūkprogrammām, kas piegādātas kopā ar jūsu ierīci.

Parasti jūsu ierīcei būs pārlūks, piemēram, Microsoft Edge, Safari vai Google Chrome. Šīs pārlūkprogrammas var šķist drošas, jo tās nāk no cienījamiem avotiem. Problēma ir tā, ka tie ir optimizēti ātrumam un ērtai lietošanai, nevis drošība.

Drošās pārlūkprogrammās ir tādas iespējas kā Firefox, Tor, Brave Browser un Epic Privacy Browser. Šīs pārlūkprogrammas darbojas nedaudz lēnāk, taču tās veic labāk, neļaujot kibernoziedzniekiem atrast jūsu personisko informāciju.

Izmantojiet VPN

Vēl viens veids, kā nodrošināt informācijas drošību, ir izmantot virtuālo privāto tīklu (VPN). VPN nodrošina drošu, šifrētu tuneli starp jums un VPN serveri. Tas ne tikai aizsargā jūsu personisko informāciju, bet arī var palīdzēt padarīt jūsu interneta trafiku anonīmu.

Ne visi VPN ir izveidoti vienādi. Piemēram, ir daudz tā saukto “bezmaksas VPN”. Diemžēl daudzi no šiem pakalpojumiem ir izkrāpšana. Tā vietā, lai hakeri nozagtu jūsu personisko informāciju, tā vietā varēs piekļūt VPN pakalpojums.

Tāpēc ir svarīgi ievērot kvalitatīvu, apmaksātu VPN pakalpojumu. Tas to nodrošinās jūsu informācija ir drošāk, ne mazāk drošs. Un arī neatstājiet tālruni neaizsargātu. Android un iOS ir pieejams daudz labu VPN pakalpojumu.

Pārliecinieties, ka jūsu ļaunprātīgas programmatūras aizsardzība ir atjaunināta

Laba pretvīrusu programma var būt tāla, lai pasargātu datoru no hakeriem. Un, ja kāda ļaunprātīga programmatūra to padara jūsu ierīci, regulāra, automātiska skenēšana ātri identificēs un novērsīs draudus.

Pat vislabākā aizsardzība pret ļaunprātīgu programmatūru nedod neko labu, ja tā netiek regulāri atjaunināta. Vienmēr pārliecinieties, ka izmantojat pretvīrusu programmatūras jaunāko versiju, un nekavējoties atjauniniet to, kad redzat paziņojumu par atjaunināšanu.

Pārliecinieties, vai ir iespējots ugunsmūris

Izmantojot ugunsmūri vienlaikus ar labu pretvīrusu programmu, tas var novērst daudzus tiešsaistes uzbrukumus. Ugunsmūris ir barjera, kas aizsargā no dažāda veida uzbrukumiem, ieskaitot jebkādu neatļautu satiksmi vai nevēlamus savienojumus. Kad ugunsmūris atrod aizdomīgas datu paketes, viņi tiks bloķēti.

Dažreiz ugunsmūra lietošana var būt kaitinoša. Tās var novērst dažu programmu darbību, kā arī bieži sniedz uznirstošos logus un paziņojumus. Tā rezultātā daudzi cilvēki mājās izslēdz ugunsmūrus.

Ja parasti neieslēdzat ugunsmūri, ieslēdziet to pirms pievienošanās publiskajam WiFi tīklam. Operētājsistēmā Windows to var izdarīt vadības paneļa sadaļā Sistēma un drošība. Mac lietotāji to var izdarīt, izmantojot drošību & Sistēmas preferenču sadaļa Privātums.

Izslēdziet failu koplietošanu un AirDrop

Ja strādājat sadarbības vidē, varat izmantot Windows failu koplietošanu vai Apple AirDrop. Šie pakalpojumi ļauj ikvienam ērti ievietot failus jūsu ierīcē. Tas ir noderīgi darba vietā vai universitātē. Tomēr publiskajā WiFi tīklā šī pati funkcija to var rada nopietnu risku.

Windows lietotāji var atspējot failu koplietošanu, dodoties uz vadības paneļa sadaļu “Network”, noklikšķinot uz Sharing Center, pārejot uz Advanced Sharing Settings un izslēdzot failu un printera koplietošanu. Mac lietotājiem atveriet meklētāju, noklikšķiniet uz AirDrop un atlasiet “Ļauj mani atklāt: neviens.”

Mainot šos iestatījumus, netiks nodrošināti 100% droši savienojumi. Bet tas nodrošinās, ka neviens nevar vienkārši vilkt un nomest ļaunprātīgus failus uz jūsu cietā diska

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map