Що таке протокол VPN та який найкращий протокол VPN? |


Що ж, якщо вам цікаво дізнатися про протоколи VPN, це правильна стаття для вас. Ми обговоримо, що таке протоколи VPN, переглянемо загальні типи протоколів VPN та дамо короткий огляд, які протоколи слід використовувати для різних онлайн-заходів.

Що таке протокол VPN?

Протоколи VPN представляють процеси та набори інструкцій, на які покладаються постачальники VPN, щоб користувачі VPN отримували насолоду від стабільної та безпечної комунікації VPN клієнт-VPN. По суті, протокол VPN – це в основному поєднання протоколів передачі та стандартів шифрування.

Які типи протоколів VPN існують?

На момент написання цієї статті ви, швидше за все, побачите провайдерів VPN, які пропонують доступ до таких протоколів VPN:

 • PPTP
 • L2TP / IPSec
 • IKEv2 / IPSec
 • IPSec
 • SSTP
 • OpenVPN
 • SoftEther
 • Дротяник

Порівняння протоколу VPN

PPTP L2TP / IPSec IKEv2 / IPSec IPSec SSTP OpenVPN TCP OpenVPN UDP SoftEther Дротяник
Протокол VPNШвидкість з’єднанняРівень шифруванняСтабільність з’єднанняПотокове передавання медіаЗавантаження торрентівСумісний зДоступний у CactusVPN Client
Дуже швидкоБідніДуже стійкийДобреБідніБільшість ОС та пристроївУ Windows
СереднійСереднійСтабільнийДобреСереднійБільшість ОС та пристроївУ Windows
Дуже швидкоДобреДуже стійкийДобреДобреБільшість ОС та пристроївУ Windows, macOS та iOS
СереднійДобреСтабільнийДобреДобреБільшість ОС та пристроївНі
ШвидкийДобреДуже стійкийСереднійДобреWindows, Ubuntu, Android та маршрутизаториУ Windows
СереднійДуже добреСтабільнийСереднійДобреБільшість ОС та пристроївУ Windows та Android
ШвидкийДуже добреСереднійДобреДобреБільшість ОС та пристроївУ Windows та Android
Дуже швидкоДуже добреДуже стійкийДобреДобреБільшість ОС та пристроївНі
ШвидкийДобреЩе не стабільнийСереднійСереднійLinux, macOS, iOS та AndroidНі

Короткий огляд пропонованих протоколів VPN

Якщо ви хочете дізнатися трохи більше про кожен протокол VPN, який ми описали вище, цей розділ – це саме те, що вам потрібно. Ось що ви повинні знати, коротше – про всі протоколи, якими користуються VPN-провайдери:

1. PPTP

PPTP розшифровується як протокол тунелювання з точки зору на точку, і це протокол VPN, розроблений Microsoft ще в 90-х. На сьогоднішній день він досить популярний для людей, які хочуть передавати гео-обмежений вміст через його високі швидкості. Крім того, VPN також легко налаштувати і вже вбудований у більшість платформ.

Практично всі постачальники VPN пропонують доступ до PPTP, хоча вам слід уникати провайдерів, які пропонують лише PPTP. Чому? Тому що він ледве пропонує надійну безпеку. Насправді, цілком безпечно припустити, що PPTP зламав АНБ. Більше того, PPTP також може бути заблокований брандмауерами з невеликими зусиллями.

Якщо ви хочете прочитати більше про протокол шифрування PPTP, сміливо ознайомтеся з цією статтею.

2. L2TP / IPSec

Взагалі вважається поліпшенням порівняно з PPTP, L2TP / IPSec – це в основному розширення протоколу PPTP, головна відмінність полягає в тому, що він використовує подвійну інкапсуляцію:

 • Перша інкапсуляція встановлює PPP-з’єднання.
 • Друга інкапсуляція має власне шифрування IPSec.

У той час як подвійна інкапсуляція може зробити L2TP / IPSec більш захищеною, вона також може зробити її повільніше, ніж PPTP, оскільки спочатку трафік потрібно перетворити у форму L2TP, а згодом у вас також доданий додатковий шар шифрування.

Загалом, протокол досить безпечний (особливо якщо він використовує шифр AES), хоча варто згадати, що L2TP самостійно не забезпечує шифрування, тому він завжди поєднується з IPSec.

Як і PPTP, L2TP / IPSec зазвичай легко налаштувати, і він вже вбудований у багато існуючих платформ. Отже, ви побачите багато постачальників VPN, які пропонують доступ до нього. Однак, як правило, більшості постачальників доведеться додатково налаштувати протокол, щоб переконатися, що він не може бути заблокований NAT брандмауерами (оскільки він може використовувати лише порт UDP 500 для встановлення з’єднання).

З іншого боку, така установка гарантує, що L2TP / IPSec не може бути використаний атаками людини в середині.

Хоча існували твердження, що NSA зламав або послабив цей протокол шифрування VPN, немає доказів їх резервного копіювання. І все-таки варто зазначити, що зазначені претензії виходять від самого Едварда Сноудена.

Щоб дізнатися більше про L2TP / IPSec, прочитайте цю статтю.

3. IPSec

IPSec – це безпечний набір мережевих протоколів, який використовується для шифрування пакетів даних, що надсилаються через мережу IP (комунікаційна мережа, що складається з одного або декількох пристроїв, які використовують Інтернет-протокол для надсилання та отримання даних).

IPSec досить популярний завдяки високій захищеності (люб’язність його заголовка аутентифікації та механізмів інкапсуляції безпеки корисного навантаження) та тому, що він може шифрувати трафік, не знаючи про це кінцевої точки..

Щодо недоліків, IPSec може бути складно налаштувати, тому помилки можуть виникнути, якщо постачальник VPN не має достатнього досвіду роботи з ним. У технології VPN IPSec часто використовується поряд з L2TP та IKEv2. Крім того, як ми вже згадували вище, існували твердження – хоча і необгрунтовані – що АНБ навмисно послабило протокол.

Якщо ви хочете прочитати більше про IPSec, перейдіть за цим посиланням.

4. IKEv2

Розроблений як Microsoft, так і Cisco на базі IPSec, IKEv2 є відносно швидким, стабільним та безпечним (якщо використовується шифр на зразок AES). Крім того, він навіть працює на пристроях Blackberry. А оскільки він підтримує MOBIKE, він обробляє зміни в мережі дуже добре. Що це означає? Добре, що, наприклад, коли ви переходите з підключення Wi-Fi до з’єднання з передачею даних на мобільному телефоні, VPN-з’єднання залишатиметься стабільним протягом усього процесу.

Як не дивно, IKEv2 технічно не є протоколом VPN, але він поводиться як один, і це допомагає контролювати обмін ключами IPSec.

Щодо недоліків, IKEv2 може бути важко реалізованим на стороні сервера VPN, тому недосвідчений або непідготовлений постачальник VPN може помилитися, що може спричинити проблеми з підключенням або безпекою. Також деяким користувачам не подобається, що в його створенні брав участь Microsoft. Це, і IKEv2 потенційно можуть бути заблоковані деякими брандмауерами.

Цікавитесь дізнатися більше про IKEv2? Тоді обов’язково ознайомтеся з нашою статтею про неї.

5. OpenVPN

Протокол з відкритим кодом, OpenVPN – один з найпопулярніших протоколів VPN серед користувачів. Це дуже безпечно, конфігурується та працює на багатьох платформах. Крім того, OpenVPN дуже важко блокувати, оскільки трафік OpenVPN надзвичайно важко розрізнити, крім трафіку HTTPS / SSL.

Так, і протокол OpenVPN також може працювати на будь-якому порту (включаючи 443 порт HTTPS) і використовувати як UDP, так і TCP протоколи.

Основним недоліком протоколу є те, що використання його з сильними шифрувальними шифрами іноді може уповільнити швидкість з’єднання. Однак цю проблему іноді можна вирішити, якщо OpenVPN використовувати протокол UDP, оскільки це швидше.

Крім того, OpenVPN вимагає стороннього програмного забезпечення, оскільки він не є інтегрованим в операційну систему чи різні платформи, і його налаштування може бути складним. На щастя, це не є великою проблемою для пересічного користувача, оскільки VPN-клієнти служать необхідним стороннім програмним забезпеченням.

Якщо ви хочете прочитати більше про OpenVPN, перегляньте це посилання.

6. SoftEther

Порівняно з більшістю протоколів шифрування VPN (крім Wireguard), SoftEther є відносно новим. Протокол розпочався як простий проект в Університеті Цукуба, але перетворився на великий багатопротокольний проект програмного забезпечення VPN з відкритим кодом.

“Зачекайте, що ви маєте на увазі багатопротокольне програмне забезпечення VPN?”

Ну, на даний момент важливо зробити одне чітке розмежування – SoftEther може посилатися на протокол VPN або на сервер VPN:

 • Сервер VPN SoftEther може підтримувати велику кількість протоколів VPN, таких як SSTP, OpenVPN, L2TP / IPSec, IPSec та протокол SoftEther VPN (звідси “багатопротокольний” біт)
 • Протокол SoftEther VPN використовує SSL 3.0 для безпечної комунікації VPN клієнт-сервер. Протокол містить різні технічні удосконалення, які роблять його швидшим та безпечнішим.

Незважаючи на те, що він новий, SoftEther швидко набув популярності серед користувачів VPN завдяки тому, що він дуже безпечний (SoftEther використовує AES-256), стабільний і на диво швидкий. Крім того, він також безкоштовний у використанні, і він працює в багатьох операційних системах (включаючи FreeBSD і Solaris) – не кажучи вже про те, що це один з небагатьох протоколів VPN, який має працюючих клієнтів на Linux.

Крім того, у SoftEther навіть є функції, яких OpenVPN не має, такі як функція динамічного DNS, управління RPC через HTTPS та управління графічним інтерфейсом (лише щоб назвати кілька прикладів).

Наразі єдиними недоліками, які, можливо, варто згадати, є те, що SoftEther не має вбудованої підтримки ОС, і що чомусь є VPN-провайдери, які не пропонують це як варіант. Крім того, оскільки це програмне рішення, постачальник VPN не може запропонувати вам прямий доступ до протоколу. Натомість вам потрібно буде встановити SoftEther на своєму пристрої та підключитися до серверів постачальника.

Якщо ви хочете прочитати більше про SoftEther, ми вже написали поглиблену статтю про нього.

7. ССТП

SSTP розшифровується як протокол безпечної тунельної розробки, і його було введено Microsoft з Windows Vista. Незважаючи на це, він все ще працює і в інших операційних системах (наприклад, Linux та Android). SSTP значно перевершує PPTP, коли мова йде про безпеку, оскільки його можна налаштувати за допомогою шифрування AES.

SSTP

Крім того, протокол SSTP VPN часто порівнюється з OpenVPN з точки зору переваг, оскільки він використовує SSL 3.0, що дозволяє йому обходити цензуру за допомогою порту 443 (порт трафіку HTTPS).

Незважаючи на це, SSTP не настільки популярний, як OpenVPN, оскільки він належить Microsoft, як правило, добре працює лише на платформах Windows, і не є відкритим кодом.

Хочете прочитати більше про SSTP? Потім перегляньте нашу статтю про неї.

8. Дротяник

Wireguard – це новий протокол VPN. Він нібито мав на увазі замінити IPSec, і він вважається швидшим і легшим за нього. Крім того, Wireguard є відкритим кодом, і оскільки він використовує лише один криптографічний набір, менша ймовірність мати отвори в безпеці.

Єдиними проблемами на даний момент є той факт, що протокол все ще знаходиться в розробці, йому не вистачає міжплатформової сумісності (на даний момент він здебільшого працює лише на Linux), і потрібно більше тестування, оскільки не існує стабільний реліз поки.

Незважаючи на це, є постачальники VPN, які почали використовувати Wireguard.

Для отримання додаткової інформації про Wireguard, перегляньте цю статтю.

Потрібна послуга з хорошим вибором протоколів VPN?

Ми охопили вас – CactusVPN надає доступ до найпопулярніших протоколів VPN: OpenVPN, SoftEther, IKEv2, SSTP, L2TP / IPSec та PPTP.

Вибір протоколу VPN, який ви хочете використовувати, надзвичайно простий – просто скористайтеся спадним меню в нашому додатку VPN, щоб зробити свій вибір перед тим, як підключитися до одного з наших серверів, і вам потрібно буде йти. Ніяких складних процесів налаштування взагалі немає.

Насолоджуйтесь найвищою безпекою в Інтернеті

Наші протоколи VPN використовують шифрування AES-256, щоб забезпечити безпеку ваших особистих даних та Інтернет-трафіку..

Крім того, ми надаємо доступ до надійного перемикача Kill, щоб ви могли насолоджуватися спокоєм під час перегляду Інтернету, знаючи, що ваш трафік не буде піддаватися, навіть якщо у вас виникнуть проблеми з підключенням..

О, і крім цього, ми також застосовуємо сувору політику без реєстрації в нашій компанії, тобто вам не потрібно турбуватися про когось тут у CactusVPN, бачачи, що ви робите в Інтернеті.

Додаток CactusVPN

Спробуйте спочатку CactusVPN безкоштовно

Хочете переконатися, що наш сервіс може задовольнити всі ваші потреби, перш ніж взяти на себе зобов’язання? Немає проблем – ви можете легко протестувати нашу послугу VPN безкоштовно протягом 24 годин.

І коли ви виберете план підписки і станете користувачем CactusVPN, ми все одно матимемо спину з 30-денною гарантією повернення грошей, якщо VPN не працюватиме як рекламується.

Який найкращий протокол VPN?

На це питання досить складно відповісти – здебільшого тому, що те, що вважається “найкращим протоколом VPN”, залежить виключно від того, що ви хочете зробити в Інтернеті. Те, що деякі люди можуть вважати найкращим протоколом VPN, може сприйматися протоколом шифрування підпар..

Отже, щоб запропонувати вам гідну відповідь, ми розглянемо, які протоколи VPN найкраще працюють для певних онлайн-заходів або ситуацій:

Який найкращий протокол VPN для торрентінгу?

Що стосується торрентінгу з VPN, то вам обов’язково знадобиться стабільний, швидкий та безпечний протокол VPN. Очевидно, що найкраща ставка – це протокол SoftEther VPN, оскільки він має всі ці функції.

Хорошою альтернативою SoftEther в цьому випадку буде також IKEv2. Ви також можете спробувати використовувати UDP OpenVPN для завантаження торентів, хоча ми рекомендуємо робити це лише у випадку використання VPN, який пропонує перемикач Kill, оскільки він не забезпечує ідеальну стабільність. І ви точно не хочете, щоб ваші торрентійські дії піддавалися впливу, якщо ваше VPN-з’єднання раптом знизиться.

Наша рекомендація: SoftEther або OpenVPN UDP

ВІДМОВА: Ми тут, у CactusVPN, не заохочуємо незаконне порушення авторських прав та незаконний торрент. Однак ми розуміємо, що для деяких людей обмін файлами – це єдиний можливий спосіб отримати доступ до розваг (фільми, телепередачі, відеоігри) та файлів роботи чи школи.

Що таке найшвидший протокол VPN?

Тривалий час PPTP вважався варіантом переходу, якщо ви шукали швидкий протокол VPN. На сьогоднішній день це все ще дуже швидкий протокол VPN, який часто використовується для передачі геоблокованого вмісту. Однак ця швидкість пов’язана з ціною серйозної відсутності шифрування, що залишає вас практично викритими в Інтернеті.

Розумна швидкість DNS

Набагато кращою альтернативою PPTP є SoftEther. Мабуть, цей протокол VPN у чотири рази швидший за протокол PPTP і в тринадцять разів швидший за протокол OpenVPN. Нібито, це тому, що SoftEther був написаний з швидкістю пропускання. Крім цього, ви також можете насолоджуватися високою безпекою та сумісністю між платформами на багатьох пристроях та операційних системах.

Але якщо SoftEther просто не є життєздатним варіантом для вас, приємною альтернативою PPTP є IKEv2, оскільки він також досить швидкий. Звичайно, ви завжди можете також використовувати PPTP, якщо хочете, але майте на увазі, ви повинні переконатися, що жодна з ваших конфіденційних даних не буде піддана небезпеці, якщо ви це зробите..

Що стосується Wireguard, то він здається досить швидким з тестів, які вони мають на своєму веб-сайті, але його недоступність для більшості користувачів та недостатня стабільність наразі заважають.

Наша рекомендація: SoftEther

Що є найбезпечнішим протоколом VPN?

OpenVPN був би нашим першим вибором. Він пропонує 256-бітне шифрування, він не потребує стеку IP та роботи ядра, оскільки він працює в просторі користувачів (забезпечує кращий захист пам’яті), а також запускає користувальницький протокол безпеки, який базується на TLS та SSL.

Вам краще скористатися постачальником VPN, який також пропонує перемикач Kill (що стосується будь-якого протоколу VPN), але OpenVPN TCP досить стабільний, тому не повинно виникнути жодних проблем.

SoftEther – це також гідний варіант. Безпека, якою ви користуєтеся, майже врівень із захистом, який ви отримуєте з OpenVPN. Використання SoftEther для найвищої безпеки в Інтернеті зводиться до того, чи добре ви чи не використовувати новий протокол VPN замість застарілого OpenVPN.

IKEv2 також є хорошим вибором, якщо ви використовуєте пристрої BlackBerry, і він шифрує дані двічі. L2TP / IPSec теж робить це і, як правило, вважається безпечним, але ми б не рекомендували це для решти протоколів VPN, про які ми згадали саме для цього конкретного контексту.

Що стосується Wireguard, то це правда, що це безпечний протокол, але він все ще знаходиться в експериментальній фазі, тому зараз важко розраховувати на нього для безпеки в Інтернеті.

Крім того, SSTP також добре працює. Це просто залежить від того, чи вас турбує той факт, що він не є відкритим кодом, і що ним керує виключно Microsoft – компанія, яка раніше надала НСА доступ до зашифрованих повідомлень.

Наша рекомендація: OpenVPN або SoftEther

Що є найбільш стабільним протоколом VPN?

IKEv2 є прекрасним вибором щодо стабільності мобільних пристроїв, оскільки він може насправді протистояти змінам мережі.

SoftEther також дуже добре враховує, що він був створений на основі ідеї, що він буде працювати 24/7 постійно, як тільки він буде запущений. Його код був написаний таким чином, щоб запобігти як витоку пам’яті, так і різних збоїв. Навіть якщо щось піде не так, SoftEther запрограмований на автоматичний перезапуск якнайшвидше.

Інші стабільні протоколи VPN включають OpenVPN (коли він використовує порт TCP), SSTP та L2TP / IPSec. PPTP також досить стабільний, але майте на увазі, що його іноді можна легко блокувати брандмауерами.

Наша рекомендація: IKEv2, SoftEther або OpenVPN TCP

Що таке протокол VPN, сумісний з найбільш платформою?

Здається, PPTP є найбільш підтримуваним протоколом VPN, який доступний у багатьох операційних системах та пристроях. Однак варто зазначити, що через слабкість безпеки PPTP може більше не підтримуватися на нових пристроях та операційних системах. Наприклад, VPN-протокол більше не підтримується в macOS Sierra (і новіших версіях).

Хорошою альтернативою PPTP є L2TP / IPSec, який також доступний на багатьох платформах. IKEv2 також є хорошим варіантом – тим більше, що він працює на пристроях BlackBerry.

OpenVPN не має вбудованої підтримки в операційних системах та інших пристроях, але вона легко доступна через стороннє програмне забезпечення, наприклад клієнти VPN.

Наша рекомендація: L2TP / IPSec, OpenVPN, IKEv2 та PPTP (поки що, і лише якщо ви впевнені, що не ставите в небезпеку жодних цінних даних)

Який найпростіший протокол VPN для налаштування?

Наразі PPTP, здається, є найпростішим протоколом VPN, який можна налаштувати просто тому, що він вбудований у стільки платформ. L2TP / IPSec та IKEv2 досить просто налаштувати також з тієї ж причини.

SSTP також дуже простий в управлінні, хоча тільки на платформах Windows. А Wireguard простіший у налаштуванні, ніж OpenVPN – принаймні згідно з цим оглядом, де для налаштування Wireguard потрібно було шість годин порівняно з кількома днями для OpenVPN.

Програмне забезпечення SoftEther не надто складно налаштувати порівняно з OpenVPN, оскільки він постачається з простим у користуванні інсталятором і має інструменти управління графічним інтерфейсом. Але порівняно з іншими протоколами VPN, згаданими вище, ще є певна робота.

Звичайно, якщо ви використовуєте сторонне програмне забезпечення VPN, ви отримуєте легкий доступ до будь-якого VPN-протоколу, який ви хочете, доки він пропонує його постачальник, і поки він працює на вашому пристрої чи операційній системі – за винятком SoftEther, оскільки вам потрібно встановити програмне забезпечення на свій пристрій та підключитися до серверів постачальника VPN вручну.

Наша рекомендація: PPTP, L2TP / IPSec або IKEv2

Що таке протокол VPN з найменшими ресурсами?

Без сумніву, PPTP – це один з найменш ресурсомістких варіантів просто тому, що він пропонує таке неповноцінне шифрування, яке не з’їдає багато процесорної потужності.

SSTP, як правило, є кращим вибором, оскільки він їсть менше ресурсів, а також пропонує гідну безпеку – все завдяки тому, що він сильно інтегрований у платформи Windows. Якщо ви використовуєте іншу операційну систему або пристрій, ви можете спробувати OpenVPN замість PPTP, оскільки це може оптимізувати її використання. Проводка може також бути хорошою альтернативою, якщо ви користувач Linux.

Наша рекомендація: SSTP, PPTP або OpenVPN / Wireguard

“Отже, який протокол VPN я повинен використовувати?”

Важко сказати – все насправді залежить від того, що ви хочете зробити в Інтернеті. Ось короткий список, який показує, для чого найкраще використовувати кожен протокол VPN, що може допомогти вам у прийнятті такого рішення:

 • PPTP найкраще використовувати, коли ви просто хочете швидкого доступу до геоблокованого вмісту. В ідеалі, ви не повинні використовувати його під час входу в інші облікові записи, які містять конфіденційну інформацію (наприклад, ваш банківський рахунок).
 • L2TP / IPSec – це в основному вдосконалена версія PPTP, тому ви можете використовувати її, коли ви хочете завантажувати торенти, отримувати доступ до геоблокованого контенту та безпечно переглядати Інтернет, і не заперечувати потенційне падіння швидкості з’єднання..
 • IKEv2 – це чудовий варіант, якщо ви багато використовуєте свій мобільний пристрій (особливо якщо це пристрій BlackBerry), оскільки ваше VPN-з’єднання залишається стабільним при переході з WiFi-мереж у ваш план даних. Це також ідеально, якщо ви хочете забезпечити свій інтернет-трафік і насолоджуватися пристойними швидкостями.
 • SSTP – хороший варіант, якщо ви користувач Windows і хочете насолоджуватися гідною безпекою та швидкістю в Інтернеті без того, щоб протокол з’їдав занадто багато вашої потужності процесора.
 • OpenVPN має стати вашим варіантом переходу, якщо ви хочете захистити стабільне інтернет-з’єднання. Якщо вас цікавлять кращі швидкості, ви можете використовувати OpenVPN через UDP.
 • SoftEther – відмінна альтернатива OpenVPN, і це правильний вибір, якщо ви не заперечуєте проти нового протоколу VPN і хочете насолоджуватися безпечними, стабільними, швидкими зв’язками.
 • Wireguard найкраще використовувати, якщо ви користуєтесь Linux, і якщо ви хочете спробувати експериментальний протокол VPN, який нібито може забезпечити безперебійну роботу в Інтернеті.

Висновок

Протокол VPN – це набір правил, які використовуються для узгодження з’єднання між клієнтом VPN та сервером VPN. Наразі це протоколи VPN, які ви, швидше за все, використовуєте провайдерами VPN:

 • PPTP
 • SSTP
 • L2TP / IPSec
 • IKEv2 / IPSec
 • OpenVPN
 • SoftEther
 • Дротяник

Як правило, OpenVPN і SoftEther – ідеальні протоколи VPN, які можна використовувати, якщо ви хочете насолоджуватися плавною, швидкою та стабільною роботою в Інтернеті. Провідник також може запропонувати багато з цього приводу, але наразі він знаходиться лише в експериментальній фазі. SSTP і IKEv2 – хороші альтернативи, якщо OpenVPN і SoftEther не є для вас варіантом.

PPTP слід використовувати лише тоді, коли вам потрібна швидка швидкість з’єднання і ви впевнені, що вашій конфіденційності не загрожує небезпека (оскільки вона має слабке шифрування). Що стосується L2TP / IPSec, він відрізняється перевагою PPTP, що стосується безпеки, але він не такий швидкий через його подвійну інкапсуляцію. Майте на увазі, що IKEv2 / IPSec має такий же високий рівень безпеки, але він значно швидший, ніж L2TP / IPSec.

В ідеалі вам слід вибрати постачальника VPN, який дозволяє вибирати між декількома протоколами VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map