Seznam zemí, které zakázaly VPN

Sítě VPN udržují vaši online aktivitu soukromou a neomezenou. Některé země s represivními vládami zakázaly VPN ve snaze udržet si kontrolu.

VPN jsou výkonné nástroje, které se mohou vyhnout všem, ale nejnáročnějším snahám regulovat informace o internetu a cenzuře. Proto represivní vlády na celém světě vyvíjejí úsilí o blokování nebo zákaz sítí VPN. Taková legislativa je obecně nepopulární a obtížně vymáhatelná, což většinu zemí odvádí od přímých zákazů.


Mnoho zemí se jednoduše pokouší zablokovat přístup ke známým poskytovatelům služeb VPN. I když je to obtížné, lze tak učinit, pokud jsou vlády ochotny věnovat zdroje úkolu. Když používáte VPN, váš internetový provoz je chráněn, protože je šifrován a směrován přes VPN server, zakrývá vaši IP adresu, ale tento provoz lze zastavit blokováním portů, které používají protokoly VPN, jako jsou PPTP nebo L2TP, nebo přímým blokováním IP adresy služeb VPN. Země, které se nebojí ekonomického dopadu, jako je Severní Korea, jednoduše zablokovaly přístup ke všem zámořským IP adresám. Nejmodernější nástroje, jako je hloubková kontrola paketů, mohou ve skutečnosti identifikovat protokoly VPN v metadatech paketů, což umožňuje zemím, jako je Čína, najít a blokovat servery VPN automatizovanějším a cílenějším způsobem.

Ostatní země, které nemají technologii pro blokování VPN, prošly právními předpisy, které zakazují služby VPN, které nejsou registrovány u vlády. Nej represivnější země učinily ze všech sítí VPN nezákonné a zavedly přísné tresty a doufají, že lidi vyděsí, navzdory obtížím v detekci provozu VPN..

Nejistý stav

Některé země, jako je Severní Korea, Kuba, Egypt, Vietnam, Bahrajn, Turkmenistán a Myanmar, mají velmi přísné zákony o internetové cenzuře, což znamená, že používání VPN v této zemi může představovat rizika, i když neexistuje známý zákonný zákaz. Jiné země, jako je Sýrie a Libye, přijaly opatření k blokování a zákazu provozu VPN, ale tyto vlády nemají plnou kontrolu nad svým územím a infrastrukturou. V každém případě lze vlády všech těchto zemí považovat za nepřátelské k používání VPN.

Země, které zakázaly VPN

Níže uvedené země buď umístily technologické překážky, které blokují VPN, nebo přijaly zákony zakazující používání VPN.

Bělorusko
Běloruská vláda se už léta snaží omezit přístup svých občanů na vnější internet. V roce 2015 zakázala služby Tor i VPN, ačkoli se zdá, že Bělorusové našli způsoby, jak obejít technologické a právní překážky.

Čína
Čína možná odešla nejvzdálenější ze všech zemí k zákazu a blokování služeb, jako jsou VPN a Tor. Jakákoli VPN musí být licencována čínskou vládou. Ty, které nejsou, budou uzavřeny, pokud jsou v tuzemsku nebo blokovány, pokud mají sídlo v cizí zemi. Čína je jednou z mála zemí na světě, která má úplnou kontrolu nad všemi místními poskytovateli internetových služeb, a používají důkladnou kontrolu paketů ke sledování internetového provozu a vstupu do čínské kybernetické sítě. Obecně jsou schopni identifikovat a blokovat provoz VPN.

Írán
V roce 2013 se Írán pokusil zablokovat přístup k VPN založeným v zahraničí a povolit pouze služby VPN licencované a registrované u íránské vlády. Přestože prodej nebo propagace VPN je zločin a občané mohou být potrestáni za používání VPN, používání VPN mezi občany a dokonce i vládními úředníky je stále velmi běžné.

Irák
Irácká vláda se ve snaze vypořádat se s online přítomností ISIS dostala do extrémů, a to nejen zákazem služeb VPN a sociálních médií, ale také zaváděním výpadků internetu po celé zemi. Přestože země již není obléhána ISIS, její drakonická internetová omezení zůstávají v platnosti.

Omán
V roce 2010 Omán schválil zákon, který jednotlivcům zakazoval používání služeb VPN. Každý, kdo byl chycen v rozporu s tímto zákonem, je potrestán pokutou 500 rialů (zhruba 1 300 $). Společnosti mohou požádat o povolení k používání VPN schválené vládou. Pokud se zjistí, že společnost porušuje zákon, musí čelit pokutě 1000 liber.

Rusko
Rusko podniklo rozhodné právní kroky, aby kontrolovalo svobodu projevu a přístup k informacím v rámci svých hranic i online. Ruská duma v roce 2016 schválila zákon Yarovaya, který vyžadoval, aby se služby VPN zaregistrovaly u vlády a zaznamenávaly online aktivitu svých uživatelů. V roce 2017 schválila Duma další zákon, který vyžadoval schválené sítě VPN, které blokují jejich uživatele v přístupu na určité webové stránky, které ruská vláda zakázala. Ti, kteří to neudělali, byli zakázáni. Protože ProtonVPN nemá přítomnost v Rusku, ani nezaznamenáváme informace, které umožňují zjistit, zda máme v Rusku uživatele, nemůžeme a nemuseli jsme dodržovat tyto zákony.

krocan
V roce 2016 začal režim Erdogan blokovat služby VPN a Tor. Nyní Turecko používá techniky hloubkové kontroly paketů, podobné Číně, k detekci a blokování provozu VPN a Tor. V Turecku došlo k poruše právního státu a použití připojení VPN vás může označit za osobu, která má zájem na vymáhání práva. Použití VPN v Turecku je však poměrně rozšířené. Webové stránky Turkey Blocks monitorují internetovou cenzuru v Turecku.

Ugandě
V reakci na nedávno zavedenou daň ze sociálních médií Ugandané prudce zvýšili využívání služeb VPN. Ugandská vláda odpověděla požadavkem, aby místní poskytovatelé internetových služeb blokovali služby VPN. V současné době v Ugandě neexistují právní předpisy proti VPN, ale jedná se o vyvíjející se situaci.

Spojené arabské emiráty
V roce 2016 Spojené arabské emiráty revidovaly své zákony, přičemž používání služby VPN umožnilo „spáchat trestný čin nebo zabránit jeho odhalení“ trestným dočasným uvězněním a pokutou až 2 miliony dirhamů (zhruba 540 000 dolarů). I když existují povolená použití pro VPN, UAE také uvalila přímý zákaz VoIP hovorů a četných webových stránek, včetně některých francouzských televizních kanálů a Netflix. Je nezákonné používat VPN pro přístup na některý z těchto webů nebo pro uskutečnění zakázaného hovoru.

Venezuela
Začátkem tohoto roku se největší Venezuelský poskytovatel internetových služeb pokusil zablokovat používání služeb Tor a VPN, pravděpodobně na vládních příkazech.

Pokud existuje shoda mezi všemi zeměmi na tomto seznamu, je to tak, že jejich vlády chtějí kontrolovat informace, ke kterým mají jejich občané přístup. Tyto vlády se obávají, že kdyby musely soutěžit na trhu nápadů, ztratily by se. Místo toho se uchýlili k ekvivalentu 21. století, kdy zavírali noviny a vypalovali knihy.

Naším posláním je poskytovat internet, který je bezplatný a bezpečný. Dokud nepřijde tento den, budeme i nadále nabízet bezplatnou, neomezenou službu VPN na podporu těch, kteří nemají jiné prostředky pro přístup k potřebným informacím..

s pozdravem,
Tým ProtonVPN

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me