Zoznam krajín, ktoré zakázali VPN

Siete VPN udržiavajú vašu online aktivitu súkromnú a neobmedzenú. Niektoré krajiny s represívnymi vládami zakázali VPN v snahe udržať si kontrolu.

VPN sú výkonné nástroje, ktoré sa môžu vyhnúť všetkým okrem najnáročnejších snáh o reguláciu informácií o internete a cenzúre. Z tohto dôvodu sa represívne vlády na celom svete snažia blokovať alebo zakázať VPN. Takáto legislatíva je vo všeobecnosti nepopulárna a ťažko vymáhateľná, čo nasmeruje väčšinu krajín od priamych zákazov.


Mnoho krajín sa jednoducho pokúša zablokovať prístup k známym poskytovateľom služieb VPN. Aj keď je to ťažké, dá sa to urobiť, ak sú vlády ochotné vyčleniť zdroje na túto úlohu. Keď používate VPN, vaša internetová prevádzka je chránená, pretože je šifrovaná a smerovaná cez VPN server, zakrýva vašu IP adresu, ale túto komunikáciu možno zastaviť blokovaním portov, ktoré používajú protokoly VPN, ako sú PPTP alebo L2TP, alebo priamym blokovaním IP adresy služieb VPN. Krajiny, ktoré sa neobávajú hospodárskeho dopadu, ako napríklad Severná Kórea, jednoducho zablokovali prístup ku všetkým zámorským IP adresám. Najnáročnejšie nástroje, ako je hĺbková kontrola paketov, môžu skutočne identifikovať protokoly VPN v metadátach paketov, čo umožňuje krajinám ako Čína nájsť a blokovať servery VPN automatizovanejším a cielenejším spôsobom..

Ostatné krajiny, ktoré nemajú technológiu blokovania sietí VPN, prijali právne predpisy, ktoré vylučujú služby VPN, ktoré nie sú registrované vládou. Naj represivnejšie krajiny urobili všetky siete VPN nezákonnými a zaviedli prísne tresty v nádeji, že ľudí odradia napriek ťažkostiam pri zisťovaní prenosu VPN..

Neistý stav

Niektoré krajiny, ako napríklad Severná Kórea, Kuba, Egypt, Vietnam, Bahrajn, Turkménsko a Mjanmarsko, majú veľmi prísne zákony o cenzúre internetu, čo znamená, že používanie siete VPN v tejto krajine môže predstavovať riziko, aj keď neexistuje známy zákonný zákaz. Iné krajiny, ako napríklad Sýria a Líbya, podnikli kroky na zablokovanie a zákaz prenosu VPN, ale tieto vlády nemajú úplnú kontrolu nad svojím územím a infraštruktúrou. V každom prípade sa vlády všetkých týchto krajín môžu považovať za nepriateľské voči používaniu VPN.

Krajiny, ktoré zakázali VPN

Nižšie uvedené krajiny umiestnili technologické prekážky, ktoré blokujú VPN, alebo prijali zákony, ktoré zakazujú používanie VPN.

bielorusko
Bieloruská vláda sa už roky snaží obmedzovať prístup svojich občanov k vonkajšiemu internetu. V roku 2015 zakázala služby Tor aj VPN, hoci sa zdá, že Bielorusi našli spôsoby, ako obísť technologické a právne prekážky.

Čína
Čína zrejme išla najďalej v akejkoľvek krajine, ktorá zakázala a zablokovala služby ako VPN a Tor. Akákoľvek sieť VPN musí byť licencovaná čínskou vládou. Tí, ktorí nie sú, budú zatvorení, ak sú v krajine alebo blokovaní, ak majú sídlo v cudzej krajine. Čína je jednou z mála krajín na svete, ktorá má úplnú kontrolu nad všetkými miestnymi poskytovateľmi internetových služieb, a využíva hĺbkovú kontrolu paketov na sledovanie internetového prenosu a vstupovania do čínskej kybernetickej siete. Spravidla dokážu identifikovať a blokovať prenos VPN.

Irán
V roku 2013 sa Irán pokúsil zablokovať prístup k sieťam VPN so sídlom v zahraničí a povoliť služby VPN, ktoré sú licencované a registrované u iránskej vlády. Aj keď je predaj alebo podpora sietí VPN zločinom a občania môžu byť za používanie siete VPN potrestaní, používanie siete VPN medzi občanmi a dokonca aj štátnymi úradníkmi je stále veľmi bežné.

Irak
V snahe vysporiadať sa s online prítomnosťou ISIS iracká vláda išla do extrémov nielen zákazom služieb VPN a sociálnych médií, ale aj zavádzaním výpadkov internetu po celej krajine. Aj keď krajina už nie je pod obliehaním ISIS, jej drakonické obmedzenia na internete zostávajú v platnosti.

Omán
V roku 2010 Omán prijal zákon, ktorý jednotlivcom zakazuje používať služby VPN. Každý, kto bol chytený v rozpore s týmto zákonom, má pokutu 500 rial (zhruba 1 300 dolárov). Spoločnosti môžu požiadať o povolenie na používanie siete VPN schválenej vládou. Ak sa zistí, že spoločnosť porušuje zákon, hrozí pokuta 1 000 rial.

Rusko
Rusko podniklo rázne právne kroky na kontrolu slobody prejavu a prístupu k informáciám v rámci svojich hraníc aj online. Ruská duma schválila v roku 2016 zákon Yarovaya, ktorý vyžadoval, aby sa služby VPN zaregistrovali u vlády a zaznamenali online aktivitu svojich používateľov. V roku 2017 schválila Duma ďalší zákon, ktorý vyžadoval schválené siete VPN, aby zabránili svojim používateľom v prístupe na určité webové stránky, ktoré ruská vláda zakázala. Tí, ktorí neboli, boli umlčaní zákazmi. Keďže ProtonVPN nemá zastúpenie v Rusku, ani neprihlasujeme informácie, ktoré umožňujú zistiť, či máme používateľov v Rusku, nemôžeme a nemuseli sme dodržiavať tieto zákony.

Turecko
V roku 2016 začal režim Erdogan blokovať služby VPN a Tor. Turecko teraz používa techniky hĺbkovej kontroly paketov, podobné Číne, na detekciu a blokovanie prenosu VPN a Tor. V Turecku došlo k poruche právneho štátu a použitie pripojenia VPN vás môže označiť ako osobu, ktorá má záujem na vymáhaní práva. Používanie VPN v Turecku je však dosť rozšírené. Webová stránka Turkey Blocks monitoruje internetovú cenzúru v Turecku.

uganda
V reakcii na nedávno zavedenú daň zo sociálnych médií Ugandani prudko zvýšili využívanie služieb VPN. Ugandská vláda reagovala na požiadavku, aby miestni poskytovatelia internetových služieb blokovali služby VPN. V súčasnosti v Ugande neexistujú právne predpisy proti VPN, ale toto je vyvíjajúca sa situácia.

Spojené Arabské Emiráty
SAE v roku 2016 revidovali svoje právne predpisy, pričom používanie služby VPN na „spáchanie trestného činu alebo zabránenie jeho odhaleniu“ bolo trestné dočasným uväznením a pokutou do 2 miliónov dirham (približne 540 000 dolárov). Aj keď existujú povolené použitia pre VPN, SAE taktiež zaviedla úplný zákaz hovorov VoIP a mnohých webových stránok vrátane niektorých francúzskych televíznych kanálov a Netflix. Je nezákonné používať VPN na prístup na niektorú z týchto lokalít alebo na uskutočnenie zakázaného hovoru.

Venezuela
Začiatkom tohto roka sa najväčší venezuelský poskytovateľ internetových služieb pokúsil zablokovať využívanie služieb Tor a VPN pravdepodobne na základe vládnych príkazov..

Ak medzi všetkými krajinami na tomto zozname existuje zhoda, je to tak, že ich vlády chcú kontrolovať informácie, ku ktorým majú občania prístup. Tieto vlády sa obávajú, že ak by museli súťažiť na trhu nápadov, stratili by sa. Namiesto toho sa uchýlili k obdobiu 21. storočia, keď zavreli noviny a pálili knihy.

Naším poslaním je poskytovať internet, ktorý je bezplatný a bezpečný. Do príchodu tohto dňa budeme aj naďalej ponúkať bezplatnú neobmedzenú službu VPN na podporu tých, ktorí nemajú iné prostriedky na prístup k potrebným informáciám..

S Pozdravom,
Tím ProtonVPN

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map