Akıllı DNS Teknolojisi Nedir ve Akıllı DNS Nasıl Çalışır? |


Akıllı DNS Teknolojisi Nedir?

Akıllı DNS, web sitelerini farklı bir coğrafi bölgeden olduğunuza inandığınız çevrimiçi içeriğe erişmenizi engelleyen coğrafi kısıtlamaları atlamanıza yardımcı olan çevrimiçi bir hizmettir – söz konusu içeriğin serbestçe kullanılabilir olduğu bir yer.

Ancak Akıllı DNS hizmetleri hakkında konuşmaya başlamadan önce, DNS’in ne olduğu konusunda yanlış anlama olmadığından emin olalım.

DNS Nedir (Alan Adı Sistemi)?

Basitçe söylemek gerekirse, DNS, web sitesi adlarının IP adreslerine çevrilmesini ve bunun tersini mümkün kılan bir protokoldür. DNS, söz konusu web sitesiyle ilişkili IP adresini döndürdüğü için yalnızca bir tarayıcınızın URL çubuğuna adını yazarak bir web sitesine bağlanmanızı kolaylaştıran şeydir.

Akıllı DNS Nasıl Çalışır?

Akıllı DNS, kullandığınızda temel olarak iki şey yapar:

 1. ISS tarafından atanan DNS adresinizi yenisiyle değiştirir – gerçek coğrafi konumunuzu gösterebilecek hiçbir bilgi içermeyen bir adres. Yeni DNS adresi, trafiğinizi bu adrese yönlendiren bir DNS sunucusundan gelir. Akıllı DNS sağlayıcısı coğrafi blokları atlamanıza yardımcı olmak için belirli ülkelerde bulunan proxy sunucuları kullanacağından sunucu herhangi bir yere yerleştirilebilir.
 2. Erişmek istediğiniz web sitesine olan bağlantı isteklerinizi durdurur ve isteklerde yer alan bilgileri, erişmek istediğiniz içeriğin coğrafi olarak engellenmediği bir konuma işaret eden yeni verilerle değiştirir..

Akıllı DNS Sağlayıcısı Nedir?

Akıllı DNS sağlayıcısı, coğrafi kısıtlamalı web sitelerinin engellemesini kaldırmak için Akıllı DNS hizmetlerini kullanmanızı sağlayan çevrimiçi bir hizmettir.

Geçtiğimiz yıllarda, giderek daha fazla Akıllı DNS sağlayıcısı VPN hizmetleri sunmaya başladı. Ayrıca, VPN sağlayıcıları da Akıllı DNS servislerine erişim sunmaya başladı, bu yüzden onlar da Akıllı DNS servis sağlayıcıları olarak kabul edilebilir. Örneğin, burada CactusVPN’de bir süredir bunu yapmaya başladık.

Harika Bir Akıllı DNS Hizmeti Olduğunu Gösteren 6 İşaret

Doğru Akıllı DNS sağlayıcısını seçmek biraz zor olabilir, bu nedenle ne tür şeyler aramanız gerektiğini ana hatlarıyla belirterek sizin için işleri kolaylaştıracağız:

1. Kullanıcı Dostu ve Platformlar Arası Uyumlu Uygulamalar

Muhtemelen bulunduğunuz her yerde coğrafi olarak engellenen içeriği izlemek isteyeceksiniz – evinizde, okulunuzda, yolunuzda, şehir merkezinde bir kahve yudumlarken vb. Bu nedenle Akıllı DNS sağlayıcısını seçmelisiniz. en popüler platformlar için uygulamalar sunar (Windows, iOS, Android, macOS).

İstemcileri nasıl ayarlayacağınızı gösteren öğreticilere erişim de artıdır ve istemcilerin üzerinde çalışmadığı platformlarda hizmeti el ile nasıl yapılandıracağınızı gösteren öğreticiler de.

2. Çok sayıda Ön Engelsiz Web Sitesi

Akıllı DNS size belirli bir coğrafi bölgedeki tüm web sitelerine tam olarak doğrudan erişim sağlamaz. Bunun yerine, web sitelerinin engelini tek tek kaldırır. Çoğu Akıllı DNS sağlayıcısı, zaten engellemesi kaldırılmış web sitelerinin listesini yayınlar, bu nedenle uzun bir listeye sahip olanı (tercihen 100’den fazla web sitesi) seçmek en iyisidir.

3. Sayısız Engellenmemiş Bölge

Bazı Akıllı DNS servis sağlayıcıları yalnızca belirli bölgelerin engellemesini kaldırır, bu nedenle ilgilendiğiniz bölgelerin engellemesini kaldıran bir hizmet seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Örneğin, Netflix ABD’ye erişmek istiyorsanız, İngiltere’den yalnızca coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğin engellemesini kaldıran bir Akıllı DNS seçerek istediğiniz yere ulaşın.

Ayrıca, iki veya üçten fazla bölgeyi engelleyen bir sağlayıcı seçmek de iyi bir fikirdir, böylece hizmetinizde daha fazla içerik çeşitliliği elde edersiniz.

4. Dinamik DNS Özellikleri

IP adresinizi sık sık değiştiren bir İSS’niz varsa Dinamik DNS şarttır. Aksi takdirde, IP adresinizi her değiştiğinde ve Akıllı DNS hizmetini kullanmak istediğinizde manuel olarak doğrulamanız gerekir..

5. Ekstra Hizmetler

Bir noktada, web’deki coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek için Akıllı DNS’den farklı bir hizmet kullanmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle, zaten diğer seçeneklere (VPN’ler ve proxy sunucuları gibi) erişim sunan bir sağlayıcı seçmek daha iyidir, böylece daha fazla araştırma yapmanıza ve daha fazla para harcamanıza gerek kalmaz.

Oh, ve VPN hizmetleri de sunan bir Akıllı DNS sağlayıcısı seçerseniz, kayıt tutmama ilkeleri olduğundan ve sunucularının yüksek hızlı bağlantılar ve sınırsız bant genişliği sunduğundan emin olun..

6. Ücretsiz Deneme Süresi + Geri Ödeme Politikası

Ücretsiz bir deneme her zaman işe yarar çünkü risk almadan satın almanızı sağlar. İdeal olarak, hizmetin size neler sunabileceğini gerçekten görebilmeniz için en az 24 saat deneme süresi sunan bir sağlayıcı seçmeniz gerekir..

Para iade garantisi (7 gün, 14 gün veya 30 gün) de hoş bir eklentidir, çünkü kullanıcı olduktan sonra hizmette bir sorun olursa geri dönecek bir güvenlik ağınız olacaktır..

Ücretsiz Akıllı DNS Hizmeti ve Ücretli Akıllı DNS Sağlayıcıları

Ücretsiz Akıllı DNS hizmetleri çok çekici geliyor – özellikle ihtiyacınız olduğunda web sitelerinin engellemesini kaldırmak için kullandığınız için. Ancak, ücretsiz Akıllı DNS seçeneklerini kullanma konusunda birden fazla sorun vardır. Birincisi, ücretsiz hizmetlerin size sunduğu Akıllı DNS adreslerinin aslında çalışmaz olma olasılığı vardır, yani coğrafi kısıtlamaları hiç atlayamazsınız.

Dahası, genellikle ücretsiz Akıllı DNS’yi kimin çalıştırdığını bilemezsiniz. Bu neden bir sorun? Çünkü kişisel bilgilerinizi çalabilirler (kredi kartı bilgileri veya IP adresi gibi). Bu, hizmetle ilgili bir sorunla karşılaşırsanız muhtemelen kaliteli destek veya bu konuda herhangi bir destek almazsınız. Ayrıca, reklamlarla spam spam alma şansınız da var

Ayrıca, sonunda, ücretli bir Akıllı DNS sağlayıcısı size çok fazla para kazandırmaz. En fazla, her ay sadece birkaç dolar ödersiniz (genellikle 3- $ 8 + aralığında bazen indirim alabilirsiniz)

Oh, ve bazı insanlar kafaları karışmaya eğilimli olduğundan, ücretsiz DNS adreslerinin (Google veya OpenDNS tarafından sağlananlar gibi) bahsettiğimiz ücretsiz Akıllı DNS hizmetleri olmadığını belirtmeliyiz.

Akıllı DNS – Avantajlar ve Dezavantajlar

Artıları

 • Akıllı DNS, coğrafi kısıtlamaları kolayca atlamanıza yardımcı olabilir.
 • Akıllı DNS hizmetleri birden çok platformda çalışır ve Akıllı DNS istemcileri için yerel destek olmadan cihazlarda ve işletim sistemlerinde elle yapılandırılması oldukça kolaydır.
 • Akıllı DNS şifreleme kullanmaz, bu nedenle engellemesini kaldırdığınız içeriğe erişmek için orijinal ISS hızlarınızı kullanabilirsiniz.
 • Akıllı DNS hizmetleri genellikle oldukça düşük maliyetlidir.
 • Ayrı coğrafi bölgelerden içeriğe erişmek için farklı sunuculara bağlanmanıza gerek yoktur.

Eksileri

 • İSS’niz Şeffaf DNS Proxy kullanıyorsa, Akıllı DNS hizmetlerini kullanmanızı engelleyebilir.
 • Akıllı DNS, belirli bir bölgedeki tüm web sitelerinin engellemesini otomatik olarak kaldırmaz. Normalde, birer birer engeli kaldırılır.
 • Akıllı DNS şifreleme kullanmadığından, çevrimiçi gizliliğiniz ve kişisel verileriniz İnternet’te korunmaz.
 • Akıllı DNS, gerçek IP adresinizi gizlemez, yani diğer kişiler ve platformlar yine de görebilir. Bu nedenle, coğrafi konumunuz da görünür olacak.

Akıllı DNS ve VPN Hizmetleri Arasındaki Fark Nedir??

Bu konuyla ilgili zaten bir makalemiz var, ancak işte hızlı bir genel bakış:

 • Bir VPN, coğrafi blokları atlamanıza yardımcı olması için IP adresinizi bağlandığınız VPN sunucusunun adresiyle değiştirerek gizler. Akıllı DNS, ISS tarafından atanan DNS adresinizin yerini alır ve bunun yerine belirli web sitelerine olan bağlantılarınızı keser.
 • Akıllı DNS’den farklı olarak, bir VPN hizmeti bağlantılarınızı ve çevrimiçi gizliliğinizi korumak için şifreleme kullanır. Bu güzel bir ek olsa da, VPN şifrelemesinin ve protokolünün ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak çevrimiçi hızlarınızın da vurabileceği anlamına gelir.
 • Bir VPN şifreleme kullandığından, devlet ve ISS gözetiminden korunabilir. Ayrıca, İnternet’te ne yaptığınızı göremedikleri için İSS’nizin bant genişliğinizi azaltmamasını sağlar. Akıllı DNS bunu yapamaz.
 • Bir VPN gerçek IP adresinizi maskelediğinden, dijital ayak izlerinizi gizlemenize ve güvenlik duvarlarını atlamanıza yardımcı olur, Akıllı DNS’nin yapamayacağı bir şey.

Şeffaf DNS Proxy Sorunu Nasıl Atlanır

ISS’niz tarafından Şeffaf DNS Proxy kullanımı rahatsız edici bir sorun olabilir, çünkü temel olarak DNS sağlayıcınız tarafından yeni bir DNS adresi atanmış olsanız bile kendi DNS sunucularını kullanmanıza neden olacaktır

İyi haber şu ki, bu sorunu atlayabilirsiniz. Kötü haber, çözümün sadece IP tabletleri destekleyen bir DD-WRT yönlendiriciniz varsa çalışmasıdır. Bu gereksinimleri karşılıyorsanız, yönlendiricide Akıllı DNS’yi ayarlayabilir ve yönlendirici güvenlik duvarını yapılandırırken aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz:

iptables -t nat -A SUNUM -i br0 -p udp –sport 53 -j DNAT – to 8.8.8.8:54

Onlar ne yapar? Temel olarak, cihazınızın gönderdiği DNS isteklerinin, bağlantı noktası 53 (normalde DNS arama istekleri için kullanılan bağlantı noktası) yerine 54 numaralı bağlantı noktasını kullandığından emin olurlar..

Ve bu örnekte kullanılan DNS adresi (8.8.8.8), Google tarafından sunulan genel DNS adresidir. Mümkünse, adresi Akıllı DNS sağlayıcınız tarafından sunulan DNS adresiyle değiştirmelisiniz..

Akıllı DNS Kullanımı Yasal mı?

Evet, Akıllı DNS hizmeti kullanmak tamamen yasaldır. Buna tam olarak ikna olmadıysanız, aşağıdakileri göz önünde bulundurun – Google bile ücretsiz bir DNS adresine erişim sunar.

Akıllı DNS yasal mı?

Şimdi, ISS’nizin Şeffaf DNS Proxy kullanıyorsa Akıllı DNS kullanımınıza müdahale edebileceği doğrudur, ancak bu hizmeti yasadışı yapmaz. Akıllı DNS, bazı çevrimiçi içeriğe erişimi yasaklayan baskıcı hükümetleri olan ülkelerde bile yasal olabilir.

Yine de, Akıllı DNS kullanırken yasadışı kabul edilen bir şey yaparsanız, kolayca yasal sorun yaşayabileceğinizi unutmayın..

Akıllı DNS Çevrimiçi Hızlarınızı Azaltacak mı??

Hayır, normalde böyle olmamalı. Akıllı DNS herhangi bir şifreleme veya VPN protokolü kullanmadığından, çevrimiçi hızlarınızı etkileyebilecek fazla bir şey yoktur. Genellikle, bağlantı yavaşlamaları ile karşılaşırsanız, bu muhtemelen sizin için bir sorun olabilir – özellikle İSS’niz bant genişliği azaltma ile uğraşıyorsa.

Torrent için Akıllı DNS Kullanabilir misiniz??

Torrentleri indirirken Akıllı DNS kullanıyorsanız, sizin için hiçbir şey yapmaz. Akıllı DNS IP adresinizi maskelemediğinden ve trafiğinizi şifrelemediğinden, adresiniz Swarm’ın diğer üyeleri (bir torrent üzerindeki toplam yükleyici ve indirici sayısı) tarafından görülebilir. Ayrıca, ISS’niz torrentleri indirdiğinizi görecek, bu da ülkenizde hassas bir yasal sorunsa sorun olabilir.

Akıllı DNS ile Güvenlik Duvarlarını Atlayabilir misiniz??

Hayır, hizmet gerçek IP adresinizi gizlemediğinden bunu Akıllı DNS ile yapamazsınız. Sonuç olarak, Akıllı DNS kullansanız bile, yöneticinin ağda uyguladığı güvenlik duvarı kısıtlamaları size uygulanmaya devam edecektir..

Tüm İhtiyaçlarınızı Karşılayabilecek Güvenilir bir Akıllı DNS Sağlayıcısı mı arıyorsunuz??

CactusVPN tam da ihtiyacınız olan şey. 300’den fazla coğrafi kısıtlamalı web sitesinin engellemesini kaldırmanıza yardımcı olabilecek ileri teknoloji Akıllı DNS hizmeti sunuyoruz.

Dahası, en popüler platformlarda (Windows, macOS, iOS, Android, Android TV, Amazon Fire TV) çalışan kullanıcı dostu uygulamalar sunuyoruz.

Çevrimiçi hizmetler söz konusu olduğunda daha fazla çeşitlilik istiyorsanız, güçlü bir VPN hizmeti de sunuyoruz. Askeri düzeyde şifreleme, Killswitch, DNS sızıntı koruması ve sınırsız bant genişliği ile donatılmış 28+ yüksek hızlı sunucuya erişim sunar.

Proxy hizmeti kullanmakla ilgileniyorsanız, VPN sunucularımızın proxy sunucuları olarak iki katına çıktığını bilmek sizi mutlu edecektir ve bunları istediğiniz zaman ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Bir taahhütte bulunmadan önce hizmetlerimizi ücretsiz olarak denemek isterseniz, VPN hizmetimiz için 24 saatlik bir deneme ve Akıllı DNS hizmetimiz için 7 günlük bir deneme sunduğumuzu bilmelisiniz..

Dahası, bizimle, CactusVPN kullanıcısı olduğunuzda hizmetin gerektiği gibi çalışmadığı takdirde 30 günlük para iade garantisi sunduğumuz için risk almadan satın alıyorsunuz.

Sonuç – Akıllı DNS Teknolojisi Nedir?

Akıllı DNS, İnternet üzerindeki çeşitli coğrafi bölgelerden coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek için kullanabileceğiniz bir hizmettir. Belirli web sitelerinin hangi coğrafi bölgeden olduğunuzu göremediğinden emin olmak için ISS tarafından atanan DNS adresinizin yerini alır (bu, coğrafi konumunuzun web’de tamamen gizlendiği anlamına gelmez). Hizmetin kullanımı ve kurulumu oldukça basittir, ayrıca şifreleme özelliği içermez, böylece orijinal ISS hızlarınızın keyfini çıkarabilirsiniz ve bir sürü engelleme kaldırılmış web sitesinin tadını çıkarabilirsiniz.

Akıllı DNS hizmetlerinin de bazı dezavantajları vardır – yani çevrimiçi verilerinizi korumazlar, Şeffaf bir DNS Proxy kullanıyorlarsa ISS’niz tarafından engellenebilirler (bunun için bir düzeltme vardır) ve güvenlik duvarlarını atlayamazlar. gerçek IP adresinizi gizlemiyorlar.

Diğer seçeneklerin yanında (VPN ve / veya proxy gibi) bir Akıllı DNS’ye erişim sunan, platformlar arası uyumlu istemcilere erişim sağlayan ve engellenmemiş web sitelerinin uzun bir listesine sahip olan bir Akıllı DNS sağlayıcısı seçmek genellikle en iyisidir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map