Anonim Tarama Nedir (Nasıl Anonim Çevrimiçi Olunur) |


İyi haber şu ki, böyle bir şey elde edilebilir, ancak çevrimiçi nasıl anonim olunacağını tartışmaya başlamadan önce, bir şeyi açıklığa kavuşturmamız gerekiyor – gerçekten% 100 çevrimiçi anonimlik gibi bir şey yok. Gizliliğinizi korumak ve kişisel verilerinizin sızıntı veya ifşa riskini önemli ölçüde azaltmak için kesinlikle önlem alabilirsiniz, ancak İnternet’in ne kadar kapsamlı, çok yönlü ve riske eğilimli olduğu göz önüne alındığında hiçbir yaklaşım tamamen kusursuz değildir..

Dolayısıyla, “anonim gezinme” veya “anonim sörf” gibi terimler kullanacağımız zaman, bu tür bir şeyden bahsedeceğiz.

Anonim Tarama Neden Önemli??

İster inanın ister inanmayın, İnternet’te her türlü gizliliğin tadını çıkarmak gittikçe zorlaşıyor. Çevrimiçi yaptığınız şey aslında sizinle cihazınız arasında kalmaz. Ancak daha spesifik olmak için, gizli taramaya bu kadar çok ihtiyaç duymanızın bazı nedenleri şunlardır:

1. Hükümet Gözetimini Bay’da Tutuyor

Hükümetler İnternet’in ne kadar değerli bir bilgi kaynağı olduğunu bilirler ve buna göre davranırlar – elbette ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak.

Hükümet gözetiminin yalnızca ABD’de gerçekleştiğini düşünebilirsiniz, ancak gerçek bundan uzaktır. ABD’de düzinelerce kitlesel gözetim projesi olsa da, bunu yapan tek ülke değil.

Ayrıca, çoğu hükümetin ulusal ISS’lerin kullanıcı verilerini yetkililere sunmasını ve belirli bir süre kadar saklamasını gerektirdiğini unutmayın..

Anonim göz atma, devlet kurumlarının çevrimiçi yaptığınız şeyleri takip etmelerini ve çevrimiçi trafiğinizi izlemelerini zorlaştırarak bu konuda yardımcı olacaktır. Yine de, sizi% 100 gözetimden korumadığını belirtmek gerekir. İnternette olduğunuz sürece, bu mümkün değil.

2. Serbest Konuşma Hakkı Korur

Dünyadaki hemen hemen tüm ülkeler vatandaşlarına ifade özgürlüğü hakkı verse de, teorik bir hak gibi görünmeye başlıyor. Gerçekte, ister sansürleyen çevrimiçi bir platform olsun, isterse görüşleriniz için sizi zorlayan insanlar olsun, ücretsiz konuşmanızın kaldırılması oldukça kolaydır..

Bazen yasal sistem bile arkanızda kalmaz. Suudi Arabistan gibi ülkelerde, örneğin, otosansürün norm olduğu ülkelerde. Aksi takdirde, hapishaneye atılmaktan kamuoyunda kırılmaya kadar ciddi yasal sorunlara girme riskiniz vardır..

İnternette Nasıl Anonim Olabilirim?

Anonim sörf ile ilgili iyi bir şey, internet olmasa bile internette bir ses verebilmesidir. İnsanlar kim olduğunuzu bilmeyeceğinden, ister sosyal, ister politik, ister ekonomik sorunları tartışıyor olun, zihninizi özgürce konuşabilirsiniz (sadece birkaçını belirtmek için).

3. Arama Motorlarının “Dost” Olmasını Önler

İnterneti daha kullanıcı dostu ve kullanışlı hale getiren inkar eden hiçbir arama motoru yoktur, ancak maliyetin farkında mısınız? Oldukça tanıdık görünen bir harf veya kelimeyi yazdığınızda elde ettiğiniz otomatik tamamlama sonuçları yalnızca hoş bir özellik değildir; daha kişiselleştirilmiş sonuçlar sunmak için sizden kişisel bilgileri kullanan karmaşık algoritmalardır.

Ne tür bilgiler istiyorsun? Google, Yahoo! Ve Bing gibi arama motorları aşağıdakileri toplar:

 • Aradığınız ve eriştiğiniz web siteleri
 • Coğrafi konumunuz
 • Yaşınız ve cinsiyetiniz
 • Bir arama motorunun hizmetlerine dayanan herhangi bir üçüncü taraf uygulaması / web sitesinden tarama geçmişi
 • Sahip oldukları bir Voice Assistant’a verdiğiniz sesli komutlar (Google Asistan gibi)
 • E-posta içerikleri (e-posta hizmetleri sunan arama motorlarında)
 • Cihaz bilgisi
 • Nasıl görünüyorsunuz (bazı arama motorları fotoğraflarında yüz tanımayı kullanır)
 • Dini ve politik inançlarınız
 • Ne kadar sağlıklısın
 • Bulunduğun her yerde
 • Arkadaşların kim

Ve bu sadece yüzeyi çiziyor.

Dahası, tüm bu veriler aynı zamanda arama motorlarının sahip olduğu hizmetler (Google’ın sahibi olduğu YouTube gibi) aracılığıyla toplanan diğer bilgi parçalarına entegre edilmiştir..

Anonim gezinme sizi yukarıda listelediğimiz her gizlilik ihlaline karşı koruyamasa da, daha fazla gizliliğin keyfini çıkarmak ve arama motorlarını bu ürkütücü “Senin hakkında her şeyi biliyorum” hissi olmadan kullanabilmek için kişisel verilerinizi daha iyi korumanıza yardımcı olabilir..

4. Hassas Verileri Reklamverenlerin Elinde Tutuyor

Arama motorları gibi, reklamverenler de sizinle ilgili çok fazla şey biliyor. Nasıl istersiniz? Bunun için arama motorlarına ve sosyal medya platformlarına (diğer küçük web sitelerinde) teşekkür edebilirsiniz. Kâr elde etmek için verilerinizi üçüncü taraf reklamverenlerle paylaşırlar.

Ve hayır, büyük bir sır ya da yasadışı değil – büyük olasılıkla arama motorunda veya sosyal medya web sitesinin Hizmet Şartlarında belirtilmiştir. Hey, bunlar genellikle kullanımı kolay platformlar, bu yüzden bu büyük bir sürpriz değil.

Ama tek suçlu onlar değil. İSS’ler bazen kullanıcı verilerini üçüncü taraf reklamverenlere de satabilir. Neyse ki, bu tüm ülkelerde gerçekleşmiyor. Şimdilik, yalnızca ABD’deki insanlar bununla başa çıkmak zorunda (gerçi, diğer ülkelerde gölgeli, sahne arkası ISS reklamveren anlaşmalarının gerçekleşmediğinin garantisi yok).

Bütün bunlar sizin için ne ifade ediyor? Gizliliğinizin bir kâr için satılmasının yanı sıra, web’de daha fazla kişiselleştirilmiş reklam görmeye başlayacağınız anlamına gelir. Örneğin, sobalarla ilgili bir Facebook sayfasını beğendiyseniz, Facebook, Google ve diğer web sitelerinde soba reklamları görmeye başlayacaksanız şaşırmayın..

Bazı insanlar için bu uygun olabilir. Çoğumuz için, sadece ürpertici ve müdahaleci.

Neyse ki, özel tarama, reklamverenlerin sizinle ilgili bilgi miktarını sınırlandırarak bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca, kişiselleştirilmiş reklamları (veya reklamlarla ilgili herhangi bir şeyi) devre dışı bırakmak için kullandığınız çoğu platformda ve arama motorunda Gizlilik Ayarlarını kontrol etmek iyi bir fikirdir.

5. ISP Bant Genişliği Azalmasını Önler

İnternet üzerinden bir şey yapmak için “çok fazla veri” kullandığınızı düşünüyorlarsa, İnternet Servis Sağlayıcıları aslında bağlantı hızlarınızı yavaşlatabilir; ister akış, ister VoIP aramaları veya oyun oynayın. İddiaya göre hizmetlerini iyileştirmek için bunu yapıyorlar (ki bu inanılır), ancak sizin gibi kullanıcıları daha büyük, daha pahalı bir veri planı için ödeme yapmaya veya daha pahalı bir abonelik almaya ikna etmek için yapıyorlar..

İSS’ler bunu yapabilir, çünkü İnternet’te yaptığınız her şeyi izleyebilirler. İyi haber şu ki, İnternet Servis Sağlayıcınızın hangi web sitelerine eriştiğinize veya hangi dosyaları indirdiğinize dair sekmeler tutamayacağından emin olmak için internette anonim olarak gezinebilirsiniz..

6. Güvenli Olmayan Ağlarda Verilerinizin Güvende Kalmasını Sağlar

Hareket halindeyken şifre gerektirmeyen WiFi kullanmak son derece uygundur, ancak aynı zamanda çok tehlikelidir. Şifreleme eksikliği nedeniyle, herkes bağlantılarınızı dinleyebilir ve çevrimiçi etkinliklerinizi ve kişisel bilgilerinizi (kredi kartı numaraları ve giriş bilgileri gibi) gizleyebilir..

Bunun yerine sadece şifre korumalı bir ağ kullanarak bundan kaçınabilirsiniz, ancak talihsiz gerçek, bunu yapmanın da güvenli olacağı garanti edilmez. Neden? WPA2 korumalı ağları tehlikeye atabilecek KRACK güvenlik açığı nedeniyle.

En iyi seçenek, güvenli veya güvenli olmayan bir WiFi ağına bağlanırken belirli bir anonimlik düzeyinden keyif aldığınızdan emin olmaktır. Bu şekilde, birisi bağlantınızı izlese bile, değerli bir şey öğrenemez veya hassas bilgileri çalamaz.

7. Kısıtlanmış İçeriğe Erişmenizi Sağlar

İnternet neredeyse geniş bir içerik dizisi sunsa da, bunların hepsinin tadını çıkaramazsınız. Çoğu zaman, coğrafi kısıtlamalar size engel olmaktan kaçınır. Kısacası, coğrafi konumunuza göre içeriğe erişimi engelleme yöntemidir. Genellikle içerik sağlayıcılar tarafından yasal, ağ ve telif hakkı ile ilgili nedenlerle kullanılırlar.

Netflix buna oldukça iyi bir örnek. Hizmet çoğunlukla dünya çapında kullanılabilir olsa da, ABD içerik kitaplığına ABD dışındaki çevrimiçi kullanıcılar tarafından erişilemez. Web sitesi, bağlandığınızda IP adresinizi kontrol eder ve sizi “uygun” kitaplığa yönlendirir.

diğer ülkelerden netflix nasıl izlenir

Coğrafi kısıtlamalar tek endişeniz değildir – çevrimiçi içerik güvenlik duvarları kullanılarak kısıtlanabilir. Bu genellikle bir hükümet belirli web sitelerini (Çin’in Google, Facebook ve Blogspot’u nasıl engellediğini) engellemek istediğinde veya bir işyeri / öğrenim kurumu çalışanlarının / öğrencilerin çevrimiçi içeriğe göz atarak “gevşemediğinden” emin olmak istediğinde olur (YouTube veya Twitter gibi).

Her iki durumda da, anonim gezinme, çoğu zaman kimseyi bilmeden güvenlik duvarı kısıtlamalarını atlamanıza izin verir.

8. Torrentlemeyi Güvenli Hale Getirir

Yaşadığınız ülkeye bağlı olarak, torrentleri indirmek İnternet’te yaptığınız sorunsuz bir şey olabilir veya DMCA bildirimlerini almanıza, binlerce dolar para cezasına çarptırmanıza (daha fazla değilse), hatta potansiyel olarak mahkemeye veya hapse iniş.

Yasal yönü bir kenara bırakırsak bile torrent işlemi hala çok güvenli değildir, çünkü sizinle aynı torrent’i indiren / yükleyen herkes gerçek IP adresinizi hemen hemen görebilir, yani IP’nizle ilişkili herhangi bir özel veri merhamette kalır yabancıların.

Neyse ki, anonim gezinme, kimsenin kimliğinizi bilmediğinden emin olarak bu zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olur – hem potansiyel korsanlardan hem de telif hakkı trollerinden sizi güvende tutmak ve yasalarla baş etmek.

Açık bir feragatname olarak: kasıtlı telif hakkı ihlali veya yasadışı çevrimiçi korsanlığı desteklemiyoruz, ancak bazı kişilerin yalnızca eğlence, iş veya okul dosyalarına P2P aracılığıyla erişebileceğini anlıyoruz.

Nasıl Çevrimiçi Anonim Olunur – Temel Bilgiler

Bu bölümde, İnternetteyken anonimliğinizi korumanın daha kolay ve yaygın yollarını ele alacağız. Bu elbette verimli olmadıklarını söylemez.

1. VPN Kullanın (Sanal Özel Ağ)

VPN, gerçek IP adresinizi maskeleyerek ve kimsenin izleyemediğinden emin olmak için çevrimiçi trafiğinizi şifreleyerek web’de anonim olarak gezinmek için kullanabileceğiniz bir hizmettir. Bir VPN kullanmanın ne kadar kolay olduğuna bağlı olarak, anonim gezinmenin en popüler yöntemlerinden biridir..

Avantajları

 • Bir VPN’in şifrelemesi, siber suçluların, devlet gözetim ajanslarının ve İSS’lerin çevrimiçi yaptığınız şeyleri takip etmesini ve sizden hassas verileri çalmasını engelleyebilir. Temel olarak, trafiğinizi izlemeye çalışırlarsa, güvencesiz ağlarda bile sadece anlamsız görecekler.
 • VPN’ler, IP adresinizi ve dolayısıyla coğrafi konumunuzu maskeleyerek sınırsız içeriğe erişmenizi kolaylaştırır. Ne coğrafi kısıtlamalar ne de güvenlik duvarları size engel olmayacak.
 • VPN’ler, kullanıcı anonimliklerini korumak için genellikle paylaşılan IP teknolojisine (web’e bağlanmak için aynı IP’yi kullanan birden fazla kişi) güvenir ve temelde kimsenin bir kullanıcıyla bağlantıyı izleyememesini sağlar.
 • Bir VPN’nin kurulumu genellikle çok kolaydır, çünkü çok sayıda platformda çalışan VPN istemcileri sunan çok sayıda üçüncü taraf sağlayıcı vardır.

Dezavantajları

 • Bir VPN’in şifrelemesi ve sizinle sunucu arasındaki mesafe bazen bağlantı hızını etkileyebilir, bu da daha düşük hızlarla karşılaşabilirsiniz, ancak bu her zaman gerçekleşmez.
 • VPN istemcileri, örneğin oyun konsolları gibi yerel VPN desteği olmayan cihazlarda çalışmaz.
 • Uygun VPN hizmetleri ücretsiz değildir, ancak maliyetler genellikle oldukça düşüktür. Ücretsiz VPN’leri kullanabilmenize rağmen, dezavantajları buna değmez, çünkü korumak yerine gizliliğinizi tehlikeye atarlar.

Güvenilir bir VPN’e ihtiyacınız var?

Bir VPN ile anonim olarak gezinmenin tadını çıkarmak istiyorsanız, CactusVPN arkanıza yaslanır. İnternet’teyken özel verilerinizi ve çevrimiçi trafiğinizi korumak için üst düzey AES şifrelemesi kullanan uygun fiyatlı bir VPN hizmeti sunuyoruz. Ayrıca, kesin bir kayıt tutmama politikamız var, yani kullanıcılarımız hakkında hassas bilgiler depolamıyoruz.

28+ yüksek hızlı sunucumuzun hepsi paylaşılan IP teknolojisini kullanıyor ve sınırsız bant genişliği ile geliyor. Dahası, VPN uygulamalarımız çok kullanıcı dostudur.

Ayrıca, coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek istiyorsanız, VPN’imizin dünyanın dört bir yanından coğrafi olarak kısıtlanmış 300’den fazla web sitesinin engellemesini kaldırmanıza yardımcı olabilecek bir Akıllı DNS hizmeti ile birlikte gelmesini kesinlikle beğeneceksiniz..

Son olarak, bir abonelik seçmeden önce ne kadar iyi çalıştığını görmek istiyorsanız VPN hizmetimizi 24 saat boyunca ücretsiz olarak test edebileceğinizi bilmelisiniz. Hepsi bu kadar değil – bir kez CactusVPN kullanıcısı olduğunuzda, bir şeyler ters gittiğinde 30 gün para iade garantisi kapsamında olmaya devam edersiniz (gerçekleşme olasılığı düşüktür).

2. Proxy kullanın

Proxy, küçük bir yerel ağ ile Internet arasında aracı görevi gören bir sunucudur. Birçok çevrimiçi kullanıcı IP adreslerini gizlemek ve coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek için proxy sunuculara güvenir. Çoğu proxy hizmeti genellikle ücretsizdir, ancak ücretli proxy’ler de vardır.

Avantajları

 • Web sitelerine erişmek için proxy kullanmak, hizmetin önbelleğe alma özelliği (kullanıcıların daha sonra ziyaret ettikleri web sitelerini depolamak) nedeniyle büyük olasılıkla hızlı olabilir;.
 • Proxy’lerin kullanımı kolaydır ve web’e anonim olarak göz atmalarına yardımcı olmak için kullanıcıların IP adreslerini gizlerler.
 • Proxy yöneticisinin tercihlerine bağlı olarak, bir proxy sunucu kötü amaçlı web sitelerini otomatik olarak filtreleyecek şekilde ayarlanabilir.

Dezavantajları

 • Önbellekleme özelliğine rağmen, proxy sunucusu aşırı kalabalıksa, daha düşük hızlarla karşılaşabilirsiniz. Bu, ücretsiz proxy’lerle çok olma eğilimindedir.
 • Çoğu proxy IP’nizi gizler – İnternet trafiğinizi güvence altına almak için şifreleme kullanmazlar, yani güvenli olmayan bir ağ kullanıyorsanız, gizliliğinizi gerçekten korumak için onlara güvenemezsiniz. Bazı proxy’ler SSL şifrelemesini kullanabilse de, orada en güvenli olanı değildir – NSA’nın sözde müdahalede bulunabileceğini ve çatlayabileceğini söylememek.
 • Şifreleme bir yana, proxy sunucu sahibi, HTTP bağlantılarını kullanırsanız gerçek IP adresinizin ne olduğunu her zaman bileceği için proxy’ler gerçekten tam bir anonimlik sağlayamaz..

3. Tor (Soğan Yönlendirici) kullanın

Tor aslında kullanıcıların web’e daha özel bir şekilde erişmelerini sağlayan bir anonimlik ağıdır. Bir kullanıcının çevrimiçi trafiğini ve yerini gizlemek için birden fazla röle (“yönlendiriciler” veya “düğümler” olarak da adlandırılır) arasında veri ileterek çalışır.

Avantajları

 • Tor ile eriştiğiniz web siteleri IP adresinizi izleyemez. Aynı zamanda, ziyaret ettiğiniz hiçbir web sitesi IP adresinize kadar izlenemez.
 • Devlet kurumlarının Tor’u tamamen kapatması son derece zordur çünkü çok sayıda ülkeye dağıtılmış bir ağdır.
 • Tor’un kurulumu oldukça basittir ve birden fazla platformda çalışır. Kullanımı da ücretsiz.
 • Çevrimiçi trafiğiniz (operatörleri trafiğin kaynağını bilmeyen) birden fazla röleye gönderildiğinden, web paketleri belirli bir çevrimiçi kullanıcıyla ilişkilendirilemez.

Dezavantajları

 • Tor’un röle sayısı oldukça yüksek görünse de (7.000’den fazla) kullanıcı sayısına yetişmek yeterli değildir. Bu nedenle Tor kullanmak, genellikle daha yavaş bağlantılarla uğraşmak anlamına gelir.
 • Bir ISS’nin bir Tor rölesini tespit ederse bloke etmesi mümkündür. Ülkeler bile bunu yapabilir, Çin buna iyi bir örnek. Bu olduğunda, Tor kullanıcısı olarak web’e bağlanmak sizin için daha zordur.
 • Tor genel olarak oldukça güvenli olsa da, hala zayıf yanları vardır. Bir noktada, Mac ve Linux istemcilerinin potansiyel olarak kullanıcı IP’lerini sızdırabilecek bir güvenlik açığı vardı. FBI ayrıca, herkesçe bilinen Tor güvenlik açığını kullanarak çok sayıda Tor kullanıcısını (iyi bir nedenle) hacklemeyi başardı.
 • Düğümler gönüllüler tarafından yönetilir, yani gizliliğiniz genellikle insan hatasının merhametindedir..
 • Tor trafiğinin hedefine ulaşmadan önce geçtiği son röle çıkış rölesi olarak bilinir. Ne yazık ki, çıkış röleleri trafiğin şifresini çözmekle sorumlu olduğundan şifreleme kullanmazlar. Bu, çıkış rölesini kim çalıştırıyorsa, içinden geçen tüm trafiği kolayca izleyebileceği anlamına gelir..

4. Tarayıcılarınızda Gizli / Gizlilik Modunu Kullanın

En popüler tarayıcılar Gizli / Gizlilik moduyla gelir. Fikir, mevcut oturumunuzla ilgili herhangi bir verinin saklanmasını istemiyorsanız kullanmaktır. Teoride, bu hiçbir web önbelleği, çerez veya web geçmişi kullanılmadığı anlamına gelir.

Ancak, bu özelliğin en iyi VPN gibi bir gizlilik aracıyla birlikte kullanıldığını unutmayın. Gizlilik / Gizli modlar belirli bir dereceye kadar anonim gezinme sunar, ancak bağlantınızı güvenli hale getirmezler. Ayrıca, gizlilik yalnızca sizin tarafınızdan.

5. Önbelleğinizi Düzenli Olarak Temizle

Tarayıcınızın önbelleğini temizlemenizin ana nedenlerinden biri, çevrimiçi göz attığınızda cihazınıza yerleştirilen tüm çerezlerden kurtulmaktır. Çerezlere aşina değilseniz, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde bilgisayarınıza yerleştirilen küçük metin dosyalarıdır (endişelenmeyin – genellikle bunun için onay vermeniz istenir).

Çerezler, göz atma alışkanlıklarınız hakkında bilgi depolamak için kullanılır, böylece web siteleri size daha kişisel ve kullanışlı bir deneyim sunabilir (giriş kimlik bilgilerinizi tekrar girmenizi gerektirmemek veya alışveriş sepeti öğelerinizi terk etseniz bile bir süre saklamak gibi) araba).

Tarama verilerini temizle

Genellikle, bu büyük bir endişe değildir. Bununla birlikte, çerezlerin çevrimiçi hareketlerinizi izlemek için reklamverenler tarafından kullanılabilmesi, gizliliğinizin ihlal edildiğinden bahsetmemek için oldukça can sıkıcı olabilir. Ayrıca, Cookie Central’a (İnternet çerezlerinde büyük bir kaynak) göre, vicdansız üçüncü taraflar aslında çerezleri “ilgi alanlarınıza, harcama alışkanlıklarınıza ve yaşam tarzınıza ilişkin ayrıntılı profiller oluşturmalarına” olanak verecek şekilde kullanabilirler.

Çerezlerden tamamen kurtulamasanız da, web sitelerinin alışkanlıklarınızı izlemesini zorlaştırmak için web tarayıcı önbelleğinizi düzenli olarak temizleyebilirsiniz. Son derece çalışkan olmak istiyorsanız, her web oturumundan sonra önbelleğinizi temizleyebilirsiniz.

Çerezlere yardımcı olmanın yanı sıra, önbelleğinizi temizlemek de yükleme hızlarını artırabilir ve tarayıcı hatalarını düzeltebilir.

6. Reklam Engelleyicileri Kullan

Google’ın çevrimiçi kullanıcılara günde yaklaşık 29 milyar reklam gösterdiği iddia ediliyor. Ve bu sadece Google – Facebook gibi platformları hesaba katmıyoruz.

“Tamam, bu yüzden günlük olarak tonlarca reklamla spam olabilirim, ancak bu çok büyük bir sorun değil.”

Doğru, bu sorunlu görünmeyebilir, ancak bunu düşünün – çevrimiçi reklamlar sadece şov için olan basit metin kutuları değildir. Aslında yaptığınız şeyleri “dinler” – temel olarak sizi İnternet’te takip etmek için tıklamalarınızı ve eylemlerinizi izlerler. Neden? Tabii ki daha da “kişiselleştirilmiş” reklamlar sunabilmeniz için.

Ve hayır, bu yasa dışı sayılmaz.

Ayrıca, gizliliğinizin istilasının yanı sıra, bazı reklamlar kötü amaçlı yazılımlar içerebilir ve onlarla etkileşimde bulunursanız cihazınıza kolayca bulaşabilir.

Bu yüzden tarayıcınızda daima bir reklam engelleyiciniz olmalıdır. İşte bazı öneriler:

 • reklam engelleyici artı
 • uBlock Menşei
 • Umatrix

Yalnızca reklamları değil, aynı zamanda istenmeyen komut dosyalarını, iframe’leri ve diğer tarayıcı isteklerini de engellediği ve her şey üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz için uMatrix’i şiddetle tavsiye ediyoruz.

Eklentiler çoğu tarayıcıda çalışır. Bazen farklı isimler olabilir ama aynı hedefe ulaşırlar.

Biz bu konuyla ilgili olarak, hedefli reklamlar almamayı seçmek için bu web sitelerini kullanmayı düşünmelisiniz:

 • NAI Tüketici Kapsamı Dışında Kalma
 • Çevrimiçi Seçenekleriniz
 • WebChoices

Bu web sitelerinde reklam engelleyicilerin kullanılması, maruz kaldığınız reklamların sayısını önemli ölçüde azaltmalıdır..

7. Web Etkinliği İzleyicilerini Engelleme

Endişelenmeniz gereken tek şey reklam izleme değildir. Web siteleri diğer şeyleri de izlemeye odaklanır:

 • Web sitelerinin bir platformda ne kadar zaman harcadığınızı, hangi cihazı kullandığınızı ve hangi web sitesi sayfalarıyla etkileşime girdiğinizi bilmesi için çevrimiçi trafiğiniz.
 • Çevrimiçi etkinliğinizin sosyal medya profilinizle ilişkisi. Facebook pikseli bunun iyi bir örneğidir, çünkü Facebook’un çevrimiçi davranışınızı anlamasına yardımcı olur, böylece haber feed’inizde (reklamlar dahil) daha “hedeflenmiş” şeyler görüntüleyebilir.
 • Ne tür medyalardan hoşlanırsınız. YouTube bunu çok yapar, böylece platform hangi videoların önerileceğini bilir.
 • Mevcut konumlarınız nedir? Bu tür bilgiler, yakındaki etkinlikleri öneren veya hava durumu tahminleri veren platformlar için gereklidir, ancak yalnızca genel veri izleme ve analizi için de kullanılabilir.

gizleme

Neyse ki, bunu durdurmak oldukça basit – sadece Ghostery kullanın. Neredeyse tüm tarayıcılarda çalışır ve kurulumu çok kolaydır.

8. Sosyal Medya Hesaplarınızı “Özel” olarak ayarlayın

Sosyal medya profilleriniz, herkese açık olarak ayarlandıysa çok sayıda hassas kişisel bilgi sızdırabilir. Bir düşünün – yabancılar sadece yayınladığınızı görerek hayatınızla ilgili birçok şeyi kolayca öğrenebilirler. Bu yüzden tüm hesaplarınızı özel yapmak en iyisidir – işte bunun için bazı yararlı kılavuzlar:

 • Facebook
 • heyecan
 • Instagram
 • Snapchat
 • LinkedIn

Ayrıca, sosyal medyada paylaştığınız bilgiler konusunda gerçekten dikkatli olun. Kişisel yaşamınız hakkında (özellikle bulunduğunuz yer) ilgili çok fazla ayrıntı açığa çıkarabilecek hiçbir şey yoksa en iyisidir.

9. Konum İzlemeyi Devre Dışı Bırakma

Hemen hemen tüm sosyal medya web siteleri veya Google gibi büyük web siteleri cihazınızın konumunu izler. Daha kişiselleştirilmiş hizmetler sunmak için bunu yaparken, müdahaleci ve düpedüz ürpertici hissedebileceğini inkar etmek yok. Bu nedenle, Konum İzleme / Paylaşımı kapatmanın mümkün olup olmadığını görmek için her zaman hesap ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Konum Takibi

Bunu yaparken, platformların ve şirketlerin sizi her zaman izlemesini durdurmak için garanti edilmediğini unutmayın. Örneğin, Google kısa süre önce Google hesabınızdaki Konum İzleme hizmetlerini kapatsanız bile yine de sizi izlemeye devam edebileceklerini (anahtar kelime olarak “olabilir”) açıklığa kavuşturmuştur. Yine de, atmaya değer ekstra bir adım.

10. Mobil Uygulama İzinlerini Gözden Geçirin

Mobil cihazınızdaki hemen hemen her uygulama, telefonunuzun çalışma işlevlerinden en az birine erişmenize izin vermenizi gerektirecektir. Bu çoğu zaman mantıklı olsa da, bazen uygulamaların gerçek zamanlı konumunuza, fotoğraflarınıza ve kişilerinize erişmek istediği gibi çok müdahaleci olabilir.

Mobil cihazınızın Uygulama Ayarlarını kontrol etmenizi ve çok fazla kişisel bilgi talep ediyor gibi görünen izinleri iptal etmenizi öneririz. Bazı uygulamalar bu izinler olmadan da çalışabilmelidir.

Nasıl Çevrimiçi Anonim Olun – Sonraki Seviye

Bu bölümde, biraz daha karmaşık görünebilecek yöntemleri (en azından ilk başta) kullanarak nasıl çevrimiçi anonim kalacağınızı göstereceğiz. Burada her şeyi ayarlamak için biraz zaman ve çaba gerekebilir, ancak İnternet gizliliğinizi korumak için kesinlikle uzun bir yol kat edebilir.

1. Doğrudan İletişim için Sinyal Kullanın

Signal’ya aşina değilseniz, iOS / Android cihazlarda ve masaüstünde çalışan bir çevrimiçi iletişim uygulamasıdır. Ana vurgu, metin mesajlarınızı ve VoIP trafiğinizi korumak için güvenli uçtan uca şifreleme kullanmasıdır, başka biriyle konuştuğunuz şeyin gizli kalmasını sağlar.

Mesajlarınız bu şekilde gösterilmediğinden, özel görüşmeler için Facebook Messenger veya Twitter kullanmaktan çok daha iyi..

WhatsApp’ın da Signal ile aynı şifreleme türünü kullandığı için iyi bir seçenek olduğunu iddia edebilirsiniz. Bununla birlikte, WhatsApp ile ilgili sorun, meta verileri tutması, muhtemelen kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşması (şimdi WhatsApp’ın sahibi) ve şifrelemeyi uygulama şekli kusursuz değil.

Yani, Signal ile daha iyisin. Daha fazla gizliliğin tadını çıkarmak için karışıma bir VPN ekleyin.

2. Şifreli E-posta Çözümlerini Kullanın

Günümüzde e-posta almamak gerçekten bir seçenek değil, ancak en popüler olanları (Gmail, Yahoo! Mail veya Yandex.Mail) kullanmak iyi bir fikir değil – servis sağlayıcıların tüm e-posta içeriğinize erişmesini istemiyorsanız , yani.

Tutanota oldukça iyi bir alternatif çünkü tamamen şifrelenmiş bir posta kutusu ile geliyor. Bunun yanı sıra, şirket kişisel bilgileri kaydetmez ve yalnızca IP adreslerini yalnızca kullanıcıların kendileri tarafından erişilebilen şifrelenmiş bir biçimde saklar. Tek dezavantajı, ücretsiz planın sadece 1GB depolama alanı ile gelmesidir.

ProtonMail iyi bir seçenektir. Hizmet, uçtan uca şifreli e-posta hesapları sunar, bir hesap oluşturmak için herhangi bir kişisel bilgi gerektirmez ve şirketin sunucuları, uygun gizlilik yasalarıyla korunduğu İsviçre’de bulunur. Yine de, ücretsiz hesapta daha sınırlı depolama alanı (500 MB) var.

Genel olarak, şifreli e-posta hizmetlerini kullanmak daha güvenlidir. En kötü senaryo, gerçekten popüler bir e-posta hizmetini kullanmanız gerekiyorsa, bu hizmetin Gmail olduğundan ve e-postalarınızı şifrelediği için bu uzantıyı kullandığınızdan emin olun.

3. Sanal Makine (VM) Yazılımını Kullanın

Basitçe söylemek gerekirse, bir Sanal Makine, mevcut işletim sisteminizin üstünde bir işletim sistemi çalıştıran bir sabit sürücüyü taklit eder. Kulağa karmaşık geliyor, ancak aslında çalıştırılması oldukça kolay – hepsi yazılım ve masaüstünüzdeki bir simge aracılığıyla yapılır.

Bunun isimsiz göz atma ile ne ilgisi var? VM, VM’yi kullanarak İnternet’e bağlanabildiğiniz için web’e göz atarken size ekstra bir güvenlik katmanı sağlar. VM üzerinden eriştiğiniz veya indirdiğiniz dosyalar orada kalır – “ana bilgisayar” cihazında görünmezler.

Böylece, sizden hassas verileri çalabilecek kötü amaçlı dosya veya kötü amaçlı yazılım bulaşmasından kaçınmak daha kolaydır. Ayrıca, “ana bilgisayar” cihazınız yerine sanal makinenize yerleştirildikleri için çerezleri (en azından bir dereceye kadar) izlemekten kaçınmanız da olasıdır..

VM yazılımı genellikle ücretsizdir (VirtualBox ve VMWare Player), ancak ücretli seçenekler de (VMWare Workstation gibi) vardır.

4. Özel Yazılım Yerine FOSS Kullanın

Artık NSA’nın dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda teknoloji şirketini programlarına arka kapılar inşa etmeye zorlamayı başardığı bir sır değil. Hatta RSA’yı (dünyanın en yaygın kullanılan şifreleme araç setinden sorumlu şirket) algoritmalarına güvenlik kusurları (NSA’nın çatlayabileceği) dahil etmeye ikna etmeyi bile başardılar.

Açıkçası, tescilli yazılım artık o kadar güvenli değil – özellikle de NSA’nın istedikleri takdirde geliştiricileri hedefleyebileceği göz önüne alındığında. İşte bu noktada FOSS (Ücretsiz Açık Kaynak Yazılım) devreye giriyor – kaynak kodlu, bağlantısız kişiler tarafından herkesin inceleyebileceği bir yazılım.

Teklif edilenler hakkında fikir edinmek için birkaç FOSS örneğinin listesi.

Tabii ki, NSA’nın bir FOSS topluluğuna sızması her zaman bir şanstır, bu yüzden nöbetçi olmak her zaman iyi bir fikirdir.

5. Anonim Ödemeler Yapmaya Çalışın

Fiziksel mallar için (genellikle) anonim ödeme yapamayacak olsanız da, bunu çevrimiçi ödemelerle yapabilirsiniz. Bunu yapmak için en yaygın yöntemlerden biri ön ödemeli kartlar kullanmaktır, ancak kripto para birimine de güvenebilirsiniz.

Şimdi, Bitcoin bariz bir seçim olacaktır – ne kadar popüler olduğu için değil, daha “istikrarlı” kripto para birimlerinden biri olduğu için. Önce Bitcoin satın almak için yukarıda belirtilen hizmetlerden biriyle anonim bir e-posta hesabı yapmalısınız, böylece işlemleriniz size geri izlenemez.

Anonim Ödemeler

Coinbase veya Binance gibi büyük platformlara gitmeden önce daha anonim olduğu için (bir satıcıyla konuşuyorsunuz ve bir toplantı ayarlıyorsunuz) LocalBitcoins.com’u denemelisiniz..

Yine de, Bitcoinlerin doğal olarak% 100 anonim olmadığını unutmayın. Onları satın aldıktan sonra, onları “aklamak” için Bitcoin Mikserlerini kullanmanız gerekir (temel olarak, onları diğer birden çok kullanıcıdan Bitcoin ile değiştiren bir işlemdir). Tabii ki, Bitcoin Mikserler ücretsiz değil ve ücretler biraz dik olabilir.

Bitcoin gizliliği (özellikle Bitcoin Mikserleri) hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, ProPrivacy’in kılavuzuna göz atmaktan çekinmeyin.

6. Windows 10’dan Kaçının

Bu tavsiye, Windows 10’un günümüzde oldukça popüler olduğu göz önüne alındığında biraz kaba görünebilir, ancak gerçek şu ki, işletim sistemi bir gizlilik kabusundan başka bir şey değildir. Birincisi, arka planda çok sayıda kişisel bilginizin (etkinlik dahil) Microsoft ve üçüncü taraflarla paylaşıldığı noktaya kadar bir ton veri toplama var.

Elbette, veri toplamayı kapatabilirsiniz, ama ne oldu? Yapsanız bile, Windows 10 hala telemetri verilerini Microsoft’a gönderecektir. Dahası, Microsoft 2016 yılında Yıldönümü Güncellemesini geri ittiğinde, size daha “kişisel” bir deneyim sunmak için Windows 10’un sesli olarak etkinleştirilen kişisel asistanı Cortana’yı devre dışı bırakma seçeneğini kaldırdılar..

Daha da sinir bozucu olan Microsoft’un Windows 10 güncellemeleri, Windows 10’unuzu fabrika ayarlarına geri döndürme eğilimindedir, yani OS gizlilik ayarlarını tekrar tekrar değiştirmeniz gerekir.

Windows 10’a bazı bariz alternatifler arasında Windows XP, 7 ve 8 ve Mac OS bulunmaktadır, ancak Linux dağıtımları çok daha iyi seçimlerdir. Başka seçeneğiniz yoksa ve gerçekten Windows 10 kullanmanız gerekiyorsa, W10Privacy kullanmayı düşünün (açık kaynaklı yazılım olmadığını unutmayın).

Sonuç

Sonuç olarak, anonim göz atma, çevrimiçi gizliliğinizi ve kişisel verilerinizi gerçekten korumak ve haksız içerik kısıtlamalarını aşmak istiyorsanız uğraşmanız gereken bir şeydir. Bu makalede sunduğumuz her bir tavsiyeyi gerçekten takip etmek zorunda değilsiniz, ancak en azından “Başlangıç” bölümünde bahsettiğimiz önerilere bağlı kalmalısınız – özellikle önbelleğinizi temizlemek, reklam engelleyicileri kullanarak, bir VPN kullanarak, ve sosyal medya hesaplarınızı gizli tutma.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map