Bant Genişliği Azaltma Nedir? (Veri Azaltma Nasıl Durdurulur?) |


Bant genişliği daraltma nedir? Bu 5 dakikalık makaleyle açıklamayı hedefliyoruz.

Bant Genişliği Azaltma Nedir??

Bant genişliği daraltma (veri azaltma veya İnternet darboğazı olarak da bilinir), bir İSS’nin kasıtlı olarak kullanıcı bant genişliğini sınırlandırması, bağlantıyı yavaşlatma ve indirme hızlarıdır. Bu, kullandığınız herhangi bir cihazda olabilir.

İSS’ler, kullanıcıların çevrimiçi trafiğini izleyebildikleri ve özellikle de Deep Packet Inspection kullanıyorlarsa İnternet’te ne yaptıklarını etkili bir şekilde görebildikleri için bant genişliği daraltmayı zorlayabilir. Yani, bant genişliği daraltma genellikle rastgele değildir – önceden planlanmıştır.

İSS’ler Bant Genişliğinizi Neden Azaltır??

Esas olarak kâr için yaparlar. Örneğin, bir İSS ağ tıkanıklığını azaltmak ve hizmetin kararlılığını artırmak için günün belirli saatlerinde kullanıcı bant genişliğini kısıtlayabilir. Bu, genellikle yoğun İnternet saatlerinde, hizmetin çok fazla insanı işleyemediği durumlarda olur.

Bununla birlikte, hizmetlerini geliştirmek için her zaman bunu yapmazlar, aynı zamanda işlemek zorunda oldukları veri miktarını azaltmak için daha fazla İnternet trafiğini işlemek için daha hızlı ekipman satın almaları gerekmediğinden emin olurlar.

Bunun yanı sıra, İSS’ler oyun oynamak, dosya indirmek veya içerik akışı gibi belirli çevrimiçi etkinlikler için büyük miktarda veri kullandığınızı fark ettiklerinde bant genişliğinizi de azaltabilir..

Bunu, sizi daha pahalı bir abonelik veya daha büyük, daha pahalı bir veri planı satın almaya ikna etmek amacıyla yaparlar. Bu özellikle, İSS’nin sözleşmelerinde her kullanıcının aylık olarak belirli bir miktarda veri ayırdığını belirten bir “adil kullanım politikası” olması durumunda olur.

İSS’ler, P2P dosyaları indirdiğinizi görürlerse bant genişliğinizi de azaltabilir, ancak bu genellikle torrentin hassas bir konu olduğu ülkelerde olur.

İSS’niz Verilerinizi Azaltıyor mu??

Bant genişliği daraltmayı tespit etmek her zaman kolay değildir. ISS’nizin bunu yaptığından şüpheleniyorsanız, bunu doğrulamanın bazı yolları şunlardır:

  • Her gün, tercihen bir ay boyunca SpeedTest gibi bir araç kullanmayı deneyin. İnternet hızınız ayın sonuna doğru veya her gün belirli saatlerde aniden düşerse (muhtemelen en yoğun zamanlar olacaktır), İSS’nizin bant genişliğinizi azaltması olasıdır.
  • HIZLI hız testini deneyin. Netflix tarafından, kullanıcıların İSS’lerinin bant genişliklerini azalttığını öğrenmelerine yardımcı olmak için oluşturuldu. Sonuçları standart SpeedTest sonuçlarıyla karşılaştırın ve Netflix hızlarının daha düşük olup olmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, bu ISS’nizin Netflix’i azalttığının bir işaretidir. Bunu yaparlarsa, “çok fazla” kullanabileceğiniz diğer akış hizmetlerini kısıtlayabileceklerini varsaymak oldukça güvenlidir.
  • Ayrıca, bant genişliğinizin ara bağlantı noktalarında daraltılıp azaltılmadığını kontrol eden İnternet Sağlık Testi’ni de deneyebilirsiniz. Onlara aşina değilseniz, aslında web’e erişirken (örneğin İSS ağları gibi) çevrimiçi trafiğinizin yönlendirdiği rotalardır. Bağladığımız araç, farklı bağlantı noktalarında herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı kontrol eder. Tek bir testin sonuçları düşükse, büyük olasılıkla bant genişliği daralmasıyla uğraşıyorsunuz demektir.
  • Son olarak, hesabınıza bant genişliği daraltmanın uygulanıp uygulanmadığını her zaman yalnızca İSS’nizin müşteri desteğinden isteyebilirsiniz. Her zaman şeffaf bir cevap alacağınızı söylemiyoruz, ancak sözleşmenizin “adil kullanım politikası” olup olmadığını söylemekte sorun yaşamazlar.

ISP Bant Genişliği Azaltma Nasıl Atlanır

ISS’nizin bant genişliğinizi azalttığından eminseniz, çok gerçekçi bir çözüm olmasa da, yapmayı bırakıp bırakamayacaklarını görmek için müşteri destekleriyle konuşmayı deneyebilirsiniz. İnternet kullanımınızı yoğun zamanlarda planlayabilirsiniz, ancak bu son derece elverişsizdir.

Alternatif olarak, ISS’leri değiştirebilirsiniz, ancak bu çok zahmetlidir ve yeni ISS’nin aynı şeyi yapmayacağına dair hiçbir garantiniz yoktur.

Ya da, kolay olanı yapabilir ve çevrimiçi trafiğinizi şifreleyebilirsiniz. Bu şekilde, İnternet Servis Sağlayıcınız bant genişliğinizi azaltabilir, çünkü İnternet’te ne yaptığınızı göremezler. En fazla, çok anlamsız görecekler.

Tor (Soğan Yönlendirici)

Tor, çevrimiçi trafiğinizi (belirli bir dereceye kadar) farklı röleler arasında sekerek şifrelemeyi ve anonimleştirmeyi amaçlayan bir anonimlik ağıdır..

Verimli bir araç olsa da, büyük bir dezavantajı vardır – çıkış rölesi (trafiğinizin geçtiği son röle) genellikle şifreleme kullanmaz. İSS’niz trafiğinizi bu şekilde göremeyebilir, ancak röleyi çalıştıran kişinin İSS’si olacaktır. Rölenin bant genişliğini azaltmaya karar verirlerse, daha düşük hızlara katlanmanız gerekir.

VPN (Sanal Özel Ağ)

VPN, çevrimiçi gizliliğinizi korumanıza ve İnternet bağlantınızı korumanıza yardımcı olan bir hizmettir. Tor’un aksine, bir VPN tüm bağlantınızı şifreler – cihazınız ile VPN sunucusu arasında olup biten her şey İSS’niz tarafından izlenemez.

Dahası, bir VPN IP adresinizi maskeler ve VPN sunucusunun kendi IP’si ile değiştirir, bu da ISS’nizin çevrimiçi alışkanlıklarınızı IP adresinizle ilişkilendirmesini zorlaştırır.

CactusVPN ile Bant Genişliğini Azaltmaya Karşı Mücadele!

Yanınızda güvenilir bir VPN’e ihtiyacınız varsa, sizi ele geçirdik. CactusVPN, İnternet trafiğinizi ve verilerinizi herhangi bir ISS girişiminden koruyabilen üst düzey AES şifreleme sunar. Hangi dosyaları indirdiğinizi veya hangi içeriği yayınladığınızı bilmedikleri için artık bant genişliğinizi azaltmayı başaramayacaklar.

Ayrıca, yüksek hızlı sunucularımız paylaşılan IP teknolojisine güveniyor ve katı bir kayıt tutmama politikası uyguluyoruz, yani CactusVPN kullanırken İnternet’te neler yaptığınızı bilmiyoruz bile.

Ve endişelenmeyin – hizmetimizin yerleşik bir Killswitch’i vardır, bu nedenle herhangi bir bağlantı sorunuyla karşılaşsanız bile trafiğiniz İSS’nize maruz kalmaz.

Cihazınız için hangisinin en iyi olduğunu görmek için CactusVPN uygulamalarımıza göz atabilirsiniz. Bazı şüpheleriniz varsa, hizmetimizin 24 saatlik ücretsiz deneme sürümünü + 30 günlük para iade garantisi sunduğumuzu bilmekten memnuniyet duyarız..

Sonuç

İSS’lerin kullanıcıların çevrimiçi etkinliklerini neden göz ardı ettikleri bazen anlaşılabilir olsa da, gizlilik ihlallerinin ne kadar olduğunu göz ardı etmek çok zordur – ISS’lere bant genişliğiniz üzerinde ücretsiz saltanat verdiğini ve istedikleri zaman kısabildiklerini belirtmemek gerekir..

Neyse ki, bir VPN, ISS’nizin çevrimiçi trafiğinize ve verilerinize sekmeler koymasını neredeyse imkansız hale getirerek size yardımcı olabilir. Bir VPN kullanırken, İSS’niz bilgisayarınızdan seyahat eden verileri inceleyemez, böylece onu kısamaz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me