Çift VPN ve Bir VPN Zinciri Nasıl Kurulur |


Çift VPN Bağlantısı Nedir??

Ad, aynı anda 2 VPN kullandığınız anlamına gelse de, iki farklı VPN sağlayıcısıyla çift bir VPN bağlantısı kurmuyorsanız, genellikle böyle değildir. Normalde, iki VPN sunucusunu aynı anda kullandığınızda çift VPN bağlantısıdır.

Çift VPN Nasıl Çalışır??

Temel olarak, trafiğinizin ve çevrimiçi verilerinizin tek bir VPN sunucusu tarafından bir kez güvenliğini sağlamak yerine, iki VPN sunucusu tarafından iki kez güvenli hale getirilecek.

Birçok kişi, çift VPN bağlantısının, AES-256 şifrelemesi yerine, AES-512 şifrelemesi ile korunduğu anlamına geldiğini düşünmektedir. Tamamen doğru olmasa da, bu gerçeklerden çok uzak değil.

Aynı şifreleme düzeyinin kendi başına ikiye katlanması yerine, başka bir şifreleme düzeyi eklenir. Normalde, çevrimiçi trafiğiniz VPN sunucusundan geçtikten sonra web’e ulaşır.

Çift VPN bağlantısı ile trafiğiniz bir VPN sunucusundan geçer ve daha sonra başka bir VPN sunucusundan yönlendirilir ve ancak bundan sonra bağlantı istekleriniz İnternet’e ulaşır.

Çift VPN’in nasıl çalıştığı hakkında daha iyi bir fikir edinmek için, bağlantı sürecine basit bir genel bakış:

Çift VPN

Yani, genel olarak, çevrimiçi trafiğiniz dünya çapında web’e ulaşmadan önce bir kez daha şifrelenir, şifresi çözülür, yeniden şifrelenir ve şifresi çözülür. Ardından, istediğiniz veriler cihazınıza ulaşmadan önce aynı işlemden geçer..

Ayrıca, çift VPN bağlantısıyla, gerçek IP adresiniz iki sunucu adresinin arkasına gizlendiği için sadece bir kez yerine iki kez maskelenir.

Aynı Anda Birden Fazla VPN Kullanabilir misiniz??

Evet, aslında sadece iki eşzamanlı VPN bağlantısıyla sınırlı değilsiniz. Aynı anda birden fazla VPN bağlantınız olabilir. Bunu yaptığınızda, buna artık çift VPN bağlantısı denmiyor, VPN zincirleme, VPN basamaklı veya çok atölye VPN (trafik birden fazla sunucuda atladığından).

VPN zinciri

Böylece, trafiğinizin iki VPN sunucusundan geçmek yerine, örneğin üç veya dört sunucudan geçmesini sağlayabilirsiniz. Her sunucu fazladan bir şifreleme katmanı sunar ve karışıma başka bir IP adresi ekleyerek çevrimiçi kimliğinizi daha da güvenli hale getirir.

Çift VPN Bağlantısının Avantajları

Bilmeniz gereken faydaların çoğu, daha yüksek derecede Internet güvenliği ve gizliliği elde etmeyi içerir.

Genel olarak, çift VPN bağlantısı kullanmanın belirli avantajları şunlardır:

  • Bağlandığınız ikinci VPN sunucusu gerçek IP adresinizin ne olduğunu bilmeyecektir, çünkü yalnızca ilk VPN sunucusunun adresini görecektir.
  • Çevrimiçi trafiğiniz ve verileriniz iki kez şifrelenir (veya çok fazla atlamalı bir VPN zinciri oluşturursanız).
  • Sunucular arasındaki bağlantılar, TCP ve UDP arasında geçiş yapmak için yapılabilir ve size biraz daha iyi bir çevrimiçi güvenlik düzeyi sunar.
  • Çift VPN bağlantısı, trafik korelasyon saldırısına (VPN sunucusunda gelen ve giden trafik arasındaki korelasyon) maruz kalma riskinizi azaltır. Bununla birlikte, böyle bir saldırının bir VPN kullanıcısı olarak gerçekleşmesinin pek olası olmadığını belirtmek önemlidir. Yine de, bu çift VPN bağlantısı kullanmanın bir püf noktası.

Ayrıca, çok atölyeli bir VPN bağlantısı kurmaya karar verirseniz, dijital ayak izlerinizi birden fazla coğrafi konumun arkasına gizleyebilirsiniz (ikiden fazla VPN sunucusu kullandığınız için).

Çift VPN Bağlantısının Dezavantajları

“Çift VPN bağlantısı veya VPN zinciri kullanırsam endişelenmem gereken şey nedir?”

Fazla değil, dürüst olmak gerekirse. Çift VPN bağlantısı veya çoklu atölye VPN zinciri ayarlamadaki ana ve tek sorun bağlantı hızlarındaki azalmadır. Sonuçta, bağlantınızın aynı anda iki veya daha fazla VPN sunucusundan ve birden fazla şifreleme işleminden geçmesini istiyoruz. Bu, internet hızınıza zarar verecek.

Yalnızca coğrafi olarak size yakın olan VPN sunucularını kullanarak hız kaybını önleyebilirsiniz, ancak şifreleme, şifre çözme ve yeniden şifreleme işlemleri hala çevrimiçi hızınızı yavaşlatacaktır..

Şimdi, ne tür bir VPN hızı alacağınızı etkileyen birçok şey var, bu yüzden daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, konu hakkında yazdığımız bu kılavuza göz atın. Ancak ana fikir, çift veya çok atölyeli bir VPN bağlantısı çalıştırırsanız performansta bir miktar kayıp beklemenizdir..

Neden bahsettiğimiz hakkında bir fikir edinmek için 100 Mbps bağlantınız varsa, dört sekmeli bir VPN bağlantısı indirme hızınızı yaklaşık 25 Mbps’ye düşürebilir (sabit bir İnternet bağlantınız ve çok fazla olmayan bir cihazınız varsa) modası geçmiş, tabii ki).

Bunun yanı sıra, bir çift veya zincir VPN bağlantısı normalde normalden daha pahalıdır. İster yerleşik çift veya zincir VPN bağlantıları sunan bir VPN sağlayıcısından bahsedelim, ister sadece farklı sağlayıcılardan birden çok sunucu kullanıyor olun, daha fazla para ödersiniz..

VPN Zincirleme

Çift VPN veya zincir VPN bağlantısı kurmanın birçok yolu vardır. Araştırmamıza göre, bunlar en iyi seçeneklerdir:

1. Doublehop VPN’leri

Doublehop VPN genellikle bazı VPN sağlayıcıları tarafından sunulan bir özelliktir. Temel olarak, belirli bir VPN sunucusuna bağlandığınızda, bağlantınız hemen başka bir sunucuya bağlanır ve ancak daha sonra istekleriniz web’e ulaşır.

Örneğin, bir doublehop VPN bağlantısına örnek olarak Kanada-ABD bağlantısı sunan bir sağlayıcı verilebilir. Kanada VPN sunucusuna bağlandığınızda, trafiğiniz ABD sunucusu üzerinden İnternet’e gönderilir.

Bağlantıların genellikle statik olduğunu, yani çift VPN bağlantınızda hangi VPN sunucularını kullanacağınızı seçemeyeceğinizi unutmayın..

2. Kendinden Yapılandırılabilir Çok Atölyeli VPN Bağlantıları

Bu bağlantılar temel olarak VPN basamaklıdır, ancak VPN sağlayıcı bunları VPN istemcisi içinde yapılandırmanıza izin verir. Temel olarak, VPN kaskatının parçası olmasını istediğiniz sunucuları seçebilirsiniz.

Toplam atlama sayısı, VPN sağlayıcısının sunduklarına bağlıdır, ancak standart en fazla dört VPN sunucusu atlamadır.

Bu tür özellikler sunan VPN sağlayıcılarının genellikle daha pahalı abonelik planları olduğunu lütfen unutmayın.

3. Yönlendirici Kurulumu + VPN İstemcisi Bağlantıları

Çift VPN bağlantısı kurmanın nispeten kolay bir yolu, yönlendiricinizdeki VPN hizmetini yapılandırmak ve ardından VPN istemcisini cihazlarınızdan birine (örneğin cep telefonunuz gibi) yüklemektir..

Zincir VPN Yönlendirici Kurulumu

Bu şekilde, söz konusu cihaz aracılığıyla evde İnternet’e her bağlandığınızda, trafiğiniz ilk önce yönlendiricinizde yapılandırılmış VPN sunucusundan ve daha sonra bağlandığınız ikinci VPN sunucusundan geçeceğinden, çift VPN bağlantısı kullanacaksınız. müşteri.

4. Tarayıcı Uzantısı + VPN İstemcisi Bağlantıları

VPN sağlayıcınız istemcinin yanında güvenli bir tarayıcı proxy’si sunuyorsa, her ikisini de tek bir bağlantıda birleştirebilirsiniz. Buradaki fikir, önce istemci aracılığıyla bir VPN sunucusuna, ardından tarayıcı uzantısı aracılığıyla başka bir sunucuya bağlanmaktır.

Bunu yaparsanız, çoğu VPN uzantısının proxy (VPN’lerden farklı) olduğu için tam olarak çift bir VPN bağlantısı alamayacağınızı lütfen unutmayın; bunun yerine VPN + proxy bağlantısı alıyorsunuz demektir. Yine de, bu yöntemi listeye eklemeye karar verdik çünkü coğrafi konumunuzu aynı anda iki farklı sunucunun arkasına gizlemenin iyi bir yolu.

Bunu yapmayı planlıyorsanız, güvenilir ve ücretli VPN sağlayıcıları tarafından sağlanan resmi uzantılara bağlı kalmanızı öneririz. Çevrimiçi olarak çok sayıda ücretsiz, bağımsız tarayıcı proxy’si olsa da, bunları kullanmak gerçekten güvenli değildir. Bu tür uzantıların daha önce kullanıcı bant genişliği satmak veya kullanıcı IP adreslerini sızdırmak gibi şeyleri yaptığı bulunmuştur..

5. Ana Makine + Sanal Makine

Fikir oldukça basit, ancak sanal makine kavramını bilmiyorsanız her şeyi ayarlamak biraz karmaşık olabilir.

Temel olarak, mevcut işletim sisteminize sanal bir işletim sistemi yüklemek için VirtualBox (ücretsiz) gibi bir hizmet kullanırsınız (Windows XP’nin Windows 7’ye sanal olarak yüklenmesi gibi).

Yükleme işlemini tamamladıktan sonra sanal makinede VPN istemcisini yapılandırırsınız. Ardından, VPN’yi önce ana makinede (ana işletim sisteminiz) çalıştırırsınız ve ardından sanal makinede ikinci VPN istemcisini çalıştırırsınız.

Bu yöntemin tek dezavantajı, VPN’nin çoklu şifreleme ve şifre çözme işlemlerini ve sanal makinenin kendisini işleyebilecek nispeten güçlü bir sisteme ihtiyacınız olmasıdır..

Doğal olarak, mevcut çift VPN bağlantısını üçlü bir VPN bağlantısına (vb.) Yapmak için mevcut sanal makine içinde başka bir sanal makine kurabilirsiniz, ancak bunu yapmak sisteminizin kaynaklarını daha büyük bir ücret alabilir.

6. Farklı Sağlayıcılara Sahip Bir VPN Zinciri

Bu durumda, her birinden bir VPN sunucusu kullanarak, birden fazla VPN sağlayıcısıyla bir VPN zinciri kuracaksınız. Toplam sağlayıcı sayısı, yalnızca çift atlama veya dört atlama ya da daha fazla çok işlevli VPN isteyip istemediğinize bağlıdır..

VPN’lerin bu şekilde nasıl zincirleneceğiyle ilgili olarak, yukarıda belirtilen seçeneklerden herhangi birini hemen hemen kullanabilirsiniz.

Örneğin, yönlendiricinizdeki bir sağlayıcıdan bir VPN hizmeti ayarlayabilir, dizüstü bilgisayarınıza farklı bir sağlayıcıdan bir VPN istemcisi yükleyebilir ve ardından dizüstü bilgisayarınızdaki bir Sanal Makinede başka bir VPN sağlayıcısından başka bir istemci çalıştırabilirsiniz.

Elbette, ayrı abonelikler için ödeme yapmanız gerekeceğinden bu yöntem oldukça pahalı olacak.

Bağlantılarınızı Güvenceye Almak için Güçlü Bir VPN’e İhtiyacınız Var?

Birden çok sağlayıcıdan gelen sunucularla bir VPN zinciri kurmak istiyorsanız, CactusVPN sizi sınırsız bant genişliğine sahip dünya çapında yüksek hızlı sunucularla tanıştırdı.

Her sunucu üst düzey AES şifrelemesi ile korunur, böylece bağlantımız sunucumuzdan geçerken güvenli ve sağlam olacaktır. Dahası, hangi VPN protokolünü kullanacağınızı da seçebilirsiniz (SoftEther ve OpenVPN gibi yüksek düzeyde güvenli protokoller sunuyoruz) ve herhangi bir günlük depolamıyoruz.

Tüm bunların yanı sıra, en popüler platformlar için kullanıcı dostu uygulamalar sunuyoruz.

CactusVPN uygulaması

Ücretsiz Denememizden Yararlanın

Bir abonelik planı seçmeden önce hizmetimizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacağından emin olmak istiyorsanız, VPN hizmetimizi ilk önce 24 saat ücretsiz test edebilirsiniz – kredi kartı bilgileri gerekmez.

Ve hepsi bu değil – CactusVPN kullanıcısı olduğunuzda, hizmet reklamı yapılmadığı takdirde 30 günlük para iade garantisi ile arkanıza yaslanacağız.

Sonuç

İki VPN sunucusunu aynı anda kullandığınızda çift VPN bağlantısı kurulur. Trafiğiniz iki kez şifrelenir ve coğrafi konumunuz iki IP adresinin arkasına gizlenir. Aynı anda birden fazla VPN sunucusu bağlantısı da mümkündür (üç, dört veya daha fazla gibi) ve bunu yaptığınızda buna VPN basamaklı, çok atölyeli VPN bağlantısı veya VPN zinciri denir.

Bazı VPN sağlayıcıları, çift VPN bağlantısı kullanmanıza veya bir VPN zinciri kurmanıza olanak tanıyan yerleşik özellikler sunar, ancak bunun gibi bir şey daha büyük bir fiyat etiketi ile birlikte gelir. Bu tür bir bağlantıyı başka şekillerde de yapılandırabilirsiniz – birden çok VPN sağlayıcısından sunucu kullanmak, sanal makineleri kullanmak veya bir yönlendiricide bir VPN ve bir cihazda bir VPN istemcisi kurmak gibi.

Çift VPN bağlantısı veya VPN zinciri buna değer mi? Daha yüksek bir güvenlik ve çevrimiçi gizlilik düzeyi sunuyorlar, ancak bağlantı hızlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir ve onları biraz yavaşlatabilirler. Genel olarak, bu tür VPN bağlantıları, örneğin gazeteciler ve muhbirler gibi çok fazla İnternet güvenliğine ihtiyaç duyan insanlar için daha uygundur..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me