Coğrafi Kısıtlama Teknolojisi nedir? (Nasıl Atlayabilirsiniz?) |


Coğrafi Kısıtlama Teknolojisi Nedir?

Coğrafi kısıtlamalar (coğrafi bloklar olarak da adlandırılır), içerik sağlayıcıların coğrafi bazda hizmetlerine ve platformlarına erişimi kısıtlamak için kullandıkları bir yöntemdir. Temel olarak, web sitelerini belirli ülkelerde kullanılabilir hale getirmelerine izin verir.

Buna iyi bir örnek, ücretsiz bir TV yayın platformu olan tubi’dir. ABD dışında erişmeye çalışırsanız, içeriğine sınırlı erişim elde edersiniz. Şu anda AB’den erişmeye çalışırsanız, hizmetin o bölgede kullanılamadığını bildiren bir mesaj alırsınız.

Netflix ABD, coğrafi engellemenin başka bir iyi örneğidir. Onların durumunda, size hizmetin ülkenizde mevcut olmadığını söylemiyorlar. Bunun yerine, sizi genellikle bölgenizde çalışan bir içerik kitaplığına yönlendiriyorlar.

Coğrafi Kısıtlamalar Nasıl Çalışır??

Oldukça basit – coğrafi kısıtlamalar mümkündür, çünkü web siteleri onlara bağlandığınızda coğrafi konumunuzu görebilir. Dolayısıyla, bir web sitesinin cihazınızdan bir bağlantı isteği aldığında yapması gereken, beyaz listeye eklenmiş veya kara listeye alınmış olup olmadığını kontrol etmektir. Kara listeye alındıysa, sizi bölgeniz için ayrılmış bir sayfaya yönlendirecektir (Netflix’in sizi ülkenizdeki kütüphaneye yönlendirdiğinde yaptığı gibi). Alternatif olarak, web sitesi bağlantı isteğinizi reddedebilir ve hizmetin ülkenizde kullanılamadığını bildiren bir mesaj gönderebilir.

Bir web sitesi coğrafi konumunuzu nasıl görür? Genellikle, bu bilgileri aşağıdakilerden alırlar:

 • IP adresiniz
 • WiFi ve / veya Bluetooth MAC adresi
 • WiFi bağlantınızın yeri
 • Cihazınızın GPS’i
 • RFID’niz (Radyo Frekansı Tanımlaması)
 • Cihazın GSM (2G) veya CDMA (3G) hücre kimliği

Coğrafi Blokların Kullanılmasının 6 Nedeni

İnternetteyken coğrafi kısıtlamalarla karşılaşmanızın ana nedenlerine genel bir bakış:

1. Telif Hakkı Anlaşmaları

İçerik sağlayıcıların (Netflix, BBC iPlayer, Hulu vb.) Sergilenen tüm içeriğin hakları yoktur; yalnızca yayınlama hakkına sahiptirler. Dolayısıyla, içeriğin dünya çapında yayınlanıp yayınlanamayacağına karar veren orijinal telif hakkı sahibi. Buna izin verilmiyorsa, içerik platformlarının bu düzenlemelere uyması gerekir ve coğrafi kısıtlama teknolojisi bunu yapmalarına yardımcı olur.

2. Lisans Hakları

Telif hakkı sahiplerinin ve içerik sağlayıcılarının, içeriklerini orada yayınlamak istiyorlarsa belirli bir ülkede lisans hakları satın almaları gerekir. Bu oldukça pahalı olabilir (özellikle ülkeye özgü diğer vergileri düşündüğünüzde), bu nedenle tüm dünyada lisans hakları satın almanın söz konusu olmadığını hayal etmek zor değil.

3. Fiyat Farklılaştırması

Coğrafi kısıtlamalar, fiyat ayrımcılığını zorlamak için kullanılabilir – çevrimiçi kullanıcının hangi ülkeden bağlandığına bağlı olarak farklı fiyatlandırma gösterme eylemi. Çevrimiçi perakendeciler ve havayolu şirketleri, dünyayı birden çok pazar segmentine daha iyi bölmek ve daha büyük bir kâr elde etmek için bunu yapma eğilimindedir.

4. Kesintiler

ABD’de, coğrafi bloklar karartmalarda sıklıkla kullanılır – yayın şirketleri, ulusal ağlar, spor ligleri ve dernekler arasında “popüler” bir uygulamadır. Temel olarak, coğrafi kısıtlamalar, aşağıdaki durumlarda belirli bir spor etkinliğinin yayınlanmadığından emin olmak için kullanılır:

 • Söz konusu olay gerçekleşiyor.
 • Dağıtım hakları yalnızca ulusal ağlara aittir.
 • Bahsedilen etkinlik zaten yerel olarak yayınlanıyor.

5. Yasal Sebepler

Coğrafi kısıtlama yöntemleri bir hükümet tarafından yasal nedenlerle kullanılabilir. Örneğin, İngiltere hükümeti, TV içeriğinin yalnızca İngiltere’de (bazı istisnalar hariç) kullanılabilir olduğundan emin olmak için coğrafi blokları kullanır, çünkü hepsi vergi mükellefi parası tarafından finanse edilir.

6. Yasal Gereksinimler

Bazen, bazı işletmelerin bir ülkede veya bölgede çalışmak için belirli uluslararası ve ulusal yasalara uyması gerekir ve bu yasalar söz konusu işletmeleri coğrafi kısıtlama yöntemlerini kullanmaya zorlayabilir.

Örneğin, çevrimiçi kumarhanelerin çevrimiçi kumar yasalarına uymak için normalde coğrafi kısıtlamaları kullanmaları gerekir – özellikle çevrimiçi kumar oynamayı yasaklayan ülkelerde yasal olarak hizmet sunmalarına izin verilmediği için.

Coğrafi Kısıtlama Teknolojisinin Kullanımı Yasal mı??

Genellikle evet. Şu anda AB, coğrafi kısıtlama yöntemlerine karşı yasal işlem yapılan tek yer olarak görünmektedir. Neler olup bittiğine hızlı bir genel bakış:

 • 2018’de AB görünüşe göre “haksız coğrafi engelleme” dedikleri şeyi yasakladı. Kulağa iyi gelse de, yasak, yasal gerekliliklere uygunluğu sağlamak için coğrafi engelleme gerekliyse yasağın uygulanmadığını belirten yasal bir boşluk olduğu için pek bir şey başaramadı. Yasak ayrıca video oyunları ve e-Kitaplar gibi medyaları da kapsamıyordu.
 • Birkaç ay sonra, AB dijital medya taşınabilirliği düzenlemelerini kabul etti. Temel olarak, yeni düzenlemeler ücretli hizmetler sunan içerik sağlayıcıların AB üye ülkelerinde bir tür “dolaşım” sağlaması gerektiğini belirtti. Sky Go ve NOW TV, kullanıcıların AB üyesi ülkelerdeyse 30 güne kadar ülke dışındaki İngiltere içeriklerini izlemelerine olanak tanıdığından bunun nasıl çalıştığının iyi örnekleridir..
 • 2018’in sonuna doğru, e-ticarette coğrafi engellemeye son veren yeni bir AB düzenlemesi yürürlüğe girdi.

Avrupa’daki AB üyesi olmayan ülkeler bu yasalara uymayabilir, bu nedenle coğrafi engellemenin bu yerlerde yasal bir sorun olarak görülmemesi muhtemeldir..

Kuzey Amerika ve Avustralya gibi bölgelerde, coğrafi engelleme, sanatçıların, TV / film yapımcılarının ve diğer içerik oluşturucuların telif haklarını korumanın bir yolu olarak normal bir uygulama olarak kabul edilir. Asya, Orta Doğu, Güney Amerika ve Afrika gibi yerlere gelince, coğrafi engellemenin yasal olup olmadığını belirleyen herhangi bir açık yasa yoktur. Genellikle orada da uygulanmaktadır.

Coğrafi Sınırlı İçeriğe Erişmenin 4 Kolay Yolu

Genellikle, coğrafi kısıtlama yöntemlerini atlamanın en iyi ve en basit yolu, İnternetteyken IP adresinizi veya coğrafi konumunuzu gizlemektir. Bunu yapmak zor gibi görünse de, aslında.

Coğrafi Sınırlı İçeriğe Erişim

Aslında, deneyebileceğiniz dört seçeneğiniz var:

1. VPN Hizmetleri

Bir VPN hizmeti, IP adresinizi bağlandığınız VPN sunucusunun adresiyle değiştirerek coğrafi engelleri atlamanıza yardımcı olur. Dolayısıyla, ABD tabanlı bir VPN sunucusuna bağlanırsanız, yalnızca orada bulunan coğrafi olarak kısıtlanmış web sitelerine erişebilirsiniz

VPN’lerin kullanımı oldukça kolaydır ve ISS’ler tarafından gerçekten engellenemezler (Akıllı DNS servislerinin yapabileceği gibi). Ayrıca, bir VPN şifreleme kullandığından, İSS’nizin de bant genişliğinizi azaltmasını önleyebilir.

Yine de, bir VPN şifrelemesinin bağlantı hızlarınızı etkileyebileceğini bilmelisiniz. Bu, çevrimiçi hızlarınızın% 100 düşeceği anlamına gelmez, ancak şifreleme şifresinin ve VPN protokolünün ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak, bazı yavaşlamalar yaşayabilirsiniz..

Artıları

 • IP adresinizi gizlemek için bir VPN sunucusuna bağlanmak yeterlidir.
 • VPN’ler şifreleme kullandığından, İSS bant genişliği kısıtlamasını önlemenize yardımcı olabilirler.
 • Çoğu VPN sunucusu yüksek hızlı bağlantılar ve sınırsız bant genişliği ile donatılmıştır.
 • İSS’lerin VPN’leri engellemesinin gerçekten bir yolu yok.

Eksileri

 • VPN şifrelemesinin ve protokolünün ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak, çevrimiçi hızlarınız isabet alabilir.

2. Akıllı DNS Servisleri

Akıllı DNS, ISS’niz tarafından size atanan gerçek DNS adresinizi gizlemek için kullanabileceğiniz bir hizmettir. IP adresinizi gizlemekle aynı olmasa da, DNS adresiniz gerçek coğrafi konumunuzu gösteren bilgileri de içerir. Bu nedenle, adresin, içeriğin bulunduğu bir ülkedeki bir yeri gösteren verileri içeren yeni bir adresle değiştirilmesi, coğrafi blokları atlamanın iyi bir yoludur.

Ayrıca bir Akıllı DNS, erişmek istediğiniz herhangi bir web sitesine olan bağlantı isteklerinizi de kesecek ve coğrafi konumunuzu sızdıran herhangi bir veriyi farklı, “beyaz listeye alınmış” bir konuma bağlı yeni bilgilerle değiştirecektir..

Akıllı DNS hizmetleri ile ilgili bir başka harika şey, orijinal ISS hızlarınızın keyfini çıkarırken coğrafi kısıtlı içeriğe erişmenizi sağlayan şifreleme eksikliğidir. Ayrıca, çoğu Akıllı DNS hizmeti, anında erişebileceğiniz çok sayıda önceden engellenmemiş web sitesi listesine erişim sunar.

Öte yandan, bir sorun, ISS’nizin Şeffaf Proxy ile kullandığınız Akıllı DNS’yi engelleyebilmesidir. Bu, bazen istediğiniz engeli kaldırılmış web siteleri listesinde bulamayabilirsiniz. Genellikle, bu büyük bir sorun değildir çünkü sağlayıcıdan istediğiniz web sitesini listeye eklemesini isteyebilirsiniz.

Artıları

 • Akıllı DNS’nin kullanımı kolaydır ve DNS adresinizi gizleyerek coğrafi konumunuzu gizlemenize yardımcı olur.
 • Şifreleme kullanılmadığından orijinal bağlantı hızlarınızdan yararlanabilirsiniz.
 • Akıllı DNS hizmetleri, engellenmemiş tonlarca web sitesine erişim sunar. Ayrıca sağlayıcıdan yeni web sitelerinin engellemesini kaldırmasını da isteyebilirsiniz.
 • Akıllı DNS hemen hemen tüm İnternet’e bağlı cihazlarda yapılandırılabilir.

Eksileri

 • İSS’niz Akıllı DNS’yi Saydam Proxy ile engelleyebilir.
 • Engeli kaldırılmış web sitelerinin listesi bir bölgedeki her bir web sitesini içermez.

3. Proxy Sunucuları

Proxy sunucusu, sizinle web arasında aracı görevi görür. Bağlantı isteklerinizi ona gönderirsiniz ve bu sizin adınıza doğru web sitesine yönlendirir – ancak bunu kendi IP adresinizi kullanarak kendi IP adresinizi kullanarak yapar. Böylece, coğrafi blokları kolaylıkla atlamanıza yardımcı olur.

Dahası, bir proxy sunucusu isteklerinize daha hızlı yanıt vermek için yerel önbelleklemeyi kullanabilir. Temel olarak, sunucu zaten yerel önbelleğinde istediğiniz içeriğe sahipse, isteğinizi web’e yönlendirmesi gerekmez, size zaman kazandırır.

Ayrıca, bazı proxy’ler şifreleme kullanmaz, bu nedenle çevrimiçi hızlarınıza müdahale etmez. Ancak, birçok proxy sunucusunun, istediğiniz yüksek hızlara ulaşmanızı engelleyen bant genişliği sınırlamalarına sahip olduğunu düşündüğünüzde bu pek fazla değildir..

Diğer sorunlar genellikle teknik desteğin bulunmaması, bazı sunucuların (özellikle ücretsiz olanların) aşırı kalabalık olma ve çok fazla aksama süresine maruz kalması ve HTTP bağlantılarını kullanan proxy’lerin proxy sahibine gerçek IP adresinizi ortaya çıkarmasıdır..

Artıları

 • Bir proxy IP adresinizi gizler ve sunucunun yerel önbelleğinde arşivlendiyse sonuçları daha hızlı döndürebilir.
 • Şifreleme kullanmayan proxy sunucuları çevrimiçi hızlarınıza müdahale etmemelidir.
 • Birçok proxy hizmeti doğrudan tarayıcınızdan kullanılabilir.

Eksileri

 • Şifreleme olmamasına rağmen, sunucuların bant genişliği sınırlamaları olduğu ve aşırı kalabalık olduğu için çoğu zaman yüksek hızlara ulaşmazsınız.
 • HTTP bağlantılarına sahip bir proxy sunucu kullanıyorsanız, sahibi size gerçek IP adresini görebilir.
 • Proxy’ler çok fazla kesintiye uğrama eğilimindedir ve genellikle ücretsiz olduklarından genellikle destek sunmazlar.

4. Tor (Soğan Yönlendirici)

Tor, internetteyken IP adresinizi gizleyen ve coğrafi engelleri atlamanıza olanak tanıyan, kullanımı kolay bir anonimlik ağıdır. Çevrimiçi trafiğiniz birden fazla Tor rölesi arasında geri döndüğü ve şifrelenmiş olduğu için dijital ayak iziniz de gizlidir.

Hizmet olsa bazı sorunları var. Birincisi, röleler gönüllüler tarafından yönetiliyor, bu yüzden% 100 güvenilir oldukları tam olarak garanti edilmiyor. Örneğin, bir ISS bulduğu takdirde bir röleyi kapatabilir (Tor trafiğinin artık şifrelenmediği çıkış röleleriyle olabilir).

Ayrıca, mevcut Tor röle sayısı yaklaşık 6.000 ve 7.000 iken, toplam Tor kullanıcı sayısı yaklaşık iki milyondur. Bu, rölelerin genellikle aşırı kalabalık olduğu ve düşük çevrimiçi hızlarla uğraşmanız gerekebileceği anlamına gelir.

Son olarak, hükümetlerin gerçekten istiyorlarsa Tor’u tamamen engelleyebileceği gerçeği de var..

Artıları

 • Tor, coğrafi blokları atlamak için IP adresinizi gizlemenize yardımcı olur.
 • Tor trafiği, dijital trafiğinizi gizleyip şifrelemek için birden fazla röle arasında sıçrar.
 • Tor röle sayısı, Tor kullanıcı sayısına kıyasla düşüktür, bu da düşük hızlı ve kararsız bağlantılara neden olur.

Eksileri

 • Tor röleleri İSS’ler tarafından engellenebilir – özellikle çıkış röleleri.
 • Tor potansiyel olarak hükümetler tarafından engellenebilir.

Hangi Hizmet En Uygun Coğrafi Kısıtlama Bypass Yöntemi?

Genel olarak, tüm hizmetlerin avantajları ve dezavantajları vardır, ancak Tor’un daha az verimli olduğu görülüyor, çünkü ISS’niz veya hükümetiniz tarafından engellenebilir + çok sayıda kullanıcıyı destekleyecek yeterli röle yoktur, bu nedenle hızlar oldukça kötüdür..

Coğrafi Kısıtlı İçeriğin Engelini Kaldırın

VPN’ler, Akıllı DNS hizmetleri ve proxy’ler oldukça bağlıdır, ancak Akıllı DNS hizmetleri ve VPN’ler daha iyi bir seçimdir. İdeal olarak, tüm bu hizmetlere bir kerede erişim sunan bir VPN sağlayıcı seçmelisiniz, böylece sizin için en uygun olana bağlı olarak bunlar arasında özgürce geçiş yapabilirsiniz.

Tüm Coğrafi Kısıtlama Yöntemlerini Aşmanıza Yardımcı Olacak Bir Servis Gerekiyor?

İhtiyacınız olan her şeye sahibiz – ücretsiz proxy sunucuları ve Akıllı DNS hizmeti de sunan üst düzey bir VPN hizmeti. Bu şekilde hangi yöntemin sizin için en uygun olduğunu kolayca görebilirsiniz.

VPN’imiz 28+ yüksek hızlı sunucu sunuyor ve hepsi sınırsız bant genişliği ile geliyor. Sunucular proxy sunucuları olarak ikiye katlanır ve kullanıcı dostu uygulamalarımızla hizmetlerimizi birden fazla platformda kullanabilirsiniz.

Akıllı DNS hizmetimiz, anında erişebileceğiniz çok sayıda engellenmemiş web sitesi listesiyle birlikte gelir.

Endişelenmeyin – hemen bir abonelik seçmenize gerek yoktur. Tüm ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak için hizmetimizi 24 saat boyunca ücretsiz test etmekten çekinmeyin.

Ayrıca, CactusVPN kullanıcısı olduğunuzda da 30 günlük para iade garantisi ile arkanıza sahip olacağımızı da belirtmeliyiz.

Sonuç

Coğrafi kısıtlama teknolojisi, içerik sağlayıcılar tarafından çeşitli çevrimiçi içerik ve hizmetlerin hangi ülkelerde kullanılabileceğini belirlemek için kullanılır. Örneğin, Pandora Radyosu yalnızca ABD’de çalışır ve ülke dışındaki hizmetlere erişemezsiniz.

Coğrafi kısıtlama yöntemleri normal olarak telif hakkıyla ilgili nedenlerden dolayı kullanılır, çünkü içerik sağlayıcının içeriği tüm ülkelerde ve yasal nedenlerle yayınlamak için lisans hakları yoktur. Coğrafi engelleme, daha fazla kar elde etmek amacıyla fiyat ayrımcılığını zorunlu kılmak için de kullanılabilir.

Coğrafi engelleme, son düzenlemelerin daha az kabul edilebilir kıldığı AB hariç, normal olarak yasal kabul edilir.
Coğrafi kısıtlamaları atlamanın en iyi yolu, web üzerindeki coğrafi konumunuzu gizlemektir. Bu, IP adresinizi (bir proxy, VPN veya Tor ile yapabileceğiniz) veya DNS adresinizi (bir Akıllı DNS servisi ile elde edilebilir) maskeleyerek gerçekleştirilebilir. İdeal olarak, en verimli hizmetlere (proxy, VPN, Akıllı DNS) tek bir yerden erişim sunan bir sağlayıcı seçmelisiniz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map