DNS Sızıntısı Nedir ve Nasıl Engellenir? |


DNS Nedir?

DNS, Etki Alanı Adı Sistemi anlamına gelir ve web sitesi adlarını IP adreslerine çevirmekten sorumludur; DNS’yi İnternet’in telefon defteri olarak düşünün – İnternete bağlı cihazlar ve web siteleri arasındaki iletişimi mümkün kılar ve her DNS sunucusu IP adreslerine çevrilebilecek bir alan adı dizini tutar.

DNS Sızıntısı Nedir?

Bir VPN hizmeti kullanırken normalde bir DNS sızıntısı oluşur. Temel olarak, DNS sızıntısı, DNS sorguları VPN şifreli tünelin dışına gönderildiğinde veya VPN sunucusu atlandığında veya yoksayıldığında.

DNS Sızıntısı Sizi Nasıl Etkiler?

Bir VPN DNS sızıntısı meydana geldiğinde, ISS’niz DNS isteklerinizi görebildiğinden çevrimiçi trafiğiniz artık gözetimsiz değildir, yani hangi web sitelerine göz attığınızı veya hangi web sitesi uygulamalarını kullandığınızı bilirler.

Bunun yanı sıra, bir DNS sızıntısı gerçek coğrafi konumunuzu ve İSS’nizin konumunu da ortaya çıkarabilir. Büyük bir sorun gibi görünmeyebilir, ancak kurnaz hackerların gerçek IP adresinizi izlemek için kullanabileceği bilgiler bu tür.

VPN DNS Sızıntısına Neden Olanlar?

VPN DNS sızıntısının ana nedeni, VPN hizmetinin bir aygıt veya işletim sistemindeki yanlış manuel yapılandırmasıdır. Bu nedenle, en azından en popüler cihazlarda ve işletim sistemlerinde, platformlar arası uyumlu istemciler sunan bir VPN sağlayıcısı seçmelisiniz..

Bir VPN DNS sızıntısıyla uğraşma riskine katkıda bulunan diğer faktörler şunlardır:

 • DNS isteklerinizi ve trafiğinizi engelleyebilecek yerleşik işletim sistemi özellikleri.
 • DNS’inizi, VPN sağlayıcınız tarafından işletilen DNS sunucularını kullanmama söylenecek şekilde manuel olarak yapılandırıp yapılandırmamanız.
 • Ağ ayarlarının yanlış yapılandırılması.
 • IPv6 desteği olmayan bir VPN çalıştırırken hem IPv4 hem de IPv6 kullandığınız gerçeği.

DNS sızıntılarının bir başka daha tehlikeli nedeni, bir siber suçlunun yönlendiricinizin kontrolünü ele geçirmesi olabilir. Bu olduğunda, cihazınız VPN trafiği dışında DNS trafiği göndermek için kandırılır.

Bir VPN DNS Sızıntısıyla Karşılaşıp Çalışmadığınızı Nasıl Anlar

Ne yazık ki, bir DNS sızıntısıyla ilgilenip ilgilenmediğinizi belirtmek için dikkat edebileceğiniz kesin işaretler yoktur. Neyse ki, VPN bağlantınızın DNS sızıntısı olmadığından emin olmak için test etmenin yolları var.

Hızlı, doğru bir DNS sızıntı testi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz harika bir araç DNSLeakTest.com’dur. Standart bir test veya Genişletilmiş bir test çalıştırabilirsiniz (her ikisini de öneriyoruz). Temel olarak, dikkat etmeniz gereken şey sonuçlarda gösterilen sunuculardır. Bir VPN kullanıyorsanız ve sonuçlardaki bazı sunucular (veya tümü) VPN sağlayıcınıza ait değilse, bir DNS sızıntısıyla uğraşıyorsunuz demektir.

DNS Sızıntı Testi

Bu web sitesinin yanı sıra, Compareitech DNS sızıntı testi aracını da deneyebilirsiniz. Önce VPN olmadan bir test, ardından VPN ile başka bir test gerçekleştirirsiniz. Sonuçlar çapraz referanslıdır ve bir VPN DNS Sızıntısıyla uğraşıyorsanız uyarılırsınız.

Deneyebileceğiniz başka bir araç IPLeak.net.

DNS Kaçak Test Araçları Hakkında Bilmeniz Gereken Bir Şey

IP ve DNS Sızıntı testi araçları, sınamalarını yürütürken genellikle farklı veritabanları kullanır. Bu nedenle, bazen test sonuçlarınızda bazı tutarsızlıklar görme şansınız vardır. Örneğin, gerçekte İtalya gibi yanlış bir ülkeyle ilişkilendirilmiş bir yerden olduğunu bildiğiniz bir sunucu IP’si gösterilebilir.

Bu çok sık gerçekleşmez, ancak gerçekleştiğinde, aklınızda bulundurmanız gereken şey budur – gösterilen IP adresi önemlidir. Kullandığınız VPN sunucusunun adresi olduğu sürece endişelenecek bir şeyiniz yok.

DNS Sızıntısı Sorunlarını Önleme

DNS sızıntısının kurbanı olmak istemiyorsanız, sorunu çözmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

DNS Sızıntısını Önleme

Ayrıca, bir DNS sızıntısını da denemek ve düzeltmek için burada belirtilen işaretçileri kullanabilirsiniz:

 • Kullandığınız VPN’nin kendi DNS sunucuları yoksa, cihazınızı Google Herkese Açık DNS veya OpenDNS gibi bağımsız bir DNS sunucusu kullanacak şekilde manuel olarak yapılandırmanız gerekir. Bunu yapmak, DNS isteklerinizin İSS’nizden değil VPN’den geçmesine izin vermelidir..
 • Kullanmak istediğiniz VPN’nin IPv6’yı desteklememesi durumunda, cihazınızda devre dışı bırakmanız gerekir. Bunu yapmazsanız, IPv6 üzerinden gönderilen istekler VPN tünelini bu şekilde atlayabileceğinden DNS sızıntıları meydana gelebilir.
 • DNS sızıntılarını önlemenin ve düzeltmenin bir yolu, ISS’niz tarafından DNS isteklerinizi durdurmak için kullanılabilecek Şeffaf DNS Proxy’lerini atlamak ve bunun yerine DNS hizmetlerini kullanmaya zorlamaktır.
 • Windows 8, 8.1 veya 10 kullanıyorsanız, kullanılabilir tüm sunuculara DNS istekleri gönderen ve standart olmayan sunuculardan gelen yanıtları kabul eden Akıllı Çok Homedli Ad Çözümleme özelliği nedeniyle DNS sızıntılarına maruz kalabilirsiniz. favori DNS sunucularının yanıt vermesi çok uzun sürüyor. Ne yazık ki, Windows 10 kullanıcıları yerleşik olduğu için özelliği gerçekten kapatamıyor. OpenVPN kullanıyorsanız bu eklenti ile çözmeyi deneyebilir veya Windows’un Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’nde kapatmayı deneyebilirsiniz (ancak Home Edition’da mümkün değildir). Alternatif olarak, diğer işletim sistemlerini kullanmayı denemelisiniz.
 • Bir kez daha, Windows kullanıcısıysanız, işletim sistemi içinde IPv4 ve IPv6 arasındaki uyumluluğu geliştirmeyi amaçlayan bir tünel protokolü olan Teredo ile uğraşmanız gerekebilir. Bununla ilgili sorun, bazen VPN tüneline göre öncelikli olabilmesi ve DNS sızıntılarına neden olmasıdır. Neyse ki, bu özelliği kolayca devre dışı bırakabilirsiniz – sadece komut istemini açın ve aşağıdaki “netsh interface teredo set state devre dışı” yazın.
 • Kullandığınız VPN’nin IP bağlama özelliği varsa, bunu kullanın – temel olarak VPN’den geçmeyen trafiği engeller. İstemcide böyle bir özellik yoksa, güvenlik duvarınızı yalnızca VPN’niz aracılığıyla çevrimiçi trafiğe girip çıkmasına izin verecek şekilde yapılandırın.
 • DNS sızıntı testlerini düzenli olarak – birkaç günde bir veya en az haftada bir kez çalıştırın. Gizliliğinize önem veriyorsanız, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için VPN trafiğinizi sık sık izlemeniz gerekir.
 • Çok kapsamlı olmak istiyorsanız, VPN bağlantılarınızı takip etmek için VPN izleme yazılımını (Paessler gibi) kullanabilirsiniz. Yine de, bu seçeneğin oldukça pahalı olduğunu ve DNS sızıntısının normal, ücretsiz DNS sızıntı testleriyle ilgili bir sorun olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz..

Ancak sonuçta, en iyi ve en uygun DNS sızıntısı düzeltmesi, yalnızca DNS sızıntısı koruması sunan bir VPN kullanmaktır. Mevcut sağlayıcınızın gizliliğinizi DNS sızıntıları üzerinden web’e açtığını biliyorsanız, verilerinizin güvenli ve sağlam olacağını garanti eden farklı bir tanesine geçmelisiniz..

Birinci Sınıf DNS Sızıntı Korumalı bir VPN’e ihtiyacınız var?

CactusVPN sizi ele geçirdi. Güçlü AES şifrelemesi ile donatılmış yüksek kaliteli bir VPN hizmeti sunuyoruz ve web’e erişirken en fazla 6 VPN protokolü (OpenVPN ve SoftEther dahil) arasından seçim yapmanızı sağlar.

Ayrıca DNS sızıntı koruması da sunuyoruz. Tüm DNS sunucuları yüksek hızdadır, DNS trafiğiniz uçtan uca şifrelenmiştir ve biz çok güvenilir olan Herkese Açık Google DNS’i kullanıyoruz. Ayrıca, herhangi bir etkinlik günlüğü tutmuyoruz.

Kullanıcı dostu çoklu VPN uygulamalarımızdan birini seçin. Windows, macOS, iOS, Android, Android TV ve Amazon Fire TV’de çalışan uygulamalarımız var.

Önce Ücretsiz olarak CactusVPN’i Deneyin

24 saat ücretsiz bir deneme sürümü sunuyoruz, bu nedenle her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için istediğiniz kadar DNS sızıntı testi yapmaktan çekinmeyin. Ve evet, herhangi bir kredi kartı bilgisi vermek zorunda kalmadan kayıt olabilirsiniz.

Ayrıca, bir CactusVPN kullanıcısı olduğunuzda, hizmet reklamı yapılmadığı takdirde 30 günlük para iade garantimizin kapsamında olacağını bilmekten mutluluk duyacaksınız..

DNS Sızıntısı Nedir? Alt çizgi

DNS sızıntısı, DNS sorgularınızın şifrelenmiş VPN tünelinin dışına gönderilmesidir, bu da aslında herhangi birinin (örneğin İSS’niz gibi) eriştiğiniz ve kullandığınız web sitelerine ve uygulamalara bakabileceği anlamına gelir.

DNS sızıntılarına birçok şey neden olabilir (yanlış yapılandırılmış VPN’ler, IPv6 çakışmaları ve hatta siber saldırılar gibi). Neyse ki, bir DNS sızıntısını tespit etmek o kadar da zor değil (DNSLeakTest.com gibi bir DNS sızıntı testini kolayca kullanabilirsiniz) ve çözümü düzeltmek bazen VPN sağlayıcınızı değiştirmek veya IPv6’yı devre dışı bırakmak kadar basit bir şey olabilir veya bir OpenVPN eklentisi kullanmak zorunda.

Genel olarak, bir DNS sızıntısını önlemenin en iyi yolu, yalnızca hizmetleriyle yerleşik DNS sızıntısı koruması sunan bir VPN sağlayıcısı kullanmaktır.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me