Evde WiFi Nasıl Güvenli Olur (17 Tavsiyeler) |


Neden Ev WiFi Güvenliğini İlk Sırada? Kullanmak Zaten Güvenli Değil mi?

Değişir. Bir güvenlik sorunu veya siber saldırı ile karşılaşmadan tüm hayatınıza devam edebilir veya WiFi’nizin güvenliğinin çok gevşek olduğunu tespit eden siber suçlular tarafından hedeflenecek kadar şanssız olabilirsiniz. Bu olursa, WiFi trafiğinizi dinleyebilir ve sizden istedikleri hassas finansal ve kişisel verileri çalabilirler.

Ne yazık ki, ikinci senaryo spekülasyondan uzak. Göründüğü gibi, milyonlarca WiFi ağı aslında saldırıya uğrama riski altındadır. Ve bu makalede gösterildiği gibi, bir ev WiFi ağını kesmek o kadar da zor değil.

Böyle bir şeyden kaçınmak için uygun önlemleri almak en iyisidir. Endişelenmeyin, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri zaten burada bulduğumuz için çok sayıda makale ve e-Kitabı gözden geçirerek tonlarca araştırma yapmanız gerekmeyecek.

İşte evde WiFi güvenliğini nasıl

1. Ağınızın SSID’sini değiştirin

SSID’nin (Hizmet Kümesi Tanımlayıcısı) ne olduğunu bilmiyorsanız, temel olarak WiFi ağınızın adıdır. Varsayılan olarak, yönlendiricinizin SSID’si aşağıdakilerden biri olacaktır:

 • Yönlendiriciyi doğrudan üreticiden aldıysanız marka adı ve / veya yönlendirici modeli.
 • Yönlendiriciyi onlardan aldıysanız ISS’nizin adı.

Ağınızın adı yönlendiricinizin modelini yansıtıyorsa, bu bir güvenlik riski olabilir. Neden? Çünkü bir bilgisayar korsanı SSID’yi görebiliyordu ve sadece yönlendiricinin kılavuzuna çevrimiçi bakabiliyordu. Varsayılan oturum açma kimlik bilgilerini değiştirmediyseniz (bir sonraki ipucunda tartışacağımız gibi), siber suçlu bu kılavuzu kılavuzda bulabilir ve yönlendiricinizin konsolunda kesmek için kullanabilir.

Ağın SSID’si yalnızca İSS’nizin adıysa, o kadar da kötü değil, ama yine de bir gizlilik sızıntısı. Çok yetenekli bir dolandırıcı, sizin hakkınızda hassas bilgileri çalmak için bu bilgiyi ISS’nize kimlik avı saldırıları göndermek için kullanmak gibi uzun sürebilir. Elbette, gerçekleşmesi çok muhtemel bir şey değil, ama her zaman bir risk var – ve almaya değer değil.

Bu nedenle, WiFi ağınızı yeniden adlandırmanız en iyisidir. Çok süslü bir şey bulmanıza gerek yok – siyasi şakalar, gerçek isimler ve adresler veya kimliğinizi verebilecek şakalar veya referanslar yok. Dikkat çekmemesi için mümkün olduğunca yumuşak tutun.

2. Varsayılan Parolayı ve Kullanıcı Adını Saklamayın

Hemen hemen her yönlendirici varsayılan bir şifre ve kullanıcı adı ile donatılmıştır. Yönlendirici sahiplerinin yönlendiricinin kontrol paneline hızlı bir şekilde erişmesini kolaylaştırır, ancak bilgisayar korsanlarının da yönlendiricilere girmesini kolaylaştırır. Bir düşünün – bazı siber suçlular sadece web üzerinde PDF formatında bir yönlendirici kılavuzu indirebilir ve belirli bir yönlendiriciye girmek için verilen giriş kimlik bilgilerini kullanabilir.

Çok korkutucu, doğru?

Bu yüzden tam olarak kullanıcı adınızı ve şifrenizi değiştirmeniz gerekiyor – mümkünse şimdi. Güçlü şifreler nasıl bulacağınızdan emin değilseniz, ilham almak için bu konuda yazdığımız kılavuzu kullanabilirsiniz. Hatta buradaki bilgileri bile güvenli bir kullanıcı adı oluşturmak için kullanabilirsiniz. Temel olarak, bunlar ana fikirler:

 • Mümkünse boşluk karakterleri kullanın.
 • Sözlük kelimeleri kullanmayın. Gerçek kelimeler kullanırsanız, onları ters çevirin.
 • Büyük ve küçük harfleri, sayıları ve sembolleri karıştırın.
 • Şifrenizi ve kullanıcı adınızı 15 karakterden uzun yapın.
 • Belirgin değişikliklerden kaçının (“s” yerine “$” gibi).
 • Son çare olarak, kullanıcı adınızı ve şifrenizi bir kelime öbeğinin kısaltması yapın (“Beyaz Saray’ı her 2 yılda bir ziyaret edersiniz.” İçin “YutvtWHe2y”).

Ayrıca şifreyi ve kullanıcı adını düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun. Birkaç ayda bir iyi olmalı, ancak daha güvenli hissediyorsanız bunları aylık veya haftalık olarak da değiştirebilirsiniz..

Ayrıca, birden fazla yönlendiriciniz varsa, birden çok şifreyi daha kolay takip etmek için bir şifre yöneticisi (KeePass, KeePassXC, LessPass veya Bitwarden gibi) kullanmayı düşünün. Bununla birlikte, yalnızca bir şifreniz varsa, şifreli veya kilitli çekmecede tuttuğunuz bir dizüstü bilgisayara yazabilirsiniz..

3. WiFi Parolanızı Herkesle Paylaşmayın

WiFi şifrenizi çocuklarınızla veya yakın arkadaşlarınızla paylaşmak normaldir, ancak evinize gelen her kişiye şifrenizi vermeniz gerekmez. Örneğin, iş arkadaşınıza bunu bilmediğiniz ama bazı belgeleri almak ve banyonuzun WiFi şifrenize erişimini kullanmak için uğradığınız kişilere vermeniz gerçekten tavsiye edilmez. Aynı şey satıcıları, tesisatçıları, bahçıvanları veya elektrikçileri ziyaret etmek için de geçerlidir. Sonuçta eviniz bir otel ya da restoran değil – bunun yerine kendi veri planlarını kullanıyor olmalılar.

Yine de, bu durumda iyi bir geçici çözüm bir konuk ağı kurmaktır. Bu şekilde, ziyaretçilerinize erişmesini sağlayabilirsiniz ve ana ağınızın (ve bu ağa bağlı cihazların) gizliliğinin gizliliği konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

4. Yönlendiricinizde WPA2 Şifrelemesini Etkinleştirin

WiFi şifrelemesi, yanlış kişilerin WiFi’nize ve onunla ilişkili tüm verilere sınırsız erişime sahip olmamasını sağlar. Bir yönlendirici WEP, WPA ve WPA2 şifrelemesini çalıştırabilir. İdeal olarak, WEP ve WPA’dan kaçınmalısınız, çünkü bunlar oldukça eskidir ve siber suçlular tarafından kolayca kullanılabilir.

Bu nedenle, yönlendiricinizin WPA2 çalıştırıp çalıştırmadığını kontrol edin. WEP veya WPA çalışıyorsa, mümkün olan en kısa sürede WPA2’ye geçin.

Yine de, tüm inancınızı WPA2’ye koymayın. WPA ve WEP’ten daha güvenli olsa da, bir zayıflığı da var – KRACK saldırısı. Zayıflık etik hackerlar tarafından keşfedilse de, kötü amaçlı siber suçluların yönlendiricinizin WPA2 şifrelemesini kırmak için bu yöntemleri kullanmasını engelleyen hiçbir şey yok.

KRACK saldırısının arkasındaki kişiler ürün yazılımı güncellemelerine ayak uydurmayı tavsiye eder, ancak bunun KRACK siber saldırılarını durdurması garanti edilmez. Neyse ki, WPA3 sonunda piyasaya sürülecek ve bu güvenlik açığını gidermesi gerekiyor. Bununla birlikte, yükseltmeniz için yeterince yaygın olana kadar, bu kılavuzda belirttiğimiz güvenlik uygulamalarının yanı sıra WPA2 şifrelemesini kullandığınızdan emin olun..

5. Yönlendiricinize VPN Bağlantısı Kurun

VPN (Sanal Özel Ağ), IP adresinizi gizlemenize ve çevrimiçi bağlantılarınızı şifreleyerek güvenli hale getirmenize yardımcı olabilecek çevrimiçi bir hizmettir. Herkese açık WiFi kullanırken kullanmak harika bir hizmet, çünkü kimsenin İnternet’te yaptıklarınızı izleyemediğinden emin oluyor.

Pek çok insan bunu fark etmiyor, ancak kendi evinizdeki bir yönlendiricide bir VPN de kullanabilirsiniz. Doğru, yönlendiricilerin yerel olarak VPN’leri desteklediği bilinmemektedir, ancak güvenilir bir VPN sağlayıcısı, ürün yazılımı biraz değiştirilebiliyorsa, yönlendiricinizde hizmetlerini yapılandırmanıza yardımcı olabilir. Bu şekilde, ev WiFi ağınızı kullanan tüm cihazlar VPN özelliklerini kullanacak, yani tüm WiFi trafiğiniz VPN tarafından% 100 şifrelenecek.

Bu durumda, WPA2 şifrelemenizi kırmak için siber suçlu bir yönetim konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır, çünkü VPN’nin şifrelemesi daha fazla koruma sunmak için orada olacaktır. Dahası, bir yönlendiricideki bir VPN sizi WiFi kaçak avcılığının tehlikeli etkilerinden koruyacaktır (birisi WiFi’nizi izniniz olmadan kullandığında – genellikle yasadışı amaçlar için).

WiFi’nizi Güvenli Hale Getirmek için Güçlü Bir VPN’e İhtiyacınız Var?

İhtiyacınız olan her şeye sahibiz – askeri düzeyde şifreleme, DNS sızıntı koruması ve çoklu güvenli VPN protokolleri sunan üst düzey bir çözüm.

Sadece bu değil, aynı zamanda hizmetimiz yüksek hızlar, sınırsız bant genişliği sunar ve gizliliğinizin tamamen korunmasını sağlayan katı bir kayıt dışı politikaya bağlıyız.

Ve bir kez CactusVPN abonesi olduğunuzda, yine de 30 günlük para iade garantimiz kapsamında olacaksınız..

6. Kullanmıyorsanız WiFi’nizi Açık Tutmayın

WiFi ağınızın bir siber saldırının hedefi olma riskini azaltmanın bir yolu, ihtiyacınız olmadığında kapatmanızdır. Örneğin, işteyken, tatildeyken veya uyurken yönlendiricinizi açık tutmanız gerekiyor mu? Bilgisayar korsanlarının evden uzakta veya uykudayken sahip olabileceği fırsat pencerelerini kapatmak için bu durumlarda kapatmak daha iyidir.

Ayrıca, ekstra güvenliğin yanı sıra, evde olmadığınızda yönlendiricinizi kapatmak, rastgele elektrik güç dalgalanmalarından koruyacak, elektrik faturalarında birkaç $ tasarruf etmenize ve çevreyi korumanıza yardımcı olacaktır..

7. Yönlendiriciyi Evinizin Ortasında Tutun

“Yönlendiriciyi evimde nerede tuttuğum önemli mi?”

Evet öyle. Ve tüm odalarınızın yeterli WiFi kapsama alanına sahip olduğundan emin olmak zorunda değil. Çoğunlukla yanlış kişilerin WiFi sinyalinize erişmemesini sağlamakla ilgilidir.

Sonuçta, yönlendiricinizi bir pencerenin yakınına yerleştirirseniz, sinyalinin bir kısmı dışarı çıkacaktır, yani sokakta yürüyen insanlar mobil cihazlarında görecektir. Aynı zamanda, yönlendiricinizi bir duvara çok yakın tutarsanız, bazı WiFi sinyallerinin komşunuzun evine ulaşması için iyi bir şans var.

Bu yüzden yönlendiriciyi evinizin ortasında tutmalısınız. Yabancıların WiFi sinyalinizi kullanma şansını elde etmemelerini sağlamanın daha iyi bir yoludur. WiFi sinyalinizi tespit edip etmediğini görmek için elinizle telefonunuzla yaşadığınız yerde dolaşarak aralığı test etmeyi bile deneyebilirsiniz..

Ne yazık ki, bir apartman binasında yaşıyorsanız, bu tavsiye çok işe yaramayacaktır, çünkü üst veya alt kattaki komşularınız, yönlendiriciyi evinize nereye yerleştirdiğinize bakılmaksızın WiFi sinyalinizin bir kısmını almaya devam edebilir. Bir evde yaşıyorsanız bunu yapmak daha yararlıdır.

8. ASAP Uzaktan Erişimini Devre Dışı Bırakma

Uzaktan erişim cazibesine sahiptir, çünkü ev WiFi ağınıza bağlı bir cihazı kullanmanıza gerek kalmadan yönlendiricinizin konsolunu web üzerinden kontrol etmenizi sağlar. Evde olmadığınızda sorunları çözmenin veya ayarları değiştirmenin iyi bir yoludur ve örneğin çocuklarınız WiFi ile ilgili sorun yaşıyor, örneğin.

Ancak, uzaktan erişimin dezavantajı vardır. Web’i yönlendiricinizin konsoluna uzaktan erişmek için kullanabiliyorsanız, yetenekli bir bilgisayar korsanı da kullanabilirsiniz. İstediğiniz son şey, bazı siber suçluların yönetici hesabınızı ele geçirmesi ve sizden hassas verileri çalmak için WiFi ağınızı kötüye kullanmasıdır.

Bu nedenle, etkinse bu özelliği kapattığınızdan emin olun.

9. Antivirüs / Antimalware Koruması ile WiFi’nizi Donatın

Evet, aslında yönlendiriciler için kötü amaçlı yazılımdan koruma / virüsten koruma hizmetleri vardır. Tamamen kurulumlarının ne kadar kolay olduğu, sağlayıcının ne kadar basit olduğuna bağlıdır. Ne olursa olsun, evde WiFi’yi nasıl güvenli hale getireceğinizi öğrenmek istiyorsanız, bu ekstra koruma katmanını eklemeniz gerekir. Kötü amaçlı yazılım saldırıları daha önce yönlendiricileri hedeflemişti, bu yüzden hafifçe alınması gereken bir şey değil.

WiFi kötü amaçlı yazılımdan koruma / antivirüs güvenliği hem yazılım hem de donanım biçimlerinde olabilir. Ağınızı ve ağa bağlı cihazları koruyan en iyi yönlendirici güvenlik çözümlerinden bazıları şunlardır:

 • BullGuard
 • Avast Akıllı Ev Güvenliği
 • McAfee Güvenli Ev Platformu
 • F-Secure SENSE
 • Bitdefender KUTUSU

10. Yönlendiricinizin Güvenlik Duvarının Etkin Olduğundan Emin Olun

Çoğu yönlendiricinin yerleşik bir güvenlik duvarı vardır. Açık olup olmadığını kontrol etmek için yönlendiricinizin konsoluna erişin ve güvenlikle ilgili sekmeyi kontrol edin. Güvenlik duvarının etkin olmadığını görürseniz açın. Güvenlik duvarı, kötü amaçlı trafiğin ağınızı kullanmasını önlemek için yapılandırılabileceğinden, ev WiFi’nize daha fazla koruma sunmanın güzel bir yoludur.

Yönlendiricinizde yerleşik bir güvenlik duvarı yoksa, her zaman bir donanım güvenlik duvarı satın alabilirsiniz. Yukarıda bağladığımız hizmetlerin çoğu iyi çalışıyor.

11. UPnP’yi devre dışı bırak (Evrensel Tak ve Çalıştır)

UPnP, yönlendiriciler için aslında oldukça kullanışlıdır, çünkü güncellemeler ve diğer dosyaları almak için üreticinin web sitesiyle iletişim kurmasına izin verir. UPnP, akıllı cihazların da akıllı özellikler sunmak için İnternet’e bağlanmasına izin veren protokoldür..

Ne yazık ki, UPnP aynı zamanda bilgisayar korsanlarının sömürülmesi kolay bir protokoldür. Bağladığımız örnekte, siber suçlular, kimlik avı, kredi kartı sahtekarlığı, hesap devralma, tıklama sahtekarlığı ve kötü amaçlı yazılım dağıtımları gibi suç faaliyetlerinde yer alan bir botnet’e yaklaşık 65.000 yönlendirici eklemek için UPnP’yi kullanmayı başardı. ” Bunun yanı sıra, UPnP diğer kötü amaçlı yazılım saldırılarında da kullanılmıştır.

Bu nedenle UPnP özelliklerinin ve uyumluluğunun yönlendiricinizde ve akıllı cihazlarınızda kapalı olduğundan emin olmanız gerekir. Bununla birlikte, bazı yardımcı programları ve akıllı cihazlarınızı kullanabileceğinizden emin olmak için UPnP’yi yalnızca kurduktan ve çalıştırdıktan sonra kapatın.

12. WPS Kullanmayın (WiFi Korumalı Kurulum)

WPS, uzun bir parola yazmak yerine bir ev WiFi ağına bağlanmak için alternatif yollar sunduğundan oldukça uygundur. Yöntemler şunları içerir:

 • Sekiz karakterlik bir PIN kodu yazma.
 • Yönlendiricideki WPS düğmesine basma.

Çok daha basit görünüyor, değil mi?

Bu doğru, ancak büyük bir sorun var – WPS oldukça riskli ve WiFi güvenliğinizi tehlikeye atıyor. Birincisi, sekiz haneli PIN güvenli bir giriş yöntemi değildir, çünkü sekiz karakterlik bir şifre aslında o kadar güvenli değildir ve WPS sekiz haneli PIN yönlendirici ilk dört basamağı kontrol ettiğinden ve PIN kodunun son dört hanesi ayrı ayrı. İddiaya göre, bir WPS PIN kodu yaklaşık bir gün içinde kaba zorlanabilir.

WPS düğmesi ne olacak? Bağlantının tamamlanması için fiziksel olarak itilmesi gerektiğinden PIN kodundan çok daha güvenli olduğu doğrudur. Bununla birlikte, WiFi ağınızın güvenliğini aşmak için yönlendiricinize fiziksel erişimleri varsa yanlış kişinin (bir hırsız, arkadaşlarınızın gerçekten tanımadığınız birini getirdiği vb.) WPS düğmesini kullanma riski her zaman vardır..

Sonuç olarak, WPS düğmesini sadece gerçekten (“gerçekten” vurgulamak) WiFi’nize bağlanma yöntemini kullanmanız gerektiğinde kullanabilirsiniz. Yalnızca güvenilir kişilerin erişebildiğinden emin olun. Ancak WPS’nin WiFi’nizi ve verilerinizi tehlikeye atmayacağından% 100 emin olmak istiyorsanız, onu tamamen kapatmak en iyisidir.

13. Yönlendirici Ürün Yazılımınızın Her Zaman Güncel Olduğundan Emin Olun

Çoğu cihazın aksine, yönlendirici ürün yazılımı güncellemeleri biraz daha elverişsizdir. Bazı yönlendirici modelleri otomatik güncelleme özelliklerini desteklemediğinden, üreticinin web sitesine göz atarak bunu manuel olarak yapmanız gerekir. Otomatik güncellemeleri destekleyen çoğu yönlendiriciye gelince, varsayılan olarak etkinleştirilmediğinden hala açmanız gereken bir özelliktir.

Ama bütün bu çabalar buna değmez. Yönlendiricinizin ürün yazılımını düzenli olarak güncellemezseniz, kendinizi her türlü potansiyel siber tehditlere maruz bırakma olasılığınız oldukça yüksektir. Örneğin, bir güncelleme, bilgisayar korsanlarının yönlendiricinizde yönetici ayrıcalıkları kazanmasına izin veren bir hata kadar kritik bir şeyi düzeltebilir.

14. MAC Adres Filtrelemeyi Kullanma

Birçok yönlendiricinin konsollarında “MAC adres filtreleme” veya “MAC filtreleme” adı verilen bir seçenek vardır. MAC, Medya Erişim Denetleyicisi anlamına gelir ve MAC adresi, web’e erişebilen bir aygıta atanan benzersiz bir tanımlayıcıdır. MAC filtrelemeyi etkinleştirirseniz, yalnızca onaylanmış MAC adresine sahip cihazların WiFi ağınıza bağlanabilmesini sağlar..

Lütfen MAC adresi filtrelemenin hiçbir şekilde% 100 WiFi güvenliği sunacağının garanti edilmediğini unutmayın. Bir siber suçlu bir WiFi paket dinleyicisine erişebilseydi, ağınızda izin verilen MAC adreslerini görebilirlerdi. Oradan sadece kendi cihazlarının MAC adreslerini onaylanan adrese değiştirmek meselesi ve MAC filtrelemeyi atlayabilecekler.

MAC filtreleme, komşularınızın WiFi’nizi kötüye kullanmadığından ve yanlışlıkla şifrenizin sizden, arkadaşlarınızdan veya çocuklarınızdan ne olduğunu öğrenmeleri durumunda güvenlik risklerine maruz kalmadığından emin olmak istiyorsanız kullanışlıdır..

15. 32764 numaralı bağlantı noktasında bir göz atın

Bağlantı noktalarına aşina değilseniz, bilgilerin Internet üzerinden nasıl gönderilip alındığını belirleyen çeşitli protokollere atanan numaralardır. Bağlantı noktası numaraları kablosuz kanallar gibi çalışır ve bir sayının engellenmesi belirli bir protokolün engellendiği anlamına gelir. Örneğin, 443 numaralı bağlantı noktasını engellerseniz, tüm HTTPS trafiğini engellersiniz.

32764 numaralı bağlantı noktası oldukça sorunlu. Neden? Çok basit – çünkü siber suçluların hassas verileri izlemek ve her türlü komutu yürütmek için kötüye kullanmasına izin verebilir. Ve işin en kötü yanı – 2014’ten beri, bazı yönlendirici modellerinin 32764 bağlantı noktasında dinlediği oldukça biliniyordu..

Şimdi, açık bir limana sahip olmak tek başına bir güvenlik riski taşımaktadır, ancak açık olması çok kolay olan bir limana sahip olmak daha da tehlikelidir. Bu sorun giderildiği iddia edilirken, bir ürün yazılımı güncellemesi görünüşte o bağlantı noktasını tekrar açma yeteneğini yeniden tanıttı.

Bu sorunun çoğunlukla SerComm ile sınırlı olduğu görülmektedir. Fena değil. Sadece SerComm yönlendiricilerden kaçınıyorsunuz ve her şey yolunda olmalı, doğru?

Tam olarak değil. Ana sorun, SerComm’un Cisco, Linksys, Netgear ve Diamond gibi diğer şirketlere yönlendirici üretmesi ve tedarik etmesidir. Yönlendiricinizin güvenliğinin ihlal edilmediğinden emin olmak için bu listeyi kontrol etmenizi öneririz.

Bağlantı noktası dinleme işlemi yalnızca ağ içinden etkinleştirilebilir, ancak yine de yönlendiricinizin bağlantı noktasının açık olup olmadığını kontrol etmek için bu bağlantıyı kullanmanızı öneririz. Varsa, yönlendirici tedarikçiniz ASAP ile iletişime geçmeniz ve onlardan yardım istemeniz gerekir. Normalde, size bir çözüm sunabilmelidirler (yama gibi). Eğer bulamazlarsa, başka bir şirket bulmak ve onlardan daha güvenli bir yönlendirici almak en iyisidir.

Ne yazık ki, limanı kapatırsanız, sorunu çözmez. Zaten bir kez açıldı, bu yüzden tekrar açılabilir.

16. Ağınızın SSID’sini gizleyin

Bir ev WiFi ağına sahip olmanız, onu dünyaya yayınlamanız gerektiği anlamına gelmez. İstenmeyen ilgiyi çekmemesi için SSID yayınını kapatmak en iyisidir. Bunu yapmak, aynı zamanda yeni ziyaretçilerin WiFi bağlantı listenizde yalnızca “Gizli Ağ” veya hiçbir şey görmeyecekleri için WiFi şifreniz için isteklerini rahatsız edici bir şekilde reddetmekten kaçınmanıza yardımcı olur..

Tabii ki, yeni bir gadget satın alırsanız, ağınıza bağlanamayacağı için işler biraz sinir bozucu olabilir. Ancak yeni cihaz bağlanana kadar SSID yayınını etkinleştirip tekrar devre dışı bırakarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Endişelenmeyin – ağ gizlenmiş olsa bile bağlı cihazların yeniden bağlanma sorunu yaşanmaz.

17. Son olarak – WiFi Ağınıza Her Zaman Bağlı Olan Cihazların Güvenliğini Sağlayın

Örneğin, dizüstü veya mobil cihazınız gibi ağınıza her zaman bağlı olan cihazları da güvenli hale getirmezseniz, evde WiFi’yi nasıl güvenli hale getireceğinizi öğrenmenin bir anlamı yoktur. Güvenliği ihlal edilirlerse ve bunları WiFi ağınıza bağlarsanız, güvenlik ihlali de gerçekleşebilir.

Cihazlarınızın çoğunun güvenli olduğundan emin olmak için aşağıdakileri yapın:

 • Casus yazılım önleme / antivirüs programlarını yapabileceğiniz tüm cihazlara yükleyin.
 • Yönlendiricinizde yapılandırılmış bir tane olsa bile VPN yazılımını diğer cihazlara yükleyin.
 • Çok iyi tanımadığınız kişilerin bilgisayarınıza veya dizüstü bilgisayarınıza USB çubukları takmasına izin vermeyin.
 • Tüm işletim sistemlerinizin ve güvenlik yazılımlarınızın güncel olduğundan emin olun.
 • Her gün güvenlik taraması planlayın.
 • Gölgeli mesajlarla etkileşime girmeyin, tarayıcılarınızda komut dosyası engelleyicileri (uMatrix ve uBlock Origin) kullanmayın ve kimlik avı önleme uzantılarını kullanın.

Misafirlerinizin cihazlarını güvende tutamayacağınız için, onlar için bir konuk WiFi ağı kurmak için başka bir iyi nedendir, böylece ana ağınıza yanlışlıkla herhangi bir kötü amaçlı yazılım bulaşma riski yoktur.

Evde WiFi Güvenli Nasıl – Ana Fikir

Ev WiFi son on yılların en uygun teknolojik gelişmelerden biridir. Ne yazık ki, birçok güvenlik açığına sahip olduğunu görmek gerçekten mükemmel değil. Yani, evde WiFi’yi nasıl güvenli hale getireceğinizi bilmek istiyorsanız, yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Yönlendiricinizde güvenlik duvarı korumasını etkinleştirin. Yerleşik bir güvenlik duvarı yoksa, bir donanım güvenlik duvarı edinin.
 • Virüsten koruma / kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümleriyle ağınızın güvenliğini artırın.
 • Daha fazla şifrelemenin keyfini çıkarmak için yönlendiricinizde bir VPN yapılandırın.
 • Yönlendiricinizde WPA2 şifrelemesini açın, ancak% 100 güvenli olmadığını unutmayın.
 • Ağınızın SSID’sini değiştirin ve varsayılan kullanıcı adını ve şifreyi de değiştirin. Ayrıca, SSID yayınını devre dışı bırakmayı düşünün.
 • WiFi şifrenizi herkesle paylaşmayın. Bunun yerine misafir ağı oluşturun.
 • WPS, UPnP, uzaktan erişimi devre dışı bırakın ve MAC adres filtrelemeyi etkinleştirin.
 • Yönlendiricinizin 32764 numaralı bağlantı noktasını dinlemediğinden emin olun.
 • Yönlendiricinizin bellenimini daima güncel tutun.
 • WiFi’nize düzenli olarak bağlanmak için kullandığınız tüm cihazların güvenli olduğundan emin olun.
 • Yönlendiricinizin evinizin ortasında olduğundan emin olun, böylece sinyali dışarıya ulaşmaz.
 • WiFi’nizi kullanmıyorsanız (uyku, işte veya tatildeyken olduğu gibi) kapatın.
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map