IKEv2 nedir? (IKEV2 VPN Protokolü Rehberiniz) |


IKEv2 Nedir?

IKEv2 (Internet Key Exchange sürüm 2), istek ve yanıt eylemlerini işleyen bir VPN şifreleme protokolüdür. Bir kimlik doğrulama paketi içinde SA (Güvenlik Birliği) özniteliğini kurarak ve işleyerek trafiğin güvenli olduğundan emin olur – genellikle IKEv2 temelde buna dayalı ve içine yerleşik olduğundan.

IKEv2, Microsoft tarafından Cisco ile birlikte geliştirildi ve IKEv1’in halefi.

IKEv2 Nasıl Çalışır

Tüm VPN protokolleri gibi IKEv2 de VPN istemcisi ile VPN sunucusu arasında güvenli bir tünel oluşturmaktan sorumludur. Bunu ilk olarak hem istemcinin hem de sunucunun kimliğini doğrulayarak ve ardından hangi şifreleme yöntemlerinin kullanılacağını kabul ederek

IKEv2’nin SA özniteliğini işlediğinden daha önce bahsetmiştik, ancak SA nedir? Basitçe söylemek gerekirse, iki ağ varlığı (bu durumda VPN istemcisi ve VPN sunucusu) arasında güvenlik öznitelikleri oluşturma sürecidir. Bunu her iki varlık için aynı simetrik şifreleme anahtarını oluşturarak yapar. Adı geçen anahtar daha sonra VPN tünelinden geçen tüm verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılır.

IKEv2 Hakkında Genel Teknik Detaylar

 • IKEv2, diğer birçok şifreleme şifresinin yanı sıra IPSec’in en yeni şifreleme algoritmalarını destekler.
 • Genellikle, IKE arka plan programı (arka plan işlemi olarak çalışan bir program) kullanıcı alanında (çalışan uygulamalara ayrılmış sistem belleği) çalışırken IPSec yığını çekirdek alanında (işletim sisteminin çekirdeği) çalışır. Bu performansı artırmaya yardımcı olur.
 • IKE protokolü UDP paketleri ve UDP bağlantı noktası 500 kullanır. Normalde, SA oluşturmak için dört ila altı paket gereklidir.
 • IKE aşağıdaki temel güvenlik protokollerine dayanmaktadır:
  • ISAKMP (İnternet Güvenlik Derneği ve Anahtar Yönetimi Protokolü)
  • SKEME (Çok Yönlü Güvenli Anahtar Değiştirme Mekanizması)
  • OAKLEY (Oakley Anahtar Tespit Protokolü)
 • IKEv2 VPN protokolü, protokolün ağ değişikliklerine direnmesine izin veren bir işlev olan MOBIKE (IKEv2 Mobilite ve Çoklu Ana Bilgisayar Protokolü) özelliğini destekler.
 • IKEv2, PFS’yi (Mükemmel İletme Gizliliği) destekler.
 • IKEv2, Microsoft tarafından Cisco ile birlikte geliştirilirken, protokolün açık kaynak uygulamaları vardır (OpenIKEv2, Openwan ve strongSwan gibi).
 • IKE, kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirdiğinde X.509 sertifikalarını kullanır.

IKEv1 ve IKEv2

İşte IKEv2 ve IKEv1 arasındaki ana farklılıkların bir listesi:

 • IKEv2, EAP kimlik doğrulaması sayesinde varsayılan olarak uzaktan erişim desteği sunar.
 • IKEv2, IKEv1’den daha az bant genişliği tüketecek şekilde programlanmıştır.
 • IKEv2 VPN protokolü, her iki taraf için şifreleme anahtarları kullanarak IKEv1’den daha güvenli hale getirir.
 • IKEv2, MOBIKE desteğine sahiptir, yani ağ değişikliklerine direnebilir.
 • IKEv1, IKEv2 gibi yerleşik bir NAT geçişine sahip değil.
 • IKEv1’den farklı olarak, IKEv2 aslında bir VPN tünelinin “canlı” olup olmadığını tespit edebilir. Bu özellik IKEv2’nin kesilen bir bağlantıyı otomatik olarak yeniden kurmasını sağlar.
 • IKEv2 şifrelemesi, IKEv1’den daha fazla algoritmayı destekler.
 • IKEv2, geliştirilmiş sıra numaraları ve teşekkürleri sayesinde daha iyi güvenilirlik sunar.
 • IKEv2 protokolü, herhangi bir eylem gerçekleştirmeye başlamadan önce istekte bulunanın gerçekten var olup olmadığını belirler. Bu nedenle DoS saldırılarına karşı daha dayanıklı.

IKEv2 Güvenli mi??

Evet, IKEv2 kullanımı güvenli bir protokoldür. 256 bit şifrelemeyi destekler ve AES, 3DES, Camellia ve ChaCha20 gibi şifreler kullanabilir. Dahası, IKEv2 / IPSec ayrıca PFS + protokolünü de destekler ve protokolün MOBIKE özelliği ağları değiştirirken bağlantınızın kesilmemesini sağlar.

Bahsetmeye değer başka bir şey, IKEv2’nin sertifika tabanlı kimlik doğrulama sürecinin, istekte bulunanın kimliği belirlenip onaylanana kadar hiçbir işlem yapılmamasını sağlamasıdır..

Ayrıca, Microsoft’un IKEv2 üzerinde çalıştığı doğrudur ve bu çok güvenilir bir şirket değildir. Ancak, yalnızca protokol üzerinde değil Cisco ile birlikte çalışmadılar. Ayrıca, protokolün açık kaynak uygulamaları olduğundan IKEv2 tamamen kapalı kaynak değildir..

Yine de, IKEv2 / IPSec ile ilgili güvenlikle ilgili üç sorunu ele almalıyız:

1. Şifre Sorunları

2018’de, hem IKEv1 hem de IKEv2’nin potansiyel güvenlik zayıflıklarını vurgulayan bazı araştırmalar ortaya çıktı. IKEv1 sorunları, protokolü kullanmadığınız sürece sizi gerçekten ilgilendirmemelidir. IKEv2 sorununa gelince, kullandığı giriş şifresi zayıfsa nispeten kolay bir şekilde saldırıya uğrayabilir gibi görünüyor.

Yine de, güçlü bir şifre kullanıyorsanız, bu normalde büyük bir güvenlik sorunu değildir. Aynı şey, IKEv2 oturum açma şifrelerini ve sizin adınıza kimlik doğrulamasını yapacakları için üçüncü taraf bir VPN hizmeti kullanıyorsanız da söylenebilir. İyi ve güvenli bir sağlayıcı seçtiğiniz sürece sorun olmamalıdır.

2. ISSA’nın NSA Sömürüsü

Alman Der Spiegel dergisi, NSA’nın IPSec trafiğinin şifresini çözmek için IKE ve ISAKMP’den yararlanabileceğini iddia eden sızdırılmış NSA sunumlarını yayınladı. Bilmiyorsanız ISAKMP, IPSec tarafından VPN hizmet görüşmelerini uygulamak için kullanılır.

Ne yazık ki, detaylar biraz belirsiz ve sunumların geçerli olduğunu garanti etmenin kesin bir yolu yok. Bu sorundan endişe duyuyorsanız, bağlantıyı kendi başınıza kurmaktan kaçınmalı ve bunun yerine güçlü şifreleme şifreleri kullanan güvenilir bir VPN sağlayıcısından IKEv2 bağlantısı almalısınız..

3. Ortadaki Adam Saldırıları

Birden fazla yapılandırmanın görüşülmesine izin vermesi amaçlanan IPSec VPN yapılandırmaları, potansiyel olarak eski sürüme geçirme saldırılarına (bir tür Ortadaki Adam saldırısı) maruz kalabilir. Bu IKEv1 yerine IKEv2 kullanılsa bile olabilir.

Neyse ki, daha katı yapılandırmalar kullanılırsa ve istemci sistemleri birden çok hizmet erişim noktasında dikkatle ayrılırsa, sorun önlenebilir. İngilizce anlamı, VPN sağlayıcı işini doğru yaparsa, bunun için endişelenmenize gerek olmamasıdır.

IKEv2 Hızlı mı?

Evet, IKEv2 / IPSec iyi çevrimiçi hızlar sunar. Aslında, çevrimiçi kullanıcılar tarafından kullanılabilen en hızlı VPN protokollerinden biridir – potansiyel olarak PPTP veya SoftEther kadar hızlı. Ve tüm bunlar geliştirilmiş mimarisi ve verimli yanıt / istek mesajı değişim süreci sayesinde. Ayrıca, UDP bağlantı noktası 500 üzerinde çalışması, düşük gecikme olmasını sağlar.

Daha da iyisi, MOBIKE özelliği nedeniyle, ağları değiştirdiğinizde IKEv2’nin hızlarının düşmesi veya kesintiye uğraması konusunda endişelenmenize gerek yoktur..

IKEv2 Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları

 • IKEv2 güvenliği, çok sayıda üst düzey şifreyi desteklediğinden oldukça güçlüdür.
 • Yüksek güvenlik standardına rağmen, IKEv2 hızlı çevrimiçi hızlar sunar.
 • IKEv2, MOBIKE desteği sayesinde ağ değişikliklerine kolayca direnebilir ve kesilen bağlantıları otomatik olarak geri yükleyebilir.
 • IKEv2 yerel olarak BlackBerry cihazlarda kullanılabilir ve diğer mobil cihazlarda da yapılandırılabilir.
 • Bir IKEv2 VPN bağlantısı kurmak nispeten basittir.

Dezavantajları

 • IKEv2 yalnızca UDP bağlantı noktası 500 kullandığından, bir güvenlik duvarı veya ağ yöneticisi bunu engelleyebilir.
 • IKEv2, diğer protokoller (PPTP, L2TP, OpenVPN, SoftEther) gibi platformlar arası uyumluluk sunmuyor.

IKEv2 VPN Desteği Nedir??

IKEv2 VPN desteği temel olarak üçüncü taraf bir VPN sağlayıcısı, servisi aracılığıyla IKEv2 / IPSec bağlantılarına erişim sunduğundadır. Neyse ki, giderek daha fazla VPN sağlayıcısı, bu protokolün mobil kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladı, bu nedenle şimdi daha önce olduğundan IKEv2 bağlantıları sunan hizmetleri bulma olasılığınız daha yüksek.

Yine de, birden çok VPN protokolüne erişim sunan bir VPN sağlayıcısı seçmenizi öneririz. IKEv2 / IPSec mobil cihazlarda harika bir protokol olsa da, evde başka cihazlar kullanırken iyi bir yedeklemeye (OpenVPN veya SoftEther gibi) zarar vermez

Güvenebileceğiniz bir IKEv2 VPN’ye ihtiyacınız var?

CactusVPN sadece ihtiyacınız olan hizmettir. AES, 256 bit NIST Eliptik Eğri, SHA-256 ve RSA-2048 ile sabitlenmiş yüksek hızlı IKEv2 / IPSec bağlantıları sunuyoruz. Dahası, verilerinizi kaydetmeyerek gizliliğinizi koruyoruz ve hizmetimiz DNS sızıntısı koruması ve bir Killswitch ile de geliyor

Bunun yanı sıra, IKEv2’nin emrinizdeki tek seçenek olmayacağını bilmelisiniz. Ayrıca diğer VPN protokollerine de erişim sağlıyoruz: OpenVPN, SoftEther, SSTP, L2TP / IPSec ve PPTP.

Aşırı Kolaylıkla IKEv2 Bağlantısı Kurma

CactusVPN kullanıyorsanız, sadece birkaç tıklamayla IKEv2 / IPSec tüneli kurabilirsiniz. Çok kullanıcı dostu olan çoklu platformlar arası uyumlu müşteriler sunuyoruz.

CactusVPN uygulaması

Hizmetlerimizi Hemen Ücretsiz Deneyin

CactusVPN’in sizin için neler yapabileceğini görmek ister misiniz? Neden ilk önce 24 saat ücretsiz deneme sürümümüzü denemiyorsunuz? Herhangi bir kredi kartı bilgisi vermenize gerek yoktur ve sosyal medya bilgilerinizle kolayca kaydolabilirsiniz..

Ayrıca, bir CactusVPN kullanıcısı olduğunuzda, hizmet reklamı yapılmadığı takdirde 30 günlük para iade garantisi sunduğumuzu bilmekten mutluluk duyacaksınız..

IKEv2 ve Diğer VPN Protokolleri

Başlamadan önce, bu bölümde IKEv2’yi tartışacağımızda, VPN sağlayıcılarının genel olarak sunduğu protokol olduğundan IKEv2 / IPSec’ten bahsedeceğimizi belirtmeliyiz. Ayrıca, IKEv2 normalde kendi başına kullanılamaz çünkü IPSec içinde oluşturulmuş bir protokoldür (bu yüzden onunla eşleştirilmiştir). Yoldan çekilince, başlayalım:

1. IKEv2 ve L2TP / IPSec karşılaştırması

Hem L2TP hem de IKEv2 genellikle VPN sağlayıcıları tarafından sunulduklarında IPSec ile eşleştirilir. Bu, aynı düzeyde güvenlik sağlama eğiliminde oldukları anlamına gelir. Yine de, L2TP / IPSec kapalı kaynakken IKEv2’nin açık kaynak uygulamaları vardır. Bu ve Snowden, NSA’nın L2TP / IPSec’i zayıflattığını iddia etti, ancak bu iddiayı destekleyecek gerçek bir kanıt yok.

IKEv2 / IPSec, L2TP / IPSec’den daha hızlıdır, çünkü L2TP / IPSec, çift kapsülleme özelliği nedeniyle daha fazla kaynak yoğundur ve ayrıca bir VPN tüneli üzerinde anlaşmak daha uzun sürer. Her iki protokol de IPSec ile eşleştiği için hemen hemen aynı bağlantı noktalarını kullanıyor olsa da, L2TP bazen NAT ile iyi çalışmaz, çünkü L2TP Passthrough etkin değilse, L2TP / IPSec’in bir NAT güvenlik duvarıyla engellenmesi daha kolay olabilir. yönlendirici.

Ayrıca, kararlılık konusunu ele alırken, IKEv2’nin L2TP / IPSec’den çok daha kararlı olduğu ve ağ değişikliklerine dayanabileceğinden bahsetmek gerekir. Temel olarak, bu, IKEv2 bağlantısı kesilmeden WiFi bağlantısından veri planı bağlantısına geçebileceğiniz anlamına gelir. Bir IKEv2 bağlantısı kesilse bile, derhal geri yüklendiğinden bahsetmiyorum.

Erişilebilirlik konusunda, L2TP / IPSec yerel olarak IKEv2 / IPSec’den daha fazla platformda kullanılabilir, ancak IKEv2 BlackBerry cihazlarında kullanılabilir.

Genel olarak, IKEv2 / IPSec’in mobil kullanıcılar için daha iyi bir seçim olduğu anlaşılırken, L2TP / IPSec diğer cihazlar için iyi çalışıyor.

L2TP hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu bağlantıyı takip edin.

2. IKEv2 ve IPSec

IKEv2 / IPSec, IPSec’in IKEv2’nin yüksek hızları ve kararlılığının yanı sıra IPSec’in güvenlik avantajlarını sunduğu için IPSec’den çok daha iyidir. Ayrıca, IKEv2, IPSec protokol paketinde kullanılan bir protokol olduğundan, IKEv2’yi tek başına IPSec ile gerçekten karşılaştıramazsınız. Ayrıca, IKEv2 temelde IPSec tünellemesine dayanır.

IPSec hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu konuyla ilgili makalemize göz atın.

3. IKEv2 ve OpenVPN karşılaştırması

OpenVPN, gelişmiş güvenliği nedeniyle çevrimiçi kullanıcılar arasında son derece popülerdir, ancak IKEv2’nin benzer bir koruma düzeyi sunabileceğini bilmelisiniz. OpenVPN bunu Aktarım düzeyinde yaparken IKEv2’nin bilgileri IP düzeyinde koruduğu doğrudur, ancak bu gerçekten büyük bir fark yaratacak bir şey değildir.

Bununla birlikte, OpenVPN’in açık kaynak olması onu IKEv2’den daha çekici bir seçenek haline getiremez. Tabii ki, IKEv2’nin açık kaynaklı uygulamalarını kullanırsanız, artık bu kadar büyük bir sorun haline gelmiyor..

Çevrimiçi hızlar açısından, IKEv2 genellikle OpenVPN UDP iletim protokolünü kullanıyor olsa bile OpenVPN’den daha hızlıdır. Öte yandan, bir ağ yöneticisinin OpenVPN bağlantılarını engellemesi çok daha zordur, çünkü protokol HTTPS trafik bağlantı noktası olan 443 numaralı bağlantı noktasını kullanır. IKEv2, maalesef, yalnızca bir ağ yöneticisinin diğer hayati çevrimiçi trafiği durdurma konusunda endişelenmeden engelleyebileceği UDP bağlantı noktası 500’ü kullanıyor.

Bağlantı kararlılığına gelince, her iki protokol de oldukça iyi çalışır, ancak IKEv2 ağ değişikliklerine dayanabileceğinden mobil cihazlarda OpenVPN’i aşar. OpenVPN’in “float” komutuyla aynı şeyi yapacak şekilde yapılandırılabileceği doğrudur, ancak IKEv2’ninki kadar verimli ve kararlı değildir..

Platformlar arası destek ile ilgili olarak, IKEv2 OpenVPN’in biraz gerisindedir, ancak BlackBerry cihazlarında çalışır. Ayrıca, normalde yerel olarak mevcut olduğu platformlara entegre edildiğinden IKEv2’nin kurulumu genellikle biraz daha kolaydır.

OpenVPN hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? İşte bu konuda yazdığımız derin bir rehber

4. IKEv2 ve PPTP Karşılaştırması

IKEv2 genellikle PPTP’den çok daha iyi bir seçimdir çünkü ondan çok daha güvenlidir. Birincisi, 256 bit şifreleme anahtarları ve AES gibi üst düzey şifreler için destek sunuyor. Ayrıca, bildiğimiz kadarıyla, IKEv2 trafiği henüz NSA tarafından kırılmamıştır. PPTP trafiği için de aynı şey söylenemez.

Bunun yanı sıra, PPTP IKEv2’den çok daha az kararlıdır. IKEv2 gibi ağ değişikliklerine kolayca direnemez ve daha da kötüsü, bir güvenlik duvarıyla engellenmesi son derece kolaydır – özellikle PPTP doğal olarak PPTP desteklenmediğinden bir NAT güvenlik duvarı. Aslında, bir yönlendiricide PPTP Düz geçiş etkinleştirilmediyse, PPTP bağlantısı bile kurulamaz.

Normalde, PPTP’nin rekabette öne çıkmasını sağlayan en önemli özelliklerinden biri çok yüksek hızıdır. Komik olan şey, IKEv2’nin aslında PPTP tarafından sunulanlara benzer hızlar sunabilmesi..

Temel olarak, PPTP’nin IKEv2’den daha iyi olmasının tek yolu, kullanılabilirlik ve kurulum kolaylığı söz konusu olduğundadır. Gördüğünüz gibi, PPTP yerel olarak tonlarca platforma yerleştirilmiştir, bu nedenle bir bağlantı yapılandırmak son derece basittir. Yine de, gelecekte PPTP için yerel desteğin bazı işletim sistemlerinin daha yeni sürümlerinden kaldırılmaya başlaması nedeniyle böyle olmayabilir. Örneğin, PPTP artık iOS 10 ve macOS Sierra’da yerel olarak mevcut değil.

Sonuç olarak, mümkünse PPTP üzerinden her zaman IKEv2’yi seçmelisiniz.

PPTP hakkında daha fazla bilgi edinmek ve neden bu kadar riskli bir seçenek olduğunu öğrenmek istiyorsanız, bu bağlantıyı izleyin.

5. IKEv2 ve Tel Koruma

Wireguard, görünüşe göre IPSec’den (IKEv2’nin temel aldığı tünel protokolü) önemli ölçüde daha iyi olmayı amaçlayan çok yeni bir açık kaynaklı VPN protokolüdür. Bu mantıkla, Wireguard IKEv2’den daha güvenli, daha hızlı ve kullanımı daha uygun olmalıdır – ve gelecekte de böyle olabilir.

Yine de, şu an için, Wireguard sadece deney aşamasında ve çok kararlı değil, aynı zamanda birden fazla platformda da çalışmıyor. Aslında, şu anda Wireguard çoğunlukla Linux dağıtımları üzerinde çalışıyor. Bu kıyaslamalara göre, Wireguard IPSec’den çok daha hızlıdır, ancak bu, IKEv2’nin IPSec’den de daha hızlı olduğu için şimdilik IKEv2’den daha hızlı olduğu anlamına gelmez..

Dolayısıyla, İnternetteyken IKEv2’yi kullanmak daha güvenlidir.

Wireguard hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, işte kılavuzumuza bir bağlantı.

6. IKEv2 ve SoftEther karşılaştırması

Hem IKEv2 hem de SoftEther oldukça güvenli protokollerdir ve SoftEther açık kaynak olduğu için daha güvenilir olsa da, IKEv2’nin açık kaynaklı uygulamalarını da bulabilirsiniz. Her iki protokol de çok hızlı, ancak SoftEther IKEv2’den biraz daha hızlı olabilir.

Denge söz konusu olduğunda, işler farklıdır. Birincisi, SoftEther’in 443 numaralı bağlantı noktasında (HTTPS bağlantı noktası) çalıştığı için bir güvenlik duvarıyla engellenmesi çok daha zordur. Öte yandan, IKEv2’nin MOBIKE özelliği ağ değişikliklerine sorunsuz bir şekilde direnmesini sağlar (bir WiFi bağlantısından bir veri planına geçtiğinizde olduğu gibi).

SoftEther VPN sunucusunun IPSec ve L2TP / IPSec protokollerini (diğerleri arasında) desteklerken, IKEv2 / IPSec protokolünü desteklemediğini bilmek de ilginizi çekebilir..

Sonunda SoftEther, IKEv2’den çok daha iyi bir seçenektir, ancak mobil bir kullanıcıysanız IKEv2’yi kullanmayı tercih edebilirsiniz – özellikle BlackBerry cihazlarında mevcut olduğundan.

SoftEther hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

7. IKEv2 ve SSTP Karşılaştırması

IKEv2 ve SSTP benzer bir güvenlik düzeyi sunar, ancak SSTP normalde engellenemeyen bir bağlantı noktası olan 443 numaralı TCP bağlantı noktasını kullandığından çok daha fazla güvenlik duvarına dayanıklıdır. Öte yandan, SSTP, IKEv2 kadar platformda mevcut değildir. SSTP yalnızca Windows sistemlerinde (Vista ve üstü) yerleşik olarak bulunur ve yönlendiriciler, Linux ve Android üzerinde de yapılandırılabilir. IKEv2 tüm bu platformlarda ve daha fazlasında çalışır (macOS, iOS, FreeBSD ve BlackBerry cihazları).

Hem IKEv2 hem de SSTP Microsoft tarafından geliştirildi, ancak IKEv2 Microsoft tarafından Cisco ile birlikte geliştirildi. Bu, geçmişte şifreli mesajlara NSA erişimini veren ve aynı zamanda PRISM gözetim programının bir parçası olan sadece Microsoft’un sahip olduğu SSTP’den biraz daha güvenilir hale getiriyor..

Bağlantı hızları açısından, her iki protokol de oldukça bağlıdır, ancak IKEv2’nin SSTP’den daha hızlı olması muhtemeldir. Neden? SSTP’nin hızları genellikle OpenVPN’in hızlarıyla karşılaştırılır ve IKEv2’nin OpenVPN’den daha hızlı olduğunu daha önce belirtmiştik. Bunun yanı sıra, SSTP’nin sadece UDP’den (IKEv2 tarafından kullanılan iletim protokolü) daha yavaş olan TCP kullanması da vardır..

SSTP hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? İşte bunun hakkında yazdığımız bir makale.

Yani, IKEv2 Protokolü İyi Bir Seçim mi?

Evet, IKEv2 güvenli ve sorunsuz bir çevrimiçi deneyim için iyi bir seçenektir. Yine de OpenVPN veya SoftEther kullanmanızı öneriyoruz, ancak bu seçenekler herhangi bir nedenle kullanılamıyorsa, IKEv2 de iyi çalışır – özellikle cep telefonunuzu kullanırsanız ve sık sık seyahat ediyorsanız.

IKEv2 nedir? Sonuç olarak

IKEv2, hem bir VPN protokolü hem de IPSec paketinde kullanılan bir şifreleme protokolüdür.

Temel olarak, bir VPN istemcisi ile bir VPN sunucusu arasında güvenli bir iletişim kurmak ve kimliğini doğrulamak için kullanılır.

IKEv2, güçlü şifreleme şifrelerini desteklediğinden ve IKEv1’de bulunan tüm güvenlik kusurlarını geliştirdiği için kullanımı çok güvenlidir. Ayrıca, IKEv2 bağlantılarının ağ değişikliklerine direnmesine izin veren MOBIKE desteği sayesinde IKEv2 mobil kullanıcılar için mükemmel bir seçimdir.

Yine de, IKEv2 ile birlikte birden çok protokole erişim sunan bir VPN sağlayıcısı seçmenizi öneririz. Mobil kullanıcılar için mükemmel bir seçenek olsa da, diğer cihazlara alternatif olarak daha iyi protokollere (OpenVPN ve SoftEther gibi) sahip olmak zarar vermez.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map