IPSec nedir ve nasıl çalışır? |


IPSec nedir?

IPSec (Internet Protokolü Güvenliği) bir dizi farklı güvenlik protokolünden oluşur ve bir IP ağı üzerinden gönderilen veri paketlerinin üçüncü taraflarca görünmez ve erişilemez kalmasını sağlamak için tasarlanmıştır. IPSec, İnternet Protokolü için yüksek düzeyde güvenlik sağlar. Şifreleme, gizliliği sağlamak ve kimlik doğrulaması için kullanılır.

IPSec Neden Popüler??

İki yönlü yaklaşımı sayesinde IPSec, verileri şifrelemenin en güvenli yollarından biridir. SSL gibi sistemler uygulama düzeyinde çalışırken, ağ düzeyinde çalışmanın da büyük bir yararı vardır. SSL güvenlik sistemleri ayrı uygulamalarda değişiklik yapılmasını gerektirir, ancak IPSec yalnızca işletim sisteminde değişiklik yapılmasını gerektirir.

IPSec Nasıl Çalışır??

Diğer birçok güvenlik protokolü ağ iletişiminin uygulama katmanında çalışır. IPsec’in en büyük avantajı, uygulama düzeyi yerine ağda çalıştığı için tüm bir IP paketini şifreleyebilmesidir. Bunu iki mekanizma ile yapar:

Kimlik doğrulama başlığı (AH) – Bu, her pakete dijital bir imza yerleştirerek ağınızı ve verilerinizi herhangi bir üçüncü tarafın girişimine karşı korur. AH, bir veri paketinin içeriğinin algılanmadan değiştirilemeyeceği anlamına gelir ve ayrıca bağlantının iki ucu arasında kimlik doğrulamasına izin verir.

Kapsüllenen Güvenlik Yükü (ESP) – AH bir paketin kurcalanmasını önlerken, ESP paket içindeki bilgilerin şifrelenmesini ve okunamamasını sağlar. Bir paketin tüm yükünü şifrelemek için bir ESP başlığı, fragmanı ve kimlik doğrulama bloğu kullanılır.

Teknik detaylar

 • Windows 7+, Windows Server 2008, Cisco yönlendiriciler, macOS ve iOS cihazlarla uyumlu.
 • Linux ve diğer işletim sistemleri için uyumlu sürümleri destekler.
 • Birincil protokol Internet Anahtar Değişimi’dir (IKE)
 • VPN hizmet anlaşmasını uygulamak için IETF RFC 2408’de tanımlandığı şekilde Internet Güvenlik Birliği ve Anahtar Yönetim Protokolü’nü (ISAKMP) kullanır

IPSec VPN Protokolleriyle Birlikte Nasıl Çalışır??

IPSec, hızlı ve güvenli bir hizmet sunmak için diğer VPN protokolleriyle birlikte kullanılır. İki ana seçenek vardır:

L2TP / IPSec

L2TP (Katman 2 Tünel Protokolü), çoğu işletim sistemine ve VPN’ye hazır cihaza programlanmış bir tünel protokolüdür. Tek başına herhangi bir şifreleme sağlamaz. Ancak, IPSec ile birlikte, bir VPN için ideal bir araç haline gelir. L2TP / IPSec, veri paketleri için yüksek hızlar ve son derece yüksek güvenlik seviyeleri sunar. Genellikle şifreleme için AES şifrelerini kullanır.

IKEs2 / IPSec

IKEv2 (Internet Anahtar Değişimi Sürüm 2), Microsoft ve Cisco tarafından geliştirilen ortak bir gelişmeydi ve Windows 7+, iOS ve Blackberry tarafından yerel olarak desteklenmektedir. Linux için açık kaynak sürümleri de geliştirilmiştir. L2TP gibi, IPSec ile eşleştirildiğinde VPN olarak kullanım için etkili olan bir tünel protokolüdür. Ana satış noktaları duyarlılık ve esnekliktir: IKEv2 kısa sinyal kaybından sonra otomatik olarak yeniden bağlanır ve MOBIKE protokolü sayesinde ağdaki değişiklikleri kolayca halledebilir.

IPSec’in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Tüm güvenlik sistemleri gibi, IPSec’in de kendi artıları ve eksileri vardır. İşte bunlardan birkaçı:

Avantajları

 • IPSec ağ katmanında çalıştığı için, değişikliklerin tek tek uygulamalar yerine işletim sisteminde yapılması gerekir.
 • IPSec, çalışması sırasında tamamen görünmezdir, bu da onu VPN’ler için ideal seçim yapar.
 • AH ve ESP kullanımı mümkün olan en yüksek güvenlik ve gizlilik seviyelerini garanti eder.

Dezavantajları

 • IPSec, alternatif güvenlik protokollerinden daha karmaşıktır ve yapılandırılması daha zordur.
 • IPSec için güvenli ortak anahtarlar gereklidir. Anahtarınızın güvenliği ihlal edilmişse veya anahtar yönetiminiz zayıfsa, sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Küçük boyutlu paket iletimi için, IPSec verileri şifrelemek için verimsiz bir yol olabilir.

Güvenilir bir VPN’e mi ihtiyacınız var? CactusVPN Sizi Kapsadı!

VPN hizmetimiz, çevrimiçi kimliğinizi koruyabilmekten daha fazlasıdır. Tarama deneyiminizi olması gerektiği gibi tutmak için tüm verilerinizi ve İnternet trafiğinizi korumak için endüstri lideri AES şifrelemesi kullanıyoruz – güvenli ve özel.

Dahası, yüksek hızlı sunucularımız paylaşılan IP teknolojisini kullanır, yani sunucularımızın IP adreslerinin size geri izlenme şansı yoktur.

Endişelenmeyin, verilerinizin hiçbirini kaydetmiyoruz. Sıkıca kayıt tutmayan bir politikamız var. Oh, CactusVPN ayrıca çevrimiçi kimliğinizin hiçbir zaman ortaya çıkmadığından emin olmak için bir Killswitch ile donatılmıştır – bağlantı sorunlarıyla karşılaşsanız bile.

CactusVPN uygulaması

Hala ikna olmadınız mı? Sorun değil – 24 saatlik ücretsiz bir deneme sürümü sunuyoruz, böylece bir abonelik seçmeden önce VPN hizmetimizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını kontrol edebilirsiniz. Ve bir plan seçtikten sonra bile, yine de 30 günlük para iade garantimiz kapsamında olacaksınız.

Sonuç olarak

Karmaşıklığına rağmen, IPSec hızla VPN’ler için tercih edilen protokol haline geliyor. Bir dizi farklı güvenlik ve şifreleme özelliğini bir araya getirerek en üst düzeyde gizliliği garanti edebilir. Zaman geçtikçe IPSec, VPN güvenliği için endüstri standardı haline gelmek için gittikçe daha emin görünüyor.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map