İnsanlar Neden VPN Hizmetlerini Kullanıyor? |


1. Konuşma ve Gizlilik Özgürlüğünüzü Korur

İfade ve ifade özgürlüğü biraz evrensel bir hak olarak görülse de, gerçeklik tamamen farklıdır. Orta Doğu ülkelerindeki insanlar genellikle hukuki sorunlara yol açmamak için otosansüre güvenmek zorundadır. Bazen, sonuçlar düpedüz iğrenç olabilir – örneğin, bir Suudi Arap blogcu, blogu için kamuoyuna açık hale geldi.!

Dahası, baskıcı hükümetleri olan ülkelerdeki insanlar özgür konuşma haklarını kısıtlayan tek kişi değildir. “Özgür” dünyadaki İnternet kullanıcıları bile, çevrimiçi ortamda neler söyleyebileceklerini veya söyleyemeyeceklerini belirleyen nefret söylemi yasalarına uymak zorundadır.

Ve açıklığa kavuşturmak için – bu tür yasaların kasıtlı olarak ifade özgürlüğünü azaltmak değil, insanların çevrimiçi ortamda daha güvenli hissetmelerine yardımcı olmak olduğunu anlıyoruz. Bununla birlikte, belirsizlikleri genellikle hükümetlerin uygun gördükleri gibi onları kötüye kullanmalarına ve İnternet’te ifade özgürlüğünü kısıtlamalarına izin verir..

İfade özgürlüğünün yanı sıra, tarayıcının Gizli / Gizlilik Modunun sunabileceğinden daha fazla mahremiyetin tadını çıkarmak isteyebilirsiniz – hiçbir İSS’nin, veri madenciliği şirketinin veya gözetim ajansının faaliyetlerinizi izleyemediğinden emin olmak için.

Bir VPN, kişisel verilerinizi ve çevrimiçi trafiğinizi şifreleyerek, çevrimiçi alışkanlıklarınızı araştırmaya çalışan herkes için neredeyse anlaşılmaz hale getirerek buna yardımcı olur. Böylece, kimse İnternet’te söylediklerinizi veya yaptıklarınızı gerçek coğrafi konumunuz ve çevrimiçi kimliğinizle ilişkilendiremez.

2. Kısıtlanmış İçeriğe Erişmenize Yardımcı Olur

İnternet, Netflix, BBC iPlayer, Hulu ve Pandora gibi muhteşem müzik ve video platformlarıyla doludur. Tüm çevrimiçi kullanıcıların bu web sitelerinin sunduğu her şeyin tadını çıkaramaması sadece bir utanç. Neden? Birçok platform, İnternet kullanıcılarının “doğru” coğrafi konumdan gelmedikleri takdirde çeşitli içerikleri izlemelerini / dinlemelerini engelleyen coğrafi kısıtlamaları zorunlu kıldığından.

Örneğin, ABD’den değilseniz, Netflix ABD kütüphanesinin veya Pandora Radyo’nun keyfini çıkaramazsınız. Platformlara bağlandığınızda, web siteleri gerçek IP adresinizin ne olduğunu (ve dolayısıyla coğrafi konumunuzun ne olduğunu) bilir ve içeriklerine erişimi engeller veya sizi diğer sayfalara yönlendirir.

“Ama istediğim içeriğe zaten erişebiliysem neden VPN kullanmalıyım?”

Coğrafi bloklar, normalde bu tür içeriğe erişimi olan, ancak bir süre ülke dışında olan bir abone iseniz de sizi etkileyebilir. Örneğin, Hulu’ya abone olabilirsiniz, ancak ABD dışındaysanız (yurtdışında çalışıyorsanız, bir göçmen, orduda veya sadece tatilde olun) en sevdiğiniz şovları veya filmleri izleyemezsiniz ).

neden vpn kullanıyorsunuz

Neyse ki, bir VPN IP adresinizi gizleyerek ve coğrafi olarak engellenen içeriğin bulunduğu bir ülkedeki bir VPN sunucusunun adresiyle değiştirerek bu sorunu çözebilir. Yani, Hulu’ya erişmek için sadece ABD tabanlı bir VPN sunucusuna bağlanmanız gerekir.

Ayrıca, çevrimiçi içerik arasında aranan tek şey coğrafi kısıtlamalar değildir. İşyerindeki veya okuldaki ağ kısıtlamaları, boş zamanlarınızda en sevdiğiniz müziklerin ve şovların keyfini çıkarmanızı engelleyebilir – çünkü bir ağ yöneticisi bazı katı, can sıkıcı kurallara uymak zorundadır.

Sorun değil – bir VPN IP adresinizi gizlediğinden, güvenlik duvarlarını kolayca atlamanızı, çalışırken en sevdiğiniz şarkıları dinlemenizi veya öğle tatilinizde en son Netflix serisini yakalamanızı sağlar..

3. Bir VPN Çevrimiçi Bağlantılarınızı Korur

Günümüzde siber suç saldırıları ciddi bir tehdit haline geldiğinde, interneti her kullandığınızda – özellikle güvenli olmayan WiFi ağlarına bağlandığınızda – ekstra güvenlik önlemleri almanız gerekiyor. Bilgisayar korsanları bağlantılarınızı kolayca dinleyebildiğinden ve sizin gibi hassas verileri çalabildiğinden, hareket halindeyken web erişimine ihtiyacınız olduğunda olabildiğince uygun olan güvenli olmayan ağlar son derece tehlikelidir:

 • banka hesabı detayları
 • Giriş kimlik
 • Kredi kartı bilgisi

Güvenli ağların ve ev ağınızın% 100 güvenli olduğuna inanma tuzağına düşmeyin. 2017 yılında bulunan KRACK Attack güvenlik açığı ile WPA2 etkin cihazlar bile siber suçlular tarafından saldırıya uğrayabilir. WPA3 gelene kadar, hiçbir şans almamalı ve yalnızca web’e erişirken bir VPN kullanmamalısınız – tüm verilerinizi ve çevrimiçi trafiğinizi şifreler, özel bilgileri bilgisayar korsanlarından korur.

4. Bir VPN Toplu Çevrimiçi Gözetimden Kaçınmanıza Yardımcı Olur

İnternet gittikçe ilerledikçe, hükümetler atıl kalmadı. Çok sayıda devlet gözetim ajansı, dünya çapındaki İnternet kullanıcılarını izlemek için web’deki mevcut bilgilerden yararlanan gözetim programları oluşturmaya başladı..

NSA’nın PRISM programı şu an için en tanınmış kitlesel gözetim programlarından biridir. Aslında ABD içindeki ve dışındaki İSS (ve diğer şirketler) tüketicileri hakkında bilgi toplayabilir..

Ve daha önce de söylediğimiz gibi, PRISM internetteyken endişelenmeniz gereken tek toplu gözetim programı değildir. Dünya çapında gizliliğinizi tehdit eden tonlarca başka program var.

Oldukça ürpertici, doğru?

Endişelenmenize gerek yok – bir VPN ile Big Brother’ın İnternet’te yaptıklarınızı takip etmesini önleyebilirsiniz. Hizmet, bağlantılarınızı tam olarak şifreler ve hiçbir devlet kurumunun onları izlediğinde hassas veriler toplayamayacağından emin olur.

5. Reklamverenlerin Sizinle “Dost” Olmasını Önler

“İnsanlar zaten Adblock gibi bir şeyleri varsa neden VPN hizmetlerini kullanıyor?”

Reklam engelleyicilere ilişkin şey, reklamlara maruz kalmanızı engelleyebilecek olmaları, ancak gizliliğinizi reklamverenlerden korumakla ilgili pek bir şey yapmayacaklarıdır. Bir reklam engelleyici kullanırsanız çevrimiçi alışkanlıklarınız hakkında veri toplayabilirler.

Aslında, ABD gibi ülkelerde, üçüncü taraf reklamverenler İnternet tercihleriniz hakkında İnternet Servis Sağlayıcınızdan bilgi bile alabilir. Bunun gibi şeylerin diğer ülkelerde de olabileceğini söylemek güvenlidir, sadece daha fazla düşüş – reklamverenlerin çevrimiçi alışkanlıklarınız hakkında diğer web sitelerinden de bilgi alabileceğinden bahsetmiyorum..

neden vpn kullanmalıyım

Neyse ki, bir VPN çevrimiçi gizliliğinizi koruyarak ve İnternet trafiğinizi şifreleyerek şeyleri değiştirebilir, İSS’nizin ve reklamverenlerinizin çevrimiçi yaptığınız her şeyi izlememesini ve bu bilgilerden yararlanmasını sağlayabilir.

6. Bir VPN Torrentleri Güvenle İndirmenize Yardımcı Olur

Dosya paylaşımı son derece yararlı olsa da, çok tehlikeli olabilir – öyle ki DMCA bildirimlerini alma veya daha da kötüsü – büyük para cezaları ödemek, mahkemeye çıkmak veya hatta bağlı olarak hapis cezası almak zorunda kalabilirsiniz. ülkenizdeki telif hakkı düzenlemeleri ve yasaları.

Neyse ki, bir VPN ile, torrentin sorun olmadığı bir ülkedeki (Romanya veya İsviçre gibi) bir sunucuya bağlanabilir ve torrentleri risksiz olarak indirebilirsiniz.

“Ama torrentin tabu bir konu olmadığı bir ülkede yaşıyorsam neden VPN kullanmalıyım?”

VPN’ler, dosya paylaşımıyla uğraşırken yasal sorunlardan uzak durmanıza yardımcı olmaz. IP adresinizi gizledikleri için gizliliğinizi Sürü’den (bir torrent yükleyen / indiren toplam ekme makinesi / sülük sayısı) korumanıza yardımcı olurlar. Görüyorsunuz, Swarm’daki kullanıcılar normalde IP adresinizi görebilir ve bu, kendiniz hakkında sizin gibi birçok şey söyleyebilir:

 • hangi ülkedensin
 • Hangi şehirdesin
 • ISS’nizin kim olduğu bile

Oh, ve açık bir feragatname olarak – CactusVPN’de buradayız, yasadışı korsanlığı ve kasıtlı telif hakkı ihlallerini teşvik etmiyoruz veya kınamıyoruz. Ancak, birçok insanın sadece iş veya okul dosyalarına ve eğlencelerine torrentleri kullanarak erişebileceğinin farkındayız.

7. Hükümet Sansürünün Üstesinden Gelmeyi Sağlar

Birçok hükümet, insanların İnternet’te neler yaptığını izlemenin yanı sıra, insanların web’de neler görebileceklerini veya yapabileceklerini kontrol etmeyi de sever. Dünyanın birçok ülkesinde belirli web sitelerine erişemiyor veya çeşitli çevrimiçi hizmetleri (örneğin YouTube, Facebook veya Gmail gibi) kullanamıyorsunuz.

İşte dünyadaki İnternet haklarına kapsamlı bir genel bakış: İnternetin hangi bölgelerinin sansürlendiğini açıkça görebileceğiniz yerler.

Bunun sadece hükümetin interneti sansürlediği bir ülkede yaşıyorsanız, aynı zamanda tatilde veya işte böyle bir yeri ziyaret ederseniz nasıl ciddi bir sorun olabileceğini görmek kolaydır..

İyi haber şu ki, bir VPN IP adresinizi ve çevrimiçi etkinliklerinizi gizleyerek karşılaştığınız devlet tarafından uygulanan güvenlik duvarlarını etkili bir şekilde atlamanıza izin verir.

8. SEO Stratejilerini Denemenize Yardımcı Olur

Pek çok kişi bunu fark etmiyor, ancak SEO stratejileriniz için bir VPN kullanmak aslında mümkün. Hizmet gerçek konumunuzu gizlediğinden ve farklı bir ülkedeymiş gibi görünmenizi sağladığından, diğer uluslararası pazarlarda yerel SEO sonuçlarını görebilirsiniz.

Temel olarak, örneğin İtalya’dan geldiyseniz ve ABD’deki kişilere pazarlamak istiyorsanız, bir ABD VPN sunucusu kullanarak ABD tüketicilerinin hangi anahtar kelimeleri aradığını görebileceksiniz..

vpn kullanmak için nedenler

Tabii ki pek çok olasılık var, ancak bir VPN’nin SEO planlarınızda size yardımcı olabilmesinin tek yolu bu değil. SEO için bir VPN kullanarak yararlanabileceğiniz diğer yollar:

 • Uzaktan sorunsuz çalışabilirsiniz.
 • Gizliliğinizi rakiplerinizden koruyabilirsiniz (web sitelerini ziyaret ettiğinizde fark etmediklerinden emin olmak gibi).
 • Google’ın can sıkıcı arama sorgusu reCAPTCHA’larını atlayabilirsiniz.

Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu konuyla ilgili kapsamlı makalemize göz atın..

9. Bir VPN Oyun Deneyiminizi Geliştirir

Evet, doğru duydunuz – aslında video oyunu ile ilgili şeyler için bir VPN kullanabilirsiniz. Bir VPN ile yapabileceğiniz şeylerin kısa bir listesi:

 • İstediğiniz bölgede oynayın (coğrafi kilitli olsa bile)
 • Daha yeni oyunları daha önce oyna
 • Can sıkıcı IP yasaklarını atla
 • Yasaklanan oyunları oyna
 • Gecikme ve ping sürelerini potansiyel olarak azaltın
 • Kendinizi DDoS saldırılarına karşı koruyun

Ve tüm bunlar mümkündür, çünkü VPN çevrimiçi kimliğinizi gizler ve İnternet trafiğinizi ve kişisel verilerinizi şifreler. Oyun oynamak için bir VPN kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, derinlemesine makalemize göz atın..

10. Bir VPN Uçak Biletlerinde Tasarruf Sağlayabilir

Bunu henüz bilmediyseniz, havayolları aslında çevrimiçi fiyat ayrımcılığı uygular – temel olarak farklı ülkelerden İnternet kullanıcılarına farklı fiyatlar gösterir. Bunun anlamı, örneğin ABD’deyseniz, Hindistan’dan birinden daha pahalı biletler gösterilebilir. Yine de hepsi bu değil – havayolu web sitesi sizi tekrarlayan bir ziyaretçi olarak tanımladıysa (IP adresinize göre) daha pahalı biletler de gösterilebilir.

IP adresinizi maskelemek için bir VPN kullanarak ya daha az gelişmiş bir ülkeden bağlandığınızı göstermek için ya da tekrarlayan bir ziyaretçi olduğunuzu gizlemek için bu sorunu atlayabilirsiniz. Ayrıca cihazınızdaki çerezleri silmek de yardımcı olur.

Yine de, herhangi bir garanti vermediğimizi belirtmek zorundayız. Ancak, kendi deneyimlerimize ve araştırmamıza göre, uçuşta birkaç dolar ile yüzlerce dolar arasında herhangi bir yere tasarruf etmek mümkündür.

Aslında, bu makaleyi yazdığımızda (bu konuyu daha ayrıntılı bir şekilde tartıştığımız yerde), hızlı bir test yaptık ve Romanya Havayolu IP adresli bir United Airlines uçuşunda 450 dolara kadar tasarruf sağlayabileceğimizi tespit ettik..

11. Haksız Bant Genişliği Azaltma ile Mücadelenize Yardımcı Olur

Bant genişliği daraltma kavramına aşina değil misiniz? Temel olarak, İSS’niz ay boyunca veri kullanımınızı izler ve belirli bir çevrimiçi etkinlik için (dosya indirme, akış, çevrimiçi oyun vb.) “Çok fazla” veri kullandığınıza karar verir. “Kapsamlı” veri kullanımınızı azaltmak için çevrimiçi hızlarınızı kısıtlar.

İSS’ler genellikle ağ tıkanıklığını azaltmak için bunu yapar. Bununla birlikte, muhtemelen daha pahalı, daha büyük bir veri planı veya daha pahalı bir abonelik satın almaya “ikna etmenin” bir yolu olarak bant genişliği daraltmayı kullanıyor olmaları da muhtemeldir..

Bir VPN buna nasıl yardımcı olur? İnternet trafiğinizi şifreler ve ISS’nizin çevrimiçi olarak ne yaptığınızı görememesini sağlar. Sonuç olarak, bant genişliğinizi kısıtlayamazlar.

12. Bir VPN Çalışmaya Yardımcı Olabilir

Doğal olarak, işle ilgili her bir özellik için gerçekten bir VPN kullanamazsınız. Bununla birlikte, işyerinde yaşam kalitesini artırmak için kullanılabilir. Örneğin, çok sayıda pazar araştırması yapmanız gerekiyorsa (özellikle ABD’de), bir VPN coğrafi kısıtlamalı web sitelerinin engellemesini kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Bu, web sitesi ülke dışında coğrafi olarak engellenen bir müşteriyle çalışıyorsanız özellikle yararlı olabilir.

Bir VPN’in SEO stratejilerine nasıl yardımcı olduğunu zaten ele aldık, ancak VoIP konferanslarınızı güvence altına alarak bir VPN’in size yardımcı olmasının başka bir yolu. Dahası, çağrılarınızı güvenceye almanın yanı sıra, VPN ayrıca Skype gibi hizmetlerle daha iyi çağrı ücretleri almanıza yardımcı olabilir. VPN’ler ve VoIP çağrıları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu makaleye göz atın.

neden vpn kullanıyoruz

VPN, güvenli olmayan WiFi ağlarında ofis dışındaki çalışanlar tarafından erişildiğinde işle ilgili verileri de güvenli hale getirebilir. Yine de, büyük şirketlerin genellikle bunun için kendi kurumsal VPN’leri bulunduğundan, bu yöntemin küçük ve orta ölçekli işletmeler için daha uygun olduğunu belirtmek gerekir..

CactusVPN – VPN Hizmetlerinin Tüm Kullanımlarından Yararlanmanın En İyi Yolu

Bu makalede ana hatlarıyla belirtilen nedenlerden birine bakılmaksızın, sizi bir VPN hizmeti kullanmaya motive eder, arkanıza yaslanırız. CactusVPN, verilerinizi ve trafiğinizi, sınırsız bant genişliğini ve yüksek hızlı sunucularınızı tamamen koruyan üst düzey AES şifreleme sunar.

28+ sunucumuzdan 9’u P2P desteği sunuyor ve hizmetimiz, bağlantınız kesilse bile her zaman korunmanızı sağlamak için bir Killswitch’e de sahip. Ayrıca, birden fazla cihazda çalışan ve kurulumu kolay kullanıcı dostu uygulamalar ve 300’den fazla coğrafi kısıtlamalı web sitesinin engellemesini kaldıran bir Akıllı DNS sunuyoruz.

Biraz Kararsız Hissetmek?

Sorun değil – VPN hizmetimiz için 24 saat ücretsiz bir deneme süresi sunuyoruz (kredi kartı gerekmez), böylece tüm ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını görmek için bolca zamanınız var. Ayrıca, bir kez CactusVPN kullanıcısı olduğunuzda, yine de 30 günlük para iade garantimiz kapsamında olacaksınız..

İnsanlar Neden VPN Hizmetlerini Kullanıyor? İnterneti Zevk Alınması Gereken Şekilde Deneyimlemek

Peki, neden VPN hizmetlerini kullanıyoruz? Basitçe söylemek gerekirse – İnternet gözetimi, sansür, hacker ve kısıtlamadan yararlanabilmemiz için. Hizmet bir kullanıcının IP adresini gizler ve çevrimiçi bağlantılarını şifreler, böylece herkesin gerçek çevrimiçi kimliklerini algılamasını zorlaştırır.

Sonuçta, çoğu insan VPN’leri aşağıdakileri yapmak için kullanır:

 • Coğrafi blokları, can sıkıcı güvenlik duvarlarını ve hükümet sansürünü atlayın
 • Verilerini toplu gözetim, reklamverenler ve bilgisayar korsanlarına karşı koruyun
 • Çevrimiçi konuşma özgürlüğünü güvence altına alın
 • Daha ucuz uçuşlar alın
 • İş yerinde daha iyi bir deneyimin tadını çıkarın
 • SEO stratejilerini geliştirin
 • Bant genişliği daralmasını önleyin

Tabii ki, insanların neden VPN kullandığını düşündüğünüzü ve bir VPN hizmetini kullanmak için kişisel olarak sevdiğiniz şeyleri duymaktan memnuniyet duyarız..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map