İnternet Şubesi Güvenli mi? (İnternet Bankacılığı Güvenlik Rehberi) |


İlk Şeyler – Online Bankacılık Nedir?

Çevrimiçi bankacılık, bankanızın web sitesini veya özel uygulamasını kullanarak hesabınızı veya web üzerindeki kredi kartınızı kullanarak ödeme yapmanıza olanak tanıyan bir elektronik ödeme sistemidir. Tüm çevrimiçi bankacılık sistemi, bankanızın temel bankacılık sisteminin bir parçası olacak veya yalnızca ona bağlanacak.

İnternet bankacılığı ise finansal işlemlerden daha fazlasıdır. Ayrıca, bakiyenizi kontrol etmek veya hesap özetlerini indirmek için hesabınıza giriş yapma işlemini de temsil edebilir.

Yani, Online Bankacılık Güvenli mi?

Genellikle evet. Bankaların siber suçlular tarafından çok sık hedeflendiği ve bazen de onlardan çok para çalmayı başardıkları doğrudur. Ancak, bilgisayar korsanları sizi – banka müşterisini – hedeflemediğinden, tam olarak bahsettiğimiz türden bir çevrimiçi bankacılık değil, bankanın kendisi. Ayrıca, güvenliği çok ciddiye alan güvenilir bir banka seçmek dışında bunu önlemek için yapabileceğiniz çok şey yok.

Bu şekilde, çevrimiçi bankacılık oldukça güvenli olma eğilimindedir. Tabii ki, sadece uygun güvenlik prosedürlerini izlerseniz böyle olur – tüm bankaların konuşmak istemediği bir şey. Size İnternet bankacılığı güvenlik ipuçlarından biraz bahsedeceğiz, ancak önce – hangi bankacılık tehditlerinin çevrimiçi bankacılık deneyiminizi mahvedebileceğini tam olarak görelim:

1. Güvenliği Aşılmış / Sahte Bankacılık Uygulamaları

Özel çevrimiçi bankacılık uygulamaları oldukça güvenli olabilir, ancak hatasız değildir. 2017 yılında, aslında birçok bankacılık uygulamasının siber suçluların kullanıcı verilerini çalmasına izin verecek güvenlik kusurları olduğu keşfedildi.

Sadece bu değil, aynı zamanda bilgisayar korsanları, cihazınıza zaten yüklenmiş olan bankacılık uygulamalarını tehlikeye atmak için aslında kötü niyetli görünen masum uygulamaları da kullanabilirler. Temel olarak, kötü amaçlı uygulama ikincil bir uygulamayı indirir ve ardından bankacılık uygulamalarınıza bir yer paylaşımı penceresi ekler. Giriş kimlik bilgilerinizi bankanızın uygulamasına girdiğiniz anda, onlar kadar iyi olacak.

Dahası, çevrimiçi bankacılık uygulamalarının güvenlik sorunlarından adil bir payı yok. Ayrıca yeterli çaba ile taklit edilebilirler. 2018 yılında, büyük isim bankaları (SBI, Axis Bank ve ICICI gibi) binlerce uygulamadan veri çalmak için onları kullanan siber suçlular tarafından taklit edilen özel uygulamalarına sahipti.

2. Herkese açık WiFi

Günümüzde çoğunlukla nakit para yerine dijital para kullanıyoruz, bu nedenle halka açık WiFi üzerinden çevrimiçi bankacılık yapmak bizim için ikinci bir doğa. Bazen kredi kartınıza biraz para taşımak için hemen hesabınıza erişmeniz gerekir, böylece restoran faturasını ödeyebilirsiniz.?

İşte o zaman herkese açık WiFi gerçekten kullanışlı, doğru, ancak bunu kullanmanın tek bir sorunu var: Çevrimiçi bankacılık güvenliğiniz kolayca tehlikeye atılabilir. Neden? Çoğu halka açık WiFi ağı şifrelenmediğinden – aslında, dünya çapında WiFi ağlarının yaklaşık% 24,7’si (yani 2020’ye kadar 106 milyon ağ) hiç güvence altına alınmamıştır.

Bunun sizin için anlamı nedir? Herhangi bir bilgisayar korsanı, güvenli olmayan genel WiFi kullanırken İnternet’te yaptığınız her şeyi görebilir. Banka hesabınıza erişirken girdiğiniz giriş kimlik bilgilerini ve kredi kartı numaralarınızın ne olduğunu görebilirler.

“Tamam, sadece evdeki ağ gibi güvenli ağları kullanacağım. Sorun çözüldü, değil mi? ”

Tam olarak değil. Şu anda, neredeyse tüm güvenli WiFi ağları güvenlik için WPA2 şifrelemesi kullanıyor. Sorun şu ki, WPA2 tam olarak kusursuz değildir. Aslında, KRACK saldırısı olarak adlandırılan belirli bir hacker saldırısına karşı savunmasızdır. Neyse ki, WPA3 bu sorunu çözecektir, ancak kaynaklara göre, WPA3’ün yaygın olarak benimsenmesi yıllar alacaktır.

3. Banka Tarafındaki Hatalar

Bazen, çevrimiçi bankacılık kullanıcıları için hayatı zorlaştıran sadece siber suçlular değildir. Aslında bankaların kendisidir. Ve sadece onların adına güvenlik hatalarından bahsetmiyoruz, ancak bu tür şeyler de buraya ait.

Hayır, bahsettiğimiz şey, veri ihlalleri yaşayan veya hassas müşteri verilerine erişimini kaybeden ve müşterilerinin bu bilgileri bilmelerine izin vermeyen bankalardır. Evet, bu tür şeyler daha önce oldu ve Avustralya CBA bankası en son örnek, 2016’da yaklaşık 20 milyon müşteri rekoru hakkında kimseyi uyarmadan kaybediyor.

Bankaların neden kullanıcıları bu tür şeyler hakkında derhal bilgilendirmemesi biraz anlaşılabilir olabilir. Sonuçta, sorunu giderirken kitlesel panik ve hesap kapanışlarından kaçınmak istiyorlar. Bununla birlikte, bir şeyin tekrar yanlış gitme şansı vardır ve finansal veya kişisel verilerinizin insan veya yazılım hatası nedeniyle ifşa edilmesi. Zaten bir kez olmuşsa, iki kez olabilir.

Böyle durumlarda, siber suçluların finansal ve kişisel bilgilerinize her gün erişebileceğini fark etmeden karanlıkta tutulursunuz..

4. Kimlik Avı

Kimlik avı, siber suçluların, kredi kartı numaralarınız, banka hesap numaralarınız ve çevrimiçi bankacılık giriş kimlik bilgileri gibi hassas bilgileri sizinle paylaşma konusunda kafa karıştırıcı veya kandırmaya çalışması olarak tanımlanabilir. Kimlik avı normalde dağıtım kanalları olarak e-posta ve sosyal medya kullanır, ancak telefonla da yapılabilir.

İnternet bankacılığı söz konusu olduğunda, kimlik avı saldırılarının arkasındaki dolandırıcılar bazen bankanızdan birileri gibi davranmaya çalışır ve çeşitli verileri ifşa etmeniz için yetki konumlarını kullanırlar. Size büyük olasılıkla mali durumunuzla ilgili bir sorun olduğunu veya hesabınızda şüpheli bir etkinlik fark ettiklerini söyleyeceklerdir.

Daha sık olmamakla birlikte, sadece kısaltılmış bir bağlantıya erişmeye ikna etmeye çalışırlar. Söz konusu bağlantı, bankanızın web sitesine benzemek için kurdukları sahte bir web sitesine yönlendirecektir. 2017 yılında, kullanıcıları banka ile ilgili kötü amaçlı web sitelerine yönlendiren kimlik avı iletileri en yaygın olanıydı ve bu eğilimin kaybolması pek olası değil.

Genel olarak, bir kimlik avı dolandırıcılığı için düşerseniz, aşağıdakilerden emin olabilirsiniz:

 • Banka hesabınızın giriş bilgileri çalınacak.
 • Çevrimiçi banka hesabınız boşaltılacak.
 • Hesap bilgileriniz (e-posta adresi, fiziksel adres, tam ad, cep telefonu numarası, vb.) Derin web’de satılacak.

5. Pharming

Pharming, kimlik avına benzer, ancak hilelere ve aldatmaya güvenmek yerine sizi otomatik olarak kötü amaçlı web sitelerine yönlendirir. Temel olarak, bankanızın web sitesi adresini girersiniz ve siz bile bilmeden sahte bir web sitesine yönlendirilirsiniz. Açıkçası, bunun arkasındaki hacker, yazmaya başladığınızda bankala ilgili tüm bilgilere erişebilecek.

Pharming, bilgisayarınızdaki Hosts dosyalarını (bir IP adresini bir web sitesi etki alanına bağlayan dosyalar) değiştirmek için kötü amaçlı yazılımlara veya ISS’nizin DNS sunucularını zehirleyerek belirli bir web sitesine bağlanmak için kullanan tüm kullanıcıların yönlendirilmesine bağlıdır. siber suçlunun kendi sitesi.

6. Keylogger’lar

Bir keylogger, cihazınıza bulaşan ve tüm tuş vuruşlarınızı günlüğe kaydetmeye başlayan bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Tüm bu bilgiler, bir bilgisayar korsanının istediği zaman alabileceği bir günlük dosyasına derlenir. Yani, temel olarak, sizi bir keylogger’a kim maruz bırakırsa, bilgisayarınıza yazdığınız her şeyi bilir – çevrimiçi bankacılık giriş kimlik bilgileriniz dahil.

Kimlik avı iletileri ve kötü amaçlı web siteleriyle etkileşimde bulunursanız, cihazınıza tuş kaydedici bulaşabilir, ancak birisi keylogger’ı doğrudan erişime sahipse cihazınıza da yerleştirebilir.

İnternet bankacılığı güvenliğinizi tehlikeye atmak için diğer kötü amaçlı yazılım türleri de kullanılabilir (örneğin casus yazılımlar ve virüsler gibi), ancak keyloggerlar normalde bu durumda en tehlikeli olanlardır..

Sanal Klavye Yardım Ediyor mu??

Bazı insanlar, sanal bir klavyenin kötü amaçlı yazılımlara karşı% 100 güvende olduğunu iddia eder. Bu, fiziksel klavyeye sinyal gönderilmediğinden, giriş kimlik bilgilerinizi yazmak için masaüstünüzde görünen yazılımla çalışan bir klavye kullanacağınız için bu doğrudur.

Ancak, nihai çözüm olarak sanal klavye kullanmanızı önermiyoruz. Keyloggerlar oturum açma kimlik bilgilerinizi (ve diğer verileri) çalamayabilirken, casus yazılım bunu başarabilir. Nasıl? Masaüstünüzün ekran görüntülerini alarak, aslında sanal klavyede ne yazdığınızı görün.

Online Bankacılık Güvenliğinizi Nasıl Arttıracaksınız

1. Kablosuz İnternet Bankacılığı Yapmayın

Artık hem güvenli olmayan hem de güvenli WiFi’nin tehlikelerini bildiğinize göre, çevrimiçi bankacılığınızı kullanmadan yapmaktan daha iyi olduğunuz açıktır. Tabii ki, bunu söylemek yapmaktan daha kolay ve kesinlikle oldukça rahatsız edici olabilir.

Genel olarak, en iyi seçeneğiniz, banka hesaplarınızı kontrol etmek için mobil veri planınızı kullanmak veya İnternet bağlantınızın bir WiFi bağlantısından değil, doğrudan yönlendiriciden geldiğinden emin olmaktır.

Tabii ki, aşağıda tartışacağımız İnternet bankacılığı güvenliğinizi tehlikeye sokarak WiFi riskini tamamen ortadan kaldırmaya çalışabileceğiniz başka bir şey daha var..

2. Çevrimiçi Bankacılık için bir VPN kullanın

“Bekle – VPN çevrimiçi bankacılık için güvenli mi?”

Evet, kesinlikle öyle. VPN, çevrimiçi trafiğinizi şifreleyen ve kimsenin İnternet’te ne yaptığınızı görmek için izleyemediğinden emin olan çevrimiçi bir hizmettir. Bu aynı zamanda siber suçluların sizden hassas çevrimiçi banka hesabı verilerini çalmak için İnternet bağlantılarınızı dinleyemeyeceği anlamına gelir.

Bir VPN, o kadar güvenlidir ki, herkese açık, şifrelenmemiş WiFi’yi kullanırken çevrimiçi bankacılık işlemleri için bile kullanabilirsiniz. Çevrimiçi bankacılık güvenlik tehditleri hakkında endişelenmenize gerek olmadığından emin olmak için yönlendiricinizde bir VPN bile kurabilirsiniz.

Çevrimiçi Bankacılık için Güvenli bir VPN’e mi ihtiyacınız var? CactusVPN’i deneyin

Seni koruduk. CactusVPN, çevrimiçi trafiğinizi ve verilerinizi askeri sınıf şifreleme ve SoftEther, IKEv2 ve OpenVPN gibi güçlü VPN protokolleriyle koruyan üst düzey bir VPN hizmeti sunar.

Bunun da ötesinde, DNS sızıntısı koruması, İnternet’te her zaman güvende olmanızı sağlayan bir Kill Switch ve kayıt tutmama politikası da sunuyoruz..

Ayrıca, bir kez CactusVPN abonesi olduğunuzda, 30 günlük para iade garantimizle arkanıza yaslanacağız.

3. Hesabınızda Çok Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

Çok faktörlü kimlik doğrulama, banka hesabınıza ekstra bir güvenlik katmanı sunmanın harika bir yoludur. Normalde, bu özellik hesabınıza çevrimiçi olarak giriş yaparken ek bir kod girmenizi gerektirir – giriş kimlik bilgilerinizi girdikten hemen sonra. Kod, mobil cihazınızda (Google Şifrematik gibi bir uygulama aracılığıyla) oluşturulur veya kodla birlikte bir kısa mesaj alırsınız.

“Bankam çok faktörlü kimlik doğrulaması sunmuyorsa ne olur?”

Dürüst olmak gerekirse, bu oldukça büyük bir kırmızı bayrak. Bu durumda bankaları değiştirmek daha iyidir. Aksi takdirde, giriş kimlik bilgilerinizi çalmayı başardıkları takdirde bilgisayar korsanlarının önünde duran hiçbir şey olmayacaktır..

4. Sahte Bankacılık Uygulamalarını Nasıl Belirleyeceğinizi Öğrenin

Bankanızın uygulamasının yasal olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte denemeniz gereken bazı şeyler:

 • Geliştiricinin adına bakın. Normalde, bir bankanın orada bir kişinin adı olmaz – sadece bankanın adı. Durum böyle değilse, muhtemelen sahte bir uygulama ile uğraşıyorsunuz demektir. Ayrıca, bankanın gerçek web sitesinin de orada olduğundan emin olun.
 • Açıklamayı okuyun – sadece tarama. Sahte uygulamaların normalde uygulamanın nasıl çalıştığı ve hangi özelliklere sahip olduğu hakkında ayrıntılı açıklamaları olmaz. Ayrıca, bazı yazım hataları veya tuhaf ifadeler de fark edeceksiniz.
 • İndirme sayısını kontrol edin. Çok düşükse, bu bir sorun olabilir – özellikle uygulama bir süredir uygulama mağazasında mevcutsa.
 • İncelemeleri arayın. Normalde, bir çevrimiçi bankacılık uygulamasının iyi bir sayısı olmalıdır – özellikle de bazı hatalar varsa. Sahte bir uygulamasa, incelemelerde şikayet eden birçok kişi bulabilirsin.
 • Uygulama açıklaması size ödül teklif ettiğini iddia ederse ve indirmek, yüklemek ve kullanmak için ödüller (özellikle para), sadece giriş kimlik bilgilerinizi çalmaya çalışan sahte bir uygulamadır..
 • Logoyu kontrol edin. Çok düşük çözünürlüklü görünüyorsa veya bankanın normal logosundan biraz farklıysa, uygulama muhtemelen sahte.
 • Ve son olarak – bulduğunuz uygulamanın gerçek anlaşma olduğunu bankanızdaki biriyle kontrol edin. Bunun için zamanınız yoksa, bankanın resmi web sitesini ziyaret ederek uygulamanın aynı olup olmadığını tekrar kontrol edin. Normalde oradaki uygulamalarına bağlantılar içermelidir.

Ancak, bulduğunuz bankacılık uygulamasının güvenliğinin ihlal edilmediğinden veya sahte olmadığından hala% 100 emin değilseniz, bunun yerine bankanın web sitesini kullanın.

5. İnternet Bankacılığı Hesaplarınız için Güçlü Bir Şifre Kullanın

Bankanız muhtemelen bunu size söyleyecektir ve çoğu banka güçlü şifreler oluşturmanızı zorunlu kılar. Yine de, nasıl yapılacağından emin değilseniz, bazı işaretçiler şunlardır:

 • Sayıları, simgeleri kullanın ve küçük harfleri ve büyük harfleri karıştırın.
 • Kısa parolalar kullanmayın. Çoğu insan ve banka 8 karakterin yeterli olduğunu söylüyor, ancak 15 veya daha fazla karakter hedeflemenizi öneririz.
 • Fikirleriniz düşükse, şifrenizi bir kelime öbeğinin kısaltması yapın (örneğin “10 yılda bir İspanya’yı ziyaret ediyoruz” için “WvSe10y”).
 • Sözlük kelimeleri kullanmayın. Gerçekten kelimeleri kullanmanız gerekiyorsa, bunları ters çevirin.
 • Ölü hediye olan ikamelerden uzak durun (“o” yerine “0” veya “s” yerine “$”).
 • Bankanız buna izin veriyorsa, birkaç boşluk karakteri girin.
 • Birden fazla güvenli şifre bulmak için vaktiniz yoksa bir şifre üreticisi kullanmayı deneyin.

Şifre güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinin.

6. Tarayıcılarda Otomatik Oturum Açma Özelliğini Etkin Tutmayın

Elbette, otomatik oturum açma uygun olabilir – özellikle güçlü bir şifre kullanıyorsanız ve birden fazla banka hesabınız varsa. Her 2-3 saniyede bir yazdığınız defter veya kağıdı iki kez kontrol ederken uzun şifrenizi manuel olarak yazmak zorunda kaldığından emin olun, doğru?

Bu doğru, ama aynı zamanda sizi diğer potansiyel tehlikelere de açıyor. Örneğin, birisi telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı çalacaksa veya evinize girip bilgisayarınıza erişecek olsaydı, banka hesaplarınıza anında erişebilirdi.

Bu nedenle, otomatik girişten kaçınmak en iyisidir. Ancak bu, hesap bakiyelerinizi her kontrol etmek istediğinizde şifrelerinizi manuel olarak girmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bir şifre yöneticisi kullanıyorsanız (Bitwarden, KeePassX veya LessPass gibi), izin verdiğiniz tüm giriş formlarını otomatik olarak tamamlar.

“Ancak, tarayıcılarımda otomatik giriş özelliği açık olan telefonuma veya PC’ye erişimi olan biriyle aynı şey değil mi?”

Hayır, çünkü güvenilir bir şifre yöneticisi belirli bir hesap için giriş bilgilerinizi her otomatik olarak doldurmak istediğinizde kimliğinizi doğrulayacaktır. Evet, bu yine de bir şifre yazacağınız anlamına gelir, ancak en azından tek bir ana şifre olacak.

7. Kamu Bilgisayarlarında Çevrimiçi Bankacılık Yapmayın

Tıpkı uygun korumayı kullanmadan herkese açık WiFi üzerinden çevrimiçi bankacılık işlemi yapmamanız gibi, bunu genel bilgisayarlarda da yapmamalısınız. Neden? Çünkü her zaman bilgisayara casus yazılım bulaşma veya keylogger’ların yüklenmesi riski vardır.

Durum böyleyse ve banka hesabınıza erişirseniz, kötü amaçlı yazılımı bilgisayara kim yerleştirirse her zaman günün sonunda gelebilir ve giriş kimlik bilgilerinizi içeren günlükleri alabilir – bilgisayara uzaktan erişimleri yoksa , bu durumda, kullandığınızda ne yaptığınızı izlemeleri yeterlidir.

8. Kimlik Avı İletilerini Yoksay, Sil ve Bildir

Kimlik avı, siber suçluların çevrimiçi banka hesabı giriş bilgilerinizi çalmayı amaçlamanın bir yoludur. Temel olarak, kimlik avı bir bilgisayar korsanının sizi bu bilgiyi açığa çıkarmaya yönelik girişimini temsil eder.

Genellikle bankanızdan temsilci veya BT destek teknisyeni olduğunu iddia eden sahte mesajlar göndererek hesap adı, hesap sahibi, şifre veya kredi kartı numarası gibi bilgileri sağlayarak hesabınızı onaylamanızı ister. Alternatif olarak, aynı şeyi yapabilirler, ancak bir bağlantıya erişmenizi veya bir ek indirmenizi isteyebilirler. Bunlardan herhangi birini yaparsanız, bir kimlik avı web sitesine yönlendirilirsiniz veya cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olur (büyük olasılıkla casus yazılım veya tuş kaydedici).

Bunlar sadece bazı olası senaryolar, ama fikri anladınız. Temel olarak, bankanız için çalıştığını iddia eden birisinden hassas bilgiler veya hesabınıza erişmenizi isteyen herhangi bir mesaj alırsanız, bunlara yanıt vermeyin. Bankanız asla böyle bir şey istemeyecektir. % 100 emin olmak için bankanızla iletişim kurarak yasal olup olmadığını kontrol edin..

Aksi takdirde, bunları silin, spam olarak bildirin, gönderen adresini engelleyin ve ülkenizdeki yasalar buna izin veriyorsa yerel yetkililerle iletişim kurun.

Kimlik avı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız (özellikle kendinizi ondan nasıl koruyacağınız), işte diğer tehditlerin yanı sıra bunun hakkında yazdığımız bir rehber.

9. ISS’nizin Güvenliği Ciddiye Aldığından Emin Olun

İnternet Servis Sağlayıcınızın çevrimiçi bankacılık ile ne ilgisi var? Çok basit – gevşek güvenlik standartlarına sahip bir ISS, DNS sunucusundaki tabloları değiştirecek bir tür pharming saldırısı olan DNS zehirlenmesine kurban gitecektir. Temel olarak, ISS’nizin kullandığı DNS sunucusu ele geçirilecek ve sonuç olarak, siz ve web sitelerine üzerinden erişen diğer tüm kullanıcılar bunun yerine sahte, kötü amaçlı web sitelerine yönlendirileceksiniz..

ISS’nizin sunucu odalarını hiç gezemeyeceksiniz ve BT güvenlik ekiplerinin sunucuları ve verileri nasıl koruduğunu izleyemeyeceksiniz, ancak ISS’nize her zaman DNS sunucularını korumak için hangi önlemleri aldıklarını sorabilirsiniz pharming saldırıları. Hangi prosedürleri izlediklerini açıklamak için zaman ayırırlarsa ve sizi jenerik jargon ile havaya uçurmaya çalışmazlarsa, bu iyi bir işarettir..

İlaçlama hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, yukarıda bağlantı verdiğimiz makaleye göz atın..

10. Güvenilir Antivirüs / Antimalware Yazılımını Yükleyin

Kötü amaçlı yazılım ve virüsler genellikle banka hesabınızı tehlikeye sokabilir. Bu nedenle, cihazınızı onlardan güvende tutmak önemlidir. Sonuçta, ISS’nizin ve bankanızın size birinci sınıf çevrimiçi bankacılık güvenliği sunmak için ellerinden gelen her şeyi yapıp yapmadığı önemli değildir. Bunu siz de yapmıyorsanız ve cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa oyun biter.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda virüsten koruma / kötü amaçlı yazılım önleme yazılımı sağlayıcısı vardır, ancak önerilerimiz Malwarebytes ve ESET’tir..

Oh, ve özel uygulamalarını mobil cihazlarınıza da yüklediğinizden emin olun.

11. Her Şeyi (İşletim Sistemi, Antivirüs / Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma, Tarayıcı) Güncel Tutun

Düzenli güncellemeler biraz sinir bozucu olabilir, çünkü her zaman yaptığınız şeyin önüne geçiyor gibi görünürler. Ancak bu düzenli güncellemeler olmadan, siber suçluların merhametindesiniz.

Güncellemeler genellikle bir işletim sistemindeki veya tarayıcıdaki küçük güvenlik açıklarını ve bir bilgisayar korsanının yararlanabileceği güvenlik açıklarını kapatan kritik düzeltmeler içerebilir. Ayrıca, düzenli güncellemeler, güvenlik uzmanlarına göre antivirüs / kötü amaçlı yazılımdan koruma programınızın neredeyse her 10 saniyede bir çıkmaya devam eden yeni kötü amaçlı yazılım formlarına ayak uydurabilmesini sağlar..

12. Mobil Cihazınızın Güvenliğini Sağlayın

Cep telefonunuzu çevrimiçi bankacılık yapmak için kullanırsanız ve kaybetmeniz veya çalınması durumunda, onu bulan / çalan kişinin banka hesaplarınızın güvenliğini aşmak için cihazınızdaki bilgileri kullanması ihtimali vardır.

Bu nedenle, mobil cihazınızın sizden başka kimse tarafından erişilememesi için düzgün bir şekilde sabitlendiğinden emin olmanız gerekir. İşte bunu yapmanın üç yolu:

 1. İOS cihazlarınız için güçlü bir şifre ve Android cihazlarınız için güçlü bir şifre kullanın. Kısa parolaları / parolaları (6 basamaklı gibi) kırabilecek araçlar vardır, bu yüzden bunları 10 basamaktan fazla yapın ve numaralar yerine icat edilmiş kelimeleri veya rastgele harfleri kullanmayı deneyin.
 2. Cihazınız için uygunsa bir Parmak İzi Tarayıcı özelliği veya uygulaması kullanın.
 3. Telefonunuzu alan ancak yine de kilidini açamayan kişinin açılan önemli bildirimleri görememesi için Kilit Ekranı Bildirimlerini kapatın.

Bunun yanı sıra, kullanmadığınız zamanlarda Bluetooth’u da kapalı tutmalısınız. Bu, kaybolması veya çalınması durumunda telefonunuzu güvence altına alacak bir şey değildir, ancak aksi takdirde güvenliğini sağlamaya yardımcı olur. Neden? Çünkü Bluetooth aslında son yıllarda ciddi güvenlik açıklarına sahipti. Bunlardan biri, siber suçluların Bluetooth’u açık olan mobil cihazları sessizce hacklemesini mümkün kıldı. Bir diğeri, bilgisayar korsanlarının MITM saldırılarıyla cihazınızın şifreleme anahtarlarını tehlikeye atmasına izin verdi.

13. Güvenilir Bir Banka ile Çalışın

Oldukça açık olduğu için bu bir tavsiye değil, ama “güvenilir bir banka” tam olarak ne anlama geliyor? Peki, aşağıdaki gereksinimleri karşılayan bir tane olmalıdır:

 • Web sitesinde reklamını yaptığı özel bir uygulaması var ve düzenli olarak güncelleniyor.
 • Hesabınıza giriş yapmak için çok faktörlü kimlik doğrulaması kullanmanızı sağlar. Parola korumalı işlemler de iyi bir işarettir.
 • Banka, hesap işlemleri için kısa mesaj bildirimi ayarlamanızı sağlar. Bu, hesap etkinliğinizi izlemenizi kolaylaştırır.
 • Bankanın temsilcileri (en azından bir dereceye kadar) çevrimiçi bankacılık güvenliğinizi nasıl sağladıklarını açıklayabilir.
 • Giriş yaparken güçlü bir şifre kullanmanız gerekir. Ayrıca, şifrenizi düzenli olarak değiştirmeyi zorunlu kılan bir banka (örneğin her ay) da güvenilirdir..

İnternet Şubesi Güvenli mi? Alt çizgi

Peki, çevrimiçi bankacılık ne kadar güvenli?

Genel olarak oldukça güvenlidir, ancak kimlik avı, pharming, veri ihlalleri veya bankanın bahsetmediği hatalar, sahte veya güvenliği ihlal edilmiş bankacılık uygulamaları, keylogger’lar (ve diğer kötü amaçlı yazılım türleri) ve WiFi gibi bununla ilişkili birçok risk vardır. açıkları.

Neyse ki, iyi bir internet bankacılığı güvenliğinden yararlanmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var:

 • İnternet bankacılığı yaparken kablosuz iletişim yerine veri planınızı kullanın.
 • Çevrimiçi bankacılık için güvenli bir VPN kullanın – özellikle WiFi’de.
 • Cihazınıza güçlü antivirüs / kötü amaçlı yazılım önleme yazılımı yükleyin ve (işletim sisteminizin ve tarayıcınızın yanında) güncel tutun.
 • Yalnızca güvenebileceğiniz bir banka ile çalışın.
 • Banka hesabınız için çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.
 • Mobil cihazınızın% 100 güvenli olduğundan emin olun.
 • ISS’nizin DNS sunucularını pharming’den nasıl koruyacağını bilip bilmediğini görmek için zaman ayırın.
 • Kimlik avı mesajlarını yanıtlamayın veya bunlarla etkileşime geçmeyin.
 • Halka açık bilgisayarlarda asla çevrimiçi bankacılık işlemleri yapmayın.
 • Banka hesabınız için güçlü bir şifre oluşturun.
 • Tarayıcılarda otomatik oturum açmayı etkinleştirme.
 • Sahte bankacılık uygulamalarının belirtilerinin neler olduğunu öğrenin ve bunlardan kaçının.
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map