Obfsproxy Nedir? (İşte Bilmeniz Gerekenler) |


Obfsproxy Nedir?

Obfsproxy, çevrimiçi trafiğin nasıl göründüğünü gizlemek için kullanılabilecek bir Tor alt projesidir.

Obfsproxy’nin geliştirilmesinin temel nedeni, VPN bağlantılarını engellemek için DPI (Deep Packet Inspection) kullanan ülkeler veya ISS’leri SSL trafiğini filtrelemeye zorlayan hükümetler olmasıdır. Böylece, Obfsproxy kullanmak potansiyel olarak trafiğinizin filtrelenmesini ve yasaklanmasını önlemenize yardımcı olabilir.

Başlangıçta yalnızca Tor için üretilse de, Obfsproxy, geliştiricilerin Tor ile ilgisi olmayan daha karmaşık katmanları tasarlamalarına, dağıtmalarına ve test etmelerine olanak tanıyan bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle Obfsproxy, OpenVPN trafiğini de gizlemek için kullanılmaya başlandı.

Obfsproxy Nasıl Çalışır??

Basitçe söylemek gerekirse, Obfsproxy, çevrimiçi trafik akışının görünümünü değiştirmeye yardımcı olur. DPI algoritmaları kullanan hükümetler veya İSS’ler akışa bakarak ve ne olduğuna karar vererek (HTTP, HTTPS, SSL, VPN, vb.) İnternet trafiğini protokollere göre sınıflandırabilir..

Obfsproxy’nin çalışma şekli, “obfs2” modülünün söz konusu trafik (Tor veya OpenVPN) etrafına bir şifreleme sarmalayıcısı eklemesini sağlamaktır. Şifrelemenin başarılı olduğundan emin olmak için modül, tanınabilir bayt desenleri olmayan bir el sıkışma işlemi kullanır.

Örneğin, Obfsproxy, OpenVPN trafiğini düzenli ve zararsız HTTP trafiğine benzetmek için gizlemenize izin verir.

Obfsproxy’nin% 100 Çalışması Garantilidir?

Tam olarak değil. Verimli olsa da, her zaman mükemmel çalışmaz. Trafik akışının maskelenmesine rağmen, yine de aşağıdaki gibi tanınabilir kalıplara sahip olacağını unutmayın:

 • Zamanlama
 • Ses
 • Paket boyutu

Bu bilgilerle, kapsamlı bir entropi testi hükümet sansürcülerine veya İSS’nize şifreleme anlaşmasının diğer tür tokalaşmalara kıyasla çok rastgele olduğunu gösterebilir. Bu durumda, sadece DPI tarafından tanınan protokollere izin verilecek kadar ileri gidebilirlerdi..

OpenVPN Trafiği için Obfsproxy Nasıl Kullanılır

Tüm OpenVPN Obfsproxy kurulum süreci oldukça karmaşık ve oldukça zordur. İdeal olarak, OpenVPN trafiğini bu şekilde gizlemek çok daha kolay olduğu için kendi VPN sunucunuz yerine bir VPN hizmeti kullanmalısınız..

Bu şekilde, işlemin genellikle Windows platformlarında nasıl çalıştığına ilişkin nispeten hızlı bir genel bakış:

Ön Aşamalar

İlk olarak, başlamadan önce ihtiyacınız olacak şeylerin bir listesi:

 • Çalışan bir OpenVPN sunucusu (sahip olduğunuz veya kiraladığınız veya bir VPN sağlayıcısı tarafından sunulan bir sunucu).
 • OpenVPN istemci tarafı uygulaması.
 • Python 2.7 (daha yeni sürümler de uygundur, ancak bu Obfsproxy için önerilir).
 • PuTTy, OpenVPN sunucusuna uzaktan erişim için kullanılan yazılım. Bir VPN sağlayıcısından bir sunucu kullanıyorsanız gerekli değildir.
 • Python 2.7 için Microsoft C ++ Derleyicisi.
 • OpenSSL Light.
 • ProxySwitchy Sharp uzantısı (veya başka bir iyi proxy eklentisi).

Müşteri ile Başlayalım

Yeni başlayanlar için Python 2.7’yi varsayılan dizine yükleyin. Daha sonra Python 2.7 için Microsoft C ++ Derleyicisi’ni yükleyin. Biraz araştırma yaparsanız, daha yeni Python sürümleri için derleyici olmadığını görürsünüz, bu yüzden Python 2.7 kullanmanızı öneririz.

İşiniz bittiğinde, OpenSSL Light’ı yüklemeye devam edin (sadece varsayılan ayarları kullanın) ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Şimdi OpenVPN dosyalarını işleme zamanı. Zaten bir VPN hizmeti kullanıyorsanız, sağlayıcı ihtiyacınız olan yapılandırma dosyalarına erişmenizi sağlar. Aksi takdirde, OpenVPN istemcisini kurmaya devam edin. Daha sonra, ihtiyacınız olan tüm dosyaları varsayılan dizinde bulabilirsiniz: “C: / Program Files / OpenVPN / config.” OpenVPN sunucusuna bağlanmak için kullanacağınız yapılandırma dosyasını bulun ve Not Defteri ile açın (Yönetici modunda çalıştırmanızı öneririz). Hata yapmadan çalışabileceğiniz bir kopyaya sahip olmanız için dosyayı farklı bir adla kaydedin.

Devam ederseniz, yapılandırma dosyasını şu şekilde görünecek şekilde değiştireceksiniz:

proto tcp-istemcisi
uzak 8080
bağlantı noktası 1194
dev tun1
gizli ovpn.key
yönlendirme ağ geçidi def1
ifconfig 10.4.0.2 10.4.0.1
çorap-vekil-yeniden deneme
çorap-vekil 127.0.0.1 10194

“Sunucunuz-IP”, sunucunuzun veya kullanacağınız VPN sunucusunun IP adresiyle değiştirilmelidir. Aynı satırda bağlantı noktası numarasını “8080” dışında bir değere değiştirebilirsiniz.

Şimdi dosyayı kaydedin. .Txt dosyası yerine .ovpn dosyası olarak kaydedildiğinden emin olun. Ayrıca, orijinal dosyanın üzerine yazma.

Obfsproxy’yi Yapılandırma

Komut İstemi’ni Yönetici modunda açın ve aşağıdaki komutları tek seferde bir satır yazın:

cd C: \ Python27 \ Komut Dosyaları
pip install – yükseltme pip
pip install obfsproxy
obfsproxy –log-min-severity = bilgi obfs2 –shared-secret = çorap 127.0.0.1:10194

“Some-random-key” yerine kullanmak istediğiniz şifreyi yazın.

Her komuttan sonra Enter tuşuna bastığınızdan emin olun. İkinci komuttan sonra herhangi bir hata alırsanız, bunları yok sayabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, Komut İstemi size Obfsproxy trafiğini dinlediğini söylemelidir. OpenVPN trafiğini gizlemek için Obfsproxy’yi her çalıştırmak istediğinizde, ilk ve son komutları çalıştırmanız ve Komut İstemi’ni açık bırakmanız gerekir..

İsteğe Bağlı Proxy Kurulumu

Bu adımı gerçekten yapmanız gerekmez, ancak Netflix gibi platformlarda coğrafi olarak engellenmiş içeriği izlemek için bir OpenVPN Obfsproxy bağlantısı kullanmayı planlıyorsanız gereklidir. Genellikle, Obfsproxy’yi kullanırken proxy ayarlamazsanız, akış platformları yanlış bölgeye ayarlanmış olabilir.

Proxy’yi kurmanın en kolay yolu, proxy’yi yukarıda bağladığımız tarayıcı uzantısıyla yapmaktır. Yüklendikten sonra ProxySwitchy ayarlarını açın ve yeni bir profil oluşturun. “Manuel Yapılandırma” yı seçin ve ardından aşağıdaki ayrıntıları girin:

 • SOCKS Ana Bilgisayarı – 127.0.0.1
 • Liman – 8080 (veya OpenVPN yapılandırma dosyasında kullandığınız bağlantı noktası)
 • ÇORAP v5

Profili istediğiniz gibi adlandırın, ancak bağlantıyı henüz açmayın. Bunu yalnızca OpenVPN sunucusuna bir bağlantı kurduğunuzda yapın.

Sunucuyu Ayarlama

Başlamadan önce, AWS’de (Amazon Web Services) kendi OpenVPN sunucunuzu çalıştırırsanız, EC2 örneğinin güvenlik duvarının Obfsproxy trafiğini engellemesini önleyen yeni bir kural eklemeniz gerekebileceğini belirtmek gerekir..

Sunucuyu yapılandırmak için, sunucuya SSH aracılığıyla bağlanmak için kullanacağınız için PuTTy ile başlamanız gerekir. 1194 numaralı bağlantı noktasının açık olduğundan emin olmak için dosya dosyanızdaki OpenVPN yapılandırma dosyasını kontrol etmeniz gerekir. Python normalde zaten kurulu olmalıdır (özellikle modern Linux dağıtımları kullanıyorsanız). Değilse, yapmaya devam edin.

Daha sonra, PuTTy terminaline aşağıdaki komutları birer birer yazın:

sudo yum gcc yükle
sudo pip yüklemek obfsproxy
obfsproxy –log-min-severity = bilgi obfs2 –dest = 127.0.0.1: 1194 –shared-secret = sunucu 0.0.0.0:8080

– Eski Linux sürümleri “yum” yerine “apt-get” kullanabilir.
– “some-random-key” müşteri için kullandığınız parola ile değiştirilmelidir

Her şey yolunda giderse, terminalde OpenVPN sunucusunun Obfsproxy trafiği için belirli bir bağlantı noktasını dinlediğini bildiren bir mesaj görüntülenir..

Sunucuları Obfsproxy’yi destekleyen bir sağlayıcıdan zaten bir VPN aboneliğiniz varsa, sağlayıcı sizin adınıza her şeyle zaten ilgileneceğinden gerçekten hiçbir şey yapmanız gerekmez..

Obfsproxy ile Bağlantı Kurma

Tek yapmanız gereken Obfsproxy Komut İsteminizde ve PuTTy terminalinizde çalışırken OpenVPN GUI / istemcisini çalıştırmaktır. OpenVPN simgesinin yeşile döndüğünü gördüğünüzde, bağlantının kurulduğu anlamına gelir.

Şimdi, coğrafi olarak engellenmiş bazı şovları izlemek istiyorsanız, tarayıcınızı açın (bu durumda Chrome) ve ProxySwitchy uzantınız için oluşturduğunuz profili seçin.

Bunu yapmanın daha basit bir yolu var mı?

Evet, daha önce de belirttiğimiz gibi, bir VPN hizmeti kullanıyorsanız, sunucu yapılandırması sağlayıcı tarafından işlendiğinden ve önceden yapılandırılmış OpenVPN yapılandırma dosyalarına erişim sağladığından OpenVPN trafiğini gizlemek çok daha kolaydır..

En fazla, sadece OpenVPN GUI’yi kurmanız ve Obfsproxy’yi bu makalede bahsettiğimiz gibi yapılandırmanız gerekir. Coğrafi engellemenin bir sorun olmayacağından emin olmak için tarayıcıya isteğe bağlı proxy’yi de ekleyebilirsiniz..

Sizi Çevrimiçi Güvende Tutmak için Güvenli Bir VPN Gerekiyor?

İhtiyacınız olan her şeye sahibiz – TCP ve UDP üzerinden OpenVPN’e erişim sunan üst düzey bir VPN hizmeti. Çevrimiçi verilerinizi DPI’dan korumanıza yardımcı olabilecek birçok güvenlik özelliğine erişim sağlıyoruz:

 • Askeri düzeyde şifreleme (AES)
 • Kayıt tutmama politikası
 • DNS sızıntı koruması
 • Bir Killswitch ve bir Apps.

Ayrıca, hizmetimizin Tor trafiği için de desteği vardır, bu yüzden isterseniz Tor ile birlikte kullanabilirsiniz.

Birden Çok Cihazda Güvenli Bağlantılardan Yararlanın

En popüler platformlarda çalışan çoklu platformlar arası uyumlu VPN istemcileri tasarladık: Windows, macOS, iOS, Android, Android TV, Amazon Fire TV.

CactusVPN uygulaması

Öncelikle Hizmetimizi Ücretsiz Deneyin

Hemen bir taahhütte bulunmanıza gerek yok – VPN servisimizin tüm çevrimiçi gizlilik gereksinimlerinizi karşılayıp karşılayamayacağını görmek için öncelikle 24 saat ücretsiz deneme sürümümüzü deneyebilirsiniz

Ayrıca, bir abonelik planı seçmeye ve CactusVPN kullanıcısı olmaya karar verdiğinizde, bir şey gerektiği gibi çalışmazsa 30 günlük para iade garantisi sunduğumuzu bilmekten memnuniyet duyarız..

Sonuç – Obfsproksi Nedir?

Obfsproxy, Tor ve OpenVPN trafik akışını başka bir şeye benzetmek için maskelemenin bir yoludur (örneğin normal HTTP trafiği). Obfsproxy, hükümetin ISS’leri DPI kullanmaya ve SSL trafiğini filtrelemeye zorladığı ülkelerde yaşayan insanlar için idealdir.

OpenVPN trafiğini gizlemek oldukça karmaşıktır, ancak sağlayıcı sizin adınıza sunucu ve istemci tarafı yapılandırmalarını ele aldığından Obfsproxy desteğiyle üçüncü taraf bir VPN hizmeti kullanıyorsanız daha kolay hale gelir. Yapmanız gereken tek şey, sadece birkaç komut satırı gerektirdiği için Windows ve Linux’ta yapılması oldukça kolay olan Obfsproxy bağlantısını kurmaktır..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me