OpenVPN Nedir ve OpenVPN Nasıl Çalışır? |


OpenVPN Nedir?

OpenVPN, noktadan noktaya ve siteden siteye bağlantıların güvenliğini sağlamak için VPN tekniklerini kullanan bir VPN protokolü ve yazılımıdır. Şu anda, VPN kullanıcıları arasında en popüler VPN protokollerinden biridir.

James Yonan tarafından programlanan ve 2001 yılında piyasaya sürülen OpenVPN, kendi açık kaynaklı uygulamasına sahip tek açık kaynaklı VPN protokollerinden biridir (SoftEther diğeri).

OpenVPN Nasıl Çalışır??

OpenVPN protokolü, istemci-sunucu iletişimini işlemekten sorumludur. Temel olarak, VPN istemcisi ile VPN sunucusu arasında güvenli bir “tünel” oluşturulmasına yardımcı olur.

OpenVPN şifreleme ve kimlik doğrulama işlemlerini gerçekleştirdiğinde, OpenSSL kütüphanesini oldukça yoğun bir şekilde kullanır. Ayrıca, OpenVPN veri iletmek için UDP (Kullanıcı Datagram Protokolü) veya TCP (İletim Kontrol Protokolü) kullanabilir.

TCP ve UDP’yi bilmiyorsanız, bunlar aktarım katmanı protokolleridir ve çevrimiçi veri iletmek için kullanılır. TCP, hata düzeltme özellikleri sunduğundan daha kararlıdır (bir ağ paketi gönderildiğinde, TCP yeniden göndermeden veya yeni bir paket göndermeden önce onay bekler). UDP hata düzeltme yapmaz, bu da biraz daha az kararlı, ancak çok daha hızlı hale getirir.

OpenVPN en iyi UDP üzerinden çalışır (OpenVPN.net’e göre), bu yüzden OpenVPN Erişim Sunucusu önce UDP bağlantıları kurmaya çalışır. Bu bağlantılar başarısız olursa, ancak sunucu TCP bağlantıları kurmayı dener. Çoğu VPN sağlayıcısı varsayılan olarak UDP üzerinden OpenVPN sunar.

Programlanma şekli nedeniyle (özel bir güvenlik protokolüdür), OpenVPN protokolü HTTP ve NAT’ı kolayca atlayabilir.

Çoğu VPN protokolünün aksine, OpenVPN açık kaynak kodludur. Bu, kodunun yalnızca bir kuruluşa ait olmadığı anlamına gelir ve üçüncü taraflar her zaman kodu denetleyebilir ve sürekli olarak geliştirebilir.

OpenVPN Derinlemesine Açıklaması – Genel Teknik Detaylar

 • Genel olarak, OpenVPN 256-bit OpenSSL şifrelemesi kullanır. Bağlantının güvenliğini daha da güçlendirmek için OpenVPN AES, Kamelya, 3DES, CAST-128 veya Blowfish şifrelerini kullanabilir.
 • OpenVPN’in L2TP, IPSec ve PPTP için herhangi bir desteği olmasa da, TLS ve SSL tabanlı kendi özel protokolünü kullanıyor.
 • OpenVPN, üçüncü taraf eklentileri ve komut dosyaları kullanarak oturum açma ve kimlik doğrulama işlemlerinin geliştirilmesini destekler.
 • İstemciler, özel bir alt ağ yapılandırması için destek sunduğundan OpenVPN sunucusunun ötesindeki sunuculara bağlanabilir.
 • Kullanıcıları TLS / SSL uygulamaları, DoS saldırıları, port tarama ve port taşkınlarındaki arabellek taşması güvenlik açıklarından korumak için OpenVPN, HMAC imza doğrulaması için tls-auth’a güveniyor. OpenVPN ayrıca gerektiğinde ayrıcalıkları bırakmak ve CRL’ye adanmış bir chroot hapishanesinde çalışmak üzere programlanmıştır.
 • OpenVPN, çekirdek alanı yerine kullanıcı alanında çalışır.

OpenVPN Kullanımı Güvenli mi??

Evet. Aslında, OpenVPN şu anda kullanabileceğiniz en güvenli VPN protokollerinden biridir. Çoğu VPN sağlayıcısı ve güvenlik uzmanı, özel, gözetleme ve bilgisayar korsanı içermeyen çevrimiçi bir deneyimin tadını çıkarmak istiyorsanız aslında OpenVPN’e bağlı kalmanızı önerir..

Protokol 2017’de iki güvenlik denetiminden bile geçti – bir denetim yalnızca kullanıcı verilerini tehlikeye atmayan çok küçük sorunlar buldu ve diğer denetim yalnızca iki hata buldu (aslında çok hızlı bir şekilde düzeltildi).

Ayrıca, OpenVPN.net platformu, kullanıcıların cihazlarında OpenVPN’i yapılandırdıktan sonra bağlantılarını daha da güvenli hale getirmek için yapabileceklerinin geniş bir listesini de içerir. Ve açık kaynaklı bir protokol olduğundan, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için kodu kendiniz kontrol edebileceğinizden (daha önce deneyimlediyseniz) çok daha güvenilirdir..

OpenVPN Ne Kadar Hızlı??

Hız gerçekten OpenVPN’in güçlü takımı değil, ancak yeterli bant genişliğiniz varsa iyi bağlantı hızları elde etme eğilimindesiniz. Hızlarınızın OpenVPN ile sık sık düşme eğiliminin nedeni çoğunlukla güçlü şifrelemesidir. Tabii ki, diğer faktörler de devreye girebilir.

Genellikle, TCP yerine UDP üzerinden OpenVPN kullanırsanız daha yüksek hızlar elde edebilirsiniz..

OpenVPN Nasıl Kullanılır

OpenVPN tam olarak orada en kullanıcı dostu protokol değil ve bir bağlantı kurmak biraz göz korkutucu olabilir.

Bu bölümde, en çok talep edildiği için Windows kurulum sürecini ele alacağız. Android ve iOS kurulum işlemleri burada tartışacağımız adımlarla benzer adımları izler. Linux’ta OpenVPN kurmak ve kullanmak oldukça karmaşıktır, ancak bunu yapmanın ana yolu şudur (ayrıca, burada bazı ek bilgiler bulunabilir).

Şimdi, devam etmeden önce, bir OpenVPN bağlantısı kurmak için bir VPN hizmetine abone olmanız gerektiğini belirtmeliyiz. Kendi OpenVPN sunucunuzu kurabilirsiniz, ancak son derece zordur ve çevrimiçi olarak sunulan öğreticilerin çoğu yalnızca Linux platformlarını kapsar.

Bu şekilde, OpenVPN protokolünü kullanma hakkında bilmeniz gereken ana şeyler şunlardır:

1. İlk olarak, Yapılandırma Dosyalarını Alın

Sağlayıcınızın sunucularına bağlanmak için OpenVPN, bir bağlantının nasıl yapıldığını tanımlayan belirli yapılandırma dosyalarına ihtiyaç duyacaktır. İyi bir VPN sağlayıcı seçtiğiniz sürece, ihtiyacınız olan tüm yapılandırma dosyalarını İndirilenler sayfasında bulabilmeniz gerekir.

Yapılandırma dosyaları genellikle arşivlenir ve bu dosyaları açmanız gerekir. En önemli dosyalar OVPN olanlar olacak.

2. OpenVPN İstemcisini kurun

Yapılandırma dosyalarına sahip olduktan sonra, cihazınıza OpenVPN istemcisini kurmanız gerekir. İhtiyacınız olan yükleyicileri OpenVPN.net adresindeki İndirilenler sayfasında kolayca bulabilirsiniz. Yükleyiciyi çalıştırın, varsayılan seçenekleri kabul edin, isterseniz farklı bir yükleme hedef klasörü seçin ve yükleme işlemine devam edin.

Tamamlandığında, varsayılan metin görüntüleyiciniz teknik ayrıntıları içeren bir kılavuzu göstermek için yeni bir dosya açabilir. İsterseniz okuyabilirsiniz, ancak dosyayı bu noktada kapatmak güvenlidir.

3. Şimdi, VPN Verilerini İçe Aktarın

OpenVPN’i başlatmak için OpenVPN GUI uygulamasını başlatmanız gerekir. Hizmeti Sistem Tepsinize ekler (sağ alt köşedeki küçük görev çubuğu). Ardından, indirdiğiniz tüm OVPN dosyalarının üzerine OpenVPN kurulum klasöründeki “Config” alt klasörüne kopyalayın.

Şimdi, Sistem Tepsinizdeki OpenVPN simgesine tıklarsanız, kopyaladığınız tüm dosyaların adlarını görebilmeniz gerekir. Sizin için daha kolaysa, dosyaları yeniden adlandırabilirsiniz.

4. Bağlantının Kurulması

Bir sunucuya bağlanmak için OpenVPN uygulamasındaki OVPN dosyalarına tıklamanız yeterlidir. İstendiğinde, oturum açma kimlik bilgilerinizi yazın. Her şey yolunda giderse, bağlantı kurulduğunda kaybolacak bazı durum komutlarına sahip bir günlük ekranı görmelisiniz..

Bağlantının başarılı olduğunu bildiren bir masaüstü bildirimi almalısınız. Ayrıca, OpenVPN icone’a bakarsanız, yeşil bir ekran görmelisiniz. Fareyle üzerine geldiğinizde, sunucunun adını ve yeni IP adresinizi söyleyen bir ipucu görürsünüz.

Bu noktada, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için bağlantıyı test etmeyi deneyebilirsiniz.

Bağlantıyı kesmek için OpenVPN simgesini tıklamanız, bağlı olduğunuz sunucuyu seçmeniz ve “Bağlantıyı kes” seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

5. Tweaking Ayarları (Temel ve Gelişmiş)

OpenVPN uygulamasında çok fazla ayar yok, ancak bazılarıyla yine de oynayabilirsiniz.

Örneğin, “Ayarlar” a gidebilir ve işletim sisteminizi başlattığınızda OpenVPN’in otomatik olarak başlatıldığından emin olabilirsiniz. “Sessiz Bağlantı” seçeneğini işaretleyerek bir sunucuya bağlandığınızda açılan günlük ekranından da kurtulabilirsiniz. Masaüstü bildirimlerini devre dışı bıraktığı için “Asla” seçeneğine dikkat edin.

Bağlantılarınızı daha fazla değiştirmek isterseniz, onlara hangi komutların atandığını görmek için OVPN dosyalarını kendileri açabilirsiniz (WordPad ile yapmanızı öneririz). Yeterince bilgiliyseniz, mevcut komutları düzenleyebilir veya yenilerini ekleyebilirsiniz. Daha deneyimli olanların ilgisini çekebilecek bazı komutlar şunlardır:

 • “Proto” komutu – Bu komut UDP veya TCP arasında geçiş yapmak için kullanılır. Sadece protokol adını komuttan sonra ekleyin: “proto udp.”
 • “Uzak” komut – OpenVPN’e kullanmak istediğiniz sunucunun adını söyleyen satır budur. Genellikle VPN sunucu adından sonraki bağlantı noktasını da içerir. Sağlayıcınızın kullandığı alternatif bağlantı noktalarını biliyorsanız, bunlar arasında buradan geçiş yapabilirsiniz.
 • “Tun-mtu” komutu – Bu, Maksimum İletim Birimi değerini ifade eder. Genellikle 1500 civarında bir yere yerleştirilir, ancak performansı artırmak için değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başka şeylerin nasıl yapılacağını gösteren daha gelişmiş belgeler için (VPN’nizin bağlantısı kesildiğinde komut dosyaları ayarlama veya DNS sızıntılarını engelleme gibi) OpenVPN kurulum klasörünüzdeki “doc” alt klasörünü kontrol edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için OpenVPN.net adresinde bulunan Referans Kılavuzuna da bakabilirsiniz..

OpenVPN Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları

 • OpenVPN, 256-bit şifreleme anahtarları ve üst düzey şifreler kullanabilen çok güvenli bir protokoldür.
 • OpenVPN protokolü, karşılaştığı tüm güvenlik duvarlarını kolayca atlayabilir.
 • OpenVPN hem TCP hem de UDP kullanabildiğinden, bağlantılarınız üzerinde daha fazla kontrol sunar.
 • OpenVPN çok sayıda platformda çalışır. Windows, macOS, iOS, Android, Linux, yönlendiriciler, FreeBSD, OpenBSD, NetBSD ve Solaris gibi bazı örnekler.
 • OpenVPN, Perfect Forward Gizliliği desteğine sahiptir.

Dezavantajları

 • OpenVPN protokolünü manuel olarak ayarlamak bazı platformlarda oldukça zor olabilir.
 • Bazen, güçlü şifreleme nedeniyle bağlantı hızlarında düşüşlerle karşılaşabilirsiniz.
 • OpenVPN üçüncü taraf uygulamaların çalışmasını gerektirir.

OpenVPN Protokolünü Sunan Güvenilir bir VPN’e İhtiyacınız Var?

CactusVPN tam aradığınız şey. Hem UDP hem de TCP OpenVPN protokolleri sunuyoruz ve her şey sizin için zaten yapılandırılmış olarak geliyor. Tek yapmanız gereken uygulamamızı yüklemek, 28+ yüksek hızlı sunucularımızdan birine bağlanmak ve çevrimiçi deneyiminizin keyfini çıkarmak

Güvenlik açısından OpenVPN bağlantılarımız çok yönlüdür. Kimlik doğrulama şifrelemesi için AES ve Camellia ve SHA-256, SHA-384, SHA-512 ve RMD-160 gibi güçlü şifrelerin tadını çıkarabilirsiniz..

Ayrıca, yalnızca OpenVPN protokolünü sunmuyoruz. Bunun yanı sıra aslında beş VPN protokolü daha kullanabilirsiniz: SoftEther, IKEv2 / IPSec, SSTP, L2TP / IPSec, PPTP.

Üstün Platformlar Arası Uyumluluk + Kullanım Kolaylığı

Tıpkı OpenVPN protokolü gibi, hizmetimiz de çoklu işletim sistemleri ve cihazlarda çalışır. Kullanıcı dostu uygulamalarımızı yükleyebileceğiniz platformların bir listesi: Windows, Android, Android TV, macOS, iOS ve Fire TV.

CactusVPN uygulaması

Önce Ücretsiz Denememizi Deneyin

Bir taahhütte bulunmadan önce CactusVPN’in sizin için doğru seçim olduğuna tamamen ikna olmanızı istiyoruz. Bu nedenle, ilk önce 24 saat boyunca ücretsiz olarak hizmetimizi denemekten memnuniyet duyarız – kredi kartı bilgileri gerekmez.

Ayrıca, bir CactusVPN kullanıcısı olmaya karar verdiğinizde, bir şey reklamı yapılmadığı takdirde 30 günlük para iade garantimizle arkanızda kalırız.

OpenVPN Protokolü Diğer VPN Protokolleri ile Nasıl Karşılaştırılır??

Şu anda, OpenVPN diğer tüm VPN protokollerini geçme eğilimindedir. Yakında kendinizi göreceğiniz için OpenVPN’e ayak uydurabilen tek kişi SoftEther gibi görünüyor.

OpenVPN ve SSTP Karşılaştırması

SSTP ve OpenVPN her ikisi de SSL 3.0 kullandığından ve her iki VPN protokolü de 443 numaralı bağlantı noktasını kullanabildiğinden oldukça benzerdir. Her iki protokol de 256 bit şifreleme ve yüksek düzeyde güvenli AES şifresi kullanabildiğinden, benzer bir güvenlik düzeyi sunar..

Bununla birlikte, OpenVPN açık kaynaklıdır, yani NSA ve FBI ile işbirliği yaptığı bilinen bir şirket olan yalnızca Microsoft’a ait olan SSTP’den çok daha güvenilirdir..

Ayrıca, güvenlik duvarları söz konusu olduğunda, OpenVPN SSTP’den biraz daha iyi görünüyor. Nasıl olur? İşte SSTP hakkında daha az bilinen bir gerçek – Microsoft’un kendilerine göre, protokol aslında kimliği doğrulanmış web proxy’lerini desteklemiyor. Bunun anlamı, ağ yöneticisinin SSTP başlıklarını teorik olarak algılayabilmesi ve kimlik doğrulama olmayan bir proxy kullanılıyorsa bağlantıyı kesebilmesidir..

Hızlar açısından SSTP’nin OpenVPN’den daha hızlı olduğu iddia ediliyor, ancak çok fazla kesin kanıt yok. OpenVPN’in oldukça kaynak yoğun olabileceği doğrudur, ancak genellikle TCP bağlantı noktasını kullandığında (aynı SSTP’nin kullandığı). Bununla birlikte, OpenVPN daha yüksek hızlar sunan UDP portunu da kullanabilir.

Platformlar arası uyumluluğa gelince, OpenVPN, yalnızca Windows, Linux, Android ve yönlendiricilerde bulunan SSTP’den önemli ölçüde daha fazla platformda çalıştığı için üst eline sahiptir. Yine de, SSTP’nin yerel olarak Windows platformlarında yerleşik olduğunu belirtmek gerekir, bu nedenle kurulumu OpenVPN’den daha kolaydır.

Genel olarak, hem OpenVPN hem de SSTP iyi bir seçimdir, ancak OpenVPN sadece daha verimlidir. SSTP hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu makaleye göz atın.

OpenVPN ve Wireguard karşılaştırması

Wireguard, OpenVPN’den daha fazla güvenlik sunduğunu iddia ediyor, ancak bunu destekleyecek çok fazla kanıt yok. AES yerine Wireguard, ChaCha20 şifresini kullanır, ancak her iki şifre 256 bit şifreleme sunar. Genel olarak, en azından şimdilik, ChaCha20’nin AES’den daha az kaynak yoğun olduğu görülüyor. Bunun dışında, Wireguard tıpkı OpenVPN gibi açık kaynaklıdır, bu nedenle bu konuda güvenilirdir.

Bağlantı hızları söz konusu olduğunda, Wireguard’ın en azından kendi kriterlerine göre OpenVPN’den daha hızlı olduğu iddia ediliyor. Bu bilgiye devam edersek, Wireguard’ın OpenVPN’den daha iyi bir verim ve önemli ölçüde daha kısa bir ping süresi olduğu görülmektedir..

Yine de, tüm bu avantajlara rağmen, Wireguard hala erken gelişme aşamasındadır. Şu anda, protokol çoğunlukla sadece Linux platformlarında çalışıyor ve sadece test için kullanılmalıdır. Online verilerinizi korumak için Wireguard’ı kullanmak aslında çok risklidir. Ayrıca, Wireguard şu anda kararsız.

Wireguard hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? O zaman bu web sitesine bakın.

OpenVPN ve SoftEther Karşılaştırması

Hem OpenVPN hem de SoftEther’in gerçekten güvenli protokoller olduğunu söylemek güvenlidir. Açık kaynak kodlu, AES gibi askeri sınıf şifreleri kullanıyorlar, 256 bit şifreleme kullanıyorlar ve ayrıca SSL 3.0 kullanıyorlar. Aralarındaki ana fark yaştır – SoftEther, OpenVPN’den çok daha yenidir. Bu nedenle, bazı insanlar OpenVPN’in çok daha güvenilir olduğunu düşünüyor.

Hız açısından SoftEther, OpenVPN’den daha iyi fiyat verir. Aslında, Tsukuba Üniversitesi’nden (SoftEther VPN’nin arkasındaki insanlar,% 100 sübjektif bir kaynak değil) yapılan araştırmaya göre, SoftEther protokolünün OpenVPN protokolünden 13 kat daha hızlı olması gerekiyor.

Her iki protokol de iyi sayıda platformda çalışır, ancak SoftEther’in kurulumu OpenVPN’den biraz daha kolay görünüyor. Ancak, SoftEther bağlantısı sunan bir VPN sağlayıcısı kullansanız bile, yine de çalışması için ek yazılım indirmeniz gerekeceğini bilmelisiniz. OpenVPN ile bu isteğe bağlıdır.

OpenVPN gibi, SoftEther de kendi sunucusunu çalıştırabilir, ancak SoftEther sunucusu aslında OpenVPN protokolünü IPSec, L2TP / IPSec, SSTP ve SoftEther gibi diğer protokollerle birlikte çalıştırabilir. OpenVPN sunucusu sadece kendi özel protokolünü çalıştırabilir.

Sonunda SoftEther sağlam bir OpenVPN alternatifidir. Herhangi bir nedenle – OpenVPN’i kullanamıyorsanız, SoftEther’i denemelisiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu bağlantıyı takip edin.

OpenVPN ve PPTP Karşılaştırması

Yeni başlayanlar için, PPTP güvenlik açısından OpenVPN’den önemli ölçüde daha zayıftır. OpenVPN 256 bit şifreleme anahtarlarını ve AES gibi şifrelemeleri işleyebilirken, PPTP MPPE şifresi üzerinden yalnızca 128 bit anahtarları kullanabilir. Ne yazık ki, MPPE şifrelemesinin kullanımı çok kolaydır – işte birkaç sorun:

 • MPPE, bit çevirme saldırılarına karşı savunmasızdır.
 • MPPE, NCP (Ağ Kontrol Protokolü) PPP (Noktadan Noktaya Protokolü) paketlerini şifreleyemez.
 • Şifre genellikle sunucunun orijinal olup olmadığını kontrol etmez.
 • MPPE, Reset-Request saldırısına karşı savunmasızdır (bir çeşit Orta Saldırı Adamı Saldırısı)

Ayrıca, PPTP kimlik doğrulama için MS-CHAP-v1 (güvenli olmayan) veya MS-CHAP-v2 (yine hiç güvenli değil) kullanabilir. OpenVPN, kimlik doğrulama için SHA-256, SHA-384 veya SHA-512 gibi daha iyi şifreleme kullanabileceğinden çok daha güvenlidir.

Ayrıca, PPTP’nin bir güvenlik duvarı ile engellenmesi oldukça kolaydır. OpenVPN, HTTPS bağlantı noktasını kullandığından ağ yöneticisi tarafından gerçekten engellenemez. Oh, ve NSA’nın PPTP trafiğini aşabileceğini unutmayalım.

PPTP’nin OpenVPN’den daha iyi olmasının tek yolu, çevrimiçi hızlar ve birden çok platformda yerel olarak kullanılabilir olmaktır. Şifrelemesinin zayıf olması nedeniyle PPTP çok hızlıdır. OpenVPN platformlar arasında yüksek düzeyde uyumlu olsa da, yerel olarak PPTP kadar platforma entegre değildir. Yine de, PPTP’nin gelecekteki işletim sistemlerinde ve cihazlarında artık yerel olarak bulunmayabileceğini belirtmek gerekir. Örneğin, macOS Sierra ve iOS 10’dan bu yana protokol macOS ve iOS cihazlarında mevcut değildir.

PPTP protokolü hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, üzerinde daha ayrıntılı bir makalemiz var..

OpenVPN ve L2TP / IPSec karşılaştırması

PPTP gibi, L2TP / IPSec birçok platformda yerel olarak mevcuttur. Bu nedenle, kurulumu OpenVPN’i kurmaktan çok daha kolaydır. Yine de, bir VPN hizmeti kullanırsanız, herhangi bir fark görmezsiniz. Öte yandan, L2TP / IPSec OpenVPN’den daha az bağlantı noktası kullanır ve 443 numaralı bağlantı noktasını kullanmaz. Bu nedenle, protokolün bir NAT güvenlik duvarı tarafından engellenmesi daha kolaydır..

L2TP / IPSec’in tamamı tamamen Microsoft’a ait olmasa da (Cisco tarafından da geliştirildiğinden), açık kaynak kodlu OpenVPN kadar güvenilir değil. Ayrıca, Edward Snowden’ın daha önce L2TP’nin NSA tarafından kasıtlı olarak zayıfladığını iddia ettiğini belirtmek önemlidir..

Oh, ve güvenlikten bahsetmek gerekirse, L2TP’nin kendi başına 0 şifreleme sunduğunu bilmeniz gerekir. Bu yüzden her zaman IPSec ile eşleştirilir. Ayrıca, TCP’deki OpenVPN bazen bir kaynak domuzu olsa da, L2TP / IPSec de çok fazla kaynak yoğundur (cihazınızın ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak) çünkü verileri iki kez kapsadığı için.

L2TP / IPSec hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, işte size yararlı bir bağlantı.

OpenVPN ve IPSec karşılaştırması

IPSec genellikle L2TP ve IKEv2 ile eşleştirilir, ancak bu protokole kendi başına erişim sunan VPN sağlayıcıları bulabilirsiniz.

Peki, OpenVPN protokolüne karşı nasıl ücret alıyor? Her ikisi de benzer şekilde iyi bir güvenlik seviyesi sunuyor. Yine de, yapılandırırken IPSec ile daha dikkatli olmanız gerekir, çünkü küçük bir hata sunduğu korumayı bozabilir. Ayrıca, IPSec çekirdek alanını (cihazda işletim sistemi için ayrılmış alan) işgal ettiğinden, güvenliği satıcı tarafından yapılandırılma şekliyle sınırlandırılabilir. Bu ayrıca IPSec’i kullanıcı alanını (uygulamalara ayrılan sistem belleği) kullanan OpenVPN’den daha az taşınabilir hale getirir.

IPSec genellikle birçok platformda yerel olarak bulunurken, OpenVPN’in manuel olarak yapılandırılması gerekir. Doğal olarak, bir VPN hizmeti kullanıyorsanız bu bir sorun değildir. Dikkate değer başka bir şey, IPSec trafiğinin bazen bazı güvenlik duvarları tarafından engellenebilmesidir, OpenVPN UDP veya TCP paketlerinde bu tür sorunlar yoktur.

Hızlara ve dengeye gelince, yeterli bant genişliğiniz ve nispeten güçlü bir cihazınız varsa her ikisi de oldukça iyi. Yine de, IPSec’in tünel üzerinde anlaşmak için OpenVPN’den daha uzun sürebileceğini bilmelisiniz.

IPSec hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu makaleye göz atın.

OpenVPN ve IKEv2 / IPSec

OpenVPN ve IKEv2’nin her ikisi de güvenli protokollerdir, ancak OpenVPN’in verileri Aktarım düzeyinde güvenli hale getirmek için TLS / SSL kullandığını, IKEv2 ise IP düzeyinde verileri koruduğunu belirtmek gerekir. Genel olarak, bu büyük bir fark değildir, ancak yine de bunu bilmek iyidir. IKEv2, Cisco tarafından Microsoft ile birlikte geliştirilirken, IKEv2’nin açık kaynaklı uygulamaları olduğundan bu çok büyük bir sorun değil.

OpenVPN, platformlar arası uyumluluk söz konusu olduğunda daha fazla destek sunar, ancak IKEv2, yerel olarak BlackBerry cihazlarına entegre olduğu için genellikle mobil kullanıcıların favorisidir. Ayrıca, IKEv2 ağ değişikliklerine dayanabileceğinden OpenVPN’den daha iyi kararlılık sunma eğilimindedir. Bu ne anlama geliyor? Örneğin, bir WiFi bağlantısından hareket halindeyken veri planı bağlantınıza geçecek olsaydınız, IKEv2’nin bağlantıyı kesmeden bunu başarabileceğini.

Bunun yanı sıra, IKEv2’nin OpenVPN’den daha hızlı olma eğiliminde olduğunu bilmelisiniz, ancak engellenmesi de OpenVPN protokolünden daha kolaydır. Neden? IKEv2, UDP bağlantı noktası 500 kullandığından ve ağ yöneticilerini hedeflemek için genellikle OpenVPN tarafından kullanılan 443 numaralı bağlantı noktasına göre daha kolay bir zamana sahiptir..

Genel olarak, cep telefonunuzu çok kullanırsanız, özellikle yurtdışına seyahat ederken IKEv2’nin OpenVPN’den daha iyi bir seçim olduğunu söyleyebiliriz. Aksi takdirde, OpenVPN’e sadık kalmalısınız.

IKEv2 hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu bağlantıyı izleyin.

Peki, neden OpenVPN Kullanıyorsunuz ve Ne Zaman Yapmalısınız??

OpenVPN protokolünü kullanmanın ana nedeni, çok güvenli, gerçekten kararlı olması ve birden fazla platformda çalışmasıdır. Çoğu güvenlik uzmanı, çevrimiçi yaptığınız her şey için her zaman OpenVPN kullanmanızı önerir – özellikle de şeffaf bir seçenek olduğu için (açık kaynak olması nedeniyle).

OpenVPN’in ne zaman kullanılacağına ilişkin olarak, çevrimiçi oyun oynarken, torrent indirirken ya da bilgi uçurmak için olsun, çevrimiçi bağlantılarınızı korumak istediğinizde uygun bir VPN protokolüdür. İster coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğin engelini kaldırıyor olun, ister yalnızca işyerindeki veya okuldaki web sitelerinin engellemesini kaldırın, bir güvenlik duvarını atlamanız gerektiğinde OpenVPN de iyi bir seçimdir.

Alt satır – OpenVPN Nedir?

OpenVPN, hem açık kaynaklı bir VPN protokolü hem de insanların güvenli VPN bağlantıları çalıştırmasını sağlayan VPN yazılımıdır. Çoğu VPN sağlayıcısı bu protokolü sunduğu için çok güvenlidir (OpenSSL kitaplığını ve 256 bit şifrelemeyi kullanır) ve birden çok platformda çalışır. OpenVPN, VPN protokolleri arasında en iyi seçim olarak kabul edilir, sadece SoftEther buna rakip olabilir.

Genel olarak, OpenVPN bağlantılarına erişim sağlayan ancak diğer VPN protokollerine erişim sunan bir VPN sağlayıcısı seçmelisiniz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map