PPTP Nedir? (Bilmeniz Gereken Her Şey) |


PPTP Nedir?

PPTP Noktadan Noktaya Tünel Protokolü anlamına gelir ve bu tarihten on yıl önce geliştirilmesine rağmen 1995’te tanıtılan bir VPN protokolüdür. PPTP, tünelleme özelliği olmayan önceki PPP standardında iyileşti. Windows sistemlerinde bir protokol uygulaması olarak başlayan şey, çok sayıda platformda hızla yaygın bir VPN protokolü haline geldi.

Bir VPN protokolü olan PPTP, VPN istemcisini sağlamaktan sorumlu bir dizi kuraldır -> VPN sunucusu iletişim süreci düzgün bir şekilde işleniyor.

PPTP Nasıl Çalışır

Temel olarak, PPTP istemcisi, tüm çevrimiçi verilerinizi ve trafiğinizi aynı anda şifreleyerek güvenli hale getirerek PPTP sunucusuna bir bağlantı (“tünel” de denir) kurar..

Bu daha basit bir açıklama. Daha karmaşık bir tanım istiyorsanız, PPTP’nin ağ verilerini kapsadığını ve bir IP zarfına koyduğunu bilmelisiniz. O andan itibaren, bir yönlendirici veya başka bir cihaz bu verilerle her karşılaştığında, onu bir IP paketi olarak ele alacaktır. Veriler PPTP sunucusu tarafından alındıktan sonra, web’e veya hedef cihaza yönlendirilir.

PPTP tüneli 1723 numaralı TCP bağlantı noktasındaki eş ile iletişim kurularak kurulur. Bu bağlantı daha sonra kapsülleme tünelini aynı eşe kurmak ve yönetmek için kullanılır. Ayrıca, PPTP şifreleme tünelinin her iki ucunda, protokol aktarılan veri paketlerinin kimliğini doğrulayacaktır..

PPTP Hakkında Genel Teknik Detaylar

 • Bir sunucuya bağlantı kurmak için PPTP’nin yalnızca sunucu adresine ve şifrenin yanında bir kullanıcı adına ihtiyacı vardır.
 • PPTP bağlantısı platformlar arası uyumludur. Protokol Windows, Linux, macOS, iOS, Android, Domates, DD-WRT ve diğer işletim sistemleri ve cihazlarda çalışır.
 • PPTP, GRE (Genel Yönlendirme Kapsülleme), TCP bağlantı noktası 1723 ve IP bağlantı noktası 47’yi kullanır.
 • PPTP, 128 bite kadar şifreleme anahtarlarını destekler ve MPPE (Microsoft Noktadan Noktaya Şifreleme) kullanır.

PPTP Tarafından Desteklenen Tünel Türleri

 • Gönüllü Tünel Oluşturma – Bu tür tünel oluşturma istemci tarafından başlatılır, bu nedenle ISS veya köprü desteği gerekmez.
 • Zorunlu Tünel Oluşturma – Bu tür tünelleme PPTP sunucusu tarafından başlatıldığından, yönlendirici ve ağ erişim sunucusu desteği gereklidir.

PPTP Geçişi Nedir??

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız VPN Geçişinin ne olduğu hakkında bir makalemiz var, ancak PPTP Geçişini hızlı bir şekilde anlayabilmeniz için daha kısa sürüm:

VPN geçişi

Temel olarak, hemen hemen tüm cihazlar web’e bir NAT cihazı (normalde bir yönlendirici) aracılığıyla bağlanır. Sorun şu ki, PPTP yerel olarak NAT’da desteklenmiyor, yani bir PPTP bağlantısı kurulamıyor. PPTP Geçişi, bu sorunu çözen ve PPTP VPN bağlantılarının NAT üzerinden geçişine izin veren bir yönlendirici özelliğidir.

PPTP Düz geçişi Nasıl Çalışır??

VPN Geçişi, bir VPN istemcisinden kaynaklanan veri paketlerinin VPN sunucusuna ulaşmak için NAT üzerinden geçmesine izin verecek bir yönlendirici almakla ilgilidir.

PPTP Passthrough söz konusu olduğunda, bilmeniz gereken ana şey şunlardır:

 • PPTP’nin GRE kullandığı söylenir, ancak – daha spesifik olmak gerekirse – aslında Gelişmiş GRE’yi kullanır.
 • Geliştirilmiş GRE’nin “Çağrı Kimliği” olarak bilinen bir özelliği vardır. PPTP bağlantısı her kurulduğunda benzersiz bir Çağrı Kimliği oluşturulur ve bu bağlantı daha sonra veri paketinin değiştirilmiş başlığına eklenir.
 • Benzersiz Çağrı Kimliği, NAT üzerindeki bağlantı noktalarının yerine bir tür yedek olarak kullanılabilir, çünkü NAT’ın arkasındaki PPTP VPN istemcilerini tanımlamak için kullanılabilir. Çağrı Kimliği özelliğinin yalnızca PPTP trafiği için bağlantı noktalarının yerine kullanıldığını belirtmek gerekir..
 • Yönlendiriciler, PPTP trafiği ile uğraşırken bağlantı noktaları ve Çağrı Kimlikleri arasında nasıl geçiş yapılacağını “bilmelidir”. PPTP trafiğine izin vermek için tam olarak bunu yapabilme yeteneği, PPTP Geçişi’nin tam olarak ne olduğudur..

PPTP Güvenli mi?

PPTP eskiden güvenliydi, ama artık böyle değil. Basitçe söylemek gerekirse, PPTP güvenliği günümüz standartlarına göre çok eski ve çevrimiçi verilerinizi korumak için bu protokolü kullanmak çok riskli.

PPTP’nin sahip olduğu tüm güvenlik sorunlarına hızlı bir genel bakış:

 • NSA’nın aslında PPTP trafiğini kırmayı başardığına dair belgelenmiş kanıtlar var.
 • PPTP, kimlik doğrulama için MS-CHAP-v1 kullanabilir. Bu sorun MS-CHAP-v1 güvenli değildir, çünkü siber suçluların bir exchange’den NT Password karmalarını ayıklamasını mümkün kılan araçlar vardır.
 • PPTP, kimlik doğrulama için MS-CHAP-v2’yi de kullanabilse de, güvenli bir seçenek de değildir. Görünüşe göre, MS-CHAP-v2 sözlük saldırılarına karşı savunmasızdır ve MS-CHAP-v2 D4 parolası yaklaşık 23 saat içinde gerçekten kırılabilir.
 • MPPE (PPTP tarafından kullanılan şifreleme) RC4 akış şifresini kullandığından, bir bilgisayar korsanı, şifreleme metninin kimlik doğrulaması olmadığı için şifreleme metninin savunmasız olduğu gerçeğinden yararlanmak için biraz çevirme saldırısı kullanabilir..
 • Yukarıda tartışılan tüm güvenlik sorunları şimdiye kadar oldukça iyi biliniyor ve bu, PPTP trafiğini hackerlar için çok muhtemel bir hedef haline getiriyor, çünkü kötü niyetli saldırılara karşı çok savunmasız.

PPTP Hızlı mı?

Evet, düşük şifreleme seviyesi nedeniyle PPTP yüksek bağlantı hızları sunabilmektedir. Normalde, VPN şifrelemesi çevrimiçi hızlarınızı düşürebilir, ancak – bu durumda – bu çok fazla sorun olmamalı.

Akıllı DNS Hızı

PPTP Kurulum Süreci Ne Kadar Basit??

Kurulum söz konusu olduğunda, PPTP bağlantıları çoğu VPN kullanıcısı için oldukça popülerdir, çünkü bu protokolün ayarlanması ve yapılandırılması çok kolaydır. Bunun nedeni çoğunlukla PPTP’nin çoğu işletim sistemine ve cihaza entegre olmasıdır. Linux kullanıcıları bile PPTP bağlantısı kurmak için kolay bir zamana sahiptir.

Genellikle, birkaç ayarda değişiklik yapmanız ve işletim sisteminizin ağ ayarları alanına sunucuyla ilgili bazı veriler girmeniz yeterlidir ve bir PPTP bağlantısı ayarlamayı tamamladınız..

PPTP VPN Desteği Nedir??

PPTP VPN desteği, kullanıcılarına hizmetlerini kullandıklarında PPTP bağlantısına erişmelerini sağlayan bir VPN sağlayıcısı anlamına gelir. Genellikle, VPN sağlayıcının sunucularından birine bağlanmadan önce ne tür bir bağlantı kullanmak istediğinizi (bu durumda PPTP) seçebilirsiniz..

Bununla birlikte, yalnızca PPTP bağlantıları sunan VPN sağlayıcılarına dikkat edin. Daha önce tartıştığımız gibi, bu VPN protokolü artık güvenilir ve güvenli değil, bu yüzden İnternet’te bir VPN kullanırken PPTP’nin yanı sıra diğer VPN protokollerinin de seçilmesi daha iyi.

Ayrıca Daha Fazla Protokol Sunan Güvenilir Bir PPTP VPN Gerekiyor?

Sinir bozucu coğrafi blokları hızlı bir şekilde atlamanıza yardımcı olacak iyi bir VPN arıyorsanız, sizi ele geçirdik. CactusVPN PPTP bağlantıları ve 28+ yüksek hızlı sunucu sunar. Ayrıca, sunucularımızın her biri sınırsız bant genişliği ile donatılmıştır.

Hepsi bu değil – PPTP’nin yanı sıra, web’e eriştiğinizde beş VPN protokolü arasından seçim yapabilirsiniz: OpenVPN, SoftEther, IKEv2 / IPSec, SSTP ve L2TP / IPSec.

Tonlarca Cihazda VPN Bağlantılarının Keyfini Çıkarın

PPTP bağlantısı kurmak ve VPN protokolleri arasında geçiş yapmak, birçok cihazda ve işletim sisteminde çalışan kullanıcı dostu VPN uygulamalarımız sayesinde son derece basittir Windows, macOS, Android, Android TV, iOS ve Fire TV.

Öncelikle PPTP VPN’imizi Ücretsiz Deneyin

Rahat bir abonelik planı seçmeden önce, VPN hizmetimizi 24 saat boyunca ücretsiz olarak test edebilirsiniz – kredi kartı bilgileri gerekmez.

Ve bir kez CactusVPN kullanıcısı olduktan sonra, hizmetimizde herhangi bir sorun olursa 30 günlük para iade garantimizle arkanız devam edecek.

PPTP Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları

 • PPTP çok hızlı bir VPN protokolüdür.
 • PPTP’nin çoğu işletim sistemi ve cihazda kurulumu ve yapılandırması gerçekten kolaydır.
 • Protokolün yüksek platformlar arası uyumluluğu nedeniyle, tonlarca platformda bir PPTP bağlantısı kurulabilir.

Dezavantajları

 • PPTP şifrelemesi eşittir ve çevrimiçi veri ve trafiğin güvenliği için uygun değildir. NSA aslında PPTP trafiğini kırdı.
 • PPTP bağlantısı, kötü niyetli saldırılara maruz kalan siber suçlular tarafından kullanılabilir.
 • PPTP yerel olarak NAT ile çalışmadığından, PPTP Düz geçişli bir yönlendirici genellikle gereklidir.
 • PPTP bağlantısı güvenlik duvarları tarafından kolayca engellenebilir.

PPTP Protokolü Diğer VPN Protokolleri ile Nasıl Karşılaştırılır??

PPTP’nin çoğu VPN sağlayıcısının genellikle erişim sağladığı diğer protokollere göre ücretlerine genel bir bakış:

1. PPTP ve L2TP / IPSec karşılaştırması

Güvenli bir çevrimiçi deneyim arıyorsanız, PPTP yerine L2TP / IPSec ile daha iyi durumdasınız. Birincisi, L2TP / IPSec 256-bit şifreleme anahtarları kullanabilir ve ayrıca son derece güvenli AES şifresini de kullanabilir. Ayrıca, L2TP / IPSec, NAT güvenlik duvarları tarafından engellenemediğinden emin olmak için yapılandırılabilir. Öte yandan, PPTP güvenlik duvarları tarafından engellenebilir – bazen oldukça kolay.

PPTP’nin L2TP / IPSec’den daha iyi olmasının tek yolu sunduğu çevrimiçi hızdır. Düşük şifreleme nedeniyle, PPTP çok hızlı olabilir, bu nedenle örneğin coğrafi olarak engellenen içeriğe hızlı erişime ihtiyaç duyanlar için daha ideal bir seçenek olabilir..

L2TP hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu makaleye göz atın.

2. PPTP ve IKEv2 / IPSec

En başından beri IKEv2 / IPSec, AES-256 şifreleyici kullanabildiğinden PPTP’ye göre çok daha güvenlidir. Ancak IKEv2 / IPSec’in kurulumu PPTP’den daha zordur.

Hem IKEv2 / IPSec hem de PPTP çok kararlıdır – IKEv2 / IPSec, ağ değişikliklerine karşı koyabildiğinden, mobil kullanıcılar için mükemmel bir seçimdir. Yine de, PPTP’nin güvenlik duvarlarıyla engellenmesi daha kolay olduğu için daha az güvenilir olduğunu belirtmemiz gerekir..

Son olarak, hız açısından, her iki VPN protokolü de oldukça bağlıdır. PPTP çok hızlı olabilir ve IKEv2 / IPSec de aynı derecede hızlı olabilir – ancak üstte ekstra bir güvenlik katmanıyla.

IKEv2 / IPSec hakkında daha fazla okumak istiyorsanız, bu bağlantıyı takip edin.

3. PPTP ve IPSec karşılaştırması

PPTP ve IPSec’in her ikisi de kapsülleme teknolojilerini kullanır, ancak IPSec, PPTP’den önemli ölçüde daha güvenlidir. Ayrıca, IPSec PPTP kadar kararlı değildir, ancak bir son uygulamanın farkında olmadan trafiği şifreleyebileceğinden, bir güvenlik duvarıyla engellenmesi çok daha zordur.

Öte yandan, PPTP IPSec’ten daha hızlıdır ve VPN sağlayıcının ucunda yapılandırmak çok daha kolaydır.

IPSec hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Üzerine zaten bir makale yazdık.

4. PPTP ve OpenVPN karşılaştırması

PPTP ile karşılaştırıldığında, OpenVPN çok daha güvenli bağlantılara sahiptir. Protokol, AES-256 şifresini kullanabilir, herhangi bir bağlantı noktasını kullanabilir ve ayrıca OpenVPN’in açık kaynak olması ve NSA ile işbirliği yaptığı bilinen bir şirket olan Microsoft tarafından geliştirilen PPTP’den daha güvenilir olmasını sağlar..

Hepsinden önemlisi, OpenVPN trafiğinin SSL veya HTTPS trafiğinden ayrı söylemek çok zor olduğu düşünüldüğünde, OpenVPN gerçekten engellenemez..

PPTP, hız konusunda OpenVPN’i geçiyor. Daha iyi hızlar için UDP’de OpenVPN kullanabileceğiniz doğru olsa da, PPTP’nin bağlantı hızlarına gerçekten yaklaşmıyor. Ayrıca, PPTP’nin yapılandırılması OpenVPN’den önemli ölçüde daha kolaydır (deneyim seviyenize bağlı olarak birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir).

OpenVPN hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu makaleye göz atın.

5. PPTP ve SoftEther karşılaştırması

Nispeten yeni bir VPN protokolü olmasına rağmen, SoftEther PPTP’den çok daha kararlı, ondan dört kat daha hızlı ve PPTP’den de daha güvenli ve SoftEther güvenli bağlantılar için SSL 3.0 kullanıyor ve 256 bit şifreleme kullanabiliyor. Dahası, bir SoftEther VPN sunucusu kurarsanız, birden fazla VPN protokolü (SSTP, OpenVPN, IPSec, L2TP / IPSec ve SoftEther gibi) için desteğin tadını çıkaracaksınız, PPTP VPN sunucusunun size sunamayacağı bir şey.

Platformlar arası uyumluluk, kurulum kolaylığı ve kullanılabilirlik söz konusu olduğunda PPTP, SoftEther ile karşılaştırıldığında parlar. Durduğu gibi, SoftEther’in herhangi bir işletim sisteminde yerel desteği yoktur ve yazılım tabanlı bir çözümdür, yani kullanmak istiyorsanız ek bir yazılım yüklemeniz gerekecektir – VPN sağlayıcısı ona erişim sunuyor olsa bile. Bundan bahsetmişken, şu anda SoftEther desteği sunan birçok VPN sağlayıcısı yok.

SoftEther hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? İşte bunun hakkında yazdığımız bir makale.

6. PPTP ve SSTP Karşılaştırması

SSTP (Güvenli Soket Tünel Protokolü) Microsoft tarafından da geliştirildi ve ilk olarak Windows Vista ile tanıtıldı. Güvenlik açısından SSTP, 256 bit şifreleme kullanabildiği ve OpenVPN gibi SSL 3.0 kullandığından PPTP’den çok daha güvenlidir. Bu, 443 numaralı bağlantı noktasını kullandığından güvenlik duvarı engellemesini kolayca atlayabileceği anlamına gelir – aynı bağlantı noktası HTTPS trafiği.

Bununla birlikte, hız söz konusu olduğunda SSTP daha sınırlıdır (çok fazla değil). Ayrıca, SSTP yalnızca Windows işletim sistemlerinde yerleşik olarak bulunur ve yönlendiriciler, Linux ve Android’de yapılandırılabilir, bu nedenle PPTP’nin olduğu kadar çok platformda mevcut değildir.

SSTP hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bununla ilgili kılavuzumuzla ilgilenebilirsiniz..

7. PPTP ve Tel Koruma

Wireguard çok yeni bir VPN protokolüdür ve PPTP’den daha yüksek güvenlik sunar. Bunun yanı sıra, açık kaynak kodlu ve iddia edilen birçok VPN protokolünden daha hafif ve daha hızlı.

Ancak – şimdilik en azından PPTP, Wireguard’dan daha hızlı ve çok daha kararlı olduğu için hala üst ele sahip. Sadece bu değil, aynı zamanda Wireguard şu anda sadece Linux’ta çalışıyor ve hala deney aşamasında, bu yüzden düzenli olarak çevrimiçi tarama için değil, yalnızca test için kullanılmalıdır.

Wireguard hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, işte bu konuda yazdığımız bir makale var.

Yani, PPTP Bağlantısı Buna Değer Mi?

Tüm güvenlik kusurlarına rağmen, PPTP kullanmak için iyi bir VPN protokolüdür. Ancak, yalnızca coğrafi kısıtlamalı içeriğin engellemesini kaldırmak ve / veya akışını gerçekleştirmek için hızlı bir yol arıyorsanız kullanmanızı öneririz. Hassas çevrimiçi bilgilere (örneğin, e-postanız veya banka hesabınız gibi) erişirken PPTP’yi hiçbir koşulda kullanmamalısınız..

Yine de, daha yeni işletim sistemlerinin ve cihazların eski güvenlik standartları nedeniyle PPTP’yi artık desteklemeyebileceğini unutmayın. Örneğin, PPTP artık macOS Sierra ve iOS 10 ve daha yeni sürümlerde desteklenmemektedir.

PPTP Nedir? Alt çizgi

PPTP (Noktadan Noktaya Tünel Protokolü), bir VPN istemcisi ile bir VPN sunucusu arasında uygun iletişimi sağlamak için kullanılan bir VPN protokolüdür. 1995’te Windows platformlarında başladı, ancak şimdi diğer birçok işletim sisteminde ve cihazda da mevcut.

Çoğu VPN sağlayıcısı PPTP sunar, ancak bunu yalnızca coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek veya bu içeriği izlemek için kullanmalısınız. Çok hızlı olmasına rağmen hiç güvenli değil. Aslında, hassas bilgilere (banka hesabınız veya kredi kartı bilgileriniz gibi) erişmek için PPTP’yi kullanmak çalınmanın kesin bir yoludur.

Bir VPN sağlayıcısı arıyorsanız, birden fazla VPN protokolüne erişim sunan bir tane seçmenizi öneririz. Sadece PPTP ile sınırlı olmak ideal değildir ve aslında oldukça tehlikelidir..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me