VPN Bağlantı Noktası İletme (Bilmeniz Gereken Her Şey) |


Liman Nedir?

Bağlantı noktası, bir protokole atanan, verilerin web üzerinden nasıl gönderileceğini ve alınacağını yöneten bir dizi komut ve kural olan belirli bir sayıdır. Bunun bir örneği HTTPS üzerinden aktarılan tüm verilere atanan 443 numaralı bağlantı noktasıdır.

Bağlantı noktası numarası kablosuz kanal gibi çalışır ve farklı protokoller arasındaki olası çakışmaları önler. Bağlantı noktası numaraları ağ güvenliği için de gereklidir, çünkü bağlantı noktasını engellemek aynı zamanda ağdaki belirli bir protokolü de engeller.

Port Yönlendirme Nedir??

Bağlantı noktası iletme (bağlantı noktası eşleme olarak da bilinir), bilgisayar bağlantı noktalarını yerel ağ ve uzak aygıtlar arasında yeniden yönlendirme yöntemidir. Bu teknik genellikle İnternet bağlantılı cihazlara ve hizmetlere uzaktan erişmek için kullanışlıdır.

Bağlantı noktası iletme genellikle bir yönlendiricinin yanında kullanılmalıdır, çünkü söz konusu yönlendirici büyük olasılıkla yerel bir ağdaki aygıtların tek tek IP adreslerini tek bir IP adresine çeviren ve esas olarak aşağıdakilere sahip yönlendiriciye bağlı aygıtlara izin veren bir işlem olan NAT (Ağ Adresi Çevirisi) kullanır. İnternete ISS’niz tarafından atanan IP ile bağlanmak için kendi ağ adresleri (dizüstü bilgisayar veya oyun konsolu gibi).

Bu bağlamda, sahne arkası işlemi olan bağlantı noktası yönlendirme, belirli bir IP’ye (bu durumda NAT aracılığıyla elde edilen IP adresleri) giden veri ve trafiği durdurur ve farklı bir IP’ye ( uzaktan erişmek istediğiniz cihaz, örneğin).

Bağlantı Noktası İletme Nasıl Çalışır??

Web üzerinden bir istek gönderilmesi gerektiğinde, söz konusu istek hakkında bilgi içeren veri paketleri oluşturulur ve bunlar Internet üzerinden gönderilir. Çeşitli veriler arasında, bu paketler bilgisayarın veya cihazın hedefi hakkında bilgi içerir.

Normalde, veri paketinin başlığı bir ağ yönlendiricisi tarafından analiz edilir. Daha sonra, paket başlıkta bulunan hedefe gönderilir.

Ancak bağlantı noktası yönlendirme ile, kesişen uygulama (örneğin bir VPN istemcisi) veri paketinin başlığını kontrol eder, hedefi görür ve ardından başlıkta bulunan verileri yeniden yazar. Ardından, veri paketi yeni atanan hedefe gönderilir. Bir VPN söz konusu olduğunda, yeni hedef genellikle VPN sağlayıcısı tarafından kullanılan sunuculardan biridir.

Neden Bazı VPN Sağlayıcıları VPN Bağlantı Noktası Yönlendirme Sunuyor??

Birçok VPN sağlayıcı, kullanıcılarını kötü niyetli olabilecek gelen bağlantılardan korumak için bir NAT güvenlik duvarı kullanır. Bu yararlı olsa da, bazen kullanıcıların gerçekten istediği gelen bağlantıları engelleyerek sorunlara neden olabilir..

Örneğin, bir NAT güvenlik duvarı torrent ile etkileşime girebilir. Nasıl? Her şey “tohumlama” eylemiyle ilgilidir – kendi torrent istemcinize bir dosya indirmek isteyen diğer kullanıcılardan gelen bağlantıları kabul etmek. Tohumlama, bir torrentin yükleme hızına katkıda bulunduğu olarak da bilinir ve herkesin ilk önce bir torrent indirebilmesi gerekir.

NAT güvenlik duvarı, diğer P2P kullanıcılarının istemcinizle istenmeyen bağlantılar başlatmasını engelleyebilir ve böylece tohumlama işleminizi durdurabilir.

Ancak bir VPN sağlayıcısı port yönlendirme sunuyorsa, istemci gelen bağlantıları yeniden yönlendirerek NAT güvenlik duvarını atlayabilmelerini sağlar.

Torrenting için VPN Bağlantı Noktası İletme Gerekli mi??

Pek sayılmaz. Bağlantı noktası yönlendirme eksikliği normalde indirme hızlarınızı etkilemez. Yükleme hızlarınız bazen bir darbe alabilir, ancak yine de belirli durumlarda tohum ekebilirsiniz. Yükleme hızına katkıda bulunmayı önemsemiyorsanız ve yalnızca bir dosya indirmek istiyorsanız, VPN bağlantı noktası yönlendirmesine gerek yoktur..

Bağlantı noktası iletmenin torrent için zorunlu olması için tek yol, Swarm’daki her bir kullanıcının (bir torrent indirip yükleyen tüm kullanıcılar) bir NAT güvenlik duvarının arkasında olması.

Bağlantı Noktası Yönlendirme Güvenli mi??

Yönlendiricinizi manuel olarak port yönlendirme sunacak şekilde ayarlamaya çalışmak biraz sorunlu olabilir. Neden? Çünkü çevrimiçi iletişimleriniz muhtemelen düşündüğünüz kadar güvenli değil.

Kötü Amaçlı Yazılım nedir?

Yönlendiricinizdeki bağlantı noktalarını yönlendirmek, sizi yeterli güvenlik önlemleri almazsanız, özellikle de uzaktan erişim için bir bağlantı noktasını açık bırakırsanız, sizi siber suçlular ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından kullanılabilecek çeşitli güvenlik açıklarına maruz bırakabilir..

VPN bağlantı noktası yönlendirme ise, bağlantı noktası yönlendirme sizin değil VPN sağlayıcısının tarafında yapıldığından normalde oldukça güvenlidir. Ayrıca, bağlantınız hala VPN’in şifrelemesiyle korunuyor.

Bununla birlikte, bir şeyden bahsetmemiz gerekiyor – 2015 yılında, VPN bağlantı noktası yönlendirmesi sunan VPN sağlayıcılarının, VPN kullanıcılarının gerçek IP adreslerini potansiyel olarak açığa çıkarabilecek bir güvenlik açığından (“Bağlantı Noktası Hatası” denir) etkilendiği keşfedildi. Neyse ki, güvenlik açığını önlemek kolaydır, ancak bağlantı noktası yönlendirmesi sunan tüm VPN sağlayıcılarının son yıllarda gerekli önlemleri aldıklarına dair bir garanti yoktur..

Tabii ki, VPN bağlantı noktası yönlendirmesi sunmayan bir VPN sağlayıcı kullanıyorsanız, bir bağlantı noktasının IP adresinizi web’de sızdırmayacağı konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Güvenli bir VPN Hizmetine ihtiyacınız var?

Kişisel verilerinizi ve web üzerindeki çevrimiçi trafiğinizi korumanın bir yolunu arıyorsanız, sizi ele geçirdik. CactusVPN yüksek kaliteli AES şifreleme, 6 VPN protokolü, sınırsız bant genişliği ve düşük maliyetli abonelikler sunar.

Ayrıca, 25+ yüksek hızlı sunucumuzdan 9’u torrent desteği sunuyor ve 24 saat ücretsiz deneme ve 30 günlük para iade garantisi sunuyoruz.

Bottom Line – VPN Port Yönlendirme Nedir??

VPN bağlantı noktası iletme, NAT güvenlik duvarlarına sahip VPN sağlayıcılarının, VPN kullanıcılarının istediği (torrent bağlantıları gibi) güvenlik duvarı tarafından filtrelenecek ve veri paketi başlığında bulunan hedefi değiştirmelerine yardımcı olmak için kötü amaçlı olmayan bağlantılara müdahale etmesinin bir yoludur bağlantıları NAT güvenlik duvarını atlar.

Ancak, VPN bağlantı noktası yönlendirmenin P2P için zorunlu olmadığını bilmelisiniz. Yalnızca yüksek bir tohumlama hızına sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız veya bir torrent indiren / tohumlayan her bir kişi bir NAT güvenlik duvarının arkasındaysa (bu çok olası bir senaryo değildir) gereklidir..

Ayrıca, VPN bağlantı noktası yönlendirmesi sunan bir sağlayıcının bir bağlantı noktası başarısız saldırısına karşı güvenlik önlemleri alıp almadığını söylemek zor (bir VPN’ye bağlandığınızda gerçek IP adresinizi sızdırabilecek bir güvenlik açığı).

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map