VPN’ler Yasal mı ve VPN Yasal mı? |


VPN’lerin yasa dışı olduğu ülkelerde durumun ne olduğunu ve ABD, İngiltere ve Japonya gibi ülkelerde VPN’lerin yasal olup olmadığını tartışacağız (diğer belirli ülkeler hakkında bilgi edinmek isterseniz, çekinmeyin bize mesaj göndermek için).

feragat. Lütfen bu makalede sunduğumuz bilgilerin kendi araştırmamızın sonucu olduğunu anlayın. Avukat değiliz, bu nedenle bu konuda tartışılan her şeyin her zaman% 100 doğru olduğunu garanti edemeyiz. En iyi sonuçları elde etmek için ülkenizdeki VPN yasallığı konusunda kendi avukatınıza danışmanızı öneririz..

VPN Yasadışı mı yoksa Kullanmaya Uygun mu??

Sorunun kısa cevabı “Evet, VPN kullanmak tamamen yasaldır.”VPN’lerin özellikle yasadışı olduğu bir ülkede ikamet etmedikçe (aşağıda tartışacağımız bir şey), endişelenecek bir şey yok.

Yine de, VPN yasal olduğu birçok ülkede kullanırken, yasadışı eylemlerde bulunmak için bir VPN kullanmanın yasa dışı olduğunu lütfen unutmayın. Yasadışı eylemleri oluşturan şey ülkenizin yasalarına bağlıdır, ancak genellikle dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı, takip, çocuk pornografisi ve – bazen – dosya paylaşımı gibi şeyleri içerir.

Neden Bazı Ülkeler VPN’leri Yasadışı Bırakıyor??

Bu soruyu spekülasyon yapmadan cevaplamak oldukça zor, ama – genel olarak – her şey iki senaryoya geliyor:

  1. İnsanlar suç faaliyetlerinde bulunmak için VPN teknolojisini kullanıyor ve hükümetler VPN hizmetlerine erişimi kısıtlayarak mücadele etmeye çalışıyor.
  2. Hükümetler, gözetim ajansları ve yetkililer, insanların sansürlenen web sitelerinden (anlatılarına aykırı bilgiler) ücretsiz bilgiye erişebilmekten korkuyorlar. Bu nedenle, çevrimiçi haklar ve özgürlüklerin gelgitini azaltmak için VPN kullanımını yasaklıyorlar.

VPN’nin Yasadışı Olduğu Ülkeler

Bekle, bazı ülkelerde VPN kullanmak yasa dışı mı?”

Maalesef öyle. Pek çok ülke VPN kullanımına karşı yasal işlem yapmadı, ancak az sayıda ülke hala bahsetmeye değer.

vpn yasadışı mı

Buna ulaşmadan önce, bir şeyi anlamanız gerekiyor – bazı ülkeler VPN kullanımına karşı yasalar çıkartabilir, ancak bu söz konusu ülkelerdeki insanların VPN kullanmasını gerçekten engellemez.

Çoğu zaman, yasalar oldukça belirsizdir ve çevrimiçi kullanıcıların kendi yararlarına kullanabileceği boşluklar vardır. Elbette, aşırı durumlarda, VPN kullanımı kesinlikle yasadışıdır ve tamamen yasaklanmıştır.

Çin

Çin, İnternet özgürlüğüne karşı sert duruşu ile tanınmaktadır. Hükümet VPN’leri defalarca yasaklamakla tehdit etti ve hatta Apple’ı Çin uygulama mağazasından VPN uygulamalarını kaldırmaya zorladı. Dahası, Şubat 2018’de hükümet Mart ayında onaylanmamış VPN uygulamalarını engellemeye başlayacağını açıkladı.

Buna rağmen, Çin’deki birçok İnternet kullanıcısı hala web’de VPN kullanmayı başardı.

Peki, neler oluyor – Çin’de VPN’ler yasal mı değil mi??

Çin’deki VPN yasallığı çok gri bir alandır. Pek çok insan Çin’de VPN kullanmanın tamamen yasadışı olduğu hakkında konuşmaktan hoşlanıyor, ama gerçek bu değil. Çin hükümetinin aslında yasa dışı olduğunu düşündüğü şey, kendi özel VPN’nizi kurup çalıştırmaktır; bu da 5 yıla kadar hapis veya çok büyük para cezalarıyla cezalandırılabilir.

Ayrıca, hükümet tarafından onaylanmayan Çin merkezli bir sağlayıcıdan VPN kullanmak ve ülkedeki bir işletmenin önce devlet izni almadan VPN’leri kullanması da yasadışı olarak kabul edilir..

Ancak, yalnızca Çin’de bulunmayan bir VPN (CactusVPN gibi) kullanıyorsanız, gerçekten yasadışı değildir. Neden? Çin yasaları denizaşırı şirketler için geçerli olmadığından bunlara uymak zorunda değiller.

Tabii ki, Çin’deki yasalarda bölgesel farklılıklar olduğunu belirtmemiz gerekir. Örneğin, ülkenin çoğu yerinde bir VPN kullanmak yasal olabilirken, yerel makamların Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı’nı atlayan insanları (ya uluslararası ağlara özel olarak erişerek ya da aracılığıyla) cezalandırmaya karar verdikleri Chongqing’de bunu yapmak yasadışı olabilir. “Yasa dışı kanallar”) 2,178 dolara kadar para cezası vererek.

Genel olarak, Çin’de bir VPN kullanıyorsanız, en kötü durum senaryosu genellikle yetkililer tarafından yakalanırsanız VPN uygulamalarını cihazınızdan kaldırmanızın istenebileceği veya bağlanırsanız otelinizin sizi WiFi’den çıkarabileceği anlamına gelir. VPN sunucusuna. Yine de Çin’in VPN kullanımının cezalandırılabileceği bir bölgede olduğunuzu biliyorsanız dikkatli olunmalıdır..

Rusya

Çin gibi Rusya da VPN’leri nasıl kullanabileceğiniz konusunda karmaşık bir yaklaşıma sahip. 2017’de hükümet, Rusya’daki VPN hizmetlerinin yasaklanması olarak yaygın bir şekilde tasvir edilen yeni bir yasayı duyurdu. Gerçeklik biraz farklıydı – yasa, çevrimiçi kullanıcıların VPN kullanımını yasaklamak yerine yasaklanmış İnternet içeriğine erişmesine yardımcı olan proxy hizmetlerini (VPN’ler gibi) kısıtlamaktı..

Rus hükümeti aslında ilk olarak VPN kullanıcılarına değil, Rusya merkezli VPN servis sağlayıcılarına baktı. Yetkililer, söz konusu sağlayıcıları hükümetin çevrimiçi sansür kara listesini zorunlu kılmaya “ikna etmeyi” amaçladı – esas olarak kullanıcıları için çeşitli web sitelerine erişimi engelliyor.

Rusya merkezli VPN sağlayıcıları uymayı reddederse, 4.850 dolara kadar para cezasına çarptırılırlar. Ayrıca, kendi VPN’nizi çalıştırır ve başkalarının kullanmasına izin verirseniz, 480 dolara kadar para cezasına çarptırılma riskiniz de vardır. İnternette VPN’ler hakkında herhangi bir bilgi veya bağlantı yayınlar veya teşvik ederseniz 80 $ ‘a kadar para cezası alabilirsiniz. Eğer bir görevlisiyseniz ve bunu şirketinizde yaparsanız, 800 $ ‘a kadar para cezası alabilirsiniz.

Dolayısıyla, bunun gibi VPN ile ilgili şeyler yapmak için hapishane süresi yapmaktan gerçek bir konuşma olmasa da, siz veya bir VPN sağlayıcısı cezaları riske attığından, Rusya’daki yukarıdaki tüm eylemleri yasadışı olarak düşünmek güvenlidir.

Sonuçta, Rusya’da bir VPN kullanabilirsiniz, çünkü bunu yapmak yasa dışı değildir. Çevrimiçi VPN’ler hakkında söylediklerinize dikkat edin.

Tabii ki, web siteleri engellendiği için ülkedeki VPN hizmetlerine erişemiyorsanız ve yalnızca verilerinizi devletle paylaşan Rusya merkezli bir VPN sağlayıcısı kullanabiliyorsanız, bu tür bir VPN kullanma amacını yitirir.

Yine de, FlashRouters’a göre, VPN yasağı gerçekten uygulanmadı.

İran

İran, İnternet’i sansürlemekten ne kadar hoşlandığı ile tanınıyor ve 2013’te VPN’leri de engellemeye başladı. Ülkede teknik olarak VPN kullanmak yasalara aykırı gibi görünmüyor. Ortalama çevrimiçi kullanıcılar hükümet sansürünü atlamak için düzenli olarak VPN kullanıyor ve İranlı politikacılar bile aynı şeyi yapıyor.

İnternette, bir VPN kullanarak yakalanırsanız hapse girebileceğiniz iddiaları var, ancak bunu doğrulayan herhangi bir güvenilir kaynak bulamadık.

Birleşik Arap Emirlikleri

İnternet sansürü BAE’deki normdur ve bir VPN kullanmak ülkenin yasaları göz önüne alındığında teknik olarak yasa dışı sayılabilir. Ne de olsa BAE’nin Siber Suç Yasası aşağıdakileri açıkça belirtiyor:

“Sahte hapis cezası ve 500.000 AED’den az olmayan ve 2.000.000 AED’den fazla olmayan bir para cezası veya bu iki cezanın herhangi biri, sahte bir bilgisayar ağı protokol adresi kullanan bir sahte adres veya üçüncü bir kişiyi kullanırsa, Suç işlemek veya keşfini önlemek amacıyla tarafın adresi veya başka herhangi bir yolla.

İnternetin protokol adresini aldatıcı bir adres veya başkalarına ait bir adres kullanarak veya bir suç işlemek veya keşfini önlemek amacıyla başka herhangi bir yolla atlayan herhangi bir kişi hapis ve en az para cezası ile cezalandırılır (AED 150.000) ve bu cezaların hiçbiri tarafından (500.000 AED) aşılmamalıdır. ”

Böylece, bir VPN kullanarak yakalanırsanız hem hapis cezası hem de yarım milyon dolara kadar para cezası alabilirsiniz. Elbette yasalar, dijital ayak izlerinizi gizlemek için kullandığınız IP adresinin “hileli” olması gerektiğini ve “suç” işlemek veya bunun için keşfini önlemek amacıyla bir VPN kullanmanız gerektiğini belirtir. uygulanacak cezalar.

Ayrıca, VPN “meşru” amaçlar için kullanılıyorsa, kullanmak suç teşkil etmez.

Sorunun ne olduğunu görüyor musunuz? İfadeler çok belirsiz ve yorumlanması kolaydır. Yani, bir VPN kullanmak BAE’de teknik olarak yasa dışı olmayabilir, yetkililer sizi yakalar ve yasadışı olduğuna karar verirse, o zaman olur. VoIP çağrılarının, pronografik içeriğe erişmenin ve hükümet karşıtı web sitelerinin BAE’de suç teşkil ettiğini lütfen unutmayın.

Umman

2010’dan beri, Umman’da VPN kullanımı bireyler için yasadışıdır. Birini yakalarsanız, 1.300 dolara kadar para cezası riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Şirketler VPN’leri kullanabilirler, ancak izinleri varsa. Aksi takdirde, yaklaşık 2.600 $ para cezasına çarptırılırlar. Para cezasının ödenmemesi hapse neden olabilir.

TRA (Umman’ın Telekom Düzenleme Kurumu) VPN’ler için çok geniş bir tanım kullandı, yani yetkililer yasayı kötüye kullanabilir ve istedikleri kişiyi yargılayabilir.

Alt satır – VPN hizmeti ülke tarafından yasaklanmadıysa, ancak bunu yapmak çok riskliyse, Umman’da bir VPN’yi bireysel olarak kullanabilirsiniz. Bildiğimiz kadarıyla, Umman çevrimiçi kullanıcılarının hapse mahkum edilmeleri veya VPN kullanmak için büyük para cezaları almaları konusunda kamuya açık vakalar olmamıştır..

Türkiye

Türkiye 2016’dan beri VPN hizmetlerini engelliyor. Yasak çoğunlukla sosyal medya web sitelerine ve hükümet karşıtı “propaganda” nın kolayca yayılabileceği diğer kanallara erişimi kesmek için uygulandı.

BTK’nın (Türk Telekomünikasyon Kurumu) 2018’de VPN’lere erişimi tamamen engellediğini iddia etmesine rağmen, birçok Türk çevrimiçi kullanıcı hala VPN kullanabilir. Hükümetin VPN’leri nasıl gördüğünü belirtin, “yasadışı” olduklarını söylemek güvenlidir, ancak bir VPN kullanarak yakalandığınızda cezalandırılabileceğinize dair herhangi bir kanıt bulamadık.

Irak

Ülke 2014’te VPN’leri yasaklamaya başladı. Hükümet, sosyal medya platformlarını, sohbet uygulamalarını ve VPN’leri yasadışı ilan etmek için IŞİD ve çevrimiçi manipülasyonlarıyla mücadele bahanesini kullandı. Bu, Irak’taki tüm insanları etkiliyor ve bağlam göz önüne alındığında, bir VPN kullanarak yakalanırsanız yetkililer tarafından kovuşturulabileceğinizi söyleyebiliriz, çünkü sizi kolayca “terörist” olmakla suçlayabilirler.

Türkmenistan

Hükümet insanların yabancı medyaya erişmesini istemediğinden VPN’ler Türkmenistan’da yasal değil. Proxy ve VPN kullanma girişimleri engellenir ve VPN kullanarak yakalanan İnternet kullanıcılarının Ulusal Güvenlik Bakanlığı tarafından korkutulduğu iddia ediliyor.

Belarus

Çevrimiçi sansür Belarus’ta oldukça yaygındır ve ülke 2015 yılında Tor’u bile yasaklamıştır. Hükümet ayrıca tüm “anonimleştirici İnternet teknolojilerini” hedeflediği için VPN’leri de yasakladı.

Genel olarak, Belarus’ta VPN kullanımı yasa dışıdır, ancak ülkedeki çevrimiçi kullanıcılar hala bu kısıtlamaları atlamanın yollarını bulmaktadır. İddiaya göre, bir VPN kullanarak yakalanırsanız, para cezası alabilirsiniz.

Kuzey Kore

Kuzey Kore’de İnternet özgürlüğü ve hakları hakkında doğru veri bulmak, ülkenin neredeyse tüm bilgileri sansürlemesi nedeniyle son derece zordur. Deniz aşırı Kuzey Koreli işçilerin ve diplomatların bile akıllı telefonlarından web’e erişmeleri yasaktır.

Kuzey Kore’de VPN kullanmanın yasadışı olduğunu söylemek güvenli – ancak sadece Kuzey Koreliler için. İddiaya göre, turistseniz, web ve VPN hizmetlerine erişimin keyfini çıkarabilirsiniz. Bir bakıma, Kuzey Kore’nin turizmden nasıl çok para kazandığını görmek mantıklı..

Uganda

Uganda hükümeti Temmuz 2018’den itibaren VPN hizmetlerini engellemek için ulusal telekomlara baskı yapmaya başladı. Görünüşe göre bunu yapıyorlar çünkü Uganda’daki insanlar sosyal medya platformlarına erişmek için ödemek zorunda oldukları günlük sosyal medya vergisini atlamak için VPN kullanıyorlar.

Tüm VPN hizmetleri henüz başarıyla engellenmemiştir ve VPN kullanımı ile ilgili gerçek ceza yoktur – en azından şimdilik. Sonuçta, UCC (Uganda İletişim Komisyonu) İcra Direktörü şunları söyledi:

“Bu bir hükümet kararı, bir UCC kararı değil. İnsanlar vergi ödemeli. Bu bir yasa, eğer hükümet vergi ödemek diyorsa, ödemelisin. ”

Dolayısıyla, Uganda’da VPN hizmetlerinin kullanımını ve çalışmasını yasaklayan kesin yasalar olmasa da, yetkililerin bu konuyu ele alma şekli, gelecekte VPN kullanıcılarına karşı yasal işlem yapmaya başlayabileceklerine inanmamıza neden oluyor.

Mısır

2017’de Mısır hükümeti ulusal ISP’leri VPN hizmetlerini engellemeye zorladı. Yine de, Mısır’daki birçok kişi ülkedeki çevrimiçi sansürden kurtulmak için VPN hizmetlerini kullanmaya devam ediyor.

VPN kullanmanın yasal olup olmadığı konusunda söylemek zordur – çoğunlukla yasaklanmış web siteleriyle ilgili yasa çok belirsizdir. Genel olarak, Mısır’da yasaklanmış çevrimiçi içeriğe erişirseniz, en az bir yıl hapis cezası ve para cezası riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ancak, yasaklanmış web sitelerine bir VPN ile erişmenin yasa dışı olup olmadığı açıkça belirtilmemektedir. Ancak Mısır’ın VPN’lere erişimi engellediği ve hükümetin bu konuda kasıtlı olarak belirsiz hale getirdiği göz önüne alındığında, yetkililerin VPN kullanıcılarını kovuşturmak istiyorlarsa bu boşluğu kötüye kullanabileceğini söylemek güvenlidir..

Güvenilir bir VPN Hizmeti mi Arıyorsunuz?

Dünyanın neresinde olursanız olun, güvenebileceğiniz bir VPN’e ihtiyacınız varsa, CactusVPN arkanıza sahiptir – sınırsız bant genişliğine sahip 28’den fazla yüksek hızlı dünya çapında sunucu sunuyoruz.

Dahası, yüksek güvenlikli VPN protokollerini (OpenVPN veya SoftEther gibi) kullanarak web’e bağlanmayı seçebilirsiniz. Ayrıca, üst düzey AES şifreleme sayesinde çevrimiçi trafiğiniz ve verileriniz gözetimsiz olacak.

Endişelenmeyin – çevrimiçi etkinliklerinizle ilgili herhangi bir kayıt tutmuyoruz.

ABD, İngiltere, Almanya, Polonya, Kanada, Fransa, İsveç, İsviçre, Avustralya gibi 300’den fazla coğrafi kısıtlamalı web sitesinin engellemesini kaldırmanıza yardımcı olabilecek bir Akıllı DNS hizmeti de sunuyoruz..

Hizmetlerimize Ücretsiz Test Sürüşü Verin

CactusVPN’in tüm ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını görmek ve sonunda doğru çalıştığından emin olmak ister misiniz? Ardından, 24 saatlik ücretsiz deneme sürümümüzü deneyin – kredi kartı bilgileri gerekmez.

Hepsi bu kadar değil – bir abonelik planı seçtikten sonra, bir şey reklamı yapılmadığında işe yaramazsa 30 günlük para iade garantimizin kapsamına girersiniz.

VPN Dünyanın Geri kalanında Yasal mı??

VPN’ler çoğu ülkede yasaldır. Kullanıcılarımızın bize en çok sorduğu ülkeleri hızlı bir şekilde ele alacağız. Bir ülkenin VPN yasallığıyla nasıl başa çıktığını öğrenmek isterseniz, bize bu konuda mesaj göndermekten çekinmeyin.

vpn yasal mı

VPN’ler ABD’de Yasal mı?

ABD, İnternet haklarına ve gizliliğine saygı konusunda en iyi geçmişe sahip olmasa da, bir VPN kullanmak ülkede tamamen yasaldır – elbette yasayı çiğnemek için kullanmadığınız sürece.

VPN’ler İngiltere’de Yasal mı??

Evet, İngiltere’de bir VPN kullanmak tamamen yasaldır. Yine de, İngiltere merkezli bir VPN sağlayıcı seçerseniz, yasalara uymak zorunda kaldıklarını ve talep ettiklerinde verilerinizi yetkililerle paylaşmaya zorlandıklarını unutmayın..

VPN’ler AB’de Yasal mı??

Temel olarak, her üye ülkeye ve VPN’lere yasal yaklaşımına bağlıdır. Bununla birlikte, AB bir bütün olarak çevrimiçi hakları korumak için büyük çaba sarf etti (coğrafi engelleme konusunda daha sert bir tutum almaktan GDPR ile kullanıcı gizliliğini korumaya kadar), bu nedenle AB’de bir VPN kullanmanın yasal olduğunu varsaymak oldukça güvenlidir. – doğal olarak yasa dışı amaçlarla kullanılmaması şartıyla.

VPN’ler Avustralya’da Yasal mı??

Avustralya belirli web sitelerini sansür etmesine izin veren yasalar geçirmiş olsa da, bir VPN kullanmak Avustralya’da yasaldır – evet, engellenen web sitelerine erişmek için kullanmak isteseniz bile (içeren web sitelerinden bahsetmediğimiz sürece) oldukça yasadışı içerik).

VPNS Kanada’da Yasal mı??

2015 yılında Rogers Communications’dan David Purdy aslında Kanada hükümetini VPN’leri kapatmaya çağırdı. Neyse ki, henüz herhangi bir işlem yapılmadı, bu yüzden Kanada’da bir VPN kullanmak şu anda yasal.

VPN’ler Brezilya’da Yasal mı??

Brezilyalı hakimler Brezilyalı ISS’lere 2016’da 72 saat boyunca WhatsApp’ı engellemelerini emretmiş olsa da, VPN kullanmak ülkede hala yasaldır..

VPN’ler Japonya’da Yasal mı??

Japonya dosya paylaşımı konusunda çok katı olsa ve bunun için ciddi cezalar olsa da, VPN kullanmak ülkede suç olarak görülmüyor.

VPN Kullanımı Yasal mı? Alt çizgi

Çoğu ülkede, yasa dışı faaliyetler gerçekleştirmek için bu tür hizmetleri kullanmadığınız sürece VPN kullanımı tamamen yasaldır (ulusal yasalara bağlı olarak, kredi kartı sahtekarlığından dosya paylaşımına kadar değişebilir).

Bununla birlikte, VPN kullanımının yasa dışı olduğu ülkeler vardır (Kuzey Kore, Umman, BAE, Belarus, vb.), Ancak çevrimiçi kullanıcıların hala hükümet sansürünü atlamak için VPN’leri kullanmanın yollarını bulduğu ülkeler (genellikle kendi riskleri altındadır).

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map