VPN Nasıl Çalışır? |


Ancak buna başlamadan önce, bir VPN’nin ne olduğunu gözden geçirelim ve ardından (çizimlerle birlikte) bir VPN olmadan ve bir VPN ile nasıl çevrimiçi bir bağlantı yaşadığınızı gösterelim – böylece hizmetin nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilirsiniz.

VPN Nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ), kişisel bilgilerinizi ve İnternet’teki çevrimiçi trafiğinizi korumak için kullanabileceğiniz bir hizmettir. Temel olarak, servis cihazınız ve bir VPN sunucusu arasında güvenli, şifreli bir bağlantı kurar. Tüm web bağlantılarınız İSS’nizden geçer, ancak artık izleyemezler. Ayrıca, gerçek IP adresiniz gizlidir.

VPN Olmadan Web’e Nasıl Bağlanırsınız

İşte İnternet bağlantınızın nasıl yürüdüğünün doğru bir temsili:

İnternete korumasız bağlantı

Web’e her bağlandığınızda, verilerinizin ve trafiğinizin İSS’nizden okunabilir bir biçimde geçtiği, yani çevrimiçi yaptığınız her şeyi, yani ne aradığınızı, hangi dosyaları indirdiğinizi, hangi web sitelerine eriştiğinizi, ve bunun gibi.

Bazılarınız için bu büyük bir endişe olmayabilir, ancak bunu düşünün – birçok İSS veri saklama yasalarına uymak zorundadır, bu nedenle kullanıcı verilerini depolamak (evet, web etkinliğinizi içeren) ve yetkililerle paylaşmaları ve Devlet kurumları. ABD gibi yerlerde, bu bilgileri üçüncü taraf reklamverenlere bile satabilirler.

Bunun yanı sıra, bilgisayar korsanları başka bir tehdittir, çünkü bağlantılarınızı dinlemezler (özellikle güvenli olmayan ağlarda) ve özel verilerinizi çalabilirler. Bunu yaptıktan sonra, ya sizden para çalmak ya da kimlik hırsızlığı yapmak için kullanabilirler ya da sadece derin web’de açık artırma yapabilirler. Oh, ve tüm çevrimiçi alışkanlıklarınızı özgürce takip edebilen gözetim ajanslarını unutmayalım.

Hepsi bu kadar değil – kişisel verileriniz ve çevrimiçi trafiğiniz, VPN olmadan web’de gösterilen tek şey değil. IP adresiniz ve sonuç olarak coğrafi konumunuz da açıkta.

Endişelenilecek bir şey olduğunu düşünmüyor musunuz? Bunu bu şekilde düşünün – bazı insanlar maruz kaldığınız IP adresini aslında içinde bulunduğunuz ülke ve şehir gibi bilgileri toplamak için kullanabilirler. Bazı durumlarda, siber suçlular ISS’nizin kim olduğunu bulabilir veya sadece cihazlarınıza ve yönlendiricilerinize yönelik hedefli saldırılar gerçekleştirmek için IP adresinizi kullanın.

Dahası, torrentin dokunaklı bir yasal konu olduğu bir ülkedeyseniz, ISS’niz sizi torrent dosyalarını yakalarsa size bir uyarı gönderebilir veya bilgilerinizi yalnızca telif hakkı ajanslarına iletebilir ve :

 • DMCA bildirimleri
 • Büyük para cezaları
 • Hapis cezaları

Bir VPN ile Web’e Nasıl Bağlanırsınız

Şimdi bir VPN kullanacak olsaydınız İnternet bağlantınız şöyle görünür:

VPN nasıl çalışır?

Temel olarak, daha sonra web’e erişmek için kullandığınız bir VPN sunucusuna bağlanmak için bir VPN istemcisi kullanırsınız. Gelen trafik, VPN sunucusu ve istemcisi aracılığıyla cihazınıza gönderilir. VPN bağlantılarının nasıl çalıştığının özü bu.

Sizinle VPN sunucusu arasında şifreli bir “tünel” kurulduğundan, İSS’niz (veya bu konuda başka herhangi biri) çevrimiçi trafiğinizi ve verilerinizi izleyemez. Yalnızca VPN tünelinin her iki ucundaki aygıtlar (cihazınızdaki VPN istemcisi ve VPN sunucusu) yalnızca şifreleyebildikleri için bilgilerin şifresini çözebilir. Ayrıca, VPN sunucusu, bağlantı kurulduktan sonra IP adresinizi de kendi adresinizle değiştirecek ve coğrafi konumunuzu çevrimiçi olarak etkili bir şekilde gizleyecektir..

Sonuç olarak, bir VPN olmadan web’e erişmenin aksine, bir VPN ile yapmak, özel göz atmanın, kişisel bilgilerinizin korunduğunu bilmenin huzurunu ve herhangi bir içeriğe sınırsız erişimin keyfini çıkarmanızı sağlar (IP adresinizi gizlemek, can sıkıcı coğrafi blokları ve güvenlik duvarlarını atlayın).

VPN Nasıl Çalışır??

VPN, size sorunsuz ve güvenli bir çevrimiçi deneyim sunmak için bir VPN istemcisine, VPN sunucularına ve VPN şifreleme protokollerine dayanır. İstemci sunuculara güvenli bağlantı kurar ve her ikisi de farklı VPN protokolleri kullanarak çevrimiçi verilerinizi ve trafiğinizi şifreler ve şifresini çözer.

İşte tüm süreç hakkında hızlı bir genel bakış:

 1. Bir VPN sunucusuna bağlanmak için VPN istemcisini kullanırsınız. Bunu yaptığınızda, istemci verilerinizi şifrelemeye başlar.
 2. VPN istemcisi, ISS’niz aracılığıyla uygun sunucuya bir bağlantı kurar ve VPN “tünelini” kurar.
 3. VPN sunucusu IP adresinizi kendi adresiyle değiştirir (böylece coğrafi konumunuzu gizler), sizden aldığı verilerin şifresini çözmeye başlar ve web ile olan bağlantılarınızı iletir.
 4. VPN sunucusu, istediğiniz web verilerini çeşitli web sunucularından aldığında, şifreler ve ISS’niz aracılığıyla cihazınıza geri gönderir.
 5. VPN istemcisi gelen trafiği aldığında sizin için şifresini çözer.

VPN’lerin özel taramada nasıl yardımcı olduğu ve nasıl çalıştığı da bu kadar. Tüm süreç uzun sürecek gibi görünse de, genellikle neredeyse anında gerçekleşir.

VPN İstemcileri Nasıl Çalışır??

VPN istemcileri, VPN servislerini cihazlarında VPN servislerini kolayca çalıştırmalarına izin vermek için kullanıcılarına sağlanan yazılımlardır. VPN istemcileri genellikle birden fazla cihaz ve işletim sisteminde çalışır ve kurulumu kolaydır.

Kullanıcılar normalde istemciyi çalıştırmalı ve bağlanmak istedikleri sunucuyu seçmelidir. Ayrıca, TCP ve UDP veya kullanmak istedikleri VPN protokolü arasında seçim yapmak gibi belirli bağlantı seçeneklerini değiştirebilirler.

Kullanıcı bir sunucu seçtiğinde, istemci bağlantıyı kuracak ve kullanıcının web’e gönderdiği tüm bağlantı isteklerini şifrelemeye başlayacaktır..

VPN istemci yazılımı nedir

Ancak, oyun konsolları ve bazı akıllı TV’ler gibi tüm cihazlar VPN istemcileri için destek sunmaz. Bu durumda, önce bir yönlendiricide VPN bağlantıları kurulmalıdır. Bu şekilde, VPN özellikli yönlendirici aracılığıyla web’e bağlanan herhangi bir cihaz VPN güvenli bağlantılar kullanarak bunu yapar.

Artık istemci uygulamaları tek uygulama değil. VPN sağlayıcıları tarafından geliştirilen istemcilerin yanı sıra, VPN protokol istemcileriniz de vardır. Örneğin, OpenVPN’in kendi istemcisi vardır ve SoftEther de öyle. Bununla birlikte, VPN protokol istemcileri biraz daha karmaşık olma eğilimindedir ve çok fazla platformlar arası uyumluluk sunmazlar, bu nedenle birçok çevrimiçi kullanıcı bunun yerine istemci uygulamalarına bağlı kalmayı tercih eder.

Dahası, bazen, VPN istemcileri bile uygulama değildir – sadece bir işletim sistemine entegre olan VPN protokolleri veya istemcilerdir. Windows VPN Platformu buna iyi bir örnektir. Yine de, bu seçeneklerin% 100 güvenilir değil, daha DIY olduğunu belirtmek gerekir..

VPN’ler Mobil Cihazlarda Nasıl Çalışır??

Bir VPN’in mobil cihazlarda nasıl çalıştığı, bir VPN istemcisinin çalışma yöntemine çok benzer. Tek fark, mobil cihazınıza bir VPN uygulaması indirip yüklemeniz – genellikle iTunes veya Google Play üzerinden.

VPN sağlayıcısının çalışan bir mobil istemcisi yoksa, genellikle size manuel bağlantı kurmayı gösteren öğreticilere erişim sunar.

VPN Tünelleri ve Şifreleme Nasıl Çalışır??

VPN’ler, web bağlantılarınızı ve İnternet’ten gelen trafiği korumak için şifrelemeye güvenir. Basitçe söylemek gerekirse, şifreleme, verileri okunabilir bir formattan kodlanmış bir biçime dönüştürmenin bir yoludur. Yalnızca şifre çözme anahtarı olan kişi / cihaz (bu durumda VPN istemcisi ve VPN sunucusu) verileri tekrar okunabilir bir biçime dönüştürebilir.

Temel olarak VPN şifrelemesi böyle çalışır.

VPN protokolü

Bir VPN tünelinin nasıl çalıştığına gelince, bunu cihazınız ve VPN sunucusu arasında kurulmuş özel bir ağ olarak düşünün. Tünelin dışındaki herkes (İSS’ler, gözetim ajansları, bilgisayar korsanları) içine göz atamaz.

Şimdi, bir VPN şifrelemesinin ne kadar güçlü olduğu, VPN yazılımının kullandığı VPN protokolüne bağlıdır. Daha az güçlü şifrelemeler daha yüksek hızlar sunar, ancak daha az güvenli olurken, daha güçlü protokoller şifreleme / şifre çözme işlemi nedeniyle hızlarınızı biraz yavaşlatabilir. Genellikle, bunlar en yaygın kullanılan VPN protokolleridir:

 • PPTP
 • IKEs2
 • SoftEther
 • L2TP / IPSec
 • SSTP
 • OpenVPN

Alt satır – şifreleme, bir VPN’in çevrimiçi olarak nasıl güvenlik sağladığını, bir VPN’in sizi ve İnternet’teki trafiğinizi nasıl gizlediğini ve VPN’lerin korsanları nasıl uzak tuttuğudur.

VPN Sunucuları Nasıl Çalışır?

Bir VPN sunucusunun çalışma şekli oldukça basittir – cihazınızdan şifrelenmiş trafik alır, şifresini çözer ve İnternet’e iletir. Ardından, web’den aldığı verileri şifreler ve size geri gönderir. Ardından verilerin sizin için VPN istemcisi tarafından şifresi çözülür.

VPN Sunucuları

VPN sunucularının ne olduğunu merak ediyorsanız, temel olarak VPN yazılımı ile yapılandırılmış ve daha mantıksal ve iletişim bağlantı noktalarına sahip normal sunuculardır. VPN sağlayıcıları hizmetlerini bu sunucularda barındırır ve tüketicilere sunar. VPN yazılımı ayrıca çeşitli VPN protokolleri kullanarak erişim kontrol mekaniğini ele alacak ve istemci / sunucu bağlantılarını güvenli hale getirecektir..

Ayrıca, böyle bir VPN sunucusuna bağlanmak, VPN’lerin IP adresinizi nasıl değiştirdiğidir. Bir kez bağlandığınızda, ISS tarafından atanan IP adresiniz anında VPN sunucusunun IP adresiyle değiştirilir. Bu nedenle, bir VPN sunucusuna bağlıyken eriştiğiniz tüm web siteleri yalnızca VPN sunucusunun IP adresini görür.

İyi bir VPN mi arıyorsunuz?

CactusVPN’de burada sizin için bir çözüm var – güçlü AES şifrelemesine sahip yüksek kaliteli bir VPN hizmeti, seçim için 6 VPN protokolü ve kayıt tutmama politikası. Ayrıca 28’den fazla yüksek hızlı sunucu (9’u P2P desteği olan) ve platformlar arası uyumlu uygulamalar da sunuyoruz.

Ayrıca, birinci sınıf güvenlik ve gizliliğin yanı sıra, dünya genelinde 300’den fazla coğrafi olarak kısıtlanmış web sitesinin engellemesini kaldırmanıza yardımcı olan bir Akıllı DNS hizmeti, her zaman çevrimiçi güvenliğinizi sağlayacak bir Killswitch ve sınırsız bant genişliği gibi diğer güzellikler de sunuyoruz..

Karar Vermek için Biraz Zaman Gerekiyor?

Tamamen ücretsiz 24 saatlik deneme sürümümüzü denerken buna ne dersiniz? Kredi kartı detaylarına gerek yoktur ve hizmetimizin tüm özelliklerini sonuna kadar kullanabilirsiniz..

Dahası da var – birden fazla bütçeye uygun aboneliklerimizden birini seçerek CactusVPN kullanıcısı olduğunuzda, yine de 30 günlük para iade garantimiz kapsamında olacaksınız..

Sonuç

Peki, VPN nasıl çalışır? İşte kısa sürüm – yazılım, VPN sunucusuna bağlantı isteklerinizi şifreler ve sunucunun size geri gönderdiği web bilgilerini böylece ISS’nizin (sizinle VPN sunucusu arasındaki aracı olan) izleyemediğinden emin olun İnternette ne yaptığınız veya eriştiğiniz.

Ayrıca, bir VPN sunucusuna bağlandığınızda, ISS tarafından atanan IP adresiniz sunucunun adresiyle değiştirilir ve çevrimiçi olduğunuzda coğrafi konumunuzu (ve IP adresinizle ilişkili diğer bilgileri) etkili bir şekilde gizler.

Genel olarak, VPN’lerin birçok kullanımı vardır ve yalnızca gelişmiş gizliliğin tadını çıkarmak, verilerinizi bilgisayar korsanlarından korumak veya kısıtlı içeriğe erişmek istiyorsanız, web’e erişirken bir tanesine güvenmek her zaman iyi bir fikirdir.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me