VPN Protokolü Nedir ve En İyi VPN Protokolü Nedir? |


VPN protokollerini öğrenmekle ilgileniyorsanız, bu sizin için doğru makale. VPN protokollerinin ne olduğunu tartışacağız, genel VPN protokol türlerini gözden geçireceğiz ve çeşitli çevrimiçi etkinlikler için hangi protokolleri kullanmanız gerektiğine dair hızlı bir genel bakış sunacağız..

VPN Protokolü Nedir?

VPN protokolleri, VPN kullanıcılarının kararlı, güvenli VPN istemcisi-VPN sunucusu iletişiminin tadını çıkarmasını sağlamak için VPN sağlayıcılarının güvendiği süreçleri ve talimat kümelerini temsil eder. Özünde, bir VPN protokolü temel olarak iletim protokolleri ve şifreleme standartlarının bir karışımıdır.

Hangi VPN Protokolü Türleri Var?

Bu makalenin yazıldığı anda, büyük olasılıkla aşağıdaki VPN protokollerine erişim sunan VPN sağlayıcılarını göreceksiniz:

 • PPTP
 • L2TP / IPSec
 • IKEs2 / IPSec
 • IPSec
 • SSTP
 • OpenVPN
 • SoftEther
 • Wireguard

VPN Protokolü Karşılaştırması

PPTP L2TP / IPSec IKEs2 / IPSec IPSec SSTP OpenVPN TCP OpenVPN UDP SoftEther Wireguard
VPN ProtokolüBağlantı hızıŞifreleme DüzeyiBağlantı KararlılığıMedya AkışıTorrent İndirmeİle uyumluCactusVPN İstemcisinde Mevcut
Çok hızlıYoksulÇok KararlıİyiYoksulÇoğu işletim sistemi ve cihazWindows’ta
OrtaOrtaKararlıİyiOrtaÇoğu işletim sistemi ve cihazWindows’ta
Çok hızlıİyiÇok KararlıİyiİyiÇoğu işletim sistemi ve cihazWindows, macOS ve iOS’ta
OrtaİyiKararlıİyiİyiÇoğu işletim sistemi ve cihazHayır
HızlıİyiÇok KararlıOrtaİyiWindows, Ubuntu, Android ve yönlendiricilerWindows’ta
OrtaÇok iyiKararlıOrtaİyiÇoğu işletim sistemi ve cihazWindows ve Android’de
HızlıÇok iyiOrtaİyiİyiÇoğu işletim sistemi ve cihazWindows ve Android’de
Çok hızlıÇok iyiÇok KararlıİyiİyiÇoğu işletim sistemi ve cihazHayır
HızlıİyiHenüz Kararlı DeğilOrtaOrtaLinux, macOS, iOS ve AndroidHayır

Sunulan VPN Protokollerine Hızlı Bir Bakış

Yukarıda özetlediğimiz her VPN protokolü hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu bölüm tam da ihtiyacınız olan şeydir. VPN sağlayıcılarının kullandığı tüm protokoller hakkında kısaca bilmeniz gerekenler şunlardır:

1. PPTP

PPTP Noktadan Noktaya Tünel Protokolü anlamına gelir ve Microsoft tarafından 90’lı yıllarda geliştirilen bir VPN protokolüdür. Günümüzde, yüksek hızlarından dolayı coğrafi kısıtlamalı içerik akışı yapmak isteyenler için oldukça popüler. Bunun yanı sıra, VPN’nin yapılandırması da kolaydır ve zaten birçok platformda yerleşiktir.

Hemen hemen tüm VPN sağlayıcıları PPTP’ye erişim sunar, ancak yalnızca PPTP sunan sağlayıcılardan kaçınmalısınız. Neden? Çünkü neredeyse hiç güvenilir güvenlik sunmuyor. Aslında, PPTP’nin NSA tarafından kırıldığını varsaymak oldukça güvenlidir. Dahası, PPTP çoğu zaman az çaba ile güvenlik duvarları tarafından da engellenebilir.

PPTP şifreleme protokolü hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu makaleye göz atın..

2. L2TP / IPSec

Genellikle PPTP üzerinde bir gelişme olarak kabul edilen L2TP / IPSec temelde PPTP protokolünün bir uzantısıdır, temel fark çift kapsülleme kullanmasıdır:

 • İlk kapsülleme PPP bağlantısını kurar.
 • İkinci kapsülleme gerçek IPSec şifrelemesine sahiptir.

Çift kapsülleme L2TP / IPSec’i daha güvenli hale getirse de, trafiğin önce L2TP formuna dönüştürülmesi gerektiğinden PPTP’den daha yavaş hale getirebilir ve daha sonra üste ek bir şifreleme katmanı ekleyebilirsiniz.

Genel olarak, protokol oldukça güvenlidir (özellikle AES şifresini kullanıyorsa), L2TP’nin tek başına şifreleme sağlamadığından bahsetmeye değer, bu yüzden her zaman IPSec ile eşleştirildi.

PPTP gibi, L2TP / IPSec’in yapılandırması normalde kolaydır ve zaten mevcut birçok platforma entegre edilmiştir. Böylece, ona erişim sunan birçok VPN sağlayıcı göreceksiniz. Bununla birlikte, çoğu sağlayıcı normalde protokolü NAT güvenlik duvarları tarafından engellenemediğinden emin olmak için daha fazla yapılandırmak zorundadır (çünkü bağlantı kurmak için sadece UDP bağlantı noktası 500’ü kullanabilir).

Artı tarafta, bu tür kurulum L2TP / IPSec’in ortadaki adam saldırıları tarafından istismar edilmemesini sağlar.

NSA’nın bu VPN şifreleme protokolünü kırdığına veya zayıflattığına dair iddialar olsa da, bunları yedekleyecek bir kanıt yoktur. Yine de, söz konusu iddiaların Edward Snowden’ın kendisinden geldiğini belirtmek gerekir..

L2TP / IPSec hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun.

3. IPSec

IPSec, bir IP ağı (veri göndermek ve almak için Internet Protokolünü kullanan bir veya daha fazla cihazdan oluşan bir iletişim ağı) üzerinden gönderilen veri paketlerini şifrelemek için kullanılan güvenli bir ağ protokolü paketidir..

IPSec, yüksek güvenliği (Kimlik Doğrulama Başlığı ve Kapsüllenen Güvenlik Yükü mekanizmalarının izniyle) ve uç nokta uygulaması farkında olmadan trafiği şifreleyebilmesi nedeniyle oldukça popülerdir..

Dezavantajlarla ilgili olarak, IPSec’in yapılandırılması zor olabilir, bu nedenle VPN sağlayıcısı onunla yeterli deneyime sahip değilse hatalar ortaya çıkabilir. VPN teknolojisinde, IPSec genellikle L2TP ve IKEv2 ile birlikte kullanılır. Ayrıca, yukarıda belirttiğimiz gibi, temelsiz olarak NSA’nın protokolü kasıtlı olarak zayıflattığı iddiaları var.

IPSec hakkında daha fazla okumak istiyorsanız, bu bağlantıyı takip edin.

4. IKEv2

Hem Microsoft hem de Cisco tarafından geliştirilen ve IPSec’e dayanan IKEv2, nispeten hızlı, kararlı ve güvenlidir (AES gibi bir şifre kullanılıyorsa). Ayrıca, Blackberry cihazlarında yerel olarak bile çalışır. MOBIKE desteği olduğu için ağ değişikliklerini çok iyi idare ediyor. Bu ne anlama geliyor? Evet, örneğin – bir WiFi bağlantısından cep telefonunuzdaki bir veri planı bağlantısına geçtiğinizde, VPN bağlantısı işlem boyunca sabit kalır.

Neyse ki, IKEv2 teknik olarak bir VPN protokolü değil, aynı şekilde davranıyor ve IPSec anahtar değişimini kontrol etmeye yardımcı oluyor.

Dezavantajlarla ilgili olarak, IKEv2’nin VPN sunucusu tarafında uygulanması zor olabilir, bu nedenle deneyimsiz veya hazırlıksız bir VPN sağlayıcısı bağlantı veya güvenlik sorunlarına neden olabilecek hatalar yapabilir. Ayrıca, bazı kullanıcılar Microsoft’un oluşturulmasında yer almasını sevmezler. Bu ve IKEv2 bazı güvenlik duvarları tarafından engellenebilir.

IKEv2 hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Ardından, makalemizi kontrol ettiğinizden emin olun..

5. OpenVPN

Açık kaynaklı bir protokol olan OpenVPN, kullanıcılar arasında en popüler VPN protokollerinden biridir. Çok güvenli, yapılandırılabilir ve birden fazla platformda çalışır. Üstelik OpenVPN’in engellenmesi çok zor çünkü OpenVPN trafiğinin HTTPS / SSL trafiğinden ayrı olarak söylenmesi son derece zor.

Oh, ve OpenVPN protokolü de (443 HTTPS bağlantı noktası dahil) herhangi bir bağlantı noktasında çalışabilir ve hem UDP hem de TCP protokollerini kullanabilir.

Protokolün ana dezavantajı, güçlü şifreleme şifreleriyle kullanmanın bazen bağlantı hızlarını yavaşlatabileceği gerçeği gibi görünüyor. Yine de, bu sorun bazen daha hızlı olduğu için OpenVPN’in UDP protokolünü kullanmasıyla çözülebilir.

Bunun yanı sıra, OpenVPN, işletim sistemlerine veya çeşitli platformlara yerel olarak entegre edilmediğinden ve kurulumu zor olabileceğinden üçüncü taraf yazılımlar gerektirir. Neyse ki, VPN istemcileri gerekli üçüncü taraf yazılımı olarak hizmet verdiği için bu ortalama bir kullanıcı için büyük bir sorun değil.

OpenVPN hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

6. SoftEther

Çoğu VPN şifreleme protokolüyle (Wireguard hariç) karşılaştırıldığında, SoftEther nispeten yenidir. Protokol, Tsukuba Üniversitesi’nde basit bir proje olarak başladı, ancak büyük bir açık kaynaklı çok protokollü VPN yazılım projesine dönüştü..

“Bekle, çok protokollü VPN yazılımı ne demek istiyorsun?”

Bu noktada, açık bir ayrım yapmak önemlidir – SoftEther VPN protokolüne veya VPN sunucusuna başvurabilir:

 • SoftEther VPN sunucusu, SSTP, OpenVPN, L2TP / IPSec, IPSec ve SoftEther VPN protokolü gibi çok sayıda VPN protokolünü destekleyebilir (bu nedenle “çoklu protokol” biti)
 • SoftEther VPN protokolü, güvenli VPN istemci-sunucu iletişimi için SSL 3.0 kullanır. Protokol, daha hızlı ve daha güvenli hale getiren çeşitli teknik iyileştirmeler içeriyor.

Yeni olmasına rağmen, SoftEther, çok güvenli (SoftEther AES-256 kullanır), istikrarlı ve şaşırtıcı derecede hızlı olması nedeniyle VPN kullanıcıları arasında hızla popüler hale geldi. Dahası, kullanımı da ücretsizdir ve birden fazla işletim sisteminde (FreeBSD ve Solaris dahil) çalışır – Linux’ta çalışan istemcilere sahip birkaç VPN protokolünden biri olduğunu belirtmiyoruz..

Ayrıca, SoftEther, OpenVPN’in Dinamik DNS İşlevi, HTTPS Üzerinden RPC Yönetimi ve GUI Yönetimi gibi işlevlerine bile sahiptir (sadece birkaç örnek vermek gerekirse).

Şu anda bahsetmeye değer tek dezavantaj, SoftEther’in yerel işletim sistemi desteği olmaması ve bir nedenden dolayı bunu bir seçenek olarak sunmayan VPN sağlayıcıları olması. Ayrıca, yazılım tabanlı bir çözüm olduğu için, bir VPN sağlayıcısı protokole doğrudan erişim sağlayamaz. Bunun yerine, cihazınıza SoftEther yüklemeniz ve sağlayıcının sunucularına bağlanmanız gerekir.

SoftEther hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, üzerinde zaten derinlemesine bir makale yazdık.

7. SSTP

SSTP, Güvenli Soket Tünel Protokolü anlamına gelir ve Microsoft tarafından Windows Vista ile tanıtıldı. Buna rağmen, hala diğer işletim sistemlerinde de çalışıyor (Linux ve Android gibi). Güvenlik söz konusu olduğunda SSTP, PPTP’den önemli ölçüde üstündür çünkü AES şifrelemesi ile yapılandırılabilir.

SSTP

Ayrıca, SSTP VPN protokolü, SSL 3.0 kullanması nedeniyle genellikle OpenVPN ile karşılaştırılır, böylece 443 numaralı bağlantı noktasını (HTTPS trafik bağlantı noktası) kullanarak sansürü atlamasına izin verir.

Buna rağmen, SSTP OpenVPN kadar popüler değil, çünkü Microsoft’a ait, çoğunlukla sadece Windows platformlarında iyi çalışıyor ve açık kaynaklı değil.

SSTP hakkında daha fazla okumak ister misiniz? Sonra üzerindeki makalemize göz atın.

8. Tel koruması

Wireguard yeni bir VPN protokolüdür. İddiaya göre, IPSec’in yerini alması gerekiyor ve ondan daha hızlı ve daha hafif olduğu iddia ediliyor. Ayrıca, Wireguard açık kaynaklıdır ve yalnızca tek bir şifreleme paketi kullandığından, güvenlik açıklarına sahip olma olasılığı daha düşüktür.

Şu anda tek sorun, protokolün hala geliştirilmekte olduğu, çok sayıda platformlar arası uyumluluğa sahip olmadığı (şu anda çoğunlukla Linux’ta çalışıyor) ve daha fazla test yapılması gerektiğidir. henüz kararlı sürüm.

Buna rağmen, Wireguard’ı kullanmaya başlayan VPN sağlayıcıları var.

Wireguard hakkında daha fazla bilgi için bu makaleye göz atın.

Güzel VPN Protokolleri Seçeneği Olan Bir Servis Gerekiyor?

Sizi ele aldık – CactusVPN en popüler VPN protokollerine erişim sağlar: OpenVPN, SoftEther, IKEv2, SSTP, L2TP / IPSec ve PPTP.

Hangi VPN protokolünü kullanmak istediğinizi seçmek son derece basittir – sunucularımızdan birine bağlanmadan önce seçiminizi yapmak için VPN uygulamamızdaki açılır menüyü kullanın ve gitmekte fayda var. Hiç karmaşık kurulum süreci yok.

Birinci sınıf çevrimiçi güvenliğin tadını çıkarın

VPN protokollerimiz, kişisel verilerinizin ve İnternet trafiğinizin güvenli ve sağlam olduğundan emin olmak için AES-256 şifreleme şifrelerini kullanır.

Ayrıca, güvenilir bir Kill Switch’e de erişim sağlıyoruz, böylece bağlantı sorunlarıyla karşılaşsanız bile trafiğinizin açığa çıkmayacağını bilerek web’de gezinirken gönül rahatlığı yaşayabilirsiniz.

Oh, ve bunun da ötesinde, şirketimizde katı bir kayıt tutmama politikası uyguluyoruz, bu da burada CactusVPN’de kimsenin çevrimiçi yaptıklarınızı görmesi konusunda endişelenmenize gerek yok..

CactusVPN uygulaması

Önce Ücretsiz olarak CactusVPN’i Deneyin

Bir taahhütte bulunmadan önce hizmetimizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacağından emin olmak ister misiniz? Sorun değil – VPN hizmetimizi 24 saat boyunca ücretsiz olarak test edebilirsiniz.

Bir abonelik planı seçip bir CactusVPN kullanıcısı olduktan sonra, VPN reklamı yapılan şekilde çalışmazsa 30 günlük para iade garantimizle arkanıza yaslanacağız.

En İyi VPN Protokolü Nedir??

Bu, cevaplanması oldukça zor bir sorudur – çoğunlukla “en iyi VPN protokolü” olarak sayılan şey yalnızca İnternet’te ne yapmak istediğinize bağlıdır. Bazı insanlar tarafından en iyi VPN protokolü olarak kabul edilebilecek şey, diğerleri tarafından bir alt-şifreleme protokolü olarak görülebilir..

Bu nedenle, size iyi bir yanıt sunmak için, belirli çevrimiçi etkinlikler veya durumlar için hangi VPN protokollerinin en iyi şekilde çalıştığına bakacağız:

Torrent için En İyi VPN Protokolü Nedir??

Bir VPN ile torrent yapmak söz konusu olduğunda, kesinlikle istikrarlı, hızlı ve güvenli bir VPN protokolüne ihtiyacınız olacak. Açıkçası, en iyi bahsiniz SoftEther VPN protokolü olacak, çünkü tüm bu özelliklere sahip.

SoftEther’e iyi bir alternatif de bu durumda IKEv2 olacaktır. Torrentleri indirmek için OpenVPN UDP’yi kullanmayı da deneyebilirsiniz, ancak bunu yalnızca mükemmel bir stabilite sunmadığı için Kill Switch sunan bir VPN kullanıyorsanız yapmanızı öneririz. VPN bağlantınız aniden kesilirse, torrent faaliyetlerinizin kesinlikle açılmasını istemezsiniz.

Bizim önerimiz: SoftEther veya OpenVPN UDP

YASAL UYARI: Biz burada CactusVPN’de yasa dışı telif hakkı ihlali ve yasa dışı torrent işlemlerini teşvik etmiyoruz. Bununla birlikte, bazı insanlar için dosya paylaşımının eğlenceye (filmler, TV şovları, video oyunları) ve iş veya okul dosyalarına erişmenin tek olası yolu olduğunu biliyoruz..

En Hızlı VPN Protokolü Nedir??

Uzun bir süre için, hızlı bir VPN protokolü arıyorsanız PPTP go-to-seçeneği olarak kabul edildi. Günümüzde, coğrafi olarak engellenen içerik akışı için sıklıkla kullanılan çok hızlı bir VPN protokolüdür. Bununla birlikte, bu hız, ciddi bir şifreleme eksikliğinin fiyatıyla birlikte gelir ve sizi neredeyse çevrimiçi olarak maruz bırakır.

Akıllı DNS Hızı

PPTP’ye çok daha iyi bir alternatif SoftEther’dir. Görünüşe göre, bu VPN protokolü PPTP protokolünden dört kat ve OpenVPN protokolünden on üç kat daha hızlıdır. İddiaya göre, bunun nedeni SoftEther’in yüksek hızlı üretim hızı göz önünde bulundurularak yazılmış olmasıdır. Bunun da ötesinde, birçok cihazda ve işletim sisteminde yüksek güvenlik ve platformlar arası uyumluluğun tadını çıkarabilirsiniz.

Yine de, SoftEther sizin için uygun bir seçenek değilse, PPTP’ye iyi bir alternatif IKEv2’dir, çünkü oldukça hızlıdır. Tabii ki, isterseniz PPTP’yi de her zaman kullanabilirsiniz, ancak bunu yapacaksanız hassas verilerinizin hiçbirinin tehlikeye girmeyeceğinden emin olmalısınız..

Wireguard ile ilgili olarak, web sitelerinde yaptıkları testlerden oldukça hızlı görünüyor, ancak çoğu kullanıcı için erişilemezliği ve istikrarsızlığı şimdilik engelliyor.

Bizim önerimiz: SoftEther

En Güvenli VPN Protokolü Nedir??

OpenVPN ilk tercihimiz olacaktır. 256 bit şifreleme sunar, kullanıcı alanında çalıştığı için IP yığını ve çekirdek işlemi gerektirmez (daha iyi bellek koruması sağlar) ve ayrıca TLS ve SSL tabanlı özel bir güvenlik protokolü çalıştırır.

Aynı zamanda bir Kill Switch (herhangi bir VPN protokolü için geçerli olan) sunan bir VPN sağlayıcısı kullanmaktan daha iyidir, ancak OpenVPN TCP oldukça kararlıdır, bu nedenle herhangi bir sorun olmamalıdır.

SoftEther de iyi bir seçenektir. Zevk aldığınız güvenlik, OpenVPN ile elde ettiğiniz koruma ile hemen hemen aynıdır. Birinci sınıf İnternet güvenliği için SoftEther’i kullanmak, eski OpenVPN olanı yerine daha yeni bir VPN protokolü kullanma konusunda uygun olup olmadığınıza bağlıdır..

BlackBerry cihazları kullanıyorsanız IKEv2 de iyi bir seçimdir ve verileri iki kez şifreler. L2TP / IPSec de bunu yapar ve genellikle güvenli kabul edilir, ancak bu bağlam için bahsettiğimiz diğer VPN protokolleri üzerinde gerçekten tavsiye etmeyiz..

Wireguard’a gelince, bunun güvenli bir protokol olduğu doğrudur, ancak hala deney aşamasındadır, bu nedenle şimdilik çevrimiçi güvenlik için buna güvenmek zor.

Bunun yanı sıra, SSTP de iyi çalışıyor. Bu sadece açık kaynaklı olmadığı ve NSA’nın daha önce şifreli mesajlara erişmesine izin veren bir şirket olan Microsoft tarafından kontrol edilip edilmediğine bağlıdır..

Bizim önerimiz: OpenVPN veya SoftEther

En Kararlı VPN Protokolü Nedir??

IKEv2, mobil cihazlarda kararlılık söz konusu olduğunda mükemmel bir seçimdir çünkü ağ değişikliklerine gerçekten direnebilir.

SoftEther, başlatıldıktan sonra 7/24 kalıcı olarak çalışacağı fikrine dayanarak yapıldığı için çok iyi bir performans sergiliyor. Kodu, hem bellek sızıntılarını hem de çeşitli çökmeleri önleyecek şekilde yazılmıştır. Bir şeyler ters gitse bile, SoftEther mümkün olduğunca hızlı bir şekilde otomatik olarak yeniden başlayacak şekilde programlanır.

Diğer kararlı VPN protokolleri arasında OpenVPN (TCP bağlantı noktasını kullandığında), SSTP ve L2TP / IPSec bulunur. PPTP de oldukça kararlıdır, ancak güvenlik duvarları tarafından bazen kolaylıkla engellenebileceğini unutmayın.

Bizim önerimiz: IKEv2, SoftEther veya OpenVPN TCP

Platformlar Arası Uyumlu VPN Protokolü Nedir??

PPTP, birden çok işletim sistemi ve cihazda mevcut olan en doğal olarak desteklenen VPN protokolü gibi görünüyor. Bununla birlikte, güvenlik zayıflığı nedeniyle PPTP’nin artık daha yeni cihazlarda ve işletim sistemlerinde desteklenmeyebileceğini belirtmek gerekir. Örneğin, VPN protokolü artık macOS Sierra’da (ve daha yüksek sürümlerde) yerel olarak desteklenmemektedir..

PPTP’ye iyi bir alternatif, çok sayıda platformda yerel olarak bulunan L2TP / IPSec’dir. IKEv2 de iyi bir seçenektir – özellikle BlackBerry cihazlarda çalıştığı için.

OpenVPN’in işletim sistemlerinde ve diğer cihazlarda yerel desteği yoktur, ancak VPN istemcileri gibi üçüncü taraf yazılımlarıyla kolayca erişilebilir.

Bizim önerimiz: L2TP / IPSec, OpenVPN, IKEv2 ve PPTP (şimdilik ve yalnızca değerli verileri tehlikeye atmadığınızdan eminseniz)

Kurması En Kolay VPN Protokolü Nedir??

Şimdilik, PPTP, yerel olarak birçok platformda yerleşik olduğu için yapılandırılması en kolay VPN protokolü gibi görünüyor. Aynı nedenden ötürü L2TP / IPSec ve IKEv2’nin kurulumu oldukça basittir.

SSTP’nin yönetimi de sadece Windows platformlarında olsa da çok kolaydır. Ve Wireguard’ın kurulumu OpenVPN’den daha basit – en azından bu incelemeye göre, yazarın Wireguard’ı yapılandırmasının OpenVPN için birkaç güne kıyasla altı saat sürdüğü.

SoftEther, kullanımı kolay bir yükleyici ile geldiğinden ve GUI Yönetim Araçları’na sahip olduğu için OpenVPN ile karşılaştırıldığında kurulumu son derece zor değildir. Ancak yukarıda belirtilen diğer VPN protokolleriyle karşılaştırıldığında, hala bazı çalışmalar var.

Elbette, üçüncü taraf VPN yazılımı kullanıyorsanız, VPN sağlayıcısı sunduğu sürece ve cihazınızda veya işletim sisteminizde çalıştığı sürece istediğiniz herhangi bir VPN protokolüne kolayca erişebilirsiniz – ihtiyacınız olan SoftEther hariç yazılımını cihazınıza yüklemek ve VPN sağlayıcının sunucularına manuel olarak bağlanmak için.

Bizim önerimiz: PPTP, L2TP / IPSec veya IKEv2

En Az Kaynak Yoğun VPN Protokolü Nedir??

Şüphesiz, PPTP, çok fazla CPU gücü tüketmeyen bu kadar düşük şifreleme sunduğu için kaynak yoğunluğu en az olan seçeneklerden biridir..

SSTP normalde daha iyi bir seçimdir, çünkü iyi bir güvenlik sunarken daha az kaynak tüketir – Windows platformlarına güçlü bir şekilde entegre olması sayesinde. Farklı bir işletim sistemi veya cihaz kullanıyorsanız, işlem gücü kullanımını optimize edebileceğinden PPTP yerine OpenVPN’i deneyebilirsiniz. Linux kullanıcısıysanız Wireguard iyi bir alternatif olabilir.

Bizim önerimiz: SSTP, PPTP veya OpenVPN / Wireguard

“Peki, Hangi VPN Protokolünü Kullanmalıyım?”

Söylemesi zor – hepsi gerçekten internette ne yapmak istediğinize bağlı. Aşağıda, her bir VPN protokolünün en iyi ne için kullanıldığını gösteren ve böyle bir karar vermenizde size yardımcı olabilecek hızlı bir liste bulunmaktadır:

 • PPTP en iyi, coğrafi olarak engellenen içeriğe hızlı erişim istediğinizde kullanılır. İdeal olarak, hassas bilgiler içeren diğer hesaplarda (örneğin banka hesabınız gibi) oturum açtığınızda kullanmamalısınız..
 • L2TP / IPSec temelde PPTP’nin geliştirilmiş bir sürümüdür, bu nedenle torrentleri indirmek, coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek ve İnternet’e güvenli bir şekilde göz atmak ve bağlantı hızlarında potansiyel bir düşüşe dikkat etmek istemediğinizde kullanabilirsiniz..
 • WiFi ağınızdan veri planınıza geçiş yaparken VPN bağlantınız sabit kaldığından, mobil cihazınızı (özellikle bir BlackBerry cihazı ise) çok kullanıyorsanız IKEv2 harika bir seçenektir. Çevrimiçi trafiğinizi güvence altına almak ve uygun hızların tadını çıkarmak istiyorsanız da idealdir.
 • Windows kullanıcısıysanız ve protokol CPU gücünüzü çok fazla tüketmeden iyi bir çevrimiçi güvenlik ve hızın tadını çıkarmak istiyorsanız SSTP iyi bir seçenektir.
 • Güvenli ve istikrarlı bir çevrimiçi bağlantı istiyorsanız OpenVPN sizin tercihiniz olmalıdır. Daha yüksek hızlarla ilgileniyorsanız, UDP üzerinden OpenVPN kullanabilirsiniz.
 • SoftEther mükemmel bir OpenVPN alternatifidir ve daha yeni bir VPN protokolü sakıncası yoksa ve güvenli, kararlı, hızlı bağlantıların tadını çıkarmak istiyorsanız doğru seçimdir.
 • Wireguard, en iyisi bir Linux kullanıcısıysanız ve sorunsuz bir çevrimiçi deneyim sunabileceği iddia edilen deneysel bir VPN protokolünü denemek istiyorsanız kullanılır.

Sonuç

VPN protokolü, VPN istemcisi ile VPN sunucusu arasında bir bağlantı üzerinde anlaşmak için kullanılan bir dizi kuraldır. Şu anda, VPN sağlayıcıları tarafından kullanıldığını göreceğiniz en olası VPN protokolleri şunlardır:

 • PPTP
 • SSTP
 • L2TP / IPSec
 • IKEs2 / IPSec
 • OpenVPN
 • SoftEther
 • Wireguard

Genel olarak, sorunsuz, hızlı ve istikrarlı bir çevrimiçi deneyimden yararlanmak istiyorsanız OpenVPN ve SoftEther ideal VPN protokolleridir. Wireguard’ın da bu konuda sunabileceği çok şey var, ancak şu anda sadece deney aşamasında. SSTP ve IKEv2, OpenVPN ve SoftEther sizin için bir seçenek değilse iyi alternatiflerdir.

PPTP yalnızca yüksek bağlantı hızlarına ihtiyacınız olduğunda ve gizliliğinizin tehlikede olmayacağından emin olduğunuzda kullanılmalıdır (şifrelemesi zayıf olduğundan). L2TP / IPSec’e gelince, güvenlik söz konusu olduğunda PPTP’den daha üstündür, ancak çift kapsülleme özelliği nedeniyle hızlı değildir. IKEv2 / IPSec’in aynı yüksek güvenlik seviyesine sahip olduğunu, ancak L2TP / IPSec’den önemli ölçüde daha hızlı olduğunu unutmayın..

İdeal olarak, birden çok VPN protokolü arasından seçim yapmanızı sağlayan bir VPN sağlayıcı seçmelisiniz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map