VPN Sağlayıcı Nedir? |


Bu kapsamlı makaleyle tam olarak cevaplamayı hedeflediğimiz soru bu. Ama önce, bir VPN’nin ne olduğunu bildiğinizden emin olalım.

VPN Nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ) çevrimiçi gizlilik ve güvenlik sunan bir hizmettir. Verileri güvenli bir şekilde göndermenize ve almanıza, çevrimiçi kimliğinizi gizlemenize ve kısıtlı İnternet içeriğinin engellemesini kaldırmanıza olanak tanıyan çeşitli teknolojiler kullanır..

VPN Sağlayıcı Nedir??

VPN sağlayıcısı, VPN hizmetleri sunan üçüncü taraf bir şirkettir. VPN sağlayıcısı, VPN sunucularına bağlanmanıza ve şifreleme standartlarından ve çevrimiçi anonimlikten yararlanmak için uygulamalarını ve teknolojilerini kullanmanıza izin verir.

VPN sağlayıcısının ne olduğunu daha iyi anlamak için, daha ayrıntılı bir açıklama:

Sanal Özel Ağlar, istemcinin (siz) VPN sunucusuna ve sunucunun Internet’e bağlandığı birden çok aygıt arasında bir istemci / sunucu ilişkisi kurarak çalışır. Sunucu sizden ve Internet’ten alınan verileri tüm istekleri yerine getirir. İstemci ve sunucu VPN tünelinin her iki ucundadır, bu yüzden şifreli web trafiğinin şifresini çözebilen tek varlıklardır.

VPN sunucuları ile ilgili olarak, servis sağlayıcılar kendi fiziksel sunucularına sahiptir veya Sanal Özel Sunucuları dünyanın dört bir yanındaki güvenli veri merkezlerinde kiralar.

Doğru VPN Sağlayıcısı Nasıl Seçilir

En uygun VPN hizmetini seçerken, belirli yönleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

1. VPN Sunucusu Konumlarının Sayısı

Sunulan daha fazla sunucu konumu, coğrafi kısıtlamalı web sitelerinin engellemesini kaldırma konusunda daha fazla seçenek sunar. Daha fazla sayıda sunucudan seçim yapabiliyorsanız ve bazı sunucular coğrafi olarak size yakınsa (sunucu geçerli konumunuza ne kadar yakınsa, bağlantı hızı o kadar iyi olur) daha iyi İnternet hızları elde etme olasılığınız daha yüksektir..

Yine de, bağlanmak için çok sayıda sunucuya ihtiyacınız olmadığını (50 veya 100’den fazla gibi) unutmayın – size iyi içerik çeşitliliği sunmak için yeterli sunucu. Ayrıca, “tamer” sayıda sunucu da fiyatlandırmanın daha uygun olduğu anlamına gelir.

2. VPN Protokolleri ve Şifreleme Türleri

Çevrimiçi gizliliğinizi uygun şekilde korumak için, güçlü şifreleme standartları (AES gibi) ve OpenVPN gibi güvenilir, güvenli VPN protokolleri sunan bir VPN sağlayıcısına bağlı kalmak en iyisidir. Elbette, sağlayıcının size birden fazla VPN protokolüne erişim sunması daha iyidir.

İyi bir VPN sağlayıcısı, VPN protokolleri arasında serbestçe geçiş yapmanıza izin vermelidir, böylece bağlantılarınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz.

3. Kayıt Politikası

Bir VPN sağlayıcısı, günlük tutmadıklarına dair yazılı bir garanti sunmalıdır. Tüm VPN sağlayıcıları az miktarda müşteri verisi tutmak zorunda kalırken, çevrimiçi etkinliklerinizin hiçbirinin kaydedilmediğini veya günlüğe kaydedilmediğini garanti etmelidir.

Neden? Günlüğe kaydedilen veriler siber suçlular, yetkililer ve hatta reklamverenler tarafından kullanılabilir..

4. Abonelik Fiyatları

VPN sağlayıcıları genellikle ayda 5 ila 10 $ arasında bir yerde abonelikler sunar. En pahalı sağlayıcıların en iyisi olduğunu varsaymamalısınız ve seçiminizi maliyet yerine hizmet kalitesine dayandırmalısınız.

Bununla birlikte, birkaç nedenden dolayı ücretsiz VPN sağlayıcılarından kaçınılmalıdır. Yalnızca gizli masrafları olan sınırlı bir hizmet sunmakla kalmaz, aynı zamanda müşterilerinin İnternet hızlarından gizlice yararlandıkları ve boşta kalan bir bilgisayarı çıkış düğümü olarak kullandıkları ve bilinmeyen kullanıcıların Internet’inizi bilginiz olmadan kullanmasına izin verdiği bilinmektedir..

VPN Sağlayıcısını seçin

5. VPN İstemci Uygulamaları

Çoğu VPN sağlayıcısı Windows, macOS, iOS ve Android için VPN uygulamaları sunar. Bazıları Amazon Fire TV, Android TV, Linux ve diğer cihazlar için de uygulamalar sunar.

Her durumda, kullanmak istediğiniz VPN sağlayıcısının cihazlarınız için uyumlu uygulamalar sunduğunu her zaman iki kez kontrol etmelisiniz. Cihazlarınızın yerel bir VPN desteği yoksa (örneğin Xbox gibi), sağlayıcının VPN’yi bir yönlendiriciye kurmanıza yardımcı olup olamayacağını kontrol edin.

6. Bağlantı Hızları

Çoğu kullanıcı için hız, çok sayıda sunucuya sahip olmaktan daha önemlidir. Makul bir hızda yayınlayamıyorsanız dünyanın dört bir yanından içeriğe erişmenin bir anlamı yok.

İdeal olarak, yüksek hızlı sunuculara, sınırsız bant genişliğine ve ülkenizin yakınında / yakınında bulunan sunuculara (hepsi değil, sadece birkaç tane) sahip bir VPN sağlayıcısı seçmelisiniz..

7. P2P / Torrenting Desteği

Torrentleri indirmeyi planlıyorsanız, VPN sağlayıcısının buna izin verdiğinden ve Romanya, İsviçre, Hollanda veya İspanya gibi bu tür faaliyetlere karşı dava açmayan veya kısıtlamayan ülkelerde sunucuları olduğundan emin olun..

8. Eşzamanlı Bağlantı Sayısı

VPN’nizden en iyi şekilde yararlanmak için muhtemelen bilgisayarınızı, telefonunuzu ve diğer cihazlarınızı aynı anda bağlamak isteyeceksiniz. VPN sağlayıcınızın en az 3-5 eşzamanlı bağlantı sunduğundan emin olun. Aksi takdirde, farklı cihazlarda tekrar tekrar oturum açıp kapamanız gerekir.

9. VPN Sağlayıcının Dayandığı Ülke

Birçok ülkede devlet yetkililerinin kayıtlı kullanıcı verilerine erişmesine izin veren veri saklama politikaları vardır. İlgilendiğiniz VPN sağlayıcısının böyle bir ülkeye ait olmadığından emin olun. Genel bir kural olarak, Cebelitarık ve Moldova gibi ülkeler güvenli bir bahis.

Bilgilerinizin hiçbirinin devlet kurumları tarafından talep edilemediğinden emin olmak için ülkenin casusluk ve gözetim ile ilgili genel geçmişini kontrol etmeye değer.

10. Hizmetler ve Özellikler

Akıllı DNS, Proxy, Killswitch, DNS Sızıntısı koruması ve Apps-Killer gibi VPN hizmetinin yanında ek avantajlar sunan bir sağlayıcı seçmek en iyisidir. Bunların hepsi sahip olmaya değer hizmetler. Ancak, yalnızca düşük bir fiyata temel bir hizmet arıyorsanız, bunlar satın alma kararınız için her zaman gerekli değildir.

11. Müşteri Desteği

İdeal olarak, 7/24 müşteri desteği sunan bir sağlayıcı seçmelisiniz. Canlı sohbet ve sosyal medya varlığı (özellikle Twitter’da) da herhangi bir sorunla karşılaşırsanız sağlayıcıyla iletişim kurmanızı kolaylaştırır.

Yorumlar ayrıca bir VPN sağlayıcının destek ekibinin sorunlara yanıt vermesinin ve bunları çözmesinin ne kadar sürdüğü hakkında da bir fikir verebilir..

Güvenilir bir VPN Sağlayıcısı mı arıyorsunuz? Sizi Koruduk!

CactusVPN’de burada her zaman güvenebileceğiniz birinci sınıf bir VPN hizmeti sunuyoruz. Sınırsız bant genişliği, platformlar arası uyumlu VPN uygulamaları, 7/24 destek ve her zaman çevrimiçi olduğunuzdan emin olmanızı sağlayan bir Killswitch sağlıyoruz.

Ayrıca, web’de ne yapmak istediğinize bakılmaksızın, bir çözümümüz var:

 • Gizliliğinizi koruma konusunda kararlıysanız, VPN’imizin üst düzey AES şifrelemesini ve herhangi bir günlük saklamadığımızı seveceksiniz..
 • Yalnızca coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek ve akışını gerçekleştirmek istiyorsanız, Akıllı DNS hizmetimiz, dünya çapında coğrafi olarak sınırlandırılmış 300’den fazla web sitesine erişmenize yardımcı olabilir.
 • Sadece dosya paylaşımıyla ilgileniyorsanız, P2P desteği olan 9 yüksek hızlı VPN sunucumuzdan birine (28+ üzerinden) bağlanabilirsiniz..
 • Ve sadece sıkı bir bütçeniz varsa ve yalnızca iş / okul güvenlik duvarlarını atlamak istiyorsanız, çok uygun fiyatlandırma sunduğumuzu bilmekten mutluluk duyacaksınız..

Ayrıca, birden fazla cihazda servisimizle aynı anda 5 bağlantıya sahip olabilirsiniz.

Hepsi Bu Değil – Ayrıca Ücretsiz Bir Deneme Sunuyoruz

CactusVPN’in tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğine tam olarak ikna olmuyorsanız, neden önce hizmetimizi ücretsiz olarak test etmiyorsunuz? 24 saat deneme süresi sunuyoruz – kredi kartı bilgileri gerekli değil!

Dahası, bir kez CactusVPN kullanıcısı olduğunuzda, yine de 30 günlük para iade garantimiz kapsamında olacaksınız, bu nedenle 0 risk söz konusudur.

Hangi Tür VPN Sağlayıcı Hizmetleri Benim İçin Uygun??

Bu gerçekten sizin özel ihtiyaçlarınıza ve niyetlerinize bağlıdır. Yine de, biraz araştırma yaptık ve VPN hizmetlerinden yararlanabilecek 4 kategoriyle geldik ve bu kategorilerden birine ait olan herkes aşağıdakilere dikkat etmelidir:

Öğrenci / Çalışan

Öğrenci / Çalışan VPN Kullanıcısı

Bu durumda, kısıtlanmış web sitelerinin engellemesini kaldırmak ve okulunuzdaki veya şirket ağınızdaki engellenen içeriğe erişmek istediğinizi varsayalım..

Maliyetleri düşük tutmak istiyorsanız, ucuz veya indirimli aboneliklere sahip bir VPN seçmeli ve yüksek güvenlik seviyeleri yerine mükemmel bağlantı hızlarına odaklanmalısınız. Ancak, okulda / işte bazı çevrimiçi bankacılık işlemleri yapmayı veya hassas okul / iş dosyalarına erişmeyi / bunları torrentlere ulaşmayı planlıyorsanız, hızlar üzerinde şifrelemeye öncelik vermeyi düşünmelisiniz.

“Bilgi uçurma” zihniyeti olan insanlar

Sectret Agent VPN Kullanıcısı

İster gerçek bir ihbarcı olun, ister sadece kitlesel gözetimin norm olduğu bir ülkede yaşayan biri olun, Killswitch veya kayıt tutmama politikası gibi güçlü şifreleme protokollerine ve gizlilik odaklı özelliklere ve avantajlara odaklanmalısınız..

Bazı gizlilik odaklı VPN sağlayıcıları son derece bütçe dostu olmayabilir, ancak bu durumda gizliliğinize gerçekten bir fiyat koyabilirsiniz?

Dosyaları Düzenli Olarak İndirenler

Downloader VPN Kullanıcısı

İster özgürce bulunan içeriği indirmek isteyin, isterse yasal bir sorun yaşamadan veya IP’nizi Swarm’a maruz bırakmadan ellerinizi torrentlere taşımak isteyip istemediğinize bakılmaksızın, yüksek hızlı bağlantılar sunan bir VPN servis sağlayıcısına ihtiyacınız olacak , sınırsız bant genişliği ve torrent indirmeyi destekler (torrentlerle ilgilenmese bile – üzgünümden daha güvenli).

Sadece Eğlence İsteyenler

İzleyici VPN Kullanıcısı

En sevdiğiniz filmleri ve şovları ABD dışındaki Netflix’te izlemek ister misiniz? BBC iPlayer’daki son şovlara göz atmak ister misiniz? Bu ülkelerdeki sunuculara ve erişmek istediğiniz coğrafi olarak engellenmiş içeriğe sahip başka bir ülkeye sahip bir VPN sağlayıcısına ihtiyacınız olacaktır. Sınırsız bant genişliği ve platformlar arası uyumlu uygulamalar da yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra, Akıllı DNS hizmeti de sunan bir VPN sağlayıcısına abone olmayı düşünmelisiniz – VPN bloke olursa veya çalışmazsa yedek olarak.

Ayrıca, bu durumda, gerçekten gerekli olduğunu hissetmedikçe, yüksek düzeydeki şifreleme gerçekten büyük bir odak noktası olmamalıdır..

VPN Sağlayıcı Nedir? Alt çizgi

VPN sağlayıcısı, VPN hizmetlerini satın aldığınız üçüncü taraf bir şirkettir. Sağlayıcı, normalde platformlar arası uyumlu uygulamalar şeklinde gelen bir VPN istemcisi aracılığıyla VPN sunucularına erişmenizi sağlar.

Bir VPN sağlayıcı seçerken, yalnızca cazip fiyatlandırma değil, güçlü şifreleme, kayıt tutmama politikası, ilgili sunucu konumları, bant genişliği kısıtlamaları ve uygun destek sunduklarından emin olmak önemlidir..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map