VPN İstemci Yazılımı Nedir (VPN İstemcisi Nasıl Çalışır) |


Ve VPN kullanmasanız ve sadece onlar hakkında bilgi edinmek isteseniz bile, bu herhangi bir başlangıç ​​noktasıdır. Başlamadan önce hızlı bir VPN tanımı bile atacağız.

VPN nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ), gerçek IP adresinizi İnternet’te gizleyerek coğrafi engelleri ve devlet sansürünü atlamak için kullanabileceğiniz bir hizmettir. Ayrıca bir VPN, İnternet verilerinizi ve trafiğinizi korsanlardan gözetimsiz ve güvenli tutmak için şifreleyebilir.

VPN İstemci Yazılımı Nedir??

VPN istemcisi, VPN sunucusu arasında bir bağlantı kurmak ve VPN hizmetlerine erişim sunmak için cihazınıza yüklenen Sanal Özel Ağ yazılımıdır.

Windows, macOS, iOS ve Android gibi popüler platformların çoğu önceden yüklenmiş VPN istemci yazılımı ile birlikte gelir, ancak daha iyi bir kullanıcı arayüzü ve daha fazla özellikten yararlanmak için üçüncü taraf istemcileri de yükleyebilirsiniz..

VPN İstemcisi Türleri

Genellikle iki tür VPN istemcisi vardır:

Yerel veya yerleşik VPN istemcileri

Bunlar, Windows, macOS, iOS, Android ve Ubuntu gibi Linux dağıtımlarında bulunan bazı işletim sistemlerinde bulunan önceden yüklenmiş veya önceden yapılandırılmış VPN istemcileridir..

Üçüncü taraf VPN istemcileri

Ayrıca iki kategoriye ayrılabilirler:

 1. VPN protokolü geliştiricileri tarafından geliştirilen VPN istemcileri.Bazı örneklere OpenVPN ve SoftEther istemcileri dahildir.
 2. VPN servis sağlayıcıları tarafından geliştirilen VPN istemcileri. VPN sağlayıcıları tarafından geliştirilen VPN uygulamaları, protokol geliştiricileri tarafından geliştirilen temel VPN istemcilerinin genellikle bir Uygulama gibi sunmadığı ek özelliklerle birlikte gelir. Katil, bir Killswitch, sunucuları ülkeye göre gruplama, VPN protokolleri arasında seçim yapma, başlangıçta otomatik bağlanma ve çok daha fazlası.

Neden VPN İstemci Yazılımına İhtiyacınız Var??

Oldukça basit – bir VPN sunucusuna VPN bağlantısı kurmak ve aynı zamanda şifrelenmiş VPN tünelinin sizinle sunucu arasında yapılandırılmasını sağlamak için, cihazınızın bir VPN istemcisine ihtiyacı vardır, çünkü bunların tümünü kullanmaktan sorumludur..

VPN İstemcileri Nasıl Çalışır??

Bir VPN istemcisi ve sunucusunun iletişim kurmadan önce, veri paketleri aracılığıyla birbirlerinin kimliğini doğrular. Bu karşılıklı kimlik doğrulama işlemi çok önemlidir, çünkü istemcinin doğru sunucuyla iletişim kurmasını sağlar veya bunun tersi de geçerlidir..

Ardından, VPN yazılımı verilerinizi VPN sunucusuna göndermeden önce şifreler. Sunucu bilgileri aldıktan sonra, şifresini çözer ve trafiğinizi web’e iletir. VPN sunucusu istediğiniz İnternet verilerini aldığında (örneğin web sitesi erişimi), verileri şifreler ve cihazınızdaki VPN istemcisine geri gönderir..

Şifreleme işlemi sayesinde, ISS’niz (veya herhangi bir devlet gözetim ajansı veya bilgisayar korsanları), web’de ne yaptığınızı görmek için bağlantı istekleriniz ve çevrimiçi trafiğinizin sekmelerini tutamaz. Yalnızca VPN istemcisi ve VPN sunucusu verileri şifreleyebilir ve şifrelerini çözebilir.

VPN İstemcileri Hangi Platformlarda Çalışır??

Hem yerleşik hem de üçüncü taraf VPN istemcileri en popüler işletim sistemlerinde ve cihazlarda kullanılabilir. Genel bir kural olarak, VPN istemci yazılımı aşağıdakiler üzerinde çalışır:

 • Windows (Windows XP dahil)
 • macOS X (üçüncü taraf istemciler eski sürümde çalışmayabilir)
 • Linux (bazı dağıtımlar yalnızca manuel VPN yapılandırmalarını işleyebilir)
 • iOS
 • Android
 • eOkuyucular (Kindle Fire gibi)
 • Amazon Fire TV (ve muhtemelen Fire OS çalıştıran diğer cihazlar)

Ancak, tüm işletim sistemleri ve aygıtların VPN istemcileri için yerel desteği yoktur. Örneğin, bir Android veya Fire OS çalıştırmayan akıllı TV’lerde yüklü VPN uygulamaları bulunamaz. Aynı şey Xbox veya PlayStation gibi oyun konsolları veya BlackBerry 10 OS çalıştıran BlackBerry gibi cep telefonları için de geçerlidir..

Bu gibi durumlarda, VPN protokol desteğinden yararlanarak ve VPN sağlayıcıları tarafından sunulan yapılandırma dosyaları kullanılarak bazı cihazlarda manuel VPN bağlantıları kurulabilir.

Bununla birlikte, bunların hiçbiri mümkün değilse, tek seçeneğiniz bilgisayar veya dizüstü bilgisayar web bağlantınızı söz konusu cihazla paylaşmak (oldukça rahatsız edici olabilir) veya yönlendiricinizde bir VPN kurmaktır..

Yönlendirici seçeneği genellikle en iyisidir, çünkü bunu yaparsanız, yönlendiriciniz üzerinden web’e erişen herhangi bir cihaz bir VPN bağlantısı kullanacaktır – evet, akıllı termostatlar veya akıllı kilitler gibi IoT cihazları bile.

Bir Üçüncü Taraf VPN İstemcisinin Güvenilir Olduğunu Anlatma

Genel olarak, VPN sağlayıcılarını ve müşterilerini kontrol ederken dikkat etmeniz gereken şeyler şunlardır:

 • VPN hizmetini evinizin içinde ve dışında kullanabilmeniz için VPN istemcisi platformlar arası uyumlu olmalıdır..
 • Müşteri, verilerinizin hiçbirini günlüğe kaydetmemeli veya en azından, yalnızca size geri izlenemeyen ve yalnızca sorun giderme amacıyla kullanılan çeşitli bağlantıyla ilgili verileri günlüğe kaydetmelidir..
 • VPN istemcisi web’deki verilerinizin hiçbirini sızdırmaz. Güvenli olduğundan emin olmak için bir VPN bağlantısını nasıl test edeceğinizi görmek istiyorsanız, işinize yarayacak faydalı bir kılavuz.
 • İstemci, VPN sunucusuna bağlandığınızda kullanmak istediğiniz VPN protokolünü seçmenize izin vermelidir – kullandığınız cihaz / işletim sistemi elbette yalnızca bir tür VPN protokolünü desteklemiyorsa.

Harika Bir İstemciye sahip bir VPN’e ihtiyacınız var?

Sizi ele aldık – VPN müşterilerimizin son derece kullanıcı dostu, sezgisel ve genel olarak sorunsuz olduğundan emin olmak için gece gündüz çalıştık.

Ayrıca, piyasadaki en popüler platformlarda çalıştıklarından emin olduk:

 • pencereler
 • Mac os işletim sistemi
 • iOS
 • Android
 • Android TV
 • Amazon Fire TV & Yangın TV Çubuğu

VPN Uygulamalarımız Özelliklerle Dolu

28+ yüksek hızlı sunucularımızdan birine bağlanmak istediğinizde 6 VPN protokolü arasından seçim yapabilirsiniz ve ayrıca başlangıçta istemcinin otomatik olarak bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

CactusVPN istemcisi

Bunun yanı sıra VPN istemcimizi bir Uygulama olan DNS Sızıntısı koruması ile donattık. Katil ve bir Killswitch – koşullar ne olursa olsun gizliliğinizin hiçbir zaman İnternet’te bulunmadığından emin olmak için ihtiyacınız olan her şey. Tüm web trafiğinizin ve verilerinizin güçlü AES şifrelememizle korunduğundan bahsetmiyoruz bile.

Oh, ve müşterinizin hassas verileri kaydetmesi konusunda endişelenmeyin. Şirketimizde katı kayıt dışı bir politika uyguluyoruz.

Tonlarca İçeriğe Sınırsız Erişimin Keyfini Çıkarın

Müşterimiz, VPN hizmetimizin yanında yerleşik bir Akıllı DNS hizmetine sahiptir. Daha fazla içerik çeşidinin keyfini çıkarmak isterseniz, Akıllı DNS’yi her zaman İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Polonya, İsviçre, Fransa, Almanya, İsveç gibi ülkelerden 300’den fazla web sitesinin engellemesini kaldırmak için kullanabilirsiniz..

CactusVPN’i Deneyin – Ücretsiz!

Hemen bir taahhütte bulunmanıza gerek yok – tüm ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını görmek için önce VPN hizmetimizi 24 saat ücretsiz test edebilirsiniz. Tüm özelliklerimizin tadını çıkarırsınız ve bize herhangi bir kredi kartı bilgisi vermeniz gerekmez.

Ve hepsi bu değil. Bir CactusVPN kullanıcısı olduğunuzda, bir şey reklamı yapılan şekilde çalışmazsa, 30 günlük para iade garantimiz kapsamında olmaya devam edersiniz.

Sonuç olarak

Peki, VPN istemci yazılımı nedir? Basitçe söylemek gerekirse, cihazınıza / işletim sisteminize yüklediğiniz veya yapılandırdığınız yerleşik veya üçüncü taraf yazılımıdır. Bir VPN sunucusuna bağlanmak ve çeşitli VPN protokollerini kullanarak şifreli bir bağlantı kurmak için kullanırsınız.

İyi bir istemciye sahip bir VPN sağlayıcısı ararken, uygulamanın platformlar arası uyumlu olduğundan, kullanımının kolay olduğundan ve çevrimiçi gizliliğinizi koruyan çeşitli özelliklerle (Killswitch veya Apps. Killer gibi) dolu olduğundan emin olun..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me