VPN Sunucusu Nedir ve VPN Sunucusu Nasıl Çalışır? |


Ayrıca bir VPN’nin ne olduğunu merak ediyor olmanız veya sadece hızlı bir bilgi tazeleme istemeniz durumunda, kısa ve basit bir tanımla sizi ele geçirdik.

VPN nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ), İnternet’e bağlandığınızda kullanabileceğiniz bir hizmettir. Çevrimiçi trafiğinizi ve verilerinizi korur, özel göz atma ve istediğiniz çevrimiçi içeriğe sınırsız erişimin keyfini çıkarmanızı sağlar..

VPN Sunucusu Neden Önemli??

Normalde, İnternet’teki bir web sitesine bağlanmak istediğinizde, tüm giden ve gelen trafiğiniz ve verileriniz İSS’nizden geçer.

Tüm bilgileriniz düz, okunabilir bir formatta olduğundan, İSS’niz (ve bu konudaki herkes – bilgisayar korsanları, gözetim ajansları veya reklamverenler) İnternet’te ne yaptığınızı görebilir.

İnternete korumasız bağlantı

Dahası, gerçek IP adresiniz ve coğrafi konumunuz web’e açık olduğundan, hemen hemen herkes bu bilgileri, hakkınızda hangi ülke ve şehirde yaşadığınız ve İSS’nizin kim olduğu gibi çeşitli şeyleri bulmak için kullanabilir..

Temel olarak, bir VPN sunucusu olmadan, web’de oturan bir ördek gibisiniz – veri ve kimlik hırsızlığı risklerinin yanı sıra ciddi gizlilik ihlallerine maruz kalırsınız.

VPN Sunucusu Nedir??

VPN sunucusu, dünya çapında kullanıcılara VPN hizmetlerini barındırmak ve sunmak için yapılandırılmış fiziksel veya sanal bir sunucudur. Sunucu, VPN istemcilerinin güvenli bir özel ağa bağlanmasına izin veren bir VPN donanımı ve VPN yazılımı birleşimidir. Çoğu sunucudan farklı olarak, bir VPN sunucusunda genellikle daha mantıklı ve fiziksel iletişim bağlantı noktaları bulunur.

VPN Sunucusu Nasıl Çalışır?

Tüm süreç bir VPN istemcisi çalıştırmanızla başlar. Sizi VPN sunucusuna bağlar ve trafiğinizi ISS’niz aracılığıyla göndermeye başlar. Ancak, bu sefer tüm verileriniz sunucunun yapılandırıldığı VPN protokolleri tarafından şifrelenir, yani ISS’niz (veya başka biri) bunu izleyemez.

VPN sunucusu tüm şifreli bilgileri aldıktan sonra, şifresini çözmeye ve belirlenen web sunucusuna iletmeye devam edecektir. Daha sonra VPN sunucusu, söz konusu web sunucusundan aldığı verileri şifreleyecek ve İSS’niz aracılığıyla size gönderecektir. Bu verileri cihazınıza aldıktan sonra, VPN istemcisi verilerin şifresini sizin için çözer.

Her şeyin nasıl çalıştığı hakkında daha iyi bir fikir edinmek için, VPN istemcisi ile VPN sunucusu arasında bir “tünel” olduğunu hayal edin. Bu tünelden geçen tüm veriler şifrelenir ve bu nedenle tünelin dışındaki herkes tarafından okunamaz..

VPN nasıl çalışır?

VPN sunucusunun sizin için yapacağı başka bir şey de IP adresinizi gizlemek ve kendi adresiyle değiştirmek. Sunucu, coğrafi konumunuzu İnternet’te gizlemenize yardımcı olmak için bunu yaparak daha fazla gizliliğin keyfini çıkarmanıza ve sinir bozucu coğrafi kısıtlamaları ve güvenlik duvarlarını aynı anda atlamanıza olanak tanır..

VPN Sunucu Yazılımı Nedir??

VPN sunucusu yazılımı, bir sunucunun kullanıcılara VPN hizmetleri sunmasına izin veren şeydir. VPN protokol geliştiricileri tarafından geliştirilen bir yazılımdır ve sunucuya yüklenir. VPN sunucu yazılımı, istemci / sunucu iletişimini ve ağ ve donanım bileşenlerini işlemenin yanı sıra, sunucuları ek güvenlikle yapılandırır ve bu da bağlantı isteklerini ve gelen bilgileri şifrelemelerini ve şifrelerini çözmelerini sağlar.

VPN sunucu yazılımı ayrıca kullanıcı verilerini ve trafiği şifrelemek için VPN protokollerini kullanır. Genel olarak, kullanıcılara bağlantıları üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için birden fazla VPN protokolü kullanılır. Bunlar en yaygın kullanılan VPN protokolleridir:

 • OpenVPN
 • SSTP
 • PPTP
 • L2TP / IPSec
 • IKEs2
 • SoftEther

Bir VPN Sunucusu Çevrimiçi Deneyiminizi Nasıl Geliştirir??

Her şeyden önce, bir VPN sunucusu, cihazınıza giden tüm verileri ve trafiği şifreler ve temelde aşağıdakilerden emin olur:

 • İnternet Servis Sağlayıcınız çevrimiçi olarak ne yaptığınızı göremiyor, yani bant genişliğinizi azaltma veya verilerinizi yetkililerle veya reklamverenlerle paylaşma şansı yok.
 • Gizliliğinizin NSA veya CIA gibi nedenlerle tehdit edilmesini sağlayarak kitlesel çevrimiçi gözetim kurbanı olmayacaksınız.
 • Özel verilerinizin yanlış ellere geçme riski yoktur. Temel olarak, siber suçlular kredi kartı bilgilerinizi, banka hesap bilgilerinizi ve giriş kimlik bilgilerinizi çalmak için ağ zayıflıklarından (evet, güvenli olmayan WiFi ağlarında bile) yararlanamayacaktır..

Bunun yanı sıra, bir VPN sunucusu gerçek IP adresinizi gizleyecek ve hiçbir gözetim ajansı, hacker, reklamveren veya web sitesinin onu göremediğinden ve onunla ilişkili bilgileri (ülkeniz, şehriniz veya hatta ISS’niz gibi) bulamayacağını garanti edecektir..

Ayrıca, IP adresinizin gizli olması, istediğiniz çevrimiçi içeriğin keyfini çıkarmanızı engelleyebilecek can sıkıcı coğrafi kısıtlamaları atlayabileceğiniz anlamına gelir. Aynı şey işte veya okulda güvenlik duvarı kısıtlamaları için de geçerlidir.

Harika bir VPN Sunucusu Arama?

Burada CactusVPN’de sizi ele geçirdik – dünyanın her yerinden sınırsız bant genişliği ve proxy sunucu olarak iki katına sahip 28’den fazla yüksek hızlı sunucuya erişmenizi sağlayan üst düzey bir VPN hizmeti sunuyoruz. Ayrıca, 8 sunucumuz P2P desteği de sunuyor.

Dahası, sunucularımız 6 VPN protokolü (yüksek güvenlikli OpenVPN protokolü dahil) ve AES şifrelemesi ile donatılmıştır. Bunun da ötesinde, sunucularımız aynı zamanda paylaşılan IP teknolojisini kullanarak çevrimiçi etkinliklerinizin size veya cihazlarınıza bağlanamamasını sağlar.

Tüm bunların yanı sıra, hizmetimizde Killswitch, platformlar arası uyumlu uygulamalar, aynı anda 5 adede kadar eşzamanlı bağlantı ve dünya çapında 300’den fazla web sitesinin (Netflix ABD dahil) engelini kaldırmanıza yardımcı olabilecek bir Akıllı DNS hizmeti bulunmaktadır..

CactusVPN uygulaması

Kararsız hissetmek?

Sorun değil – anlıyoruz. Bu nedenle, CactusVPN’in tüm ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılayamayacağını görmek için önce 24 saatlik ücretsiz deneme sürümümüzü denemenizi öneririz..

Ve sunduğumuz tek güvenlik ağı bu değil. Aslında, hizmetimize abone olduğunuzda, yine de 30 günlük para iade garantimiz kapsamında olacaksınız..

Sonuç

Bir VPN sunucusu olmadan internete bağlanmak oldukça riskli olabilir – IP adresiniz açığa çıkar (birçok kişisel bilginin maruz kaldığı anlamına gelir), İSS’niz çevrimiçi yaptığınız her şeyi görebilir (ve bilgisayar korsanları ve gözetim ajansları gibi diğer insanlar da görebilir) ) ve istediğiniz tüm içeriğe erişemeyebilirsiniz (çünkü coğrafi blokları kullanan platformlar IP’nizin ne olduğunu bilir).

VPN sunucusu nedir, soruyorsunuz? Bu, bir VPN sağlayıcısının VPN hizmetlerine erişmenizi sunduğu fiziksel bir sunucu veya VPS’dir (Sanal Özel Sunucu). Siz ve sunucu arasında değiş tokuş edilen veriler şifrelenir, böylece kimse onu izleyemez ve sunucu gerçek IP adresinizi de gizler.

Genel olarak, bir VPN sunucusu üzerinden web bağlantısı çok daha güvenli ve özel bir bağlantıdır.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map