WireGuard nedir? (Bilmeniz Gerekenler) |


feragat: Bu makalenin yazıldığı anda, WireGuard hala ağır bir gelişme ve test aşamasındadır. Gelecekte bu kılavuzda yazdıklarımızla çelişen herhangi bir yeni bilgi gelirse, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ve bize bildirin..

WireGuard Nedir?

WireGuard, İnternet kullanıcılarına daha hızlı, daha basit ve daha güvenli bir çevrimiçi deneyim sağlamayı amaçlayan yeni bir açık kaynaklı VPN protokolüdür. Protokolün OpenVPN’den daha iyi performans sunduğu ve genellikle IPSec’den daha kullanışlı ve daha iyi tasarlandığı iddia ediliyor.

WireGuard, Edge Security’yi kuran Jason Donenfeld tarafından geliştirildi. WireGuard protokolünün ne kadar genç olmasına rağmen (resmi olarak 2018’de ortaya çıktı, ancak o tarihten önce geliştiriliyordu), çevrimiçi kullanıcılar tarafından hızlı bir şekilde kabul edildi ve hatta ana Linux geliştiricisi Linus Torvalds’ın dikkatini çekmeyi başardı bu bir “sanat eseri”.

WireGuard Protokolü Nasıl Çalışır??

Tüm VPN protokolleri gibi, Wireguard da iki ağ varlığı arasında güvenli bir bağlantı (“tünel” de denir) oluşturmaktan sorumludur. Bu durumda, bu varlıklar VPN istemcisi ve VPN sunucusu olacaktır.

WireGuard hakkında not edilmesi gereken ilginç bir şey, bağlantı tokalaşmalarının birkaç dakikada bir yapılması ve veri paketlerinin içeriği yerine zamana göre yapılmasıdır. Bu nedenle, paket kaybının can sıkıcı bağlantı kesilmesine neden olma olasılığı düşüktür.

Ayrıca, WireGuard ana bilgisayar başına ayrı paket kuyruğu kullandığından ve el sıkışmamızın güncelliğini kaybettiğini otomatik olarak saptadığından, protokolün bağlantısını kesmesini, yeniden bağlanmasını veya yeniden başlatmasını istemesine de gerek yoktur..

Ayrıca, istemci ile sunucu arasında VPN tüneli kurulduktan sonra, sunucunun oturumu gerçekten kullanabilmesi için istemciden en az bir şifreli veri paketi alması gerekir. Bu şekilde, doğru tuş onayı sağlanır.

WireGuard VPN Hakkında Genel Teknik Detaylar

 • WireGuard aşağıdaki şifreleri kullanır:
  • Simetrik şifreleme için ChaCha20
  • Kimlik doğrulama için Poly1305
  • ECDH için Curve25519 (Eliptik eğri Diffie-Hellman – önemli bir anlaşma protokolü)
  • Karma ve anahtarlı karma için BLAKE2’ler
  • Karma anahtarlar için SipHash24
  • Anahtar türevi için HKDF
 • Simetrik şifreleme anahtarının yanı sıra, WireGuard ayrıca ortak anahtar şifrelemesine karıştırılabilen isteğe bağlı önceden paylaşılan bir anahtarı da destekler..
 • WireGuard kullanırken, VPN sunucusu DoS saldırıları riskini azaltma yetkisi olmayan bir istemciye yanıt vermez. Sunucuya gönderilen ilk el sıkışma iletisinde ayrıca yeniden yürütme saldırılarını önlemek için TAI64N zaman damgası bulunur.
 • Şu anda, WireGuard yalnızca UDP üzerinde çalışıyor ve TCP’yi resmi olarak desteklemiyor (yine de GitHub programcıları ve üçüncü taraf hizmetleri tarafından yapılan geçici çözümler var).
 • WireGuard, nosyonları yeniden kullanmaz (şifreleme iletişiminde kullanılabilecek bir sayı). Bunun yerine, geriye doğru sarılamayan 64 bitlik bir sayaç kullanır. Bu şekilde tekrar saldırıları daha az risk taşır ve UDP paketleri arızalı olarak gönderilmez (UDP ile gerçekleşebilecek bir şey).
 • WireGuard, çoğu VPN protokolünden daha hafif bir yapıya sahiptir – en azından tüm kodun göründüğü açık kaynaklı kodlar (OpenVPN, SoftEther, IKEv2). Sonuç olarak, WireGuard’da kullanılan toplam kod satırı sayısı 4.000’in altında.

WireGuard’ın Kullanımı Güvenli mi??

WireGuard’ın ne tür bir şifreleme kullandığına ve çok sayıda şifreyi destekleyebileceğine bakılırsa, bunun güvenli bir protokol olacağını söylemek oldukça güvenlidir. WireGuard’ın arkasındaki ana hedefin “modası geçmiş” protokolleri iyileştirmek olduğunu görme potansiyeli yüksek.

Ayrıca, WireGuard’ın daha küçük kod tabanı nedeniyle, protokolün güvenlik denetimlerinin gerçekleştirilmesi çok daha kolay ve daha az zaman alır. Bu da, güvenlik açıklarının daha hızlı bulunabileceği ve düzeltilebileceği anlamına gelir. Dahası, siber suçlular tarafından sömürülebilecek çok daha küçük bir saldırı yüzeyi var.

Ne yazık ki, bu makalenin yazıldığı andan itibaren, WireGuard istikrarlı bir protokol değildir. Hala devam eden bir çalışmadır ve çoğunlukla sadece deneme amaçlı kullanılmalıdır. Çevrimiçi trafiğinizi ve verilerinizi% 100 korumak için ona güvenmek çok risklidir. Gelecekte, çevrimiçi güvenlik için tercih edilen seçenek haline gelebilir.

Tek sorun bu değil – WireGuard’ın bilmeniz gereken bazı gizlilik endişeleri var. Görünüşe göre, WireGuard üçüncü taraf VPN sağlayıcıları tarafından kullanıcı verilerini kaydetmeden gerçekten kullanılamaz. Neden? Çünkü WireGuard’larda dinamik adres yönetimi yoktu ve istemci adresleri yapılandırmaya sabit kodlanmış durumda. Ayrıca, WireGuard’ın çalışma şekli, sağlayıcıları, kullanılmayan IP adreslerini geri almak için cihazlarınızın her biri için son giriş zaman damgasını saklamaya zorlar.

WireGuard VPN Protokolü Hızlı mı??

WireGuard’da şu anda sahip olduğumuz tüm verilere göre, protokol çok hızlı çevrimiçi hızlar sunmalıdır. Karşılaştırmalar, WireGuard’ın OpenVPN ve IPSec’den önemli ölçüde daha hızlı olduğunu ve protokolün 1000 Mbps civarında bir verim alabileceğini gösteriyor..

WireGuard protokolü, küçük kod tabanı sayesinde uygun hızlar sunabilmelidir. Ayrıca, protokolün daha iyi güvenilirlik sunarken aynı zamanda bağlantı ve tokalaşmaları daha hızlı kurabilecek şekilde programlandığı iddia edilmektedir. WireGuard daha az kaynak yoğun olacak şekilde tasarlandığından (bu nedenle çok fazla pil tüketmez) ve gelişmiş dolaşım desteği sunmak için mobil kullanıcılar da bundan yararlanıyor..

Linux kullanıcıları şimdilik şimdilik WireGuard VPN bağlantıları ile en iyi hızlara sahip olacaklar, çünkü protokol Linux çekirdeğinde (işletim sisteminin anahtar bileşeni) yaşıyor, yani yüksek hızlı güvenli ağ sunabiliyor.

Bir WireGuard VPN Bağlantısı Kurmak Zor?

Peki, bu şekilde söyleyelim – ne yaptığınızı ve Linux’u biliyorsanız gerçekten zor değil. İzlemeniz gereken adımların karmaşık olması gerekmez, ancak IP yönlendirmeyi etkinleştirmek ve güvenlik duvarlarını tamamen atlamak istiyorsanız UDP paketlerini TCP üzerinden tünellemek için bir yol bulmak gibi ekstra şeyler yapmanız gerekir. Bu incelemeye göre, güvenli bir WireGuard ağı kurmak onları yaklaşık altı saat sürdü.

WireGuard’ın macOS, Android ve iOS’ta çalıştığı iddia edilirken, kurulum işlemi Linux’ta olduğu kadar basit değil. Ayrıca, üçüncü taraf yazılım veya kod kullanmanız gerekebilir.

WireGuard Güvenlik Duvarlarını Atlayabilir?

WireGuard protokolü normalde güvenlik duvarlarını atlayabilmelidir, ancak bir endişe vardır – protokol sadece UDP iletim protokolünü kullandığından (51820 bağlantı noktası olsa da tam olarak hangi bağlantı noktasını söylemek zor), engellenme olasılığı vardır UDP’yi tamamen kapatan ve yalnızca TCP trafiğine izin veren güvenlik duvarları veya ağ yöneticileri tarafından.

Neyse ki, TCP üzerinden UDP paketlerini tünellemenin bir yolu var, bu nedenle bu sorun atlanabilir. Bağlantıyı, engellemeyi daha da zorlaştırmak için 443 numaralı bağlantı noktasını (HTTPS trafik bağlantı noktası) kullanacak şekilde programlamak da mümkündür. Tek sorun, çözümlerin şimdilik Linux’ta olması.

WireGuard VPN Nedir?

WireGuard VPN, üçüncü taraf bir VPN sağlayıcısı tarafından sağlanan bir hizmet olacaktır. Temel olarak, indirip yüklediğiniz VPN istemcisi aracılığıyla bir WireGuard bağlantısı kurabilirsiniz.

Şu anda, halen devam etmekte olan bir çalışma olduğu için WireGuard protokolüne erişim sunan birçok sağlayıcı bulamayacaksınız ve bunu kullanmak kullanıcı verilerini riske atabilir.

WireGuard Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları

 • WireGuard, son derece güvenli çevrimiçi bağlantılar sunmak için son teknoloji ürünü şifreleme kullanır.
 • WireGuard VPN protokolü, OpenVPN ve IPSec’ten daha hafif bir kod tabanına sahiptir, bu da güvenlik açıklarını bulmak için denetlemeyi kolaylaştırır.
 • WireGuard yüksek hızlar sunmak için tasarlanmıştır ve mevcut kıyaslamalar IPSec ve OpenVPN’den daha hızlı olduğunu göstermektedir.
 • WireGuard protokolü, pil tüketimini azaltabilen ve mobil cihazlarda dolaşım desteğini artırabilecek performans geliştirmeleri sunuyor.
 • WireGuard% 100 çalıştıktan sonra, tanımlama ve şifreleme için yalnızca ortak anahtarlar kullandığından yapılandırılması çok kolay olabilir, bu nedenle bir sertifika altyapısına ihtiyaç duymaz.
 • Linux’a aşina değilseniz veya protokolü diğer platformlarda yapılandırmaya çalışıyorsanız WireGuard’ın ayarlanması zordur.

Dezavantajları

 • WireGuard şu anda devam eden bir çalışmadır, bu nedenle çevrimiçi verileri güvence altına almak yerine deneme amacıyla kullanılması gereken bir protokoldür.
 • Şu anda, WireGuard yalnızca UDP’de çalışıyor ve 443 numaralı bağlantı noktasını (HTTPS trafik bağlantı noktası) kullanmıyor. Sonuç olarak, potansiyel olarak bir ağ yöneticisi tarafından engellenebilir.
 • WireGuard çoğunlukla Linux dağıtımlarında iyi çalışır. Diğer platformlar için bağlantı noktaları var, ancak bunlar son derece güvenilir değil.
 • WireGuard ile ilgili bazı gizlilik endişeleri vardır, çünkü programlanma şekli VPN sağlayıcılarını kullanıcı verilerini günlüğe kaydetmeye zorlar.
 • WireGuard çok yeni ve ayrıntılı bir şekilde test edilmedi.

Birden Çok Protokol Seçenekli bir VPN mi arıyorsunuz?

CactusVPN tam da ihtiyacınız olan şey. Henüz WireGuard protokolünü sunmadığımızı söyleyerek başlayacağız. Ancak, yapamadığımız için değil, ancak kullanıcılarımızın protokolü şu anda test eden ve potansiyel olarak verilerini tehlikeye sokmalarını istemediğimiz için. Ayrıca, şirketimizde katı kayıt dışı bir politikamız var ve WireGuard’ın şu anda çalışma şekli buna karşı çıkıyor.

Yine de, üst düzey şifreleme (örneğin askeri sınıf AES) ve seçim yapabileceğiniz çoklu VPN protokolleri sunuyoruz: SoftEther, OpenVPN (hem TCP hem de UDP), SSTP, IKEv2 / IPSec, L2TP / IPSec, PPTP.

Ayrıca verilerinizin her zaman güvenli olduğundan emin olmak için DNS sızıntısı koruması ve bir Killswitch sunuyoruz ve sorunsuz bir çevrimiçi deneyimden keyif almanızı sağlamak için yüksek hızlı sunuculara ve sınırsız bant genişliğine erişim sağlıyoruz.

Birden çok işletim sistemi ve cihazda çalışan kullanıcı dostu VPN uygulamalarına erişim sağlıyoruz: Windows, macOS, iOS, Android, Android TV, Amazon Fire TV.

Öncelikle Hizmetimizi Ücretsiz Deneyin

Hemen bir taahhütte bulunmanıza gerek yok. CactusVPN’in tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabildiğinden emin olmak için ilk önce 24 saatlik ücretsiz denememizden yararlanabilirsiniz. Ve endişelenmenize gerek yok – hiçbir kredi kartı bilgisi istemiyoruz.

Ayrıca, CactusVPN kullanıcısı olduğunuzda hizmetin reklamı yapılan gibi çalışmadığı takdirde 30 günlük para iade garantisi verdiğimizi de bilmek isteyebilirsiniz..

WireGuard Protokolünün Diğer VPN Protokolleriyle Karşılaştırması Ne Kadar İyi??

WireGuard’ı diğer VPN protokollerine göre kullanmanın avantajları ve dezavantajları hakkında bilmeniz gereken her şey.

WireGuard hala geliştirilmekte olduğundan, bunu henüz diğer protokollere göre tavsiye edemeyiz, ancak gelecekte bu listedeki protokollerin çoğuna muhtemelen iyi bir alternatif olacaktır..

WireGuard ve PPTP Karşılaştırması

WireGuard şu anda deneysel bir protokol olmasına rağmen, sunduğu güvenlik PPTP’nin sağlayabileceğinden çok daha iyi ve güvenilir görünüyor. Birincisi, ChaCha20 şifreleme WireGuard’ın yerleşik PPTP’nin birçok güvenlik açığı olan MPPE şifrelemesinden daha güvenlidir. Ayrıca, PPTP trafiğinin NSA tarafından kırıldığı ve WireTPuard’ın aksine PPTP’nin açık kaynaklı olmadığı gerçeği var.

Kararlılık açısından, PPTP NAT güvenlik duvarlarıyla çok kolay engellendiği için WireGuard daha iyi sonuç verir, çünkü PPTP doğal olarak NAT ile çalışmaz. Yine de, WireGuard’ın mevcut durumda da ağ yöneticileri tarafından engellenebileceğinden bahsetmekte fayda var, çünkü sadece UDP protokolünü kullanıyor – tabii ki TCP üzerinden UDP paketlerini tünellemek için ek önlemler alınmadığı sürece.

PPTP’nin çok hızlı bir protokol olduğu bilinmektedir (bu yüzden birçok kişi hala kullanmaktadır), ancak WireGuard hafif yapısı nedeniyle de çok hızlı bağlantılar sunabilir. Şimdilik, WireGuard’ın PPTP’ye kıyasla ne kadar hızlı olduğunu gösteren hiçbir kriter yok.

Platformlar arası kullanılabilirliğe gelince, PPTP, daha fazla platformda mevcut olduğu ve hatta birçoğuna yerel olarak entegre olduğu için WireGuard’dan daha iyidir. Yine de, gelecekte bunun böyle olmayabileceğini belirtmek gerekir. Bazı platformlar (macOS Sierra ve iOS 10 gibi) PPTP için yerel destek sunmayı bıraktı ve bunun yerine WireGuard için yerel destek sunmaya başlayacaklarını varsaymak çok zor olmazdı – tabii ki tamamen kararlı olduğunda.

Şu anda, güvenli bir bağlantı için bu protokollerden birini önermek gerçekten zordur. WireGuard, yeterli testlerden geçtikten ve geliştirme süreci bittiğinde kesinlikle bariz seçenek haline gelecektir. Ancak şimdilik, güvenli ve özel bir çevrimiçi deneyim istiyorsanız farklı bir protokol (OpenVPN veya SoftEther gibi) seçmek daha iyidir.

PPTP hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bu bağlantıyı izleyin.

WireGuard ve L2TP / IPSec karşılaştırması

WireGuard “kullanılmayan” IPSec’in yerini almayı hedeflediğinden, özellikle kod açık kaynak olduğundan, L2TP / IPSec’den daha rahat ve daha güvenli bir çevrimiçi deneyim sunabileceğini varsaymak güvenlidir, bu nedenle herhangi bir hükümet hakkında endişe yoktur varlık kurcalamak. Unutmayın – Snowden, NSA’nın L2TP / IPSec protokolünü bilerek zayıflattığını iddia etti. Bu iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt olmasa da, hala akılda tutulması gereken bir şey.

Kesin olarak bildiğimiz bir şey, WireGuard’ın IPSec’den çok daha hızlı olması ve daha iyi performans göstermesidir. WireGuard web sitesindeki ölçütlere göre, WireGuard 1000 Mbps’ye kadar bir iş hacmine sahip olabilirken IPSec sadece 800 Mbps civarında iş hacmini işleyebilir. Daha hafif kod tabanının, WireGuard’ın daha iyi performans sağlamasına yardımcı olması da muhtemeldir – L2TP / IPSec’in çift kapsülleme özelliğinin bağlantıları yavaşlatma eğiliminde olduğunu belirtmiyoruz.

L2TP / IPSec, kullanılabilirlik söz konusu olduğunda parlıyor. WireGuard’dan daha fazla platformda çalışır ve hatta birçok işletim sistemine ve cihaza yerel olarak entegre edilmiştir. Öte yandan, L2TP / IPSec’in engellenmesi WireGuard’dan daha kolaydır – özellikle bir NAT güvenlik duvarı ile.

Ancak WireGuard şu anda hala geliştirilmektedir, bu nedenle web’de gezinirken L2TP / IPSec (veya diğer daha iyi alternatifler) kullanmak genel olarak daha güvenlidir. L2TP / IPSec hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, üzerinde derinlemesine bir kılavuzumuz var..

WireGuard’a karşı IKEv2 / IPSec

Güvenlik açısından, hem WireGuard hem de IKEv2 / IPSec’in sunabileceği çok şey var. WireGuard yeni, son teknoloji şifrelemeye güvenirken, IKEv2 birden çok güçlü şifre için destek sunar. Ayrıca, IKEv2’nin açık kaynak uygulamaları vardır, bu nedenle WireGuard kadar güvenilir olabilir. Bir bütün olarak IKE ile ilgili tek sorun, IPSec trafiğinin şifresini çözmek için nasıl kullanılabileceğini iddia ettiği sızdırılmış NSA sunumlarının olmasıdır..

IKEv2 / IPSec ve WireGuard, güvenlik duvarlarını atlamak için iyi bir iş çıkarırlar, ancak 443 numaralı bağlantı noktasını (HTTPS trafik bağlantı noktası) kullanmazlar, bu nedenle özenli bir ağ yöneticisi tarafından engellenebilirler. Hızlara gelince, söylemesi biraz zor, ancak bağlı olduklarını veya IKEv2’nin WireGuard kadar hızlı olduğunu iddia etmek çok zor değil. Doğru, IPSec tek başına oldukça yavaş, ancak IKEv2 / IPSec çok yüksek hızlar sunabiliyor.

İstikrar ile ilgili olarak, IKEv2 / IPSec, WireGuard’ın henüz nasıl kararlı bir yapıya sahip olmadığını görmek için üstün bir seçenektir. Ayrıca, IKEv2, protokolün ağ değişikliklerine (WiFi bağlantısından veri planınıza geçtiğinizde olduğu gibi) düşmeden direnmesine izin veren bir özellik olan MOBIKE için destek sunar.

Bunun yanı sıra, her iki protokolün de aynı sayıda platformda mevcut olduğunu belirtmek gerekir, ancak IKEv2 / IPSec, BlackBerry cihazlarında da çalıştığı için mobil cihaz kullanıcıları için ideal bir seçimdir..

WireGuard hala devam eden bir çalışma olduğundan, IKEv2 / IPSec şimdilik çok daha güvenli bir seçenek. IKEv2 / IPSec hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, hakkında yazdığımız bu makaleye göz atın

WireGuard’a karşı IPSec

WireGuard’ın hedefi IPSec’den daha iyi olmaktır ve tamamen işlevsel olduğunda bunu başaracaktır. IPSec güvenliyken, WireGuard daha da fazla veri koruması sunmak için modern, modern şifreleme ve şifreler kullanır – protokolün açık kaynak olduğundan bahsetmiyorum, bu da onu daha güvenilir kılar.

Ayrıca, WireGuard’ın IPSec’den önemli ölçüde daha küçük bir kod tabanına sahip olduğu iddia edilmektedir, bu da güvenlik açıklarını bulmak için daha performans ve denetlemeyi kolaylaştıracaktır. WireGuard ekibi tarafından yapılan karşılaştırmaları göz önüne alırsak, protokolün IPSec’den daha hızlı olduğunu ve buna kıyasla daha düşük bir ping süresine sahip olduğunu da görebiliriz..

IPSec şu an için WireGuard’dan daha fazla platformda kullanılabilir, ancak IPSec’in bir güvenlik duvarıyla engellenmesinin potansiyel olarak WireGuard’dan daha kolay olduğunu da bilmelisiniz..

Sonunda, şimdilik IPSec’e bağlı kalmak daha iyi, ancak protokol tamamen geliştirildikten sonra WireGuard’a geçmek çok iyi bir fikir olacaktır..

IPSec hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu makaleye göz atın.

WireGuard ve SSTP Karşılaştırması

SSTP’nin OpenVPN kadar güvenli olduğu düşünülür, bu nedenle SSTP şifrelemesinin en azından şimdilik WireGuard VPN güvenliği kadar güçlü olması muhtemeldir. Yine de, odadaki filden bahsetmemiz gerekiyor – SSTP, daha önce NSA’ya şifreli mesajlara erişim konusunda herhangi bir problemi olmayan bir şirket olan Microsoft’a aittir. Ve evet, bu aynı zamanda SSTP’nin WireGuard gibi açık kaynak olmadığı anlamına geliyor.

Öte yandan, SSTP’nin güvenlik duvarı ile engellenmesi şu anda WireGuard’dan daha zordur. Neden? SSTP 443 numaralı bağlantı noktasını kullanabildiğinden, bu bağlantı noktası HTTPS trafiği için ayrıldığından, normalde ağ yöneticileri tarafından engellenemez. WireGuard ayrıca 443 numaralı bağlantı noktasını kullanacak şekilde de yapılandırılabilir (varsayılan olarak) UDP bağlantı noktalarını kullanır. Ne yazık ki, bir ağ yöneticisinin UDP’yi tamamen engellemesi ve sadece ağdaki TCP trafiğine izin vermesi duyulmamış.

Hızlara gelince, WireGuard’ın SSTP’den daha hızlı olduğunu varsaymak oldukça güvenlidir. Unutmayın – SSTP hızları OpenVPN hızlarına biraz benzer. WireGuard OpenVPN’den çok daha hızlı olduğu için muhtemelen SSTP’den de daha hızlı. Aynı zamanda çok daha hafif, ama bu sadece bir spekülasyon.

Ve kullanılabilirlikle ilgili olarak, şimdilik SSTP’nin normalde sadece şu anda Linux’ta kullanılabilen WireGuard’dan biraz daha fazla platformda (Windows Vista ve üstü, Android, Linux ve yönlendiriciler) çalıştığı görülüyor, ancak diğer platformlara ait bazı portlar var ancak% 00 güvenilir gibi görünmüyorlar. Gelecekte, WireGuard muhtemelen daha fazla işletim sistemi ve cihazda desteklenecek.

Sonuç olarak, SSTP, WireGuard’dan daha iyi bir seçimdir – ancak sadece WireGuard protokolü henüz kararlı ve geliştirilmediği için. Tamamlandığında, seçim verilerinize Microsoft’a ne kadar güvendiğinize bağlı olacaktır..

SSTP ve protokolün ne kadar iyi olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? O zaman bu bağlantıyı takip et.

WireGuard’a karşı SoftEther

SoftEther ve WireGuard aslında bloktaki yeni protokollerdir, ancak WireGuard aralarındaki “en genç” tir. Her iki protokol de açık kaynak kodlu, birinci sınıf güvenlik özelliğine sahip ve çok yüksek hızlar sunuyor. WireGuard’ın biraz daha hızlı olma şansı var, çünkü üretimi 1000 Mbps’ye kadar çıkarken, SoftEther’in üretimi yaklaşık 900 Mbps’ye kadar çıkabilir.

Protokol daha kararlı olduğu için SoftEther hala daha iyi bir seçenektir ve HTTPS trafik bağlantı noktasını kullanabileceği için ağ yöneticileri tarafından gerçekten engellenemez (bağlantı noktası 443). Ayrıca, SoftEther, WireGuard’a kıyasla birden fazla platformda çalışır ve daha fazla VPN sağlayıcısı tarafından bir bağlantı seçeneği olarak sunulur.

Ayrıca, SoftEther’in VPN sunucusunun birden fazla protokol çalıştırabildiğini belirtmek gerekir, ancak en azından şimdilik WireGuard için desteği yoktur..

SoftEther hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, burada bunun hakkında bir makalemiz var.

WireGuard ve OpenVPN karşılaştırması

Güvenlik açısından, her iki protokolün de sunabileceği çok şey var – yüksek güvenlikli şifreler ve 256 bit şifreleme. Elbette, WireGuard hala geliştirilmekte olduğu için güvenilir değil. Gelişim söz konusu olduğunda, büyük olasılıkla OpenVPN güvenlik açısından uyumlu olabilir. Ancak, WireGuard’ın TCP ve bağlantı noktası 443’ü geçici çözümlerin bulunması gerekmeden kullanabilmesini sağlamak için önlemler alınmazsa, ağ yöneticisi bunu engellemede hem UDP hem de TCP ve 443 numaralı bağlantı noktasını kullanabilen OpenVPN’den çok daha kolay bir zamana sahip olacaktır..

Hız söz konusu olduğunda, WireGuard ve OpenVPN arasında büyük bir boşluk var. Bu kriterlere göre, iki protokol arasındaki verim farkı 700-800 Mbps civarındadır. Ayrıca, WireGuard (0.403 ms) ile ping süresi OpenVPN (1.541 ms) ile karşılaştırıldığında çok daha kısadır..

Öte yandan, OpenVPN diğer birçok platformda mevcuttur, yıllardır piyasadadır ve tüm VPN sağlayıcıları tarafından hemen hemen sunulmaktadır..

OpenVPN hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, göz atmanız gereken yararlı bir kılavuz.

WireGuard Protokolünü Kullanmanız Gerekiyorsa, Dikkate Alınan Her Şey?

Şu an için, WireGuard’ı yalnızca protokolü test etmek ve neyi yapabildiğini, hangi güvenlik açıklarına sahip olduğunu ve güvenlik duvarlarını ne kadar iyi ele alabileceğini görmek için denemek istiyorsanız kullanmak en iyisidir..

Ancak, çevrimiçi trafiğinizin ve İnternet gizliliğinizin korunmasını istiyorsanız, WireGuard protokolünü kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Ne yazık ki, gerçekten güvenli bağlantıları garanti etmek için yeterince kararlı değil – üçüncü taraf bir VPN hizmetiyle WireGuard kullanmanın, sağlayıcıya uymadığı için kayıt tutmayan bir politikadan yararlanamayacağınız anlamına gelmez. WireGuard ile.

Sonuç – WireGuard Nedir?

WireGuard, 2018’de resmi olarak çıkan yeni bir açık kaynaklı VPN protokolüdür. En son güvenlik ve önemli ölçüde geliştirilmiş performans (OpenVPN ve IPSec’ten daha hızlı ve daha hafif) ile övünürken, protokol şu anda yoğun bir geliştirme aşamasındadır. . Bu, çevrimiçi trafiğinizi ve verilerinizi güvende tutmak istiyorsanız kullanmanın güvenli olmadığı anlamına gelir – en azından şimdilik.

Şu anda WireGuard bağlantılarına erişim sunan pek çok VPN sağlayıcısı bulamayacaksınız çünkü bunu yapmak kullanıcı verilerini tehlikeye sokabilir. Dahası, WireGuard’ın tasarlanma şekli, VPN sağlayıcılarını kullanıcı verilerini günlüğe kaydetmeye zorlar ve bu da kayıt dışı politikalarına aykırıdır.
WireGuard tamamen geliştirilip parlatıldıktan sonra, güvenli ve hızlı çevrimiçi bağlantılar için büyük olasılıkla gidilecek protokol haline gelecektir. O zamana kadar, bunun yerine OpenVPN ve SoftEther bağlantıları sunan bir VPN sağlayıcısı seçmeyi düşünmelisiniz..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map