הסבר חמש עיניים (FVEY) – האח הגדול צופה בך

חמש העיניים


בעוד חמש העיניים אולי נשמעות כמו ארגון פשע היישר מסרט של ג’יימס בונד, זה לא פיקציה. השיתוף הסודי של נתונים וטכנולוגיה בין ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד ובריטניה יצר את ללא ספק פעולת המעקב המקוונת המתוחכמת ביותר בהיסטוריה. במילים אחרות, אם היית באינטרנט, יש סיכוי טוב שחמש העיניים יודעות על זה.

מרבית משתמשי האינטרנט הרגילים יודעים ש- VPN מייצג את הרשתות הפרטיות הווירטואליות המאפשרות גלישה אנונימית. עם זאת, זה נוטה להיות ככל שהידע הולך. חמש העיניים מתעניינות מאוד ב- VPN מכיוון שהאנונימיות שהטכנולוגיה מספקת מקשה עליהם לבצע את “העבודה” שלהם בריגול..

VPNs לעומת חמש העיניים

דאגות מחוקי פרטיות, סודיות ואפילו חוקיות הגישה לתכנים מסוימים הולידו VPN במקור. הסיבה לכך היא שהתקנת VPN מאפשרת לך לעבור את החסימות הגיאוגרפיות ולהשתמש באתרים שאמורים להיות חסומים בארצך..

לדוגמה, נטפליקס חוסמת את מרבית התוכן בארה”ב למדינות זרות אחרות. באופן דומה, אנשים בארצות הברית לא יוכלו לגשת לתכניות טלוויזיה וסרטים המוצגים בדרום אמריקה. VPNs יוצרים פרצה סביב סוג זה של הגבלה ומאפשרים למשתמשים להגיע לאתרים חסומים.

צריך להיות ברור מדוע ברית המעקב עם חמש עיניים איננה אוהד גדול של VPNs. הם רוצים לדעת שמעקב אחר פעילות מקוונת. VPNs מקשים יותר לעשות זאת.

חמש העיניים

אם נראה כי ארגון זה אינו אלא להקת מרגלים בחיפוש אחר פעילות מפוקפקת ללא סיבה סבירה רבה לסמוך עליהם, הייתם צודקים. מכיוון שכל חמש המדינות דוברות אנגלית, שיתוף במידע שהם מוצאים הוא קל כל-כך קל.

היסטוריה

הרעיון שמאחורי חמש העיניים קיים כבר זמן מה. למעשה, הסכם הפיקוח ושיתוף הנתונים המהווים בסיס להסדר מודרני זה הוקמו לפני שנים רבות כהסכם בריטניה-ארה”ב שנוצר בשנת 1943 במהלך מלחמת העולם השנייה.

ברית נאט

לאחר סיום המלחמה הקרה, הוצעו למדינות אחרות חברות בברית, בעיקר כתוצאה מהמאמצים להתמודד עם האיום ההולך וגובר של הטרור הבינלאומי..

ככל שרשימת המשתתפים בחמש העיניים גדלה, גדלה גם היקף הניטור הגלובלי המקוון. כדי לטעום את הקצוות שאליהם מדינות אלה עוקבות אחר המשתמשים, עיין בספר זה על חשיפתו של אדוארד סנודן בשנת 2013.

ככל שעבודתם של חמש המדינות התחכמה יותר, המימון המשיך לעלות והביקוש היה גדול יותר וכולל יותר סוכנויות ביטחון ומודיעין. מעורבים כמה ראשי תיבות עוצמתיים בעולם, כמו ה- FBI, CIA, NSA, MI6, ASIS, NZSIS, AGO, GCSB, ורבים נוספים.

אמנם פעילויות הארגון מוצעות כנדרש לאכיפת החוק, אך לא קשה לדמיין מטרות מרושעות יותר עבור חמש העיניים, במיוחד כשמדובר בעסק של עקיפת חוקים להגנת הפרטיות. במקרה שקוראים שכחו, זה נגד החוק שממשלת ארצות הברית מרגלת על אזרחיה.

בזכות חמש העיניים, זה עניין קל לבקש מאחת מארבע המדינות האחרות לעשות את זה בשבילן.

חמש העיניים הוא רק ההתחלה

אף שההסכם בין חמש המדינות עשוי להספיק בכדי להכניס פחד לאלה שרוצים להגן על פרטיותם, לא כאן מסתיים הפיקוח. למעשה, ישנן שתי בריתות נוספות המגדילות את מספר העיניים ככל שמספר המדינות כרוך בהן גדול יותר. אך ראשית, יפן אמורה להפוך לחברה השישית בחמש העיניים?

חמש העיניים פלוס אחת: יפן בבית

חמש העיניים שוקלות כעת את הרשאתו הרשמית של חבר שישי למועדון הריגול הבלעדי בעולם – יפן. זה לא צעד כה קיצוני כשחושבים שהברית הצליחה לסמוך על שיתוף פעולה יפני המתוארך כל הדרך חזרה למלחמה הקרה. בזכות קרבתה הגאוגרפית, תרמה יפן רבות לאיסוף מודיעין בסין היבשתית, ים סין הדרומית וצפון קוריאה. חברות רשמית בחמש העיניים פשוט תשים שמות על הקו המנוקד כדי לגבות את מה שכבר הוא מציאות מגוונת בשטח..

איך חמש העיניים עוסקות בתהליך הוספת חברים? זה עבר זמן רב מאז שהם עשו את זה, אבל ראש חבר מדינה צריך לעשות את המועמדות. קבלה או דחייה מסתמכים על הצבעה פשוטה. עם כל חמש מדינות העיניים שנמצאות בסוף השנים האחרונות בשיתוף פעולה מודיעיני יפני, מרבית המומחים חושבים שההחלטה היא עובדה מוגמרת. הבה נהיה הראשונים שאומרים “ברוך הבא!” לעין השישית.

תשע עיניים

עם דנמרק, צרפת, הולנד ונורווגיה, האיחוד המקורי בין חמש המדינות הנ”ל מתרחב לברית המעקב המכונה “תשע עיניים”. שלא כמו היצירתיות חסרת ההשראה בשמה, ארגון זה מחזיק ביכולות מעוררות נפש שרק גברו עם תוספת המדינות החדשות.

ארבע עיניים

בסופו של דבר, הוספת גרמניה, בלגיה, איטליה, שוודיה וספרד סייעה ליצור את הצורה הסופית (לעת עתה) של ברית זו. בסך הכל 14 מדינות, שם האיטרציה הזו של הברית נקרא “ארבע עיניים.”

14-עיניים

מדוע למשתמשים צריכים להיות אכפת?

למרות שקשה להבין את המעקב הבלתי מבוקר שמתרחש על ידי חמש מדינות אלה, מדוע משתמש ממוצע צריך לדאוג? כשאתה מחשיב שמספר רב של כל ה- VPN בעולם נמצאים באחת מחמש המדינות הנ”ל, ובכפוף לאותם חוקים שיפוטיים, לא יהיה זה מפתיע לראות את הנוהג של שימוש ב- VPN נתקף תחת התקפה.

בשורה התחתונה, אם אתה משתמש ב- VPN כדי להישאר אנונימי, הדבר עלול להפוך לבעייתי במדינה של חמש עיניים. בשלב זה, הפרטיות תהיה מחוץ לחלון והסיבה העיקרית לכך ש- VPN אינו ניתן לחסר טעם.

הגנה מפני הברית

במציאות, הדרך הקלה ביותר למנוע ממשלות מרחבי העולם לרגל אחר הנתונים שלך היא להשתמש ב- VPN שנמצא במדינה אחרת. לדוגמה, סין אינה נמצאת ברשימת הבריתות בהן ניטור הנתונים נחשב לנורמלי.

צנזורה מקוונת לפי מדינה

לפיכך, קיום VPN מבוסס סין לא יאפשר את הקבוצות הללו להגיע להיסטוריית הגלישה של אחת מהן. זאת, כמובן, אם סין לא מצטרפת לקבוצה או שהיא עובדת איתם בסתר.

האלטרנטיבה האחרת, שהיא אפילו קלה וזולה יותר, היא פשוט להסתמך על הצפנת אתרים. ניתן להשיג זאת על ידי מתן אפשרות לאתר לגלישה מאובטחת. כדי לאשר שהיא אכן מאובטחת, צריך פשוט לחפש “https: //” ירוק בצד ימין של כתובת האתר האמיתית של האתר. אם הוא קיים, התוכן וכל אינטראקציה בין המשתמש לאתר מוצפנים.

חשוב להבין כי אין שום דרך למנוע לחלוטין מאנשים לגשת לנתונים של אחד או להיסטוריית הגלישה. הסיבה לכך היא שדי ממש בלתי אפשרי ליצור מערכת שעובדת נכון 100 אחוז מהזמן בלי להיכשל. סליחה, זו בדיוק מציאות החיים.

למעשה, האקר עם מספיק זמן, כסף וידע יכול תיאורטי לפרוץ אפילו למרכז הנתונים המהולל של הפנטגון. ואולם הבעיה היא שרוב ההאקרים אינם מחזיקים בשילוב הראוי של שלושת התשומות הללו. כאשר משתמש מצפין את הנתונים שלו, זה לא מניע את ההאקרים או הממשלות שמפקחים על הפעילות המקוונת מלנסות להיכנס מכיוון שאורך הזמן הנדרש יוצר נקודה מתקרבת במהירות של החזרות מופחתים.

לבסוף, משתמשים יכולים גם לנהל מיקרו את כל הפעילות והקבצים המקוונים שלהם על ידי חיפוש אחר אפליקציות וספקים שמבטיחים פרטיות. אלה כוללים ארגונים כמו SpiderOak, Truecrypt, DuckDuckGo, OTR צ’אט, וכל אחד מרשימת הכלים של קוד פתוח אשר מציבים את הפרטיות במקום הראשון.

אם אתה מחפש טובות הגנה מקוונות טובות יותר, עיין ברשימת ההמלצות של VPNS הקנדי שלנו.

עודכן לאחרונה ב -19 באפריל 2020

הי, אני לודוביץ ‘. יצרתי את האתר הזה כמשאב צרכני כדי לעזור לקנדים אחרים להבין טוב יותר את העולם המשתנה של אבטחת הסייבר. לפני שיצרתי את המשאב הזה ראיתי שתי בעיות מהותיות עם ענף הפרטיות הצרכנית של B2B. ראשית, חינוך – רוב האנשים לא מבינים את חשיבות הנתונים שלהם. שנית, נוהלי שיווק רעועים – ישנם מגוון רחב של פתרונות אבטחה שהוכרזו על עצמם שאינם עושים דבר מלבד תיווך נתוני משתמשים ללא הסכמה..

תגובה 1

  1. חואקין קוזר

    חואקין קוזר
    ב- 23 באוקטובר 2019 בשעה 21:18

    שמעתי משהו מעניין שאמרו ברני סנדרס. אני משער שהוא נשבע לסיים את העמדתם לדין של מפוחי שריקה במסגרת פעולת הריגול. אלה חדשות נהדרות עבור אדוארד סנודן, נכון? כלומר אם זה קורה כמובן …

    תשובה

הגש תגובה בטל תשובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *

תגובה

שם *

אימייל *

אתר אינטרנט

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me